EG Landbouwministers en het droogteprobleem Man hield meisje verborgen Overstromingen in Pakistan Muziekkorps Leger des Heils trad ook op in Bruinisse Duurder in D.B.R. Baby-handel in de VS Men vreest verslechtering positie in de maatschappij STREEKNIEEWS Polen in het donker Indianenstam ontdekt „RONDJE'' KERMIS Koningin naar Zeeland sport korte berichten uit; het binnenland Zelfmoord in. politiecel Film Max Havelaar ZIERIKZE, 8-9. Woensdagmiddag presenteerde de Unicef, afdeling Schouwen-Duiveland zich op vroljj- ke wijze. Dit in verband met de op 8 september gestarte landelijke aktie voor het Wereldkinderfonds van de Verenigde Naties. Alle leerlingen van de zesde klas van de Theo Ttfssen- school dosten zich uit als sandwich- men en verkochten kleurige balon- nen ten bate van de Unicef. Onder de beurs was een speciale informatiestand ingericht, waar de dames M. E. de Looff-Passenier en D. Jongebreur-Folmer alle inlich tingen betreffende het Unicef-werk verstrekten. Verder verkochten deze dames ook de bekende artikelen (kaarten, postpapier, agenda's, pos ters. kalenders ten bate van het We reldkinderfonds. Deze enthousiaste aktie had een gunstig resultaat. Er werd een be drag van f 440.bij elkaar ge bracht. Vrijwilligers De beide initiatiefneemsters kun nen nog steeds vrijwilligers gcbrui- kne. Vrijwilliger zijn wil zeggen, op treden als distributeur van de Uni cef-ar tikelne. Belangstellenden hier voor kunnen zich opgeven bij bo vengenoemde dames, telefoonnum mers: (01110) 3461 en (01110) 4152. Zescle klas leerlingen van de Theo Tijssenschool wisten heel wat Uni- cef-balonnen aan de man te bren gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Z1ERIKZEE. Bewoners, van de Cor- neliastichting deden deze week op een middag een rondje kermis".'Op het terras van Concordiawerd na afloop een kop koffie gebruikt. Vooral ook door het laat,-zomerse zonnetje werd een fijn uitje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PORT MOODY, Btits Columbia, 8-9. Het 13-jarige Canadese meisje Andy Drover, die begin maart ont voerd werd, is na 181 dagen.gevan- scbap teruggevonden. Ze was opge sloten onder een garage, dicht bij haar ouderlijk huis. Ze werd bijtoeval ontdekt. De vrouw Van de ontvoerder, die van niets" wist, ging naar de_ politie om dat, ze dacht dat 'haar man, Donald Hay, zich in de garage had opgeslo ten om zelfmoord te plegen. Andy verkeert in een staat van ernstige ondervoeding. Haar ont voerder, die haar herhaaldelijk mis bruikte, gaf haar slecht af en toe een stuk chocola te eten. De moeder van het meisje kende de 43-jarige ontvoerder goed. Zijn drie kinderen "speelden vaak met de hare. DEN HAAG, 8-9. Koningin Juliana zal woensdag 20 en donderdag 21 ok tober een bezoek brengen aan de provincie Zeeland. Het programma omvat onder meer bezoeken aan het zeehospitium „Zonneveld", de ge meente Vlissingen en de Kreekrak- sluizen. RAWALPINDI. 8-9. In Pendjaab. de volkrijkste en welvarendste pro vincie van Pakistan, zijn volgens een officiële schatting minstens 350 omgekomen bij overstromingen als gevolg van zware regenval. Een kwart milojen woningen zijn weg gespoeld, waardoor 6,5 miljoen men sen dakloos werden. Ook in de naburige provincie Ba- ioetsjistan heeft men van het water te lijden. Onder de Nomaden in die provincie zijn mogelijk ook veel do den gevallen. BRUINISSE, 3-9. Op vrijdag 3 sep tember werd in de hervormde kerk te Bruinisse een „muziek- en zang- dienst' 