Regeling geldleningen voor bestaande en nieuwe woningen HET GLAASJE WATER WORDT EEN DURE AANGELEGENHEID Minister Van der Stee: „Snelle hulp voor boeren" VERGADERING VISSERSVERENIGING „ALGEMEEN VISSERSBELANG" BRUINISSE Amerikanen staan terecht in Moskou Nederlandse Himalaya-expeditie DANKWOORDEN NA EEN BUITENGEWOON GESLAAGD MUZIEKFESTIJN 4 Gemeenteraad Middenschouwen Zeeuwse Staten bezochten W.M.Z. „Flitsen" Er zijn weinig grote mosselen STREEKNIEUWS bereik Le top „Taptoe Bru '76" MIDDENSCHOUWEN, 30-8. pp tie raadsvergadering ouder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends, kwam een voorste) in behandeling, dat «Je raad alge mene regels vaststelt voor bet garanderen van geld leningen voor nieuwe en bestaande woningen. Daarbij kon de heer L. C. Hart (Al gemeen Belang) zich met het voor stel van b. en w. verenigen. In een vorige raadsvergadering is reeds ge sproken over uitvoering van de ga rantieregeling door b. en w. De heer L. den Boer heeft een tegenoverge stelde mening, vooral nu officiële de legatie van de bevoegdheid volgens de gemeentewet niet mogelijk is. De heer W. C. van den Bosse vond het wenselijk dat de raad bij het garan deren van leningen voor bestaande woningen, het taxatierapport kan in zien. Mevr. J. Kloet-Schellingerhout vond het argument, dat met een garantiebesluit gewacht moet wor den tot een raadsvergadering en daardoor problemen kunnen ont staan, niet erg belangrijk. Overigens verklaarde spreekster zich wel met het voorstel van b. en w. te kunnen verenigen. De voorzitter verklaarde, dat in grotere gemeenten de uitvoering van de garantieregeling steeds aan b. en w. is overgelaten. In kleinere gemeenten is dit verschillend. De raad besloot hierna met alge mene stemmen conform het voorstel. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot vaststelling van de Bezoldigingsverox-dening gemeente- personeel 1976. Deze verordening zal per I juli 1976 in werking tre den. schuld voor rekening van de ge meente te nemen werd met 4 tegen 2 stemmen (de stemmen vah de wethouders) verworpen.' Naar aanleiding van een aanvraag van het bestuur van de vereniging voor chr. nat. schoolonderwijs te Scharendijke om ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswct 1920 géiden beschikbaar te stellen voor nieuwe leesmethodes besloot de raad op voöi'stei van b. on w. hieraan slechts gedeeltelijk te voldoen. Nieu we leesmethodes zullen slechts voor de klassen 1 t/m 3 worden toege staan, terwijl geen gelden beschik baar zullen worden gesteld voor pluriform lezen en klassikaal-ge- nietend lezen, daar hier sprake is van aanvulling van de voo: raad. Aan de heer L. A. van den Berg werd per 1 september 1976 eervol ontslag verleend als conciei'ge van het gemeentelijk verenigingsge bouw te Kerkwerve onder dankzeg ging voor de bewezen diensten. Buitenzonwering Vastgesteld werd de 13e wijziging van do gemeentebegroting voor 1976. In deze wijziging was opgeno men een krediet voor buitenzonwe ring voor de openbare basisschool te Ellemeet. De heer L. den Boer vroeg of het toestaan van deze post betekent, dat alle scholen thans buitenzonwering kunnen krijgen. Dc voorzitter ant woordde, dat dit niet het geval is. In het onderhavige geval was de aluminium zonwering versleten. Tijdens de rondvraag pleitte de heer L. C. Hart voor het plaatsen van borden met pijlen, die de vooi - rang van het verkeer regelen op de oprit naar de haven te Scharendijke. In de laatste maanden zijn er op de westelijke oprit moeilijkheden voor gekomen, die dn een enkel geval tot beschadiging v.an auto's leidden. De voorzitter zegde toe, dat dit probleem bekeken zal worden. Op verzoek van de heer Hart werd verder besloten tot bemonstering van het water van de Grevelingen langs het strand bij „De