Prins Bernhard legt - na verschijning van rapport - alle f unkties neer Gemeente nam afscheid van werknemer in algemene dienst de heer A. Roskam V De verhoging van de B.T.W. IF jjÊjk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering over Lockheedzaak Receptie ten stadhuize Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon W m ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 augustus 1076 133ste jaargang Nr. 21951 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling Z1.20, per jaar 81.00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: UNICEF aktief op Schouwen-Duiveland de defensieraad. gingsraad y f Voorts heeft de prins verklaard zijn funkties in het bedrijfsleven te zul- f', len neerleggen. Het standpunt, dat de regering DEN HAAG, 26-8. De regering heeft, donderdagmid dag, in de Tweede Kamer in een verklaring hekend ge maakt, welke gevolgen zij trekt uit het rapport van de commissie van drie. Deze commissie onderzocht de be trokkenheid van prins Bernhard in de Lockheedzaak. Premier Den Uyl sprak de regeringsverklaring uit. Hq zei: „Het eerste deel van de opdracht aan de commissie luidde: „een onderzoek in te stellen naar de juistheid van afgelegde verklaringen en gedane suggesties in zittingen van de commissie-Church, voorzover prins Bernhard daarin is bedoeld dan wel indirect ter sprake is gebracht. Na zich op de inhoud van het rap port en de daarbij gevoegde docu mentatie te hebben beraden, heeft de regering geen termen gevonden die een oordeel mogelijk maken dat afwjjkt van het eindoordeel van de commissie, dat in hoofdstuk VII, pa ragraaf 5, van haar rapport is ge formuleerd. Samenvattend, komt de commissie tot het oordeel, dat Z.K.H., in de overtuiging dat zijn positie onaan tastbaar en zijn oordeel niet te be- invloeden was, zich aanvankelijk veel te lichtvaardig heeft begeven in transacties, die de indruk wekken dat hij gevoelig was voor gunsten. Vervolgens heeft hij zich toeganke lijk getoond voor onoorbare verlan gens en aanbiedingen. Tenslotte heeft hij zich laten verleiden tot het ne men van initiatieven die volstrekt onaanvaardbaar waren en die hem DEN HAAG, 26-8. De VVD'er Portheine zal de regering dinsdag interpelleren over haar besluit de b.t.w.-verhoging van 16 naar 18 pro cent niet uit te stellen. Hq heeft ver zocht zü" interpellatie te mogen richten tot de ministers van finan ciën en van economische zaken, vooral met het oog op de prijsont wikkeling van de laatste tijd. ZIERIKZEE. De scheidende heer A. Roskam ontving de dank van de gemeente, vertolkt door burgemees ter Th. H. de Meester. Links de echtgenote van de thans gepensio neerde gemeentewerkman. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) fingsbèleid bij Lockheed - en, zo moet er thans aan worden toege voegd, ook bij anderen - in een be denkelijk daglicht moesten stellen", zelf en het Nederlandse aanschaf- Onontkoombaar Voor wat de bevindingen betreft die tot dit oordeel hebben moeten leiden, moet op deze plaats worden volstaan met'té verwijzen'Ttaar de' inhoud van het rapport in zijn ge heel. De regering aanvaardt het oordeel van de commissie als onontkoombaar en met spijt. Zij erkent de bijzondere diensten die prins Bernhai-d ons land; heeft bewezen. Zij onderschrijft de constatering van de commissie om-; trent een in menig opzicht vrucht bare en bewonderenswaardige werk- zaamheid op zeer verscheiden gebied, De regering is tot de konklusie gekomen dat, hoewel van enige v| daadwerkelijke invloed van de prins 3$ op het onderzocht aanschaffingsbe- leid niet is gebleken, de handelwijze van de prins het belang van de staat heeft geschaad. Daaraan dient het gevolg te worden verbonden, dat de prins terugtreedt uit al die posities die tot een verwarring van funkties en belangen hebben geleid of zou- den kunnen leiden. Staat geschaad In overeenstemming met deze ge volgtrekkingen heeft prins Bernhard verklaard uit het gebeurde de conse quentie te trekken dat hij zijn ban den met de krijgsmacht zal verbre ken en alle daarmee samenhangende functies zal opgeven. Tot die funkties behoren met na me het inspekteur-generaalschap van de krijgsmacht en de lidmaat schappen van de algemene verdedi- thans bekend maakt is uiteraard met prins Bernhard besproken. Prins Bernhard heeft eigen inzicht in en verantwoordelijkheid voor het ge beurde vastgelegd in de navolgende verklaring, gedateerd 23 augustus jl.: Verklaring prins „Het rapport van de Commissie van drie heeft mij ervan overtuigd dat in mijn jarenlange vriendschap pelijke relatie met enkele hoogge plaatste funktionarissen van Lock heed mijn betrekkingen met Lock heed zich verkeerd hebben ontwik keld. In het bijzonder heb ik daarbij niet die zorgvuldigheid in acht ge nomen, die op grond van mijn kwetsbare positie als echtgenoot van de koningin en als prins der Neder landen vereist is. Ik erken dit en betuig hierover mijn oprechte spijt. Ik heb initiatieven, die mij wer den voorgelegd, niet voldoende kri tisch beoordeeld. Ik heb brieven ge schreven, die ik niet had mogen verzenden. Ik aanvaard hiervoor de yqlle verantwoordelijkheid en dus de afkeuring,, die de commissie daarover in haar rapport uitspreekt. Ik heb kennis genomen van het standpunt dat de regering inzake ZIERIKZEE, 26-8. Op hartelijke wijze werd - tijdens een donderdagmiddag gehouden receptie in de trouw zaal van het stadhuis - afscheid genomen van de heer A. Roskam, werknemer in algemene dienst van Ge meentewerken. De heer Roskam gaat vervroegd met pensioen, in verband met zijn gezondheid. Noodgedwongen zo bleek wel, want deze harde en noeste werker, had graag zijn jaren b(j de gemeente vol gemaakt. Een drietal operaties - die overigens wel verbetering in zijn fysieke toestand brachten - maakten echter voortijdig stoppen noodzakelijk. Spijt hierover was de essentie in de ver schillende toespraken. Prins Bernhard in 1973, in een generaals-uniform. van de Nederlandse lucht macht. mijn gedragingen heeft bepaald. Ik aanvaard de consequenties en zal de functies, die in dat verband zijn ge noemd, neerleggen. Ik hoop de gele genheid te behouden het land te die nen èn mede daardoor het vertrou wen in mij te herstellen, w.g. Bern hard". