DE GETEKENDE Zuid-Afrika moet toegeven over Namibië Vorster over Zuid-Afrika Premier Vorster gaat praten met thuislanden-leiders Hitiers nest wordt opgeblazen Veel kinderen dood in Engelse verkeer BLIK DOOR HET WERELD uit het buitenland makelaarskantoor tamboer b.v. ra Straks benzinebomen? Heroïne-dode in Amsterdam De Tielse gif zaak Wat biedt de BEELDBUIS Minister Van Agt verklaart zich nader ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrydag 3 september 197U Nr. 2195: Namibië krijgt bijzondere aandacht omdat men hier het eerst kan zien hoe de Zuidafrikaanse regering rea geert op de toenemende druk en af keuring vanuit t' buitenland. Het ge bied waarom het gaat is een vroegere Duitse kolonie die na de eerste we reldoorlog onder Zuidafrikaans pro tectoraat kwam en na de tweede we reldoorlog onder gezag van de Ver enigde Naties gesteld werd - een be slissing waaraan Zuid-Afrika zich nimmer heeft gestoord. Zozeer dat V.N.-commissies die poolshoogte kwamen nemen de toegang werd ontzegd. De Veiligheidsraad van de V.N. heeft uiteindelijk een ultimatum gesteld dat voor september dit jaar een beslissing moest worden geno men over vrije verkiezingen die moe ten leiden tot volkomen onafhanke lijkheid. Een idee waarvoor de rege- ring-Vorster niet veel sympathie had. Ze ging haar eigen weg met eveneens onafhankelijkheid in het verschiet - maar dan één naar het model van de bantoestamthuislanden waardoor Namibië in feite een vijfde provincie van de republiek zou wor den. Om over deze onafhankelijkheid te spreken is de Turnhalleconferentie belegd waarop blanken en vertegen woordigers van de voornaamste stammen (Ovambo's en Damaras) bij eenkwamen. Over de zwarte gedele geerden doen nogal merkwaardige verhalen de ronde. Sommigen zouden bij een voetbal wedstrijd door de politie zijn opge haald. Anderen zijn lieden die een verdacht mooie carrière hebben ge maakt in korte tijd. Ook zouden som mige gedelegeerden regelrecht door de staatsveiligheidsdienst zijn aan gesteld. Kortom een gezelschap van zwarten waarvan de S.W.A.P.O. niets moet hebben en dat is de organisatie die sinds geruime tijd in verzet is en guerilla pleegt. Onder de bestaande verhoudingen is het moeilijk vast te stellen hoe groot de aanhang van de S.W.A.P.O. precies is, maar er bestaat weinig tivijfel aan dat het in ieder geval een organisatie is die gebaseerd is op de eigen ideeën van de bevol king. In hoeverre dit een regelrechte politieke keus is - S.W.A.P.O. uit zich zeer links - mag men betwijfelen. Via Zambia hoort men van dorpen die met geweld worden ontruimd en woonoorden die tot concentratiekam pen worden in de streek in het noor den waar Namibië grenst aan het juist onafhankelijk geworden An gola. En Angola laat er geen twij fel aan bestaan dat de Nami- biërs op alle mogelijke manieren, dus ook het zenden van wapens en het trainen van guerrillastrijders wil helpen. Dreigementen De door de Zuidafrikaanse troepen van huis en haard verdreven mensen hoeven niet zozeer uit politieke over tuiging bij de S.W.A.P.O. terecht te komen maar alleen maar omdat dit de enige organisatie is die opkomt tegen deze vervolging. S.W.A.P.O. was uiteraard niet op de Turnhalle conferentie. Niet dat dit teveel hielp, vanuit Zuidafrikaans standpunt be zien. De als marionetten gedoodverf de zwarte vertegenwoordigers waren lang niet zo volgzaam als men had gehoopt. Ze stelden eisen die verder gingen dan men in Zuid-Afrika wenst te gaan. De tien vertegenwoor digde stammen bereikten bijvoor beeld dat het principe van gelijke betaling voor gelijk werk gehuldigd zou worden, ook al kregen ze niet hun zin dat de mogelijkheden om te werken voor blank en zwart gelijk zouden zijn. De universiteit zou mul- tiraciaal zijn, maar voor de scholen blijft de rassenscheiding wel. Voor blank en zwart één systeem van identiteitskaarten. En nog zo'n