Plan in uitvoering: ontsluiting van „De Vroonpias" te Renesse Frans gezelschap komt opsteken te Bruinisse licht De omroep bijdragen Planbureau kritisch op de korrel Proteststaking in Baskenland Verslagenheid in aardbevingsgebied van Italië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Niet iedereen blij Buit-vondst van één miljoen gulden Mossels en rekreatie „DANS VAN DE STRANDHUISJES" Dinsdag 14 september 1976 133ste jaargang Nr. 219G1 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REOAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Qchtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent,per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit niimmf.r: Winter-modeshow te Zierikzee RENESSE, 14-9. Het natuurgebied „De Vroonpias", aau het einde van de Zeeanemoonweg te Renesse, ont stond na een beslissing van de toenmalige raad van de gemeente Renesse 0111 op deze plaats, na de watersnood ramp in 1953, een zwembad te kreëren. Dit besluit werd mede genomen wegens het feit dat vele mensen waren verdronken doordat zij de zwemkunst niet machtig waren. De opdracht voor de totstandbrenging van een zwembad werd in handen gegeven van de Stichting Renesse, die het gebied liet uitgraven. Het hierdoor beschikbaar gekomen zand werd gebruikt voor de aanleg van de nieuwe wegen na de ramp. Na diverse onderzoekingen bleek de plas echter niet geschikt te zijn voor het beoogde doeL De stichting Renesse verpachtte het water aan de hengelsportvere niging „De Krabbe", die er diverse soorten zoet watervissen uitzette ten behoeve van haar leden. HILVERSUM, 13-9. In een brief aan de vaste kamercommissie van c.r.m. heeft de raad van beheer van de NOS kritiek geuit op het voor nemen van de regering in de perio de 1977 tot 1980 de omroepbijdrage en de Ster-tarieven jaarlijks onge veer vijf procent te laten stijgen. De raad meent, dat een stijging met negen procent nodig is aangezien de omroep niet kan toekomen met vijf procent en er dus vier procent moet worden bijgepast uit de algemene reserve. Daardoor zou deze reserve in genoemde periode worden uitge put van 218 miljoen tot ongeveer 45 miljoen gulden. Te meer omdat er van 1977 af ook niets meer in het investeringsfonds zal worden ge stort. ROTTERDAM, 13-9. Tijdens een grootscheeps onderzoek heeft de Rot terdamse politie voor circa één mil joen gulden aan gestolen kunstvoor werpen, zilver, schilderijen en antiek teruggevonden. In verband hiermee is tegen achttien helers proces-ver baal opgemaakt. Een gedeelte van de buit is afkomstig van een 26-tal in braken in de wijken Overschie, Hil- legersberg, Kralingen en Blijdorp. Van verreweg de meeste goederen heeft men de herkomst echter nog niet kunnen vaststellen. Thans zijn er nog steeds plannen voor de bouw van een hotel, die nog op realisatie wachten. De Stichting Renesse heeft kort geleden subsidie -gekregen voor een opknapbeurt van het gebied. Een twee jaar oud plan van het inge nieursbureau Oranjewoud werd wat vereenvoudigd, zodat de werkzaam heden in het gebied voor de Stich ting Reneses nu betaalbaar zijn. De Stichting zal nl. ook moeten bijdra gen in de kosten. Verbreding paden Vorige week wei'd een begin- ge maakt met het werk. Het plan omvat? verbreding van de paden rond de plas terwijl een pad wordt getrokken dat de grote plas scheidt van een wat kleinere peel aan de kant van camping „Schouwen". Naast de huidige in gang aan de Zeeanemoonweg zullen er ingangen komen aan de Luieweg ter hoogte van camping „Schouwen en achteraan de Zeeasterweg. Bovendien zullen deze ingangen zo worden gekonstrueerd dat ze al leen toegankelijk zyn yoor wande laars. Voor invaliden wordt aan aparte ingangen gedacht. De verbrede paden zullen worden bedekt met versnipperd hout terwijl vanuit de paden doorkijkjes