'gehouden, uitgaande van het Leger des Heils in Zïerikzee en geor ganiseerd in overleg met de her vormde kerkvoogdij. Een muziekkorps van het Leger des Heils uit VJaardingén. bestaande uit 36 leden'en onder leiding van ka pelmeestér A. van Gulik. gaf hierbij een eerste uitvoering tijdens een, driedaags verblijf op Schouwen- Duiveland. Kapt. F. Bergsma uit Zierikzee leidde de avond. Na een korte mars speelde hel korps alvorens de dienst begon een nummer in de open lucht op het kerkplein. Na de ouverture „Salz- WIESBADEN, 8-9. In vergelijking met de voorgaande maand is het in dexcijfer voor de kosten van levens onderhoud in West-Duitsland (1970: 100) in augustus met 0,4 procent gestegen tot 141,4. In vergelijking met dezelfde maand van vorig jaar bedroeg de stijging 4,6 procent, zo heeft het Westduitse bureau voor de statistiek bekendgemaakt. In juli was het cijfer 0,4 procent lager dan in juni. Ten opzichte van juli 1975 was er een stijging van 4.1 procent. Dat was de kleinste toeneming op jaarbasis in 5.5 jaar. WASHINGTON. De verbannen Sowjet-schryver Alexander Solzje- netsyn is met zijn gezin van Zwitser land naar de Verenigde Staten ver huisd. Dit hebben de Amerikaanse immigratie-autoriteiten woensdag in Washington meegedeeld. burg", werd ieder in de kerk wel kom geheten en werd begonnen met samenzang van „Lof zij de Heer". Na het gebed speelde het korps „The red shields", geïnspireerd op het Le- gersymbool en „Rockingham", waar tussenin de voorganger enkele psal men las en waarna één der korpsle den een woord van geloofservaring sprak. Na het stuk „De oude Leger- vlag". waarin de melodie van „Voor waarts Christenstrijders" was ver werkt, trad hèt korps op als mannen koor. De sonoi-e klank en grote eer bied waarmee gezongen werd maak te indruk. Na samenzang van „De zon schijnt in mijn ziel vandaag" speelde een kopei-kwartet van jonge blazers een zeer virtuoze kompositie. Tussen „Melodieën van Schubexd" in fanfax-e-klanken en een moderne bewerking van de negi'o-spirituaal „Nobody knows the troubles I've seen" droeg kapt. Bergsma een ge dicht voor. Irr „Het leger op mars" hoorde men, eei-st aanzwellend en later weer weg stervend, de klanken van een voor bijtrekkend koi'ps. Hierna sprak ds. De Jonge n.a.v. Rom. 1 16 een me ditatie uit, waar kapt. Bergsma op inhaakte. Het hierna ges'peelde „Het zoekende hax't" droeg een meditatief karaktex'. Hiex-op volgde samenzang van „Wij die vast op Jezus „x-eek'nen" en een optreden van hel mannenkoor-. Besloten wex-d met het „Ave Verum" van Mozart. (Vex-laat vei'slag. RED.) VOETBAL Nederland-IJsland 1-0 REYKJAVIK, 8-9. Met veel pijn en moeite heeft het Nedex-landse elftal gistex-en in Reykjavik het halsstarri ge IJsland van zich af kunnen hou den. Dank zij een doelpunt van Ruud Geels, een minuut of vijf voor rust gescorod, won Oranje met 1-0. (bijvoorbeeld Italië) zich tegen zo'n schorsing van de douanetarieven zul len verzetten. De Italiaanse redene ring daarvoor is dat Italië (in Itali aanse ogen) onaanvaardbare concur rentie gaat ondervinden van de ta rief loze invoer van groenten die bij voorbeeld uit noord-Afrika en uit andere delen van de wereld de E.G. binnen komen. plaatsen in de gemeenten heggen, struiken en ook wel bomen te ver over het trottoir groeien. Dat is voor voetgangers, vooral nu het natte seizoen weer voor de deur slaat erg hinderlijk. Ook dat leed kan met wat burgerzin snel verholpen wor den. Twintig jaat wethouder