Eensgezindheid over enkele onderwijszaken in Zierikzeese raad Kapper C. A. Uil te Zierikzee in het goud op 31 augustus Koningin en prins naar Italië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tiende leerkracht voor ,,'t Kofschip" „VISSEN VOOR DE WETENSCHAP" Zaak naar acht kruisjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 augustus 1976 133ste jaargang Nr. 21949 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 21,20, per Jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Veel stof in „Ingekomen stukkenrood ZIERIKZEE, 23-8. Een mooi staal van politieke eens gezindheid viel te noteren op de maandag gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester. Het gold de benoeming van een tiende leerkracht aan de openbare basis school ,,'t Kofschip" en - zo mogelijk - plaatsing van deze onderwijzer en klas in een lokaal van de vroegere Nieuwe Boogerdstraat-school. Om deze regeling te treffen stelde het kollege voor eerst een vroeger raadsbesluit, de bedoelde school niet meer te laten groeien, in te trekken. Nu echter bleek iedereen wel voorstander van een z.g.n. „zwerfklas", een klas dus behorend bij de school, maar elders in de binnenstad ondergebracht. Schoolraad alsnog om advies worden gevraagd. Het plan tot aanstellen van de tiende kracht, plus de poging een lokaal in te richten in de school Nieuwe Boogerdstraat, werden hier na m.a.s. goedgekeurd. De kwestie schoolgrens-verlegging komt - na advies van de Schoolraad - een vol gende vergadering in behandeling. Wethouder Doeleman gaf een ge schiedenislesje over dit onderwerp herinnerend aan een destijds door het hoofd der school gedaan verzoek tot het aanstellen van een 10e leer kracht en de afwijzing door de over heid van dit verzoek. De Ouderkom missie kwam daarop met een brief een onderwijskracht voor rekening van de gemeente aan te stellen, het geen het bracht tot een kollegevoor- stel, samen met een voorstel tot wij ziging van de schoolgrens. Dit laatste betekent de vaststelling van een nieuwe schoolgrens. De leer lingen-rekruteringsruimte tussen oude en nieuwe grens, wordt be heerd door het kollege, dat derhalve kan bepalen welk kind (afhankelijk van de woningplaats) naar welke school moet. Het gedeelte tussen oud en nieuw werd aangemerkt als „overloopge- bied." De Theo Tbijssenseliool De heer Roskam vond het voorstel niet ideaal, maar toereikend voor een jaar. Hij ried het kollege echter verder te zien en te denken in de toekomst aan een nieuwe Theo Thijssenschool, daar trouwens de se- mi-permanente status van dit ge bouw aan het aflopen is. Hij dacht een nieuwe school aan de rand van de binnenstad, met handhaving van de ruimte van 't Kofschip, altijd no dig in verband met de doorgaande groei van plan West. Bijzonder onderwijs De heer Den Boer wees op de in de historie gegroeide situatie van twee scholen aan de buitenkant. Hij zegde steun toe voor de tiende leer kracht en vroeg naar mogelijke kon- sekwenties voor het bijzonder onder wijs. De heer Asma refereerde aan de destijds verschenen onderwijsnota. Hij was altijd al voorstander van een „zwerfklas". Ten aanzien van de verlegging schoolgrens, betreurde hij dat de Schoolraad geen advies heeft kun nen uitbrengen. Hij wilde verder - in voorkomende gevallen - het bijzonder onderwijs op dezelfde wijze geholpen zien, als nu het openbaar. Wethouder Doeleman zei dat het kollege de Theo Thijssenschool al in gedachten heeft. Met de opmerking inzake het bijzonder onderwijs was hij het eens. Hét gaat het kollege er om, dat het nu geen zin heeft een dergelijke voorziening te treffen voor het bijzonder onderwijs. Dat kan veranderen, als de behoefte akuut wordt. De Schoolraad De voorzitter zei dat de Schoolraad wel advies is gevraagd; deze wilde de oude schoolgrens handhaven. Na het plan tot aantrekken van een tiende leerkracht echter is een nieu we situatie ontstaan en kan/zal de Bui ten-zon weringen Tevoren ook al eensgezindheid tussen de partijen, ditmaal rond door het bestuur van de Ver. t. bevorde ring Chr. Schoolonderwijs begeerde buitenzonwering voor een drietal lokalen. Het kollege stelde voor deze aan vraag af te wijzen, als gaande de normale eisen voor het basisonder wijs te boven. De heer Den Boer pleitte voor het aanbrengen van die zonweringen. Hij wees op buitenweringen aan de Theo Thijssenschool en zei dat het hier gaat om lokalen met platte da ken. In het algemeen wilde hij trouwens de noodzaak voor alle scholen onderzocht zien. De heer Groen was regelrecht voorstander van buitenzonweringen. Ze horen er gewoon bij, merkte hij op en wees op warmte-gevallen in de praktijk, waardoor werken uiterst moeilijk wordt. De heer Roskam bleek ook voorstander. Wethouder Doeleman zei geen moeite te hebben het voorstel terug te draaien. Alweer m.a.s. werd hierna besloten de aan vraag wél te honoreren. DEN HAAG, 24-8. