BTW-VERHOGING Zeeuwsvlaamse kinderen hollen terug naar eigen scholen De droogte in Engeland Stalin raakt (beetje) vergeten F.A.O. verwacht goede graanoogst e was sneller Aktiegroepen in Rotterdamse Mao in Peking haven Amsterdamse haven vrijwel plat Registratie van eigendommen VROEGE CHAMPAGNE-OOGST fcSfflfiP&van fjjly W oningleegstand in Nederland „De Eendracht" weer thuis Jongens tatoueerden kinderen Baby dood na fout infuus Vrouw onder staalpers Twee doden bij botsing AGENDA Weer een Arnhem-boek Arm Indonesië 2 Nederland zal hel opnieuw in dc portemonnee gaan gevoelen, want de voorgenomen btw-verhoging gaat in per 1 oktober. Na een - niet eens zo spektakulair - kamerdebat, is wel duidelijk geworden, dat er geen krachten in dit land leven die deze verhoging op het genoemde tijdstip, zouden kunnen tegenhouden. Een al ternatief zou zyn geweest uitstel tot 1 januari, maar terecht heeft de mi nister er op gewezen, dat er dan al lerlei prijsstygingssamenvallingcn zouden komen, samen met de btw- verhoging dus, die als uiterst onge wenst moet worden gezien. Twee procent btw-verhoging lykt niet veel, maar het is duidelijk dat die twee procent ergens toch in het cijferlijstje van prijsverhogingen zul len terug te vinden zyn, al houdt de minister vol dat die twee procent niet inflatoir zullen werken. Sterker nog minister Lubbers maakt zich sterk dat 1977 een geringer percenta ge prijsstijging (6,25) zal opleveren, dan dit jaar te zien gaf. De droogte en dat soort tegenslagen heeft dc be windsman dan al in dit cijfer verdis- konteevd. Een buitenstaander kan te gen zoveel ministerieel optimisme niet op, maar de bijstelling van de btw zal niet anders dan prijsverho gend kiinnen werken. Zaak zal dus zijn dat niet al te vlot prijsverhogingen moeten/mogen wor den toegestaan. In het verleden heeft het door het ministerie van ekono- mische zaken gehanteerde apparaat ons inziens een soepelheid betracht, die aan het onwaarschijnlijke grenst. Dat kon ook moeilijk anders, gelet op de wyze waarop de overheid - door de nood gedreven - zelf allerlei tarieven van diensten toestond te stijgen. Hoe ook allemaal, duidelijk is dat de begrotingstekorten thans zodanig zyn dat aan btw-verhoging niet is te ontkomen en de maatregel heeft ook nog prjjsaanduidende konsekwentics voor de winkeliers, die wel enig sou laas krijgen om op de nieuwe situatie in te spelen, maar niet zo heel veel. Is het niet op 1 oktober allemaal klaar, dan moet het toch wel rond die eerste van de volgende maand al lemaal geregeld zijn. Er is in ieder geval - al blijft het hier niet meer dan een slotopmer king - een tyd geweest zonder btw en uu de zaak verder omhoog moet, zal menigeen zich toch wel afvragen, hoe het toen allemaal zonder kon. Andere tyden, andere gewoonten waarschijnlijk! SAS VAN GENT, 1-9. l)oor het invoeren van de sehool- geldpliclit in België komen vele honderden Nederland se kinderen die kosteloos op Belgische scholen gingen, nu naar de Zeeuwsvlaamse scholen terug. l)e directies van deze scholen halen opgelucht adem. Een van hen, de directeur van de R.K. Nijverheidsschool in Sas van Gent, de heer J. de Iiijk. stak zyn vreugde niet onder stoelen of banken. CAIRO. Het gezaghebbende Egyp tische blad Al Achram heeft de Sov jet-Unie beschuldigd van het aan moedigen van de Libische leider Moeammar Gaddafi tot „samen zweringen" tegen Arabische landen. Het blad vraagt zich af of Libië een „Rusisch protectoraat" is