Onderzoek naar het speelgoed nog maar in kinderschoenen Haarnetjes in Denemarken De regen van steekpenningen De staking in Amsterdam 4 DUUR GESCHENKJE Rembrandts „Kamerling" Met het oog op het kind Auto onder trein Gerard wil niet afgekeurd ONZE PUZZELRUBRIEK KOPENHAGEN, 2-9. Haarnetjes, reeds verplicht voor Deense troepen in gevechtstraining, zullen in de toe komst door alle schooljongens en meisjes van Denemarken gedragen worden in lokalen waar handenar beid wordt verricht. Men wil zo voorkomen dat hun haren in ma chines geraken. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van onderwijs in Kopenhagen. UTRECHT, 2-9. „Het schilderij is veel genialer dan we in hel begin gedacht hebben". Aldus de trotse ontdekkervan Rembrandts schil derij „De doop van de kamerling", drs. H. L. M. De/oer, donderdag bij de presentatie van dit nu volledig gerestaureerde jeugdwerk van Rem brandt. Nadat onomstotelijk was vastge steld dat het om een Rembrandt ging, is het schilderij dit voorjaar twee maanden te zien geweest in het aartsbisschoppelijk museum inmid dels onderdeel van het rijksmuseum het Catharijneconvent) in Utrecht. Vervolgens heeft restaurateur J. Diepraam er, begeleid door een ad viescommissie van deskundigen, on geveer 250 werkuren aan besteed en nu is het vanaf aanstaande zaterdag in al zijn oude glorie opnieuw voor het publiek te bezichtigen in een van de ruimten van het rijksmuseum in het gebouio van het centraal museum aan de Agnietenstraat in Utrecht. UTRECHT, 3-9. Het onderzoek naar speelgoed staat nog maar in de kinderschoenen. Een vreemde zaak eigenlijk als men bedenkt dat een gezond kind in de eerste fase van zijn leven - de eerste zes jaar - ongeveer 15.000 uur de tijd heeft 0111 ïe spelen. Voor de vor ming van de kind is goed spelen en goed speelgoed van groot belang. Aldus de Groningse orthopedagoog drs. R. de Groot. Onder zijn leiding en op iniatief van de Stichting Goed Speelgoed voerde het Instituut voor Or thopedagogiek van de Rijksuniversiteit van Groningen onlangs een consu mentenenquête uit onder 200 ouders en, opvoeders van kinderen van 0-16 jaar oud. Het betrof hier een steekproef in een aantal speelgoedwinkels ver spreid over het hele land. De steek proef gaat vooraf aan een grote en quête die dit en volgend jaar onder 2500 kinderen en volwassenen zal worden gehouden. Uit de steekproef blijkt dat de meeste kinderen nog altijd uitslui tend met Sinterklaas, Kerstmis of verjaardagen speelgoed krijgen (veel tegelijk) terwijl de stichting goed speelgoed liever zou zien dat de ouders hun kinderen meer gespreid over het hele jaar een speelgoedje geven. „Speelgoed wordt nog teveel als een cadeautje gezien en niet als een noodzakelijk attribuut voor de ontwikkeling van het kind. Van het cadeaustelsel willen we eigenlijk af", aldus drs. De Groot. De winkelier Driekwart van de kinderen krijgt AMSTERDAM. Prins Claus opende het nieuwe drinkwaterbedrijf van Amsterdam bij Weesperkarspel, dat een kapaciteit heeft van 30 miljoen liter water per jaar. Na afloop van de opening kreeg de prins de eerste fles „Plassenwater" aangeboden. ook speelgoed als ze ziek zijn. 60 pro cent krijgt speelgoed als beloning UTRECHT. In het raam van de in ternationale Najaarsbeurs werd in Utrecht het Speelgoed van het jaar 1976" bekend gemaakt. In de kale- gorie kreatief- en hobbyspeelgoed kreeg het bouwpakket van oude boe renwagens (er zijn er vier) de be kroning; een eervolle vermelding kreeg het „sikje", hel rangeerloko- motiefje van N.S. voor bijvoorbeeld een goed rapport. De keus van het speelgoed laten de ouders voor een zeer groot deel af hangen van aanbod en advies van de speelgoedwinkelier (76 procent), re den waarom de stichting goed speel goed hamert op een goede opleiding van de winkeliers. Steeds meer ouders (45 procent) vinden het be langrijk dat hun kind zelf iets maakt (uit een bouwpakket bijvoorbeeld) en 88 procent van de ouders zei zelf ook wel eens mee te spelen. NEW YORK, 