Er bestond grote belangstelling Scheidende gemeentewerkman voor grondaankopen L. A. van den Berg gehuldigd bestemmingsplan Ouwerkerk tijdens receptie Zo gaat dat met dijkverzwaring onder Oosterland Garagebedrijven willen wel periodieke autokeuring Monster-gasexplosie te Ede Droogte maakt maatregelen voor landbouw noodzakelijk Gemeenteraad Duiveland Afscheid te Kerkwerve Japan niet meer STREEKNIEUWS Schot in omvangrijk werk DUIVELAND, 24-8. Op de raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, kwam een aantal grondverkopen aan de orde. De gronden liggen te Ouwerkerk en zijn bestemd voor woning bouw in het betreffende bestemmingsplan. KERKWERVE, 25-8. In het verenigingsgebouw te Kerkwerve werd woensdagmiddag tijdens een geani meerde receptie afscheid genomen van de heer L. A. v. d. Berg, gemeentewerken van de gemeente Midden- schouwen. Verkocht werden percelen aan de Laan der Wereldveteranen: aan de heer J. G. W. Muis te Ouwerkerk, groot 520 ca, voor de prijs inklusief b.t.w. van f 25.780,77; aan de heer J. A. van Bemden te Zierikzee, een perceel groot 560 ca voor de prijs incl. b.t.w. van f 27.763,90. Verder aan de Geertruidalaan, Ouwerkerk: aan de heer G. H. de Jong te Scha- rendijke, groot 675 ca, voor de prijs, incl. b.t.w. van f 33.465,42. Aan de heer K. van Buuren te Vlaardingen een perceel groot 480 ct, voor de prijs van incl. b.t.w. f 23.797,63. Ver der aan mevr. Schiffer te Papen- drecht een perceel groot 560 ca, voor de prijs van f 27.763,90. En aan de heer N. Bleji-Pors te Papendrecht een perceel groot 700 ca, voor de prijs, incl. b.t.w. van f 34.704,88. Verder nog voor bouw aan de Geer- truidlaan te Ouwerkerk: een perceel groot 1275 ca aan de heer J. W. Gudde te Zierikzee voor de prijs van f 65.031,63 en aan Bouwbedrijf Prince te Haamstede een perceel groot 1100 ca, voor de prijs incl. b.t.w. van f 54.536,24. Tenslotte nog 3 percelen aan Den Domp te Ou werkerk voor woningbouw, aan de heer B. Bakker te Monster, een per ceel groot 680 ca voor de prijs van f 34.683,54. Aan de heer A. van dei- Meer te Rotterdam, een perceel groot 620 ca, voor de prijs van f 31.623,22. En aan de heer J. Lu- chies te Hendrik Ido Ambacht, een perceel groot 650 ca, voor de prijs van f 33.153,38. Vooral de heer Romeijn (VVD) inwoner yan Ouwerkerk, toonde zich zeer verheugd over deze grond- transakties in zijn woonplaats en voor de gerezen belangstelling om in het dorp Ouwerkerk zich te ves tigen. „Laten we proberen dit nog verder te stimuleren door b.v. nog meer bouwgrond ter beschikking te krijgen". Spreker deed een suggestie om ook het industrieterein in Ouwer kerk eventueel voor huizenbouw te bestemmen. De voorziter antwoord de dat dit te klein is maar dat een nieuw bestemmingsplan vbor Ou werkerk de aandacht zal hebben. De totale opbrengst van de te verkopen bouwgrond in Ouwerkerk is incl. b.t.w. f 392.304,51. Ring 6 Het pand Ring 6 te Ouwerkerk dat door de dienst gemeentewerken gebruikt wordt als bergplaats en op slagplaats, en dat voor bewoning in EDE, 25-8. Gisteravond omstreeks acht uur deed zich by AGAM in Ede een zeer zware gasexplosie vcor. Op het overlaadstation by het station ontplofte een tankwagen met drieduizend liter gas. Daarna explodeerde nog een groot aantal flessen. De chauffeur van de tank wagen liep een shock op en enkele lichte verwondingen. Een gedeelte van de tegenover het gasstation gelegen Enka-gebouw werd ontruimd, alsmede enkele panden tegenover het station. Ook de observatiekliniek „De Ederhorst" is ontruimd. In deze kliniek verblij ven ruim 100 geestelijk gehandicapte kinderen. Om 20.15 uur werd de hoogspan ning van de spoorlijn afgezet. Tegen tien uur slaagde een chauffeur er nog lin een wagen met flessen gas in veiligheid te brengen. Om 21.47 uur had de brandweer de situatie