geworden. EBBW VALE, 1-9. Een waterlei dingbedrijf in het zuidoosten van Wales heeft de kolenmijnen en fa brieken gelast in het gebied het wa terverbruik met de helft in te krim pen. De maatregel is van toepassing voor 70 industriële instellingen in een van de zwaarst door de droogte getroffen gebieden, waar een mil joen particulieren al gedurende een week 17 uur per dag zonder water ziften. De 75.000 kinderen, die woensdag weer naar school moesten na de va kantie, krijgen een uur korter les per dag. MOSKOU, 1-9. De plaatsN die dic tator Josef Stalin in de Russische historie inneemt neemt duidelijk af. Dit blijkt uit de nieuwe uitgave van de grote Russische encyclopedie die de hem. geboden ruimte met de helft heeft teruggebracht. In de dinsdag verschenen uitgave wordt Stalin weliswaar nog geprezen om zijn rol in de oorlog en wordt hij nog een prominent communistisch theoreti cus genoemd, maar zijn politieke „fouten en misrekeningen", zoals excessen bij de gedwongen collecti visatie van de landbouw, worden gekritiseerd. DEN HAAG, 1-9. Op alle 300 bu reaus van de rijkspolitie in het land en nog eens by 50 van de 144 ge meentelijke politiekorpsen is woens dag een aktie gestart, waarbij men sen gratis registratiekaarten kunnen krijgen om daarop nummers en an dere kenmerkende gegevens van ei gendommen te vermelden. Hierbij kan worden gedacht een elektrische- en elektronische apparaten, foto- of filmapparatuur, fietsen, bromfietsen, belangrijke documenten enzovoort. „We hebben jarenlang gevochten tegen de oneerlijke konkurrentiepo- litiek van de Belgische scholen", zegt hij. „Onze kinderen op Belgi sche scholen kregen allerlei# facili teiten, zoals gratis vervoer van en naar school, overblijf-voorzieningen voor tussen de middag en daar hoef de allemaal niet voor betaald te worden. Belgische leraren kwamen zelfs bij ons leerlingen ronselen. Hoewel het. schoolgeld voor lager beroepsonderwijs in Nederland erg laag 'is, konden we toch niet op te gen dat gratis onderwijs in België vertelt de heer De Rijk. Schoolgeld in België Nu de Belgische regering echter heeft beslist dat per 1 september schoolgeld in Belgie betaald moet werden - zelfs in bepaalde gevallen wel acht keer'zoveel als in Neder land - nu komen al die kleuters en leerlingen van basis-, beroeps- en voortgezet onderwijs naar de Zeeuwschvlaamse scholen terug. De heer De Rijk stelt zijn eigen school als voorbeeld. Vorig jaar kon men met moeite een eerste klas vol krij gen met 18 of 19 leerlingen. Nu zit men al boven de vijftig. Advertentie 10 Jaar SRV, tien weken hoge feestkortingén. Week in, week uit een SRV jubileum-cheque bij bekende merk artikelen, goed voor fikse reduktie in de week daarop! U krijgt jubileumcheques bij of ontvangt feestkortingen op artikelen van deze bekende merken:Betuwe, Blue Band, Bona, Calvé, Dubro, E-10 Speciaal, Friesche Vlag Goudband, Fruxano, Hero, Koeleman, van Nelle, Pepsi. Popla, 7-Up, Smiths, Unox, Rivella en Roosvicee. ROME, 1-9. Dc voedsel- en land bouworganisatie (F.A.O.) van de Ver enigde Naties verwacht dat de we- rcldproduktie van graan dit jaar on geveer zes procent groter zal uitval len dan verleden jaar. In een rapport van de organisatie dat jvoensdag is verschenen wordt de totale produktie voor 1976 op 1324 miljoen ton ge raamd. De tarvve-oogst zal vermoe- Het uit -onderlijk warme zomerweer heeft ertoe geleid dat in de Champagne- streek al op 1 september - drie weken eerder dan