Zeeuws Coördinatieorgaan gaat in beroep bij de Kroon Grondslagen vastgesteld voor de A.A.W.-uitkeringen TMOMF Onderzoek naar schoolverzuim Iets met Starfighters? Enorme losprijs voor man Donner-rapport op televisie Chirac zet reden uiteen voor aftreden Bosbrand in Noorwegen WERKLOZE LEERKRACHTEN WILLEN NIET NAAR ZEEUWS-VLAANDEREN Weer ongeregeldheden in Soweto 2 Het zomerdorp „Den Osse" „Spook" in Amsterdam Zo gaat dat... AGENDA Bosbrand bij Nederlandse grens Kritiek op ontwapeningsnota Balen hooi gestolen Eieren duurder VLISSINGEN, 25-8. De Stichting Zeeuws Coördinatie- orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming is hij de Kroon in beroep gegaan tegen het dooi de gemeenteraad van Brouwershaven vastgestelde en door het college van GS van Zeeland goedgekeurde bestemmingsplan „Zomerdorp Den Osse". „Aangezien de omvang van dit plan op een meer dan plaatselijke en zelfs meer dan regionale betekenis wijst, achten wij een uitspraak door de hoogste rechtsinstantie gewenst", zo schrijft het Coördinatie-orgaan in zijn beroeps- schrift en het vervolgt: „onze bezwaren zijn in algemeenheid gelegen in het feit, dat een zo omvangrijk plan dreigt te worden ontwikkeld, terwijl een totaalvisie op de recreatieve ontwikkeling van Schouwen-Diiiveland ont breekt". Het Coördinatieorgaan schrijft dat het in 197*2 vastgestelde Streekplan inmiddels door veranderde inzich ten en ontwikkelingen op vele pun ten is achterhaald. In dit streekplan zijn echter nog relatief grote aan tallen zomerwoningen voorzien. Ve le Schouwse gemeenten ontwikkelen dan ook op basis van dit plan nog bestemmingsplannen, waarvan de gevolgen diep (zullen) ingrijpen in Advertentie Wacht niet tot het laatst Wij zijn van 14 tot en met 18 september gesloten wegens vakantie (MOURER) Havenplein 1 - Zierikzee naast 's-Gravensteen Telefoon (01110) 2443 DEN HAAG, 25-8. Minister Van Kemenade (onderwijs) stelt een on derzoek in naar omvang en oorzaak van het schoolverzuim. Hjj heeft dit, in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Laban, aan de Tweede Kamer meegedeeld. De vra gen hadden betrekking op een mo gelijke sterke toeneming van „stress-verschijnselen" bij scholie ren, zoals deze in West-Duitsland is gecontateerd. De verschijnselen zou den, volgens de Duitse studie, tot uitdrukking komen in lusteloosheid, nervositeit, gebrek aan concentratie, agresiviteit, gebruik van kalme- rings- en slaapmiddelen en dergelij ke. BONN, 25-8. Het Westduitse mi nisterie van defensie gaat nogmaals het „Starfighter-dossier" openen, om te bezien of de ongelukken met dat vliegtuig eventueel zijn veroorzaakt door „ingrijpen van een buitenland se inlichtingendienst''. Een dergelijk onderzoek was aan gevraagd door het liberale Bonds- dagLid Spitzmüller, nadat een vroe gere officier van de Tsjechoslo- waakse geheime dienst in een vraaggesprek met de tv stof had doen opwaaien. Deze Tsjech be weerde dat de Sowjetrussische in lichtingendienst indertijd via een „saboteur" bepaalde wijzigingen in de door West-Duitsland bestelde Starfighter-verSie had weten aan te brengen, waardoor het toestel een „vliegende doodkist" werd. Staatssecretaris Smidt-Würgen- dorff van defensie heeft daarop overigens geantwoord dat hem geen enkel feit bekend is dat deze bewe ring zou kunnen staven. De Westduitse luchtmacht verloor in 1961 zijn eerste Starfighter. De 185ste stortte dinsdag neer. OLBIA, Sardinië, 25-8.t Een Sar- dinische groot-grondbezitter is woensdag door zijn ontvoerders vrij gelaten na 74 dagen vastgezeten te hebben. Volgens de politie is een be drag van meer dan één miljard lire (ongeveer 3,3 miljoen gulden) aan losgeld betaald. De lichamelijke toestond van de ontvoerde 37-jarige Gianeilo Tnm- poni zou „zeer slecht" zijn. wikkeling van Sehouwen-Duiveland. Noch bij de verschillende gemeenten (in hun