bij beide branden onder controle. De pupillen van de Eder- de tegenwoordige toestand totaal on geschikt is, zou de heer N. W. Pan- kow te Ouwerkerk willen kopen. Hij zou deze woning geheel dn stijl wil len verbouwen en er permanent gaan wonen. Er zou zodoende in het gebit van Ouwerkerk (naar het zeg gen van de heer Romeijn) weer een gave tand komen en dat is geen on aantrekkelijk idee. Anderzijds ech ter kan de gemeente dit oude woon huis moeilijk missen voor berging etc. Een oplossing zou zyn volgens het kollege om een nieuwe werk- en bergplaats te bouwen in Ouwerkerk op'het industrieterrein aan de Hane- weg, waarvan de kosten geraamd worden op rond f 25.000, De heer Pankow wil voor het pand de gevraagde prijs van f 12.500,betalen, zodat dan de nieuwe bergplaats voor de gemeen te maar de helft of f 12.500,zou gaan kosten. Besloten werd het pand aan de heer Pankow te verko pen, temeer omdat hij er zelf in gaat wonen. De heer Romeijn kan zich met deze gang van zaken niet erg verenigen wat betreft het bouwen van de nieuwe, z.i. vrij dure berg en opslagplaats te Ouwerkerk en hij vroeg zich af of dit nu wel nodig is, en of dit nu niet wat goedkoper kan, b.v. door een houten keet of iets dergelijks. Wethouder Bakker (Pv dA) betoogde dat er in Ouwerkerk geen gebouw voor berging gemist kan worden, waarbij ook een schaft- gelegenheid voor de elders wonende werklieden, die nu altijd bij de te Ouwerkerk wonende gemeente werkman aan huis eten, enz. Een toestand die niet bestendigd kan blijven. Op een volgende vergade ring zal een en ander nog nader worden bezien. Door het hoofd van de openbare basisschool te Nieuwerkerk werd een verzoek ingediend voor beschik baarstelling van een extra krediet voor de inrichting van het vijfde lokaal. Inklusief b.t.w. bedragen de hier aan verbonden kosten f 2.867,52. Omdat de normale eisen niet wor den overschreden en ook de inspek- trice van het basis onderwijs haar goedkeuring hieraan heeft verleend besloot men het gevraagde krediet te verstrekken, en rond f 2.900, beschikbaar te stellen. Door de hoofdleidster van de openbare kleu terschool te Oosterland is een ver zoek ingediend voor beschikbaar stelling van een extra krediet van horst konden weer naar de kliniek terug en ook de militairen gingen terug naar de kazernes. Gewonden De chauffeur van de wagen, de dertigjarige E. H. Hendriksen uit Ede moest met brandwonden naar het streekziekenhuis in Bennekom worden vervoerd. Dankzij de beveiligingsinstallatie van de tanks en het voortdurend nathouden, wist de brandweer te voorkomen dat andere grote tanks (3.000, 50.000 en 100.000 liter vloei baar gas) ontploften. De brand in de vaste tank van 2.500 woedt onder controle uit. De bosbrand, ontstaan door als projektielen wegschietende gasflessen, bleef beperkt tot onge veer duizend vierkante meter. De NS besloot dat het treinverkeer niet voor donderdagochtend werd hervat. Behalve tussen Ede en Arn hem zijn ook bussen ingezet tussen Driebergen en Arnhem. f 3.665,02 voor de aanvullende in richting van de lokalen van de nieuwe school. De inspekteur van het kleuteronderwijs heeft hieraan goedkeuring gehecht zodat besloten wordt dit krediet rond f 3.700,be schikbaar te stellen. Verder werd voor de aankoop van een tekentafel, ten behoeve van de dienst gemeen tewerken, een krediet groot f 4.500,beschikbaar gesteld. Er is voor deze dienst maar één tekenta fel beschikbaar wat wel eens ver7 tragend werkt. Bij een dergelijke te kentafel behoren een loopwagente- kenmachine, maatlatten en lade- blokken. Verbouwing conferentiezaal De verbouwing van het voorste gedeelte van de Conferentiezaal te Oosterland tot vergaderzaal voor de Hervormde kerk is inmiddels aan besteed en dit werk kan in uitvoe ring genomen worden. Daartoe dient echter eerst