Egyptische commando's bevrijden gekaapt vliegtuig uit macht guerillastrijders Honderdvijftig Zeeuwse boeren gaan hulp vragen Verenigde Staten zullen openlijk stelling nemen inzake Zuid-Afrika Moesson in Pakistan Unicef-hulp voor Pakistan Besparing A.W.B.Z. veel groter dan regering vraagt Water op rantsoen in Engeland Regering wil nieuwe huurwetgeving voor woonruimte Kaping georganiseerd door Gaddafi Verkoop van drinkwater Klinische hulp voor verslaafden in Rotterdam Boekowsky niet langer eenzaam opgesloten Sportduiker overlijdt aan caissonziekte AGENDA lvAIRO, 23-8. Mei een niisleidiiigsmaiioeuvre zijn commando's van het Egyptische leger er maandag in geslaagd een gekaapte Boeing 737 op de luchthaven van de Eyptische stad Luxor uit de macht van drie Ara bische guerillastrijders te bevrijden. ISLAMABAD, 23-8. Zware moes sonregens hebben in Pakistan 5,5 miljoen mensen getroffen en meer dan 35.000 vierkante km land onder water gezet. De Pakistaanse minister van fi nanciën, Rana Mohammad Hanif, deelde maandag in het parlement in Islamabad mee dat de omvang van de schade pas te overzien is wan neer het water weer is weggetrok ken. Volgens de eerste berichten zijn 300.000 huizen in 12.700 dorpen ver nield. Over grote gebieden is de oogst verloren. Ook telefoon- en te- legraafleidingen zijn ernstig be schadigd. GENEVE. 23-8. Het kinderfonds Unicef zendt met grote spoed medi cijnen en watcrzuivcringsmiddelen ter waarde van f 350.000 naar de overstromingsgebieden in Pakistan. Dit heeft een woordvoerder van Uni cef in Genève bekendgemaakt. Ongeveer vier en een half miljoen mensen in Poendsjaab en Sind zijn slachtoffer van de overstromingen die ongeveer 10.000 dorpen hebben geteisterd en die grote schade heb ben aangericht aan irrigatiesystemen. Meer dan 280.000 hectare staat onder water. 610:000 mensen zijn geëva cueerd en 80.000 huizen zijn verwoest. Onder slachtoffers zijn twee miljoen kinderen ondergebracht in 400 kam pen. ROTTERDAM, 23-8. Een bedrijf in Nieuw-Zeèland, Resource Develop ments Ltd., bégirit volgende maand met de vérkoop van drinkwater in het Arabische oliestaatje Bahrein, gelegen aan de Perzische Golf. Acht tienduizend liter water, afkomstig uit een kristalheid bergmeer, wordt per schip van Auckland naar Bah rein gebracht, waar het in plastic flessen van een liter te koop zal wor den aangeboden in een supermarkt. Als er voldoende belangstelling be staat voor het proukt, zal Recource per jaar zo'n 150.000 ton water ex porteren naar Bahrein, zo meldt het Engelse vakblad Sea Trade. VUGHT. Te Vughl ivercl het huwe lijk voltrokken tussen de heer E. Vernède, partikulier sekretaris van prins Bernhard en mej. G. Hazen berg, tot voor kort partikulier se- kretaresse van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Het prinse lijk paar was met de kinderen naar Vughl gekomen, om het bruidspaar geluk te wensen. Volgens ooggetuigen werd de aklie ingeleid door twee als monteurs ver momde commando's en voltooid met een stormaanval van een elitekorps op het toestel waarin ongeveer hon derd passagiers en bemanningsleden zaten. Bij de aanval was een van de ka pers zwaar gewond. De passagiers en de bemanningsleden bleven onge deerd en ook aan de kant van de Egyptische bestormers vielen geen slachtoffers. Dc Egyptische premier Mamdoeh Krater in Zuidpool INDIANAPOLIS, 23-8. De Amerikaanse geoloog Wei- haupt heeft bij de Zuidpool on der een 1.600 meter dikke ijs laag een 800 meter diepe krater met een middellijn van 240 km ontdekt, volgens hem gevormd door het inslaan van de groot ste meteoorsteen die ooit de aarde trof. De meteoriet moet een doorsnee hebben gehad van vier tot zes km en een ge wicht van 13 miljard ton. Het ding is volgens Weihaupts be rekeningen 600.000 tot 700.000 jaar geleden ingeslagen. BERN. Dc Zwitserse president, Rudolf Gnaegi, heeft Italië maandag alle hulp aangeboden welke het no dig mocht hebben voor de bewoners van het gebied van Seveso,. die na de gifgas-ontsnapping uit een chemi sche fabriek, onderdeel van een Zwitserse onderneming, uit hun wo ningen moesten worden geëvacueerd. Salem verklaarde later dat de vlieg tuigkapers hadden bekend dat dc aktie was gefinancierd door de Li bische leider kolonel Gaddafi. Deze had hun een beloning