bestemmingsplannen), noch bij de provincie (in het Streekplan en in de „Nota Westhoek"), noch bij het Rijk (in de „Nieuwe Inrichtings- schets voor het. Grevelingenbek- ken"). „Het' beleid van de verschil lende overheden is daarmede in het geheel niet met elkaar in overeen stemming. Wij menen dat dit toch zeker een voorwaarde is voordat een zo ingrijpend bestemmingsplan, dat voorziet in de bouw van 655(!) zomerwoningen tot ontwikkeling wordt gebracht", aldus het Coördi- natieorgaan. natuur en landschap. Naast de vi suele aanslag die in vele gevallen op het landschap wordt gedaan stellen deze ontwikkelingen hoge eisen aan de - gezien de geografische ligging van het „eiland" moeilijke - water - en elektriciteitsvoorziening, riool waterafvoer, en het wegennet. Het Coördinatieorgaan noemt als voor beelden uit het ï'ecente verleden de aanleg van een nieuwe hoogspan ningsleiding van Borsele naar Sehouwen-Duiveland, en de moei lijkheden rond de drinkwaterwin ning in het Schouwse duingebied. „Voorzieningen, die in een dergelij ke omvang voornamelijk moeten worden getroffen voor een paar re- kreatieve hoogtijmaanden en door het niet tijdig afremmen van de re- kreatiedruk". Grevelingenbekkeii Het Coördinatieorgaan verwijst in zijn beroepsschrift ook naar de „Nieuwe Inrichtingsschets voor het Grevelingenbekken" en stelt vast dat daarin sprake is van een herbe zinning op eerder ingenomen stand punten. Die veranderde inzichten hebben ertoe geleid dat in deze schets het behoud van het aanwezige natuur- en landschapsschoon in en langs de Grevelingen centraal staat. De Inrichtingsschets is bedoeld als basis voor de verdere ontwikkeling van streek- en bestemmingsplannen. Evenwel wordt de in de schets ge noemde rekreatieve verblijfsakkom- modatie al in zijn geheel „opgesou peerd" door het door de gemeente Bruinisse ontwikkelde „Recreatie plan Bruinisse", waartegen wij eveneens bij u beroep hebben aan getekend," aldus het Coördinatieor gaan. Nota Westhoek Sehouwen-Duiveland Het Coördinatieorgaan haalt in zijn beroepsschrift ook de „Nota "Westhoek Sehouwen-Duiveland" aan, waarin de provincie voor de Westhoek het aantal rekreatieslaap- plaatsen (omstreeks 1990) onlangs terugbracht van 95.000 tot 65.000. In de brief, waarbij het kollege van g.s. de bezwaren van het Coördinatieor gaan tegen het bestemmingsplan „Den Osse" ongegrond verklaarde, schreef dit kollege „voor een herbe zinning op het overige deel van het streekplangebied nog geen aanlei ding te zien". Volgens G.S. biedt de oever van het Grevelingenbekken mogelijkhe den bü uitstek voor de vestiging van verblüfsakkomodatie ter verlichting van dé rekreatieve druk op de Westhoek. „Deze mening beschouwen wij als een onbewezen stelling", aldus het Coördinatieorgaan, „de verwachting is evenzeer gewettigd dat een toene mende rekreatieve druk op de oevers van de Grevelingen eveneens tot een toenemende rekreatieve druk in het Westhoekgebied zelf zal leiden. De mens is nu eenmaal - ook in zijn vakantie - mobiel en re- lcreëert geen weken aan een stuk op één plaats Eenheid van gedachten zoek Het Coördinatieorgaan stelt dat uit de drie aangehaalde beleidsstuk ken uiterst duidelijk blijkt dat er geen sprake is van een eenheid van gedachten voor wat betreft de ge wenste toekomstige rekreatieve ont Zomerwoningen Het Coördinatieorgaan voert ver der aan dat naar zijn mening aan de konsekwenties van verblijfsrekrea- tie in de vorm van zomerwoningen onvoldoende aandacht is geschon ken. Projekten als „Den Osse" zijn van dusdanige omvang, dat zij door projectontwikkelingsmaatschappijen op kcmmerciële basis (moeten) wor den ontwikkeld. Dit vergroot in zijn algemeenhied niet de rekreatieve mogelijkheden voor financieel min der draagkrachtigen (geen sociale rekreatie!). Het Coördinatieorgaan: „Wij hebben de indruk - doch dit