DE GETEKENDE De Egyptisch-Libische vete wordt steeds heftiger Nog eens: de B.T.W. Kleine gemeenten op de tocht AAN DE LEZERS Ons nieuwe feuilleton VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Drukkerij - postzegel Olie in Noord-Brabant? Schoolverlaters en vakbonden Hond bijt scholieren Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 2 september 1976 Nr. 21954 HILVERSUM. Auteur Jan de Har- tog is naar de televisiestudio's geko men om een deel van de opnamen van zijn boek „Hollands Glorie" - dat door de AVRO op het scherm zal worden gebracht - bij te wonen. Op de foto zien we v.l.n.rBoots man Janus (Rudi Falkenhagen), Jan Wandelaar (Hugo M etsers), machi nist Bout (Jan Blaaser), kok Bleke- molen (Piet Kammerman), Jan de Hartog, regisseur Walter v. d. Kamp en kapitein Sjemonov (Coen Flink). ZATERDAG 4 SEPTEMBER NED. 1: 15.30 Nieuivs; 15.32 Kal verliefde; 16.32 De vele gezichten van India; 17.00 De film van Ome Willem; 17.30 Dokter Hogg terug; 18.00 Wereldkampioenschappen wielrennen; 18.30 Teleac; 18.45 In formatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Commissaris Maigret; 20.35 Kinderen uit de Afrikaanderwijk; 21.35 Journaal; 21.50 Hoe bestaat het; 22.30 Man over de vloer; 22.55 Simon Camziggelt; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta- tovenaar; 18.55 Nieuws19.05 The Flintstones; 19.30 De wondere wereld onder wa ter; 19.50 'tZand- 33; 20.00 Journaal; 20.25 Alias Smith and Jones; 21.15 Bij ons in... Amsterdam; 22.05 Brandpunt; 22.45 Graham Greene; 23.35 Journaal. ZONDAG 5 SEPTEMBER NED. t: Om twee uur al komt de ze zender in de lucht met een recht streekse reportage van de wegwed strijd voor professionals in Italië. Aansluitend volgt vanaf de Firato een direkte uitzending van de infor matieve rubriek Frontaal, waarin gedebatteerd zal worden over een interessante vraag, namelijk „is het bestaan van verschillende omroep organisaties in het belang van het Nederlandse k ijkers- en luisterpu bliekNa de pleidooien, maakt een publiek van vijftig mensen uit wie er gelijk heeft. Als om vijf uur de voetbal- en de toto-uitslagen ver teld zijn, volgt er een kerkdienst vanuit de Oud-Katholieke Maria Magdalena Kerk in Zaandam. De AVRO brengt om zeven uur kleur rijke beelden over diverse vogels op de Galaposeilanden. De volgende vijftig minuten gaan op aan een portie misdaad. Detective Cannon neemt het op voor een man die ten onrechte van moord beschuldigd wordt. Vervolgens het programma Niéuwe Oogst 1976. Onder deze titel wordt de finale gebracht van een 'serie bijeenkomsten waarop jong talent zijn kwaliteiten heeft mogen tonen; In de jury die de verschillen de deelnemers waardeert, zitten o.a. Anneke Grönloh en Loeki Knol. Een informatief programma is In gesprek met. Marcel de Groot heeft een ontmoeting mei prof. dr. J. Th. R. Schreuder, die zich bezig houdt met de medische kant van hel ouder worden. De 69-jarige welen- schapsman mag graag schoppen le gen het systeem van onze gezond heidszorg ivaarvan hij vindt, dat de groep bejaarden de dupe is. Hierna geeft Sonja van Proosdij tips voor uitstapjes. Deze keer brengt zij de kijker onder meer bij een natuur reservaat in Apeldoorn, een bloem- corso in Valkenswaard, een histori sche stoomboot in Amsterdam en een rondrit per trein in Zuid-Lim burg. NED. II: De eerste 25 minuten op dit net worden besleed aan de jeugd. In een nieuioe aflevering van de vrolijke serie Kinderen van num mer 47A wordt Willy een held, om dat hij een meisje uit het water redt. Belangwekkend sportnieuws uit binnen- en buitenland wordt vervolgens tot half negen