HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS 1976 Land- en tuinbouwprodukten worden veel duurder Voor sigaret raam uit aardbevingen jaar VAN HET VADERLANDSE ERF Beeldje te Utrecht Baby maakt val van tien meter Dood door heroïne makelaarskantoor tamboer b.v. Historische sluis in Muiden vernieuwd Zeventig briefjes van honderd Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 20 augustus 1976 Nr. 21947 7 AUGUSTUS 1976. Hoe is de toestand in land- en tuinbouw? Hoe is de stemming? Hoe zijn de vooruitzichten? Eind juli is het begonnen te regenen, mag men wel zeggen. Sinds half juli kwamen er al hier en daar buien van betekenis voor, maar erg plaatselijk. Zelfs nu kan men nóg niet zeggen dat er eindelijk overal voldoende regen is gevallen. Nog altijd vertoont de regenkaart droge plekken en niet alleen langs de kust. Daarentegen zijn in vele streken de graslanden weer groen gewor den. In de laagvecnstreken is de grasgroei zelfs weer heel behoorlijk. ''iy Het beeld is dus erg wisselend. Het varieert van streek tot streek, maar ook in een en dezelfde regio zijn de verschillen groot. Bij de ene boer staan de suikerbieten er redelijk bij bij de ander is het een bijna waarde- loos gewas. Hier en daar is goed ko ren geoogst, maar er zijn ook duizen den ha niet „dichtgeslagen" noodtij- pe korrels en kort stro. Ergerlijk was, dat ook in deze zomer weer graan- stro te velde verbrand is'. Dit is in België verboden. Zo'n verbod had ook bij ons ingevoerd moeten wor den: wij hebben dat graanstro nodig. Ook een verbod tot verbranden van andere eetbare afvallen zou nuttig geweest zijn. Een premieregeling voor het telen van stoppelgewassen (als een verplichting daartoe dan echt niet mogelijk was geweest) zou nut tig geweest zijn. Maar de regering ging met vakantie en de landbouw organisaties waren niet bij machte de zaken goed en op grote schaal aan te pakken. Wat het rundvee betreft weet men nu, dat 6 kg stro of ander stengelig voeder voldoende is. De rest kan als krachtvoeder gegeven worden. Ir. H. Dijkstra becijferde, dat dit nog niet eens zo héél schadelijk zou zijn en in elk geval de melkproduktie goed op peil zou houden. Of dan nog een melkregeling (hef fing of contingentering) nodig is? Op het ogenblik niet. De melk- en zui- velproduktie in de E.E.G. is behoor lijk gedaald, in ons land wel het minst. Maar de kans bestaat dat bij gunstig weer de voorraden poeder volgend jaar alweer onaanvaardbaar worden. Daar is weinig aan te doen 'als men niet ingrijpt. Duurder Aan de hoge aardappelprijzen is de Huisvrouw sinds acht maanden gewend. Wij weten nu dat de prijzen beslist niet meer onder de gulden per kg zullen komen vóór oogst 1977. Zou men melk en suiker moeten be talen naar de werkelijke kostprijs, dan zouden pok deze voedingsmidde len veel duurder worden. Een lichte paniek ontstond eind juli, toen vrij onverwachts de groen te prijze?i de hoogte in vlogen. Te voren hadden de Belgen hier reeds grote hoeveelheden groenten in blik opgekocht. Ook waren in België en Duitsland, evenals in Frankrijk trouwens, de prijzen van verse groenten omhoog gegaan. Nu volgde Nederland. Andijvie van de volle grond kostte tot eind juni 50 tot 84 cent per kg; in juli werd dat tot 1,50 veilingprijs. Alle koolsoorten vlogen eveneens omhoog. Rode kool steeg van vorig jaar 10-12 cent tot 80 cent (eveneens veiling prijzen). De natuur sla, altijd voor een of twee dubbeltjes geveild, ging drie kwart jes opbrengen en soms zelfs het dub bele! Geen wonder dat ondanks de vakanties er een lichte paniek ont stond. Zou het nóg gekker worden?