Nadere uitwerking garantieregeling ruwvoeders IMIMP S VREUGDELOOS DAGJE Oliën en vetten Koffieprijs wordt nog hoger t Wacht niet tot het laatst! f gesloten wegens vakantie Er zijn wel „beroepswerklozen", maar Kinderhandel in Mexico Maandag Kamerdebat over regerings verklaring Ondernemers over BTW-verhoging Vee breekt uit als gevolg van de droogte Hulp voor Memisa Hulp voor droogte-boeren Wasserij kwam voor AGENDA DAG 2 Gisteren, donderdag 26 augustus, was een vreugdeloos dagje voor het Nederlandse volk. Het rapport Don- ner over prins Bernhard en de Lock heed-affaire werd openbaar en de regering konl'onneerde zich - bü monde van minister-president Den Uyl - aan het oordeel van deze kom missie van drie. Prins Bernhard werd beticht van laakbare handelin gen. In een in het geheel vervlochten verklaring zijnerzijds, trekt de prins de konklusies: h\j legt de funktie neer van inspekteur-generaal van de krijgsmacht en trekt zich terug uit het zakenleven. Zo luiden koel en nuchter de op een rijtje gezette fei ten. Na zulk opzienbarend nieuws kan het Nederlandse volk niet zonder meer over gaan tot de orde van de dag. Dat zal ook niet; zo'n eruptie werkt nog lang na. In eerste instan tie zal het parlement zich diepgaand met het rapport bezig houden, maar het valt niet te verwachten dat zo'n parlementaire behandeling nog veel aanvullend nieuws zal opleveren, noch iets-oplossen. Het is meer een aandragen van politieke visies, maar de harde feiten blijven op tafel lig gen. In de nu al rond de affaire op gang- gekomen diskussies, is althans één zeer verstandige opmerking gemaakt, n.l. dat de monarchie niet staat of valt met de gedragingen van één of meer leden van het Koninklijk Huis. Hoe intens verdrietig en onbegrij pelijk zelfs allemaal, het feit op zich behoeft geen motief te zijn om de monarchie ter diskussie te stellen. Daarom valt de behoedzaamheid van de regering te prijzen, die de zaak niet in de strafrechterlijke sfeer wil trekken, hetgeen mogelijkerwijs voor de draagster van de Kroon, wel konsekwenties gehad zou kunnen heljbcn. De ontluistering van de figuur van de prins op deze wijze, het gezichts verlies van een ongetwijfeld tóch groot man, is een straf, die veel die per insnijdt dan welke uitspraak van welke rechter ook. Er steekt - zo bljjkt - waarheid in de waarschu wing: „Vest op prinsen geen ver trouwen ."en die ontdekking doet aan alle kanten behoorlijk pijn. Los nog intussen van de rol van Prins Bernhard, priemt deze onver kwikkelijke verwikkeling, de aan dacht op' de gedragsregels in de we reld van de „haute finance" en van het „industrieel-militair-complex". Daar vallen kennelijk burgerlijke overwegingen gemakkelijk weg; het is éen heel apart wereldje, met dui delijk eigen wetten en normen, die niet altijd even fraai zijn. Dat ér op deze wijze het mes in werd gezet, siert de Nederlandse demokratie en we kunncp veilig aannemen dat de chirurgen er niets anders mee be doeld hebben, dan dp zaak wepr ge zond maken. Dat is een schrale tropst, maar wel een froost, nu repu taties wapkelen en de „gewone man" - wat die dan ook mag zijn - zich in gemoedc afvraagt, hoe zo iets alle maal maar kan. Laten we eerst maar eens pogen de realiteit te venver ken, dat het kan. DEN HAAG. Terwijl premier Den Uyl de regeringsverklaring voorleest inzake de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire, luisteren de tweede kamerleden stil en aandachtig toe. DEN HAAG, 26-8. Minister inr. A. van der Slee van landbouw en visserij heeft de garantieregeling en de vervoerssubsidieregeling voor ruwvoeders, beide al eerder aangekondigd, nader uitgewerkt. De garantie regeling is uitgebreid lot meer stVorlen dan eerst de be doeling was. Bij het niet opkomen van Wester- wolds en Italiaans raaigras zal een garantiebedrag van f 300 per hectare worden uitbetaald, b\j het niet opko men van voederwikken en snijgranen f 200 per hectare. De inzaai van de ruwvoedergewas- sen moet geregistreerd zijn en er moet