opgedist door mensen van Studio Sport. Uit de serie Mannen en microben hier na een aflevering waarin de weten schapsman Louis Pasteur wordt, verdacht vdn plagiaat. Het wordt nog erger als hij vervolgens van moord wordt beschuldigd. En dat alles naar aanleiding van een op zich positieve gebeurtenis. Pasteur namelijk heeft met een nieuw vac cin een jongen van de dood weten ie redden. Tot half elf vervolgens serie De Dossiers, waarin het twee de deel wordt getoond van de doku- mentaire over Tsjombe, de voorma lige president van Belgisch Congo. Een optreden van Fernado Grillo op contrabas en Harry Sparnaay op basklarinet en dat in het kader van- de Gaudeamus-week (die tussen 3 en 7 september wordt gehouden) be- sluit deze avond. ZONDAG 5 SEPTEMBER NED. I: 13.30 Teleac; 14.00 Nieuws; 14.02 W<K. wielrennen; 16.00 Frontaal; 17.00 Toto; 17.05 Evenprayer Magdalen Choir; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Hei wonder der natuur; 19.30 Camion; 20.20 Nieuwe Oogst 1976; 21.30 In gesprek met; 22.00 De zomer in het hoofd; 22.10 Gelijkwaardigheid; 22.30 Journaal. NED. II: 18.40 Woord voor woord; 18.45 Ti-ta-lovenaar; 18.50 De kin deren van nummer 47A; 19.15 Stu dio Sport; 20.30 Mannen en micro ben; 21.30 Nieuws; 21.35 De dos siers; 22.35 Gaudeamus-concert; 23.05 Journaal. Met het zo pas begonnen feuilleton „De jacht is altijd open" hebben wij een vergis sing gemaakt, waarop attente lezers ons attendeerden. De fout schuilt in een dubbele verzending door het betref fende feuilletonbureau, als gevolg waarvan de publikatie van het feuilleton een dou blure dreigde te worden. Wij stoppen thans publikatie en annonceren de nieuwe onder staande feuilleton. Als Jan Vlasbroek na een verblijf van ruim zeven jaar uit de gevangenis wordt ont slagen, is daar enkel zijn vrouw Ellie er om hem op te vangen, want de drie kinde ren, Joop, Gonnie en Róbbie willen niets meer van hun vader weten, vanwege het door hem gepleegde misdrijf. Jan kan aanvankelijk moeilijk aan slag komen, maar als hij eenmaal een baan heeft ge vonden, is het zijn eigen oud ste zoon, die bewerkstelligt, dat hij weer wordt ontslagen. Jan is diep gedeprimeerd, want hij voelt zich „De gete kendedie geschuwd wordt in de maatschappij. Het ont neemt hem bijna de moed opnieuw te gaan solliciteren, maar hij heeft een liefheb bende vrouw terzijde staan om hem te helpen. Zal hij uiteindelijk nog slagen e?n nieuwe positie in deze maat schappij te veroveren „Ons nieuwe feuilleton" waarmee wij vandaag, don derdag 2 september, in ons blad een aanvang maken, geeft antwoord op deze vraag. Heel veel moeilijkheden moet Jan Vlasbroek nog overwin nen, doch uiteindelijk komt alles op zijn pootjes terecht. Terwijl dochter Gonnie en passant de man harer dromen ontmoet. We zijn ervan overtuigd, dat u dit nieuwe feuilleton „De Getekende" met grote belang stelling zult volgen en mee zult leven met het gezin Vlasbroek in zijn moeilijke jaren. REDAKTIE Familieroman door J. D. POSTHUMUS Hoofdstuk 1 De man keek omzichtig in het rond, misschien een sekonde, alvo rens in te stappen. Op het moment, dat hij naderde, werd het portier door een onzichtbare hand geopend. Er liep verder niemand in deze af gelegen straat, waaraan het grote gebouwenkomplex stond. Waar hij even tevoren uit gekomen was. In het kader van het kolossale geheel als een nietig, zwart poppetje: een man, met een tas in zijn hand. Zwijgend stapte hij in. De per soon achter het stuur, een vrouw, die intussen de motor had gestart, zag hem aankomen. Nu ze hem voor het eerst na al die jaren wat beter kon bekijken, konstateerdc