é' Ja, het wordt nog gekker. Niet zo zeer bij de genoemde produkten. Straks is de buitensla verdwenen en komt de kassla. De produktie daar van voltrekt zich tamelijk (alleen zout gietwater speelt een rol) onaf hankelijk van het weer. Zo ook bij de andijvie. Maar alle koolsoorten zullen zeer prijzig blijven, tot en met de spruitkool van de komende win ter. Ze zijn slecht gegroeid en te vaak besproeid. Alles wat buiten groeit, dus ook het witlof, is schaars en duur. Vandaar de humsterwoede bij de blikgroenten. Wat gaat gebeuren? Na juli is het weer in tal vüji lan den vriendelijker geworden. Dit be tekent, dat een deel van de uitvoer van tuinbouwprodukten komt te ver vallen. Dit komt de binnenlandse voorziening ten goede. De regering zegt, dat zij het even wil aanzien en niet direct met prijsmaatregelen wil komen. Dat betekent echter dat groenten zeer lang erg duur zullen blijven. En een prijsmaatregel wekt hevig verzet omdat de tuinders met extra hoge kostprijzen zitten. Men zal opmerken dat andere eer ste levensbehoeften, zoals brood en vlëes nog niet vermeld zijn. Hier bestaan echter prijsregelingen waar door grote schommelingen voorko men worden. De produktie van kip, eieren, varkensvlees enz. voltrekt zich onafhankelijk van het weer. De veevoeders stijgen in prijs, maar de boer moet maar zien deze extra kos ten weer uit de markt te halen. Om dat er elders ook nogal vraag is lukt 'dat tot dusver vrij aardig. En dat betekent nieuwe prijsstimulansen. Aldus wordt de droogterekening aan ons gehele volk aangeboden. Dit is een ekonomische tegenslag die niet te verwaarlozen is. Hier en daar treedt schaarste op, d.w.z. dat bepaalde groenten, voor al die in blik, niet meer te krijgen zijn. Op zichzelf is dat geen ramp, xoant er zijn nog genoeg andere groenten, al zijn die eveneens duur. De vraag komt op, of men hier wat aan had kunnen doen. Stellig zou men van hogerhand bepaalde teelten, bijv. op akkerbouwland, vroeg vrij gekomen dit jaar, hebben kunnen aanmoedigen. Dwingend voorschrij ven zou niet aanvaard zijn gewor den. Uitvoerbélemmeringen evenmin. Men heeft het niet gedaan en alles zoveel mogelijk op zijn beloop gela ten. Het voordeel is dat men meer vrijheid heeft en miner voorschrif tenhet nadeel is dat schaarste en duurte erger zijn dan onvermijdelijk was. Daarbij heeft kennelijk de ge dachte voorgezeten, dat alles toch maar tijdelijk was. Een zo extreme zomer als die van 1976 komt maar zelden voor. Laten wij aannemen dat dit inderdaad zo is en zo blijft, maar het zal tot zeer ver in 1977 duren eer de normale prijzen weer zijn bereikt. W. G. ROTTERDAM, 19-8. Edwin van Bregt - één jaar - heeft woensdag eén val van tien meter gemaakt. Met een zware hersenschudding is het jongetje in het Dijkzigtziekehhuis opgenomen. Edwin was in zijn ou derlijke woning aan de Veeluststraat in Rotterdam op een keukentrapje geklommen en in de vensterbank gaan zitten. De^ ramen waren niet goed gesloten,, zodat het jongetje naar beneden viel en terecht kwam op de tegelplaats in de achtertuin. AMSTERDAM, 19-8. De negen tienjarige Fransman F. B. M. Amand uit Cancales is donderdagmorgen in Amsterdam aan een overdosis he roine overleden. De jongeman had zich volgens vrienden een te grote dosis heroine ingespoten en was een hotelletje aan de Oude Zijds Achter burgwal binnengevlucht toen hij als gevolg daarvan onwel werd. De Fransman werd nog snel door de GG en GD naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht maar bleek daar bij aankomst reeds te zijn overleden. MUNCHEN, Beieren, 18-8. Een 24- jarige Duitser is in de nacht van maandag op dinsdag om een sigaret uit het raam van zijn woning op de tweede verdieping gesprongen. De man werd ernstig gewond doorddat de stalen kam cjie hij in zijn heupzak droeg in zijn onderli chaam boorde. Bovendien liep hij kneuzingen en ontvellingen op. Aan de sprong van de man was een ruzie met zijn niet-rokende vriendin voorafgegaan. Zij had kort na middernacht de deur van de woning op slot gedaan om te verhin deren dat haar vriend naar dc siga rettenautomaat „op de