Koepel". Huurschuld Naar aanleiding van een. verzoek van de woningbouwvereniging ..Be ter Wonen" te Zierikzee hadden burgemeester en wethouders voor gesteld een huurschuld van f 1.263,95 van voor de datum van overdracht van het woningbezit aan de woning bouwvereniging op morele gronden voor rekening van de gemeente te nemen, nu invordering niet moge lijk gebleken is wegens emigratie van de huurder. Dc heei- L. C. Hart wees er op, dat het woningbezit is overgedragen met alle lusten en lasten. Ook de reserves zijn overgedragen. Hij was van mening, dat de huurschuld maar uit de reserves moet worden afgeschreven. De heren Van den Bosse en Den Boer verklaarden dezelfde mening le zijn toegedaan. Het voorstel van b. en w. dc huur- uit het buitenland NEUW DELHI. De Indiase pers meldt, dat maandag vermoedelijk vijftig mensen zijn verdi'onken bij overstromingen in een gebied 130 km ten zuiden van de Indiase hoofdstad. SALISBURY. Afrikaanse guerril lastrijders hebben in West-Rhodesië een in Australië gebqx'en arhbtenaar van het'ministerie van binnenlandse zaken in Salisbury vermoord, zo is zondag van 'officiële zijde bekend gemaakt. BELFAST. In Belfast hebben za terdag ongeveer 20.000 mensen deel genomen aan een manifestatie van de vredesbeweging van Rooms-Ka- tholieke vrouwen in Noord-Ierland die genoeg hebben van de voortdu rende gewelddaden. Aan dc mars namen ook vele protestantse vrou wen deel. PEKING. De zware aardbeving die op 28 juli China trof, heeft al leen al in het belangrijke steenkool- en spoorwegcentrum Tangsjan aan 100.000 mensen het leven gekost. Volgens betrouwbare kringen in Pe king hebben Chinese autoriteiten dit cijfer tegenover buitenlanders ge noemd. TER-APELKANAAL, 23-8. Minis ter Van der Stee van landbouw en visserij acht het mogelijk dat boe ren die door de droogte liquiditeits problemen hebben en zich hebben aangemeld voor geldelijke steun via de rijksgroepsregeling zelfstandigen, al binnen tien dagen kunnen wor de geholpen. Hij zei dit maandagmiddag op een pei-sconfex-entie in Ter-Apelkanaal (Groningen), na bezoeken aan Drent se en Oostgroningse boerenbedrij ven. Ruwvoer Deze steun voor het kopen van ruwvoer kan bestaan uit een be drag a fonds perdu indien de be trokken'boer het redelijk verteer baar ankomen niet kan verdienen. De minister stelde dit inkomen op ongeveer f 20.000. Ook zvillen er mo gelijkheden zijn voor het verstrek ken van kredieten, in het geval de liquiditeit van het bedrijf Sn gevaar komt; De minister noemde bedragen van f 15.000 tot f 30.000, die twee jaar renteloos zijn en voor vier jaar tegen vijf procent worden versterkt. Het belangrijkste achtte minister Van der Stee de zorg dat er ruw voer komt. Daarvoor zal eerst dc akkerbouw moeten worden gestimu leerd. Hjj zei dat thans wordt on derzocht of er voerbanken kunnen worden ingesteld en of uit het bui tenland ruwvoer kan worden geïm porteerd. JERUZALEM. Syrië gaat akkoord met een Israëlisch voorstel aan Druzengezinnen in beide landen toe te staan op de Golanhoogte te ont moeten, zo heeft Israëls minister van defensie Peres zondag op de wekelijkse ministerraadsvergade ring gezegd. LA ROCHELLE. Bij Royan aan de Franse Atlantische kust zijn vakan tiegangers, ingesloten door zware bosbranden, met bootjes van de stranden gehaald. De branden woe den sinds vrijdagavond en zijn vol gens de brandweer wellicht veroor- zaakt door een barbecue op een kampeerterrein. MANILLA. President Marcos van de Filippijnen heeft zondag op een perskonferenite in Manilla ver klaard dat bij de aardbeving van dinsdag jl. in de buur van he zui delijke eiland Mindamao ongeveer 4.000 mensen om het leven zijn geko- men en dat naar schatting 4.000 mensen worden vermist. LOESAKA. Sam Nujoma, pxesi- dent van de Swapo, de