Jk Volop aktiviteit in bouwsector in Zierikzee 1 DIRKDOENSWEG 1 M,S. „Prins Willem Alexander" weer naar Zierikzee op woensdag 25 augustus Toch tiende leerkracht aan openbare basisschool ,'t Kofschip'? Jeugdwerkloosheid »West" en in de binnenstad MAAR DE „R" STAAT ER IN STREEKNIEUWS .mw*f Bakkerij Brouwer stopt per 1 september ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE wydae 20 augustus 1976 Nr. 21947 liet is duidelijk niet zo dat de re gering zich niets aantrekken zou van de werkloosheid, met name van de jeugdwerkloosheid. De jongste plannen van minister Boers ma, kun nen een heel stuk jeugdwerkloos heid vertillen, maar intussen is de kritiek er ook ai. Weliswaar - zegt men o.m. van vakbondszijde - kun nen de maatregelen een deel (hoe groot moet worden afgewacht) van de jeugdwerkloosheid verlichten, maar dezelfde maatregelen houden geen vergroting van het aantal ar beidsplaatsen in. M.a.w. in de prak tijk krijgt men een verschuiving; jongeren worden aan werk gehol pen, maar het kan leiden tot werk loosheid in andere leeftijdsklassen. Misschien is die kritiek wat voor barig, maar dat gebeurt nu eenmaal bij de geboorte van een op zichzelf wel ambitieus plan. Uiteraard is het zoeken naar op lossingen mede regeringszaak, maar - hoe moeilijk vaak ook - de jeugd zelf kan ook wat doen. Het is niet zo dat „alles ophoudt", als na een bepaalde opleiding, geen geschikte baan valt te vinden. Er is altijd nog de mogelijkheid van verder gaan, met wat gespecialiseerder en uitge breider studie. In kringen van het nijverheidsonderwijs wordt daarop terecht ieder jaar gewezen. Stop er niet te snel mee. wees niet te vlug tevreden, maar zoek het in vervolg- kurs ussen. Er is nóg een belangrijk punt. In vrijwel ieder vak heeft degene die zijn talen beheerst een aanmerke lijke voorsprong. Ook in de tech nische vakken. Geen kwaad woord hier over de habituele taaiopleidin gen, maar voor een echt pittig en vlot gebruik is meer nodig. Een ta- lenkursus, die een werkloze jongere volgt, kan later belangrijke rende ment opleveren. Als hij (of zjj) deze afrondt met een stage-periode in het buitenland, slaat men doorgaans twee vliegen in één klap. Er komt - dat willen we er mee zeggen - ook iets aan op eigen in ventiviteit, evenals in het zakenle ven. Fantasie kan faktor zijn in een succesvol streven naar een baan en enige maatschappelijke zekerheid. Uitkeringen immers zijn in talrijke gevallen wel een uitkomst, maar ze lossen geen problemen op. Het gaat eerst wat beter met een land, als met name de jeugdige werkers aan de slag kunnen. Er is nn een ministerieel voorstel, maar daar hoeft het niet bij te blij ven. In het algemeen trouwens heb ben degenen gelijk, die warm plei ten voor vergroting van het aantal arbeidsplaatsen. Dat is zeker iets anders dan schuiven tussen de gren zen van het bestaande arbeidspoten tieel. „Mickey-foon" MUSKEGON, 19-8. General Telephone komt binnenkort op de Amerikaanse markt mei een telefoontoestel dat is uit gevoerd als Walt Disney's te kenfilmfiguur Mickey Mouse. Het toestel draagt een rode broek, heeft witte handschoen tjes aan en staat op gele schoe nen. Een van de armpjes van deze „Mickey-foon" dient als hoorn. Het bedrijf zegt zijn nieuwe model in produktie te bren gen, „omdat we de mensen graag gelukkig maken". ZIERIKZEE, 19-8. In Zierikzee zijn volop bouwakti- vileilen in uitvoering. Met name heerst (leze bouw- bedrijvigheid in bel stadsdeel West. In het