Regen moet wel aanhouden om nog te helpen REGELING „De tik van Lockheed" Vulkaan uitbarsting op Filippijnen Gesprek Vorster-Kissinger wordt „driedaagse" Toch weer felle gevechten in Libanon Rellen in Kaapstad De stakingen Hartkliniek in Bergen op Zoom De Indische oceaan Zomer (bijna) voorbij Geen remigratie van Surinamers Vrouw vermist AGENDA ADVIES 2 Nederland poogt, gelet op de jong ste maatregelen op dit gebied, de gevolgen in de agrarische sektor van de zeer uitzonderlijke zomerdroogte, te boven te komen. Er steekt een verrassingselement in de snelheid, waarmede departementale hulp is toegezegd aan getroffen landbou wers. Ditmaal heeft inderdaad voor op gestaan: snelle hulp is dubbele hulp. Opvallend in dit kader is de inter-departementale samenwerking tussen het ministerie van Landbouw en van C.R.M. De paraplu waaronder de hulp wordt verleend is de „Rijksgroeps regeling zelfstandigen van de Bij standswet" en de gemeenten worden met de uitvoering van de schadever goedingen belast. Het uitvoerend or gaan zit dus dicht bij de getroffenen en dat betekent geen lange omweg om tot zaken te komen. Het betekent ook dat nog deze maand de hulpver lening al beginnen kan. Altijd al - en zeker in de landbouw - gaat het bestrijden van kalamitei- ten gepaard met een papierwinkel. Wie in het verleden de verrichtin gen zich herinnert van de bureaux van de Prov. Voedselkommissaris* en later de Stulm, weet dat er heel wat administratie aan te pas komt. Zonder formulieren zal ook dit maal de hulpverlening niet gaan, maar van de bedrijfsvoorlichting kan hulp worden gekregen om die admi nistratieve bescheiden in orde te krijgen. Snelle hulp zal dan echter ook in derdaad kunnen betekenen, dat er slechts weinig dagen liggen tussen het inleveren van het formulier en het in ontvangst nemen van de pen ningen. Anderzjjds is echter twijfel uitgesproken over het ministerieel optimisnfc op dit punt, zo in de geest van: dat moeten we eerst nog zien. Belangrijkste bedoeling van de re geling is de mogelijkheid te scheppen de bedrijven - zeker ook de veeteelt bedrijven - voor te zetten, de onder nemer een minimum-inkomen te ga randeren en b.v. massaal afslachten van vee te voorkomen. Hopelijk lukt dit allemaal voor één jaar; te hopen echter valt dat zich dergelijke droogtekalamiteiten niet in successie gaan voordoen. Dan zou een geheel nieuwe situatie ontstaan, die inderdaad de hele struktuur van de landbouw en veeteelt in West- Europa in het algemeen en Neder land in het bijzonder zou kunnen aantasten. Het heeft echter geen zin op deze zaken vooruit te lopen, al zijn met name Engelse geleerden druk in de weer met het voorspellen van ingrij pende klimaatswijzigingen iiv deze streken, waarvan de twee opeenvol gende droge zomers symptomen zou den zijn. HILVERSUM, 2-9. De N.O.S.-ru- briek Panoramiek zal woensdag 8 september informatie geven over de situatie in de Indische Oceaan, die volgens de redactie van het program ma, „steeds meer een arena van de grootmachten schijnt te worden''. Speciaal wordt daarbij aandacht ge schonken aan de Amerikaanse basis Diego Garcia, die op de topconferen ties van de niet-gebonden landen in Colombia onderwerp van veel kritiek was. AMSTERDAM. Slakende Amster damse havenarbeiders verzamelen zich voor Marcanti, waar zij rond het middaguur (donderdag) een bijeen komst hadden belegd om de situatie tel bespreken. DEM HAAG, 3-9. De regen van de laatsle dagen heei't voor de veehouderij nog maar weinig zoden aan de dijk gezel, zo nieeiil hel Landbouwschap. Het schap hoopt dat we nu aan het begin staan van een paar extra-natte teken, want dan pas is er kans dat er van een aantal snelgroeiende ruw- voedergewassen zoals bladkool, knolgewassen en wikke en ook van sny- grassen nog een redelyke oogst komt. De regen laat het gras ook wel groeien maar onvoldoende om in de acute behoefte van het vee te voorzien. WASHINGTON, 2-9. „Nederland is het laatste land dal leed onder wat men zou kunnen noemen een tik van Lockheed, een bijzonder pijnlijke po litieke ziekte die vrijwel iedereen in de afgelopen jaren kennelijk kon oplopen die alleen maar een toekom stige koper