ze, dat hij gezetter was geworden. En ouder. Natuurlijk ouder. Hel viel haar op in deze enkele sekonden, waarin hij op de wagen toeliep. Elk mens verandert in zeven jaar tijds, doorgaans in zijn nadeel. Waarom zou hij een uitzondering zijn? De man had de grote tas op dc achterbank geplaatst, waarna hij naast haar ging zitten. Hun beider blikken ontmoetten elkaar. Ze glim lachte. Vluchtig kuste hij haar, als of het een heimelijke daad was. De man had nog steeds die schuwe blik over zijn gezicht. Ze begreep hem. Daarom schakelde ze in cn reed weg. Door de stille straat, waar aan één kant een rij auto's stond. Een paar kinderen liepen nu op het trottoir en schreeuwden tegen el kaar. Hun blikken voorspelden niet veel goeds. Zo begint hel, dacht dc vrouw. Hier demonstreert zich de kiem van alle ellende in deze we reld, want terwijl de auto passeer de. haalde een van de kinderen uit cn vloerde een bleke, lange jongen Ja, het vangt al aan in de kinderja ren. Wat kun je er eigenlijk tegen doen? De auto reed rustig door de ver schillende straten, waar het verkeer drukker was. De man keek enkel voor zich uit. Het is veel voller dan vroeger op de weg, begreep hij. Zou ik nog durven rijden? Hoe zit het eigenlijk met mijn rijbewijs? Heb ik het nog? Of moet ik opnieuw exa men doen? Dan zak ik als een bak steen en mag ikzeker eerst wel gaan lessen. Via een buitenwijk verliet dc wa gen de stad. De oprit naar de auto weg bereikend, verhoogde dc be stuurster haar snelheid, zodat ze ge makkelijker kon invoegen. Ook op de autoweg was hel druk. In beide richtingen. Het weekeind vangt aan, dacht dc vrouw. Maar dat het 's morgens al zo druk kan zijn Nog altijd had dc man niet ge sproken. Nu zei hij: „Fijne wagen. Heb je hem al lang?" „Deze een half jaar," antwoordde ze, zonder hem aan te kijken. „Ik doe nooit langer dan twee jaar met een auto. Omdat ik dan nog een mooie inruilprijs krijg." „Wat kost zoiets nu?" ..Bijna negenduizend nieuw. Maar ik kreeg rond vijfduizend terug voor m'n oude." Hij vroeg niet verder, maar dacht: Dan moet je wel goed verdienen. Anders kun je niet elke twee jaar een nieuwe wagen kopen. De motor zoemde regelmatig. De snelheidsmeter schommelde rond de honderd. Met één hand stuurde ze, steeds voor zich uitkijkend. Toen hij haar rechterhand greep en drukte, liet ze hem begaan. Eén moment draaide de vrouw haar hoofd om cn glimlachte tegen hem. Zijn gezicht was nu wat ontspannen. Er waren groeven in zijn voorhoofd gekomen. En het haar bij de slapen was grijs. „Het is voorbij, jongen." Haar stem klonk zacht, hoewel die trilde van emotie. „Je hebt een dikke punt achter het verleden gezet. We gaan opnieuw beginnen en kijken enkel naar de toekomst". Hij schudde enkele malen het hoofd. Zijn stem klonk bitter in het antwoord: „Is er dan nog een toe komst voor mij?" „Voor ons," verbeterde ze. „Na tuurlijk. Die zeven jaren vergeten we. Dat is nu voorbij. C'est fini. Daar moet je mee leren leven. Ge woon een kwestie van acclimalisa- tie." „Je praat cr gemakkelijk over. Hoe zal iedereen reageren?" „Wie iedereen?" Haar stem klonk nu iets schesrper. „We leiden allen ons eigen leven. Jij. ik. alle mensen. Het is nu bijna acht jaar geleden. Nadien is er zoveel gebeurd, dat de aandacht vroeg. Men is het verge ten. En zeker daar, waar wij hu wo nen. Apeldoorn is een prettige plaats met een conglomeraat van mensen. Ontzettend veel import. De oorspronkelijke bevolking is nog slechts een fraktie van het geheel. Hel zal jc er best bevallen. De Mar grietlaan is rustig; we bemoeien ons nauwelijks met elkaar. Niemand valt op." „Ze