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn dinsdagoch tend om tien uur vanaf de vliegbasis Soesterberg wederom naar hun va kantieverblijf in Porto Ercole ver trokken. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit meegedeeld. Het koninklijk paar kwam maan dagmiddag per regeringsvliegtuig van zijn vakantieverblijf in Porto Ercole naar Nederland terug. De ko- *WT'" ningin onderbrak vorige week dins dag al een keer haar vakantie in Ita lië voor overleg met de regering over het rapport van de commissie van drie, die de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire heeft onderzocht. De prins reisde toen ook met haar mee. Een dag la ter vertrok het koninklijk paar weer naar zijn buitenverblijf in Porto Er cole. ZIERIKZEE, 23-8. Twee jubileumvliegen in één klap worden dinsdag 31 augustus geslagen. Op die - in de historie toch al memorable - datum bestaat kapsalon C. A. Uil veertig jaar en viert de eigenaar zelf zijn gouden jubileum. Een rekenkundige slimmerd heeft uitgerekend dat kapper Uil in al die jaren zo'n kleine half miljoen mensen van gezichts- en hoofdharen heeft ontdaan. Het achtste lustrum van de zaak en het gouden jubileum gaan niet on opgemerkt voorbij. In de salon - Visstraat 10 - wordt op de jubileumdatum een receptie gehouden. Dat wordt gezellig praten en sterke verhalen van „toen" ophalen, want behalve instelling van funktioneel nut, betekeride vooral vroeger een kapsalon ook ontmoetingscentrum en had als zodanig een sociale funktie. ZIERIKZEE. De straks jubilerende kapper C. A. Uil in aki ie. „Onder de kam", de heer P. Duson, al 40 jaar klant. Ook een soort jubileum dus. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor die typische salonigezellig- heid echter moet men alweer wat jaartjes terug, want ook kapper Uil bedient zich al geruime tijd van het bespreeksysteem, symptoom van een gejaagder tijd, waarin de mensen menen geen tijd meer te hebben even 'gezellig bij te praten, terwijl het mes raspt of de tondeuse gonst. Niet „naar bet land" Intusèen heeft elk gekozen vak zijn persoonlijke motivatie; voor de heer Uil was dat in ieder geval de zekerheid „niet naar het land te wil len". In plaats van de schrepel werd het het scheermes en - in het begin al en nog vrij lang nadien nog - de handtondeuse. Het begon allemaal bjj de toenma lige kapper J. van Nordende, die een salonnetje had in het pand. waarin thans de Bar „La Bouchêe" in de Lange Nobelstraat. Daar werkte in 1926 de toen 14- jarige als jongste bediende tegen het fabelachtige salaris van f 1,- in de week, voor de volgende uren; werk dagen van 8 tot 21.00 uur en op za terdagen van 8-24.00 uur. Hoe komt een (jong) mens er door? Eigen zaak In 1927 trad de heer Uil in dienst als kapper in de salon van de heer W. C. de Vos in de Visstraat (thans cafetaria). Dat duurde allemaal tot 1936, toen op 31 augustus de thans gouden kap per, een eigen zaak begon in de Breedstraal, overgenomen van de heer W. M. A. van Liefland, voor heen Van Malland, kapper/kleerma ker. De tarieven waren „aangepast" aan de beroede krisisomstandigheden: knippen f 0,25, kinderen f 0,15 en scheren f 0,10. „Toch waren er men sen die twee of drie maal per week zich lieten scheren en regelmatig het haar Heten knippen. Dat moest af van 8 of 9 guldentjes per week" konkludeert de heer Uil, die in zijn vak heel wat zag veranderen „van de overvolle salon, omdat ook de geschoren klanten bleven plakken lot het afspraaksysteem per klant". Toen 13 kappers „Trouwens toen ik zelfstandig be gon, waren er te Zierikzee nog der tien kappers. Het is allengs minder geworden. De verbeterde (elek trische) scheerapparatuur en de nei ging het haar alsmaar langer te la ten groeien („maar er is weer een kentering'') zijn oorzaken, ook van de gewijzigde gang van zaken in de salon". De jubilerende kapper denkt voor al nog vaak terug aan de tüd, dat per dag zo'n 135 scheerklanten z\jn mes passeerden. Velen hadden ook een vakje in de salon met eigen scheerspulletjes. Het. was een tijd waarin de men sen nog wat meer tijd voor elkaar hadden, luisterden naar eikaars ver halen en de tv nog in geen velden of wegen was te bekennen. Oorlog en ramp Dieptepunten waren er ook in de loop der jaren, als in zovele geval len door oorlog en ramp. In 1944 werkte Uil nog in een salon te Dord- ZIERIKZEE. Op de bovenverdieping van het Maritiem Museum speelde zich de openingsplechtigheid af van de tentoonstelling: Vissen voor de wetenschap"bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Genootschap „Kor en Bot". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men herhaalt en herhaalt: er zijn geen kinderen meer, maar zijn er nog ouders? J. Boux. recht en tin februari 1953 een half jaar in de zaak van de heer Wolf op de Dam. Geen terugkeer echter meer naar de Breedstraat, want nog in het rampjaar werd de nieuwe salon in de Visstraat geopend, een zaak overigenomen van de toenma lige dames- en herenkapper Van Houten. In die zaak werd op 31 au gustus het zilveren jubileum ge vierd. Tijtl van balans Nu de zaak op weg is naar de acht kruisjes en de kapper naar het goud, is er even tijd om de balans op te maken. Zo'n 20 a 30 klanten zijn er nog van het eerste uur en - een wonder feitelijk - er zijn nog vier vaste scheerklanten. De heer Uil is altijd een „druk baasje" geweest. Tussentijds zag hij kans een groot aantal vakdiploma's te halen, na kursussen te Bergen op Zoom, Goes en Breda en vanaf 1946 is hij pen ningmeester van de Afd. Schouwen van de Ned. Kappersbond. Interes sant aspekt van het vak was ook het damesknippen en het grimeren, ook al „vanaf den beginne''. Zo zijn er tientallen schitterende school- Sinterklazen onder de handen van de heer Uil vandaan gekomen. In de periode van zelfstandig onderne merschap telde hij tien bedienden; een tijd zelfs drie tegelijk, maar nu doet hij het werk alweer vele jaren alleen. Haarstukje Een tijdje is ook een grote „hit" geweest; het haarstukje. Samen met zijn echtgenote (in de doekentijd waste zij per dag soms 150 servetten) volgde hij hiervoor een kursus te Rotterdam. „Iedereen was dol op een mini- pruikje, maar het is een voorbij gaande modegril geweest; ze liggen nu bij tientallen in de kast". Een laatste kursus gold het föh nen, een #„must" voor dé nieuwe, langere haarmodellen. Hoe nu verder, wilden wij weten? De heer Uil hoopt volgend jaar 65 te worden. „Ik wil dan nog wel wat doorgaan eventueel in afwachting van een opvolger, al zal dat niet een van de twee zoons zijn. Die kozen andere wegen''. De heer Uil is het vak nog niet zat. Letterlijk geciteer de uitspraak van hem; „ik heb het altijd met liefde gedaan en achter de stoel staande voel ik me nog al tijd miljonair". Fantastisch eigenlijk na vijftig jaar Verwachting tot woensdagavond: Warm Aanhoudend droog en zonnig; zwak ke tot matige wind uit oost tot zuid oost; minimumtemperaturen onge veer 12 graden, maximumtempera turen circa 28 graden maar langs de Waddenkust iets minder hoog. Voor donderdag: Aantal uren zon; 8 tot 14. Min.-temperaturen; omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 27 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: .90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 aug. Zon op 5.40, onder 19.42 Maan op 5.44, onder 19.16 26 aug. Zon op 5.41, onder 19.40 Maan op 7.03, onder 19.43 Nieuwe maan: 25 aug. (12.01) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 aug. 3.01 15.18 8.35 21.01 26 aug. 3.45 15.58 9.09 21.35 Springtij: 27 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het droge, zonnige en warme weer houdt ook woensdag nog aan. Een groot hogedrukgebied, met het centrum boven Oost-Duitsland, strekt zich uit van zuid-Scandinavië tot aan de Balkan. Het hogedrukgebied ver andert maar weinig van plaats en houdt bij ons een zuidoostelijke stro ming in stand, die warme en droge lucht naar onze omgeving voert. Een vlak gebied met. lage barometerstan den boven de Golf van Biscaje zorgt er voor dat vochtige lucht over Spanje naar Frankrijk stroomt. De voorste grens van de vochtige lucht lag dinsdagmorgen ongeveer langs de lijn Dyon-Orleans-Cherbourg. Ten zuiden van dze lijn ontwikkelen zich onweersbuien. In de omgeving van Limoges viel maandag ruim 50 mm regen. Ook in noord-Span je kwamen talrijke regen- en onweersbuien voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1