werd verwacht - met de druivenoogst kun worden begonnen. Het Wettelijk voorschrift dal tussen de bloei van de wijnstokken en de oogst van de druiven tenminste 100 dagen dienen te verstrijken, kon in dit geval niet worden aangehouden, aldus het Comité fnterprofessionnel du Vin de Champagne te Epernay. Dc pluk begint nu 85 dagen nadat de wijnstokken in de Champagnestreck in bloei stonden. DEN HAAG, 1-9. Op 1 april van dit jaar stonden er in ons land 97.900 woningen leeg, waarvan er 9600 niet geschikt waren voor bewoning we gens bouwvalligheid, afgelegen lig ging etc. De overige woningen, twee procent van het totale woningbe stand iri Nederland, waren wel ge schikt voor bewoning, maar dit be tekent weer niet, dat ze zonder uit zondering te koop of te huuy waren of zelfs in feite leegstonden. SCHEVENINGEN, 1-9. „De Een dracht", het eerste Nederlandse zeil schip, dat heeft deelgenomen aan de Tall Ships' Race naar New York en de viering van het tweehonderd ja rig bestaan van de Verenigde Staten is woensdagmiddag de haven van Scheveningcn binnengevaren. Voor binnenkomst had het zeil schip varend vlak onder de kust een groet aan Scheveningen gebracht. Toen de schipper en zijn 37-koppi- ge bemanning de eerste voet op Ne derlandse bodem zetten, werden zij begroet door burgemeester Schols van Den Haag. In zijn toespraak zei Schols trots te zijn dat de Eendracht Scheveningen had gekozen als thuis haven. „Gelukkig is de reis zonder onge lukken verlopen, een geweldige pres tatie". Volgens Schols heeft de Een dracht „op eigen wijze geschiedenis gemaakt, net als Michiel de Ruyler destijds met zijn toenmalige Een dracht. FOLKESTONE. 1-9. Acct Erdal.dc breedgeschouderde professional lan- ge-afstand-zwemmer uil Turkije, kwam dinsdag teleurgesteld uit liet water na zijn oversteek over hel Ka naal. De slanke 20-jarige Engelse Wendy Brooks was hem te snel af geweest. In acht uur en 56 minuten - ruim een half uur onder het oude record - had de 1.52 meter lange stu dente dc 35 kilometer afgelegd. Zij was daarmee zes minuten sneller dun Erdul. De Turk klaagde na afloop wel over alle verwarring bij de start. „IK moest terug, omdat de klok niet aan het lopen was gebracht. En tegen het einde verspeelde ik tijd bij het vragen van instructies", zei Er- dal, die ook bewondering had voor de prestatie van het meisje, dat sa men met hem getraind had. Wcndy Brooks ondernam de tocht van Enge land naar Frankrijk „alleen voor ple zier". De liefhebster won het echter van de prof. delijk elf' procent meer opleveren dan verleden jaar maar de produktie van rijst zal naar schatting twee pro cent kleiner uitvallen. In het F.A.O.-rapport wordt opge merkt dat vooral de produktie in de ontwikkelingslanden flink toeneemt. Goede tot zeer goede oogsten worden verwacht in vrijwel alle Latijns- Amerikaanse landen, in Noord-Afri ka, in het Sahel-gebied en in het Midden-Oosten. Middelmatige oogsten worden on danks overstromingen voorzien in India, Pakistan en Bangladesj. Op Sri Lanka zal de oogst waarschijn lijk tegenvallen als gevolg van de droogte. Amerika en Rusland Noord-Amerika en de Sowjet-Unie verwachten goede oogstcijfers. In Europa zal de produktie door de langdurige droogte van dit jaar ver moedelijk kleiner uitvallen dan in 1975 maar dat zal volgens de F.A.O. weinig invloed hebben op de voed selvoorziening van de rest van de wereld. De graanvoorraden in de wereld kunnen dit seizoen enigszins worden vergroot. De* F.A.O. ver