3-9. De Amerikaanse maatschappij Bristol-Meyers in far-, maceutische produkten heeft don derdag bekendgemaakt dat zij tus- UTRECHT, 3-9. Op een niet bevei ligde overweg bij Maassluis is vrij dagochtend rond 08.00 uur een per sonenauto tegen de trein Rotterdam- Hoek van Holland gebotst. Eén inzit tende van de personenauto kwam om het leven, aldus NS. De trein bleef defect staan en de gestrande reizigers moesten met een andere trein hun reis vervullen. Het treinverkeer kreeg nogal wat vertraging doordat de defecte trein geruime tijd één spoor blokkeerde. sen 1971 en 1976 via filialen in het buitenland ongeveer 2,27 miljoen dollar aan „twijfelachtige betalin gen" heeft verricht, waaronder een deel aan niet bij name genoemde buitenlandse funktionarissen. Dit staat in een rapport dat de maatschappij aan de kómmissie van toezicht op de beurzen heeft uitge bracht. Bristol Meyers zegt dat der gelijke betalingen voortaan slechts in „buitengewone omstandigheden" zijn toegestaan. Het merendeel van de grote Amerikaanse farmaceutische maat schappijen heeft de laatste tijd toe gegeven belangrijke, twijfelachtige betalingen in het buitenland te heb ben gedaan. AMSTERDAM, 3-9. Dienstplichtig soldaat Gerard van Schie, zoon van cên CPN-raadslid uit Alkmaar, gaat zich verweren tegen een hem boven het hoofd hangende afkeuring, die naar zijn inzicht zal zijn gebaseerd op politieke gronden. Hij heeft bij dat verweer de steun weten te verkrijgen van ruim dertig Amsterdamse artsen en medische studenten, die donder dag een protestbrief aan minister Vredeling hebben gezonden. ASTEN. Komplete karilliontorens zijn het nieuwe exportprodukt van de klokkengieterij Eijsbouts te Asten (N.B.). Rijke lieden uit de gehele wereld kopen dergelijke torens, met soms 50 klokken en geven deze aan instellingen in hun stad. of dorp ten geschenke. Op de foto de toren die een 84-jarige we duwe uit Texas schonk aan de Baptistenkerk in Corpus Christi. De kosten van het geschenk bedroegen ongeveer f 1 miljoen. AMSTERDAM, 3-9. Het bestuur van de Scbeepvaartvereniging Noord heeft donderdagavond per telegram aan twee voormannen van het sta kingscomité gemeld dat besloten is niet in te gaan op de gestelde eisen. Het bestuur meldt dat het tot dc conclusie is gekomen, dat het niet mogelijk is onder de bestaande wet telijke voorschriften, met name het loonbesluit tweede halfjaar 1976, op de voorstellen van de stakers in te gaan. „Zowel de onderhandelingsvrijheid als de continuering van de indexe ringsregeling en de uitbetaling van een voorschot zijn onder de hui dige omstandigheden in strijd met de wet", aldus staat ih het telegram. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Boersma (sociale zaken) heeft vijf miljoen gulden op zijn begroting uitgetrok ken voor de werkloosheidsbestrijding onder onderwijzend personeel. UTRECHT. De Nederlandse Poli tiebond, de grootste politie-vakbond in ons land, ziet er in principe geen been in dat politiemensen publieke lijk en met vermelding van hun functie laten weten wat ze van het wereldgebeuren vinden.\ UTRECHT. De nota „industriepo litiek en invoersbeleid textiel- en kledingindustrie" van minister Lub bers (economische zaken) kan naar de mening van de Industriebond C.N.V. de toets der kritiek niet door staan. OOSTBURG. De gemeente Oost burg gaat een schadeclaim indienen van f 75.000 bij de firma Crüsón in Breskens, het metaaloppervjakte- verdelingsbedrijf dat twee weken geleden op last van de kroon geslo ten moest worden. Woestynen rukken op De puzzelrubriek loopt als een_ trein en dat betekent iedere week een flink aantal inzendingen. Zo ook naar aanleiding van de opgave van vorige week. Uit de goede óp-' lossingen kwamen de prijswinnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: Mej. J. Viergever, Minnebroederstraat 18, ZIERIKZEE. De tweede prijs gaat naar: De heer M. N. v. d. Velde, Poort dijkstra at 47, BROUWERSHAVEN. De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. regenschreeu