Sappige bijgeluiden over keus uit tachtig ingekomen stukken Perfekt systeem: 1953-effekt voor bevolking onmogelijk Brogum maakt een goede start bij (vroeg) begin van nieuwe seizoen 3 Gemeenteraad Zierikzee NOG DRUK STRAND NUTSSPAARBANK Rampenregeling voor Zierikzee STREEKNIEUWS Grootste jongerencentrum van Zeeland ZTERIKZEESCITE NIEUWSBODE Dhindig 24 auguatu» 1070 Jjr. 21949 ZIERIKZEE, 23-8. Op de maandag gehouden vergade ring van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Tli. II. de Meester, bevond zich een lijst van maar liefst tachtig ingezonden stukken, die geluk kig echter niet allemaal aanleiding gaven tot het ma ken van opmerkingen. Het kollege berichtte de raad dat afvalbakken voor de paxkeerterrei- nen zijn besteld, terwijl voor de Wandeling een behoefte-onderzoek naar bakken wordt gedaan. De heer Asma wilde met de bak ken een definitiever kant op. Hij dacht aan omheinde standaards, waarin vuilniszakken zijn te mon teren. De huidige bakken puilen uit. De wethouder P. IV. zei de zaak te zullen onderzoeken. De heer Den Boer kreeg de informatie van de P.Z.E.M. dat hoge rekeningen door gaans optreden bij mutaties; een dubbele aanbieding accept-girokaart blykt lastig te zyn. De heer Becu had waardering voor het verslag van het Werkvoor- zieningsohap Schouwen-Dudveland. Hij wees op het nadelig saldo en meende dat een subsidieregeling van 15°, o niet onwelgevallig is. De wethouder gaf hierop nog een klei ne toelichting er op wijzend dat het werkvoorzieningschap te Zierikzee vaak als voorbeeld wordt gesteld. Om kollekte- vergiinniiig De heer Verschelling viel over de afwijzing door het kollege van een kollektevergunning voor de Stich ting Aktie Dorp van Vrede (revali datie in de Kongo). Volgens het kol lege zouden Rode Kruis en. Unicef hiervoor zorgen. De heer Verschel ling ontkende dit. De voorzitter waarschuwde tegen kollekte-moeiheid en wees op het in gewonnen onafhankelijk advies bij het Centraal Archief. De heer Den Boer vond het vreemd dat ingewonnen informaties onderling nogal eens -verschillen. De voorzitter zegde toe dat het kollege zich nader zal laten informeren. Adhesie werd betuigd aan een motie van de gemeente Veere, waarin bij de minister van verkeer en waterstaat wordt geprotesteerd tegen het" voor nemen de 1 O-personen - bezetting te hanteren als graadmeter voor het voortbestaan van buslijnen, waar door vooral bewoners van platte landskernen worden gedupeerd. Verwezen werd hierbij naar de oor spronkelijke aankondigingsbrief van de minister en een brief van 17 juni jl. van de R.T.M. aan de minister. Gezien de situatie zag de heer Groen nog geen busverbinding met plan-West. De heer Den Boer meen de dat nieuwe bussen wel helemaal kunnen worden vergeten. Ore vel ingenbekken Tevoren had de heer Becu ge-in- formeerd naar de afzijdige houding van de gemeente ten aanzien van de ontwikkeling Grevelingenbekken. De voorzitter herinnerde aan een eerder ter zake gemaakte opmerking, dat Zierikzee niet aan de Grevelingen ligt en zich niet betweterig wil op stellen t.a.v. andere gemeenten. De heer Den Boer dacht toch dat een algemene zaak ook Zierikzee zou raken, nl. de kwestie van een zoute of zoele Grevelingen. De heer Ver schelling kxeeg de toezegging dat volgend jaar een nieuw model lo- zingsyerordening wordt gemaakt. Volgens de voorzitter heeft het geen zin thans een wijziging aan te bren gen, temeer daar het dan zou gaan om (chemische) stoffen, die in de gemeente toch niet worden geloosd. Agenda de ideale gezinshank! Termijn sparen met boge rente OUWERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. Na a>l deze - en andere - haak punt j es, schoot de raad vrij snel dooi de (lange) agenda heen. Talrijk wa ren de grondzaken, die wij - na de voorpublikatie - hier kort weerge ven; Verkoop grond A. Berrevoets, ondergrond krotwoning Ravestraat 21 (76 m2: f 45,- per