wacht ook voor het komende jaar goede oogstresultaten. EINDHOVEN, 1-9. De politie van Eindhoven heeft twee Eindhovense jongens van 14 en 19 jaar ernstig onderhouden nadat het tweetal ten minste driejongetjes van elf jaar een hart op de. arm had getatoueerd. De politie was de tatoueerders op hel spoor gekomen nadat enkele moe ders hadden geklaagd. De latouages, die zijn uitgevoerd met behulp van een warme stop naald en Oost-Indische inkt kunnen volgens de politiewoordvoerder niet meer verwijderd worden. De geta- toueerde jongetjes hadden overigens vrijwillig aa'n de „operatie" meege werkt. NIJMEGEN. 1-9. In het Nijmeeg se Radboudziekenhuis is een vijf dagen oude baby overleden ten ge volge van een verkeerd toegediend infuus. De directie van het ziekenhuis heelt de inspecteur van de volksge zondheid en de officier van justitie op de hoogte gesteld. Dinsdag is er sectie verricht, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Het jongetje had bij de geboorte een te laag gewicht en werd daarom opgenomen op de afdeling kindergeneeskunde. Op de ze afdeling werd hem, inplaats van een 10 procent glucose-oplossing, een fles met zoutoplossing toege diend. Ten gevolge hiervan is het kind overleden. MAASTRICHT, 1-9. De 42-jarige fabrieksarbeidster M. Bruynings- Karmans uit het Belgische Houtha len is woensdag in het Maastrichtse metaalbedrijf Thomas Regout onder een meer dan 2.000. kilo zware staal pers terecht gekomen en levensge vaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een arbedier met een vorkheftruck tegen de pers op reed. De pers kantelde en bedolf de vrouw. Met tal van ernsti ge verwondingen moest zij naar het St. Annadal-ziekenhuis in Maastricht worden overgebracht. Voor haar le ven wordt gevreesd. HAARLEMMERMEER, 1 -J. Dc 77-jarige A. J. Geene en de 74-ja- rige A. L. Poggenber'ch-Geene zijn woensdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Haarlem mermeer. Op het kruispunt Aals- meerderweg-Weteringweg onder Nieuw-Vennep kreeg een auto geen voorrang van een vrachtwagenbe stuurder. De slachtoffers zaten in de personenauto die bestuurd werd door een 31-jarige inwoonster uit Rottredam. Een derde bejaarde, een 76-jarige inwoner eveneens van Rotterdam werd levensgevaarlijk gewond. LAATSTE NIEUWS PEKING, 1-9. Partijvoorzitter Mao Tse-Toeng bevindt zich in Peking, zo heeft woensdag het persbureau Nieuw China gemeld. Het persbureau berichtte dit in een verslag over een bijeenkomst in het voikspaleis in de hoofdstad ter ere van de „helden van de aardbeving van 28 juli". Aan deze bijeenkomst namen ruim 3.500 vertegenwoordi gers deel van organisaties die aan het reddingswerk hebben deelgeno men. Nieuw China sprak hiermee bc- ichten in de Australische pers tegen als zou Mao na de aardbeving Peking hebben verlaten, waardoor diens „definitieve val" zou zijn ingeluid. Advertentie M, 'MePj N/1 lciaxe/i ///aai it'e/ t'/i Zc-Zcd/ju/ i'riH ROTTERDAM, Uit dc Roller- damse haven werden donderdagmor gen activiteiten gemeld van twee actiegroepen, die ook pamfletten uit deelden. Zo bleek de actiegroep' tot behoud van de koopkracht, die in mei het prijscompensatieprobleem in de havens aanzwengelde en een korte staking organiseerde, ook weer actief. In welke samenstelling dit comité thans opereert (in mei bestond zij uit overwegend C.P.N.