zou door onderzoekgegevens moeten worden gestaafd - dat projekten als het hierbedoelde slechts aan een vrij kleine groep financieel draag krachtigen ten goede komen. Wij hebben eveneens de indruk dat een niet onbelangrijk deel van de zo- merwoningenkomplexen wordt be nut door buitenlanders, hetgeen de vraag doet rijzen of dat een derge lijke exorbitante vorm van ruimte beslag in ons land nog langer wet tigt. Zomerwoningenkomplexen staan een groot deel van het jaar leeg, maar leiden wel tot een visue le aantasting van het landschap, aanleg van wegen, extra voorzienin gen voor water, elektriciteit, enz." AMSTERDAM, .25-8. Het spook van de jeugdwerkloosheid heeft woensdagochtend door het centrum van Amsterdam gedoold. Het spook, dat bestond uit een meterslang slangachtig lijf met een manshoge monsterlijke kop werd voortbewogen door leden van het school-verlatings- komitee, dat op deze wijze voor het gewestelijk arbeidsbureau aan de Singel de aandacht wilde vestigen op de jeugdwerkloosheid. Na een kwartier voor het gebouw te hebben gestaan, vertrok het spook naar de Dam. HILVERSUM, 25-8. De NOS zal donderdagmiddag de verklaring over het rapport van de commissie van drie, die minister-president Den Uyl in de Tweede Kamer zal uit spreken, rechtstreeks op televisie uitzenden. De reportage begint om 16.45 uur op Nederland I. Met het oog op deze verklaring en de in houd van het rapport, zal de NOS uitzending „Den Haag vandaag", die om 22.50 uur begint op Nederland II, zoveel als nodig is worden ver lengd. Het voor 23.05 uur op Neder land II aangekondigde sportverslag zal daarom om 22.55 uur worden uitgezonden op Nederland I. PARIJS, 25-8. Jaques Chirac, die woensdag zijn ontslag indiende als premier van het Franse kabinet, heeft in een brief aan president Giscard d'Estaing uiteen gezet waarom hij tot dit besluit is geko men. De brief was op 26 juli verzonden en werd vandaag gepubliceerd. „In de afgelopen maanden'', aldus Chirac, „heb ik mij verscheidene malen veroorloofd u de politieke en economische redenen uiteen te zet ten. die, naar mijn mening, een te rugkeer gebieden tot een krachtig beleid teneinde een krachtige en ge coördineerde impuls aan deze twee sectoren te geven". Na te hebben onderstreept dat zulks „duidelijk een ondubbelzinni ge versterking van het gezag" van de minilster-president veronderstelt" schrijft de demissionaire premier: „ik heb begrepen dat zulks niet uw meniing noch uw voornemen is". Chirac verklaart vervolgens zijn taak niet te kunnen voortzetten en dat hij na zijn terugkeer van een bezoek aan Japan, op 3 augustus, wenst heen te gaan. OSLO, 25-8. Een streek 250 km ten z.w. van Oslo is woensdag tot rampgebied verklaard. Een enorme bosbrand had daar, in het Heddal- bos, al 1100 ha in de as gelegd. De hrand, die maandag moet zijn ontstaan, liep woensdag uit de hand. Als het niet gaat regenen, zei iemand van de politie, zal het niet lukken het vuur helemaal uit te krij gen. TERNEUZEN, 25-8. Enkele scholengemeenschappen in Zeeuws-Vlaanderen hebben dit jaar enige tientallen Belgische leraren aangetrokken, omdat, ondanks de grote werkloosheid onder de leraren in Nederland, er niet aan Nederlandse leraren te komen is. De werkloosheidcijfers spreken over 3500 volledig bevoegde eerstegraads leraren. Maar van deze mensen blijken er maar weinigen bereid om in Zeeuws-Vlaanderen te komen werken. Rector E. Wildeboer van de scho lengemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen (1050 leerlingen) vertelt dat de school in allerlei kranten en vakbladen sollicitatie-oproepen heeft geplaatst, maar daar is heel slecht op gereageerd is. Degenen die er dan nog wel voor voelden om in Zeeuws-Vlaanderen les te komen geven, bleken niet aan onze eisen te voldoen, zegt de heer Wildeboer. Er waren onder die sollicitanten men sen de