„Beter Wonen" krijgt groen licht voor woningbouw (44) in „beschutte sfeer" Melden kan nog Heropening café „Kerkwerve" werd echt gezellig feestje Russische vloot in Middellandse Zee Drie doden bij brand Amerikanen vermoord in Iran P.S.P.-fraktie wil strafrechterlijk onderzoek Regen op Groot-Brittannic DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ambitieus projekt van de grond ONGELOFELIJK PLAATJE Kinderen aten rattengif Aanwinst voor dorp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 augustus 1076 133ste jaargang Nr. 21952 WAARIN OPOENOMfcN (1797 1889) REOAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit ntimmkr: Zierikzee krijgt Oosterschelde-f eestdag ROTTERDAM. 28-8. Bij een brand in een woonhuis in het Zwaanshals, gelegen in het „oude noorden" van Rotterdam, zijn zater dagmiddag drie mensen om het le ven gekomen. Het zijn de 29-jarige Gerdina Verbrugh-Aarnout, haar 8 jaar oude zoontje Henk en de 21- jarige Hendrik Aarnout, een pleeg zoon in het gezin-Verbrugh. LONDEN. Volgens het Londense dagblad „The Guardian" van vrij dag heeft de Europese Commissie voor de rechten van de mens de Britse regering schuldig geoordeeld aan marteling in Noord-Ierland. ISTANBUL, 28-8. De naar schat ting op het ogenblik uit 70 schepen bestaande Russische Middellandse- Zee-vloot is met twee vaartuigen versterkt. Zoals de Turkse autoritei ten zaterdag in Istanbul meedeel den, hebben vrijdagavond het heli- kopterdekschip „Leningrad" en het geleide wapenfregat „Smelny" de Dardanellen gepasseerd. ZIERIKZEE. Inhoudelijk is dit een ongelofelijk plaatjedat echter vrij dag toch geschoten werd na de fei telijk eerste grote bui sinds maan den. In de Nieuwe Boogerdstraat zat de zaak kennelijk verstopt en dat leverde een mini-overstroming op. Toch ook een beeld uit de warmste en droogste zomer van de eeuw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) EINDHOVEN, 28-8. Twee Eindho- vense kinderen van drie en vier jaar zijn met spoed overgebracht naar een ziekenhuis, omdat zij rattenvergif hadden gegeten. De kinderen verke ren niet meer in 1 evensgevaar. Het vergif was, - gemengd met duiven- voer, achter een aan tal woningen uitgestrooid. Spelenderwijs hebben de kinderen er vermoedelijk van ge geten. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering In het. algemeen veel bewolking en nu en dan regen of een bui, zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west, in de nacht hier en daar mist en minimumtemperaturen omstreeks 15 graden, maxima rond 20 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max. temperaturen omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31 aug. Zon op 5.50, onder 19.29 Maan op 13.34, onder1 22.31 Volle maan: 8 sept. (13.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 aug. 7.06 19.21 0.14 12.33 Doodtij: 3 sept. TEHERAN, 29-8. De Iraanse rege ring heeft de ambassadeur van de Verenigde Staten in Iran, Richard Helms, beloofd al het mogelijke te doen om de „terroristen" die ver antwoordelijk zijn voor de moord op drie Amerikanen te arresteren en te berechten. Van zijn kant heeft de sjah zijn „oprechte leedwezen" betuigd na de moordaanslag op de medewerkers van de Amerikaanse maatschappij „Rockwell Internationaal''. Richard Helms heeft zijn medeleven uitge sproken met de families van de drie slachtoffers, eraan toevoegend dat „deze wrede en lage misdaad geen enkele zaak dient en slechts de wreedheid van de daders aantoont". De aanslag vond zaterdagochtend vroeg plaats op een zuidelijke uit valsweg van de Iraanse hoofdstad Teheran. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Materiële krachten zijn te duchten; geestelijke krachten onoverwinnelijk G. Ie Bon Daar er nog verschuivingsmoge lijkheden zijn op de „kandidaten lijst" heeft het intussen nog zin zich als aspirant-koper te melden. Een briefje aan „Beter Wonen" is hier voor voldoende. T.z.t. wil men ko men tot een vergadering met alle kandidaat-kopers, waarna alle gede- taileerde bijzonderheden nader uit een worden gezet. Terzake is men bij de vereniging thans doende met de samenstelling van een voorlichtings pakket. Het pousseren van zo'n serie wo ningen intussen kan een beetje sta biliserend effekt hebben op de koop prijzen van huizen in het algemeen, hetgeen op de woningmarkt als ge wenst wordt ervaren. Belangrijke bijkomstigheid is dat door toekomstig .betrekken van de beschutte woningén, voor de woning bouwvereniging, huizen vrij komen in de sektor van de lagere huren, thans nog bewoond door de kandi daatkopers van de extra gesubsi dieerde huizen. Tien jaar Aankoop heeft als konsekwentie, dat men er tien jaar „aan vast zit", maar waarom zou men een goed, eigen huis binnen die tijd van de hand willen doen? Teneinde hulp fe bieden bij de financiering, kan de koper een lening sluiten, gebaseerd op leningen die het rijk in woning wetsfeer verstrekt, zijnde 9Va pro cent voor vijf jaar vast. Het is een 30-jarige annuïteitsle ning, met gemeentelijke garantie. De lening kan het volledige koopbedrag bedragen. Maandelijks vindt beta ling van rente en aflossing plaats. Voor „Beter Wonen" betekent het projekt min of meer een uitdaging. Men kan niet terugvallen op erva ringen elders, zodat er nogal wat zoek- en pionierswerk vastzit aan het geheel. Juist dat evenwel vormt prikkel om het bouwen in „beschutte sfeer" voor hier tot een succes te