m2); verkoop grond A. C. Overdule, naast en ach ter woning Bagijnestraat 32 (60 m2: f 45,- per m2); verkoop grond F. R. Pos te Brouwershaven, perceel Rode Dorp 54 (225 m2: f 45,- per m2). Idem P. J. Verkaart, perceel grond in de Bagijnestraat 315 m2: f 45,- per m2). Idem A. L. J. Verloo, per ceel grond in de Bagijnestraat (9 m2: f 45,- per m2). Idem J. Zwart, ondergrond Krepelstraat 25 (125 m2: 1' 45,- per m2). Restauratie woning De raad nam een voorstel aarf de destijds uitgegeven onbewoonbaar verklaring van het pand Lange St. Janstraat 19, eigenaar de heer C. J. A. van Velthoven, op te heffen. De heer Asma kreeg de toezegging dat een vriendelijk briefje zal uitgaan, als hommage voor het feit dat de woning fraai is gerestaureerd. In plan-West komen de volgende straatnamen: Oesterstraat, Kreeft straat en Krabstraat en de twee pa den: Zeeasterpad en Wulkenpad. Eervol ontslag per 1 augustus werd verleend aan mej. G. Mensink, on derwijzeres aan de Beatrixschool. In de vakature werd voorzien door be noeming van mevr. H. de Groot- Mulder, in tijdelijke dienst. Voorlopige vaststelling vond plaats van de bedragen openbaar kleuter onderwijs over 1975 en het vijfjarig tijdvak 1971-1975. Idem het bedrag uitgaven openbaar lager onderwijs 1975. Omheining Het bestuur van de Ver. t. bevor dering van het Chr. Schoolonderwijs verzocht plaatsing van een omhei ning ï'ond de terreinen van de kleu terschool „De Speeldoos" in plan West en het aanbrengen van een ny- lonnet over de bij de school behoren de zandbak. Het kollege stelde voor medewerking te verlenen aan de tot standkoming. De heer Asma zou een regeling fout vinden, waardoor de buurt wordt gedupeerd. Er steken in scho len gemeenschapsgelden en de ge meenschap heeft dus ook rechten. Op summiere wijze kan z.i. wor den voorkomen dat fietsen en brom fietsen tussen de beplanting komen. Een net over een zandbak zag hij ook niet zo duidelijk; het gaat in de korste keren kapot en andere scho len hebben daar mogelijk ook wel behoefte aan. Komen die ook om hulp vragen? De voorziter vond zo'n net niet gek als afweer tegen huis dieren en herinnerde aan de door de inspekteur uitgesproken wens ter zake wat betreft de school ,,'t Mie- renest". De voorzitter vond wel dat de omheining speels en niet streng behoort te zijn. Het moet allemaal binnen de perken blijven; enige spoed echter is geboden in verband met het advips van de inspoktie. Bijdrage R.P.C.Z. De raad ging akkoord met een voorstel de gemeentelijke blokkade t.a.v. de bijdrage Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland voor het tweede halfjaar 1976 op te heffen en het nog verschuldigde bedrag van f 6.35 per leerling te voldoen. De wethouder van onderwijs wees er op dat de ontbindende voorwaar de voor Zierikzee destijds was min stens de 90-procentige medewerking van andere gemeenten. Die 90 pro cent is er al lang niet meer. De voor zitter erkende dit, maar wilde voor 1976 de zaak afdoen, om dan voor 1977 het allemaal opnieuw te bezien. De gemeente betaalt f 3000 subsi die aan de Mr. Breetvelt-speeltuin. Motivatie is de grote zelfwerkzaam heid van het bestuur en de keurig onderhouden staat van de tuin. De Stichting Samenwerkende Re- klasseringsinstellingen krijgt voor 1976 een subsidie van f 0,03 per in woner. Een subsidie van f 5877 wordt verstrekt voor restauratie van het pand Nieuwe Haven 27, eigenaar de heer C. Berrevoets. Voorlopige vast stelling vond plaats van de gemeen terekening 1974 en de gemeentelijke volkskredietbank. Rekening-courant overeenkomsten worden ingesteld t.b.v. de heer R. Feijen tot een maxi mum van f 67.216, te vermeerderen met f 25.025 ter financiering van restauratie pand Sint Domusstraat 45. Idem t.b.v. de heer J. Quaak tot een maximum van f 33.060 te ver meerderen met overige toezeggingen, alles onder goedkeuring van G.S. Men loopt wat op deze zaak vooruit