Zeeuwse bedrijven lijden een schade van miljoenen Tarwe-opbrengst tien procent hoger dan vorig jaar Weer doden in Soweto Doden bij vliegtuig ongelukken Fatale hagelbui Vlucht uit Oost-Duitsland Tragisch toeval Sneltrein Nice-Amsterdam ontspoord Landbouw en droogte Paddestoelen in Rusland Wedstrijd fustrollen De verhoging- van de B.T.W. Verdachte wil oog afstaan Gifslachtoffers te Tiel AGENDA Twee duikers caissonziekte kregen Land- en tuinbouw Man gedood in Amsterdam Dure liefde 2 MIDDELBURG, 28-8. De schade die de Nederlandse landbouw ten gevolge van droogte gaat lijden, zal in de vele honderden miljoenen guldens lopen. Dit zei ir. D. Luteijn, voorzitter van het Nederlands Landbouw Comité, tijdens een persconferentie in Middelburg. De heer Luteijn heeft samen met enkele leden van het landbouwschap, een bezoek gebracht aan bijzonder door de droogte getroffen bedrijven in Zee land. Nu al is berekend dat in de Zeeuwse landbouw alleen al voor enkele tientallen miljoenen guldens schade is veroorzaakt door de droogte. Big Ben slaat weer LONDEN. 2S-8. De Big Ben slaat weer. Vrijdagmiddag even voor twaalven werd de klok weer in gang gezet, even later sloeg het twaalf. De Big Ben is 22 dagen bui ten bedrijf geweest, nadat het mechanisme op 5 augustus on klaar geraakt was. Voordien was de langste pauze 24 uren geweest, in 1966 Sinds 1900 heeft de klok dertig keer korte tijd stil gestaan door oorzaken zoals een schil derskwast tussen de tandwie len, of een zwerm spreeuwen op de minutenwijzer. JOHANNESBURG. 29-8. In het af gelopen weekeinde zijn bij inciden ten in de zwarte woonwijk Soweto bij Johannesburg zes zwarten gedood. Twee van hen werden dodelijk ge troffen door kogels uit vuurwapens van de politie, zo heeft een politie woordvoerder maandag meegedeeld. Hij zei dat oproerbrigades zaterdag probeerden een eind te maken aan gevechten tussen groepen zwarten, die zich toen echter tegen de politie keerden en met stenen gingen gooien. De politie opende het vuur en dood den twee zwarten. De overige slachtoffers 'zijn volgens de politie bij onderlinge twisten om het leven gekomen. Het aantal doden dat vorige week in Soweto is gevallen wordt officieel opgegeven als 41. Zestien van hen zijn door de politie doodgeschoten. Volgens niet-officiële opgaven zijn 287 mensen gedood sinds de onlusten in juni in Soweto begonnen. LONDEN, 28-8. Achtendertig mensen Zijn zaterdag om het leven gekomen door het verongelukken van twee Amerikaanse militaire transportvliegtuigen type C-141 Starlifter. Beide toestellen waren opgeste gen van de basis Maguire in New Yersey. Zeventien inzittenden verloren het leven in een bietenveld in Oost- Engeland. Het waren alle inzitten den van een Starlifter die op weg was naar de Amerikaanse basis Mildenhall in Suffolk. De andere machine stortte bran dend neer aan de westkust van Groenland, toen zij wilde landen op de basis Soendra Stroemfjord. Hier kwamen 21 mensen om. Zes inzit tenden overleefden het ongeluk. De inzittenden van dit Amerikanen, Denen ders. toestel waren en Groenlan- Vooral in de veehouderijsektor verkeert men in ernstige moeilijk heden. Steeds meer boeren zien zich genoodzaakt hun rundvee naar het slachthuis te leiden. Voor de koeien die overblijven moet er per koe op een schadepost van f 1000 worden gerekend, door de aanschaf van ex tra voer en verminderde melkpro- duktie. Bovendien moeten grote delen grasland in Zeeland omge ploegd en opnieuw ingezaaid wor den. „Droge portemonnee1'' De boeren krijgen dus niet alleen met de droogte van het land maar ook met een droge portemonnee te maken, zei C.B.T.B. (Christelijke Boeren- en Tuindersbond)-voorzit ter G. de Jager. Deze ontwikkeling zal ook de ko mende jaren nog doorwerken. Het aantal aanvragen van Zeeuwse boe ren om steun in het kader van de rijksgroepsregeling zelfstandigen is in een week tijd opgelopen van 150 tot 300. MEXICO-STAD, 28-8. Een hagel bui heeft zaterdag in de stad Mexico 12 