bestemmingsplan West I (bungalowterrein) zijn b(jv. thans vijf bungalows met garages in aan bouw in opdracht van partikuliere eigenaars. Voor hetzelfde terrein is aan de Verkooporganisatie Stok b.v. te Vlissingen vergunning verleend voor de bouw van zes bungalows met garages. Advertentie NUTSSPAARBANK de ideale gezinsbank! Reis- ver zekeringen NOORDVVELLE I.o. Dorpshuis - woensdag II.00-12.00 uur. MOSKOU. Het Russische officiële persbureau Tass heeft donderdag te vreden gereageerd op de aanwijzing in Kansas City van de Amerikaan se president Ford als republikeins presidentkandidaat. Wel betreurde Tass de aanvaarding van het amendement over de „zedelijkheid in de buitenlandse politiek" op het republikeinse verkiezingsprogram. Provinciale bibliotheek De uitlening van de Provinciale Bibliotheek nam over 1975 toe met 11" n, in hoofdzaak aan studerenden. Deze toeneming van het gebruik en de groei van de collecties noodzaken er toe dat op zeer korte termijn een oplossing wordt gevonden voor de benarde huisvesting van de biblio theek. Dan zou wellicht ook een mo gelijkheid gevonden kunnen worden tot het invoeren van een systeem van gedeeltelijke open uitlening van veel gevraagde werken, aldus ged. staten in de geleidebrief tot de pro vinciale begroting voor ,1977. Opgemerkt wordt dat het ontbre ken van een dergelijk systeem be lemmerd werkt op het funktioneren van de bibliotheek. Bovendien wordt momenteel nagegaan in hoever au tomatisering van de catalogus een betere en verder gespreide ontslui ting van het bezit mogelijk kan ma ken. De Provinciale Bibliotheek krijgt sedert een aantal jaren subsi die als regionale steunbibliotheek. Ged. staten delen mee dat het thans in het voornemen ligt van de minis ter om de Provinciale Bibliotheek de funktie van regionale steun bi bliotheek toe te wijzen en als zo danig aanvullende taken te laten vervullen op bijzondere terreinen van de literatuurvoorziening in een bepaald gebied. ZIERIKZEE Concert „Nut en Uitspanning" Op zaterdag 28 augustus, brengt het muziekkorps „Nut en Uitspan ning", in het kader van de uitwis selingsconcerten, een concert te Zie rikzee. Over de plaats volgen nog nadere mededelingen. OOSTERLAND Nieuwe wijkverpleegster Door de afdeling „Schouwen-Dui- veland" van het Groene Kruis is als wijkverpleegster benoemd mevr. A. van der Velde-Berrevoets uit Zonne- maire, met ingang van 1 september a.s. De nieuwe wijkverpleegkundige gaat haar dienstwerk verrichten in Oosterland en Sirjansland, zulks ter vervanging van wijkzuster mevr. Waasdorp-Walraven die zuster Com- pagne enige jaren geleden heeft op gevolgd. De nieuwe wijkzuster gaat wonen in de Weelstraat 16, waar thans Joh. Goudzwaard Cz. woon achtig is. Verder zullen op hetzelfde terrein nog zes bungalows met garages wor den gebouwd in opdracht van het bouw- en woningbureau Bruijn te Krimpen a/d Lek. Tenslotte zullen op het bungalowterrein nog zes bun galows met garages verrijzen in op dracht van de b.v. Eurowoningen te Eindhoven. In het bestemmingsplan West V is een aanvang gemaakt met de bouw van 23 patiobungalows. Deze patio bungalows worden gebouwd in op dracht van de fa. Ringnalda te Ber gen (N.H.), één en ander in samen werking met Kok Makelaardij b.v. te Rotterdam. Premie-verkoop- woningeii In bestemmingsplan West VI wor den thans 24 premieverkoopwonin- gen opgericht in opdi'acht van Dyna mo Project Ned. b.v. te Rotterdam. In dit bestemmingsplan worden ver der nog 44 woningen