HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Barre natuurbrand aan Duitse grens De in tweeën gedeelde naties Volgt bloedbad in Zuid-Afrika? 7 £koik BLIK DOOR HET WERELD VENSTER V.S.-militairen op Schiphol Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 augustus 1976 Nr. 21949 chiavelli; 21.35 Journaal; 21.50 Na der Bekeken; 22.20 Van U wil ik zingen; 22.45 Tenslotte; 22.50 Jour naal. NED. II: IS.45 Ti-ta-lovenaar; 18.55 Nieuws; 10.05 Film-blik; 20.00 Journaal; 20.25 Nederlands elftal; 20.55 De pop; 21.50 3 x Neumann; 22.20 Achter het nieuws; 22.50 Den Haag Vandaag23.05 Ronde van Ne derland; 23.15 Journaal. VRIJDAG 21 AUGUSTUS- NED. I: De KRO begint haar pro gramma met een aflevering van de natuurserie De wondere wereld on der water. Sleenvissen, murenen en kogelwormen vormen de bevolking in dit onderwalerverhaal. De in middels bejaarde Amerikaanse ak- teur Bing Crosby vertolkt de hoofd rol in de speelfilm Going my way, die vervolgens op het programma staat. Crosby speelt een sportieve en beminnelijke priester in een arme buurt van New York. Hij moet o.m. bemiddelen in de persoonlijke moei lijkheden van zijn parochianen. Di verse bekende songs zitten verpakt in deze film, zoals de titelsong Going my way. The day after for- Advertentie Dames- en heren- paraplu's in alle bekende merken dam 9 LENGKEEK. LEDERWAREN ZIERIKZEE DUSSELDORP, 22-8. Bij de ergste natuurbrand in het Westduits-Ne- d er land §e grensgebied sinds 1947 zijn in het beschermde natuurpark van Schwalm-Nette bij Brüggeu ruim honderd hectare bos verloren ge gaan. Het vuur werd bestreden door ruim duizend brandweerlieden uit West-Duitsland en Nederland en het zal nog wel- enkele dagen duren al vorens men het geheel en al onder de knie heeft. De "Westduitse politie vermoedt dat de brand door achteloosheid is ontstaan. Maandag 30 augustus, 19.45 uur, Ned. 1: NCRV-TV van toen: Sou brette. In dit tv-spel uit 1964 spelen v.l.n.r. Ramses Shaffy, Petra Laseur en Ingeborg Elzevier. ever en swinging on a star. De zend tijd na het journaal wordt besteed aan een portret van president Ka- dafi van Libië. Nu zeven jaar gele den beklom Kadafi de hoogste post in Libië. Zijn doel is de staat Israël Ie vernietigen, omdat hij vindt dat dit land de Arabische eenheid in de weg stunt. Maar door zijn hardnek kige rechtlijnigheid is de Libische leider de laatste tijd wal in een iso lement terecht gekomen en men kan zich afvragen hoelang Kadafi nog een rol zal spelen op het politieke toneel. NED. II: De dertig best verkoch te singles van de afgelopen week gaan keurig in een rij over het scherm in Toppop, waarmee de A.V.R.O.-avond om zeven uur ge opend wordt. Na dit overzicht van de ontwikkelingen in het hitwezen en na het journaal neemt de On zichtbare man bezit van het beeld. Dan Westin wordt als lijfwacht aan gesteld van een meisje, omdat ge vreesd wordt dat zij zal worden ontvoerd. Met zijn bijzondere gaven om zich voor alles en iedereen on zichtbaar te maken lijkt het er op dat Westin erin zal slagen te voor komen dat ze inderdaad gekidnap- ped wordt. De volgende zestig mi nuten zijn voor een speciale editie van Willem Duys' Voor de vuist weg. Officieel begint het Vuist-sei zoen pas in september, maar in verband met de Firato 1976 in Am sterdam gooit de AVRO er een spe ciale Voor de vuist weg tegenaan, waarin de kijker op de hoogte wordt gebracht van allerlei wetenswaar digheden rond de Firato-tentoon- stelling, waarop de nieuwste snufjes