bevri.jfiings- organisatie van Zuid-West-Afrika ofwel Namibië, heeft bij een bezoek aan Zambië aangekondigd dat de strijd tegen de Zuidafrikaanse over heersing zal worden opgevoerd en dat men Cuba en de Sowjet-Unie daarbij om militaire hulp zal vra- gen. NIEUW DELHI. Overstromingen als gevolg van zware moessonregens hebben in nooi'dwest Ixidia aan meer dan hondex'd mensen het levexi ge kost en brachten grote schade toe, zo is zondag in Nieuw Delhi be kendgemaakt. BEIROET. Terwijl de kogels als het ware om hun oren floten heb ben twee Amerikaanse diplomaten zondag in Hazmieh, een christelijke voorstad ten zuidoosten van Beii'oet. een onderhoud van ruim een uur gehad met de gekozen president van Libanon, Elias Sarkis. SIERRE. Drie leden van een groep' van' ien Alpinisten zijn zoals bekend is geworden in het Zwitserse Dom om het leven gekomen toen ze werd overvallen door een lawine. Ver scheidene leden van de gx-oep raak ten zwaar gewond. AMMAN. Premier Pieri-e en mevrouw Trudeau van Canada zijn voor een officieel bezoek van drie dagen aan Jordanië in Amman aan gekomen. Zij wei'dcn verwelkomd door koning Hoessein en koningin Alia. BRUIINISSE, 23-8. Donderdagavond ji. vergaderde Ir Bruinisse de issersvcrciiiging „Algemeen Vissersbe- lang" onder leiding van de beer W. Okkersr. Op deze vergadering kwam Ier sprake een der agendapunten van de Mossel Advies Commissie (M.A.C.) of hel gewenst is de kwaliteitseisen voor dc mosselen op het punt van schelp- grootte (het zgn. stukstal) te verrui men. Er zijn weinig grole mosselen. Een bef rekkelijk groot deel van de kwe kers kan nog niet Of weinig leveren en de prijzen zijn aantrekkelijk, van daar dat Iedereen graag aah tlc'slifg wil. Men besloot echter nog niet tot verlaging van het stukstal over te willen gaan omdal i fl« markt d* week een da- Irnrk t?ndct>. vertoonde, wat cr op v M i 'i ,i 'i' Pi.n i i i - "ii t 2) Lr veel import van Duitse mos selen is. 3) Dc handel op Parijs nog moet beginnen, zodat dc vraag naar mos selen eventjes op een laag pitje blijft staan. Men heeft in rnossclkwekerskrln- gen veel waardering voor het werk en do onderzoekingen die drs. A. C. Urinkwanrd verricht op het Proef station Het Horntjc te Texel. Nu mag worden aangenomen dat - door het openblijven van de Oos- terschclde - dc verwaterplaatsen voor mosselen intact blijven", zijn proeven voor kunstmatige verwatering min der urgent geworden. Gespreksgroepen Er zijn ccli f er nog legio zaken van biologische aard di«- om een ant woord vragen Uit de prakhjk daarom het verlang» n naar voren ge komen om door middel van gespreks groepen met drs. Drinkwaard, samen tc overleggen welke proeven het werk van Het Horntjc nog meer van belang kunnen maken en hoe het werk aldaar kan worden uitgebx-eid of geïntensiveerd. Drs. Drinkwaard toonde zich beleid tot het gevraagde ovei-lcg. De na jaarszaad visser i.i die jaar lijks gehouden wordt, willen de Brui- Hisser' vissers - zo bleek uit de dis cussie - graag naar oktober verschui ven. omdat men nog weinig lege per celen heeft om het eventueel geviste zaad op uit te zaaien. Het antwoord van dc minister van economische zaken op de vragen van het kamerlid Van Rossum, om een tegemoetkoming in de geldontwaar ding voor die kwekers die door het verlies van percelen een vergoeding in geld tegoed hebben, die al enkele jaren loopt, achtte men onbevredi- send. Uit de vergadering kwam de sug gestie de/.e zaak met meer kleni on der de aandacht van de betrokken ministers te brengen* vordering dateert voor velen al uit 1971 ol n bri. {aren dssrno Dc vaatgesteldi vergoeding is door verininderlug van de waarde van de gulden niet meer in overeenstemming met de waarde van loen. HOOGERHEIDE, 23-8. Dc Water- maatschappij Zuidwest-Nederland gaat binnenkort praten