gebouwd in op dracht. van de woningbouwvereni ging „Beter Wonen". Getracht wordt deze woningen - of in elk geval een gedeelte van dit complex te bouwen in de zg. „beschutte sfeer". Verder heeft voor dit bestemmingsplan het bouwbedrijf Van Engelen te Dord recht plannen voor de bouw van tien premieverkoopwoningen - type 2 on der 1 kap, met garage - en Dynamo Project Ned. b.v. te Rottei'dam heeft plannen voor de bouw van 14 pre mieverkoopwoningen. Binnenstad In de binnenstad wordt eveneens in toenemende mate gebouwd. In op dracht van de woningbouwvereni ging „Beter Wonen' 'worden thans in de Venkel 17 woningen gebouwd, die - zoals bekend - worden opgetrokken in aangepaste stijl. „Beter Wonen" heeft verder nog plannen voor dé bouw van 19 woningen verspreid in de binnenstad. Deze woningen zullen worden gebouwd op de plaats van de nog aanwezige open gaten. Bo vendien heeft de woningbouwvereni ging nog plannen voor de bouw van 12 woningen in de Molenstraat. Aan het Slabberswerf worden nog 5 pre mieverkoopwoningen met garages opgericht door aannemingsbedrijf Moovaarts te Oude Tonge. In de binnenstad vinden in toene mende mate rehabilitatie- en restau ratiewerkzaamheden plaats van par tikuliere zijde. Welfare-cursus Rode Kruis Het bestuur van de afdeling „Dui- veland" van het Ned. Rode Kruis heeft het voornemen voor het wel fare-werk van de afdeling een nieu we cursus te geven, waarvoor als leidster zal optreden mej, Ruijgrok te Middelburg op dinsdag 24 augustus a.s. in één der lokalen van de voor malige lagere school aan de Groene Poort alhier. Dames die interesse hebben om mee te werken, aan dit mooie en nuttige werk kunnen deze voorlichtingsmiddag bij wonen (zie agenda). BRUINISSE Wethouder W. van Gilsf blijft aan Wethouder W. van Gilst, die aan- vankelijk had besloten en publieke- REUSEL. De droogte heeft de bonen- oogst van menige teler doen mis lukken. Bij een boer in 'het Noord brabantse Reuséldie de oogst van zijn op kontraktbasis gezaaide bonen door de konservenfabriek zag afge keurd werd het publiek op het veld toegelaten om voor niets de beste boontjes er nog tussen uit ie halen. De belangstelling voor het vrije oog sten was groot. „Tenslotte kan nog worden gewe zen op de bouw van de nieuwe AM- RO-bank aan het Havenpark, de bouw van een nieuwe brandweerka zerne aan de Regenboogstraat en de uitbreiding van het stadhuis ten be hoeve van de huisvesting van de dienst gemeentewerken in de Meel- straat", aldus besluit een opsomming van de bouwaktiviteiten te Zierik zee in het augustusnummer van „Stadsberigten", voorlichtingsorgaan van de gemeente. lijk had meegedeeld, in september zijn wethoudersfunktie te Bruinisse neer te leggen, is van dat voornemen terug gekomen, na aandrang van de kiesvereniging die hij vertegenwoor digt, de S.G.P. en anderen, om aan le blijven. Dorpsentree Aan de rijksweg krijgt Bruinisse een fraaie dorpsentree door bouw van de woning van de heer Ruiten beek, naast de reeds gevorderde bungalow van ir. L. v. d. Velde. Voordien lag er - naast een fraaie tuin aangelegd door de heer W. v. d. Berg, een onbebouwd stuk 'grond, maar dat gaat nu allemaal verande ren. „Kwiek" geeft demonstratie voor begin taptoe De Bruse gymnastiekvereniging „Kwiek" zal zaterdagavond een turn- demonstratie geven op het sportveld. Deze demonstratie zal een half uur vóór de aanvang van de taptoe plaatsvinden. Voordat „Kwiek" met zijn turndemonstratie begint zal bur gemeester