op 'het gebied van radio en televisie worden getoond. Na de informatie in de rubrieken Televizier Magazine en Sportpanorama volgt tenslotte een aflevering van de serie Help een klant. Zowel voor degene die een baan zoekt als voor het bedrijf dat een werknemer wil aantrekken in deze aflevering nuttige tips over hoe een sollicitatiegesprek dient te verlopen. VRIJDAG 27 AUGUSTUS NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 De wondere wereld onder wa ter; 19.30 Going my way; 21.35 Journaal; 21.50 Kadafi, president van Libië; 22.45 Journaal; 22.50 Ro ken? zo kom je ervan af. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop20.00 Journaal; 20.25 De onzichtbare man; 21.15 Voor de vuistweg; 22.15 Tele vizier; 22.55 Sportpanorama; 23.25 Help een klant; 23.55 Journaal. ■K Zowel Europa als Azië worden nu herinnerd aan een erfenis uil de we reldoorlog een in tweeën gedeelde natie waartussen een grens loopt die haast vraagt om conflicten. Dat wil zeggen: wanneer de machthebbers in een van die gedeelde naties dat wil len en dit schijnt in beide wereldde len het gevat te zijn. In Duitsland is de laatste tijd de schietlust van de Oostduitse grensbewakers groter dan ooit en bovendien zijn er weer eens de chicanes geweest in het verkeer tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn dat loopt over het grondge bied van de D.D.R. maar dat volgens verdrag vrij behoort te zijn. In Ko rea zijn ook al weer meer incidenten te rapporteren geweest met als erg ste het in elkaar slaan door Noord- koreaanse troepen van enige Ameri kanen en Zuidkoreaanse houthakkers in de gedemilitariseerde zone, waar bij onder de laatsten doden vielen. Een merkwaardige overeenstem ming in gebeurtenissen met een to taal andere achtergrond. In Korea is nog steeds niet meer van kracht dan een wapenstilstand en lussen de twee delen van de natie is niet zoals in Europa een begin gemaakt met het normaliseren van de betrekkin gen op de basis van de overtuiging dat voorlopig de tweedeling wel zal blijven en dat in ieder geval niet met strijd een hereniging af te dwingen valt. De Noordkoreaanse leider Kim heeft er nooit twijfel aan laten be staan dat hij zich beschouwt als de heerser over Korea als geheel en dat de zuidelijke staat, volgens hem slechts een soort Amerikaanse kolo nie, dient te worden opgeheven. Hij kan een dergelijke standpunt inne men en krachtig bepleiten door listig gebruik te maken van de omstandig heden. Weliswaar heeft hij het in de oorlog slechts gered dankzij de hulp van China (dat zich thans in zwijgen hult over Kims aanspraken) maar als het alleen tussen de twee Korea's gaat kan hij zich gerust de sterkere achten. De V.S., die voor Zuid-Ko- rea de sterke, grotere broer zijn, voe len er weinig voor de dictator Park daar alle wapens te sturen die hij verlangt. Er heerst wel enig wan trouwen of Park zich wel zal houden aan de wapenstilstand als hij zich sterk genoeg waantEn voor de V.S. betekent dit dan een automatisch be trokken raken bij het conflict door een speciaal verdrag. Nu voor nog eens een Aziatische oorlog is Wash ington niet te vinden en dus krijgt Park niet veel steun. Aan de andere kant moeten de V.S. uit hetzelfde eigenbelang ook voor komen dat Kim overmoedig wordt. Daarvoor wordt akelig gebalanceerd: de V.S. sturen bijvoorbeeld wat luchteskaders naar Zuid-Korea om enerzijds Kim te tonen dat de V.S. niet over zich laat lopen en ander zijds Park te verzekeren dat hij ook zonder zelf een