van Lockheed-vliegt ui- gen leek". Dit schrijft de Washington Post. Het blad zegt dat die ziekte 'werd veroorzaakt door de noodzaak van die maatschappij om klanten aan te moedigen door hen, van het stand punt van het slachtoffer uit bezien, om te kopen. De steekpenningen op zich zijn niet het pijnlijke onderdeel - zij beginnen slechts pijn te doen wanneer zij aan het licht komen, al dus het blad. MANILLA, 2-9. De Taal, eeii klei ne maar gevaarlijke vulkaan op de Filippijnen, is vrijdag tot uitbarsting gekomen, maar de duizend bewoners van het eiland waarop hij ligt waren gewaarschuwd en alreeds gevlucht. De 64 kilometer ten zuiden van Manilla gelegen vulkaan was in het begin van de week na een sluimer van zes jaar weer gaan werken, wat de landbouwgezinnen die op zijn hel lingen wonen tot vertrek had aange spoord. Donderdagavond, een paar uur voor de uitbarsting, was de evacuatie per boot van de eilandbewoners vol tooid. De raaigrussen die zijn ingezaaid onder de bescherming van een over- heidsgavantie tegen het visiko van misoogst, staan er in de IJsselmeer- polders erg goed voor. Dat geldt al thans voor de tweeduizend hektarc die in eerste instantie zijn ingezaaid voor levering aan Gelderse boeren. Later is voor Gelderland nog eens 700 a 800 hektarc ingezaaid en daarover zijn de meningen van ge- wassendeskundigen verdeeld. Elders in het land staan de raaigrassen er tot nu toe niet erg goed voor, in Noord-Brabant zijn ze helemaal niet aangeslagen. Kaaigrasscii In totaal is onder de garantierege ling een aanbod van 15.000 hektare raaigrassen geregistreerd. De vraag is op z'n minst even groot en waar schijnlijk zelfs iets groter. Van suikei'bietenblad, waarvoor geen garantie maar wel, net als voor raaigrassen e.d., een vervoerssubsi- dieregeling geldt, is volgens een voorlopige opgave tweeduizend hek tare aangeboden, terwijl de vraag groter is. Vooral in Gelderland en oostelijk Noord-Brabant hebben de veehouders zeer grote belangstelling voor dit blad. Het dagelijks bcstuiir van het Landbouwschap heeft deze week bezoeken gebracht aan Noord-Bra bant, Limburg en Gelderland. Het is daar opnieuw overtuigd van de nood zaak dat vele landen tuinbouwbedry- DEN HAAG, 2-9. Er is op het ogenblik geen beleid vbor remigratiè van Surinamers. Daarvoor is over eenstemming nodig tussen de rege ringen van Nederland en Suriname. Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking zei in het debat over remigratie en begeleiding van rijks genoten dat nog in december met de regering van Suriname een regeling over remigratie ter tafel komf. WASHINGTON, 3-9. De conferen tie tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer en premier John Vorster van Zuid-Afrika wordt, in tegenstelling tot eerdere berichten, wel een „drie daagse". De heren spreken elkaar za terdag, zondag en maandag in Zu rich.. Het „politieke werk" wordt zater dag en maandag gedaan. De zondag is gereserveerd voor eeninformeel babbeltje, want de Zuid-Afrikaanse premier, belijdend lidmaat van de Gereformeerde Kerk in zijn land, wil de dag des Heren zoveel mogelijk heiligen. Er was in Washington wat verwar ring ontstaan toen werd meegedeeld dat Vorster en Kissinger elkaar zon dag helemaal niet zouden spreken. Gezegd werd in eerste instantie, dat Kissinger zondag naar West-Duits- land zou gaan voor een ontmoeting met zijn moeder, die daar vakantie houdt. Die ontmoeting moeder-zoon, aldus het departement later op de dag, gaat niet door en Kissinger blijft wel degelijk het hele lange weekeinde in Zürich. ven, «lie door de grote droogte in grote moeilijkheden zyn geraakt, snel geholpen moeten worden. Er moet snelle hulp komen, vindt het Schap. Er dient voldoende ruw- voeder tegen aanvaardbare prijzen ter beschikking te komen en er zul len afdoende EEG-maatregelen no dig zijn ter ondersleuning van de vleesmarkt. BEIROET, 2-9. In Libanon wordt van noord tot zuid en in de bergen sedert de nacht van woensdag op donderdag weer fel gevochten terwijl op beperkter schaal ook dc beschie tingen in dc woonwijken van Beiroet zyn hervat. De radio's van de verschillende partijen maken melding van beschie tingen