mensen gedood, 25 gewond en 300 dakloos gemaakt, zo deelt de politie mee. Zij maakte deze cijfers bekend nadat zij in het puin van ingestorte woningen had gezocht. De bui ontwrichtte ook het weg en ondergrondse verkeer. TRAVEMNUENDE, 29-8. De Zweedse veerboot Prinsessa Brigit- ta is zondag de haven van Travem- nuende binnengelopen met drie Oostduitsers aan boord die van een boei in de Oostzee waren gehaald. Een van de vluchtelingen - de Westduitse autoriteiten willen hun namen niet vrijgeven - zei dat zij gedrieën, een vrouw en twee man nen, zaterdag met een tweepersoons rubberbootje met buitenboordmotor .op weg waren naar het westen. Na drie kwartier viel de motor uit, maar de wind was gunstig en blies hen steeds verder westwaarts, tot deze uitgroeide tot een storm, waar door zij zich gedwongen zagen zich aah een lichtboei vast te klampen. Na drie uur lang heen en weer geslingerd te zijn, onopgemerkt door verscheidene voorbijvarende sche pen, werden zij tegelijkertijd opge merkt door de Zweedse veerboot en een Sowjet-vrachtschip. MOSKOU, 28-8. Hoe groot de schade van de slechte zomer voor de oogst in de Sowjel-Unie ook mo ge zijn, over paddestoelenschaarste zal men niet te klagen hebben. Naar de Russische pers vrijdag meldde, hebben de langdurige re gens gezorgd voor een overvloed van paddestoelen in vele delen van het land. Alleen in de Oekraïne zijn al 700 centra ingericht, waar de be volking legen betaling paddestoelen kunnen inleveren. Volgens dr. ir. C. van Beekom, hoofd ingenieur-directeur van dc bedrijfsontwikkeling in Zeeland betekent dit dat de nood onder de' boeren met de dag groter wordt. Toch zal de rijksgroepsregeling zelfstandigen niet voldoende steun bieden voor de getroffen boeren. Er moeten ingrijpende steunmaatrege len worden getroffen. Honderden miljoenen De honderden miljoenen, die daar voor nodig zijn zullen niet alleen door het ministerie van landbouw opgebracht kunnen worden, maar daar zullen ook de andere ministe ries voor bij moeten springen, zo meent ir. Luteijn. Minister Van der Stee van land bouw komt zaterdag 4 september op verzoek van de Zeeuwse landbouw zelf, de toestand 'in Zeeland in ogen schouw nemen. Flitsen uit het buitenland SANTA BARBARA, Californië. - Lotte Lehmann, die bijna 40 jaar lang een van de grootste operazan geressen was, is na een langdurige ziekte in haar woning in het Cali- fornische Santa Barbara gestorven. Ze is 88 jaar geworden. BERLIJN. De westelijke geal lieerden in Berlijn hebben bij de S.U. geprotesteerd tegen belemme ring van het doorgaande verkeer naar Berlijn op 13 augustus, toén bussen met jonge Westduitse chris- tendemokraten werden tegengehou den bij de Oostduitse grens. LONDEN. Het 41ste internationale penkongres heeft een beroep op de S.U. gedaan, de schrijver Wladimir Boekovsky uit de gevangenis te ont slaan. Een geamendeerde resolutie van de Franse pen-afdeling hiertoe werd met drie onthoudingen en geen stemmen tegen aangenomen. PERUGIA. Uit het oudheidkundig museum in de Italiaanse stad Peru gia zijn drie bronzen plastieken van onschatbare waarde ontvreemd. Het gaat om een Etruskisch zeepaard, een Romein die offergaven brengt uit de derde eeuw voor 'Christus, en een krijger uit de vroege middeL-. eeuwen. De drie beelden zijn elk on geveer 15 cm hoog. CAIRO. Frankrijk zal Egypte een nieuw type luchtdoelraket leveren, de „Crotale", zo meldt het gezagheb bende Egyptische blad Al Achram. LONDEN. De staat zou de Britse politieke partijen moeten financie ren. Die aanbeveling wordt gedaan in een donderdag gepubliceerd rap port van een kommissie, die afgelo pen jaar door de toenmalige Labour- premier Harold Wilson is opgezet om dit uiterst kontroversiele vraagr stuk te bekijken. NAPELS. Volgens een mededeling van de politie in Napels is in een gevangenisziekenhuis in Napels een Zekere Domenico Tripodo met mes steken om het leven gebracht. Hij zou leider geweest zijn van de Maf fia in Calabrië. GRAND VALLEY. In een woning te Grand Valley in de Amerikaanse staat Colorado is een grote hoeveel heid wapens gevonden. Grand Val ley ligt op 190 km van Vail, waar president Gerald Ford op het ogen blik verblijft. JOHANNESBURG. De bewering dat de politie de Zoeloe's geholpen heeft bij het aanvallen van negermi litanten is zo ernstig dat een rege ringscommissie deze zaak gaat on derzoeken, zo heeft de Zuidafrikaan- se minister van politie, Kruger, dit weekeinde gezegd. CAiUO. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed ltiad, heelt dc Arabische ministers van buitenlandse zaken uitgenodigd voor een spoedbüeenkomst in Cairo woensdag aanstaande. De bewinds lieden zullen dan een datum en een plaats moeten vaststellen voor een beëindigen van de Libanese burger- Arabische topconferentie over het beëindigen va dc Libanese burger oorlog die nu al 17 maanden duurt. NAIROBI. Oeganda heeft zijn troepen van de grens met Kenia te ruggetrokken, zo is in diplomatieke kringen in de Keniase hoofdstad Nairobi vernomen. Dit was een be langrijk punt in de onlangs gesloten overeenkomst inzake normalisering van de betrekkingeit tussen de twee staten. LONDEN. De ongeveer 1.000 sta kers van de reuze-vestiging van de Ford-Automobielfabriek in het Britse Halewood, bij Liverpool, heb ben besloten hun vierdaagse aktie te beëeindigen en het werk te her vatten, zo heeft een woordvoerder van het bedrijf meegedeeld. MOSKOU. De moeder van de Rus sische dissident Wladimir Boekovsky vond haar zoon „onmenselijk mager" toen zij hem tien dagen geleden in de gevangenis opzocht. Boekovasky had toen juist een verblijf in een speciale strafcel achter de rug waar in hij slechts op water en brood moest leven. LOESAKA. Een hoge functionaris van de Verenigde Naties heeft zater dag verklaard dat Zuidafrikaanse troepen 40 a 50.000 Namibicrs (Zuid westafrikanen) de afgelopen drie maanden uit hun dorpen aan de An golese grens hebben verwijderd. ADDIS ABEBA Duizenden toe schouwers, hebben zaterdag de 'te rechtstelling door de strop bijge woond van een voormalige militaire provinciebestuurder, majoor Tekelle Woldie, die ervan was beschuldigd 153 mensen te hebben gedood, aldus het Ethiopische persbureau. LONDEN. Rond 75.000 mensen hebben zaterdag - in de republiek Ierland en in d§ Britse provincie Noord-Ierland voor vrede gedemon streerd. TEL AVIV. De Britse ambasadeur in Israël, Anthony Elliott (55), is bij het zwemmen in' de Middellandse Zee verdronken. LA PAZ. In Bolivia zijn 40 men sen aangehouden'na de ontdekking van een internationale bende drug smokkelaars, die circa 100 kg co caïne per maand het land uit smok kelden, aldus de politie. Het goedje ging voornamelijk naar Colombia in koffers met dubbele bodem. CAIRO. In het stadhuis van Latu- kia op de. Syrische kust is een bom ontploft tijdens een bezoek van pre sident Hafez Al-Assad aan de stad, zo heeft het persbureau Mena, dat "Ra dio Bagdad, aanhaalde, bekendge maakt. WELLINGTON. De Nieuwzee- landse politie heeft meegedeeld dat leden van een aktiegroep een zend mast van de Amerikaanse verbin dingsdienst hebben omgehaald, waarschijnlijk als protest tegen het bezoek van de Amerikaanse atoom kruiser „Truxton". ROME- Het provinciale parlement van Rieti, ten noorden van Rome, heeft een commissie ingesteld om een onderzoek te doen in een geval van prostitutie vanuit een psychia trische inrichting. DEN HAAG, 28-8. Minister-presi dent Den Uyl heeft vrijdag, na af- lpop van het kabinetsberaad, uit een gezet dat niet nog een keer kon worden gewacht met het invoeren van de verhoging van de b.t.w. Het parlement heeft een verhoging van het tarief vorig jaar goedgekeurd, 'maar deze is om allerlei redenen twee maal uitgesteld. ASSEN, 28-8. De 29-jarige bank werker S. M. U. uit Hoogeveen heeft vrijdag aan de officier van justitie te Assen, mr. C. J. Epenhuysen, te kennen gegeven een oog af te willen staan aan de 38-jarige wis- en na- tuurkundeleraar H. Kuyper uit