T. C. Hekman eerst (om 19.30 uur) bij het gemeentehuis de Bruse vlag officieel overhandigen aan de „Beatrixband" uit Hilversum. De komende taptoe en het verkeer De „Taptoe Bru" trekt ieder jaar een zeer groot aantal publiek van buiten de gemeente dat voor de no dige verkeersmoeilijkheden zorgt. Om deze -problemen tot een minium te beperken verzoekt de rijkspolitie te Bruinisse de inwoners van de ge meente hun auto's zoveel mogelijk thuis te laten in verband met de par keerproblemen en verkeersopstop pingen. Zondagsschool weer begonnen Gelijktijdig met de beide basis scholen en de kleuterschool is ook de zondagsschool weer van start ge gaan na een vakantie van zes we ken. Kinderen in de leeftijd van vier t/'m twaalf jaar worden iedere zon dagmorgen om twaalf uur verwacht in de beide basisscholen waar de zondagsschool gehouden wordt. Vuurwapens en jachtvergunningen In de gemeente Bruinisse zijn elf personen (legaal) in het bezit van één of meerdere vuurwapens en/of mu nitie. Acht personen zijn in het be zit van een jachtakte. Eén persoon heeft een bijzondere machtiging voor het voorhanden hebben van slacht- munitie. Drie personen zijn in het bezit van een bijzondere machtiging. Oud papier Leden van muziekvereniging „Nu met Hope" komen zaterdag 21 au gustus weer oud papier ophalen. De ze vrijwilligers worden een handje geholpen wanneer het papier ge bundeld gereed gezet wordt langs het trottoir. Drukte aan haven De bouw van de rekreatiebunga- lows in het Wilmagebied vergt veel zand, dat dagelijks in de Bruinisser haven wordt gelost en met vracht auto's weggereden. Enkele weken geleden werden via de haven par tijen graan afgevoerd. Een en ander zorgt steeds voor een levendig beeld. Rekonstruktie Nieuwstraat Maandag 23 augustus a.s. zal wor den begonnen met de rekonstruktie van de Nieuwstraat. Er zal worden getracht om de afsluiting van de Nieuwstraat zoveel mogelijk te be perken. Stagiaire periode De heer J. Bout Jz., te Bruinisse, student aan de H.T.S. te Rotterdam, is voor een stagiaire periode in zijn studie thans tijdelijk werkzaam bij de Technische Dienstkring Eruinisse- Middenschouwen. Benoeming De heer G. van Roon, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Brui nisse, is benoemd bij de gemeente Bodegraven, waar hij sportzaken gaat behandelen. De heer Van Roon had te Bruinisse onder meer de afd. sociale zaken voor zijn rekening. „Doorgaand verkeer" Nu aan de ingang van de Schip- perslaan tc Bruinisse een pijl voor één richtingsverkeer is geplaatst, menen vele automobilisten, die niet ter plaatse bekend zijn, dat zij recht uit de Schipperslaan in moeten rij den, om het dorp uit te rijden, met het gevolg dat zij aan het eind van de Schipperslaan, (vooral met grote auto's) vast „lopen". Een bordje „doorgaand verkeer" te plaatsen, aan het begin van de Ha- gelaan is besteld, maar laat op zich wachten. OUDDORP. Die van Ouddorp zijn heus toch bescheiden mensen, al zou - wie oppervlakkig leest - een vergissing kunnen maken. Maar ge lukkig de „r" staat in de naam: Dirkdoenswegdie wordt gevon den in de buurt van hel Goereese baddorp. Dirk moet een „doenerig" mannetje zijn geweest. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 20-8. Het overbekende M.S. „Prins Willem Alexander", het schip van de Nationale Stichting Varende Rekreatie, komt op woensdag 25 augustus weer naar Zierikzee( met aan boord ca 60 bewoners van het Prot. Chr. Verpleeghuis en dagbehandelingscentrum „Eugerta" te Almelo. Door de afdeling Jeugdzaken en Rekreatie van het Rode Kruis werd onderstaand programma voorbereid. 