Niet alle veehouders gebaat met garantie-subsidieregeling VADERLANDSE EKONOMIE C.N.V. stuurt premier Vorster een protestbrief Kissinger optimistisch Kissinger in Parijs De kapers van het K.L.M.-toestel Kapers op Cyprus Weer hank in Frankrijk beroofd Familiedrama in Italië Carter opent het vuur Mig-piloot krijgt asiel Niet genoeg raaigras Paard op hol, ruiter dood hemo special Het rijverbod na alkohol AGENDA TELEX 2 De Nederlandse economie is in een situatie terecht gekomen, die kan worden omschreven als gunstig voor herstel. Weliswaar is de werkloosheid nog steeds groot, maar verwacht wordt, dat de grootste groei daarvan tot het verleden behoort, ondermeer door de gunstige economische ont wikkelingen in het buitenland. In de meeste westerse landen hebben zich tevens omstandigheden voorgedaan, waaruit positieve invloeden op de Nederlandse economie mogen wor den verwacht. Een negatieve invloed kunnen de recente prijsstijgingen van enkele grondstoffen hebben. Wanneer en in welke mate het herstel zijn invloed op de economische ontwikkeling in Nederland zal doen gevoelen, is op dit moment nog niet te bepalen. Tot op heden is sprake van een gema tigd optimisme voor de nabije toe komst van de Nederlandse economie. Deze verwachting geldt eveneens voor het midden- en kleinbedrijf. Voor een groot deel van het mid den- en kleinbedrijf, dat ondermeer afhankelijk is van bestedingen in het binnenland, zijn de verwachtin gen ten aanzien van de uitgaven van consumenten en de groei daarin van groot belang. De 3 groei in de bestedingen valt niet tegen. Ook de regering probeert impul sen te geven. Haar plannen om de loonstijging te matigen teneinde de bedrijven de kans te bieden hun winstmogelijkheden te verbeteren, de verliezen van vorige jaren te compenseren en te investeren, kan bijdragen tot herstel van de Neder landse economie en de werkgele genheid. Hoe staat het in verband daarmee met de werkgelegenheid en de ver diensten van werknemer en werk gever in het midden- en kleinbe drijf? Ook dit jaar zullen de regerings maatregelen vooral gericht zijn op bestrijding van de werkloosheid en het scheppen van werkgelegenheid. Sinds het einde van de jaren zestig is de werkgelegenheid in het mid den- en kleinbedrijf regelmatig ge daald. In 1975 werden weer 4.000 on dernemingen gesloten. Zij verschaf ten werk aan 6.000 ondernemers en evenzovele werknemers. Toch is dit aantal van 12.000 arbeidsplaatsen minder (in vergelijking met het aan tal in 1974 (29.000), klein. De meeste arbeidsplaatsen gingen verleden jaar in de bouwsector verloren (7.000) als gevolg van de verminderde bouwak- tiviteiten. Dit ondanks de grote be dragen die door de regering zijn uit gegeven om de bouwsector te steu nen. Voor 1976 wordt verwacht dat het aantal zelfstandigen en meewerken de gezinsleden zal afnemen met 6.500. In de laatste drie jaren zijn vele miljarden guldens uitgetrokken om de werkloosheid te bestrijden. Des ondanks hebben de maatregelen niet kunnen verhinderen dat de werkge legenheid in het raidden- en klein bedrijf in die drie jaren afnam met 40.000. Sinds 1970 is de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf met ongeveer 60.000 arbeidsplaatsen af genomen. Over een aantal jaren be schouwd, kan behoud van werkgele genheid in het midden- en kleinbe drijf bijdragen tot een minder ster ke stijging van het totaal aantal werklozen in Nederland. Een belangrijke kostenpost in het midden- en kleinbedrijf zijn de lo- DEN HAAG, 6-9. Niel alle belanghebbende veehouders zullen gebaat zijn bij de garantie- en vervoerssnbsidie- regeling voor raaigrasseu, die minister Van der Stee van landbouw heeft uitgevaardigd 