Pijlerdam-feest van „Zevibel noteerde een drietal onbetwiste hoogtepunten Zeelands kommissaris Boertien opent West-Vlaamse expositie V Aktie van de Spaanse vakbonden zeeln^> DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oosterscheldedag Zierikzee KREEFT VOOR MINISTER Schilderijen in Gravensteen Koningin en prins aanwezig bij dodenherdenking JM.E BIBÜÖ75" NIEUWSBODE Maandag 13 september 1976 133ste jaargang Nr. 21959 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1199) REDAKTie, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Versohijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Zierikzeese bejaarden te Renesse ZIERIKZEE, 11-6. Zaterdag beleefde Zierikzee zijn Oosterscheldedag, een feestelijk gebeuren als reaktie op het in de zomer genomen besluit de Oosterschelde af te sluiten met een pijlerdam. Organiserende vereniging was „Zevibel", die zo luid en frekwent aan de bel trok, dat er eindelijk begrip groeide voor het standpunt van een open Oosterschelde. Het weer was zaterdag stormachtig: symboliek voor de storm achtige stryd die in een verder en recent verleden moest worden gevoerd. Het weer was „dus" niet mooi. maar alles wat deze dag gezegd moest worden, werd gezegd en markante handeling op deze Oosterscheldedag was het ophalen van Neptunus in een mosselkor van de bodem van de Nieuwe Haven. De pseudo-zeegod had in de onderwaterse gewesten een kreeft opgedoken, die hü - eenmaal boven water - offreerde aan. minister Westerterp van verkeer en water staat, aan boord van het zierikzeese vlaggeschip Z.Z. 8. Ondanks een door het ruwe en natte weer gecoupeerd programma was dit het midden-hoogtepunt. Het eerste viel tijdens een massale ver gadering in de Concertzaal, waar de feestrede werd uitgesproken dooi de Zevibel-voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer, een ,Don Quichotte' die ditmaal overwon en eed derde hoogtepunt viel 's avonds, toen in een omkransing van donderend vuur- en knalwerk, de woorden „Oosterschelde open" in een lich tend kader zichtbaar werden. Besluit van 1974 De heer Lockefeer herinnerde in de Concertzaal een aandachtig au ditorium aan de (voorbarige) vreug de in 1974, toen het besluit viel de Schelde met een stormstuwcaisson- dam af te sluiten. De toekomst zag er hoopvol uit voor de visserij, maar het zou nog duren tot eind juni 1976, voordat er echt reden was om te juichen. Terug naar 1963 toen de Zierik zeese vissersvereniging, onder de bezielende leiding van de toenma lige, thans overleden voorzitter B. W. Schot, onwrikbaar de strijd te gen de afsluiting aanbond. Dertien jaar van harde strijd zijn nadien verstreken „waarin vergui zing en spot rijkelijk ons deel wa ren". Een geheel open Schelde in tussen gaat het niet worden, maar „wij zijn tevreden; er is een aan vaardbaar kompromis tot stand ge komen". De heer Lockefeer dankte alle medestrijders en noemde de namen Dr. C. Boertien laat zich voorlichten door één der aanwezige Vlaamse gasten. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) van de mannen van het eerste uur: dr. Kranenburg, drs. Drinkwaard, dr. Vaas en (later) ir. Loeff, dr. v. d. Poel en dr. Meijer. Herinneringen Talrijke herinneringen verder in de rede van de voorzitter: demon stratie van Zevibel te Middelburg (1963), Oosterscheldecongres Zeeuws Genootschap (1967), instelling Stu diegroep Oosterschelde (1968) en op treden van de aktiegroep O.S.O. (1970). Verder: de studiekonferentie van Milieuhygiëne Zeeland (1972) en oprichting van het Komité S.O.S. Samenwerking Oosterschelde (1973). De heer Lockefeer had van gewa pend beton moeten zijn, om de ver leiding te weerstaan niet ook nog eens rechts en links te citeren het geen over de strijd voor een open Schelde in de loop der jaren is ge zegd en geschreven, met hemzelf als centrale persoonlijkheid. Het is ach teraf gezien „rooie oortjes lektuur" geworden. Zierikzeesche