DE GETEKENDE India kan de democratie wel afschrijven Russische piloot vraagt asiel 'v-J"Uv f""' 7 BLIK DOOR HET WERELD Heroïne-dode te Utrecht Automatisering mobilofoonnet Bedrijfsbezetting te Roermond DOW-fabriek Terneuzen sluit Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 september 1978 Nr. 21957 Veertien maanden heeft mevrouw Gandhi nu het geweldige India ge regeerd als een dictator. Zo waren haar bevoegdheden nadat de nood toestand was afgekondigd en allerlei burgerlijke vrijheden werden „opge schort". Die term wekt de verwach ting dat te eniger tijd de noodtoe stand weer zou worden opgeheven en dat de burgerlijke vrijheden weer in ere hersteld zouden worden. Maar daarop rekent nu voorlopig niemand meer. De laatste ontwikkelingen wij zen er veeleer op dat India het hui dige systeem alleen maar zal beves tigen en er het officiële systeem van zal maken. Er is zelfs al sprake van dat mevrouw Gandhi mikt op het vestigen van een dynastie. Haar zoon wiens voortreffelijkheden tot dusver slechts zijn moeder waren opgeval len, maakt een zeer snelle en fraaie carrière. Het curieuze is dat dit alles begon nen was om een nogal nietige affai re: de vermeende overtreding door mevrouw Gandhi van enige bepalin gen ten aanzien van verkiezingen. Het zou corruptie geweest zijn, schreeuwde de oppositie en uiteinde lijk moest de rechter eraan te pas komen. De zaak zelf kon naar wes terse maatstaven amper de moeite waard geacht worden, maar de op positie buitte alle mogelijkheden van de democratische republiek uit om mevrouw Gandhi ten val te brengen. Met dus kennelijk een resultaat dat precies het tegendeel was van het beoogde. De oppositie voelt zich te recht vervolgd en van de democratie is ook niet veel meer heel gebleven. Wat alom betreurd is, maar of dit terecht was staat nog te bezien. Na tuurlijk is het ongezond voor de te genstanders van mevrouw Gandhis alleenheerschappij om daarvan te luidkeels te walgen. Maar de verslag gevers die bij vele het oor te luiste ren leggen merken ook dat menige Indiër zo langzamerhand het gevoel krijgt dat men ten onrechte het wes terse democratische systeem heeft overgenomen. Dat men het deed was een gevolg niet alleen van het eeu wenlange Britse bestuur, maar ook van het feit dat Indiërs van enig aanzien in Groot-Brittannië gingen studeren en daar de Britse democra tie in werking zagen. En zij waren het die in de beginjaren de toon aan gaven in het land. Inmiddels is In dia, wat wel wordt vergeten in het westen, niet alleen maar een staat waarin natuurrampen en hongersno den voorkomen en ondanks armoe een kernbom wordt gemaakt. Het land is in de derde wereld een der weinigen waarin een groot reservoir aan kennis en bekwaamheid voor handen is. En dat ook menigten ex perts levert aan landen die met pro blemen kampen. Communisme floreert Intussen hebben vele Indiërs, en zeker niet alleen de armsten, de ba lans opgemaakt van vele jaren de mocratie. Voor de massa betekende die alleen maar armoede. Wel zijn politici - en niet alleen uit de heer sende Congrespartij er beter van ge worden. Economische zekerheden ontbraken overal en het verwijt dat de arme massa's gemanipuleerd wer den is niet ongegrond. Zonder dat men de waarde van de diverse grondrechten in twijfel trekt kan men zich wel afvragen wat de grote massa daarin eigenlijk verloren heeft: niets, want ze merkten niets van de rechten die ze op papier had den. Wat men wel zag was dat ge regeld door allerlei geharrewar een der deelstaten in zo grote chaos be landde dat rechtstreeks bestuur van uil New Delhi ingesteld moest wor den - niet bepaald de zinnigste ma nier om de enorme achterstanden op economisch en sociaal gebied in te