watertekort Schouwen-Duiveland worstelt met chronisch Sociaal Centrum gaat op in Protestantse Stichting voor Maatschappelijke Zorg Frankrijk heeft nieuwe premier DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regeling voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE BREIDT UIT 2 halve-literflessen NU zóóó'n idee Zorg om Zeeland-situatie ER WAREN TOCH GEEN KLEERTJES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 augustus 1976 133ste jaargang Nr. 21950 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na haff zes, zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit,nummer: Bezwaren tegen zomerwoningplan ,Den Osse GOES, 25-8. „Wij zijn bezorgd over de situatie in de nabije toekomst als er geen verandering komt in het langdurig hoge waterverbruik en de langdurige droog te", aldus de heer P. Stoter, direkteur van de Water- maatscliappij Zuid-West Nederland, tijdens een pers- konferentie woensdagmiddag jl. op het hoofdkantoor van genoemde maatschappij. Deze bezorgdheid leidt tot de dringende oproep aan de bevolking: „Wees zuinig met water, probeer het verbruik te beperken waar mogelijk". De heer Sloter vindt de situatie echter nog niet dermate ernstig om deze oproep een noodkreet te noemen. "Volgens hem is de toestand in ons land betreffende de watervoorziening nog niet zo ernstig als in België en Engeland, maar het publick moet er wel van doordrongen zyn dat drastische bezuinigingen op het waterverbruik thans van het grootste belang zijn. Het maximale dagverbrivik in 1975 lag op 155.708 m:J, een grens die dit jaar al 'gedurende een zeer lange periode wordt overschreden. Tot nu toe wérd dit jaar ongeveer 1.500.000 m:{ water meer verbruikt dan het jaar daarvoor. Normaliter doet zich in de maand augustus een duidelijke daling van het waterver bruik voor. Dit jaar valt echter een tegenovergestelde tendens te konsta- teven. Na de piek eind juni/begin juli werd het waterverbruik iets min der, om begin augustus weer te gaan sty gen en bij de huidige droog te dagelijks blijft toenemen. Volgens de heer Stoter wordt deze verhoging veroorzaakt door de kleinverbruikers. In het waterver bruik door de grootindustrie wordt nl. een daling gekonstateerd in ver gelijking met vorig jaar. Ook met de groot-industrie had men kontak ten betreffende bezuinigingen. Kon takten die nauwelijks nodig bleken daar men de industrie zoveel moge- gelijk op het water bezuinigt, daar het hier zeer prijsgevoelig is. Bij kleinverbruikers echter is geen re latie tusen prijs en verbruik te kon stateren. Beperking van 10 procent Hoe moet men nu het dagelijks waterverbruik zo'n 10 °/n zien. te be perken? Enkele richtlijnen die hier voor worden gegeven zijn; Siertui- ncn niet meer sproeien (de planten eventueel met een gieter water ge ven), het beperken van auto's was sen en korter douchen. Verder hoopt men dat de gemeenten ver standig gebruik zullen maken van de standpijpen. Als de droogte aanhoudt en het dagverbruik niet vermindert zullen er zich binnen veertien dagen gro tere moeilijkheden voordoen, aldus de Watermaatschappij. Zodra het flink gaat regenen ver wacht men dat het verbruik met sprongen naar beneden, gaat. Het moet cJ/.'e: ongeveer een maand hard regenen om het oppervlakte water weer op peil te krijgen. Het •grondwaterpeil kan vijf natte jaren gebruiken, om de afgelopen vijf droge jaren weer te boven te komen. Het natte najaar van 1974 kwam slechts beperkt ten goede aan het grondwaterpeil, daar de regen in een vrij korte periode viel en er zo doende veel water afvloeide. Drastich drnkverlagen Een duidelijk antwoord op de vraag wat er nu gaat gebeuren' als de situatie zich niét snel herstelt, kon. niet precies worden gegeven. Drastisch drukverlagen behoort tot de mogelijkheden maar hiermede worden voornamelijk flatbewoners en mensen die aan het eind van de leidingen wonen, gedupeerd. Met medewerking van de gemeente zou een algemene politieverordening kunnen worden ingesteld voor een sproei verbod. Op overtreding van dit verbod zou dan een forse boete kunnen worden gesteld, terwijl de Water maatschappij afsluiten als sanktie zou kunnen stellen. Men vertrouwt echter dat bij de bevolking het begrip voor de situa tie aanwezig is en dat men bezuini gingen zal doorvoeren, zodat grotere problemen kunnen worden voorko men. Een extra probleem die de grote droogte met zich meebrengt is het~J scheuren van de pijpen door het barsten van de grond. Per lek ver liest men slechts een kleine hoe veelheid water, maar men weet niet hoeveel lekken er zijn, omdat deze nauwelijks op te sporen zijn. Knelpunten Knelpunten doen zich in het ge- hele" verzorgingsgebied van de Wa termaatschappij Zuid-West Neder land voor. Voor Schouwen-Duive- land kan men spreken van een chro- ZIERIKZEE, 25-8. Gedurende een reeks van jaren ver zorgt het Sociaal Centrum (voorheen het Katholiek Maatschappelijk Centrum) aktiviteiten op hel gehied van maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland De werkzaamheden worden in beginsel met name verricht voor de rooms- katholieke en niet-kerkeljjke ingezetenen. Het Sociaal Centrum is voorne mens de aktiviteiten per 1 september 1976 te staken. De gezinsverzorging en bejaardenhulp zijn eind 1974 al afgestoten naar de toenmalige protestantse instelling voor maatschappelijke dienstverlening te Zierikzee. Tot begin 1976 werd bij deze in stelling door het Sociaal Centrum spreekuur voor maatschappelijk werk gehouden; momenteel bezoekt de