zullen worden uitgekapt. Zo zal men vanaf banken kunnen uitkijken over de plas. Ter hoogte van de Zeeane moonweg en de Zeeasterweg zullen kleine lig- of speelweiden worden HEL. Het bestuur van de Stich ting Waalbrug by Tiel gaat streng optreden tegen automobilisten, die het rode licht op de brug negeren en geen tol betalen. De laatste tyd neemt het aantal wanbetalers vry fors toe, cmdat gebleken is, dat geen strafvervolging tegen hen kan wor den ingesteld. aangelegd, terwijl bij de ingang aan de Zeeanemoonweg een plas water met paaltjes zal worden afgeschoten, zodat deze dienst kan gaan doen als „spartelvijver" voor de kleintjes. Ook zal aan deze zijde een water overloop worden aangelegd. Het ingenieursbureau Oranje woud is vorige week gestart met het verbreden terwijl ook de doorsteek tussen de grote en de kleine plas al is gerealiseerd. Binnen negen weken hoopt men het gehele karwei ge klaard te hebben. De heer S. H. Pots, medewerker van de Stichting Renesse deelde desgevraagd mede dat het nog niet helemaal zeker is dat het plan pre cies volgens de tekening zal worden uitgevoerd. Zo twijfelde hij nog aan de totstandkoming van het spartei- vijvertje en één der ingangen. Voor- en tegenstanders Vele mensen in Renesse zijn blij dat het gebied rond de plas nu ein delijk voor het publiek wordt vrij gegeven. Over het algemeen wordt er wel de nadruk op gelegd dat er vooral in het hoogseizoen een be hoorlijke kontrole moet zijn. Er zijn echter ook tegenstanders van deze veranderding. Zo werden in de nacht van donderdag op vrijdag en kele kunststofbuizen, door onbeken den kapotgeslagen terwijl de ge snoeide takken en bomen weer voor een deel over het pad werden terug gelegd. De toekomst zal leren of het 'vrijgeven een positieve of negatieve "werking zal hebben op dit toch wel unieke natuurgebied. ROTTERDAM, 14-3. De miljoe nennota, die volgende' week dinsdag door de regering wordt aangeboden aan de Tweede Kamer, is naa-r aUe waarschijnlijkheid gebaseerd op een „onrealistisch" lage inflatievoor spelling van het Centraal Planbu- Dit zegt drs. E. J. Bomhoff, weten schappelijk medewerker (monetaire economie), aan de Erasmus universi teit in Rotterdam. Bomhoff baseert zijn bewering op een onderzoek, dat hij heeft verricht naar de manier, waarop de C.P.B.-prognoses tot stand komen. Met zijn studie meent hij het bewijs te hebben geleverd dat het planbureau zich niet^zozeer bezig houdt met het doen van wetenschap pelijk verantwoorde voorspellingen waartoe het krachtens de wet ver plicht is, als wel met het cÜcnen van politieke doeleinden. „De Vroonpiasnu heel mooi! Ont sluiting zal - althans uit een oog punt van natuurbescherming - geen winst blijken te zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE, 14-9. Morgen - woensdag 15 september - zal een groep Fransen, geïnteresseerd in de Neder landse schelpdierenkulluur, een bezoek brengen aan Braiiiisse. Burgemeester T. C. Hekman deed de toezegging het gezelschap te infor meren over de mosselkultuur en - wat typisch is voor de gemeente Brui nisse - dé tweede poot die de ekonomie schraagt: de rekreatie. De organisatie aan Nederlandse kant is in handen van de Vereniging voor Volkshogeschool- werk, die jaarlyks in Bakkeveen en Bergen de zgn. Vissery dagen belegt. Aan Franse zydc wordt samengewerkt met een scholingsinstituut op visserij gebied. Het tripje naar Bruinisse van hel gezelschap blijkt een snel tussen doortje te zijn in het kader van een omvangrijk meerdaags programma, dat de Fransen brengt te Aarden burg (Zeeuws-Vlaanderen), Yerseke, Den Haag, Den Oever (Noord-Hol land), Den Helder en de oude polders Schermer, Beemster en Purmer; een tochtje (hoe kan het anders) dat ein digt in Volendam. Zaterdag 18 september keert het gezelschap weer terug