grote luchtvloot te hebben in geval van een aanval niet weerloos is. Juist door de bijzondere positie van de V.S. in Zuid-Korea heeft China er niet veel behoefte aan Kim te steunen bij het aanblazen van een vuurtje, waarbij nog komt dat het Peking misschien ook niet eens onaangenaam is hier, zo dicht bij het Sowjet-gebied een Ameri kaan militaire aanwezigheid gede monstreerd te zien. Het blijft rommelen Aan de andere kant kunnen de Chinezen Kim ook weer niet al te veel in de kou laten staan, want ze willen zeker niet dat hi) van weer omstuit dan maar stevig op Moskou gaat leunen. De beide groten op de achtergrond hebben hun bescherme lingen maar matig in de hand en de AMSTERDAM. Paul van Vliet (l en Seth Gnaikema tonen hun nieu we elpee, de tweede uit de serie „een kroniek van 15 jaar kleinkunst", die donderdag gepresenteerd werd. van een groot Korea dromende Kim baft dit danig uit, onder meer ook onder dc niet-gebonden landen die hij attent maakt op een dreigende invasie vanuit hei zuiden ook al heeft Park door Amerikaans-toedoen daar voor eenvoudig niet het materiaal. Wat niet xvegneemt dat hij na vol doende getreiter vanuit het noorden het toch wel eens zou kunnen probe ren in de overtuiging dat de Ameri kanen het zich toch niet kunnen per mitteren hem te laten v>allen. China en de V.S. die hun streven naar nau were betrekkingen in geval van een Koreaanse strijd wel kunnen verge ten, mogen terecht griezelen van de situatie hier - en de rest van de we reld griezelt mee. Hoe onaangenaam ook sommige voorvallen aan de grens tussen de twee Duitslanden kunnen zijn, in vergelijking is het hier een vreed zaam landschap. Er zijn wat prikken, waarbij niet te ontkennen valt dat liet formeel niet in de haak was om bussen met jonge C.D.U.'ers tegen te houden maar dat de betoging bij de verjaardag van de „Muur" die dezen in de zin hadden nu ook niet bepaald de geest van een iireedzaam naast el kaar bestaan. Toch blijft het allemaal een klein beetje rommelen aan de rand van de grote afspraken die in wezen tussen de Bondsrepubliek West-Duitsland en de Sowjet-Unie zijn gesloten. En het is merkwaardig dat Oost-Duits- land, hoewel het bepaald niet de zwakste is van de Oosteuropese lan den, keurig in de pas blijft lopen. In dit opzicht heeft Moskou Oost-Ber lijn beter aan de lijn dan de Chine zen hun Noordkoreaanse medestan der. Maar als men het in de D.D.R. wilde zou men ongetwijfeld eigen zinniger kunnen zijn en dus ook on aangenamer jegens de Westduitsers - het verschil is waarschijnlijk dat eerst Ulbricht en daarna Honnecker, wat men ook tegen hen mag hebben, bepaald geen Kims zijn. Als ze dat wel geweest waren zou het er aan de grens tussen Oost- en West-Duits land nu makkelijk heel wat onaan- genamer hebben uitgezien dun nu het geval is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een op leidingscentrum ingesteld voor de bevordering- van de opleiding en training van burgerlijk rijksperso neel. Dit Rijksopleidingscentrum (ROC), dat 1 september 1976 gaat werken kan daartoe cursussen, con ferenties, studiebezoeken en derge lijke organiseren. ROERMOND. De politie van Roer mond heeft twee Venlonaren, W. M. (22) en'L. K. (20) gearresteerd op een w.c. van de NS in Roermond. Beiden bleken in h&t bezit van een kleine hoeveelheid heroïne. Ook hadden beiden juist van te voren een injectie gehad met heroïne. Het tweetal is ingesloten. AMSTERDAM. Het bestuur van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede heeft de artsen van het ziekenhuis in Milaan, waar al enke le vrouwen uit Seveso zijn geholpen telegrafisch laten laten weten dat de Nederlandse kliniek bereid is on beperkt hulp te verlenen voor het geval de Italianen in moeilijkheden zouden geraken. EPE. Hoewel de opbrengst van de heidehoning nog niet bekend is - de heide komt nu pas in bloei - belooft het dit jaar voor de imkerij in ons land een goed honingjaar te worden. Dit deelde de voorzitter van de ver eniging tol bevordering der bijen teelt in Nederland, mr. L. R. J. Rid der van Rappard uit Gorinchem mee. 68 De oude man begon te lachen. „U vergist zich: Ben was vrijgezel." De ander vervolgde, zonder op Jacobs woorden in te gaan: ..Hij trouwde in het najaar van 1939. Om precies te zijn: op de negen en twin tigste oktober. Omdat men u toen al niet helemaal vertrouwde, als ge volg van bepaalde uitlatingen, die u wel eens deed. besloot de familie Meijer dit huwelijk geheim te hou den. Dat is volkomen gelukt. Als u nu goed nadenkt, gaat u zich er ach teraf nog over verwonderen, dat het u waarschijnlijk nooit opgevallen is, dat Ben zo vaak niet „thuis" was, namelijk op de Koninginneweg. Dat lag voor de hand want Ben ging na zijn huwelijk in Rotterdam wonen. Bij zijn jonge vrouw. Apropos, Lies- bcth was twaalf jaar jonger dan haar man. Ben en Liesbeth zijn bei den weggevoerd naar Duitsland en evenmin als de familie Meijer senior teruggekomen. Maar in de nazomer van 1940 werd bij Ben en Liesbeth een kind geboren, een jongen. Om dat het een Joods kind was en men toen allerlei moeilijheden voorzag, die er later immers prompt kwamen werd besloten het kind in een pleeg gezin te plaatsen en een andere naam te geven. Het kind kwam bij goede Nederlanders. Via een advo- kaat werd beschreven, dat Jan van der Duin in werkelijkheid Bernard Meijer heette. Op twee oktober 1941 geboren in de woning van de ouders Benjamin Meijer en Liesbeth Knap. Ik zal u straks naam en adres van de advokaat geven - de man, die een en ander onder getuigen heeft opgemaakt, is gelukkig nog in leven. Na de bevrijding, toen zo ongeveer vaststond, dat de ouders van Bennie niet meer terug zouden komen, emi greerde de familie Spaans, bij wie Bennie als baby was geadopteerd, naar Australië. Aanvankelijk hadden wij regelmatig kontakt met deze mensen, maar door verschillende om standigheden en een aantal misver standen, die niet meer terzake doen, raakten wij het adres kwijt. Jaren hebben we niets meer van de fami lie Spaans en Ben Meijer gehoord". De man wachtte even en keek de an der enige tijd aan. Hun blikken ont moetten elkander. De bezoeker knikte. „Nu weet ik, meneer Langereis, dat u van het be staan van een nakomeling in de fa milie Meijer op de hoogte was. U verried uzelf op dit moment. Hoe u te weten bent gekomen, dat Ben nog vóór de oorlog uitbrak trouwde, weet ik niet. Misschien kwam u pas na de oorlog op de hoogte van een en an der. In ieder geval begrijp ik nu. dat u die man bent, die een aantal se rieuze pogingen in het werk hebt ge steld om de familie Spaans in Au stralië op te sporen. U bent dus de man, die een ad voka ten kan foor in Perth hebt ingeschakeld. We wisten het niet, omdat we allemaal in de stellige overtuiging leefden, dat u volkomen onbekend was met het be staan van een erfgenaam bij de fa milie Meijer. In uw levensverhaal hebt u er gisteren natuurlijk met geen woord over gesproken. Dat kan door HENK VAN HEESWIJK ik me voorstellen. Ik kan u