lopen. ZIERIKZEE. Geheimzinnigheid rond een uitgebrande auto aan de Levcrdijk, levert de politie het no dige speurwerk op. Alleen vast staat dut de auto gestolen werd, van de banden ontdaan en daarna in brand gestoken. Toch wordt een op lossing van het „mysterie" ver wacht. (Foto: Ziérikzeesche Nieuwsbode) Daar komt ook een psychologische kant bij .Als iets de Indiërs diep heeft getroffen dan is het de gewel dige nederlaag die geleden werd te gen de Chinezen. Dat die kennelijk beter waren dan zij, dat die duide lijk beter de armoe konden opheffen dan zij - dat stak. Vandaar dat enige soorten communistische partijen hier en daar konden floreren. In ze kere zin heeft de Congrespartij onder leiding van mevrouw Gandhi voor een andere dan de democratische aanpak gekozen om niet de mindere van de Chinezen te blijven. Curieus is ook dat juist in de kringen van intellectuelen, onder studenten, tech nici de laatste maanden de opvatting vaak wordt vertolkt dat zij eigen lijk schuldig zijn van het profiteren in de bovenlaag van de ellende van de massa. Een collectief schuldbesef dat gestreeld ivordt door de gedach te dat nu een hardere hand zorgt dat de omstandigheden gelijker worden voor iedereen. Dat dezelfde partij die nu deze ommekeer teweeg brengt ook India in de kwalijker jaren heeft geregeerd, al sinds de onafhanke lijkheid, ivordt dan wijselijk even vergeten. Een terugkeer naar de democratie is niet meer te verwachten - men heeft er doorgaans te kwade herinne ringen aan. Of zich in het India van mevrouw Gandhi een alternatief zal ontwikkelen is nu de spannende vraag. Een niet volgens de klassieke methoden der dictatuur geleid over- heidsapapraat dat zijn relaties tot de burgerij vindt in een systeem dat aan de psychologische en sociale omstandigheden is aangepast, is sinds lang een droom waarover In diërs hebben geschreven en gespro ken. India is nu op een punt geko men om daarvan iets te maken of ge heel in de dictatuur te vervallen die kennelijk in oost en west makke lijker precies eender kan werken dan een democratisch systeem. TOKIO, 6-9. Het Japanse pers bureau Kyodo meldt nader, dat de gelande Russische piloot van de MIG 25 tegenover Japanse autoriteiten heeft verklaard, dat hij politiek asiel wil vragen in de Verenigde Staten. Hij kon zich niet rechtstreeks naai de V.S. begeven, omdat hij brand stofgebrek had. De MIG-25 heeft het wereldsnel heidsrecord met 2.605,1 km per uur. Het werd gevestigd in april 1973. UTRECHT, 6-9. Het gebruik van heroïne is in het afgelopen weekend fataal geworden voor de 26-jarige P. A. H. uit Utrecht. De man werd zondagmiddag dood aangetroffen in zijn kamer in de Lange Nieuwstraat. Volgens de politie heeft het slacht offer waarschijnlijk een te grote do sis heroïne tot zich genomen of heeft hy zich verkeerd geinjectccrd. H. werd zaterdagmiddag voor het laatst gezien in het Utrechtse win kelcentrum Hoog Catharijnen, waar zich gewoonlijk groepen verslaafden aan heroïne ophouden. Daar arres teerde de Utrechtse politie zaterdag de 30-jarige A. M. V. uit de Dom stad, die verdacht wordt van handel in heroïne. V. had 1,5 gram heroïne in zijn bezit. Waarde ongeveer f 150,—. Vrijdag had de politie op dezelfde plaats al de 25-jarige G. C., even eens uit Utrecht, aangehouden. Hij zou ook in heroïne hebben gehan deld. Het gaat volgens de politie in beide gevallen om tussenhandelaars, die zelf ook verslaafd zijn aan he roïne. Zij handelen om aan geld te komen voor het verdovend goedje. DEN I1AAG, 6-9. Ecu Duitse dochtermaatschappij van PhUips heeft opdracht gekregen voor de op bouw van een automatisch mobilo foonnet in ons land, dat met de be staande netten in West-Dultsland Luxemburg en