paar dingen. Maar als het de Zuidafri kaanse onderhandelaars niet aan stond dreigden met name de Ovam bo's zich bij de S.W.A.P.O. aan te sluiten. Tegenover dit dreigement waarmee werd aangetoond dat zelfs met uitgezochte zwarte gedelegeer den niet bereikt kon worden dat deze maar braaf ondertekenen wat Pre toria hun voorlegt is de Zuidafri kaanse regering bezweken. Ze gaf meer toe dan verwacht - de onafhan kelijkheid kan er komen op 31 de cember 1978, zij het dat op die dag niet ook alle Zuidafrikaanse troepen verdwenen zullen zijn. En de kans zit erin dat Zuid-Afri ka nog meer toegeeft. Volgens de be tere kranten in Zuid-Afrika zal de regering-Vorster nog meer toegeven om te voorkomen dat de Veiligheids raad inderdaad de sancties afkon digt waarmee ze dreigt. De achter grond is natuurlijk dat in dit geval de sancties harder aan zullen komen dan b.v. die tegen Rhodesië. Dat land had de machtige buur Zuid-Afrika om te helpen de sancties weer teniet te doen maar Zuid-Afrika zelf heeft niet zo'n achterdeur. Bovendien zul len b.v. de V.S. - in een campagne om vrienden te winnen in Afrika en onder druk van negerbewegingen in de V.S. zelf - zich zeker streng hou den aan zulke sancties. En de simpel ste manier om de Veiligheidsraad te vreden te stellen is het toestaan dat de verkiezingen zo niet onder toe zicht dan toch - zoals S.W.A.P.O. wil - onder toezicht van niet betrok ken landen gehouden zullen worden. Wat hoe dan ook toch betekent dat Zuid-Afrika zich gedwongen ziet ten aanzien van Namibië meer de weg te volgen die de verdere wereld wijst dan ooit de bedoeling is geweest. PRETORIA, 2-9. Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft woensdag gezegd dat zijn land zich door niemand de wet laat voor schrijven - niet door buitenlandse mogendheden en evenmin door de Verenigde Naties. Zuid-Afrika, zei Vorster, be schouwt de V.N. niet als een „super- parlement". De premier zei dit in een verklaring naar aanleiding van zijn voor het weekend in Zürich ge plande onderhoud met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Vorster zei dat hij de gedachten- wisseling met Kissinger oprecht en zonder vooringenomenheid wil aan gaan. TEL AVIV. Op de internationale luchthaven Ben Goerion bij Tel Aviv heerst al twee dagen een onbeschrij felijke chaos. Volgens iemand van de luchthaven bestaat het gevaar, dat het hele luchtverkeer met Israël moet worden gestaakt als het grond personeel niet dadelijk in normaal tempo gaat werken. ATHENE. Voor het eerst sinds Griekenland en Turkije in 1974 bij na in oorlog kwamen over Cyprus zal later deze maand het luchtverkeer tussen de twee landen worden her vat. Er zal echter niet over de Egei- sche Zee worden gevlogen. DUBLIN. Met kleine stemmen- meerderheid hebben woensdag bei de halzen van het parlement van de Ieree republiek het uitroepen van de noodtoestand door de regering goedgekeurd. Het kabinet van pre mier Liam Cosgrave wil met deze maatregel de strijd tegen de terro risten van het ondergrondse IRA- leger opvoeren. PRETORIA, 1-9. Premier John Vorster van Zuid-Afrika zal, waar schijnlijk in de loop van oktober, over de troebelen in de zwarte „Townships" van gedachten wisselen met de leiders der „Thuislanden". Thuislanden zijn de verschillende stamgebieden die door Pretoria, in het kader van de apartheidspolitiek, zijn voorbestemd tot onafhankelijk heid. De leiders van die gebieden, die overigens in meerderheid helemaal niets voor hun „onafhankelijkheid" voelen, hadden Vorster 21 augustus om een spoedbijeenkomst gevraagd, na de zware onlusten in Soweto bij Johannesburg en elders. De premier en de zwarte leiders hebben elkaar sinds januari niet meer gesproken. De politie van Kaapstad heeft in tussen woensdag van traangas en wapenstok gebruik gemaakt om en kele honderden kleurlingen in de wijk Athlone uiteen te jagen. „Kleurlingen" zijn volgens de Zuid afrikaanse rassenwetten „Mensen van gemengd bloed". Advertentie kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 01870-3477* privé: 01870-3816 l.'tamboer jr. makelaar onroerende goederen bemiddeling bij aan- en verkoop taxaties beheer assurantiën hypotheken BONN. Regering en oppositie ni Bonn hebben eenstemmig een D.D. R.