zullen het; toch vreemd vin den, als ze mij plotseling zien," meende de man pessimistisch. „Hoe wil jij dat verklaren?" Ze haalde haar schouders op. „Speelt dal con rol? Ik zei je al: je moet acclimatiseren." (wordt vervolgd) De beschudigingen die Libië en Egypte over en weer maken worden steeds heftiger. President Sadat doet regelmatig een boekje open over de praktijken van zijn collega Kadhaffi die hij er vooral van beschuldigt niet slechts ontevreden burgers van zijn buurlanden Egypte en Soedan aan te moedigen en zelfs op te hitsen een revolutie te beginnen, maar dat hij ook in Libië tegen de grens met die landen complete kampen heeft inge richt waar cle aanstaande guerrilla strijders voor de bevrijding van Egypte en Soedan jvorden geoefend. Dit alles is niet helemaal nieuw. Kadhaffi heeft van oudsher dc be hoefte gevoeld de rijkdommen die de olie uitzijn land bracht te gebruiken om waar ook maar groepen te hel pen die hij aan de goede kant vond staan. Waarvoor het over het alge meens al genoeg was dat ze tegen Israël waren. In zekere zin heeft hij zo eerst Oeganda's president Amin ingekap seld om met Israël te breken - daar na kwamen andere overwegingen voor de meeste Afrikaanse landen ditzelfde te doen. Kadhaffi heeft er ook nooit twijfel aan laten bestaan dat hij het Sadat kwalijk neemt niet doorgevochten te hebben tot Israël vernietigd was. Daarom is de man een verrader van de Arabische zaak en als zodanig kan hij geen aan spraak maken op een beetje zacht zinnige behandeling. Kadhaffi heeft op de top van de ongebonden landen zijn grote redevoering ook gebruikt om hierop in te gaan: hij zou ieder gewettigd verzet steunen, waar ook. Het tere punt is natuurlijk dat hij uitmaakt wat geweigd is en ivat niet. De laatste keer dat in Soedan een poging tot staatsgreep werd gedaan heeft de regering bloedig teruggesla gen wat er wel op duidt dat de groep opstandelingen bepaald niet klein was. De aantallen doodvonnisen wa ren al niet gering en men mag rustig aannemen dat menigeen niet lang ge noeg geleefd heeft om berecht te worden. Nog geen militair treffen In Egypte zijn ook diverse voor vallen geweest, inclusief bomaansla gen, die tonen dat er lieden zijn die Sadat gaarne voortijdig aan zijn eind helpen. Wanneer Sadat daarvoor Kadhaffi verantwoordelijk stelt is dit niet al te overdreven. Nu weer hebben de Libiërs twee Egyptena- ren uit een vliegtuig gehaald omdat ze explosieven bij zich gehad zouden hebben en in feite geheime agenten 'zouden zijn. Dit alles en vooral de vliegtuig kaping bij Luxor, die ook al door Kadhaffi geïnspireerd zou zijn of zelfs gelast, maakt het voor Sadat moeilijk alles over zijn kant te laten gaan. De kans is dan ook niet uitge sloten dat in een volgende fase niet gepraat maar gehandeld wordt. Een bliksemaanval over de grens op een van de traningskampen voor Guer rillastrijders is bijvoorbeeld zeer goed denkbaar. Temeer omdat - en daarvoor diende het terugbeschuldi- gen en schelden - in de verdere Ara bische wereld steeds geërgerder naar Libië wordt gekeken al was het maar omdat zonder Libische hulp de strijd in Libanon wellicht al beslecht was geweest, zij het dan niet ten gunste van de Palestijnen. Als Sadat maar aantoont dat hij genoeg getart en uitgedaagd is zal Saoedi-Arabie (dat de Libiér haat en omgekeerd) het zeker billijken en clat is tegenwoordig een steun binnen de Arabische wereld die telt. Waarbij komt dat Kadhaffi in eigen land te- zeer vereerd wordt door de bevol king maar dat anders zijn collega's officieren hem al verder hadden uit geschakeld. Kadhaffi zelf leeft sober