Wethouder stelde kleedlokalen en nieuwe kantine in gebruik Traditionele Burghse peren verkoop werd groot succes Gevaarlijke gevangenen weg in België Druk op Vorster Staking in Zuid-Afrika? Eerder pensionering bij onderwijs DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fijne aanwinst voor Renesse Meer vrijheid voor vrij kamperen Toch „roodkokertjesjaar" N ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 september 1976 ISSfite jaargang Nr. 2195G WAARIN OPGENOMEN (1797 - IMS) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70 Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W IN' DIT NUMMER: Aktiviteiten Heilsleger te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's worden voorgelegd aan de gemeente raad, die gunstig besliste en in 1975 kon het gebouw worden aanbesteed. f De kunst is de bemiddelaar- i f ster i>an het onuitsprekelijke, t Goethe J RENESSE, 4-9. Zaterdagmiddag 4 september werden de nieuwe kleedgelegenheden en het clubhuis van de S'V. Renesse op het sportterrein aan de Laone officieel geopend door dé heer M. J. Steur, wethouder van de gemeente Westersehouwen. De middag werd geopend met een speech van de voorzitter, waarin hü een overzicht gaf van de tot stand koming van deze akkomodatie. Wethouder Steur Het een met een katrol aan het plafond bevestigde koker zakken en haalde daaruit een dokument. Met het voorlezen van het dokument droeg hü het geheel over aan de sportvereniging. Hiermee kreeg de vereniging de be schikking over een zeer fraai complex met in het midden een gezellige, funktionele kantine en rechts daarvan een berghok en een betegeld kleedlo kaal met toiletten en douches en aan de andere zijde een zelfde kleedlokaal en een kleedkamer voor de scheidsrechter. Wethouder M. J. Steur leest de oorkonde voor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De talrijke genodigden werden in de kantine, met op ieder tafeltje een boeketje anjers in de klubkleuren, ontvangen met koffie met gebak. De voorzitter, de heer A. F. v. d. Roest verwelkomde alle aanwezigen. Een bijzonder woord van welkom had hij voor wethouder M. J. Steur, die later op de middag de officiële opening verrichtte, burgemeester H. P. Everwijn, wethouder L. C. Hoo- gerhuis, de heer A. P. Schouwenaar, voorzitter van de K.N.V.B. afdeling Zeeland en de heer D. Mooy van de scheidsrechterscommissie. Vervolgens noemde de heer v. d. Roest het voor een kleine vereniging als S.V. Renesse een grote dag nu men het oude gebouwtje dat voor heen de kleedgelegenheid was kon verruilen voor deze fraaie nieuwe akkomodatie. Hij beloofde dat ieder een na afloop van het officiële ge deelte het geheel zou kunnen bezich tigen. Snuifje bouwhistorie Daarna gaf hij een overzicht hoe het geheel tot stand is gekomen. Een brief van de K.N.V.B. in het seizoen 73/74, waarin gewezen werd op de slechte kleedgelegenheid op het veld van Renesse was een eerste aanlei ding geweest. Met die brief stapte het toenmalige bestuur naar de ge meente om hulp. In juni 74 kwam B. en W. met een door Gemeentewer ken gemaakt plan voor de verbouw van de oude kleedgelegenheid. Er werd destijds nog serieus gedacht aan de mogelijkheid binnen afzien bare tijd één gemeenschappelijk sportcomplex in de gemeente te bou wen. Er zat echter weinig schot in de zaken. Een enquête onder de leden leerde dat de voorkeur werd gegeven aan een eigen akkomodatie. De leden van D.F.S. waren precies dezelfde me- Weer is een goede koop afgesloten. Schrijver B. Bossers noteert de ko per en de opbrengst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ning toegedaan. Men deelde het ge meentebestuur mee dat men niet zo veel voor de verbouw voelde en in 1975 werd men uitgenodigd voor een gesprek met b. en w., gemeenteraad, de sektie sport van de commissie ad vies en bjjstand jeugdbeleid en de besturen van D.P.S. en Renesse. Tijdens deze vergadering werd een definitieve keus gemaakt voor een eigen gelegenheid voor beide vereni gingen. De dienst gemeentewerken maakte twee ontwerpen waaruit er een door de sportvereniging werd