Goedkeuring van Ged. Staten op bestemmingsplan Jachthaven Scharendijke" Zeeland heeft bouwvakkers nodig Nieuw basisonderwijs: mijlpaal op weg naar samenhang Bevolking in Zeeland groeit hardst van Nederland Verenigde Staten accepteren Noord-Koreaans excuus niet Weer aardschok in China MUTATIES BIJ DRUKKERIJ L. 0. Egyptisch vliegtuig gekaapt Nieuw raadslid Middenschol»wen Terug na veertig jaar Vietnam AGENDA Drie doden op de weg Afscheid de heer L. van Vessem Argentijn schiet zich per ongeluk dood 2 5? SCHARENDIJKE, 20-8. De raad van Middenschoiiwen kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends. Afwezig met kennisgeving was de heer C. J. van Burg. De voorzitter richtte een bijzonder woord van welkom tot de heer W. C. van den Bosse (S.G.P.), als opvolger van de heer A. J. By de Vaate. De heer Van den Bosse legde de voorgeschreven zuiverings- en ambtseed af, waarna de voorzitter de hoop uitsprak dat de heer Van den Bosse een goede raads periode tegemoet mag gaan en de bezieling zal mogen hebben om te werken in het belang van de gemeente. Bij de ingekomen stukken bevond zich een besluit van gedeputeerde staten tot onthouding' van goedkeu ring aan het raadsbesluit tot verkoop van erfpachtsgrond te Ellemeet aan de heer J. van de Male. Gedeputeer de staten, menen dat de verkoopprijs belangrijk hoger dient te liggen dan f 5,per m-. De voorzitter deelde mede dat een nader onderzoek zal worden ingesteld door b. en w. Het bestemmingsplan „Jachtha ven Scharendijke' is goedgekeurd dtor gedeputeerde staten. De voor zitter bracht naar voren, dat het college van b. en w. van mening is, dat deze winter een besluit over het aanleggen van de jachthaven genomen moet worden. Een aantal partikuliere maatschappijen heeft belangstelling voor aanleg van de jachthaven. Natuurlijk prefereren b. en w. ex ploitatie door de gemeente, doch wanneer er geen subsidie wordt gegeven, zal voor partikuliere ex ploitatie gekozen moeten worden. Misschien kan een zekere medezeg genschap van gemeente en water- UTRECHT, 21-8. De Federatie Bouw- en Houtbonden F.N.V. ver wacht dat er in Zeeland binnen twee tot drie jaar minstens 1900 bouwvak kers nodig zullen zijn voor de uit voering van op stapel staande grote projecten als de Oosterscheldedam, de compartitnenteringswerken, de werken in de Westerschelde en de daarmee samenhangende kleinere projecten. Het gaat daarbij om bag geraars eh betonbouwers. RIJCKHOLT, 21-8. Na een afwe zigheid van 40 jaar is zaterdag zus ter Lies Dassen (65) in haar geboor tedorp Ryckholt (gemeente Groris- veld) teruggekeerd. De zuster, die onlangs als laatste Nederlandse missionaris uit Viet nam werd uitgewezen, is op fees telijke wijze zaterdagavond door de dorpsgemeenschap verwelkomd. De harmonie van Gronsveld haal de haar van de grens van de ge meente af en in het klooster van de zusters van Rijckholt kwamen hon derden haar begroeten. Tijdens de 40 jaar die zuster Das sen in Vietnam heeft doorgebracht, heeft zij onder meer de leider van Noord-Vietnam Ho Tsji Minh ver pleegd, van wie zij als aandenken een horloge heeft gekregen. DEN HAAG. De Nederlandse re gering volgt de ontwikkeling van de situatie in de woongebieden om de grote steden van Zuid-Afrika „met diepe zorg", aldus heeft de woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag desge vraagd meegedeeld. sportvereniging ook dan worden in gebouwd. Een voorstel zal te zijner tijd aan de raad worden overgelegd. Ten .aanzien van de verbindings weg Elkerzeeseweg-Langendijk deel de de voorzitter mede, dat de aan leg voorspoedig