om enige vaart in deze zaken te krij gen. Begrotingswijzigingen Hierna volgde een aantal begro tingswijzigingen. Een bedrag van f 7500 wordt uitgetrokken voor een speelobjekt bij ,,'t Kofschip" (soort boot). De heer Asma vond het niet zo prettig om te zeggen, maar her innerde er aan dat de vorige boot in de kortste keren aan diggelen is ge gaan. Hij zou het ook beter vinden als het bedrag werd gespreid over twee posten t.w. onderwijs en alge mene middelen, daar ook anderen dan leerlingen van het speelobjekt gebruik maken. De voorzitter wees er op dat ook de Ouderkommissie een bedrag voor het speelobjekt op tafel heeft gelegd. Het kollege zal verdeling van de post nader bezien. Risikofonds Andere begrotingswijzigingen had den betrekking op: instelling risiko fonds van stadsvernieuwing, subsidie van de schaakvereniging f 691,50), rekonstruktie't Vrije, rekonstruktie Korte Nobelstraat, Rekonstruktie Hoge Molenstraat (tussen Schuitha ven en 't Vrije), inrichting archief- kluizen, risikofonds t.b.v. stadsver nieuwing, aankoop restauratiemate riaal voor de binnenstad en aankoop bestratingsmateriaalRestauratiema teriaal kan tegen kostprijs aan be langhebbenden ter beschikking wor den gesteld, maar er kunnen uitzon deringen zijn (muurankers b.v.). Bij de rondvraag vroeg de heer Becu naar een volgende vergadering, met als thema de jachthaven en naai de aanleg van een noodsteiger aan „De Val". Deze zaak komt later aan de orde. ZIERIKZEE, 23-8. De Zierikzeese raad hechtte zijn goedkeuring aan een raamverordening Rampenbestrij ding. Met <1 it stuk - het is een kompleet boekwerk ge worden - beschikt de gemeente over een onmisbaar naslagwerk, met als belangrijkste doel de bevolking, in geval van een onverhoopte ramp, snel te alarmeren en passende maatregelen te treffen. De heer Den Boer wees op de noodzaak van regelmatig bijwerken, daar de inhoud snel zal veranderen. De voorzitter deelde mede dat het boek al enkele jaren bestaat. Het is losbladig samengesteld en wordt regelmatig bijgewerkt. De heer Becu vroeg om een boekje in zakformaat. ZIERIKZEE Inbraak bij twee garages In de nacht van maandag 23 op dinsdag 24 augustus werd ingebro ken bij het garagebedrijf Glerumen het garagebedrijf Van der Wekken, beide te Zierikzee. Bij het eerstge noemde bedrijf verschaften de da ders zich toegang door een ruit van een garagedeur los te slaan. Bij de garage van Van der Wekken werd een reeds openstaand raam verder opengeduwd. Er werden geen ver dere vernielingen aangericht. In beide gevallen werd een klein geld bedrag ontvreemd. Gezien dezelfde werkwijze wordt aangenomen dal beide inbraken door dezelfde da- der(s) werden gepleegd. „Zevibel"-visseiijdag Op zaterdag 11 september organi seert de vereniging „Zevibel" een visserijdag i.v.m. het heugelijk feit dat in de Oosterschelde een pijler- dam gebouwd gaat worden. Het of ficiële gedeelte speelt zich af in de Concertzaal, waarvoor talrijke auto riteiten zullen worden uitgenodigd. Ledenvergadering „Zatftf en Kleur" Vrijdag j.l. vond de ledenvergade ring plaats van de vogelvereniging „Zang en Kleui-", Na opening door de vice-voorzitter de heer M. Braber deelde deze mee dat een prijzentafel' op de aanstaan de tentoonstelling verwezenlijkt zal worden. Verder meldde hij dat de vereniging een lichtdrukapparaat is geschonken door een firma die onbe- 'kerxd wenst te blijven. Na behande ling van de ingekomen stukken en de rondvraag sloot de heer M. Braber oridèr dankzegging deze vlot afge werkte vergadering. Filmvoorstelling in de Concertzaal Loaded Guns is de titel van de spannende spionagefilm die a.s. za terdag- en zondagavond wordt ver toond in de Zierikzeese Concertzaal. In deze film gaat het over de avon turen van een vrouwelijke „free lancen-gangster, die met haar ben de in Napels een nieuwe slag pro beert te slaan. Daarbij komen zo wel botsingen voor met