Oostenrijk kan sa menwerken. Het nieuwe Nede. kindse net zul naar verwachting in 1978 in gebruik kunnen zijn. Met de introductie van het nieuwe systeem verwacht de PTT een einde te maken aan de be perkingen, die een voortgezette groei van het bestaande mobilofoon net de laatste tijd hebben afgeremd. Er zal een einde komen aan de lan ge wachttijden bij de totstandko ming van een verbinding en de moeizame ondoelmatige zoekproce dures om een mobilofoonabonnee te bereiken. UTRECHT, 6-9. Het bestuur van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (F.N.V.) heeft de bezetters van Veldkoning B.V. in Roermond (on derdeel van Holland United) maan dagochtend laten weten, dat het ach ter de bezetting staat. Het F.N.V.-be- stuur vindt het dringend noodzake lijk, dat er een onderzoek komt naar de vraag, hoe het geld, dat de over heid in het verleden in Hplland Uni ted heeft gestopt, is besteed. TERNEUZEN, 6-9. Dow Chemical in Terneuzen gaat nog tegen het eind van dit jaar zijn chlorothene-fabriek sluiten. Chlorothene is een industri eel middel voor de ontvetting van metaaloppervlakken. De produktie zal worden overgenomen door een nieuwe fabriek van Dow Chemical in 't Duitse stade Stade. Deze fabriek kan drie keer zoveel produceren als de tien jaar oude fabriek in Terneu zen, zodat de totale produktie op 40.000 ton per jaar komt te liggen. Volgens een woordvoerder van Dow, de heer J. van den Toorn, zal deze sluiting voor het vijftien man tellend personeel van de fabriek geen ontslag betekenen. Ze zullen op an dere afdelingen worden ingezet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH. Met de opening van een tentoonstelling van werken van de Vlaamse kunstenaar Paul van Hoeydonk in het Noordbrabants mu seum in Den Bosch is tevens het fes tival beeldende kunst Nederland Vlaanderen geopend. Dit festival vindt plaats dankzij een initiatief van de stichting Zuidnederlandse ontmoetingen. LEIDEN. Prins Claus en staats secretaris Klein van onderwijs en wetenschappen wonen 10 september de buitengewone algemene leden vergadering bij van het koninklijk instituut voor taal-, land- en volken kunde van de rijksuniversiteit in Leiden. Het instituut bestaat 125 jaar. URK. De Nederlandse vissers heb ben voor het overgrote deel hun con tingent, dat is de toegestane hoe veelheid tong en schol die men mag vangen, voor dit jaar al volgevist. Dit werd zaterdagmiddag bekend ge maakt op de vergadering van vis sersvereniging visserijbelangen en de Nederlandse vissersbond. WISSENKERKE. De 51-jarige A. D. Fortuin is in zijn woonplaats Wis- senkerke (Noord-Beveland) in het verkeer verongelukt. De man reed door onverklaarbare oorzaak met zijn fiets tegen een tegemoetkomen de auto, die zo deelde de politie mee, na het ongeluk is doorgereden. DE^ HAAG. Koningin Juliana heeft in de synagoge van de liberale joodse gemeente in Den Haag een dienst bijgewoond ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het ingrijpend gerestaureerde kerk gebouw. Ook is vrijdag herdacht dat de synagoge - oorspronkelijk Portu gees-Israëlitisch - 250 jaar geleden voor het eerst werd ingewijd. DONDERDAG 9 SEPTEMBER NED. I: De EO brengt 's middags een aflevering van de Waltons en gaat 1s avonds van start met de Kin derkrant. Drie onderwerpen voor de jeugd: een verhaal van Davey en Bruno, een bijbelverhaal en een grappig filmpje. De volgende 50 mi nuten zijn gereserveerd voor de se rie Het kleine huis op de prairie. De beelden laten een oude man zien, mr. Pike, die in een groot huis op de heuvel woont, alleen en met her inneringen die hij niet heeft kunnen aanvaarden. De komst van Laura Ingalls betekent in zekere zin een ommekeer in zijn leven. Onder de titel