dachten op een provincie- school hun laatste jaren op hun ge mak te kunnen uitdienen. Zo'n in stelling komt het niveau van de school natuurlijk niet ten goede. Volgens Wildeboer staan de Ber- gische vakkrachten te trappelen voor een baan aan Nederlandse scholengemeenschappen. Op één op roep kreeg hij 35, voornamelijk jonge, Belgische sollicitanten. Hun aanpak is serieus, intelligent en ak- tief. Het niveau van deze leraren ligt zeker niet onder dat van hun Ne derlandse kollega's. Ook de taal vormt geen enkel probleem. Er is zelf een Belg, die Nederlands do ceert, aldus Wildeboer. De heer Wildeboer meent dat de werkwilligheid van de Belgische on derwijskrachten ook bevorderd wordt door de omstandigheid dat iedere werkloze elke dag op het ar beidsbureau gaat stempelen om in aanmerking te komen voor een uit kering. In Nederland zijn niet alleen de uitkeringen hoger, maar hoeft men ook niet de dagelijkse gang naar het stempelbureau te maken. DEN HAAG, 25-8. Staatssecretaris Merlens van soeiale zaken lieeft in een beschikking ile gronrlslageii vastge steld, op basis waarvan per 1 oktober a.s. de uitkerin gen worden berekend ingevolge de dan ingaande Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW). De grondslag voor gehuwde mannen en voor ongehuwden die een kind beneden 18 jaar op hun kosten verzorgen is bepaald op f 53,94. Deze grond slag is lager voor ongehuwde personen beneden de 21 Jaar: voor 18'.jarigcn f 37.76. voor 19-jarigen f 43.16 en voor 20-jarigen f 48.55. Op basis van deze grondslagen wordt naar de mate van de arbeids ongeschiktheid de uitkering bere kend: bij 80 pet. of meer arbeids ongeschiktheid 80 pet. van de grond slag, bij 65 tot 80 pet. 65 pet. van dc grondslag, bij 55 tot 65 pet. 50 pet. van de grondslag enz. De uitkering wordt over 5 dagen per week gerekend en maandelijks uitbetaald. Jaarlijks wordt in mei een vakantie-uitkering van 6 pet. van de a.a.w.-uitkering in de voor bije 12 maanden betaald. Zoals be kend zijn de uitkeringen welvaarts- vast, d.w.z. dat de grondslagen de ontwikkeling van het loonpeil vol gen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 28 augustug en zondag 29 augustus (/iich 'cm up.dnflings) Aanvang beide voorstellingen 20.00 uur. Toegang 14 jaar HANNOVER, 25-8. Een bos van ongeveer 40 a 50 hectare is woens dag ten noordwesten van Altenlingen (Neder-Saksen) bjj de Westduitse- Nederlandse grens afgebrand. Hel vuur was woensdagmiddag, nog niet bedwongen. Omdat de wind steeds draait sluit de politie niet uit dat enkele boerde rijen gevaar kunnen lopen en 800 hectare bos verloren zullen gaan. Cameraman ernstig gewond ST. WILLEBRORD. 25-8. Vlak voor het einde van de eerste etappe van de profronde van Nederland in het Brabantse St. Willebrord is de cameraman Rob Nieuwenhuys van de N.O.S. ernstig gewond geraakt. Nieu wenhuys bevond zich vlak achter de eindstreep enkele meters boven het. parcours in een bakje van een hoog werker. In afwachting van de aan komst van de eerste renners was Nieuwenhuys juist bezig zijn came ra in te stellen. Op dat moment kwam een grote koelwagen van een ijsfabriek aanrijden. De chauffeur moet het bakje van de hoogwerker niet hebben zien hangen, want hij reed er zonder snelheid te verminde ren tegen op. Nieuwenhuys werd direct uit hel bakje, dat door lucht tegen een huis vloog: geslingerd. Hij kwam eerst op de vrachtauto terecht en viel ver volgens met zijn hoofd op de straat. De cameraman liep zware hoofd wonden op. Na de eerste hulp werd hij per ambulance naar het zieken huis in Roosendaal vervoerd. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 25-8. De ontwape ningsnota door de minister van bui tenlandse zaken en zijn staatssecre taris Kooijmans vorig jaar juni in gediend heeft dinsdag een kritisch onthaal gehad in de tweede kamer. Zes moties werden ingediend, een door de p.v.d.a., een door ds. '70. drie door de p.p.r. en een door de p.s.p. De p.v.d.a., die intern over ontwa pening van mening verschilt, wil binnen anderhalf jaar een grondige en objectieve studie over de moge lijkheid eenzijdig van geweld af te zien. Kentekenbewijs voor paarden PARIJS, 25-8. De Fransen die waarschijnlijk meer iden titeitspapieren moeten rond- zeulen dan wie ook in West- Europa, hebben het systeem nu ook tot htm paarden uit gebreid. In een zes bladzijden van de Staatscourant beslaande verordening heeft de regering thans bepaald dat elk 'paard in Frankrijk geregistreerd dient ie worden. De eigenaar moet in het bezit zijn van een identiteitsbewijs, waarin ras, leeftijd. naam. geslacht, huids- en andere bijzondere kenmerken worden vermeld. De identiteitskaart moet ook de namen bevatten van de ouders van het paard en, onvermijdelijk in dit hoogge- bureaukratiseerde land, een nat ionaa l ident ificatien um- mer, waarmee het edele dier in feite wordt gelijkgesteld met gekentekende voertuigen. Zierikzee Gemeen ternuseum-sladhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Drcischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Zaterdag 28 augustus Zierikzee Muziektent, 19.30 uur, concert „Nut en Uitspanning", Zonnemaire. Concertzaal, 20.00 uur, film Loaded Guns. Nieuwerkerk Muziektent Concert, 19.30 uur. Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. Oude Tonge Nederlandse Hervormde Kerk Herv. kerk. Concert. 20.00 uur. Zondag 29 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Loaded Guns,., Maandag 30 augustus Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 31 augustus Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex- kursie. Vertrek bus: 13.30 uur. „De Prins van Oianje'. Diskussiebij- eenkomst P.v.d.A., 19.30 uur. Woensdag 1 september Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bloemschik cursus afd. Duiveland Plattelands vrouwen Bond. Donderdag 2 september Nieuwerkerk Ger. Kerk. Zendingsavond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 KAMPEN, 25-8. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn 1000 balen hooi van het land van landbouwer G. J. Voerman te Kampen ont vreemd. De politie gelooft dat dit een gevolg is van het dreigend tekort aan veevoer door de aanhoudende droog te. De gedupeerde eigenaar van het hooi, die herhaling van diefstal vreest, heeft de Kamper gemeente politie gevraagd regelmatig bij het hooi te surveilleren. ZEIST, 25-8. De eierproducenten zullen dit jaar per ei waarschijnlijk 2 cent meer ontvangen dan vorig jaar. Dat is te danken aan een ste vige stijging van de export en daar mee gepaard gaande hogere uilvoer- prijzen. Eind juni was de exportprijs f 13, per 100 stuks, in juli volgde een da ling tot f 11,en vervolgens weel een stijging tot f 13,en in de derde week van augustus is zelfs een ni veau van f 16,bereikt. Op het ogenblik ligt de exportprijs op on geveer f 15,per 100 stuks. De stij ging in augustus is volgens voorzit- ter J. T. Mellema van het produkt- schap voor pluimvee en eieren waar schijnlijk mede te danken aan het bekend worden van nieuwe export mogelijkheden naar Irak. Hij zei woensdag op een vergadering van het schap in Zeist, dal de exportprij zen de komende weken vrijwel zeker boven het niveau van vorig jaar zul len blijven. LAATSTE NIEUWS JOHANNESBURG, 26-8. Naar de Zuidafrikaanse politie donderdag ochtend bekendmaakte, zijn er weer ongeregeldheden uitgebroken tussen dc zoeloes en andere bevolkingsgroe pen in de negerstad Soweto bij Jo hannesburg. Volgens het hoofd van dc plaatse lijke politie, brigade-generaal Le Roux. zoeken vele inwoners bescher ming op politiebureaus. Het was de derde achtervolgende dag van botsingen tussen de diverse bevol k i n gsgroepen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2