met de ge meente Middelburg om het nu nog zelfstandig werkend» gemeentelijk waterleiding bedrijf van die stad bij de WZM onder te brengen. De watervoorziening van Middelburg en de WMZ aijn zo verweven dat samengaan in één bedrijf voor de hand ligt. Dit zei ir. P. Stoter, direkteur van de WMZ tijdens de jaai-lijkse sta- tenexcursie van de staten van Zee land aan het werkgebied van de WMZ in West-Brabant. Per 1 januai-i 1979 zal de water- aanvoer voor drinkwater vanuit de Biesbosch moeten aanvangen. De vraag dreigt op het moment het aanbod te overschrijden, zei de heer Stoter. De Zeeuwse produkticbronnen zullen rond 1980 niet meer toerei kend zij"- Deze zomer waren alle produkticmiddclen al tot het uiter ste belast. Men mag deze droge hete zomer niet als maatstaf nemen, zei de heer Stoter, maar het heeft ons wel ge leerd dat je als watex-maaschapptij over een xniirne resex-vecapaciteit moet kunnen beschikken. Van de bijna 100 km lange Biesboschleiding die moet woi'den aangelegd om wa ter van de Biesbosch naar Zeeland mogelijk te maken, is nu ongeveer 55 km klaar, terwijl 17 km bcsleks- klaar ligt. De vex-groling van het bedi ijf door een groot aantal fusies in de afgelo pen tien jaax*, de WMZ behoort daardoor tot de tien grootste water- bedi-ijven in Nedeiiand en de-aan zienlijke tariefsverhogingen van de afgelopen jaren hebben het mogelijk gemaakt dat het verlies dat in 1969 neg 5,4 min. gulden bedroeg, prak tisch is weggewerkt. Toch zal om aan de kwaliteit en de vi-aag naar toevoer van drinkwater te kunnen voorzien, ook in de toekomst tariefs verhoging noodzakelijk .zijn. Volgens de heer Stoter moet de consument de komende jaren reke ning houden met een prijsverhoging van het drinkwater van 10 tot 15 procent, exclusief de inflatie. MOSKOU. 24-8. In Moskou is dins dag een proces begonnen tegen drie Amerikanen die beschuldigd worden van het binnensmokkelen van he- ï-oïne in de Sowjet-Unie. Zij k'unxiexi daai-voor tot maximaal 10 jaar ge vangenisstraf worden vex-ooi-deeld. De verdachten zijn de 33-jarige Gerald Amster, een werkloze uit de stad New York, de 31-jai-ige Paul Brawex*, een bouwkundige uit Las Vegas, en de 26-jarige Dennis Ro bert Burn uit Whitestone, New York Zij werden op 27 juni op de interna- tonale Moskouse luchthaven Sjex-e- metjewo aangehouden, toen zij op doorreis waren van Maleisië naar Parijs. In hun koffers met dubbele bodem werd ii\ totaal 28 kilo heroïne aangetroffen. Op de vrije markt zou deze hoeveelheid zeker vijf miljoen gulden kunnen opbrengen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De pi'ijzengolf dient voor de studenten spoedig te woi'den opgevangen. Tussentijdse vex-beterin- gen in het studiefinancieringsstelsel en een extra uitkering voor alle stu denten zijn hiervoor de aangewezen middelen tex;wijl tevens maatregelen moeten worden genomen om verdere prijsstijgingen tegen te gaan HEERLEN. Het Gerechtelijk Labo ratorium van het ministerie van justitie te Den Haag gaat een onaf hankelijk ondex-zoek instellen naai de oorzaak van de verkeerde val van de Lange Jan in Heerlen. Het districtshoofd van de arbeidsinspec tie in Limbui-g heeft dit maandag avond meegedeeld. DEN HAAG. De NOVIB zal haar projectenbeleid in Indonesië in de toekomst méér gaan i*ichten op kleinschalige pi-ojecten in plaats van op enkele grote pix>jecten. Het accent zal meer komen te liggen op het fi nancieren van activiteiten in plaats van op investex-ingen in duui'zame kapitaalgoederen, zoals gebouwen. HILVERSUM. De infoi'malieru- briek „Kenmerk" (IKONRKK) zendt woensdagavond een film uil oyer het bevrijdingsfronl van de voormalige Spaanse Sahara „Polisa- rio". DEN HAAG. Minister West ex-terp van verkeer en waterstaat overweegt een wijziging aan te brengen in de top van