verloopt. Verwacht wordt, dat de weg reeds half sep tember voor het verkeer kan wor den opengesteld. Een motiie van de raad der ge meente Zierikzee van 21 juni j.l. met betrekking tot behoud van de scheepsmotorenfabriek Smit-Bolnes werd voor kennisgeving aangeno men, daar volgens de voorzitter het besluit tot sluiting onherroepelijk is. Adhesiebetuiging was niet gevraagd. Burgemeester en wethouders heb ben grote waardering voor de grote inspanning van het gemeentebe stuur van Zierikzee voor behoud van het bedrijf. Betreurd wordt, dat dit stuk werkgelegenheid niet behouden kon worden. Regionaal Pedagogisch Centrum De raad besloot afwijzend te be schikken op een verzoek .tot toekfen- ning van subsidie van de Ned. Vere niging tot Bescherming van Voet gangers. De raad ging met algemene stem men akkoord met het voorscel tot vaststelling vari de gemeenschappe lijke regeling inzake de subsidiëring van de Stichting Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland. Ter kennis van de Struktuurcommissie zal worden gebracht, dat het R.P.C.Z. ten behoeve van scholen in nièt- deelnemende gemeenten alleën diensten mag verrichten tegen beta ling op kostprijs-basis. Als vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur van het Overlegor gaan werd aangewezen burgemees ter E. Baerends en ais plv. vertegen woordiger wethouder M. L. Hoogen- boom. Bij het voorstel van b. en w. een krediet van f 6.575,beschikbaar te stellen voor het delven van de ijsbaan aan de Zandweg te Kerk- werve merkte de heer L. den Boer op, dat hij gedacht had, dat een grotere ijsbaan zou worden gepro jecteerd op de gronden voor het nieuwe sportveldencomplex. Rond een van de sportvelden zou een dijkje kunnen worden aange legd, waarna hierop in het winter seizoen water zoii kunnen worden aangebracht. De huidige ijsbaan aan de Zandweg is erg klein. Natuurlijk dient deze ijsbaan als brandput be houden te blijven. De voorzitter beaamde,, dat de ijsbaan in Kerkwerve er klein is. Dit is vooral de afgelopen winter gebleken. Hoge exploitatiekosten Een ijsbaan bij het nieuwe sport veldencomplex brengt hoge exploi tatiekosten mee, daar hiervoor lei dingwater moet worden gebruikt. Wanneer de bodem van de ijsbaan niet verhard wordt ontstaat het ri- siko van leeglopen van de baan. Ook in de andere kernen van de gemeente doet het gemis aan een ijsbaan zich voor. In Scharendijke is de situatie weinig stabiel doordat de huidige gelegenheid bij de haven bestemd is voor aanleg van een jachthaven. Wethouder J. Boot merkte op, dat het delven van de huidige ijsbaan te Kerkwerve z.i. verantwoord is in afwachting van het onderzoek naai de mogelijkheid van een grotere ijsbaan. De voorzitter wees er nog op, dal DEN HAAG. 21-8. Het nieuwe basisonderwijs, zoals minister Van Kcmenade van onderwijs en weten schappen het ziet, houdt een erken ning in van de gedachten die in de ondcrwUsvakorganisaties zijn ont wikkeld. Het concept voor het wets ontwerp voor het samengaan van het kleuteronderwijs en het lager onderwijs Is een mijlpaal op de weg naar het al jarenlang bepleitte samenhangend onderwijs voOr vler- tot twaalfjarigen. De Nederlandse federatie van on derwijsvakorganisaties (N.F.O.) geeft dit te verstaan in een voorlopig com mentaar. Naast waardering heeft zij ook kritiek op onderdelen. De inte gratie van kleuter- cn lager onder wijs kan volgens de N.F.O. niet bij wet worden afgedwongen Een wet de gedachten van de heer Den Boer voor een grotere ijsbaan interessant zijn. De kosten zijn echter bijzonder hoog. De ijsbaan kan nfiet op een sportveld