De heer W. van Giist was dinsdag 7 septembex* px-ecies twintig jaar wethouder van de gemeente Brui nisse. Hij vond dit nu een mijlpaal om er mee te stoppen en plaats te maken voor de jongere generatie, maar dit stuitte nogal op tegenstand binnen zijn fraktie zodat de heer Van Gilst voorlopig nog zijn plaats als wethouder in zal blijven nomen. ROTTERDAM. Vrijdag a.s. zal op de wex-f van Vex'olme Dok- en Scheepsbouw Mij b.v. in Rozenburg het zelf heffende boox*eiland „Panon" te water worden gelaten. HEERLEN. Het sinds 1969 in Heerlen gevestigde komputercen- trum Nederland gaat op korte ter mijn 16 miljoen investeren in nieu we apparaten. Deels in uitbreiding van cte apparatuur deels in ver nieuwing van bestaande installaties. HACKENSACK, 8-9. In Hacken- sack in de Amerikaanse staat New Jersey zijn woensdag zeven perso nen, van wie vijf advocaten, in staat van beschuldiging gesteld we gens handel in zuigelingen. Zij wor den ervan beschuldigd sedert 1972 als tussenpex-sonen te zijn opgetre den bij de verkoop van elf zuigelin gen door hun natuuxdijke moeders.: aan plegeouders in New Jersey. Volgens de officier van justtiie zou deze handel nationale omvang hebben. GRONINGEN, 8-9. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de 63-jarjge M. M. uit Muntendam zelf moord gepleegd in een politiecel in Gx-oningen. M. was woensdag op be zoek bij familie in de stad Gronin gen. Na een aantal boirels maakte M. het zijn familie zo lastig, dat ex- naar de Groninger gemeentepolitie wex*d opgebeld voor assistentie. M. wex-d meegenomen en omstreeks half negen gisteravond opgesloten ter ontnuchtex-ing. Om half drie van nacht bleek hij zich te hebben op gehangen met behulp van een trui die hij aan een x-ooster had vastge maakt. De politie vex*klaarde dat voor de insluiting van M. de gebx-ui- kelijke voorzorgsmaatx-egelen, zoals het verwijdex-en van veters waren genomen. DEN HAAG, 8-9. Het toekomstbeeld, dat men'van zichzelf hcefl is minder zonnig geworden. Men vreesde in 1975 meer dan in 1970 dat zjjn positie in de maatschappij in de toekomst zal verslechteren. Dit heeft het Sociaal en Cultureel Planbureau (S.C.P.) geconclu deerd in zijn tweede rapport, dat woensdag is uitgebracht. De veranderingen in economisch opzicht werken op vele sociale en culturele terreinen door, niet alleen feitelijk, ook op het terrein van dc meningsvorming. Zo is dc mening over de wenselijke ont wikkeling van de collectieve voorzieningen merkbaar terughoudend geworden. Voorts is in het algemeen de bereidheid gedaald om dc overheid over extra geld le laten beschikken om meer openbare voorzieningen mogelijk te maken. Feitelijk nam nicl alleen de werkloosheid in omvang toe, dat was ook het geval met dc langdurige werkloosheid, een toestand met verstrekkende betekenis voor bet individueel welzijn. Veel weet men nog niet van de psychische en sociale gevolgen hiervan. Bekend is in ieder geval, dat de ontplooiingsmogelijkheden in de vrije tijd worden verkleind door het feit van de werkloosheid. Het S.C.P. acht het aanbevelingswaardig misbruik en oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen meer dan lot nog toe gebeurde, tegen te gaan. De geloofwaardigheid van hel gehele stelsel is in het geding. Het S.C.P. signaleert, dat er een comtnissic-Lamcrs is om het probleem van de sociale zekerheid gedetailleerd te bestuderen. Het aantal mensen in de werkloosheidswet en in de wet arbeids ongeschiktheid is spectaculair