en streng naar de Islamietische wet in een kazerne, maar de toevloed van oliegeld schept langzaam maar zeker een klasse die goed bij kas is en daarvan wil genieten wat nu juist Kadhaffi zoveel mogelijk remt. Als de Egyptenaren de verwijdering van Kadhaffi willen opknappen zou dat deze Libische officieren niet onwel kom zijn, al zullen ze dit openlijk niet zeggen. De Egyptenaren zijn militair nogal actief aan de Libische grens maar om het tot een treffen tussen dc twee legers te laten komen daar voor zal men aan beide kanten nog wel terugschrikken. Dat is psycholo gisch niet. te verteren in de Arabische wereld. Maar als er iets met Ka dhaffi gebeurt is dat iets anders. DEN HAAG, 1-9. Het niet door gaan van de b.t.ww-verhoging per 1 oktober aanstaande zou ernstige budgettaire gevolgen hebben door dat de monetaire financiering zon moeten toenemen. Minister Duisenberg zei dit dins dag tot de VVD'er mr. Portheinc die in mondelinge vragen had aange drongen op uitstel van deze b.t.w.- verhoging om op die manier de prijsstijgingen zo veel mogelijk te beperken cn zo de inkomenspositie van de burgers niet verder aan te tasten dan strikt nodig is. Het fi nancieringstekort hoeft, naar de overtuiging van de VVD, niet te stijgen als er 300 miljoen gld. meer bezuinigd wordt op de overheidsuit gaven. DEN HAAG, 1-9. Volgens staats secretaris De Goede (financiën) is het ..niet bp voorbaat" zeker, dat gemeenten met minder dan 5.000 in woners nog vele jaren zullen blij ven bestaan. Hij heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Ongeacht of zij neg lang of kort zullen bestaan hebben deze gemeenten recht op een redelijke voorziening met financiële middelen, zo meent de staatssecre taris. HOORN, 1-9. Voordat de hoofd - direkteur post van de PTT, drs. A. W. van Ommeren, op de in Hoorn gehouden jubileumviering van het Koninklijk Nederlands Verbond van drukkerijen (75 jaar), de aan dit jubileum gewijde bijzondere postzegel aan de jubilaris aanbood., heeft hij er op gewezen, dat in die 75 jaar het aantal verzonden post stukken is toegenomen, van 350 miljoen in 1901 tot 3800 miljoen thans. In 1901 bestond de helft uit drukwerken, op het ogenblik is dat iets minder dan de helft. AMSTERDAM. Een van rlc modellen uit dc nieuwe hollektic van Maison Kuiper: een jtantalon-ensem-ble met pet. De kreatie is een eigen ontwerp van Rob Falk en uitgevoerd in blauw tweed! Zo de (strenge?) winter in straks? Hef. zou best kunnen. DEN HAAG, 1-8. De N.A.M; ziet een mogelijkheid om een grotere olieproduktie te bereiken in haar olieveld in Werkendam, waar nu ongeveer zes ton per dag wordt verkregen. Daartoe moeten enkele putten bijgeboord worden en daar voor is het nodig dat de bestaande consessie Rijswijk van 206.500 hek- tqre met 2.496 hektare wordt ver groot. Bij gedeputeerde staten van Noord-Brabant is een ontginnings concessie hiervoor. UTRECHT, 1-9. De federatieraad van de FNV heeft maandag in prin cipe besloten dat werkloze school verlaters per oktober lid kunnen worden bij de FNV aangesloten bonden. Dit heeft een woordvoerder van de FNV dinsdag meegedeeld. Hij zei verder dat er binnen de FNV nog geen overeenstemming is over de hoogte van het kontributie- bedrag dat de jonge werklozen moe ten gaan betalen. Bovendien is het voor de FNV nog niet duidelijk van welke bond bijvoorbeeld een ex- Havo-scholier of een ex-LTS-er lid zou moeten worden. Het aantal schoolverlaters bedroeg dit jaar on geveer 25.000. CASTRICUM, 31-8. Een mogelijk hondsdolle hond heeft dinsdag in het Noord-Hollandse Castricum vtff scholieren gebeten. Eén van de kin