worden gelegd, zodat 1 ha grond voor de ijsbaan nodig zal zijn. Hü vond het daarom een moeilijk te realiseren plan. De raad besloot m.a.s. het gevraagde krediet voor het delven van de huidige ijsbaan te Kerkwerve beschikbaar te stellen. Het kollege had een voorstel aan de raad gedaan een aanvullend kre diet van f 10.000 beschikbaar te stellen voor het inrichten van het terrein rond de gymzaal en gemeen schapsruimte te Scharendijke. De heer L. den Boer vond hel to tale bedrag van f 70.000 voor dit doel fors. De voorzitter gaf dit toe. Inrich ting rond het gebouw behelst echter meer dan enkele bestrating nl. be planting, parkeerruimte, verlichting enz. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming een aanvullend krediet beschikbaar te stellen. Tevens werd een krediet van f 18.000 gevoteerd voor inrichten van de gemeenschapsruimte. Uit het fonds dorpsuitleg zal een bedrag van. f 50.000 voor de ge meenschapsruimte worden beschik baar gesteld. Strook grond Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot aankoop van een strook grond van de heer S. van Dongen te Kerkwerve voor het symbolische bedrag van f 1,Ge bleken was. nl. dat het trottoir langs de Vroonstraat voor een deel op par tikuliere-grond lag. De heer L. den Boer wees er op; dat de gebouwde garage van. de heer Van Dongen ongelukkig gesitueerd is mede in verband met het uitzicht voor het verkeer. De voorzitter gaf dit toe. Bouw- vergunnning was verleend. Pogin gen van b. en w. de gai-age op een andere plaats te bouwen zijn niet gelukt. De raad besloot, dat de gemeente garant zal zijn voor leningen voot- het bouwen van enkele woningen te Scharendijke. Burgemeester en wethouders had den tevens voorgesteld, dat de raad algemene regels vaststelt voor het garanderen van geldleningen voor nieuwe en bestaande woningen. Het kollege kan dan als uitvoering van de door de raad vastgestelde rege ling de leningen aanwijzen, die voor garantie in aanmerking komen. De voorzitter wees er op, dat met de aanvragen om garantie vaak grote spoed geboden is, zodat het wachten op een raadsvergadering wel eens problemen geeft. Wanneer de uitvoering aan de burgemeester wordt overgelaten is een grotere privacy gewaarborgd. MIDDELBURG^ 21-8. De bevolking in Zeeland is de afgelopen zes jaar sneller gegroeid dan.die in de rest van Nederland. Landelijk nam de bevolking toe met 1 procent, in Zeeland met 1,71 procent. Met name werd er een vestigingsoverschot geboekt van een omvang zoals nog niet eerder in Zeeland was voorgekomen. Dit staat in de arbeidsmarktbeschryving van de provincie Zeeland door het Dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. Het vestigingsoverschot was het grootst in het gewest Middelburg, Daarna komen Goes, Zeeuws-Vlaanderen en Zierikzee. Ondanks de ongunstige economische situatie heeft de werkgiegenheid in de provincie Zeeland zich in 1975 goed weten te handhaven en is er zelfs een stijging van het aantal arbeidsplaatsen geweest. In de landbouw zette de daling van de bezette arbeidsplaatsen zich verder voort. AI was de vermindering wel minder omvangrijk dan in voorgaande jaren. Een belangrijke stijging van het aantal bezette arbeidsplaatsen bij de mannen deed zich voor in de indu- strie en in de constructiesector. De moeilijke situatie in de textiel- en confectic-industric is vooral de oorzaak van de daling van het aantal bezette arbeidsplaatsen bij de vrouwen. Een aanmerkelijke vermindering van de werkgelegenheid deed zich nog voor by de bouw en installatiebedrijven, terwijl daaren tegen bij de overige