hoek" ging. Bijgekomen in het ziekenhuis vroeg de man om een sigaret maar hij kreeg cr geenOp de „inlen- sive-care"-afdeling van het zieken huis is roken verboden. Advertentie I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 0 18703477* privé: 01870-3816 bemiddeling bij aan- en verkoop taxaties - beheer assurantiën hypotheken UTRECHT, 18-8. Burgemeester H. Vonhoff van Utrecht heeft onder grote belangstelling van Utrechtse notabelen en terrasbezoekers een standbeeld onthuld op de Vismarkt in de Domstad. Het bronzen beeld, voorstellende „marktvrouwtje met koopwaar" is vervaardigd door de Utiechtse beeldhouwer Theo van de Vathorst in opdracht van een groot winkel bedrijf. Dit bedrijf schenkt het beeld aan de stad ter gelegenheid van de opening in 1973 van het win kelcentrum Hoog-Catharijne. MUIDEN, 19-8. Zaterdag 28 augus tus zal de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. W. Tops, de vernieuwde, historische sluis in Mui den officieel in gebruik stellen. De herstelwerkzaamheden begonnen in januari vorig jaar toen de sluis 300 jaar oud was. Reeds betrekkelijk kort na de voltooiing in 1674 bleken er met name aan de fundering nogal wat gebreken te kleven. Gedurende hef grootste deel van de 18e eeuw is mén met tussenpozen bezig geweest met reparaties, die echter niet tot afdoende resultaat leidden. In de Franse tijd werd nog een grondige restauratie uitgevoerd en nadien zijn de bruggen over het sluiscomplex vervangen, maar de laatste jaren bleek de sluis toch zodanig in verval dat restauratie niet kon uitblijven. ROTTERDAM, 19-8. Lopend in de Benthuizerstraat in Rotterdam is de 77-jarige A. v. d. W. haar bood schappentas met 70 briefjes van hon derd gulden kwijt geraakt. Een voorbijrijdende bromfietser rukte de tas uit de handen van de bejaar de vrouw. WASHINGTON/PARIJS 19-8. Nog voordat 1976 voorbij is kan het al worden aangemerkt als het jaar waarin zich sinds 1970 de rampza ligste aardbevingen hebben voorge daan. Over de hele wereld zijn daar bij in 1976 tot dusver meer dan 25.000 doden gevallen. Het Amerikaans bureau voor ge ologisch onderzoek zegt in een zo juist gepubliceerd rapport dat sinds 1970, toen bjj aardbevingen in Peru en Turkije meer dan 67.000 mensen omkwamen, het aantal slachtoffers nog niet zo hoog is geweest als nu. De balans van het bureau noemt 23.000 doden bij de aardbeving van 4 februari in Guatemala, 4.900 op 6 mei in het noordoosten van Italië, 6.600 op 14 juli op Bali en „minstens verscheidene duizenden" bij de ramp die deze week de Filippijnen trof. Dit cijfer is nog verre van kom pleet want over het aantal slacht offers van de aardbevingen in de Sowjet-TJnie op 8 april en 1 mei en China eind juli is nog niets bekend. Meldingen over 9.000 doden in wes telijk Nieuw-Guinea zijn niet be vestigd. Het bureau zegt dat cr 37 aard bevingen „van betekenis" zijn ge weest die 6,5 of meer op de schaal van Richter lieten registreren. Daar bij waren tien „belangrijke" schok ken van 7 tot 7,9 en drie „grote van 8 tot 8,9 punten. Op langere termijn bezien is liet gemiddelde per jaar 16 tot 18 belangrijke en één grote aard schok. Het bureau wees op recente ver klaringen van geleerden die van mening zijn dat er over aardbevin gen nog te weinig bekend is om aan de toegenomen activiteit in dit jaar conclusies te kunnen verbinden. MAANDAG 23 AUGUSTUS NED. I: Dat wordt een zeer gezel lig avondje. En het kost de AVRO nauwelijks iets. Want wal er ivordt uitgezonden is alles al eens eerder op de buis geweest. Tussen zeven en acht davert de Toppop Express over het scherm. Ter gelegenheid van de 250e uitzending is i,n juli een Top- pop-toer door ons land gemaakt. In de trein, die vele stations aandeed, bevonden zich artiesten als The Bro therhood of Man, Rita Hovink, Jack Jersey, Patracia Lavilla, en Eddy Howell. Tussen acht uur