-ontwerp voor een grensverdrag tussen de beide Duitslanden afgewe zen. Regeringswoordvoerder Klaus Boelling zei woensdag in Bonn, dat het ontwerp naar inhoud en vorm onaanvaardbaar is. MOSKOU. De Sovvjct-Unie heeft verklaard dat het Amerikaanse be leid jegens Afrika gericht was op ..de racialistische regeringen in het zui den van dat continent. Zij beschul digde Washington ervan Afrikaanse staten te bedriegen door valse belof ten. TEL AVIV. Minister van defensie Sjimon Peres van Israël heeft ver klaard dat Egypte drie brigades troe pen uit Sinaï heeft teruggetrokken die was boven de overeengekomen sterkte aanwezig waren in de zone die met Israël overeengekomen was. COIMBRA. Ex-president Antonio de Spinola van Portugal die in augustus naar zijn land terugkeerde na zestien maanden verblijf in het buitenland, heeft woensdag ver klaard dat hij er de politiek aan geeft. NEW YORK. Het water van het Ontariomeer is ernstig vervuild door het giftige chemische produkt mirex, zo heeft het departement voor het milieu van de staat New York woensdag bekendgemaakt. KASSEL. De gesprekken die aan de Westduitse kant van de grens tus sen beide Duitse staten worden ge voerd, worden door de Oostduitsers door middel van richtmicrofoons op genomen en op band vastgelegd. Dit is in augustus vastgesteld door de Westduitse grensbewakingsdienst. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woens dag plannen ontvouwd voor wapen- tx-ansacties met het buitenland die 5,9 miljard dollar belopen en onder meer de levering van raketten aan Saoedi-Arabië omvatten. LONDEN. De militaire leider van Libië, kolonel Moammer Gaddafi, heeft woensdagavond /in Tripoli ge zegd dat zijn land heeft besloten zijn betrekkingen met Egypte niet te verbreken. BANGKOK. Volgens Thailandse narcotica-agenten zyn er aanwijzin gen dat er onlangs 450 kg heroïne in één party van Thailand naar Ne derland is verzonden. LONDEN. Een werkgroep van de Britse regering heeft in een rapport strikte nieuwe beperkende maatre gelen voor experimenten met 'genen, waarmee de eigenschappen van een bepaald organisme op een ander or ganisme kunnen worden overge bracht, neergelegd. DUBLIN. De voornaamste Ierse oppositiepartij, de Fianna Fail, heeft woensdag de regering ervan beschul digd hysterie te veroorzaken door een verklaring van een nationale noodtoestand te eisen met nieuwe bevoegdheden het verboden Ierse republikeinse leger te bestrijden. BERN. Er is geen oorlog van ge komen, maar Zwitserse soldaten blij ken eind augustus het vorstendom Liechtenstein te zijn binnengevallen. In Bern werd woensdag bekendge maakt dat 75 Zwitserse soldaten die aan een nachtelijke oefening deelna men, eind augustus terechtkwamen op grondgebied van Liechtenstein. TEL AVIV. In Israël is het eerste nummer verschenen van een nieuw avondblad dat onder hoofdredactie staat van oud-minister van defensie, Moshe Dayan. De verschijning van het blad, „Hayom Hazeh", was aan leiding tot een klein persoorlogje. BERCHTESGADEN, Beieren, 2-9. Amerikaanse soldaten zijn met zwaar materiaal begonnen met het slopen van de laatste ruïnes op de Obersalzberg by Berchtesgaden in Beieren, waar Adolf Hitler zyn Al pennestje had en zyn bezoekers zwaar op de proef stelde door zyn slaapverwekkende monologen. De ruïnes die tegen de vlakte gaan waren de gebouwen voor het dienstpersoneel en het autopark. Hoewel ze al met prikkeldraad wa ren afgesloten, trokken ze nog steeds talloze nieuwsgierige toeris ten. De Duitsers hebben met de sloop niets te maken. De Obersalzberg werd op het einde van de Tweede Wcrldoorlog door de Amerikanen geconfisqueerd en nooit aan de deel staat Beieren teruggegeven. SAN FRANCISCO. 