0111 het ruwvoeder- tekort te helpen verkleinen. Dit blijkt uit een door bet Landbouwsehup opgesteld overzicht van vraag en aanbod. Op 3 september was het bij het schap geregistreerde aanbod van ingezaaide raaigrassen, 18.385 hectare, weliswaar net iets groter dan de geregistreerde vraag, 18.290 hectare, maar in werkelijkheid zal het aanbod kleiner zijn. Verwacht wordt namelijk dat op een deel van de ingezaaide oppervlakte het gewas niet opkomt. CALLANTSOOG, 6-p. In Callands- oog (N.H.) is maandagavond tijdens een buitenrit de 61-jarige Duitser Heinz Moritz van zijn paard geval len en zo ongelukkig terecht geko men dat hij ter plaatse overleed. Het ongeluk gebeurde op het schietterrein Botgat, waar een groep van negen paarden schrok van twee jongere in een wei staande paarden en op hol sloeg. Drie andere ruiters moesten gewond in een ziekenhuis in Den Helder worden opgenomen. nen die in 1975 met 14°/o zijn toege nomen. Verschillen daarin tussen be drijfstakken in het midden -en klein bedrijf kunnen groot zijn. Zo hebben werkgevers van ver voersbedrijven van kleine en middel grote omvang vorig jaar 19,5°/o meer moeten uitgeven aan loonkosten, in de nijverheid en dienstverlening werd 13°/o meer aan loonkosten uit gegeven, in horecabedrijven 14% en in de detailhandel 13,5%. Voor 1976 worden aanmerkelijk minder sterk stijgende loonkosten verwacht. Dit hangt samen met plannen van de regering ten aanzien van de lonen. Gestreefd wordt de gemiddelde loonstijging te beperken tot maximaal 9%. Ad Int. Het grootste aanbod, ongeveer 3.4Ü0 hectare, komt uit Gelderland, een provicie die zelf 3.500 hectare vraagt en daarmee nummer twee is op het vraaglijstje. De grootste vraag: 3.650 ha, komt uit Noord-Bra bant, dat zelf 1.740 heeft aangebo den. Eerder is echter al bekend ge maakt dat de stand van het gewas hier erg slecht is. Overijssel vraagt 3.300 ha en biedt 1.200 aan, Drenthe vraag 1.725, aan bod 1.760 ha; Limburg vraag 1.670, aanbod 1.710 ha. IJsselmeerpoblers Grootste aanbieder zijn de IJssel- meerpolders met 3.040 ha. Daarvan is 2.700 bestemd voor Gelderse, de rest voor Overijsselse boeren. De vee houders in deze polders, die voor 1.400 ha hebben ingeschreven, moe ten hun raaigrassen dus van elders krijgen. Zeeland biedt 2.510 ha aan en vraagt zelf 900. De garantie- en vervoerssubsidie, eerst alleen van kracht voor raai grassen, is later ook voor voederwik- ken en snijgranen gaan gelden, ter wijl er voor suikerbietenblad en -koppen een vervoerssubsidierege- ling kwam. Bij deze produkten is het beeld van vraag en aanbod nog on volledig. Voor zover bekend is er 2.145 ha bietenblad en -koppen aan- MOSKOU. De Sowjetpartijleider Leonid Brezjnjew heeft in Alma Aata toegegeven dat er moeilijkhe den zijn bij de levering van vlees en andere dierlijke voedingsmiddelen. In een toespraak tot ekonomische en partijfunktionarissen zei Brezjnjew dat er dit jaar minder vlees en melk geproduceerd is dan in 1975. UTRECHT, 6-9. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in een uitvoerige brief aan premier Vor ster van Zuid-Afrika sympathie uitgesproken met en steun betuigd aan de strijd van de niet-blanke be volking voor sociaal-economische gelijkberechtiging. In de brief, waar de verbondsraad zich unaniem achter heeft gesteld, zegt het CNV dat de systematische toepassing van de apartheid, onder meer door middel van een discrimi nerende wetgeving op sociaal-eco nomisch gebied, heeft geleid tot een volstrekte bevoorrechting en veilig stelling van de belangen van de blanke werknemers. „Hoewel de economische ontwikkeling in be langrijke mate afhankelijk is van de inzet van de zwarte