een overeenkomst zijn tussen de teler en een veehouder- afnemer. De raaigrassen en de voederwikken moeten voor 1 september zijn inge zaaid, de inzaai moet voor 15 sep tember zijn geregistreerd en even tuele schadeclaims moeten voor 1 ok tober worden ingediend. Bij zomer- snijgranen zijn die drie data achter eenvolgens 1 oktober, 15 oktober en 1 november, bij wintersnijgranen 1 november, 15 november en 1 decem ber. SOESTDIJK, 26-8. Voor het paleis Soestdijk bleef het donderdagmiddag stil,, ook nadat premier Den Uyl in de tweede kamer de regeringsverkla ring had voorgelezen. Het enige, dal bij voor de paleishekken postende vexslaggevers en fotografen hilari teit opwekte, was een auto van ivas- serij Vertrouwendie wasgoed kwam ophalen. DEN HAAG, 26-8. Het produkl- schap voor margarine, vetten en oliën is tegen het voorstel van de Europese Commissic om een heffing in te stellen op oliën en vetten. Landbouwcommissaris Lardinois wil door déze heffing de overschotten aan boter en melkpoder wegwerken. Het produktschap zegt in een verkla ring niet in te zien, hoe heffingen de ze overschotten kunnen wegwerken. Wel zullen zij een prijsverhoging tot gevolg hebben. BOLSWARD. 26-8. De verenigde levensmiddelenfabriek te Bolsward (VLF), die zich een van de grootste koffiebranders van Nederland noemt, heeft in een donderdag gehouden persconferentie voorspeld, dat de koffieprijs verder zal stijgen. In de huidige marktprijs voor de ruwe kof fie ligt al een prijsverhoging van twintig cent per pakje opgesloten. De V.L.F. vestigt er de aandacht op, dat.de stijging van de koffieprijs in de laatste tien jaar tot het huidige niveau nog steeds achter blijft bij het tempo van de stijging van het al gemene prijsniveau. De subsidies voor het vervoer over afstanden van meer dan dertig kilo meter van raaigrassen, snijgranen, voederwikken, bietenblad en bieten koppen zijn als volgt vastgesteld: af stand 30 tot 50 kilometer: f 5 per ton. Per afstand van twintig kilometer of gedeelte daarvan loopt het bedrag vervolgens met 1' 2,50 per ton op tot f 17,50 voor een afstand van 130 tot 150 kilometer en f 20 voor meer dan 150 km. Voor de ingekuilde produkten gel den dezelfde bedragen per ton als voor het verse materiaal. Bietenloof- en koppen De regeling, gericht op het be schikbaar komen voor veevoeder van meer bietenloof en bietenkoppen, is uitgebreid. Voor het verbouwen van bietenrooiers om ze voor dit doel ge schikt te maken kon men al een sub sidie krijgen van de helft van de kos ten, met een maximum van f 4000. Diezelfde bijdrage kan men 'nu ook krijgen bij de aanschaf van een oogstwerking waarmee deze produk ten kunnen worden geoogst. Het werktuig moet tussen 1 juli en 1 no vember van dit jaar zijn aangeschaft. De termijn voor subsidie-aanvragen, voor verbouw zowel als aanschaffing, is verlengd tot 15 november. Advertentie Wij zijn van 14 tot en met 18 september (MOURER) Havenplein 1 naast 's-Gravensteen: w I Telefoon (01110) 2443 UTRECHT, 26-8. Bcrocpswerk- lozen'' bestaan, maar het zijn er nou ook weer niet zoveel dat er alarm geslagen moet worden. Meer man kracht bij de gewestelijke arbeids bureaus is niet in de eerste plaats nodig voor een scherpere controle op misbruik;, maar voor een inten sievere bemiddeling, vooral naar de werkgevers toe, want die worden steeds kieskeuriger. Aldus enkele conclusies uit 'een telefonische enquete die „de vak bondskrant", officieel orgaan van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), hield onder circa 20 arbeids bureaus. Aanleiding vormden de uit spraken van PPR-leider" Bas de Gaay Fortman over het misbruik van de WW. De meeste GAB-direc- teuren hebben volgens de FNV geen goed woord over voor de uitlatingen van de PPR-fractieleider die na een week meelopen op een arbeids bureau publiekelijk meedeelde „schokkende" ervaringen te hebben opgedaan. Hij bepleitte een scherpe re controle. Volgens do FNV-enquete hebben de GAB's echter weinig behoefte aan verscherping van de controle. Slechts één arbeidsbureau zou meer controle wel nuttig vinden. MEXICO, 26-8. Aan de grens tus sen Mexico en de V.S. bloeit al enige tijd de handel in kinderen. Het Mexi caanse avondblad El Sol de Mexico berichtte donderdag dat Amerikanen 400 tot 1200 dollar per stuk betalen. De leveranciers treden op als een welzijnsihstituut voor moedei's en kinderen, bezoeken vrouwen in ver wachting die uit armoe, onkunde of wegens een misstap hun kind willen afstaan en verkopen dat dan in grensplaatsjes. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 26-8. Dc Tweede Ka mer zal aanstaande maandag, om twee uur 's middags, spreken over dc verklaring die premier Den Uyl donderdag liccfi afgelegd over het rapport van dc commisic van drie. Het debat, zo deelde kamervoorzit ter Vondeling mee na afloop van overleg met leiders van dc verschil lende politieke fracties, zal waar schijnlijk een dag duren. Een aantal fractieleiders wilde reeds vandaag/ vrijdag over de verklaring spreken, anderen gaven de voorkeur aan het begin van de volgende week. Men zou zich kunnen voorstellen dat degenen die niet onmiddellijk een debat willen, het weekeinde zullen gebruiken om hel 240 pagina's dikke rapport door te nemen. Het ligt voor dc hand dat de p.s.p.. die van mening is dat wel degelijk een strafrechtelijk onderzoek moet worden ingesteld, de komende dagen strafrechtdeskundigen zal gaan raad plegen. Ook leden van dc p.v.d.a.- fractie zijn van mening, dal experts op het gebied van het strafrecht moeten worden geraadpleegd ne N.O.S. hccfl ;il laten welen, dal /?j hel kamerdebat via tie radio rechtstreeks zal uitzenden, over dc zender Hilversum I HEN HAAG, 26-8. Met het laten duorgaun van de b.t.w.-verhoging op 1 oktober zet hel kabinet zelf de zaag aan zyn doelstelling om de in flatie dit jaar te beperken tot 814 a 81-r procent, aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in een commentaar. Het verbond herinnert eraan dat achtereenvolgens werkge vers en werknemers met klem op uitstel tot 1 januari hebben aange drongen. Door hieraan geen gehoor te geven, heeft het kabinet de hypo theek op het centrale overleg in het najaar niet onaanzienlijk verhoogd, aldus het V.N.O. EINDHOVEN, 26-8. In hel district Eindhoven van de rijkspolitie komen de laatste dagen steeds veelvuldiger meldingen binnen van loslopend vee. Volgens een woordvoerder van dé rijkspolitie breekt het vee uit de weidep op zoek naar gronden rpet beter voedsel. Het aantal meldingen van loslo pend vee vertoont jaarlijks een piek in de herfst, wanneer de najaars stormen losbarsten. Op dit moment is het aantal meldingen echter al aanzienlijk hoger dan die piek. Loslopend vee kan vooral 's nachts bijzonder gevaarlijk zijn voor het wegverkeer. Bovendien levert het de politie veel extra werk op. Het is vaak erg moeilijk om de eigenaar op te sporen. DEN HAAG, 27-8. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft ziich bereid verklaard het werk van de Medische Missie Aktie (Me misa) te steunen met 2,5 miljoen gulden. Memisa is als partikuliere hulpox^ganisatie vooral afhankelijk van giften. In 1975 ontving Memisa ruim f 8 miljoen aan partikuliere bijdragen. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken vrijdagmor gen meegedeeld. Hetbedrag van f 2,5 miljoen, dat de- overheid dit jaar verstrekt, is bestemd voor de financiering van ongeveer honderd kléine iprojekten op het gebied van de preventieve gezondheidszorg en watervoorziening in twintig ontwik kelingslanden verdeeld over Afrika, Latijns-Amerika en Azië. WEEKEINDE. ARTSENDIENST zaterdag 28 en zondag 29 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zatei'dag- moxgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman, Oostcrland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richax-d en dokter Bui tendijk. Zuster M. Kunst-Visser, Scharcndpkc, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Nickcrk, tel. 01114-1938 heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duivcland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20-.