1-9. Meivin Calvin, een scheikundige met de no- belprijs, wil in een dor gebied in het zuiden van Californië proeven gaan nemen mét het planten van benzine bomen. Calvin had in 1961 uitgeplozen op welke ingewikkelde manier de plan ten met behulp van zonlicht en het koolzuurgas uit de lucht, hun voe dingsmiddelen opbouwen - fotosyn these heet dat. Hij meent nu dat be paalde planten overvloedig de ben zine kunnen vormen waar de auto motoren op draaien, Calvin vertelde woensdag op een vergadering van het Amerikaanse scheikundige genootschap dat derge lijke bomen kunnen groeien in gebie den die roor andere gewassen onge schikt zijn. Hij schat dat de opbrengst per jaar tot 25 barrels per acre kan worden opgevoerd LONDEN, 2-9. Vorig jaar zijn in het verkeer in Groot-Brittannië 30.000 kinderen gedood of gewond, zo is woensdag bekendgemaakt door het ministerie voor het milieu in Londen. Het betekent dat 44 procent van het aantal voetgangers dat in het Britse verkeer gedood wordt of ge wond, kinderen zijn. De helft van de slachtoffers van ender de veertien jaar zit in de leeftijdsgroep van tussen de 5 en 9 jaar. AMSTERDAM, 2-9. In een in de Uiterwaardenstraat in Amsterdam geparkeerde auto met Frans kente ken is het lijk aangetroffen van de 25-jarige Fransman P. R. G. uit Grenoble. Aanvankelijk werd mis drijf niet uitgesloten geacht, maar sectie wees uit, dat de man ver moedelijk door gebruik van heroïne is overleden. Het slachtoffer, dat tussen de voor- en achterbank op de vloer van de auto lag, vertoonde uitwendig geen tekenen van geweld. TIEL, 2-9. Op grond van de voortdurende klachten van omwo nenden van het chemische bedx-ijf Verdugt in Tiel en de chronische slijmvliesontstekingen bij ruim 80 procent van de onderzochten, komt de vereniging „Voorkomen is beter" tot de konklusie dat verscheidene chemische stoffen vele omwonenden langzaam vergiftigen. Er is echter nog te weinig inzicht om aan te geven welke stoffen daarvoor verantwoordelijk zijn. „Het is dx-ingend nodig dat er een uitgebreid onderzoek komt op dit gebied en dat stopzetting van de produktie van alle gevaai'lijke stof fen die woi-den uitgestoten wordt geëist", aldus de VVIB in een ge publiceerd voorlopig rapport over de onderzoeken van de vex-eniging bij de giflozingen door Vex-dugt. MAANDAG SEPTEMBER NED. I: „De vis wordt duur be taald". Deze overbekende zin is vanai>ond weer eens te horen als men op het eerste net afstemt. De VARA herhaalt hel zeemansdrama Op hooj) van zegen van de sehrijiwr Herman Heijermans. Deze herhaling kan gezien worden als een homma ge aan de onlangs op 83-jarige leef tijd overleden aktrice Beppy Nooy, die beroemd is geworden door de rol van Kniertje in Op hoop van zegen. De sociaal zeer beioogen Herman Heijermans tekent in dit stuk een DEN HAAG, 2-9. Minister Van Agt (justitie) heeft in de Tweede Kamer ontkend, als zou hij op 20 mei jongstleden onder druk en pres sie van ambtgenoten hebben afge zien van hernieuwd ingrijpen tegen de Bloemenhove-kliniek in Heem stede. „Het kabinet heeft daai'over niet beslist", aldus de bewindsman, die aan deze mededeling toevoegde dat hij een dergelijke kabinetsbeslissing ook niet zou hebben aanvaai'd. In de Kamer beantwoordde de mi nister de gemaakte opmerkingen over zijn twee aan de Kamer gezon den brieven met beti-ekking tot „het doen en laten" van de minister in de zaak-Bloemenhove. De bewindsman ging daai-bij in op wat hij noemde de twee kernvragen: waarom niet opgetreden (tegen de kliniek) en waar-om niet afgetreden (als minis ter van justitie). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Ongeveer 50 stu denten houden het gebouw van de subfaculteit sociaal kultux-ele we tenschappen (S.K.W.) van de vrije universiteit in Amstex-dam bezet. DEN HAAG. Prins Claus zal vrij dag 10 september het hoofdkantoor van de Coöpex-atieve Vereniging Suiker Unie U.A. in Bx-eda officieel openen. Dat heeft de rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. „De ovei'gang is enei*zijds voor- jou een geweldige belevenis, ander zijds moet je er voor zox-gen, dat je geen minderwaax-digheidsgevoel gaat kweken. Dat is nei-gens voor nodig. Je houdt de eei\ste tijd je gemak. Daarna kijk je rustig uit naar een passende werkkring. Je hoeft je helemaal niet te haasten, want ik vex-dien voldoende voor ons beiden. Ruim voldoende." Ze wilde er aan toevoegen: nu de kindei-en het huis uit zijn, maar slikte het nog bijtijds in. Hij wist het immers nog niet? En had tijdens haar laatste bezoeken er ook niet naar gcvi-aagd. De man keek naar buiten. „Is dit een nieuwe weg? Komen we zo in Apeldoorn?" Ze knikte. „Verleden jaar gereed gekomen tot even voorbij Apel doorn. Met de rest zijn ze nog bezig. Deze weg moet aansluiten op een autobaan in Duitsland. Ergens bij Hengelo, meen ik. Ik kom nooit die kant uit." Het laatste klonk ver ontschuldigend. Pas dicht bij het doel van de tocht vroeg de man: „Hoe zijn de kinde ren?" Al die tijd had ze een dergelijke vraag verwacht. Zorgvuldig naar haar woorden zoekend, antwoordde ze: „Vorige week attendeerde ik je er op, dat je ook teleurstellingen te verwerken zou krijgen. Tijdens mijn bezoek. We hebben van de week gesproken over je thuiskomst. Dat hel toch nog zo spoedig zou zijn. had jij niet verwacht en ik even min. Het belangrijkste is. dat je nu vrij bent. Weer helemaal vrij man. De rest speelt nauwelijks een rol. De kwestie is, eh de kinderen zijn weg. Het huis uit, Robbie woont voorlopig bij Joop en Monique; Gon- nie is op kamers gegaan, vlak bij het ziekenhuis. Ze was het toch al van plan. Het ziekenhuis ligt aan de andere kant van Apeldoorn. En dan met dat drukke verkeerze moest iedere dag twee keer het centrum doox\ Dat van Robbie moet je niet te hoog nemen. Gewoon een kwestie van geduld. Als je te zijner tijd weer een baan hebt en alles reilt en zeilt normaal zoals vroeger, komt Robbie wel weer thuis." „Ze hebben me dus laten vallen", konstateerde hij. De toon in zijn stem klonk gelaten. „Zie het niet te somber in. Jan", probeerde ze te vergoeilijken. „Het is gewoon een eei-ste, te hevige rcaktie van de jongens. Dat gaat slijten. Let op mijn wooi-den. En eigenlijk vind ik het nog niet zo erg. Voor jezelf is het beter, dat wc voorlopig met z'n beiden zijn. Rob bie is erg druk. Je bent het niet meer gewend. Trek het je niet aan, jongen. Aanvaard het als iets onver mijdelijks, dat is verstandiger. Rea geer er nuchter op." Ze verzweeg, dat er twee dagen tevoren 's avonds een heftig me ningsverschil ontstond tussen haar en de drie kinderen. Joop was er expres voor naar Apeldoorn geko men. Ongetwijfeld had hij in deze zaak al zijn standpunt bepaald en bracht dat naar voren. „Voor mij bestaat hij niet meer, moeder. Je had er indertijd verstandig aan ge daan van hem te scheiden. De wet laat het In zulke gevallen toe. Een vrijheidsstraf van tien jaar is daar toe voldoende grond. Maar jij wilde niet. Aan de ene kant kan ik cr res- pekt voor opbrengen. Maar nu stel ik vast, dat jij met de erfenis van acht jaar geleden komt te zitten. Geloof maar niet, dat de kou? nf is. als hij eenmaal weer hier zit. Wat jij doet, moet jij weten. Als je zegt: hij is mijn man, heb je gelijk. Maar de weerlegging, dat hij geboet heeft voor zijn misdaad, bestrijd ik. De straf is veel te mild geweest. Hij heeft zichzelf op die fatale avond buiten de gemeenschap geplaatst. Zichzelf gedeclasseerd. Daarvan Donderdag 9 september, 22.20 uur, Ned. I: Ars Musica. Met het optre den van The Academy of St. Mar tin-in the Fields. allerdroevigste situatie: de zee mansgezinnen