deren is dermate verwond dat het zich onder doktersbehandeling moest stellen. De politie heeft de hond doodge schoten en het kadaver naar de vee- artsennijkundige dienst gebracht. Over een week zou bekend zijn of de hond inderdaad aan hondsdolheid leed. Een door de eigenares van de hond te hulp geroepen politieman is door het d'ier aangevallen toen hij poolshoogte kwam nemen. De wachtmeester schoot met zijn dienstpistool het dier in zijn poot. Met hulp van een collega dreef hij de hond, die volgens de politie schuim op de bek had, naar een weiland. Daar is het dier met een schot dooi' het hart afgemaakt. De gebeten scholieren zullen, als uit het laboratoriumonderzoek blijkt dat de hond besmet was, vol gens de. pplitie een kuur moeten ondergaan. ZATERDAG 4 SEPTEMBER NED. I: Hét middagprogramma komt voor rekening van de VARA die om half vier de Deense film Kalverliefde op de buis zet. Een veertienjarige j ongen wordt voor het eerst van zijn leven verliefd. Zijn uitverkorene is een biblio- theekjuffrouw. Uit de serie De vele gezichten van India vervolgens een aflevering over een van de 5000 mannen in India die hun brood ver dienen met het berijden van een koetsje waarmee men zich laat rondrijden door de stad. Voor de jeugd een portie vrolijkheid met De film van Ome Willem. Na een afle vering van de vrolijke serie Dokter Hogg terug neemt de NOS de zen der om zes uur over voor een ver slag van de dames-wegwedstrijden vain dè wereldkampioenschappen zdielrënipen in Italië. De VARA neemt hét avondprogramma voor haar rekening en komt om zeven uur met een aflevering uit de reeks Maigret, naar de verhalen van Georges Simendn. De akteur Jean Richard als kommissaris Maigret doet naspeuringen naar de myste rieuze dood van een oude bekende van de politie. Als Maigret erin ge slaagd is deze misdaad op te lossen verschijnt het gezicht van Koos Postema op de buis voor een ge sprek tussen hem en leerlingen van de vijfde klas van de Herman Kos- terschool in de Rotterdamse Afri kaanderwijk. Na het NOS-journaal van half tien gaat het doek open voor het programma Hoe bestaat het. De start van een nieuw seizoen van dit programma vol onwaar schijnlijkheden, opgedist door o.a. Ati Dijckmeester, Bob de Lange en Hanse Emmering. Voordat Simon Carmiggelt de avond besluit met zijn verhaal Getemd valt er nog een half uurtje te lachen met Man over de vloer. NED. II: De Flintstones bpten de spits af van het gevarieerde pro gramma dal de KRO deze avond brengt. Nadat men heeft kunnen ge nieten van het verhaal waarin Fred en Barney mislukken als huizen bouwers, volgt er een aflevering uit de natuurserie De wonderwereld onder water. Fascinerende beelden zitten verpakt in een film over ko raalriffen. Na de kerkelijke rubriek 'l Zand 33 en het journaal kan de kijker terecht bij de Western-serie Alias Smith and Jones. Recht streeks vanaf de Firato in Amster dam komt het amusementsprogram ma Bij ons in Amsterdam. Een pro gramma dat boQrdevol muziek zit en daar zorgen voor onder anderen Willy en Willëke Albert), Tnntc Leen, Johnny Jordaan, Jotn Blaa ser, Frits Lambrr.chts, Rita Hovink cn de Amsterdamse poliliekapet. Een en ander wordt door Pierre van Oslade aan elkaar gepraat. De vol gende veertig minuten gaan op aan aktualitciten van de rubriek Brand punt. Daarna volgen nog twee kor te verhalen uit de Graham Greene reeks, het ene over pen schrijver die mensen observeert in een Londrns restourant. hel ander over de lei der van een groot bedrijf die een priester inschakelt in zijn angst voor de dood. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7