-aanhangers die merendeels ook lid waren van de vervoersfederatie) is nog niet duide lijk. Ook is hel comité arbeidersmacht, dat leiding gaf aan dc grote haven staking van 1970, weer opgedoken. In een pamflet dal zich richt legen het F.N.V. en tegen de C.P.N. eist deze groepering uitbetaling van vol ledige prijscompensatie, pensionering voor havenarbeiders op 60-jarige leeftijd en vijf dagen vakantie per jaar er bij. MADRID De Spaanse verkeers leiders hebben besloten hun lang- zaam-aan-aktie voort te zetten, die vakantievluchten uit Europese lan den in de afgelopen weekeinden veel hinder bracht. AMSTERDAM. 2-9. De slaking in de Amsterdamse haven heeft zich donderdagochtend verder uitgebreid. Volgens een woordvoerder van de scheepvaartvereniging noord ligt in nagenoeg alle grote stuwadoorsbe- drijven het werk stil. Het betreft onder meer Muller en co.. V.C.K.- havenbedrijf. K.N.S.M.. I.G.M.A. (graanoverslag) en het overslagbe drijf Amsterdam (O.B.A.). In dc Am sterdamse haven zijn in totaal onge veer drieduizend havenarbeiders werkzaam. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Donderdag 2 september Zierikzee Ker k Ger. Gem. St. Domusstraat. Ger. Bijbelstichting, 19.30 uur. Nieuwerkerk Ger. Kerk, 20.00 uur, zendingsavond. Vrijdag 3 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, Dam vereniging „Zierikzee". Klubgebouw, 20.00 uur, bestuursver gadering „Brogum". Burgh Kantine sportpark. Ledenvergade ring DFS, 19.30 uur. Bruinissc Chr. Basisschool. S.V. „T.O.G.", 19.00 uur. Zaterdag 4 september Renesse Sportterrein „Laone". Opening kleed lokaal en kantine, 14.30 uur. CJV-kamp, 19.00(-20.30) uur. Start CJV-werk. Muziektent, 19.30 uur, Concert „Oos- terlands Fanfare". Zondag 5 september Zierikzee 17.00 uur Ned. Herv. kerk Jeugd dienst met medewerking van jeugd groep „De Vink" uit Rotterdam. Renesse „De Schakel", 19.30 uur, begin zon dagsschool. Westersehouwc „De Krabbe" Schelphoek. 8 uur v.m. Bruinissc Herv. Veri-gebouw. C.J.V.-filmavond 20.00 uur. Woensdag 8 september Zierikzee Kerkzaal. Ger. Vrouwenvereniging. 20.00 uur. Donderdag 9 september Haamstede Ned. v. Huisvrouwen. Bezoek bak kerij. 19.00 uur. Renesse Herv. Ver.-gebouw. Repetitie kerk koor, 20.00 uur. Vrijdag 10 september Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse". Distriktsvergadering K.N.B.B. 19.30 uur. Vrijdag 17 september Zierikzee Filmavond in „Brogum", 20.00 uur. Vrijdag 24 september Bruinissc Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 Bezorging: (01110) 4203 OOSTERBEEK. 1-9. Aan dc reeks boeken die verhalen over dc befaam de „Slam om Arnhem" in september 1944. is weer een nieuwe toegevoegd. Dezer dagen rolden van de persen „Zwevend naar dc dood", geschreven door de militairen Th. Peelcn en A. L. J. van Vliet. Het nieuwe boek zal zaterdag officieel worden gepresen teerd bij de start van de dertigste Airborne-wandeltochl in Ooslerbeek. SEMARANC, 1-9. Met een gemid deld inkomen van 143 dollar per hoofd van de bevolking per jaar (59.000 rupioh), is Indonesië een der armste landen ter wereld, 65ste in dc rij. Dit heeft de minister van ar beid, prof. Subroto, meegedeeld. Het per capita inkomen in Zwit serland bedraagt 8375 dollar, in Zweden 8308 dollar, in de Verenig de Stalen 7018 dollar, en in Japan 4055 dollar. In de A.S.E.A.N. - hel samenwer kingsverband van Zuidoost-Aziati sche staten - staat Indonesië onder aan. In Singapore is het gemiddelde inkomen 1200 dollar per hoofd, in Maleisië 370. in de Philippijnen 280, en in Thailand 270 dollar. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2