de Nedexdandse Spoorwegen Dit zegt de bewindsman in antwoord op vragen van het liberale Tweedè- Kameiiid Smit-Ki-oes over de aan kondiging van een tariefsvex'hoging bij de NS en vermindering van de dienstverlening van dit bedrijf. DEN 1IAAG, 23-8. Dc expeditie van. leden van dc Nederlandse Bcrg- spo'rtvereniging' en de Stichting voor Plantenveredeling (S.V.P.) te Wagc- niiigen naar het Hindoekocsj-gc- bcrgle in Pakistan is mét succes be kroond. De groep heeft gemeld dat vier le den de 7373 meter hoge nooi-dtop van de Istor-o-Nal, een van de hoogste toppen van dit gebex-gte, hadden be reikt. Dat was gebeui'd zonder ge bruikmaking van zuux-stofapparaten en hoogtedx-agers. Alle medische proefnemingen waren zonder proble men voltooid. De expeditje bestaat uit acht Alpi nisten van de Nederlandse bei-gsport- vex-eniging en drie landbouwkundi gen uit Wageningen. Naast een Al- pinxstisch 'had de expeditie óók een tweeledig wetenschappelijk doel. De landbouwkundigen moesten in lager gelegen gebieden primitieve rassen van landbouwgewassen vex-zamelen. Bovendien moest in samenwerking met o.a. de Nederlandse Hartstich ting een ondex-zoek worden verx-icht naar de aanpassing van het. bax-t aan de lagere druk op grote hoogte. De expeditie is ook uit landbouw- wetenschappelijk oogpunt belang wekkend. BRUINISSE Benoeming De heer W. A. M. Verschuuren te Sint Annaland, thans werkzaam bij de gemeente "pholen. is met ingang van 1 oktober a.s. benoemd tot ambtenaar sociale zaken, sport. kui tuur en x-ekx-eatiezaken ter sekre- tarie van de gemeente Bi-uinisse. De heer Vei'-schuui-en komt in de plaats van de heer G. van Roon die naai de gemeente Bodegx-aven vertrekt. Benoeming ter secretarie De heer W. Goudzwaard, Llïqhs werkzaam op het stadhuis te Zierik zee 'is met ingang van 16 november a.s. benoemd tol ambtenaar Ier sekx-etax-ie in de gemeente Bruinisse. De heer' Goudzwaax-d zal In hoofd zaak wox-den belast xnet ruimtelijke ox-dening, bijzondere wetten e.d. Het betreft hier een uitbréiding van de afdeling.algemene zaken. PASADENA. Dc Vikiug-2 liceft maandag het landingsprogramma voor dc computer opgekregen waar mee het ruimteschip op 3 september op Utopia Planitia op Mars moet landen. Woensdag zal een koerscor rectie worden verricht. BRUINISSE, 21-8. Na afloop van het grote muziekfeest „Taptoe Bru" dankte burgemeester T. C. Hekman alle medewerkers voor deze buitenge woon prachtige show die zij deze avond hadden gebracht. Voor het eerst dit jaar had het comité een tribune gebouwd om nog meer toeschouwers een plaats te kunnen bieden, omdat de belang stelling ieder jaar toeneemt. De tri bune bleek te klein zodat nog vele stoelen moesten woi'den aangesleept om degene die betaald hadden voor een zitplaats deze die ook te kunnen bieden. Het aantal bezoekers wordt dit jaar geschat op ongeveer vijf en twintig honderd waarvan ongeveer twee en twintig honderd betalcndcn een aantal dat nog niet eerder werd bereikt. De koördinatie en algehele lei ding van de taptoe was in handen van de heer A. Kros, sekx-etaris van de vereniging combinatie van korp sen. Het gesproken woord was van de heer S. G. v. d. Paal en de ver lichting werd verzorgd door Breu- gelmans lichttechniek te Roosen daal. Geslaagde avpnd Comité Taptoe Bru mag ondanks kleine schoonheidsfoutjes terug zien op een zeer geslaagde avond mede dankzij' het zeer mooie weer dat hieraan ook een steentje bijdroeg. Nadat de korpsen het sportterrein hadden verlaten werd dc uitslag van de verloting ten bate van „Taptoe Bru '76" bekend gemaakt en wei den de' winnende nummers door me vrouw Hekman getrokken. Bruinisse daverde ran de .muziek- ln vele straten was een korps te vinden. (Foto: Zierikzccsche Nieuwsbode^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4