de politie als met een konkurrex-ende bende. De hoofdrol in deze film (toegang 14 jaar) wox-dt vertolkt door fraaie Ursula Andress. BROUWERSHAVEN Brandweer drie maal in aktie De langdurige droogte draagt ex- veel toe bij, dat de regiobrandweer korpsen thans hun paraatheid kun nen bewijzen. In Brouwershaven moest het korps binnen 36 uur drie maal uitrukken en wel zaterdag avond, toen in Den Osse een droge weide, waarin ponnies liepen in brand stond; maandag voormiddag stond de grote droge heg achter het huis van de fam. Van M. aan het Bostonplein in lichterlaaie en 's middags was het de beurt aan de Schouwsedijk, welke over een flinke lengte in brand stond. Volgens de brandweerkomman- dant ligt de vermoedelijke oor-zaak in hèt achteloos weggooien van bx-andende peuken. Daar de meeste sloten droog staan wordt de water- aanvoer ook een probleem. Zo moest men water per tank uit Den Osse halen. Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 31 augustus maakt de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een exkursie naar het Werkvoorzie ningschap „Zuidhoek" te Zierikzee. KERKWERVE Afscheid de heer L. A. v. d. Berg Wegens het bex-eiken van de pen sioengerechtigde leeftijd neemt de heer L. A. v. d. Berg dezer dagen afscheid van zijn funktie als ge meentewerkman in dienst van de ge meente Kerkwerve. De heer v. d. Bex-g wox-dt in verband hiex-mee op woensdag 25 augustus aanstaande een afscheidsreceptie aangeboden in het verenigingsgebouw te Kerkwer ve. (Zie ook de agenda). BRUINISSE Bezemwagen komt De straten van Bx-uinisse worden woensdag 25 augustus "weer ge veegd door de bezemwagen. De eigenaren van auto's worden ver zocht hun medewex'king te vex-lenen door hun auto's tijdelijk op een an- dex*e plaats te parkeren, zodat de bezemwagen vrije door-gang heeft, en op deze manier de straten inten sief gex-einigd worden. RENESSE. De stranddrukte heeft nog kenmerken van het hoogseizoen, ook al werd te Renesse dit „seizoen" dan al officieel beëindigd. Er zijn nog heel wat loeristen en ook dagbezoek, zodat het een drukte van belang is, langs de waterlijn. Hotels en pen sions zijn nog altijd bezet. Maar deze week lopen de Duitse vakanties af; dan zal het allemaal wel wat minder worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ontslag Aan de heer G. Hoogendoorn te Ouwerkex-k, werkman in algemene dienst, werd met ingang van 1 okto ber a.s. eervol ontslagen. Zijn benoe ming vond eertijds plaats ter tijde lijke aanvulling van het personeels bestand van gemeentewerken. Het nieuwe schooljaar Bij de ingang van het nieuwe leer jaar kwamen op de openbare basis school voor het eerste leerjaar 34 nieuwe leexiingen op school waar mee het totaal aantal leerlingen op 141 is gekomen. Op de christelijke basisschool kwamen 26 nieuwe leer lingen in de eex-ste klas waarmee het totaal aantal gelijk staat met de openbax-e basisschool n.l. 141 leerlin gen. Op de Chinstelijke Nijverheids school voor meisjes kwamen voor het eex-ste leerjaar 16 nieuwe leerlingen waarmee dit totaal nu komt op 80 leerlingen. S.V. „Kwiek" Sinds twee weken zijn de trai- ningsui-en van sportvereniging „Kwiek" weer gestart. Bij de ver schillende tx%ainingsuren van de af deling turnen zowel als bij de volley bal zijn nieuwe leden van harte wel kom. Over de vex*schillende aan vangstijden van de trainingen geeft de secx-etax-esse mevr. E. Duinhou wer, telefoon 1763 graag nadere in lichtingen. Bevolking en woningbouw Het inwonertal van Bruinisse tel de per 1 januari 1976 2866 inwoners, en is sindsdien gestegen met 36 in woners waarmee het totaal aantal inwoners komt op 2902. De woning- voorraad nam in de maand juni toe van 1032 woningen tot 1035 wonin gen. Intussen wex-d aan een tweetal inwonex-s premie verleend voor de bouw van een nieuwe woning en wel aan de heer J. Jonker voor de bouw van een woning in de Nieuwstraat en