de achterliggende zaal te worden afgebroken. De aanpas sing van het terrein bestaat uit de volgende werkzaamheden: Het af breken van de grote zaal, het aan brengen van de nodige grondaan- vullingen, het egaliseren van het terrein, het inzaaien en beplanten hiervan, het bekleden van een ge deelte van de consistorie- en kerk muur, en het aanbrengen van een toegangspad in straatsteen (waal- fromaat). De kosten hiervoor bedra gen: sloopwerk f 5.500,grond werk f 1.000,metselwerk f 3.250,straatwerk f 1.650,In totaal f 11.400,—, b.t.w. f 1.824,—, onvoorzien f 776,in totaal f 14.000,Besloten werd dit be drag beschikbaar te stellen voor de uitvoering van bovengenoemde werkzaamheden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Volgens de A.N.W.B. en de consumentenbond is het met de kwaliteit van de onderhoudsbeurten van auto's bij de garagebedrijven in ons land droevig gesteld. AMSTERDAM. De Fiësta, de kleinste personenauto, die Ford ooit in produktie heeft genomen, komt vrijdag 3 september op de Neder landse markt. De fabriek heeft bij zonder hoge verwachtingen van deze auto. Zij stak ruim 2 miljard gulden in dit wereldprojekt. UTRECHT. Het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen (I. V.V.V.) en het wereldverbond van de arbeid (W.V.A.) hebben zich ge schaard achter de protesten van de stakende Afrikanen in Soweto. Bij I.V.V.V. en W.V.A. zijn de drie Ne derlandse vakcentrales N.V.V., N.K.V. en C.N.V. aangesloten. ROERMOND. De waterstand in de Maas heeft door de enorme droogte een peil bereikt dat niet verder meer kan zakken. Er bestaat gevaar dat de rivier dichtslibt. Boven Roermond kunnen de gedupeerde boeren geen water meer aan de Maas ontrekken. NIJMEGEN. In twee bejaardente huizen in Nijmegen is dit weekeinde een lichte vorm van paratyfus ge constateerd bij 105 patiënten. De oor zaak ervan bleek een vrij onschuldige salmonella-bacterie te zijn. Deze is vermoedelijk in het voedsel terecht gekomen via een van de personeels leden uit de keuken, die tijdens zijn vakantie besmet was. HOOGE EN LAGE ZWALUWE. Onbekenden hebben de afgelopen nacht vijf schoten afgevuurd op de privé-woning van postcommandant Reimers van de rijkspolitie in Hoóge en Lage Zwaluwe. Er ontstond ma teriële schade. GRONINGEN. De liberale jonge ren organisatie vrijheid en democra tie (J.O.V.D.) heeft veel waardering voor het voornemen van minister Boersma van sociale zaken de jeugd werkloosheid te bestrijden door in voering van een subsidiesysteem. Dit schrijft de J.O.V.D. woensdag in een open brief aan de minister. DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft de fractievoorzitters in de Tweede Kamer schriftelijk laten we ten dat zij vooraf niet zullen worden georiënteerd over de gevolgtrekkin gen van het kabinet m.b.t. het over te leggen rapport van de commissie van drie. ROTTERDAM, 25-8. De P.T.T. heeft een stokje gestoken voor het gratis bellen van het weerbericht in Japan. Wie tot voor kort 09 - 81 - 888888 (Japan) belde, kreeg na een kort muziekje het weerbericht te horen. Omdat dit in Japan een gra tis nummer is, werd het gesprek ook in Nederland niet aangeslagen. In een telefooncel werd zelfs het inge worpen kwartje teruggegeven. Zoveel mensen - vooral in Rotter dam en Amsterdam - hebben het afgelopen half jaar dit nummer ge beld - volgens de P.T.T. alleen uit kuriositeit - dat de lijnen naar Ja pan vaak hele dagen verstopt wa ren. „En de eerste dag' dat je dan met pensioen gaal, zit je dan toch nóg te transpireren. Maar dit weer symboli seert de warmte die we u toedragen", Inmiddels is een regeling tot sub sidiëring van de transportkosten van ruwvoer van kracht geworden. Met het ministerie van c.r.m. en het Landbouwschap is overleg gaande over de verlenging van de financiële hulp aan de getroffen