van ongeveer 240.000 dollar in het voor uitzicht gesteld als zij het Egyptische vliegtuig naar Libië zouden dirige ren. De spanningen tussen Libië en Egypte zijn de laatste weken aan zienlijk verscherpt. „Storing' De Westduitse arts Eberhard Klein die met zijn vrouw en twee kinderen in het gekaapte vliegtuig zat, vertel de dat de gezagvoerder de kapers had wijsgemaakt dat het toestel een motorstoring had. Met hun toestem ming liet hij twee mecaniciens ko men. Op een bepaald moment opende de mecaniciëns, die in werkelijkheid Egyptische militairen waren, het vuur op de kapers,.waarna het toe stel door andere commando's werd bestormd. Doordat de passagiers en bemanningsleden op de grond waren gaan liggen bleef iedereen buiten hét schootsveld en daardoor ongedeerd. Het drietal wilde met hun daad dc vrijlating afdwingen van drie Li- biërs, een Zuidjemeniet en een Pa lestijn, die wegens politieke aansla gen in Cairo gevangen zitten. Zij hadden gedreigd het toestel op te blazen als hun eisen niet werden in gewilligd. WASHINGTON, 23-8. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heelt zwar te Amerikaanse leiders maandag verzekerd dat hij „in de komende dagen zeer openlijk stelling zal ne men tegen het vermoorden in Zuid- Afrika" van zwarten tijdens dc golf van ongeregeldheden. Dit heeft ds. Jesse Jackson meege deeld. Jackson stond aan het hoofd van een delegatie van vooraanstaan de zwarte Amerikanen die op het State Departement een bespreking met de minister voerde. Volgens Jackson had Kissinger ook te kennen gegeven dat als de huidige politieke onderhandelingen met Zuid-Afrika niet een einde zouden kunnen maken aan de „moorden" in Zuid-Afrika, de regering „de weg van economische sancties zou vol gen". ROTTERDAM, 23-8. Dc commissie voor sociale zaken en volksgezond heid in Rotterdam is maandag ac- coord gegaan met een plan van de G.G. en G.D. in de Maasstad voor hulp aan verslaafden aan verdoven de middelen en alcohol. Voorrang zal worden gegeven aan de bestrijding van het gebruik van verdovende middelen. Deze is met name het grootst onder de Surinamers. Vooral in de Westkruiskade-buurt zijn de problemen van dien aard, dat ingrij pen dringend noodzakelijk is. In deze wijk zouden twee nieuwe straathoek werkers aangesteld moeten worden. UTRECHT, 23-8. Dc Ziekenfonds raad kan de regering waarschijnlijk een nieuwe meevaller aanbieden op het gebied van de collpctievc lasten. Staatssecretaris Hendriks heel't de Raad er deze maand nog eens schrif telijk aan herinnerd, dat de regering er in het kader van de zogenaamde één procents - bezuinigingsoperatie vanuit gaat, dat de kosffii van de Algemene WetBijzondertrzsiektekos-,,.. ten in 1988 rond f 70 miljoen onder het bedrag zullen blijven dat volgens het kabinet zou worden bereikt bij een ongewijzigd beleid, namelijk f 10.640 miljoen. De financiële commissie van de Ziekenfondsraad heeft echter inmid dels becijferd dat ook bij voortzetting van het tot dusver gevoerde beleid, de kosten voor 1988 nu geraamd kun nen worden op f 8.135 miljoen; ëen verschil dus van f 2.500 miljoen. Zelfs als men er rekening mee houdt dat de regering bij haar prognoses uit is gegaan van een te hoge loon somstijging (11,3 procent per jaar), blijft er nog een besparing over van f 1.340 miljoen, een bedrag dat bijna twintig keer zo groot is als dat wat de regering vraagt. GOES, 23-8. Ruim lionderclvijftig Zeeuwse boereu zullen tussen mi en maart 1977 een beroep moeien doen op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen van de Bijstandswet, omdat zij door de droogte in ernstige financiële moeilijkheden dreigen te raken. Dit is een schatting van dr. ir. C. van Beekom, hoofdingenieur-direc teur voor dc bedrijfsontwikkeling in Zeeland. Een derde deel van de aan vragen - zo meent de heer Van Bee kom - zal van dc rundveehouderij en de gemengde bedrijven komen, de rest van akkerbouwers op dc lichte gronden van Walcheren en Zceuws- Vlaanderen. Tijdens de regenperiode van twee jaar geleden deden 545 Zeeuwse boe ren een beroep op de Rijksgroepsre geling, maar zo ernstig als toen is de situatie nu niet, zo meent de heer Van Beekom. Kenmerkend zijn de enorme ver schillen in opbrengst die zich dit jaar in de Zeeuwse landbouw hebben