werknemers, missen Zij de wettelijke mogelijkhe den over hun eigen rechtspositie mee te praten en te beslissen", aldus het CNV. Het zegt verder ervan overtuigd te zijn dat het apartheidsbeleid zo als dat in de loop der jaren vorm en inhoud heeft gekregen, in strijd is met bijbelse normen en waarden omtrent het menselijk samenleven. ZÜRICH. Minister Kissinger (r.) en de Zuidafrikaanse premier Vorster drukken elkaar de hand na hun be sprekingen in het Waldhaus Hotel te Zürich. Het overleg ging over de moeilijkheden in Zuid-Afrika. Er werd „vooruitgang geboekt", maar tot een wederzijdse verklaring kwam het niet. geboden, terwijl er vraag is naar 3.585. ha. In Zeeland is een teelt van 368 ha voederwikken geregistreerd, in Noord-Brabant 119 ha. LUIK. Eenenveertig gedetineerden van de gevangenis van Vervier, bij Luik, zijn maandagavond het dak van hel gebouw opgeklommen en hebben daar de nacht doorgebracht. De opstandige gevangenen zijn voor het merendeel buitenlanders. Zij eisen verbetering van hun omstan digheden in de gevangenis. ZURICH, 6-9. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger heeft maandag in Zürich gezegd dat hy van mening is dat de voorwaarden bestaan waar onder onderhandelingen kunnen plaatshebben over verandering van het blanke minderheidsbewind in Rhodes ië in een zwart meerder heidsbewind en de installatie van een zwart bewind in Namibië. Op een persconferentie na dertien uur van onderhandelen met premier John Vorster van Zuid-Afrika, ver klaarde de Amerikaanse minister dat vooruitgang was geboekt zowel op het stuk van de procedure als op dat van de substantie bij het zoekèn naar wegen die een oorlog van zwart tegen blank in het zuiden van Afrika kunnen voorkomen. „Ik sta klaar oni in Afrika verder te onderhandelen als de partijen dat zouden willen", zei de minister. „Ik meen dat de voorwaarden voor een voortzetting aanwezig zijn'". PARIJS, 7-9. „Ik ben naar Parijs gekomen om president Giscard d'Estaing en de minister van bui tenlandse zaken te ontmoeten ten einde hen op de hoogte te brengen van mijn besprekingen met premier Vorster". Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kisinger, maandagavond bij zijn aankomst op het vliegveld Orly aan journalisten meegedeeld. „De toekomst van Zuid-Afrika heeft veel gevaren, maar ook veel mogelijkheden. De verhouding van Zuid-Afrika met andere landen is natuurlijk van groot belang voor Europa en vooral voor Frankrijk". Kissinger kwam naar de Franse hoofdstad via Londen waar hij de resultaten besprak van de bespre kingen die hij in het weekeinde niet de Zuid-Afrikaanse premier, John Vorster, in Zürich heeft gevoerd. PARIJS, 6-9. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Pa rijs heeft maandag verklaard, dat de kapers van de DC-9 van de KLM „absoluut zeker" leden zijn van het „Volksfront van Palestina - alge meen commando", dat onder leiding staat van Achmed Djibriil. Volgens de Israëlische woordvoerder „ver schilt deze organisatie niet van Al Fatach" de voornaamste Palestijnse guerrillabeweging. NICOSIA, 6-9. Een woordvoerder van de Cyprische regering heeft dinsdag verklaard, dat de kapers van het KLM-toestel „De City of Madrid" alle drie weer in handen zijn van de Cyprische politie. „Zij zijn thans weer op Cyprus terug en onder de hoede van de politie, zoals eerst", aldus de woordvoerder. Advertentie vespa ciao bromfiets de betrouwbare de goedkope de zuinige nu nog f 749, zierikzee - weststraat 5-7 PARIJS, 6-9. Voor de derde maal in twee maanden hebben bankrovers in Frankrijk hun slag geslagen. In het afgelopen weekeinde was in Dij on een filiaal van de Bantiue Natio nale de Paris het slachtoffer. De