boeren door middel van toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstan digen. Dit overleg zal naar veznvach- ting in de komende week kunnen worden afgerond. Met de handel zijn voorts besprekingen begonnen die moeten leiden tot veiligstelling van de ruwvoervoorziening. Lage en hoge gronden Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zei dat ten aanzien van de landbouwwatervoorziening duidelijk onderscheid gemaakt moet worden tusen het lage polderland en de hoge gronden. De hoge gronden kunnen ten gevolge van de droogte slechts voor zover ze door het be staande netwerk van kanalen wor den doorsneden van water uit de grote rivieren en het IJselmeer wor den voorzien. Daarbij wordt ten koste van veel inspanning een rela tief kleine hoeveelheid water aan gevoerd. In het lage poldergebied is de si tuatie kwantitatief veel gunstiger. Met een drietal bakken wordt het zand vanaf de winzuigcr, die verder weg in de Oosterschclde ligt ge meerd aangevoerd, en door de ge noemde leiding in het dijklichaam aldus de burgemeester E. Baerends in zyn welkomstwoord'. Spreker schetste de scheidende funktionaris als een van de herken- Hier heeft het probleem van het te genhouden van de verzilting veel meer de aandacht. Door de lage Rijnafvoer is het niiet mogelijk ge bleken verzilting van de Hollandse IJssel te voorkomen. Alle denkbare alternatieve aanvoermogelijkheden zijn benut om het midden-westen van Nederland van zoet water te voorzien. DEN HAAG. De koningin en prins Bernhard zullen in de loop van donderdag (morgen) terug keren uit Porto Ercole. Dit heeft de rijks voorlichtingsdienst in Den Haag woensdagmiddag meegedeeld. BRUINISSE Tentconcert Zaterdagavond 28 augustus zal de muziekvereniging „Luctor et Emer- go" uit Renesse een concert geven in de muziektent. gespoten. Omdat er ongeveer 70 a 80 procent water met het zand mee komt (anders zou het niet door de leiding kunnen stromen) was het nodig ter hoogte van do boerderij De heer L. A. v. d. Berg toont zijn afscheidskado, een fraaie luchtfoto van Kerkwerve. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) ningspunten van Kerkwerve tijdens zijn 15-jarige loopbaan als beheer der van het verenigingsgebouw, waar hij garant stond voör de ver zorging van schoolfeesten, bijeen komsten van de bejaardenkomité's, blijde en droeve familiegebeurtenis sen. Daarnaast wijdde hij zich aan het onderhoud van Kerkwerve's we gen, pleinen en plantsoenen. De heer Baerends betrok ook mevrouw v. d. Berg in de waardering voor de ma nier waarop het verenigingsgebouw in de afgelopen jaren is beheerd en onderstreepte dit met een kleurige bos bloemen. De heer J. Boot - wethouder ge meentewerken - schetste de grote veranderingen in de werkwijze tij dens de 15-jarige arbeidsperiode van de scheidende funktionaris en herinnerde aan de tijd van houtjes kappen, kolenkachels aanmaken en onkruid met de handen tussen de stenen weghalen. Kaanmachinist De heer v. d. Berg fungeerde ook verschillende jaren als kraanmachi nist tijdens de bietenkampagne op de haven van Flaauwers. Wethouder Boot wenste de heer v. d. Berg nog een goede tijd toe temidden van zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen. Als stoffelijke blijk van waardering overhandigde hij een fraaie lucht foto van de kern van Kerkwerve. Namens het bestuur en de ouder kommissie van de openbare basis school sprak de voorzitter van de ouderkommissie, de heer C. v. d. Velde woorden van dank en waar dering. De heer G. Bunskoeke sprak na mens het personeel van de gemeen te Middenschouwen en de techni sche dienst Bruinisse en bood een kado voor de komende vrije tijd aan in de vorm van een boor. De heer W. H. Ooms, dankte als inwoner van Kerkwerve de heer v. d. Berge voor het vele werk ver richt voor het