maken. Tweede Kamer en het rapport-Donner DEN HAAG, 28-8. De grote frak- ties in de Tweede Kamer hebben er weinig behoefte aan zich In het debat over het rapport van de com missie van drie duidelijk te profile- .ren. Zij willen het debat zakelijk, sober en betrekkelijk kort houden, zo bleek zondagavond aan de voor avond van het debat. De meeste frakties bepalen maan dagmorgen in hun fraktievergade- ring hun definitieve standpunt. Op positieleider Wiegel (VVD), die niet van plan is het kabinet fel aan te vallen, zal daar zijn rede ter dïs- cusie stellen. In het weekeinde heeft hij overleg gepleegd met staats reChtdeskundigen uit zijn partij. PvdA Het meest intensief heeft, zich de fraktie van de PvdA met de kwes- tie-Bernhard beziggehouden. Deze kwam vrijdag en zaterdagmorgen bijeen in Doorn tijdens een al eerder geplande 'bijeenkomst voor de ko mende algemene 'beschouwingen. De enige fraktie, die heeft laten weten voorstander te zijn van een strafrechtelijk onderzoek is die van de P£P. Het kamerdebat zal opheldering moeten brengen over een aantal vragen rond de uitoefening van een aantal openbare funkties van de prins. Zo zal de vraag aan de orde komen of de prins nog .in de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering, zitting zal kunnen hebben. ZIERIKZEE, 28-8. In februari van dit jaar richtte de woningbouwvereniging „Beter Wonen" zich tot het publiek in stad- en regio 0111 de behoefte en belangstel ling te peilen voor het kopen van woningen in de „be schutte sfeer". Dit z(jn woningen, die tot stand komen met een bijzondere bijdrage-rege- ling om ook minder draagkrachtigen in staat stellen te komen tot eigen wo- woningbezit. Er is op de uitgegane oproep - waaraan deze krant zijn mede werking verleende - een uitstekende „response" gekomen. De direkteur van „Beter Wonen",, ing. Ph. H. van Doorne, deelde mede dat het aantal gegadig den groter was dan het aantal in eerste instantie te bouwen woningen. Na selektie heeft men thans voor de in aanbouw zijnde huizen de 44 gegadigden aangewezen. Een kijkje in het nieuwe interieur van het heropende café. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE, 27-8. Vrijdagavond j.l. werd het dorpscafé van Kerk- werve feestelijk heropend. Velen maakten gebruik om de nieuwe gastheer en gastvrouw, Gerard en Ine van Oorschot uit Hansweert, ge luk te wensen. Burgemeester E. Baerends van de gemeente Middenschouwen, en zijn echtgenote waren aanwezig om dit namens de gemeente te doen. H$ hoopte op veel sukses voor dit jonge echtpaar. Ook de heer Kenters en zijn vrouw kwamen om hun opvol gers geluk te wensen. Veel bloemen en planten zorgden voor een vrolij ke noot in het pas geopende café. Verder waren er tientallen aanwe zigen, zowel mensen van als buiten Kerkwerve, om het café. in zijn nieuwe staat te bekijken. Iedereen kreeg een aantal konsumpties aan geboden. Het café is na de verbou wing veel ruimer geworden. Er staat nu ook een biljarttafel opge steld zodat deze tak van sport be oefend kan worden. De sfeer was heel gezellig en tot in de late uurtjes was het café ge vuld. Het belangrijke fiat van de Direk- tie van de Volkshuisvesting kwam eind vorige week af en dat betekent groen licht voor het ambitieuze plan van „Beter Wonen", dat met deze bouwerij in de „beschutte sfeer" zelfs een landelijke primeur heeft, snel als de vereniging heeft inge haakt op de mogelijkheden, die vo rig jaar december per ministeriële cirkulaire werden bekend gemaakt. Het gaat dus om koopwoningen in de „beschutte sfeer", die een prijs gaan doen van f 90.000. Er zijn twee typen: een groot en een klein type, beiden echter voorzien van alle eigentijdse gemakken en een inrich tingspatroon, dat alle satisfaktie aan de koper/bewoner kan waarbor gen. LONDEN, 28-8. Na twee maanden droogte heeft de regen zaterdag een spectaculaire her verschijning ge maakt in verscheidene gebieden in het zuiden en oosten van Groot-Brit- tannië. In enkele uren is meer dan twee centimeter regen geregistreerd. Een aantal kampeerterreinen in de buurt van de belangrijkste badplaat sen van East Anglia zijn door de re gen in modderkampen veranderd. De „Royal Automobile Club" in Londen heeft in het zuiden van het land rei zende automobilisten gewaarschuwd, die „vergeten" zouden kunnen zijn dat op natte wegen voorzichtig moet worden gereden. Extra subsidies De bouw is mogelijk door verle ning van extra subsidies, naast of boven de normale, die gelden voor koopwoningen. Vier en veertig ge gadigden kwamen - gelet op het be schikbaar inkomen - voorlopig in aanmerking en er komen ook vier en veertig woningen, zodat hier sprake is van een gelukkig toeval. De bomv is reeds in gang gezet (plan West V) en de voltooiing valt te verwachten in het eerste kwartaal van 1977. Voor „Beter Wonen" gaat het er thans om in nader kontakt te komen met de kandidaat-kopers. Bij her haling zij gewezen op het feit, dat de huizen bestemd zijn voor mensen met een bescheiden inkomen, die toch oog en gevoel hebben voor het waardevast bezit van een eigen huis en daarvan willen profiteren. Dat soort mensen komt dus straks in de nieuwe huizen en de bewoners komen „onder het patronaat" van „Beter Wonen", d.w.z. ze gaan pro fiteren van een dienstenpakket; dat bij losse aankoop van een woning, niet usantieel mede wordt ingeschat c.q. aangeboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1