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een mens is niet sterk door dat hij heeft, maar door wat hij is. Een hartelijk woord was van bur gemeester Th. H. de Meester, die de loopbaan schetste van de scheidende funktionaris, Zlerikzeeënaar van geboorte, die het aanvankelijk zocht in de landbouw, maar later naar Vlissingen vertrok om te werken bij „De Schelde". Later ging het toch weer richting landbouw uit, maar de benoeming by de gemeente volgde in 1962, eerst in tijdelijke, later in vaste dienst. De heer Roskam was vooral be last met 'het werk in de haven en trad ook wel op als reserve-chauf feur en belader. De burgemeester noemde hem een beminnelijke fi guur, bezield met grote ijver en een prettig medewerker. „Juist gezien de ijver en de toe wijding van de scheidende werkne mer, is de vervroegde pensionering een akelige zaak", aldus de burge meester, maar hij hoopte op een gelukkige voortzetting der jaren, zij het dan op wat andere wijze. „We leven te Zierikzee tenslotte dicht bij elkaar en 3k hoop dat u d aard ooi- voldoende kontakten zult weten te behouden en dé nodige afleiding kunt .vinden. Verder heel hartelijk dank voor al het verrichte werk. De tijdsduur is daarbij ondergeschikt aan „de wijze waarop je het hebt gedaan". De eetste burger hoopte de heer Roskam bij tijd en wijle nog eens terug te zien en bood namens de gemeente een geschenk aan. „Feitelijk te vroeg" Een vergelijkbare teneur had de toespraak van de direkteur Gemeen tewerken de heer J. Louwerse, die het afscheid eveneens „feitelijk te vroeg'' noemde, waardoor het een ietsje weemoedig stemt. Niettemin wees de heer Louwerse op het nut van de operaties, zij het dat zij ge leid hebben tot eerder ontslag. Hij spitte de loopbaan van de heer Roskam nog wat dieper uit en stond vooral stil bij het vaak zware en vooral vuile werk in de haven, dat de scheidende werknemer uitstekend verrichtte, samen met zijn kollega de heer Bil te Nieuwerkerk. „Twee mensen die elkaar goed aanvulden". Nodig was dat wel „want er kwam nogal het een en ander op jullie af,„ konstateerde de direkteur, die zijn toespraak illu streerde met voorbeelden van ener zijds hard werken (haven) als be hoedzaam werken (kolkenzuiger). „We hadden u graag willen houden, maar het heeft niet mogen zijn. Pro beert u thans er het beste van te maken'', aldus de heer Louwerse, die zijn woorden onderstreepte met een geschenk van direkteur en perso neel: een schilderij van de Zierik- zeese haven van de heer G. H. Breetvelt. Een herinnering voor de heer Roskam aan de vele jaren, die hij in de stedelijke haven heeft ge werkt. Dankwoorden Namens de afdeling van de Alge mene Bond van Ambtenaren sprak de heer M. Catshoek dankwoorden voor het lidmaatschap, met de toe zegging voor een presentje dat nog zal worden bezorgd. De heer Roskam zelf maakte het daarna kort. Hij dankte voor alle gesproken woorden en de ontvangen geschenken, dankte inzonderheid ook de kollega's voor de goede sa menwerking en hoopte zijnerzijds voor de toekomst, dat alles naar wens zal gaan. Na al dat praatwater, kwam het echte „water" in de glaasjes en bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. Tevoren had de burgemeester wethouder C. Bij de Vaate ge- exkuseerd, die wegens andere ver plichtingen niet aanwezig kon zijn. Advertentie Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morrii Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk een bui Zonnige periode, maar ook plaatse lijk een bui; matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind; minimum temperaturen ongeveer 13, maxima morgen rond 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. ^Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 aug. Zon op 5.45, onder 19.36 Maan op 9.44, onder 20.30 29 aug. Zon op 5.47, onder 19.34 Maan op 11.04, onder 21.10 30 aug. Zon op 5.48, onder 19.31 Maan op 12.21, onder 21.47 Eerste kwartier: 1 sept. (4.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 aug. 5.06 17.17 10.20 22.55 29 aug. 5.42 17.56 10.58 23.32 30 aug. 6.25 18.37 11.42 Springtij: 27 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoeveelheid koele en on stabiele lucht is van het Oostzee-ge- bied naar onze omgeving gestroomd. Hierin kunnen zich enkele buien vormen. Boven Skandinavië is een nieuw hogedrukgebied in ontwikke ling dat de noordoostelijke stroming in stand houdt en geleidelijk de on stabiliteit zal doen afnemen. De koele lucht trekt thans geleidelijk verder naar het zuiden waardoor tie middagtemperaturen ook in Frank rijk en midden-Europa op een lager niveau komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1