naar Frank rijk. BILBAO, 13-9. Spaanse oproerpo litie heeft maandag met rubberko gels en traangas een einde gemaakt aan protestdemonstraties in de voor steden van Bilbao. Deze betogingen maakten deel uit van een algemene staking van 24 uur in Baskenland, uit protest tegen de dood van de 24- jarige Jesus Maria Zabala, die vorige week woensdag tijdens een tegen de regering gerichte betoging in Fuen- terrabia dóór de politie werd dood geschoten. Opnieuw trilde aarde RENESSE. Een sterke storm en daar mee gepaard gaande hoge vloed mis ten hun uitwerking niet op nog op het strand staande badkabincs tc Re nesse. Verschillende werden ontzet en enkele vernield. De grote kon- sumptietnntrn waren tijdig van het strand verwijderd. Na de stormach tige wind leverden de getroffen ka- bines een beeld op, dat valt tc karak teriseren als „Dans van de strand huisjes". Een wals dachten we! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROME, 13-9. Na de nieuwe zware aardbevingen in Friuli van zaterdag willen steeds meer mensen het ge troffen gebied verlaten. Van zater dagavond tot zondagmiddag zjjn 23 nieuwe bevingen geregistreerd. De bevolking heeft de nacht in de open lucht doorgebracht. Ongeveer duizend juist herstelde of nog hechte ruizen zijn ingestort. Het werk van vier maanden is gro tendeels teniet gegaan. „Wat haalt het uit als we de zaak 'weer opbouwen en allen in enkele seconden weer is vernield'', zei een bewoner van het plaatsje Artegna, waarmee hij de algemene verslagen heid en vertwijfeling onder woorden bracht. In Magnano in Riviera was zater dag jnisf een groot feest voor een Wie niet meer lacht, een half mens. is maar Raupach J W47 W VI BILT Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui; meest matige wind uit zuidelijke richtingen; minimumtem peraturen omstreeks 10, maxima morgen rond 17 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 6.15, onder 18.55 Maan op 22.06, onder 13.17 16 sept. Zon op 6.16, onder 18.53 Maan op 22.55, onder 14.09 Eerste kwartier: 16 sept. (18.20) HOOG- EN LAAGWATER 15 sept. 16 sept. 7.29 Doodtij: 18 sept. Hoogwater Laagwater i.55 19.07 0.27 12.42 19.47 1.04 13.30 bataljon soldaten aan de gang die wekenlang vrijwillig bij de opbouw hadden meegeholpen. Het grootste probleem is nu dat van de daklozen. Meer dan 40.000 mensen zitten sinds de ongeluks nacht vu" 6 mei nog steeds in ten tenkampen. Gepoogd wordt nu de vrouwen, kinderen en ouderen in hotels aan de Adriatisohe Zee onder te brengen. De nieuwe aardbevingen hebben de spoorlijn tussen Udine en Tarvi- sio naar Oostenrijk vernield. Er rij den nu bussen. Het vrachtvervoer gaat over Joegoslavië. Maandagochtend zijn opnieuw drie aardschokken gevoeld in het gebied van Friuli. Zij waren van ge middelde sterkte, lussen vier en vier en een half op de schaal van MercalH. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-9. Het KNMI deelt mede: Een depressie, die van Frank rijk via België langs de kust van Holland en Zeeland naar het noor den trok, heeft bij ons in het afge lopen etmaal vooral in het zuidwes ten en westen van het land veel re gen gebracht. In Zeeland viel plaat selijk 25 mm. Op het vliegveld van Zestienhoven werd in 24 uur tijds 20 mm afgetapt, terwijl op Schiphol bijna evenveel regen is gevallen. Aan de depressie-aktiviteit boven de Noordzee en omringende landen komt voorlopig nog geen einde. Er bevonden zich dinsdagochtend bo ven Engeland nog een tweetal de pressiekernen, die. naar het zich Iaat aanzien, over het Engelse Ka naal zuidwaarts zullen koersen en daarbij ons land niet ongemoeid zul len laten. Er moet daarom ook woensdag op wisselvallig weer wor den gerekend, waarbij de middag- temperaturen tot circa 17 graden kunnen oplopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1