tenslotte nog dit vertellen, meneer Langereis: Bennie Meijer is vier en dertig jaar, woont in Adelaide, waar hij een kleine, eigen zaak heeft. Van vader en moeder Spaans heeft hij een uit stekende opvoeding gehad, dat staat nu wel vast. Bennie is getrouwd en heeft twee kinderen. Vorig jaar is meneer Spaans overleden en heeft nog voor zijn dood opening van za ken gegeven omtrent de herkomst van zijn geadopteerde zoon. Dat hij dus een kleinzoon is van de heer Meijer, in leven groothandelaar in stoffen en fournituren, een eigen huis bezittend aan de Koninginneweg in Amsterdam en een handelspand aan de Sint Anthoniebreedstraat in de zelfde stad. Dat u in feite alle bezit tingen van de familie Meijer hebt gestolen - de bedragen, die u betaal de, waren lachertjes - en idem voor wat de familiejuwelen betreft. Ben Meijer komt volgende maand naar Nederland en zal zich tot dc advo kaat wenden, die indertijd de akte omtrent zijn geboorte en werkelijke ouders heeft opgemaakt. Nogmaals: gelukkig, dat de man zelf nog in le ven is. En daarna, meneer Langereis, wordt u de rekening gepresenteerd. We kennen uw vermogen niet, maar dat is niet nodig. Ik kan enkel ver moeden. dat er na de toewijzing van dc vordering, die Bennie Meijer on getwijfeld tegen u zal instellen, er weinig meer zal overblijven voor uw drie wettelijke kinderen en de zoon van Trijntje Vcnnik." (Slot volgt) DEN HAAG. De kamerloden Sta- nelce en Koning (beiden DS '7vin den het onbegrijpelijk dat in de periode au grote werkloosheid in ons land de Hoogovens in Veisen werknemers buiten de EEG gaal aantrekken. DEN HELDER. I-lol verlichtings- industriebedrijf Wilco B.V. in Den Helder is failliet verklaard. Daar door zitten nu ongeveer veertig werknemers (van wie er tien thuis werken) zonder werk. ARNHEM. AKZO heeft over het tweede kwartaal van 1976 een net towinst behaald van f 3,3 min. Daar mede komt de nettowinst over het eerste halfjaar uit op t' 24,9 min. ROTTERDAM. De rechtbank in Rotterdam heelt de 29-jarige glazen wasser Theo S. veroordeeld tot zes jaar -gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor hel wurgen van de 68-jarige weduwe Nel Thijsen-Tie- man. Twee weken geleden eiste de ol'fióier van justitie zeven jaar met aftrek. „Talrijke jonge Afrikanen zoeken hun toevlucht in buurlanden om daar een guerrilla-opleiding te krij gen. Zij zullen vervolgens naar hun land terugkeren om er een werke- lijke oorlog te beginnen zoals in fro (en T CT F u Vietnam. Over tien of v0ftien jaar* üni m FamU plot van mtchcoA zullen wij de droevigste akte van deze confrontatie tussen de rassen NED. II: In de laatste Filmblik, van Maarten van Rooyen en Edwin Ruiten, een slapstickfilm, het optre den van een bekende popgroep, een tekenfilm van Pink Panther meemaken, een onvoorstelbaar bloedbad. Dan zullen de Afrikaanse staten hun zwarte broeders in Zuid- Afrika te hulp komen", aldus het Zambiaanse staatshoofd. SCHIPHOL, 23-8. In carré opge steld heeft een honderdtal man schappen van de in Nederland door de Slag om Arnhem beroemd ge worden 101 US Airborne Divisie maandagochtend stram saluerend geluisterd naar de Willem Friso- kapel. De kapel speelde bij de aankomst van deze Amerikaanse troepen uit Fort Campbell in Kentucky op het platform van Schiphol het Ameri kaanse en het Nederlandse volkslied. De Amerikaanse militairen, die gaan deelnemen aan enkele NAVO- en Amerikaanse oefeningen in West-Duitsland, vormen de voor hoede van 13.000 man, die voor deze