voorgedaan. Er zijn boeren die dit jaar een record-tarwe-oogst van 3.000 kilo per hectare hebben binnenge haald, terwijl anderen tiog geen 2.500 kilo per hectare van hun land haal den. Ook bij het blauw maanzaad waren de verschillen enorm: 180 kilo per hectare bij het ene, 1,900 bij het andere bedrijf. Suikerbieten Voor de suikerbieten, waarvan men tot voor kort in Zeeland nog dacht dat het wel zou meevallen, begint de heer Van Beekom het ergste te vre zen nu de zon veel warmte blijft ge ven en een harde wind het laatste restje vocht uit de grond wegzuigt. De uienoogst - dit jaar twee tot drie weken eerder begonnen dan nor maal - verloopt in Zeeland voorspoe dig. De uien zijn wel erg klein geble ven, maar de prijsontwikkeling is goed. De Nederlandse bruine-buinenoogst, die hoofdzakelijk uit Zccuws-Vlaan- deren en Zuid-Beveland komt, be draagt maar een derde van dc nor male opbrengst. Van dc Zeeuwse aardappeloogst is in theorie - dat wil zeggen als er nog flink wat regen komt - nog een goede opbrengst te verwachten. (Dc woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Wash ington, Robert Funseth, kon nog geen commentaar van Kissinger op de verklaring van Jackson geven). LONDEN, 23-8. Voor het eerst se dert het begin van de droogte zal voor een deel van de Britse industrie het water gerantsoeneerd worden. De fabrieken in Zuid-Wales zul len met ingang van maandag slechts 50 procent van hun gebruikelijke hoeveelheid krijgen. De huishoudens in dat gebied moeten het al 17 uur per dag zonder water stellen en mogelijk zullen scholen 's middags met het oog op de rantsoenering gesloten moeten worden. Een aantal ministers heeft maan dag de vakantie onderbroken om heden (dinsdag) een spoedzitting on der leiding van premier James Callaghan bij te wonen ter bespre king van de ekonomische gevolgen van de ernstigste droogte in het land sedert 250 jaar. FRANKFORT, 23-8. Volgens de Westduitse Vereniging voor de Men senrechten is de gedetineerde Sow- jetruss'ische dissident Wladimir Boe kowsky niet langer eenzaam opge sloten. De vereniging verklaarde maandag dat Boekowsky's moeder telefonisch had meegedeeld dat zij gelooft dat de verbeterde omstandigheden rond de gevangenschap van haar zoon, het gevolg zijn van internationale protesten tegen zijn behandeling. Mevrouw Boekowsky heeft haar zoon op 1.9 augustus mogen opzoeken nadat zij al verscheidene maanden niet méér van hem had gehoord. Boekowsky werd in 1972 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens het verspreiden van „propagan da tegen de staat". WEMELDINGE, 23-8. Op dc Oos- terscheidc voor de kust van Wemel- dinge is maandagmiddag de 21-ja- rige Belgische sportduiker J. p. P. Verrejjt uit Overijsel tjjdens het dui ken door dc calsson^iékte overval len! Een uur later ovèrleed liü in het ziekenhuis van Goes. Verreijt daalde tot een diepte van 30 meter af, keerde vervolgens in één ruk weer naar boven en kwam be wusteloos aan de oppervlakte. Direkt daarna werd hij in de décompressie- tank van het in de direkte omgeving verblijvende bergingsvaartuig ..De Walrus" gelegd. Omdat er geen vér betering in de toestand optrad, bracht men hem naar het ziekenhuis in Goes. Zicrikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaons beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Drcischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). DEN HAAG, 23-8. Op grond van een nog door staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting en ruim telijke ordening in te dienen wets ontwerp, wil de regering in 1977 dc jaarlijkse huurverhoging niet op 1 april laten ingaan maar op 1 juli. Bij dc keuze van dc hoogte van liet trendmatige huurslijgingsperccn- tagc zal rekening moeten worden ge houden met do verschuiving van de datum, opdat geen onaanvaardbare discrepantie ontstaat tussen de kos tenontwikkeling en de huurverho ging. De tijdwinst, die door deze ver schuiving /al ontstaan, in vergelij king met. liet eerdere tijdschema, kan worden gebruikt voor een goede voorbereiding door verhuurders cn huurders op een nieuwe huurwetge ving Nieuw huurbeleid Dit staal in een door de bewindsman aan de Tweede Kamer gezonden brief waarin bijzonderheden staan over een nieuw huurbeleid voor woonruimte, dut de regering