dienstverlening de personeelsbezetting zowel bij de mannen als bij de vrouwen een verdere uitbreiding onderging. VAIL, Colorado, 21-8. Het tijdelijk naar Vail in Colorado verlegde Witte Huis heeft zondag bekendge maakt dat president Kim II-Soeng van Noord-Korea zyn spijt heeft betuigd over het doden van twee Amerikaanse officieren door Noord- koreaanse soldaten. Maar Kims boodschap is door het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken in Washington afgewezen. De militaire paraatheid die voor het betrokken gebied ïs afgekondigd blijft vanwege de gebleven spannin gen van kracht. Van officiële zijde werd vernomen dat Kim voor de moord op de offi cieren igeen verontschuldigingen heeft aangeboden. Het iscident had plaats tijdens een ruzie over het snoeien van een boom in de gedemi litariseerde zone die de Amerikaanse surveillance belemmerde. HONG KONG, 21-8. Een nieuwe zware aardschok is maandag in Midden-China geregistreerd, zo heeft het observatorium in Hong Geregistreerd om 04.33 uur onze tijd, deed zich op ca. 1.500 km ten noordwesten van Hong Kong voor. Dit zou duiden op de schaars be volkte provincie Szetsjwan, waar zich ook zondag een schok voordeed. Beschuldiging Noord-Korea heeft de Verenigde Staten verder beschuldigd van pro vocerend optreden in de zone die beide Korea's scheidt, aldus de offi ciële kringen in Vail/Washington. Zowel het Witte Huis als het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde dat de boodschap van de Ncordkoreaanse president een indi- rekte schuldbekentenis was, maar niettemin niet aanvaardbaar omdat geen verantwoordelijkheid werd aanvaard en de schuld dat het zover kon komen aan de Verenigde Staten werd gegeven. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Maandag 23 auguitus Zierikzee Parochiecentrum. Repetitie Kamer koor, 20.00 uur. Nieuwerkerk Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie zang koor „De Lofstem". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Naailes. 19.30 uur. Dinsdag 24 augustus Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Oosterjand Voormalige school Groene Poort, 13.30 uur, voorlichtingsmiddag over Welfare-werk. Woensdag 25 augustus Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Bijeenkomst Af deling C.P.B., 19.30 uur. Nieuwerkerk Boerderij mevr. Bouman-Fride- richs, 13.30 uur, vertrek afd. Duive- land Plattelandsvrouwen-fietstocht naar landbouwmuseum. Zaterdag 28 augustus Zierikzee Concert „Nut en Uitspanning" (Zon- nëmaire), 19.30 uur. Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. Dinsdag 31 augustüs Goes „De Prins van Oianje'. Diskussiebij- eenkomst P.v.d.A., 19.30 uur. Woensdag 1 september Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bloemschik cursus afd. Duiveland Plattelands vrouwen Bond. WIERINGERMEER, 21-8. Een verkeersongeluk in het Noordhol landse Middenmeer' (gemeente Wie- ringermeer) heeft w de nacht van zondag op maandag aan drie inwo- ners van Den Haag het leven gekost. Een \ierde plaatsgenote raakte zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de E-10, waar twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing kwamen. De oorzaak is de politie niet duidelijk. De slachtoffers zijn de 30-jarige mevrouw E. W. M. Scheltema, die één van de waigens bestuurde, de 24-jarige L. Prins, die in haar auto meereed, en een inzittende van de andere auto, de 60-jarige J. de Jong. De zwaar gewonde vrouw is in het St. Jansgasthuis in Hoorn opgeno men. ZIERIKZEE, 20-8. Tijdens een bijeenkomst in de kantine van de drukkerij bij gelegenheid van het afscheid