Muziek uit studio 2 wordt een optreden gebracht van de combo van Loek v. d. Leeden en de zangeres Marian Koning, die haar muziekopleiding kreeg in haar ge boorteland Canada. Op het NOS- journaal van half tien laat de EO haar aktualiteitenrubriek Nader Be keken volgen. De rubriek Ars Mu- sica biedt de kijkers vervolgens een optreden van het wereldberoemde gezelschap The academy of St. Mar tin in the Fields. Uitgevoerd wordt het concert voor cello en orkest nr. 1 in C. van Joseph Haydn met als solist de cellist Mstislav Rostropo- vitch. Als ds. Glashouwer de dag sluiting voor de EO heeft verricht en ook het laatste nieuws achter de rug is, komt de NOS nog met beelden' VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen |j) Attachékoffers N'ii (yAJsVAM DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE DEN HAAG. Staatssekretaris van onderwijs en weterschappen, drs. K. de Jong Ozn., geeft de voorkeur aan bezuinigingen via een zekere tem- porisex-ing van de scholenbouw bo ven een bezuiniging door een langer gebruik van lokalen en een beper king van het aantal nevenruimten in de toekomst. DELFT. Een korte, maar felle brand heeft op de zolderverdieping van het gebouw voor biochemie van de T.H. in Delft, een schade van cir ca andei-half miljoen gulden aange richt. van de baunwedstrijden bij de we reldkampioenschappen wielrennen in Itglië. NED. II: De eerste dertig minuten zijn met name bestemd voor kin derogen. Voor de jeugd valt name lijk weer volop te genieten van de avonturen van Pipo en de piraten van toen. Pipo de clown, zijn zusje Plom en zijn vriend Klukkluk zijn als verstekelingen aan boord van een schip. Als de Indiaan iets doms doet worden zij ontdekt. Hierna we derom dolle scenes van Dokter Hogg. Als hij terug komt van boodschappen doen in een super markt treft dokter Hogg in zijn mandje geen voedsel aan, maar een baby. Na het journaal projekteert de VARA allereerst een aflevering van Beryls lot op het scherm. Onder de titel Boulou en zijn vrienden wordt vervolgens een muzikaal progranir ma gebracht rond de gitarist Bou lou, een geweldige virtuoos. Boulou en zijn trio (piano, bas en slagwerk) vertolken o.a. Asturias Song en Sarah la Noire. Er valt aardig wat af te lachen met een aflevering van de Engelse serie Reuben, mijn jon gen. Reuben gaat meedoen aan een wordt-slank-wedstrijd. Achter het Nieuws meldt zich daarna met ak- tualiteiten, waarna deze avond wordt afgerond met Den Haag van daag. DONDERDAG 9 SEPTEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 De Waltons; 18.45 Toe ristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 De kinderkrant; 19.30 Het kleine huis op de prairie; 20.20 Muziek uit stu dio 2; 20.45 De zilveren berg; 21.35 Journaal; 21.50 Nader Bekeken; 22.20 Ars Musica; 22.45 Tenslotte; 22.50 Journaal; 22.55 W.K. wielren nen. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo; 19.30 Dok ter Hogg terug; 20.00 Journaal; 20.25 Beryls lot; 21.25 Boulou en zijn vrienden; 21.55 Reuben, m'n jongen; 22.20 Achter het nieuws; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal. VRIJDAG 10 SEPTEMBER NED. I: Een flink portie vrolijk heid biedt altijd Het spel zonder grenzen. De zevende edtitie speelt zich vanavond af in Groningen. De spelletjes hebben ditmaal alles met de douane te maken. In de boeiende serie In het voetspoor der ontdek kers vanavond een aflevering die gewijd is aan Alexander, baron van Humboldt, die van 1769 tot 1859 leefde. De baron hield zich als een der eersten bezig met wetenschap pelijk werk. Geologie, klimatologie en geografie waren onder meer de richtingen waarin hij iverkzaam was. Deze film gaat o.a. in op de tocht die Von Humboldt maakte langs de