en elf uur is de beeldbuis gereserveerd voor 25 jaar AVRO-televisie-amusement. Dankzij dit marathonprogramma krijgt men ongetwijfeld een boeiend beeld van hoe het Nederlandse tv- amusemenl zich in de afgelopen 25 jaar heeft ontwikkeld. Wat bijvoor beeld te denken van Toon Hermans met Mien waar is mijn feestneus Johnny Jordaan met hei lied Bij ons in de Jordaan, Lou van Burg in de kwis Een kwartje per seconde, op nieuw Toon Hermans met de sketch Dc stoel van mijn zuster, de Franse zanger Marcel Amont, het duo John ny Kraaykamp en Rijk de Gooyer in de Weekendóhow en de cabaretier Paul van Vliet in de sketch Bram van de commune. Rond elf uur spe len zich nog twee dingen af op deze zender een korte uitzending van de Stichting Symbiose en het laatste - nieuws. NED. II: Om zeven uur gaat de TROS van start meteen aflevering van de serie Run Joe run. Er wordt de voortvluchtige hond geen rust gegund. Joe verbergt zich op een schip dat gestolen juwelen aan boord heeft, in de daarna volgende 34e editie van Doctor Who doet de ge teisterde geleerde een geslaagde ont snappingspoging, waarna hij er ook in slaagt Sarah te bevrijden. Het geweld kenmerkt ook de eerste vijf tig minuten na het journaal. In een aflevering van Pepper ipordt een bokskampioen door een moordlus tige misdadiger achtervolgd. Maar de bokser raakt zwaar gewond. Pep per krijgt de opdracht aeaanvaller in de handboeien te slaan. Daarna wordt het geweld verwisseld voor liet amusement. In de komische reeks O moeder wat is het heet ver neemt Solomons iets interessants over de mogelijke familiebanden van Parkins en de opperwachtmeester. De volgende drie kwartier gaan op aan de rubriek Aktua TV. Tot slot gaat de TROS op de Amerikaanse loer met een showprogramma uit 1975 ter herdenking van het feit dat de Amerikaanse komiek Bob Hope toen 25 jaar geleden voor het eerst voor de televisie stond. Medewer kenden aan deze show zijn o.a. Di nah Shore, Lee Marvin, Olivia New- ton-Jöhn, Lilli Palmer, Eddie Can tor, Shirley MacLaine, Dean Martin, Shirley Jones en Bing Crosby. MAANDAG 23 AUGUSTUS NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Informatie Surinamers; 18.55 Nieuws 19.05 Toppop; 19.55 25 jaar AVRO- tv-amusement; 21.35 Journaal; 21.50 25 jaar AVRO-tv-amusement; 23.00 Symbiose, 23.04 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Run,. Joe, run; 19.30 Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 Pepper; 21.15 O moeder wat is het heel; 21.45 Aktua tv; 22.30 Bob Hopes jubileumshow; 23.20 Journaal. DINSDAG 24 AUGUSTUS NED. 1: Een nieuwe aflevering van de Amerikaanse serie Papermoon opent het VAR A-programma. Moze en Addie zijn op de vlucht voor een sheriff. Het tweetal heeft nl. een geslaagde wisseltruc toegepast. De naam .van de auter Francis Dur- bridge staat garant voor uitmuntend thrillerwerk. Met hooggespannen verwachtingen kan men derhalve uitkijken naar de thriller De Pop, waarvan om half acht de eerste af levering wordt uitgezonden en de overige twee delen in de loop van deze week. In De Pop beschrijft Francis Durbridge de verwikkelin- genn rond een uitgever en een aan trekkelijke weduwe. De echtgenoot van de vrouw is destijds in de Mid dellandse Zee over boord gevallen. Althans dat werd toen beweerd. Maar er werd ook over moord ge praat en over een ruzie die iels met een pop te maken zou hebben. Ver volgens de film Tommy's afscheids feest. Deze film gaat over een dood graver uit Wales die praat over zijn werk en zijn macabere ervaringen. In de rubriek Jong geleerd, oud ge daan, heeft Jeanne van Munster een gesprek met een vrouw uit Soest, die enige jaren geleden op een trap uitgleed en daarbij haar nek brak. Aan de leefwijze van deze vrouw dienen nu heel bijzondere eisen te worden gesteld. Na het journaal is het tijd voor de tweede aflevering van het drieluik Er is