Ha- velte. De heer Kuyper was op 16 mei per abuis door U. en twee vrienden, de 21-jarige A. P. en de 22-jarige K. M. zodanig mishandeld, dat hij een oog moest missen. De of ficier eiste tegen de drie vrijdag straffen tussen de tien en drie maanden voor de mishandeling. TIEL, 28-8. Meer en meer Tiele- naren komen de laatste dagen eigener beweging naar het centrum dat de vereniging „Voorkomen is beter" in het kleuterschooltje „Het Kwetternest" aan de Tielerwaard- laan heeft ingericht als onderzoek centrum. Het publiek dat medio juni klachten had over hoofdpijn en misselijkheid brengt deze klachten in verband met het chemisch bedrijf Verdugt (Internatio-Muller), waar volgens de direktie eind juli een wolk van het giftige natrium-arse- niet vrijkwam. De vereniging leidt uit de klach ten en uit het eind juni geel worden van bladeren van bomen af, dat de gif lozingen veel eerder moeten zijn begonnen dan de direktie opgeeft. SOMEREN, 28-8.. Een biervat ge vuld met 50 liter water kan in één uur negen minuten en vijf seconden tien kilometer ver gerold worden. Dat hebben de heren L. Tollenaar en L. Smits uit Someren zaterdagmid dag bewezen. Volgens de organisa toren van de eerste fustrolwedstrijd in Nederland mag dit tweetal zich nu wereldkampioen fustrollen noemen. Aan de wedstrijd namen 70 teams van twee personen deel. Daarvan be reikten er 69 waaronder 4 vrouwe lijke teams de eindstreep. WEMELDINGE, 30-8. Zondagmid dag zijn twee Belgische sporidui- kers op de Oosterschelde door de caissonziekle getroffen. De 25-jarige Italo Garlan uit Luxemburg was in een ruk van 45 meter diepte naar boven gekomen. De ander, M. J. de, Wil. 33 jaar oud uit Schaarbeek, is van 30 meter diep te af zonder tussenpozen meteen in een ruk naar boven gekomen. De beide mannen zijn meteen op genomen in het decompressiecom- partiment van het reddingsvaartuig De Walrus. Eén van de Belgen, De Wat is met politiebegeleiding (de veerpont Vlis- singen-Breskens werd startklaar gehouden) naar de decompressieka- mer in het ziekenhuis in Oostende vervoerd. De heer Garlan is even eens, maar dan per auto van vrien den naar het ziekenhuis in Oostende vervoerd. VIRGINIA BEACH, VIRGINIA. 28-8. Een ziekenbroeder uit Virginia Beach in de Amerikaanse staat Vir ginia die zich naar de plaats van een verkeersongeluk had begeven waarin een man letterlijk was onthoofd, kwam bij het bekijken van de per soonlijke papieren van het slachtof fer tot de afschuwelijke ontdekking dat het om zijn eigen broer ging. De wagen waarin de 26-jarige Kirk Moon reed in gezelschap van zijn jonge vrouw die eveneens om het le ven is gekomen, werd frontaal aan gereden door een auto waarvan de bestuurder gedronken had. De ziekenbroeder. Perry Moon, is met een zenuwschok in een zieken huis opgenomen moeten worden. Zierikzee Gemeenteinuseum-sladhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Drcischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Maandag 30 augustus Brouwershaven Sta'dhuis. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 31 augustus Zierikzee R.K.-centrum. U.V.V.-kontaktavond. 19.30 uur. Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex- kursie. Vertrek bus: 13.30 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, N.C.V.B. Goes „De Prins van Oianje'. Diskussiebij- eenkomst P.v.d.A., 19.30 uur. Woensdag 1 september Nicuwcrkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bloemschik cursus afd. Duiveland Plattelands vrouwen Bond. Ouwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, Bejaarden- gymnastiek. Donderdag 2 september Nieuwerkerk Ger. Kerk, 20.00 uur, zendingsavond. Vrijdag 3 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, Dam vereniging „Zierikzee". Klubgebouw, 20.00 uur, bestuursver gadering „Brogum". Vrijdag 17 september Zierikzee Filmavond in „Brogum", 20.00 uur. Vrijdag 24 september Bruinisse Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. DEIN HAAG, 2»-». De larwc-opbrengsl