Orinico-rivier in Zuid- Amerika, waarbij hij ontdekte dat deze rivier door de Amazane wordt Trots de zwaarte van het misdrijf niet dadelijk volledig tot haar was doorgedrongen, besefte Ellie na enke le dagen, dat de bron van inkomsten op het moment van de arrestatie van haar man was drooggevallen. Hoewel er altijd wel geld was op dc bank, omdat Jan een bijzonder goed inko men had, realiseerde ze zich, dat dit op de duur zou oproken. Jan kwam voorlopig niet meer thuis en zelfs als men hem uit dc voorlopige hechtenis zou ontslaan, wat overigens nauwe lijks denkbaar was, kon hij er op re kenen zijn baan kwijt te zijn. Er was daarom maar één alternatief: zc zou zelf weer moeten gaan werken. Vóór haar huwelijk was Ellie ten Haagen journaliste. Begonnen in Zwolle, waar zc ingewijd werd in alle facetten van het veelzijdige jour nalistieke werk, verhuisde ze na ccn paar jaren naar Kampen, waar dc krant ccn streekcditlc ging uitgeven cn zij een meer verantwoordelijke taak toebedeeld kreeg. In deze pe riode had ze de lange, knappe Jan Vlasboer leren kennen. De reserve- officier, die hier op herhaling kwam. Op uitnodiging van de legerleiding bezocht ze het gereorganiseerde kampement en zag er brood in voor haar krant. Na overleg met dc hoofd redactie in Zwolle, die een fotograaf stuurde, was ze een halve dag gast in hel kamp. sprak met verschillen de hoge en lagere militairen, terwijl haar collega's foto's mankte. Tcsa- men resulteerde dit in een tweetal artikelen, vlot en ruim gcïlhisfrceerrl, waarvoor zc een tevrcdenhcidsbetul- gtpg kreeg uit Zwolle. Die morgen wfrd zc enige tijd rondgeleid door een officier, die zich als eerste luite nant Vlasboer had voorgesteld. Sa men lunchten zc 's middags, nadat dc fotograaf teruggekeerd was naar Zwolle om zijn plaatjes te ontwikke len. Daarna stelde hij voor deze dag 's avonds te besluiten met een eten tje, een dansje en een drankje. In feite was ze dadelijk weg ge weest van deze knappe officier. Na tuurlijk was Jan Vlasboer niet de eerste man in haar leven. Door haar werk ging ze veel met mannelijke collega's om, maar dat niet alleen. Ze ontmoette ook oudere cn jongere mannen tijdens de reportages, die ze in wijde omgeving maakte. Als 18- jarige had ze vanuit Wolvega gesolli citeerd naar een krant in Zwolle, die ccn leerling-journalist vroeg. Niet schriftelijk. Zc was heel brutaal met een de volgende morgen op dc trein gestapt en naar dc provinciale hoofd stad gereden. Na een aantal moei lijkheden te hebben overwonnen, werd ze toegelaten tot dc chef-redac teur, ccn verstandige man, die wel wat zag in deze voortvarende jonge- vrouw, omdat ze zich niet had laten wegsturen. Journalisten moeten in hun vak nu eenmaal brutaal zijn. Al thans doortastend kunnen optreden. Al h ad hij persoonlijk liever een jongeman gehad, hij was breed ge noeg van opvattingen om tc begrij pen, dat in deze moderne tijd een vrouw het journalistieke handwerk evengoed kon hanteren. En bepaalde werkzaamheden misschien nog beter dan een man. Dus werd zc aangeno men. Op school was Nederlands haar beste vak. Deze kennis kwam nu goed van pns. Haar verslagen waren in ieder geval foutloos, al werd er do eerste tijd danig met rood potlood in gewerkt. Want iets beknopt weer geven moet je leren. Ellie was niet eigenwijs, mopperde niet, als twee compact getypte vellen kopie gerom- Zaterday 11 september, Ned. I: Rallycross 1976. Een spektakulaire opname van deze rallycross. gevoed. Op het NOS-journaal van half tien laat de NCRV hel pro gramma Vroomheid in hout volgen, waarin een portret van de pastoor van Breskens.Het programma wordt voortgezet met een aflevering van de The Collaborators. De kijkers ontmoeten een zeer