muziek en muziek. Deze serie belicht diverse kanten van het muziek maken in deze tijd. NED. II: De Eddy Go Round Spe cial is ditmaal gewijd aan de zeer succesvolle Duitse schlagerzanger Freddy Breek. In de hem toegemeten tijd vertolkt hij nummers als Bianca Die Sonne gehl auf, Der Weisse Flie- der en Rote Rosen. Vervolgens ko men Hogans's Heroes weer in aktie. Hogan ontdekt dat rijksmaarschalk Goering een lading gestolen schil derijen laat vervoeren. Na het jour- De succesvolle popgroep Pussycat iverd in de gelegenheid gesteld een langdurig contract voor de Benelux te tekenen bij een platenmaatschap pij. Foto: na het tekepien: de lachen de dames en heren van de groep Pussycat. naai een aflevering van de serie Sutherland grijpt in. Het verhaal gaat over een man die tot de ont hutsende ontdekking komt, dat hij op papier niet bestaat. In het be volkingsregister komt hij nl. niet voorNCRV-tv van toen is de titel van een reeks waarin de NCRV te rugblikt op haar tv-verleden. In het kader van deze terugblik begint om kwart over negen de uitzending van het stuk Arthur en Eva, dat veertien jaar geleden ook op de buis werd getoond. In vergelijking met toen een aanzienlijker jeugdiger Paul Cammermans en Kitty Janssen spelen het duo Arthur en Eva dat onaangenaam verrast wordt door de komst van de belastinginspekteur. Voor aktualiteiten kan men terecht bij Hier en Nu. Het daarna volgen de programma zal met name dr. Meinsma, de bekende propagandist van het niet-roken verheugen.^pe NCRV begini namelijk vanavond met een serie van zes programma's die de kijkers moeten helpen met het roken te stoppen. DINSDAG 24 AUGUSTUS NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 14.00 Dieren om je heen; 18.45 Informatie Spanjaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Papermoon; 19.30 De pop; 20.22 Tom my's afscheidsfeest; 20.35 Jong ge leerd, oud gedaan; 21.35 Journaal; 21.50 Er is muziek en muziek; 22.40 Journaal; 22.45 Ronde van Neder land. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Eddy-go-round- special; 19.30 Hogan's heroes; 20.00 Journaal; 20.25 SiUherland grijpt in; 21.15 NCRV-tv van toen; 22.00 Hier en Nu; 22.35 Roken? Zo kom je er van af; 22.50 Tot besluit; 22.55 Den Haag vandaag; 23.10 Journaal. 66 Wat die verklaring van Trijntje betreft, afgelegd onder getuigen deze advokaat zal u een dezer dagen hierover benaderen, want, met mede werking van de voogdijraad zal hij niede aanspraak rriaken op een deel van uw bezittingen. Om precies te zijn een vierde deel. Want u hebt nog drie kinderen, nietwaar? Ik vertel het u alvast, dan valt het niet zo rauw op uw dak. Apropos, hebt u hierop nog commentaar?" Jacob Langereis, de man die in vrijwel elk opzicht geslaagd was in het leven en eigenlijk nooit noemens waardig was tegengewerkt, voelde zich niet op zijn gemak. Nogmaals vroeg hij: „Wie bent u? Waarom noemt u uw naam niet? En hoe weet u dit alles zo precies?" De bezoeker schudde zijn hoofd. „Mijn achternaam komt nog wel ter sprake, meneer Langereis. Want ik heb eerst nog meer. Die twee huizen in Amsterdam, he? Van uw schoon vader: Koninginneweg en Sint An- thoniebx-eestraat, daar hebt u geen vijftienduizend voor betaald, maar vijfduizend. Een symbolisch bedrag. Meneer Meijer had meer geld dan u buiten die beide huizen. Hij is ook niet zelf op de idee gekomen die hui zen aan u over te doen middels een antigedateerde koopovereenkomst; dit is allemaal uw uitvinding geweest en Meijer, bang als hij was dat hij verraden zou worden, - hij vertrouw de u immers niet meer! - gaf toe: hij zag geen andere uitweg of mo gelijkheid meer. Datzelfde geldt ook voor de familiejuwelen. Van uw vrouw Ellie wist u van het beslaan af. en u voorzag, als de familie Meijer weggevoerd zou worden, de juwelen in Duitse handen terecht zouden komen. Ook in dit opzicht voldeed