gemeenschapswelzijn en bood een kleine attentie aan. Tot slot dankte de scheidende funktionaris voor alle waarderen de woorden en geschenken. Burgemeester Baerends besloot het officiële gedeelte met het over handigen van de ontslagbrief aan de heer v. d. Berg. ,,'t Is niet anders", van de hoer Schoof een zgn. „pompput" te gra ven waar het overtollige water heengedreven wordt, en waaruit het met een pompinstallatie van grote kapaciteit, weer terug in zee wordt gepompt en op het schor terecht komt door een eveneens 60 cm grote buisleiding. Plastic-folie Om te voorkomen dat dit zeewa ter teveel in de uitgegraven grond zou trekken, waardoor gaten zou den kunnen ontstaan, heeft men dit met plasticfolie bekleed, hetgeen la ter ook noodzakelijk bleek voor het gedeelte zeedijk dat nog is blijven staan. Ook op de plaats van de lo zing van het overtollige zeewater heeft men op het schor plasticfolie aangebracht om te grote uitspoeling te voorkomen. Overigens is met het grondwerk reeds goede .vorderingen gemaakt en is men bijna aan Viane. De voor dit grondwerk gunstige weersgesteldheid maakt dat er goe de vorderingen gemaakt worden. DEN HAAG, 25-8. By de meeste garagebedrijven in ons land bestaat „voldoende belangstelling*' voor de periodieke keuring van personen auto's en bedrijfsvoertuigen. Een Bovag-onderzock bjj 4674 bedrijven heeft uitgewezen dat ruim 4000 ga rages zich positief opstellen tegen deze keuring en 364 bedrijven een afwijzende houding terzake inne- Dcze resultaten van het Bovag- onderzoek worden meegedeeld in een woensdag bij de Tweede Kamer ingediend initiatief wetsontwerp van de kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Be'er (VVD) tot wijziging van de wegenverkeerswet. Zij willen invoering van een verplichte, pe riodieke autokeuring, waarbij de (onafhankelijke) keuringsstations en de bestaande auto- en motorfiets- bedrijven (en de keuringsdiensten en onderhoudsdliensten voor het ei genwagenpark) op voet van gelijk heid opereren. Tweede Kamer Het wetsontwerp moet in de plaats komen van het voorstel van minister Westerterp (verkeer), waarover de besprekingen in de Tweede Kamer werden geschorst. In het ministerië le ontwerp lag het accent op keu ring door de stations, werkend on der auspiciën van de Stichting Pe riodieke Veiligheidskeuringen Mo torrijtuigen. De beide kamerleden menen echter, dat de garagebedrij ven reeds direkt bij de keuringen moeten worden ingeschakeld. Zij stellen zich op het standpunt dat het betrekken van de garages ook van betekenis is voor de consument: hun voorstel houdt in het op één keer op één adres in orde laten ma ken van het betrokken voertuig. Zij noemen het optimaal, als de perio dieke keuringen zoveel mogelijk zouden kunnen samenvallen met een periodieke onderhoudsbeurt (de „grote beurt"). DEN HAAG, 25-8. Op korte termijn zullen maatregelen getroffen moeten worden om aan de situatie in de landbouw, ontstaan door de aanhoudende droogte, het hoofd te bieden. Minister Van der Stee van landbouw heeft dit woensdag meegedeeld tijdens een overleg met de vaste kamercommissie voor landbouw en visserij. OOSTERLAND, 25-8. De werkzaamheden aan de dijk verzwaring aan de Oostersclielde onder Oosterland, die onder auspiciën van Rijkswaterstaat door de aan- nemerseoinbinatie fa. Oosterwijk, Janse en gobr. Rom- mers worden uitgevoerd, zijn thans zover gevorderd dat men begonnen is, voor wat het gedeelte van ten Klooster tot Stoof aangaat, met zand vol te spuiten. Ongeveer twee kilometer lange buisleiding, met een doorsnede van 60 cen timeter, is hiervoor aangelegd over de d(jk naar de perszuiger, die ligplaats heeft genomen ongeveer 80 meter uit de zeedijk in het Kceten aan het einde van de Verlorenkostweg, in de polder Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4