Nieuwsbode Redaktionele hoogmoed intussen is wel de slechtst denkbare eigenschap, maar ook wij zouden van gewapend beton moeten zijn, om niet de zin snede op te merken, die de heer Lockefeer wijdde aan de Zierikzee sche Nieuwsbode. „Van de pers zonder ik nadrukke lijk uit de redaktie van de Z.N., die - als 't ware op eenzame hoogte - hier op dit in 1953 verdronken eiland de moed had op te komen voor een op lossing voor de veiligheid én voor het behoud van de visserjj, volgens een andere methode dan die in de Delta wet van 1958 was neergelegd". In een deel van de Zeeuwse pers werd echter ernstig gevraagd naar een zelfonderzoek van Zevibel en het antwoord kwam in de vorm van een protestvergadering in 1965, waar de bekende drs. Drinkwaard een spreek verbod kreeg opgelegd door de .toen malige minister van landbouw en voedselvoorziening. Tweede Kamer Zeer ongenuanceerde taal ook in de Tweede Kamer. Enkele koosnaam pjes van de voorzitter'in de loop der jaren: Don Quichotte, demagoog, volksmisleider, nar, primitieve pro vo, Oosterschelde-apostel, strijdbaar held, tovenaarsleerling uit Hulst. Kommissie Klaasesz In het tweede deel van zijn rede schetste de heer Lockefeer, met als uitgangspunt de 1973-verklaring van de minister-president, de .gang van zaken rond de Oosterschelde, op het hoogste niveau, leidend tot de instel ling van de Kommissie Klaasesz, waarbij uiteindelijk het besluit met de bekende ontbindende voorwaar den, uit de bus rolde. Na die beslissing kwam er nog geen godsvrede, maar iedereen be trok weer eigen stellingen en zowel in de sfeer van de provincie als Tweede Kamer laaiden de emoties hoop op, met als dieptepunt de mo tie Schakel, die wil voorkomen dat er nog eens f 260 miljoen extra komt voor de begeerde opening in de pij lerdam (20.000 m2 tegenover 11.500 De minister reageerde hier terecht op met de opmerking de studie voor een negentigprocentige opening voort te zetten. (Vervolg pag. 3) ZIERIKZEE, 10-9. Het eerbiedwaardig Gravensteen lieeft weer eeu schilderijententoonstelling binnen zijn muren. Het is de expositie „Schilderkunst in West- Vlaanderen 1976", die - in aanwezigheid van talrijke genodigden en provinciale vertegenwoordigers - vrij dag officeel werd geopend door Zeelands kommissaris dr. C. Boertien. De tentoonstelling is ingericht in het kader van de kulturele uitwisseling tussen de provincies West-Vlaanderen (België) en Zeeland. Gastheer tydens de plechtigheid, die overigens op grond van het tentoongestelde werk nogal verschillende rcaktics opriep, was burgemeester Th. H. de Meester. Hü nam de gelegenheid te baat de fraaie historische b'gzonderhcden van het Graven steen te belichten en er gepaste aandacht voor tc vragen. .'füffp Intussen blijkt het verzamelde werk neerslag van inzendingen voor de provinciale prijs voor West- Vlaanderen, dit jaar bestemd voor de schilderskunst en uitgeschreven door de z.g.n. bestendige deputatie van "West-Vlaanderen. Dr. Boertien gaf een korte resulta- tenschcts van hetgeen de kulturele uitwisseling tot nu toe heeft te zien gegeven. Het begon allemaal in 1960, toen te Middelburg een Vlaamse tentoon stelling werd gehouden. Normaliter vinden om de vier jaar uitwisselin gen plaats, maar vooral 'in 1965 zijn nieuwe initiatieven genomen, o.m. een Westvlaams concert. De ten toonstelling „Zeeland in de beelden de kunst" ging naar Brugge. Zang, muziek en toneel waren eveneens elementen in het kader van de uit wisselingen en thans wordt met deze expositie de traditie voortgezet. De kommissaris hoopte dat met name de bevolking van Schouwen-Duive- land en ook de jeugd) van hef, ten toongestelde zal kennis nemen en sprak een dankwoord aan het adres van de bestendige deputatie mevr. B. Platteau-van Elslande. Kontakten met Vlaanderen Laatstgenoemde bracht dank aan Zeelands kommissaris en aan bur gemeester De Meester voor de in het Gravensteen geboden