gekozen. Een woord van dank richtte de voorzitter tot de heren Rosen- boom en Post van gemeentewerken. Toen bestek en tekeningen klaar wa ren kon het geheel ter goedkeuring De inrichting Na de bouw moest de vereniging voor de inrichting zorgen, wat wel enkele financiële probleempjes mee bracht. Dankzij de medewerking van verschillende personen kon men daar echter uitkomen. Iedereen wilde de voorzitter niet noemen, maar een uit zondering maakte hij voor de heren E. M. Rijstenbil, Ad Verseput en Jaap Verboom. Ook dankte hij de heer Verboom voor het feit dat men zijn zaak „De Wig" altijd als klubgebouw had mo gen gebruiken. De heer L. Verseput dankte hij met een grote doos sigaren voor het feit dat hij jaren lang gratis de thee in de rust had verzorgd en ook had hij een dankwoord voor de oude terreinknecht de heer Hart. De heer v. d. Roest merkte vervol gens op dat hij er zich van bewust is dat men er met dit fraaie gebouw niet is. Hij zag het als een nieuw beginpunt en vond dat de vereniging ook een opvoedende taak heeft," de jeugd op een gezonde mdnier bezig te houden. Tot slot sprak hij de hoop uit dat de gelegenheid zal bijdragen tot een goed gezond verenigingsleven. Vervolgens was het woord aan de heer Steur. Hij merkte op dat het gemeentebestuur op een andere wijze tegen de nieuwe akkomodatie aan kijkt dan het bestuur van de sport vereniging. Maar ook het gemeente bestuur is er trots op. Vervolgens zette hij uiteen dat het gemeentebestuur aanvankelijk wel, zat met de financiële zijde van de zaak. De oplossing was uiteindelük ge komen door de slechte ekonomische situatie waarin ons land verkeert, waardoor het rijk had besloten geld ter beschikking te stellen in het ka der van de werkloosheidsbestrijding. Hg zei er begrip voor te hebben dat niet iedereen het geld goed besteed Voor de heer B. Bossers, die ge durende 26 jaar als schrijver bij de verkoop fungeerde, betekende dit een waardige afsluiting van zijn loopbaan als zodanig Voor de ver koop bestond van de zijde der ko pers een ruime belangstelling. Zij zorgden er voor dat afslager Her man Slager, in normale doen tim merman bij de dienst gemeentewer ken en die als zodanig voor de 23e maal op trad, zich geen moment be hoedde te vervelen. De duurste koop ging voor f 86,van de hand en de goedkoopste voor f 16, Eén boom: f 73,- Een boom aan de Kerkstraat bracht het rekord bedrag op van f 73, Voor dat de laatste koopjes van de hand gingen, de verkoop nam pre cies 2 uur in beslag, waren de eer ste kopers al druk doende om de bomen van hun last te bevrijden. Toch liepen niet alle kopers zo hard van stapel daar wjj van enige vernamen dat zü het er op wagen om de peren nog ongeveer 14 dagen tc laten hangen om zc nog beter tot hun recht te laten komen. BRUSSEL, 4-9. Uit de gevangenis van Vorst, een gemeente in de Brus selse agglomeratie, zijn negen ge vangenen ontsnapt die volgens de po litie bijzonder gevaarlijk zijn. Een van de vluchlebngen werd in de loop van de middag in de buurt van de gevangenis gegrepen. Het merendeel van de ontsnapten is bui tenlander. Onder hen bevinden zich drie beroepsmoordenaars. twee Spanjaarden die veroordeeld z.ljn wegens gewapende overvallen en drie mannen die schuldig z.ijn be vonden aan moord. zou vinden, maar hij zelf vond het zeker wél een goede besteding. (Vervolg pag. 2) KAAPSTAD, 4-9. Terwgl premier Vorster van Zuid-Afrika maandag zgn besprekingen met Amerika's mi nister van buitenlandse zaken Kis singer in Ziirich afsluit, neemt ook in het binnenland de druk op hem om te luisteren naar de stem van zwart Zuidafrika toe. In het weekeinde rie pen de leiders van de Anglicaanse, de rooms-katholieke en de methodis tische gemeenschappen Vorster op een eind te maken aan de geïnstitu tionaliseerde segregatie in het land. De jongste oproep kwam zondag van de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad Bill Burnett. Deze luidde „Wü doen een beroep op de blanke gemeenschap in het algemeen en de regering in het bü'zonder te er kennen dat de politiek van zogenoem de gescheiden