oefeningen naar Europa worden overgevlogen in het kader van de oefening „Reforger''. Na het journaal wisselen elf onbe kende Nederlanders met elkaar van gedachte over aktuele zaken. Vervol gens het laatste en uiteraard ook het spannenste deel van de thriller serie De Pop. Er is een lijk en dat blijkt de huishoudster van Sir Ar nold te zijn. De Sir schijnt niets met de moord uitstaande te hebben. Onder merkwaardige omstandighe den heeft er weer een ontmoeting plaats tussen Peter en Phyllis. De volgende dertig minuten gaan op aan een muzikaal onderonsje van vader Ulrik, dochter Ulla en zoon Mikael Neumann. Onder het motto 3 x Neumann brengt dit trio een in ternationaal repertoire ten gehore. Informatie vult daarna het scherm, eerst met VARA's Achter het Nieuws en vervolgens met de parle mentaire rubriek van de N.O.S., Den Haag Vandaag. Voordat het laatste nieuws eruit gaat, is er nog een re portage van de vandaag verreden etappe In de Ronde van Nederland voor profs. DONDERDAG 26 AUGUSTUS NED. 1: 10.45 en 16.00 Schooltele visie; 15.00 Vrijetijdbestedingen; 18.30 Teleac18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Monty Python; 19.35 Strijd; 20.15 Honger; 20.30 Ma- DEN HAAG. De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschappen, heeft stappen genomen om Italië voor het Europese Hof van Justitie te dagen omdat het, in strijd met het E.E.G.- verdrag, buitenlandse drank discri mineert. Dit blijkt uit het antwoord van de commissie op vragen die een Frans lid van het Europese parle ment, de Gaullist Pierrc-Bernard Cousté heeft gesteld. DEN HAAG. VVD-kamerlid mr. Koning heeft in schriftelijke vragen geinformeerd of het waar is dat de schadeclaims van voormalige gijze laars nog steeds niet volledig zijn afgewikkeld. DEN HAAG. De landelijke werk groep Bangla E»esj heeft de regering gesuggereerd, in verband met de gang van zaken rondom de arresta tie van de Nederlander drs. Peter Custers, de ontwikkelingshulp aan Bangla Desj een der concentratie- landen - te beperken. HAMBURG, 23-8. President Ken neth Kaoenda van Zambia voorziet een „onvoorstelbaar bloedbad" in Ztiid-Afrika. In een vraaggesprek met het Duitse blad „Der Spiegel" zei hij, dat nu in Zuid-Afrika het punt is bereikt, dat de Afrikanen tegen de bepalingen van de apart heid in oi>stand komen. DONDERDAG 26 AUGUSTUS NED. I: Om drie uur vanmiddag brengt de E.O. het programma Vrijetijdsbesteding, een dokurrien- taire over metisen die in Engeland hun pensioengerechtigde leeftijd be reikt hebben. Het eerste gedeelte van het avondprogramma wordt verzorgd door de V.P.R.O. en begint met een aflevering van Monty Py thon. De. kolder en satire bestaat on der meer uit een etnologisch onder zoek, het spekuleren op de beurs en een persiflage op hel leven van de komponist Tsaikowski. Met de aar dige rubriek Strijd is het na van avond afgelopen. Honger is de sim pele titel van de tekenfilm over een dikke man die het eten niet kon la- ten. Hierna volgt het Machiavelli, geboren 3 mei 1469. Na het N.O.S.- journaal neemt de E.O. de zender over. Om te beginnen de rubriek Nader Bekeken, waarin wordt inge gaan op de dktualiteiteri. Daarna de rubriek Van U wil ik zingen, met een kolleklie geestelijke liederen vertolkt in de Amersfoortse Sint Joriskerk. Tot de medewerkenden behoren de bariton Harry Smink, de organist Klaas Jan Mulder en de sopraan Clara Zietse. De E.O. gaat eruit met de rubriek Tenslotte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7