Restauratie-subsidies ombuigen tot onderhouds-subsidies De biet en de regen Delta Sporl-kleuters maakten Domeinen tocht" een maken traditionele „Mosseltocht" Kotters „Bru 39" en „Z.Z. 9' in botsing bij verwalerplaats Zeeuwse Monumentenwacht NUTSSPAARBAM.. STREEKNIEUWS Veilplicht voor vis Dordrecht-zeilers SPELING VAN DE NATUUR ZIERIKZEES' JONGETJE BOEIEND HAVENPLAATJE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 september 1976 Nr. 2195a 3 YL1SS1NUEN, 2-9- Hel zou in bepaalde gevallen wen selijk zijn om restauratie-subsidies om te buigen lot onderliouilssubsidies. Dit zei de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Geesbergen donderdag tijdens de eerste in- speetie van de Zeeuwse Momimentenwaelit, welke in Vlissingen plaatsvond. Als de insiicklie op monumenten goed wordt aangepakt, warden op de lange duur restauraties overbodig. Nu is bet nog zo, dat de eigenaar van monumentenpanden voor het onderhoud van deze monumenten op eigen financiële middelen is aangewezen. BREDA, 2-9. Suikerbieten ontvan gen de na lange droogte gevallen re gen met gemengde gevoelens, zo bltfkt uit een uiteenzetting die het A.N.P. desgevraagd van de Suiker Unie kreeg. üc Suiker Unie is gelukkig met de regen, omdat de door droogte hard geworden kleigronden nu weer zacht worden, zodat bij het oogsten van de bicten minder rooiverliezen zullen optreden. Anderzijds: door het re genwater dat in het bietengewas te rechtkomt gaat het suikergehalte naar evenredigheid omlaag. Op de door de droogte getroffen zandgron den gaan de bieteplanten als gevolg van de regen opnieuw blad vormen. Ook daardoor wordt suiker aan de biet onttrokken, zodat de daling van het suikergehalte hier nog groter is. De campagne van Suiker Unie en Centrale Suikermaatschappy begint maandag 20 september. Men hoopt haar op 18 december te kunnen be ëindigen. In de week van 13 tot 18 september is al vervroegde levering van bieten met premie mogelijk. Volgens een heel voorlopige en heel ruwe schatting van de Suiker Unie kan er dit seizoen een Neder landse suïkerproduktie van ongeveer 836.000 ton komen. Daarbij wordt uitgegaan van een bietenareaal van 139.000 hectare, een produktie van 43 a 14 ton per hectare of ongeveer zes miljoen ton bieten in totaal en een suikergehalte van ongeveer 14 procent. Maar de produktie kan ook nog best 800.000 of 850.000 ton wor den. De hectare-opbrengst van 43 a 44 ton ligt ongeveer tien procent bene den het veeljarig gemiddelde van 47,5 procent. Het suikergehalte was tien dagen geleden twee procent bo ven het veeljarig gemiddelde en de Suiker Unie verwacht dat het ook bij het begin van de campag<e nog twee procent boven dat veeljarig gemid delde zal liggen, namelijk op 16,5 a 17 procent. Er zijn zelfs al gebieden waar het nu 18 procent is. Maar zo als gezegd: de regen kan nog water in de suiker doen. Om deze redenen zal het noodza kelijke onderhoud wel eens achter wege moeten blijven, zodat het pand toch langzaam maar zeker rijp wordt voor algehele restauratie. De heer Van Geesbergen gaf het bestuur van de Zeeuwse Monumen tenwacht het advies om voor de pro- Adoerlenlie tie itleiile gezinsbaiik Ver- zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 uur. vincie-nieuwe-stijl van start gaat bij het provinciaal bestuur van Zeeland een panklaar plan in te dienen waar in restauratiesubsidies in onder- houdssubsidies zijn omgezet. De Zeeuwse Monumentenwacht werd in december vorig jaar ge ïnstalleerd. Omdat men nog niet over eigen materieel en personeel beschikt, zal de monumentenwacht van Utrecht dit jaar in de provincie Zeeland inspecties uitvoeren. ZIERIKZEE De kermis De kermis is weer „in het land" en al is het wat teruglopend insti tuut, het is toch bij elkaar niet niets, wat er te Zierikzee allemaal komt. De marktmeester gaf een opsom ming van de verschillende attrakties, die bestaan uit: autoscooter, golf baan, mini-cars, rupsbaan. lijntrek- bussentrek, bulldozer, schijvenspel, palingkraam, schietsalon, oliebol- lenkraam, suiker-nougat-kraam. ba bymolen, stoplichtspel, suikerspin, boksbalsport-tent en last not least het bekende poffertjeskraiun. Filmvoorstelling Zaterdag 4 en zondag 5 september wordt in de Concertzaal de film Monsters van Frankenstein bedrei gen de aarde, vertoond. Het verhaal speelt in het jaar 1999. De V.N. heb ben op de maan een wetenschappe lijke basis ingericht, terwijl er dage lijks ruimteschepen van de aarde naar de maan