langs het hele front tussen Tripoli in het noorden en Zghorta. Volgens de radio van dc conservatie ven zijn hierbij bij de tegenstander twintig doden en 30 gewonden geval len. In het gebied van Jezzine, in het zuiden ten oosten van Saida, is de toestand sedert de nacht zeer ver slechterd. De beschietingen zijn in kracht verdubbeld en in Saida en de rest van het zuiden is de stroom uit gevallen. Jezzine is in handen van de conservatieven die de steun hebben van Syrische troepen, terwijl de Pa- lestijnen en hun medestanders de dorpen ten westen van Jezzine be heersen. KAAPSTAD, 2-9. Met felle straat gevechten in het centrum van Kaap stad heeft het anti-apartheidsgcweld van Zuidafrikaanse zwarten en kleurlingen zich donderdag voor het eerst sinds de O.E.R.-uitbarsting in Soweto, jiu 11 weken geleden, ge manifesteerd op exclusief „blank" terrein. Later op dc dag, toen het in Kaap stad-centrum al weer rustig was, onstonden nieuwe onlusten in de kleurlingenwyk Hanover Park. Vol gens de Zuid-Afrikaanse radio werd een kleurling gedood en een andere gewond, toen de politic stenen van dc betogers met schoten beantwoord de. Chargerend met de wapenstok en tientallen traangasgranaten afvurend greep de Kaapse politie in toen naar schatting 3000 jonge kleurlingen, scholieren en studenten, donderdag avond voor de tweede dag in suc cessie door het centrum van de stad wilden marcheren. Dc Kaapse poli tic had woensdag een soortgelijke protestmars ongemoeid gelaten, maar greep ditmaal met harde hand in. MUIDEN, 3-9. Dc groepscomman dant van de rijkspolitie in Muiden wil bekend gemaakt worden met de verblijfplaats van de 38-jarige Pau lina van der Wijk-Bartelings uil Muiderberg (gemeente Muiden) die sinds veertien dagen spoorloos is. Mevrouw Bartelings verliet op 17 augustus na een huiselijke twist om 9.00 uur 's morgens de echtelijke wo ning aan dc Paulus Potterlaan 47 1c Muiderberg en is daarin lot op he den niét teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 3-9. Volgens de Vcrvocrsfcdcratic NVV-NKV zyn vrijdagmorgen dc dagplocgcn van alle havenbedrijven in Amsterdam niet aan het werk gegaan. In Rotter dam wordt wel gewerkt. BEUGEN OP ZOOM. 3-9. Voorzit ter H. Fievcl van dc Nederlandse harlpaticntenvcrcniging heeft beves tigd, dat Bergen op Zoom kandidaat is voor de vestiging van dc door dc vereniging gewenste hartkliniek. Ge dacht wordt dc kliniek te bouwen naast dc psychiatrische inrichting Vrederust. De gemeente Bergen op Zoom heeft al een plan voorbereid en prompt een optie genomen. Voor er echter definitieve beslissingen genomen worden wil dc Nederlandse harlpaticntenvcrcniging eerst over leggen met staatssecretaris Hendriks van volk* cerondheid Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoond a.s. zaterdag 4 september en zondag 5 september Aanvang beide voorstellingen 20.00 uur Toegang 14 jaar SALISBURY. Een helikopter van de Rhodesische luchtmacht is in het dunbevolkte district Chiredze, ruim 300 kilometer ten zuiden van Salis bury, door zwarte guerillastrijders neergeschoten. Dit is dondei'dag in de hoofdstad vernomen uit goedin- gelichte bron. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag 5 september Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Dokter J. H. Richard, Nicuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman Zuster v. d. Have, Haamstede, tel. (01115)—1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster C. P. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nicuwerkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Iioogczoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 liur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zic- rikzec, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va^ 16.30-17.30 uur. Or zondagen van 12.00-12.30 uur °n van 18 00-1P.30 uur Zicrikzce Gemeenter luseum-sladhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum tNonrdhavcnpoorl). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Drcischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Vrijdag 3 september Zicrikzce llerv. Ver.-gebouw, 19.30 uur. Dam vereniging „Zicrikzce". Klubgcbouw. 