wer. 13. al; 14. vete; 15. edik; 16. rij; 17. gal; 18. m.a.w.; 19. eb; 21 muf; 23. mik; 25. er; 26. bries; 28. Lap; 30. tango; 32. oord; 33. zeven; 35. slee; 36. L.S.: 37 epos; 39. kort; 41. L.K.; 42 klam; 43. boer: 44. BM; 46. ijdel; 48. deel; 49. e.v.; 51. eend; 53. regel: 55. eppe; 57. renet; 59. kok; 60. liter; 61. as; 62. nog; 64. pan; 65. nr.; 66. oer; 68. bek; 69. Em.; 71. drie; 72. eren: 74. ia; 75. negentigduizend. VERTICAAL: 1. ragebol; 2. el; 3. e.v.; 4. negus; 5. staf; 6. cel; 7. rem; 8. Edam; 9. eiwit; 10. uk; 11 er; 12. rijbroek; 20. bros; 21. medelijden; 22. d.a.v.; 24. kastelein; 25. egel; 27. Ir.; 28. les; 29. pek; 31. nl.; 33 zomer; 34. nobel; 38. pad; 40. roe; 44 beraden; 45. mees; 47. lek; 48 dek; 49. Epen; 50. verraad; 52. N.N.: 54. gom; 56. Pt; 58. toorn; 60. lakei; 63. geit; 64. Peru; 67. rei; 68. bed; 70. me: 71. de; 73. Nz.; 74. in. De nieuwe puzzel GENEVE, 2-9. Dc woestijnen rukken op en maken grote ge bieden onvruchtbaar die eigen lijk voor landbouw zouden moeten worden gebruikt. De geleerden geven eerder de mens dan de natuur de schuld J van hel gestadig verloren gaan van vruchtbaar land. Zoals de f zaken nu staan is slechts 30 procent van het totale landop- J pervlak van de aarde geschikt f voor de teelt van voedselge- J wassen - en daar moeten vier J miljard mensen van leven. J Dc andere 70 procent is te r droog, te koud, te steil of de t laag aarde is te dun. f De meeste schade wordt aan- f gericht in de ontwikkelingslan- f den, waar wouden worden ge- J kapt zodat hellingen aan wind f cv water worden blootgesteld, f Dieren grazen dan de begroei- f iug weg die de grond tegen f erosie beschermt. Slecht ont- f worpen en beheerste afwate- f ringssystemen veroorzaken verzilting. f VERTIKAAL: 1. vuiststoot; 2. de gezamenlijke edelen; 3. door, met (Latijn); 4. sleepnet om gevogelte te vangen; 5. plechtige verklaring; 6. rivier die door Berlijn loopt; 7. ge luid waarmee men om stilte ver zoekt; 8. aardig; 9. uithangteken bij een drogist; 13. schriftstuk waar naar de letterzetter werkt; 15. tap waarmee een as in het aslager rust; 16. niets uitgezonderd; 18. onbehou wen; 20. kledingstuk; 22. 1000 me ter; 25. door, met (Latijn); 26. bij woord: 27. ontkenning; 30. deel v.h. priesterlijk parament; 33. kleine groep van uitgelezenen; 34. in grove trekken; 36. honingdrank; 38. geslo ten, dicht; 39. woonschip; 45. kleve rige stof: 46. deel v.e. fiets; 47. rund met een vetbult tussen de schou ders; 48. oude lap; 49. deel v.h. bo venbeen; 51. landbouwwerktuig; 53. lichte bedwelming door sterke drank: 54. broodsuiker; 56. de door ons bewoonde planeet; 57. plaats in Drente; 59. eenheid der inhoudsma ten voor vloeistoffen; 61. gewonden bundel: 64. greep v.e. mes; 66. radio grafisch noodsein (afk.); 68. hulzen van gedorste korenaren; 69. in het water levend dier. De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. los neerhan- génd; 4. deel v.e. schrijfmachine: 7. schoenpennetje; 10. kledingstuk; 11. stand v.e. model; 12. aardsoort; 14. technisch hulpmiddel ten dienste yan de scheepvaart enz.; 17. bloem; 19! insekteneter; 20. schrede, stap; 21. Ned. rivier; 23. vrouwelijk rund: 24. per procuratie (afk.); 25. plant, die als groente gegeten wordt; 28. titel (afk.); 29. Ned. rivier; 31. vlak temaat; 32. slim; 35. koperen mond stuk op een brandslang; 37. meubel stuk; 40. soort onderwijs (afk.); 41. chemisch symbool; 42. voorzetsel; 43. Europeaan; 44. overdreven lof spraak; 47. kaïperachtige vis; 49. grondsoort; 50. sierlijk dier; 52. goo chelkunstje; 54. met name (afk.): 55. kleine beer; 58. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 60. zinnebeeld van luócht en trots; 62. mak. gedwee; 63. ijzerhoudende aardkorst; 64. uit gestrekte vlakte; 65. deel v.h. oog: 67. ondeugende jongen; 69. kleding stuk; 70. plek, plaats; 71. vogel: 72. bont bedrukt katoen; 73. rangtel woord: 74. hemellichaam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4