die het slachtoffer worden van op winst beluste onder nemers. Behalve Beppy Nooy spelen in het stuk om. Rudi Falkenhagen, Johan te Sla a en de inmiddels ook overleden akteur Rien van Nunen. Voordat dit stuk op de buis komt valt er eerst nog le genieten van goede popmuziek. In het kader van Pinkpop 1976 brengt de VARA een optreden van de Engelse groep Uriah Heep. Na hei journaal van half tien brengt de VARA het pro gramma Een schijn van twijfel. On der deze titel wordt het persoonlijk filmonderzoek geloond van Rolf Or- thel, waarvoor hij de filmprijs van de minister van kuituur van Noord- rijnland-Westfalen heeft gekregen. NED. II: De TROS-avond wordt geopend met Run Joe, run. Joe sluit vriendschap met een kat die hij uit een klem redt. De volgende dertig minuten gaan op aan een nieuwe spannende aflevering van Doctor Who. De Kryno'ide is een plantaar dige oorlog tegen het dierlijke en menselijke ras begonnen. Na het nieuws komt de TROS met een nieuwe aflevering van de serie Switch. De akteur Robert Wagner als de ex-gevangene Pete Ryan neemt 'het op tegen een misdadiger die een bejaardentehuis heeft be roofd van een miljoen dollar. Onder de titel Wie gaat er mee wordt een amusementsprogramma gebracht, waarin een rij van Nederlandse ar tiesten hun kwaliteiten tonen. Het liedjesaanbod wordt o.a. geserveerd door Nico Haak, Rob de Nijs, Sos- kia en Serge, Cisca Peters, Big Mouth en Little Eve, Zjef Vanuyt- sel en Bonny St. Clair. Na de aktua- liteitenrubriek Aktua TV komt de TROS nog met een aflevering van de komische serie O, moeder wat is hei heet. Deze serie, die in het ko loniale verleden speelt, biedt een stukje kostelijke humor dankzij de lotgevallen van korporaal Solomons en soldaat Beaumont. MAANDAG 6 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Informatie Surinamers; 18.55 Nieuws; 19.05 Pinkpop '76; 19.30 Op hoop van zegen21.35 Journaal; 21.50 Een schijn van twijfel; 22.45 Symbiose22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Run, Joe, run: 19.30 Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 Switch; 21.15 Wie gaat er mee...; 21.50 Aktua TV; 22.35 O moeder wat is het heet; 23.05 Jour naal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS moei hij de konsekwenties dragen en ik pas er voor opnieuw met het verleden gekonfx-onteerd te worden middels bedekte hatelijkheden van de buren, kennissen en zakenrela ties. Ik moet ook aan mijn baan denken. En aan mijn vrouw. Daar om ben ik blij. dat ik in Amersfoort woon en jullie in Apeldoorn. Maar Robbie komt bij mij. Als hij over morgen hier is lijkt het me beter, dat ik mijn broer vanavond meteen meeneem naar Amersfoort. Hij moet binnenkort toch in militaire dienst. Dan wordt het eenvoudiger." „Laat hem zelf beslissen, wil je?" was ze op woedende toon tegen haar haar oudste zoon uitgevaren. Maar Robbie had zijn antwoord al klaar. „Ik wil hem evenmin nog zien. Ik ben nog niet vergeten, dat ik acht jaar geleden van school weg gepest ben. Alsof ik het kon helpen. Daardoor raakte ik een jaar op achter. Ik ga met Joop mee en zal daar m*n kost wel verdienen, tot ik in dienst moet." Ze had haar enige dochter aange keken: „En jij, Gonnie?" Gonnie had zich laten bepraten door haar broers. Ze kon op een flatje komen bij een kollcga. Liever vandaag dan morgen. Er was ruimte te over voor twee mensen. Het scheelde zodoende aanmerkelijk in huur. Ze was al besloten. „U weet het immers?" had ze geantwoord. „Morgenvroeg kan ik wel vrij krij gen. Dan pak ik mijn spullen in cn ga naar Fien." Er was lang en breed over gespro ken. maar Joop bleef halsstarrig. ..Hij bestaat niet meer voor me. La ten we er alsjeblieft over ophouden, want je bepraat me toch niet. Het is volkomen zinloos. Ik wens je sterkte, zodra hij hier in huis is. want dat zul je wel nodig hebben." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9