van de lieer L. van Vessem ais bedryfschcf van B.V. Drukkerij Lakenman Ochtman, werden dooi de direkteur de heer R. A. Huneman enige mutaties in het personeelsbe stand bekendgemaakt. In de onlangs gehouden vergade ring van de raad van commissaris sen werd namelijk besloten tot de benoeming van de heer D. L. van 't Léven als adjunct-direkteur. De heer J. M. Bevelander vervult thans de funktie van assistent-bedrijfslei der; de heer A. P. Bongers werd be noemd tot voorman van de zetterij afdeling handelsdrukwerk, de heer G. A. van Wachtendonk werd be noemd tot voorman van de offset - drukkerij. De heer Huneman tekende bij de bekendmaking van deze mutaties nog aan dat de benoemingen in alle gevallen promoties binnen en van* uit het eitgen bedrijf betreffen en zeer zeker ook bekroningen zijn van geleverde prestaties. Omdat nog zeer kort geleden de viering van liet vijftigjarig jubileum die uitgaat van de integratie is wel een grote stimulans voor deze ont wikkeling. Indiening van een wets ontwerp nog in deze regeringsperiode zou bijzonder goed zijn. aldus de N.F.O. De voorgestelde planprocedure en de wijziging in de beheerssituatie van schoolgebouwen acht de N.F.O. zaken die geen directe relatie hebben met de nieuwe vormgeving van het onderwijssysteem. Hij zou het bij zonder betreuren als het tol stand- komen van de wet op het nieuwe ba sisonderwijs door deze zaken ernstig zou worden vertraagd. De N.F.O. acht het ook noodzake lijk, dat zeer nauwkeurig wordt af gewogen wat in dc wet moet komen en wat bij algemene maatregel van bestuur kan worden geregeld van de scheidende bedrijfschef de heer Van Vessem op grootse wijze plaatsvond, vond het definitieve af scheid plaats in kleine kring, op in tieme en bijzonder hartelijke wyze. Alle medewerkers van het bedrijf namen hierby persoonlijk afscheid van de heer Van Vessem. De heer Van Vessem neemt afscheid van het personeel. Hier drukt hij de hand van de vóórman machinezette rij de heer L. A. v. d. Schelde, (twee de van links). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 TOKIO. In Japan is opnieuw een politicus gearresteerd onder verden king van het aannemen van Lock- heed-steekpennlngen. Het is Taka- yoeki Sato, voormalig onderminister van transport. AMSTERDAM, 21-8. De 25-jarige Argentijn H. J. Kejan is zondagmid dag in een ziekenhuis in Amsterdam overleden, nadat hij zich in de vroe ge ochtend met een pistool per onge luk door het hoofd had geschoten. Volgens de lezing van zijn vrouw ge beurde dat. toen hij in de auto zat te spelen met het pistool. Plotseling ging het pistool af en trof de man in het hoofd. Het slachtoffer dreef een café in de hoofdstad. LAATSTE NIEUWS CAIRO, 2-8. Na een aanvankelij ke ontkenning heeft de Egyptische luchtvaartmaatschappij „Egyptair" toegegeven, dat twee Palestijnse guerrillastrijders maandagochtend een lijnvliegtuig van deze onderne ming hebben gekaapt. Zij maakten zich meester van het toestel - een Boeing-737 met 93 pas sagiers onder wie enkele buiten landse toeristen en zes bemannings leden - kort nadat het van Cairo was vertrokken naar Luxor, dat op 720 km ten zuiden van de hoofde tal ligt. Dc kapers dreigden het toestel op te blazen als zij geen brandstof kregen om naar een nog onbekende bestemming te vliegen. Na de lan ding op de luchthaven van Luxor werd de Boeing-737 omsingeld door veiligheidstroepen. Vervolgens be gonnen de autoriteiten onderhande lingen met de kapers. Uit Cairo ver trokken direkt hoge ambtenaren om aan het overleg deel te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2