aan de heer J. v d Bos voor de bouw van een woning in de Molen- slraat. ZIERIKZEE, 24-8. De grote opeiiitigsavoiul van het nieuwe seizoen, zaterdag jl. in tie jeugdsoos Brogum, is een bijzonder groot sneees geworden. De voorzitter achtte zo'n boekje niet nodig, daar het grote boek be stemd is voor maar enkele perso nen. Het is meer bestemd voor de hulpverlener, dan voor degene die hulp ontvangt. De verschillende deelnemers trouwens beschikken over het geheel. De heer Groen zou het grote boek ter inzage willen leg gen voor het publiek. De voorzitter was daar bang voor. Geen halve informaties „We schieten niets op met halve informaties aan het publiek, dat over het algemeen veel te kalami- teus denkt. Met name in plan West leeft het waanidee dat bij een wa terramp de huizen in een oogwenk tot aan het dak in het water staan. Daar is niets van waar", aldus de voorzitter. Hij prees de bestaande rampenre geling. „Als die er in 1953 geweest was, dan zouden er heel wat minder slachtoffers zijn gevallen. Het allerergste wat de plan-West mensen kan overkomen is dat ze tot de knieën in het water komen te staan, maar die vrees Is thans zelfs ongegrond", aldus de voorzitter. De start van hel nieuwe (vjjfde lustrum)-jaar werd op deze zeer druk door de jeugd bezochte avond om lijst door de Engelse-Ierse formatie Diarmaid, Richard en Sebastian. Verder werd de muziek verzorgd door de swingformatie Johnny's Rock en Roll Band. Op deze geslaagde openingsavond konden niet minder dan 160 nieuwe leden worden ingeschreven, alle maal jongeren uit Zierikzee en om geving. Aan ledenwinst betekent dit ecrl absoluut record. Hel ziel er dan odk haar uit dat Brogum ook dit jaar weer aanspraak zal kunnen maken op het predikaat grootste jeugdcentrum van geheel Zeeland. „En dan tb bedenken dat We geheel zonder subsidie werken aldus vol ijverig secretaris cn coördinator Koes Verkerk. De soos krijgt overigens wel een in directe subsidie, omdat ook dit jaar weer met toestemming van de ge meente gratis gebruik mag worden gemaakt van het gebouw, dat overi gens - zoals bekend - zal moeten worden gesloopt. Brogum hoopt overigens dat het dit vijfde lustrumjaar in het ver trouwde gebouw zal mogen volma ken. De soos heeft immers weer ve le grote plannen voor het komende seizoen. Veel succes bij de start werd Bro gum zaterdagavond toegewenst dooi de heer H. Asm3, voorzitter van het bestuur. Hij wees er op dat Brogum ongetwijfeld het grootste jongeren centrum van de provincie aan het worden is. Als aanzet van het ope ningsfeest kwamen bestuur en com missieleden, een gezelschap van een vijftigtal personen, reeds vrijdag bijeen voor een gezamenlijke etentje in het Chinese restaurant in de Hoofdpoortstraal. Vroeg begonnen De soosaktiviteiten zijn dit jaar bijna vier weken eei'dcr begonnen dan vorig jaar. Dat de deuren dit seizoen al zo vroeg werden geopend werd mede gedaan in verwachting van dc komst van de Noordierse kin deren want de bedoeling was dat Brogum als opvang- en ontspan ningscentrum zou gaan fungeren. Zoals bekend is de komst van de jeugd uit N.-Ierland uitgesteld maar dat neemt niet weg dat deze kinde ren, als zij eventueel nog naar Zie rikzee komen, in Brogum een har telijk ontvangst kunnen verwachten. De soos zal de komende weken en maanden weer regelmatig geopend zijn op donderdagen, vrijdagen, za terdagen en zondagen. Hulpverlening Aan de samenstelling van hei programma wordt thans nog hard gewerkt. Er kunnen weer vele akti- viteiten worden verwacht op het ge bied van film, diskussie en sport. Een belangrijke zaak wordt weer de hulpverlcningscluh die in sa menwerking met de Prnt. Stichting voor Maatschappelijk AVcrk weer veel goed werk hoopt tc verrichten. Verder zal bij Brogum ook alle aan dacht worden gegeven aan het ac tuele probleem van de jeugdwerk loosheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3