ervaren inbre ker die zich uit de onderwereld heeft teruggetrokken, maar in ver band met zijn aanstaande oude dag besluit nog een keer aan een krdak mee le doen. Onder de titel Ons da gelijks beeld brengt de IKON het eerste van een gefilmd drieluik waarin het bestaan van de televisie wordt bekeken door mensen die er veel, weinig of nooit naar kijken. Het programma is opgehangen aan het feit dat de Nederlandse televi sie 25 jaar bestaat. NED. II: Uiteraard is de voor avond op deze AVRO-zender weer gereserveerd voor het hitwezen. De dertig best verkochte grammofoon platen worden keurig op een rij aan het huiskamervolk gepresen teerd. Na het journaal van acht uur volgt voor de allerlaatste maal De onzichtbare man. David McCallum, alias de onzichtbare man, maakt aan het eind van de allerlaatste af levering zijn definitieve verdwijn truc. Een belangrijk figuur in een der Oostbloklanden reist naar Ame rika voor een verbetering aan £ijn uiterlijk. Hij komt terecht bij de medicus die ook het masker voor de onzichtbare man heeft gemaakt. De onzichtbare man verdwijnt dus, maar dan is er altijd nog Cannon. Cannon heeft zich voorgenomen met vakantie te gaan, maar er is hem geen rust -gegund. Een massamoor denaar komt vrij uit de gevangenis en wil wraak nemen op diegenen die er verantwoordelijk voor waren dat hij achter de tralies verdween. En Cannon hoort ook bij dit groepje. Na drie kwartier aktualiteiten van Te- levizier Magazine besluit de AVRO met Help een klant haar program ma. De aflevering van vanavond leert hoe verkopers en publiek zich het best kunnen gedragen op een kommerciële tentoonstelling. VRIJDAG 10 SEPTEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 19.05 Spel zonder grenzen; 20.40 In het voet spoor der ontdekkers; 21.35 Jour naal; 21.50 Vroomheid in hout; 22.05 The Collaborators; 22.55 Ons dage lijks beeld; 23.35 Journaal. NED. II: 18.15 W.K. wielrennen; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.25 De onzichtbare man; 21.15 Cannon; 22.05 Televizier; 22.50 Help een klant; 23.15 Journaal; 23.20 W.K. wielrennen. Familieroman door J. D. POSTHUMUS primeerd werden tot een half vel. Verstandig als ze was, besefte ze. dat dit allemaal vakmensen waren, waaronder oude, in het vak vergrijs de insiders, voor wie de krantewe reld geen enkel geheim meer had. Ze weten het beter dan ik. besefte ze. Volgende keer proberen veel in wei nig woorden weer te geven. Dat schijnt de kust van dit werk te zijn. Maar in Zwolle waren ze al spoe dig verguld met „zwarte Ellie". Vooral de redakteur sport, die zich van dc eerste dag af aangetrokken gevoelde tot dit rustige, jonge meis je. Hij nodigde haar een keer uit mee tc gaan naar een voetbalwed strijd. „Al ben je een vrouw, het behoort bij je algemene ontwikke ling. Ik voorzie, dat wc in dc toe komst ook damesvoetbal krijgen. Let op mijn woorden, als het zo ver is. Wie weet, is het wat voor jou om daarvan verslagen tc maken. Dan moet je toch verstand van voetbal len hebben, nietwaar?" Ze zag het nog niet dadelijk zit ten. Voetbal was iets voor mannen. Vaag had ze thuis wel eens geluis terd naar dc radio, als er een repor tage werd gegeven van ccn inter land, want haar vader sloeg geen uitzending over. Persoonlijk had ze er niet de minste interesse voor. Toch ging zc* mee. Flip was ouder en op de redaktie stond hij genoteerd als een goede. Integere sportverslag gever. Zonder persoonlijke voor keuren. Dus wist Ellie: ik kan van hem leren. Dat Flip in feite iets an ders op het oog had en de uitnodi ging daarom als camouflage ge bruikte. had ze niet door. Daar voor was ze als negentienjarige leerlinge nog te groen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7