voor ogen staat cn tevens een aantal maatregelen op somt die hij het volgend jaar wil la ten ingaan. Genoemd wetsontwerp, de huur- prijzenwet woonruimte, zal na half september bij dc Tweede Kamer wor den ingediend, evenals een wet op de huurcommissics en een wet tot wij ziging van het Burgerlijk Wetboek. Als de voorstellen van kracht wor den, komen zij in de plaals van dc: huurwet en enige andere wetten en voorschriften. Bij indiening van dc ontwerpen zal dc inhoud - zoals gebruikelijk - na der worden toegelicht. Dinsdag 24 augustus Nicuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Ooslerlund Voormalige school Groene Poort, 13.30 uur, voorlichtingsmiddag over Welfare-werk. Woensdag 25 augustus Zicrikzee Herv. Ver.-gebouw. Bijeenkomst Af deling C.P.B., 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 15.30 uur, af scheidsreceptie van de heer L. A. v. d. Berg. Nieu werker k Boerderij mevr. Bouman-Fri.de- richs, 13.30 uur, vertrek afd. Duive- land Plattelandsvrouwen-fietstocht naar landbouwmuseum. Zaterdag 28 augustus Zierikzce Concert „Nut en Uitspanning" (Zon- nemaire), 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film Loaded Guns. Bruinissc 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. Zondag 29 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Loaded Guns. Dinsdag 31 augustus Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex- kursie. Vertrek bus: 13.30 uur. Goes „De Prins van Oranje'. Diskussiebij- eenkomst P.v.d.A., 19.30 uur. Woensdag 1 september Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bloemschik- cursus afd. Duiveland Plattelands vrouwen Bond. Donderdag 2 september Nieuwerkprk Ger. Kerk, Zendingsavond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 EXPRESSIE Nou, de bromfietssclieurders heb ben ook de zomer van hun leven. Ditmgal niet geplaagd door enige koude, gaan de gasmaneiles open tot er geen gram speed meer valt te geven. Dichtbij en ver weg is derhalve de ring van hooghuilend razend 50 cc-geluid rondom ons. Ik sta altijd weer verbijsterd wal de knapen uit hun madhientje halen en hoe roekeloos ze soms tekeer gaan. Dat 2al de overmoed van de jeugd wel zijn en wie kan die on derdrukken? Wat echter hei geminachte kloot jesvolk nog wel zou willen is, dat de bromjongens eens de allerprimitief- sie v verkeersregels probeerden te leren. B.v. dat rechtuitgaand ver keer voorrang heeft boven afslaand. Dergelijke simpelheden! Het zou de respektievelijke hersenpannen wel enigermate belasten, maar vragen slaat tenslotte vrij. Nog een vraag trouwens: steek het handje eens uil. Men slaat b.v. op een kruispunt te wachten en denkt dat hel aanstor mende monster de rijrichting zal vervolgen. Dc goede, snelle vriend komt van rechts en heeft dus voor rang, maar - de wachtende nege rend - rijdt h(j dan plotseling rechts of links. Het handje is kennelijk lam. Hei oude :cer komt dan weer bo ven, dat men een gierend motor- monster ooit in Nederland ...fiets" heeft willen, noemen. Weliswaar bromfiets, maar een fiets, waarmee don velen purlikulicrè T .T.-races plegen ie houden. En dan het ge luid. Zonder hetzerig te doen heb ben recentelijk zeker twee ver- keersmensen uil hel buitenland hun uiterste verbazing uitgesproken over hel lawaai, dal dc „fiets" hier mag produceren. Er zijn jank-cllendclin- gen die dc zenuwen drie dimensio naal kapot tergen en die op kilo meters afstand nog te horen zijn. Het zijn dc akeligste gelttidsvervui- Icrs. dia deze maatschappij kent, erger dan de portablebuitenzet- Iers, waaruit hel drenzend, nimmer eindigend beatgcluid sijpelt als iva- ter door een rotsspleet. Bij een niet te omzeilen handicap, spreekt de dokter dc toverformule: „jc moet cr mee leren leven", maar - denk ik dan - als dc handjes nv eens wel uitgestoken werden cn de uitlaatpijpjes eens toerden dicht ge knepen en cr enig resjtekt zou zijn voor mede weggebruikers, dan be hoefden we althans met de brom mers niet te leren leven. Maar het zal wel een illusie blijven. Hel sim pelste is het moeilijkste te bereiken. Ook bromgeluid is kennelijk de .allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie", maar cn mij al tc individueel. We blijven das hopen SCHJERF.1LANt)MAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2