vliegen. Voorts heeft men bij een diepzeeonderzoek een aantal prehistorische monsters ont dekt en gevangen. Deze monsters zijn Dag met een uitje ZIERIKZEE, 3-9. De gymnastick- afdeling van Delta-Sport organiseert ieder jaar een zgn. „Domeinwandel tocht" voor de kleuters, waaraan met zeer veel enthousiasme wordt deel genomen. Afgelopen' zaterdag was het weer zover. Begunstigd door mooi weer werd de jeugd naar Westerschouwen gebracht. Eenmaal aangekomen in de Domeinen wist de jeugd zich uit stekend te amuseren. Vol enthousias me renden ze heuvel op en heuvel af. Tot slot werd een wandeling langs het strand gemaakt. De zee had als altijd weer een grote aantrekkings kracht op de kleuters. Versnaperingen De meegenomen limonade en ap pels lieten zich uitstekend smaken na al deze inspanning. Om even vijf uur werd de terug reis aanvaard. Moe maar zeer vol daan wei'd de jeugd thuis afgeleverd. Iedereen was vast van plan volgend jaar weer aan deze fijne Domeinen- tocht deel te nemen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 2-9. De tweede kamer heeft zich donderdagmiddag dcor aanvaarding van een motie-Ter Woorst (K.V.P.) uitgesproken voor invoering van een veilplicht voor ge vangen vis. Veel vis wordt kennelijk buiten de afslagen om aangevoerd en verhan deld. De motie kreeg in de kamer algemene instemming. Slechts de fracties van B.P. en C.P.N. stemden tegen de aanvaarding ervan. BRUINISSE, 3-9. Zaterdag 4 sep tember komt de zeilvereniging van Dordrecht en omstreken weer naar Bruinisse voor de traditionele „Mos seltocht". Ieder jaar weer nemen aan deze tocht tientallen zeil- en ook wel mo torboten deel. Dit jaar meren de bo ten af in jachthaven W.S.V. „Bru" en wordt de mosselmaaltijd gebruikt in manege „De Korenzolder" - met daarna nog een gezellig muziekje en dansje. Net zoals voorgaande jaren verti-ekken de boten zondagmorgen weer vroeg om hun thuishavens rondom Dordrecht weer op te zoeken. Deze tocht brengt ieder jaar een grote drukte op Bruinisse en de no dige organisatie om voor ongeveer vijfhonderd personen een mossel- maaltijd te arrangeren. ZIEHIKZEE. Ecu lezer bezorgde ccn merkwaardige aardappel ter redak- tiv, gelijkend op ven mensenhand. Door yuans zgn natte zomers schuldig aan vreemd gevormde aardappelen, maar dit „klauwtje" vormt dan een uitzondering op de regel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ondergebracht in een reservaat bij het Japanse eiland Ogasawara. Plot seling komt hel bericht dat de mon sters zijn losgebroken en Moskou, Parijs, Londen en andere wereldste den aanvallen. BROUWERSHAVEN Aanbesteding kleedlokalen en kantine Donderdag vond te Brouwershaven de inschrijving plaats voor de bouw van kleedlokalen en kantine op het nieuwe sportveld. Er werd als volgt ingeschreven: 1. H. van Berghout en zn„ Rot terdam, met risicoverrekening 1' 196.3U0,zonder risicoverrekening f 206.300,—. 2. G. Mans en zn„ Mid delbands, met risicoverrekening f 221.620,zonder risicoverrekening 1" 232.700,—. 3. W. Mooyaart, Oude Tonge, met risicoverrekening l' 222.000.zonder risicoverrekening f 233.1000,De gunning werd aan gehouden. OUWERKE1ÏK Oud papier Ten bate van S.V.O.W.K. wordt zaterdag 4 september weer oud pa pier opgehaald. Gebundeld gereed gezet, bevordert een vlotte afvoer. BRUINISSE De jeugdsoos „De Pul" Jeugdsoos „De Pul" gaat vrijdag avond 3 september weer het nieuwe seizoen beginnen met de wekelijkse kontaktavonden op vrijdag en zater dag. De leden van de soos hebben de afgelopen zomer niet zomaar niks gedaan, zij hebben hun tijd besteed aan het veranderen van bet interieur en de geluidsinstallatie. Deze kon taktavonden worden gehouden in de kelder van ,,'t Durps'uüs" aan de Grevelingenstraat en beginnen om 19.00 uur. Nieuwe leden, maar ook meisjes en jongens-die belangstelling hebben en eens een kijkje willen ne men zijn van harte welkom. Lampiónoptoch! Met de traditionele lampionoptocht wordt zaterdagavond de reeks van zomereveneinenten georganiseerd door het V.V.V., afgesloten. De lam pions inklusief kaarsje en stokje zijn vanaf zeven uur verkrijgbaar bij de muziektent. De lampions kosten vijf tig cent en voor leden van het V.V.V. gratis op vertoon van de letters LM van de lidmaatschapskaart. Muziekvereniging „Nu met Hope" vertrekt om half acht vanaf het „Durps'uus" en komt langs de mu ziektent, de kinderen met hun lam pions ophalen voor een rondgang door de gmeente. Duik van 89-jarige 'De negen