toegenomen en daarmee hel uitgaven- peil van de sociale zekerheid. De oorzaken van werkloosheid en arbeidsongeschiktheid, die overigens niet altijd in de conomischc sfeer liggen, dienen tc worden bestreden. Terugdringen van hel aantal arbeidsongeschikte en zieke werknemers zal op lange termijn ook moeten gebeuren door verbetering van de arbeidsomstandig heden, vindt het S.C.P. Minister Fons van der Stee, de Ne derlandse bewindsman, die donder dag de Europeese Landbouwraad voox-zit, zal er echter rekening mee moeten houden dat landen die wei nig van de droogte geleden hebben Minister Westerterp naar Oosterscheldedag Minister Westerterp van Verkeer en keer en Waterstaat is voornemens zaterdag 11 september a.s. Zierik zee te bezoeken bij gelegenheid van de door Zevibel georganiseerde „Oosterscheldedag". Deze feestdag wordt gehouden als blijk van dankbaarheid dat de Oosterschelde door een pijlex-dam zal wox-den afgesloten. Wij vernemen intussen dat behalve de Ziex-ikzeese vloot ook talrijke andex-e schepen (Bruinisse en Yerseke) aan de vloot- manifestatie op die dag zullen deel nemen. Ten gerieve van het publiek pu- blicei*en wij hieronder nog eens het middagprogramma. De deelnemende muziekgezel schappen zijn: „Nu met hope" uit Bx-uinisse, „Mozart" uit Yerseke. „Kunst en Eer-" uit Zierikzee, „Rust Roest" uit Zierikzee. 14.00 uur: Vertrek van de versier de vloot, voor vaax-tocht op de Oos terschelde. (Hieraan kan ieder deel nemen). 14.45 uur: Opduiken van mosselen door „Neptunes". 16.00 uur: Aankomst van de vloot. Begin van mosselen koken aan de haven. Watei-spelen in de Nieuwe Haven. 17.00 uur: Opening van de histo rische Vismarkt. 19.30 uur: Muziekshow door de deelnemende muziekgezelschappen. Daax-na vuurweivk voor de ha ven poorten varx Ziex-ikzee. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde de vroegere doi-ps- genoot, de heer M. G. Bij de Vaate voor het doctox-aal examen psycho logie. BRUINISSE De oudheidkamer Daar het zomerseizoen weer ten einde is, is hiex-mee ook het seizoen voor de oudheidkamer afgesloten. De oudheidkamer was op zaterdag 28 augustus j.l. voor het laatst in dit seizoen geopend. Het aantal bezoe kers was dit jaar driehonderd zes, wat iets lager is dan vorig jaax\ Het zeer warme weer is kennelijk van invloed geweest. De kommissie is ovex-igens zeer tevx-eden over het re- sultaat. De x-eakties van de bezoekers zijn zeer positief. Door de eenvoud van het gebodene is men zeer ge troffen. Dank zij de medewex-king van vrijwilligers lean men terugzien op een geslaagd seizoen. Snoeien Het gemeentebestuur van Brui nisse maakt de inwoners er op at tent dat heggen en struiken vooral op hoeken van straten erg uitzicht belemmerend werken voor het ver keer. Met wat insnocien van die be planting kan veel leed worden voor komen .Wellicht is een ieder bereid om daar eens wat aandacht aan te besteden. Daarnaast zien we op veel WARSCHAU, 8-9. De Poolse re gering heeft een aantal maatrege len getroffen om het verbruik van sti'oom en steenkool te beperken. „Trybuna Ludu", het oi-gaan van de Vex-enigdc Poolse Arbeiderspartij, geeft woensdag te kennen dat de beperkingen in de eex-ste plaats gel den voor de industriële sektor. Maar ook de bevolking wordt niet ge spaard. Immers, van tijd tot tijd zal de stroomvoorziening worden on- derbrokexx voor woonwijken, win kelstraten voor de stadsverlichting. RIO DE JANEIRO, 9-9. Na een expeditie van bijna twee maanden heeft