20.00 uur. bestuursver gadering „Brogum". Burgh Kantine sportpark. Ledenvergade ring DFS. 19.30 uur. Bruinisse Chr. Basisschool. S.V. „T.O.G. 19.00 uur. Kelder „1 Dufps'uus" aanvang sei zoen jeugdsoos „De Pul". Zaterdag 4 september Zicrikzce Concertzaal. 20.00'uur; filmvoor 'H ling Monsters van Frankenstein" bedreigen de aarde. Sportterrein „Laone". Opening kleed lokaal en kantine, 14.30 uur. CJV-kamp, 19.00(-20.30) uur, Start CJV-werk. Muziektent, 19.30 uur, Concert „Oos- terlands Fanfare". Zondag S september Zierikzee 17.00 uur Ned. Herv. kerk Jeugd dienst met medewerking van jeugd groep „De Vink" uit Rotterdam. Concertzaal, 20.00 uur: filmvoorstel ling „Monsters van Frankenstein" bedreigen de aarde. Renessc ..De Schakel 19.30 uur, begin zon dagsschool. Weslcrschouuc „De Krabbe" Sehelphoek. 8 uur v.m. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. C.J.V.-filmavond 20.00 uur. Woensdag 8 september Zicrikzce Kerkzaal. Ger. Vrouwenvereniging. 20.00 uur. Donderdag 9 september Rcncsse Herv. Ver.-gebouw. Repetitie kerk koor, 20.00 uur. Vrijdag 10 september Renessc Hotel „Het Wapen van Rencsse". Distriktsvergadering K.N.B.B. 19.30 uur. Vrijdag 17 september Zicrikzce Filmavond in „Brogum", 20.00 uur. Vrijdag 24 september Bruinisse Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. ZIER6KZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenlies: (01110) 2118 Bezorging: (01110) 4203 Van hogerhand - en dal heeft ginds altijd iets met de partij ie maken - is de Russische dames het advies gegeven eens in de spiegel te kijken en kritisch op de weeg schaal te gaan staan. Zij kunnen dan zelf hun konklusies trekken. Ongemerkt schijn ik bij het lezen van dit bericht met het hoofd ge knikt te hebbenwant zonder te willen vervallen in al te gedetail leerde beschrijvingen, lijdt het geen tegenspraak dal zeer veel Russische dames aan enige zelfkontrole loc zijn. Deze ontdekking heb ik ooit gedaan tijdens een vakantie aan de Zwarte Zee. waar hel icaler helder is, de zon warm en hel strand be dekt met vooral ook Russische va kantiegangers. waarvan de dames een integrerend onderdeel vormen. Je wordt aan dal strand ginds ge- konfronteerd met talrijke Russische reuzinnen, die onveranderd hun zeer omvangrijke weligheden in kleine katoenen bikini's hebben ver pakt. Het resultaat is een aanhou dend Rubens-achtig tafereel, dal de bescheiden bezoeker en kijker mei stomheid slaat. Je knijpt jezelf in dc arm, om lol bezinning te komen en bevestigend te antwoorden op de vraag: is dal echt, bestaat dat. droom ik niet? Nee. tvaarom zou men ''romen, als dc realiteit zo duidelijk omlijnd is. Het opgeblazen Russische bloot gaal zelfs voorbij aan de grenzen van de erotiek, liet is zo massaal en overdonderend, dal men bevangen door een lichte paniek, ijlings het schuimende water opzoekt. liet vuerl ook lol de hel nationale be- wdstzijn si reiende overtuiging: in Nederland zijn geen korpulente da mes. Dik blijkt een oer relatief be grip te ■•in cn mm beseft het pas OOff-in-oog staande met in niini-ka- torn verpak: in st cis mt de taiga. Het zal duidcli k in dat met na me ook het katoen zich wreekt on der deze uit onderlij ke omstandig heden, vooral daar de baadsters dc zee in- en uitlopen cn de roep om eerlijke scheerwol een - gegeven de situatie - aparte klank zou krijgen. Maar niemand roept daar om eerlij ke scheerwol. Hor nok allemaal, de partij gaal (het werd tijd) een oogje wagen aan de dame: en verwijst hen naar dc weegschaal. Voorlopig nog vrijwillig, maar je weet hel ginds nooit. Er kan wel een bevel uitgaan van het Kremlin, dal hei d- leniaol anders moet en don komen de slankmakers aan de beurt Als op deze wij r de de-proport'n- nering tot aanvaardbaar grenzen i teruggebrachtkan het opnieuw dr moeite waard iin vaar de Zwarte Zee te reizen mor een vergelijkbaar onderzoek, went dan kan er iets heel moois zijn ontstaan, dat nt nop in dr schoot van dc toekomst verborgen lipt. Trouwens dit is maar een „stukje" cn natuurlijk ko men niet alle Russfsclie domes uit in dc super zwaargewicht klasse al is het ftrandbeeW nb.dridend. SCH1ERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2