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavcnpoorl). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Zaterdag 28 augustus Zierikzee Muziektent, 19.30 uur, concert „Nut en Uitspanning' Zonnemnire Concertzaal, 20.00 uur, film Loaded Guns. Nieuwerkcrk Muziektent Concert, 19.30 uur. Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. Oude Tonge Nederlandse Hervormde Kerk Herv. kerk. Concert. 20.00 uur. Zondag 29 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Loaded Guns. Maandag 30 augustus Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 31 augustus Zierikzee R.K.-centrum. U.V.V.-konlaklavond. 19.30 uur*. Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex- kursie. Vertrek bus: 13.30 uur. Bruinisse Herv. Vex-.-gebouw. 19.30 uur, N.C.V.B. Goes „De Prins van Oianje'. Diskussiebij- eenkomst P.v.d.A., 19.30 uur. Woensdag 1 september Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bloemschik- cursus afd. Duiveland Plattelands- vx*ouwen Bond. Donderdag 2 september Nieuwerkcrk Ger. Kerk, Zendingsavond. Vrijdag 24 september Bruinisse Raadhuis, 19.30 uux*, vergadering ge meenteraad. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (OHIO) 22S5 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 Bezorging: (01110) 4203 Wal mensen ook overhoop halen, wal er ook aan bar nieuws op de buis en in de kranten komt, de nu tuur gaat altijd zijn eigen weg, zij het onder een mysterieuze begelei ding en gesteld onder wetten, die mensen nooit helemaal echt zulle- kunnen doorgronden. Dat moest ik vanmorgen den-'- toen de zon zich weer vrij maak uit allerlei hevels en mistigheid hoe ook, toch weer verkondigers van cle naderende herfst. Gisteren was er behalve Lockhe-y' nog meer sensatie, maar wel van een prettiger soort. Het regende ren beetje. Midden op straat stond een jongetje met de beide armen uitge strekt en hij riep; „het regent". <e kunt de intonatie hier niet weerge ven, maar het kwam er zo heerlijk enthousiast en spontaan uit, als aanschouwde het knaapje een won der. Dal was het ook welmaar eer lijk gezegd maar een mini-wonder tje, want goed de straten werden een beetje nat, maar daar bleef het wel bij. De dorstige aarde had er niets aan. Juist tijdens die bui ging ik aard appeltjes kopen bij de boer, een bij na rituele handeling want er is zorg geweest of er nog wel piepertjes zouden zijn m dit toch aardappel land bij uitstek. De vruchten zijn ivut kleiner, maar verder is er niets aan dc hand. Hel is beter dan de rotzooi, die sommigen in de oorlogs winter verruilden voor nog achter gehouden oifderkleertjes of zelfs goud en zilver. Allemaal bevroren en rol en waardeloos. Zo gezien is er dus helemaal niets aan de hand, maar het zou goed fout zijn als de mens daardoor in hovaardij verviel, want misschien moeten de boeren straks, wel dadels en olijven gaan veWchiwen in dit (bijna) subtropi sche land. Nou en toen de aardappeltjes bin nen 'waren, snel naar de buis om al le ellende van Den Haag te konsu- meren. Aangrijpenl genoeg en dit maal niet ecu verzonnen thriller, maar pure Werkelijkheid en zo iets maakt jc wee van. binnen, maar het werd zodoende toch weer twaalf uur en zonder grote verwachtingen voor de dag van morgen, stap jc dan maar in bed. Geen Lockheed in het lcursief dacht ik nog, maar ga je gang maar. Ik herinner me nog de plotselinge verbijstering in een Amerikaans gezin, toen Nixon aftrad als presi dent. Die mensen gingen gewoon niet naar bed. maar bleven een hele nacht doorpraten. Zo iets geloof je niettotdat je het hebt meegemaakt Een wereldje zakte in elkaar en zo'n gevoel teas er feitelijk gisteren ook. Het was een dag; een dag in de lan ge rij: een kruisje op de kalender. Het werd morgen rn arond en vu er alweer een nieuwe dag en o gaat dat allemaal maar dooi Qrnh r<t<rl van 's levens raadselen! SCH IER El LAN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2