maatschappelijk werkster van het Sociaal Centrum, mej. Joke Smits, de kliënten thuis. De regeling houdt in dat door de maatschappelijk werk ster vanuit Goes gemiddeld een dag per week op Schouwen-Duiveland gewerkt wordt. Deze werksituatie blijkt in de praktijk een aantal nadelen op te leveren: er kan maar een beperkt aantal kliënten geholpen worden, samenwerking met verwijzers moet beperkt gehouden worden en in lcri- sissituaties is men niet vlug ter plaatse. Met andere woorden: de hulpverlening is niet optimaal en derhalve niet in het belang van de kliënten. Het Sociaal Centrum heeft met de - inmiddels interker kelijke stichting te Zierikzee overleg gevoerd over verbetering van de situatie. Geheel staken Een en ander heeft ertoe geleid dat het Sociaal Centrum met ingang van 1 september 1.976 de aktiviteiten op Schouwen-Duiveland geheel zal staken en over zal dragen aan de interkerkelijke stichting. Gemeend wordt dat dit in het belang van een goede en efficiënte hulpverlening is. De maatschappelijk werkster van het Sociaal Centrum zal alleen nog enkele lopende zaken afhandelen. Kliënten die erop staan door het Sociaal Centrum geholpen te wor den, kunnen in de toekomst nog wel terecht; alleen zal de hulpverlening dan in Goes dienen te geschieden. biëoh tekort. Sinds de bouwvakantie deze zomer moet gebruik gemaakt worden van een noodmaatregel. Een proefbron, om mettertijd Haring- vlietwater op te pompen, werd ge-1 lcoppeld op het pompstation. Zonder deze voorziening, die een extra produktie van 20 °/o bewerk stelligt, zou men het in deze regio niet kunnen redden. Voor Goeree- Overflakkee heeft men te kampen met de moeilijkheden dat minder water uit de polder gehaald kan worden en dat, het Haringvlietwater te zout is voor infiltratie. In het gebied Tholen-Halsteren doet zich af en toe een tekort voor. Een vergunning tot onttrekking van grondwater werd reeds in 1974 inge diend, maar nog niet verstrekt. Zeeland „slechter" Voor het overige gebied acht men het noodzakelijk dat de infiltratie van Biesboschwater in 1979 een feit zal zijn. „Eigenlijk was een derge lijke 'infiltratie jn ditabnormale jaar al nodig geweest'', aldus de heer Stoter. De situatie in Zeeland is relatief slechter ten opzichte van de rest van het land, doordat a) hier minder regen valt, b) de verdamping groter •is, c) het verbruik door de land bouw groter is en d) het rekreatie- seizoen langer en intensiever is. Tot slot merkte de heer Stoter op dat 'grondwaterwinning een veilige winning is. In een jaar als dit kan men de watervoorziening redelijk goed instand houden. Bij oppervlak tewaterwinning was men ongetwij feld 'in moeilijkheden gekomen. Advertentie SF"A-* ZIERIKZEE. Omdat de (boetiek) kleertjes toch even weg waren, vond een „restant toeristen" te Zie rikzee een leeg tentje dat noodde tot rusten in de schaduw van de als maar warme zon. „Even uitblazen" dacht het gezelschap uit Katwijk aan Zee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Droog met tijdelijk meer bewolking, maar overdag ook weer zon, matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost, minima omstreeks 12 gra den, maximumtemperaturen onge veer 23 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: van 7 tot 14. Min.-temperatux-en: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 26 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 aug. Zon op 5.43, onder 19.38 Maan op 8.23, onder 20.10 Eerste kwartier: 1 sept. (4.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 aug. 4.28 16.38 9.45 22.15 Springtij: 27 aug. HET WEEROVERZ1CHT DE BILT, 26-8. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, waar van het centrum donderdagmorgen juist ten westen van Schotland lag, bepaalt ook vrijdag het weer boven onze omgeving. Langs de oostflank van het hoge drukgebied trok don derdag een zwak frontensysteem over de Noordzee naar het zuidoos ten. Op de nadering ervan draaide de wind naar het noorden en stroomde vochtige lucht vanaf de Noordzee het land binnen. Voorna melijk in de noordelijke provincies vormde zich in de nacht van woens dag op donderdag mist, die in de ochtend spoedig verdween. De ach ter het koufront aanwezige koelere en drogere lucht zal vrijdag vanuit het noordoosten ons land binnen stromen. Er zullen tijdelijk wolken velden overdrijven maar het blijft droog hoewel de maximumtempera turen op een wat lager niveau ko men. behoudt het weer zijn zomers karakter. ZIERIKZEE De uitbreiding van verder en de jongste bebouwing is weg. plan-West te Zierikzee gaat gestadig reeds gevorderd tot aan de Boeren- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) i By de besluitvorming is het voor het Sociaal Centrum een belangrijk gegeven, dat de Zierikzcesc instel ling de statuten zodanig heeft gewij zigd, dat een bestuurlijke inbreng van dc katholieke ingezetenen - cn in beginsel ook van dc niet-kcrkeljj- kc bevolkingsgroep - gewaarborgd is. Hei bestuur van het Sociaal Cen trum heeft de belanghebbenden en de verwijs-instanties van het voor nemen tot terugtrekking per brief op de hoogte gesteld. Daarin wordt onder meer donk -gebracht voor clc samenwerking in de afgelopen ja ren. PARIJS. 25-8. Tot nieuwe premier van Frankrijk is woensdag benoemd Raymond Barre, die sinds januari minister van buitenlandse handel was in het kabinet van premier Chi rac. Barre was van 1967 tot 1972 vice-voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de E.E.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1