ontwikkeling, die wü niet erkennen als de wil van God, is mislukt. Wü geloven in de huidige onrust Gods oordeel over deze po litiek te zien". JOHANNESBURG, 4-9. De Zuid- afrikaanse politie heeft zondag mee gedeeld over inlichtingen te be schikken dat zwarte arbeiders van plan zü" dinsdag een algemene sta king te beginnen. Inwoners van Soweto, het zwarte woongebied bü Johannesburg, zei den tegen journalisten gehoord te hebben van plannen om een nieuwe staking uit te roepen die drie weken zou moeten duren. DEN HAAG, 4-9. Schoolleiders en kleuterleidsters die op 1 december 63 jaar of ouder ztyn kunnen per 1 december vervroegd hun funktie beëindigen. Als zü voor 1 november hiertoe een verzoek bü hun school bestuur Indienen, wordt het verlof verleend tot de datum waarop de schoolleider of kleuterleidster met pensioen gaat. Dit verlof ls defini tief. De vervanger moet In vaste dienst kunnen worden benoemd. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Droog weer met aanvankelijk flinke zonnige perioden; zwakke tot matige westelijke wind; maximumtempera turen omstreeks 20 graden, minima 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 sept. Zon op 6.02, onder 19.14 Maan op 18.25, onder 4.52 Volle maan: 8 sept. (13.52) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 7 sept. 2.27 14.43 8.02 20.26 Springty: 10 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag mogen we reke nen op een aanhouden van het droge weer met zonnige perioden. Een groot gebied met hoge barometer standen, met het centrum maandag morgen boven zuid-Engeland, breidt zich in oostelijke richting uit. Langs de noordflank van het hoog staat een sterke westelijke stroming waarin depressies via IJsland in de richting van noord-Noorwegen trek ken. Door de aanwezigheid van het hoog kunnen fronten van de depres sies niet tot onze omgeving doordrin gen. Zondag kwamen er vooral in zuid- Duitsland nog talrijke buien voor en de middagtemperaturen kwamen er nauwelyks boven de 10 graden. Het eerder genoemde hogedrukgebied zorgt voor een verbetering van het weerbeeld in midden- en zuid oost- Europa. DEN HAAG, 6-9. Vrü kamperen, buiten bestaande kampeerterreinen, zal binnen niet te lange tüd in Ne derland mogelyk worden, als de Raad van State en de Staten-Gene- raal met een desbetreffend voorstel van de ministerraad akkoord gaan. In het vrüdag door deze raad goed gekeurde ontwerp van een kampeer- wet staat, dat er een kampeervrü- hcid van 72 uur moet komen. In het ontwerp van de kampeer- wet staat voorts, dat de rijksover heid de bevoegdheid wil hebben kampecrlarievcn vast te stellen. De kampeerwet wil de vrijheid van kamperen zoveel mogelük waarborgen binnen de grenzen van landschap, milieu en ruimtelükc or dening. Aan de kampeerder zal een grotere rechtszekerheid worden ge boden. Voorgesteld wordt dat ge meenten kampeerverordeningen vaststellen en vergunningen gaan uitgeven voor het houden van kam peerplaatsen. Het kamperen bij de boer kan wor den toegestaan voor ten hoogste vijf tenten of caravans, bewoond door ten hoogste twintig personen in het tijdvak van 1 april tot 1 november. Verder worden regelen voorgesteld voor het kamperen in georganiseer de groepen buiten campings en der gelijke en voor het solitaire kampe ren. Dit laatste voorschrift zal gaan gelden voor groepjes van maximaal acht personen gedurende ten hoog ste vier weken. BURGH, 4-9. Voor zaterdagmorgen met de traditio nele verkoop van de in de kom van Burgh aan de bo men hangende peren werd over gegaan stelde burge meester H. P. Everwijn, optredend als marktmeester, vast dat het ondanks de lange hete zomer het toch een hijzonder goed perejaar moet zijn, afgaande op de rij ke dracht aan de bomen in het centrum van Burgh. Dat de burgemeester hier niets te veel had gezegd werd duidelijk toen aan het slot van de balans van de in totaal 45 koopjes kon worden opgemaakt. Het totale resultaat was een record opbrengst van f 2144,- (vorig jaar f 593,- en in 1973 het bedrag van f 75,-). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1