Meijer aan uw verzoek en later, toen ze inderdaad vertrokken waren van de Koninginneweg, hebt u nog gelegenheid gehad het hele huis te doorzoeken, zogenaamd op verzoek van uw vrouw, om te kijken of er nog wat. van uw gading zou zijn. Voorzover men heeft kunnen constatei'en, heeft, men u zien weg gaan met twee zware koffers. In de tram - lijn twee - naar het station en vandaar bent u waarschijnlijk naar huis gegaan. Wat er in die kof fers heeft gezeten, konden we niet te weten komen, maar we kunnen gevoeglijk aannemen, dat het geen lege lucifersdoosjes zijn geweest. En wat die juwelen beti-eftu hebt ze in 1947 vei'kocht. Nee, ontkent u het maar niet. Het is allemaal ge- controleei'd, meneer Langereis. In november 1947 bezocht u juwelier Kan op de hoek van de Reguliers- breeslraat. De firma herkende de ju welen dadelijk als zijnde eigendom van de familie Meijer, gewoond heb bende aan dc Koninginneweg. Vei'- schillende stukken waren zelfs inder tijd door de betrokken firma gele verd. Omdat ze het niet vertrouw den, vroegen ze een paar dagen re spijt; zo'n grote collectie kon nu een maal niet in een vloek en een zucht gewaai'deerd worden. U liet het daar en kreeg een bewijs van ontvangst. De firma Kan waai-schuwde de auto riteiten, die een onderzoek lieten in stellen, maar toen bleek, dat u ge trouwd was met de enige nog in le ven zijnde nakomeling van de fami lie Meijer, in casu zijn enige dochter en in gemeenschap van goederen dit huwelijk was gesloten, moest alles als volkomen formeel in orde wor- den beschouwd. Niemand kon u ver hinderen de collectie familiejuwelen te verkopen. Dc firma Kan deed een bod: twee en zeventigduizend. Waar schijnlijk had u alles al eens laten expertiseren, want u zei, dat dit veel te laag was. U nam alles weer mee en stapte bij een andere juwelier binnen. Dilmaal op het Koningsplein. Maar de heer Kan was toen al aan het bellen naar verschillende colle ga's in de stad en later ook daarbui ten. De juwelier op het Koningsplein door HENK VAN HEESWIJK bekeek de collectie en deed dadelijk een bod: twee en zeventigduizend gulden. Waarschijnlijk had u dooi', dat dit een dooi'gestoken kaart was. U bent er toen mee naar Antwei-pen gegaan en daar betaalde men u, om gerekend in Nederlands geld: hon derd en tien duizend gulden. En weet u, wal u toen deed? U kocht andere juwelen, die engiszins leken op de fa miliecollecte, maar veel goedkoper. Alles samen ter waai'de van onge veer vijftienduizend gulden. De vijf en negentig duizend winst stak u in uw zak. Daar kraaide immers geen haan naar? Evenmin naar de koop sommen van de huizen in Amster dam. Ons is jammer genoeg niet be kend geworden, wat u voor beide huizen hebt ontvangen, maar we schatten het eveneens op anderhalve ton. Zo bent u rijk geworden, me neer Langereis, want we weten ook. dat u met uw vijf eerste zaken al Jang failliet geweest zou zijn, als u dit extra kapitaal niet bad gekregen. Dank zij dit extra geld - rond twee ton, zullen we maar vaststellen - dat u in uw zaken pompte, kon u het uilzingen lot ze een beetje gingen renderen. Want de jaarverslagen hebben uitgewezen, dat u vier jaren met ccn tamelijk groot deficit moest afsluiten". Jacob Langereis was nu echt ge schrokken, al liet hij het niet mer ken. Langzaam was 't hem duidelijk geworden, dat men gedurende een aantal jaren hem min of meer had geschaduwd. Hoe wist men anders zo goed, dat hij vier jaren met ver lies had gewerkt? Inderdaad, dank zij de opbrengst van de juwelen en de koopsommen van beide huizen kon hij zich staande houden. Pas in het vijfde jaar kwam de kentering en sloot hij dat jaar af met een ge ringe winst. En zijn verhouding met Trijntje Vennik.... ja, daaruit is een jongen geboren, maar niemand heeft dit ooit geweten. iwordt vervolgd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7