buit bedroeg twee miljoen franc (circa 1,1 miljoen gulden). x Anders dan in Nizza en Parijs, waar in juli en augustus gangsters via zelfgegraven tunnels tot de bank kluizen doordrongen, maakten zij zich er in Dijon gemakkelijker vanaf. De bandieten braken eerst in bij een geldtransportonderneming en ont vreemden daar de sleutels van de bank. Daarmee hadden zij eenvoudig toegang tot het in het weekeinde ge sloten bankgebouw en openden met één van de gestolen sleutels de kluis waarin de geldtransporteur zaterdag de opbrengsten van warenhuizen en andere winkelbedrijven had opge borgen. ROME, 7-9. Een 50-jarige hulp-ar beider uit La Rufina, bij Florence, heeft in de nacht van maandag op dinsdag zijn 46-jarige vrouw, twee zoons van 22 en 17 jaar en een 71- jarige buurvrouw doodgestoken. Bovendien verwondde Piero Mug- nai zijn 15 jaar oude dochter en een andere vrouw levensgevaarlijk. De beweegredenen voor zijn daden zijn nog niet bekend. De moordenaar vluchtte, maar werd in dë loop van de nacht aangehou den. Vóór zijn vlucht bracht hij zijn zoon van acht jaar, Silvio, onder bij een zuster. Hij zei tegen haar; „Houd het kind bij je. Thuis heb ik alles in het reine gebracht. Dat had trouwens al lang moeten gebeuren". NEW YORK, 6-9. De demokrati- sche kandidaat voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen, Jimmy Carter, heeft maandag op Labordaj-, de traditionele opening van de offi ciële verkiezingskampagne, het vuur geopend met een felle aanval op zijn tegenstander president Ford. In een toespraak tot enkele duizen den toehoorders in Palm Springs, het „Kleine Witte Huis" waar pre sident Roosevelt overleed, verweet Carter Ford gebrek aan leiding. In aanwezigheid van twee zoons van de „architect van de New Deal" identificeerde Carter zich met de idealen van Franklin Roosevelt, met Truman en Kennedy held van Amerika. De Republikeinse kandidaat Ford begint zijn kampagne pas over een week. TOKIO, 7-9. De Amerikaanse autoriteiten hebben besloten politiek asiel te verlenen aan de piloot van de Russische Mig-25, die maandag grote opschudding veroorzaakte door met zijn toestel, een militair topge heim, in Japan te landen. De piloot, de 29-jarige luitenant Viktor Ivano- vich Belenko, zei aanvankelijk dat hij een noodlanding had moeten ma ken wegens brandstofgebrek, maar later verklaarde hij dat hij politiek asiel wilde aanvragen in de Verenig de Staten. Japan besloot hem daartoe in de gelegenheid te stellen. UTRECHT, 6-9. De Algemene Ne derlandse Geheel Onthouders Bond (ANGOB) meent, dat de maximale tijdsduur van het rijverbod dat kan worden opgelegd ann verkeersdeel nemers die alkohol hebben genut tigd, moet worden verlengd van acht tot twaalf uur. In een brief aan de minister van justitie en van verkeer en waterstaat heeft de bond erop aangedrongen, de zogenaamde „1 november-wet" van 1974 in die zin te wijzigen. Zierikzee Gcmeenlet museum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum INoordhnvenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Drrfschor Dagelijks Landbouwmuseum. 13.30- '16.30 uur (behalve zondag). Woensdag 8 september Zierikzee Kerkzaal. Ger. Vrouwenvereniging. 20.00 uur. Donderdag 9 september Renesse Herv. Ver -Kfbomv Rppciitic kerk koor. 20,00 uur. Vrijdag 10 september Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse". Distriktsvergadering K.N.B.B. 19.30 uur. Zaterdag 11 september Renesse Sportterein, 14.00 uur, sportfeest voor de jeugd. Dinsdag 14 september Dreischor „De Drie Schapen". Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Serooskerke Begin bejaardensoos, 14.30 uur. Donderdag 16 september Zierikzee „Mondragon". Afd. Plattelandsvrou wenbond, 14.00 uur. Iierv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen groep, 20.00 uur. Renesse Hotel Broekhoven, 19.30 uur, afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Vrijdag 17 september Zierikzee Filmavond in „Brogum", 20.00 uur. Vrijdag 24 september Bruinisse Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Teleloonnrs. na hall zes Redaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Wat er allemaal op de telex komt; daar wordt je precies helemaal dol van, als je niet zou oppassen, maar wie past niet op. Veel kriptische zinnen, verhalen en uitspraken. „Neem" nu de - alweer veel bespro ken contourennota van minister Van Kemenade. Zeggen drie verschrik kelijk geleerde heren in West- Duitstand. Zweden en Engeland: „dat de nota een flexibel kader geeft voor aktie en diskussie". Kijk, dal is het nu voortaan wel voor mij. Problemen, plannen, voornemens, nota's; O.K., maar is er een flexibel kader voor aktie en diskussie? Daar gaat het om. Welke aktie zal ondui delijk zijn en de diskussie kan des noods leiden tot oeverloos geleuter, als dat flexibele kader er maar is. Verder is dan Kissinger optimis tisch. Terwijl alles en iedereen ge reed staat wat fakkels in de kruit vaten te werpen, zegt de minister: „alle volkeren moeten zij aan zij on der waardige en voorspoedige om standigheden kunnen bestaan" En daarin heeft de minister gelijk. En fin, hoe ook allemaal, de Londense goudprijs heeft een flinke duw om hoog gekregen en ik ben daar mooi blij mee. Gaat eindelijk mijn Engel se goud ook weer eens beetje waard worden. Wat zei de voormalige kommissaris der koningin in de provincie Noord- Holland, toen hij zittend in de ge kaapte „City of Madrid- twee Is raëlische straaljagers naast het vliegtuig zag komen? „Gelukkig die rotzakken aan boord hebben hel niet alleen voor het zeggen. We wor den nog beschermd". Nou, helaas was dat helemaal niet waar. Die ja gers ivoren er alleen maar om te voorkomen, dat de „City" op de luchthaven van Tel Aviv zou lan den. Dan heeft een gevluchte Russi sche piloot een lekker toestelletje op een Japans vliegveld neer gezet. Hel is de „Foxbat", die meer dan 3300 km per uur kan vliegen en een pla fond heeft ran 24 kilometer. Er is in het Westen pee» toestel, dat er aan tippen kan. Nogal eng natuurlijk, maar Moskou heeft er in ieder ge val nu één minder. Hoewel dat ook nog niet zeker is, want Japan wil geen trammelant cn zendt hef toe stel wcllidht terug. Het staat nu on fier een zeiltje, onttrokken aan veel) nieuwsgierige blikken. Vissen intussen is ook niet meer wat het geweest is. „Zoveel rangen", cepf de regering, maar er zijn nogal wat loze vissertjes geweest, die meer Vingen. Ze moeten allemaal voor de kalief verschijnen cn die zegt dan altijd weer: „eens zien wat dc offi cier ervan zegt". Meneer dc officier zal wel boos zijn en dat wordt beta len. Ga cr maar aan staan; niet meer rissen en toch betalen. Denk je verder zo niet aan in het rulle zand en dc zon op het bast je. maar voor dc Duik- en Dcvionfcer- proep van dr Mijnopruiminpsdiensl is dc oorlog nog nlfprf nier afgelo pen. Die mannen kregen heel wat ake lige souvenirs op te riiinirn.' 88bom men (31.750 kg), dertien mijnen, 17 granatentwee landmijnen. 233 mor tiergranaten en nop pens 99 hom men.. Veel ran dat spul op het strand, maar lang niet alles. Nou. dat was don een klein half uur te lex cn het ratelt echt maar door; 23 uur per rfmaol zeg maar. trant een uurtje rust bij elkaar krijgl hij dan trek Telex, mooi apparaat, maar als het er niet was. zou het niet uitge vonden moeten morden. SCH1FRE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2