de woudloper Venamu Fontes In hel Braziliaanse gebied Rondonia ana dc grens met Bolivia een pri- mitiev Indianenstam ontdekt. Hun werktuigen waren vrijwel uitslui- f tend van steen vervaardigd. f Volgens berichten die woensdag f in Rio de Janeiro bekend werden, f heeft de woudloper met 18 inboor- f lingen kontakt kunnen opnemen. Dc f Indianen behox-en tot de stam van ode Caripunas. die een tak vormt van de Tupi. Deze ïndianenfamilie. bestaande uit landbouwers, potten bakkers en wevers, leeft voorname lijk tussen de Amazone en de Rio de I.a Plata. BRUSSEL, 9-9. De utizonderljjke droogte waravan verscheidene gebie den in negen landen van de Europese Gemeenschap dit jaar te lijden heb ben gehad is aanleiding voor de mi nisters van landbouw van de E.G. om vandaag (donderdag) in Brussel een speciale Europese landbouwraad te houden. Die landbouw ministerraad zal, op voorstel van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de E.G., maatregelen goedkeu ren om de Europese boeren te hel pen de tegenslagen te boven te ko men. Bovendien zal die raad, aldus Brusselse E.G.-kringen, maatregelen treffen om de Europese voedselvoor ziening- op peil te houden en de con sument te beschermen. De verschillende periodes van gro te en aanhoudende droogte, dit jaar, hebben de produktie van de land bouw slecht beïnvloed. Cijfers die woensdag in Brussel bekendgemaakt werden wijzen er op dat bijvoorbeeld de aardappelpro- duktie in de negen E.G.-landen dit seizoen op 30 miljoen ton zal uitko men, terwijl er bijvoorbeeld vorig jaar (ook al een slecht aardappeljaar) 33 miljoen ton geoogst werden tegen in een „normal" jaar veertig miljoen tn. Daarom zullen de Europese land bouwministers hoogstwaarschijnlijk besluiten het douanetarief op aard appels die de E.E.G. binnenkomen, te schorsen. Dat gebeurt dan tot 31 de cember van dit jaar. De schorsing van de invoerbelasting op andere produkten, zoals bijvoorbeeld bloem kool, witte en rode kool, bleekselde rij, wortelen en erwten, wordt vrij wel zeker verlengd, tot enid dit jaar. De landbouwministers zullen de svhrosing van het douanetarief ook gaan uitbreiden tot produkten als boontjes en uien, zo wordt als vrij wel vaststaand in Brussel aangeno men. AMSTERDAM, 8-9. In aanwezig heid van de ambassadeur van Indo nesië in Nederland luitenant-gene- X'aal Sutopo Yuwono Pi-ojohandoko, ministers en kamerleden is woens dagavond in het Amstex-damse City theater de film Max Havelaar (of op koffieveiling der Nedei-landsche han delsmaatschappij) in première ge gaan. Na deze eex*ste voorstelling zal deze bijnad rie uur dux-ende film, een bewerking van het gelijknamige boek van Multatuli (Eduard Douwes Dek ker-) in zestien steden in Nederland woi'den vertoond. Op z'n Siciliaans PALERMO, Sicilië, S-9. Straatveger Calvator Mirabile schoot in april van cLit jaar de getrouwde verleider van zijn 25-jarige dochter Rita, Nicola Quartararo dood. Rita en Nicola's broer Sal- vatore Quartararo werden dinsdag in besloten kring ker kelijk in de echt verbonden. Salvatore Quartararo ver telde dat hij de door wijlen zijn broer verleide Rita Mi rabile enkele weken na het drama op een stadsbus had ontmoet en dat er andere ont moetingen uit waren voortge vloeid. Nou ja goed, ik ben dan wel Nicola's broer, maar Sal vatore Mirabile is als een va der voor me. Tenslotte had hij verder niets tegen mijn broer", verklaarde de bruide gom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4