wordt dit jaar per hectare geraamd op 5.400 kilogram, wat tien pet. hoger is dan in 1975 en vijftien pet. hoger dan het ge middelde over de afgelopen tien jaar. MISTKIIOAM. Dc Utie heeft vorige wei kraakpanden aan de ïterdumsc po k ccu aantal Oude Schans ontruimd, op agent met cei een der pando toto hou wc erbrevkt een het slot van Deze voorlopige raming geldt per 19 augustus, zo bljjkt uit door het Centraal Bureau voor dc Statistiek gepubliceerde cpfers. Onderverdeeld naar winter- en zomertarwe zijn ech ter aanzienlijke verschillen te zien. De wintertarwe nam in opper vlakte belangrijk toe met een ge raamde opbrengst per ha van 5.600 kg (dat is tien procent boven 1975 en twaalf procent boven hel gemid delde van de afgelopen tien jaar), waarnaast de oppervlakte zomertar we halveerde met een geraamde op brengst van 4.200 kg per ha .negen procent benedon 1975. maar twee procent boven hol tienjaarlijkse ge middelde). Dc totale tarwe-op- brengsl wordt dit jaar op 70?.pon ton geraamd, dat dan in 1975. is 34 procent hoger Zoiiicrgerst De geraamde opbrengst zomer- gerst nam per ha ico met vijf pro cent tot 4.200 kg. wat elf procent bo ven het gemiddelde van de laatste tien jaar betekent, zo blijkt verder uit de CBS-cijfers. De totale gerst- opbrengst zal volgens het CBS on geveer 217.000 ton zijn (30 procent minder dan in 1975). gezien het areaal met circa 25.000 ha daalde. Dc geraamde opbrengst haver ligt met 4.000 kg per lui dertien procent beneden 1975 en iwee procent be neden hel gemiddelde van de laat ste tien jaar. De totale haverop- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 Bezorging: (01110) 4203 brengst wordt tenslotte met ruim 101.000 ton 36 procent lager ge raamd dan vorig jaar, aldus dc CBS-cijfers. AMSTERDAM. 28-8. In bet water van de Potjeswelering achter dc kerk aan dc Postjesweg in Amster dam is vrijdagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van een 47- jarige kantoorbediende. Hij werd op dc kant gehaald en aangezien er uiterlijke tekenen van geweld zicht baar waren, naar hel sectielokaal van de politic gebracht. Daar kwam patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust bij de sectie tol dc konklusie. dat het gelaat van dc man zeer ernstige slagwonden ver- loonde. Hij was dan ook niet door verdrinking, doch door dit geweld om het leven gekomen. Volgens de schatting van dr Zel denrust was de dood anderhalve dag tevoren ingot reilen. LONDEN, 28-8. De vader van Christine Haskett heeft haar liefde voor een jongeman duur moeten be talen. De 17-jarige Christine verborg zich als verslekelinge in de hut aan boord van de Queen Elisabeth II van haar vriend, hofmeester Arnie Ashmore, omdat ze de gedachte niet verdragen kon hem op zijn heen en terugreis Southampton-New York ie moeten missen. Christine werd op een kwade dag ontdekt en nadat kapitein Bob Ar- uolt met haar vader gesproken had. mocht ze op diens kosten een eigen hut betrekken. Roy Haskell, de vader, heeft, met inbegrip van de vliegreis terug naar huis, 400 pond sterling moeten dok ken. LAATSTE NIEUWS l'AKIJS, 30-8. Dc cxprcs-trcin Nicc-Amstcrdam is maandagochtend ten noorden van Parijs uit dc rails gelopen De ontsporing is vermoedelijk het gevolg van een botsing met een vrachtauto op een spoorwegbvergang vijf kilometer ten noorden CunCom- picgne. Volgens berichten zijn er geen doden tc betreuren. De vrachtwagen was op ccn snelverkeersweg geslipt, had een brugleuning geramd en was daarna op dc spoorlijn gestort. De wagen- voerder van de trein kon pas na een Uur door de brandweer uit zijn ca bine worden bevrijd. Het was een extra-trein om vakan tiegangers van de Franse Riviera naar huis te brengen. De motorwagen en drie wagons ontspoorden. Dc vrachtauto was op de spoorwegover gang door onopgehelderde oorzaak gekanteld. Volgens de Franse spoor wegen zijn er dei-lig gewonden, van wie sommigen er ernstig aan toe zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2