en tachtig jarige heer A. den Dikken uit Terneuzen, die vori ge week te Bruinisse gelogeerd was bij zijn zoon genoot dagelijks van een duik in het zilte nat van het Greve- lingenmeer. Een hele prestatie wat vele jongeren hem niet na zouden doen. „Brurally" De watersportvereniging „Bru" gaat het zomerseizoen afsluiten met de traditionele „Brurally" die dit jaar voor de zesde keer gehouden wordt. Deze rally die 11 september gehou den wordt zal weer evenals voor gaande jaren op het Grevelingenmeer plaatsvinden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SAS VAN GENT. Bij een brand in de nachtclub Moulin Rouge in Sas van Gent is woensdagmiddag ruim twee ton schade aangericht. De oor zaak van de brand is nog niel be kend. De recherche van de rijkspoli tie in Zeeland stelt een onderzoek in. DEN HAAG. De V.V.D.-motie vol gens welke minister Van Agt in zijn beleid met betrekking tot de Bloe- menhove-kliniek heeft gefaald is donderdag verworpen. Alleen de fracties van D.S. '70. boerenpartij en R.K.P.N. kozen de zijde van de V.V.D. AMSTERDAM. Aan de officier van justitie in Amsterdam zijn donder dagochtend vier Israëliërs voorgeleid, die zaterdag na de juwelenroof bij juwelier Van der Vet op het Ko ningsplein in de hoofdstad werden gearresteerd. UTRECHT. Het C.N.V. vindt het een droevige zaak dat „strafmaatre gelen" tegen misbruik van sociale voorzieningen nodig zijn. In een commentaar op de aangekondigde kabinetsmaatregelen tegen het on eigenlijk gebruik van de sociale voor zieningen merkt het C.N.V. op dot de term „oneigenlijk gebruik" een vlag is die niet de lading dekt". ROTTERDAM. De giraffe Sabrina (25) heeft in diergaarde Blijdorp het leven geschonken aan haar negende jong, genaamd Regina. Het is het 23e giraffe-jong, dat sinds 1959 in de Rotterdamse diergaarde werd gebo ren. De vader van het giraf je heet Stanley. DEN HAAG. In samenwerking met de PTT heeft liet Nationaal Reumafonds donderdagmorgen in Den Haag dc eerste serie van een jubileumpostzegel uitgegeven. Dit Ier gelegenheid van het vijftigjarig beslaan van het fonds. ROTTERDAM. Op doktersadvies zal Wim Kan voorlopig vijf weken niet mogen optreden en daarna zijn werkzaamheden mei tenminste r>n procent moeten verminderen. HILVERSUM. Een team van lele- vizier Magazine van de AVRO sprak in Israël met overlevenden uit het Duitse kamp Bobruisk over dc voormalige S.S.'er L. uil Limburg, die daar zijn praktijken uitoefende. Vrijdagavond wordt deze reportage uitgezonden. Dit is een Zierikzees' jongetje. Hij. zit in de Schouwse Domein-duinen en eet een appeltje. Er is bijna niets onschuldigers le verzinnen. Een upyeletend jongetje-in een vredige duinpan. Men kijkt naar zo'n kleuter en zou best wil len welen: wal gaat ervan hem worden. Laat hem maar lang onschuldig ronddwalen hier en daar en appeltjes eten, totdat de plichten komen en de zorgen. We wensen hem alle goeds toe voor de toekomst: vredegeluk, ge zondheid en vreselijkveel jaren. ZIERIKZEE BRUINISSE, 31-9. Dinsdag kwam in de buurt van Ycr- sekc de mosselkotter „Bru 39" firma H. en C. Jumclct in aanvaring met de Zierikzeese mosselkotter „ZZ 9" van de firma W. K. Schot. UTRECHT. Het bestuur van het Nederlands Artsenverbond heeft zijn leden gevraagd, zich uit te spreken over.de wenselijkheid, collectief het lidmaatschap van dc Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst neer te leg gen, indien de K.N.M.G. haar stand punt inzake de liberalisatie van de abortus provocatus verder verruimt. De „Bru 39" was geladen met mos selen op weg naar de verwaterplaats om te gaan lossen toen juist de „ZZ 9" leeg daar vandaan kwam. De stuurmachine van de Zierikzeese kotter weigerde zodat dit schip stuui'loos werd en zodoende een aan varing niet meer kon worden voor komen. De ..Bru 39" werd net ach ter de stuurhut aangevaren. Het schip liep een grote deuk op in het berghout en een gat in de roef; ook de betimmering werd zwaar bescha digd. Met het oog op het mosselzaad vissen volgende week. heeft firma Padmos te Bruinisse een noodrepa- ratie aangebracht zodat het schip loch in bedrijf kan blijven. De defi nitieve reparatie zal daarna door firma Duivendijk, Padmos en Bal worden verricht. BRUINISSE. Het Brusc haventje ook altijd goed" voor een mooi plaatje. Hier schépen aan de wal, met uitgehangen fuiken. Een agar, gezicht ran ceu vissersplaats. (Foto: Zierikzeesche Nieuv

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3