exposilie- mogolijkheid. Zij herinnerde aan frekwente kontakten met Vlaande ren. „Zierikzee heeft in Vlaanderen een vertrouwde klank". Van talrijke inzendingen z(jn door de jury vijftig werken uitgekozen, die thans zgn te zien. Zij sprak verder de hoop uit voor een voortzetting van de interpro vinciale samenwerking en wenste wel dat de expositie een aansporing zal zijn tot voortdurende kreativi- tett. Gravensteen Eerder had burgemeester De Meester de talrijke aanwezigen o.w. gedeputeerde A. L. van Geesbergen, hartelijk verwelkomd. Ook hij her innerde aan vroegere kontakten met Vlaanderen, o.m. tijdens de periode van de Belgische vluchtelingen in Wereldoorlog I. Merkwaardig is - wat het Gravensteen betreft - de betrokkenheid van Vlamingen bij de bouw (Antwerpse architekt en fraaie ankers van Mechelse smidsen). Het Gravensteen verloor zjjn fol- terwerktuigen, maar wyst op de in kervingen van vroegere gevangenen in het houtwerk. Bijzonder in dit verband zijn de verschillende scheepstypen, die ook in dat hout hun afbeelding vonden. De bui^gemeester hoopte dat velen de gelegenheid zullen benutten het interieur van het Gravensteen mede te bezichtigen; „het is naast de twee musea die Zierikzee telt, een be langrijk gebouw''. ZIERIKZEE. Neptunus offreert mi nister Westerterp een kreeft aan boord van de Z.Z.-8. In het midden: Zevibel-voorzitter A. L. S. Locke feer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In de grond van ons lachen, moet goedheid zijn. Victor Hugo. J WW W VI eit.7 MADRID, 11-9. De drie belang rijkste (illegale) vakbonden in Spanje hebben besloten gezamenlijk aktie te gaan voeren voor hogere lonen, meer werkgelegenheid en democratische rechten, zo is zaterdag in een ver klaring bekendgemaakt. In Spanje vreest men nu voor al gemene arbeidsonrust in de komende herfst, hetgeen de plannen van de re gering voor een vreedzame overgang naar een democratisch bestel zou kunnen doorkruisen. DEN HAAG. 11-9. Koningin? Juli ana en prins Bcrnhard hebben zater dagmorgen in Schcvcningcn de jaar lijkse dodenherdenking in de voor malige cellenbarakken 'van het „Oranje Hotel" bijgewoond. In aansluiting daarop namen ko ningin en prins deel aan de stille om megang langs dodencel 601. waar zij een krans neerlegden. Minister W. F. dc Gaay Fortman van binnenlandse zaken, staatssecre- tris H. J. Zcevalking van justitie en enkele honderden andere personen woonde dc plechtigheid bij. Oud- burgemeester jhr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht hield een toespraak. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen; eerst zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen, morgen over dag wind toenemend tot matig of vrij krachtig uit zuidelijke richtingen; mi nimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima morgen ongeveer 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge vah 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 6.13, onder 18.57 Maan op 21.26, onder 12.21 Eerste kwartier: 16 sept. (18.20) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 sept. 6.23 18.33 11.59 Doodtij: 18 sept. HET WEEROVERZ1CHT DE BILT, 13-9. Het KNMI deelt mede: Voor dinsdag wordt plaatse lijk regen verwacht. Een kleine oceaandepressie die zondagmorgen nog boven IJsland lag, trekt het afgelopen etmaal naar het zuidoos ten. Dit lagedrukgebied, dat nog enigszins in betekenis toenam, keert via Noord-Schotland naar de Noord zee en zal dinsdag dicht bij ons land liggen. Bijbehorende fronten ver oorzaken veel bewolking en plaat selijk regen. Op de nadering van dc storing zal dc wind dan geleidelijk gaan toenemen maar in het tempe- ratuurverloop komt nog weinig ver andering. In het afgelopen weekend bevond zich boven Frankrijk een storing in de bovenlucht. Hot veroorzaakte vooral in het zuidoostelijk deel veel regen- en onweersbuien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1