7.00 uur n.m.: Serenade van de Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer op de kade onder leiding van kapel meester de heer E. A. de Looff en tamboer-maïtre de heer A. Struijk. 7.20 uur n.m.: Een welkomstgroet wordt gesproken namens het Rode Kruis en de gemeente Zierikzee. 7.30 uur n.m.: Vokale pi'esentatie door de C.J.V. zanggroep NOVEM '73 uit Bruinisse onder leiding van de dirigent de heer G. van Roon (ie deel). 7.45 uur n.m.: Pauze. 8.00 uur n.m.: Vokale presentatie door de C.J.V. zanggroep NOVEIVt '73 uit Bruinisse (2e deel). 8.20 uur n.m.: Dames-leden van de Ned. Christen Vrouwenbond (N.C.V. B.) uit Zierikzee zullen een presen tje uitdelen. 8.30 uur n.m.: Pauze. 8.45 uur n.m.: Vrolijk concert door he Boerenkapel van Oosterland's Fanfare" uit Oosterland onder lei ding van de dirigent de heer J. Ca- pelle. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 19-8. Op de maandag 23 augustus a.s. te houden raadsverga dering komen aanvullend nog twee zaken aan de orde op onderwijsgebied. In eerste instantie gaat het - aldus een schrijven van b. en w. - om de vast stelling van een nieuwe schoolgrens, met gelijktijdig het voorstel een eerder genomen besluit de openbare basisschool ,,'t Kofschip" niet verder uit te breiden, in te trekken. Verder gaat het om.de vaststelling van een nieuwe schoolgrens en handhaving van de „oude" school grens, waarbij een gebied tussen de ze twee grenzen als overloopgebied wordt verklaard voor de beide openbare basisscholen. In derde instantie een voorstel een krediet beschikbaar te stellen vóór de aanstelling in tijdelijke dienst van een tiende leerkracht t.b.v. 't Kofschip. Deze tijdelijke aanstelling ware te verlengen tot aan het tijdstip, waarop de school een wettelijk recht verkrijgt op een tiende leerkracht ten laste van hét ".ik. Financiering Dat recht ontstaat - aldus het kol lege - zodra de school boven een ge middeld aantal leerlingen van 298 over een gepasseerd schooljaar is heengegaan. Over een periode van 11 maanden (1 september 1976 - 1 augustus 1977) zal de netto salaris last voor een leerkracht ongeveer f 33.800 bedragen, waarvan 4 11 deel ten laste van 1976 komt en 7/11 ten laste van 1977. Bij deze kosten ko men die van de inrichting van een lokaal in de Nieuwe Boogertstraat- school, waarin nog borden aanwezig zijn, maar geen leerlingensets. Schoolgrenzen Voorgesteld wordt (in een apart voorstel) de nieuwe schoolgrens als volgt te bepalen: het gebied ten westen van de lijn Oudeweg, Rode Dorp, Verrenieuvvstraat, Maarstraat, Paternosterstraat, Witte Eyestraat. Bagijnestraat, Breedstraat, Bolwerk en Steenbakkerijweg behoort tot het voedingsgebied van 't Kofschip met inbegrip van de Hoofdpoortstraat, terwijl alle straten en wegen die de bovengenoemde grens vormen, be horen tot het gebied van de Theo Thijssenschool, samen met de rest van Zierikzee. De nieuwe grens zou per 1 augustus '76 effectief moeten worden. (Vervolg van pag. 1) Betrokkene nL is reeds acht jaar voorzitter van deze coöperatie. Door opslappén van eert. andere klacht, kwam de funktie in het uitvoerend orgaan van de coöperatie vrij en door ervaring en funktie, lijkt de baan de heer Brouwer op hef lijf geschreven. Ook in ander verband immers is zijn bestuurlijke ervaring groot, want zo'n twintig jaar is hij voorzitter van de Zierlkzeese pak- kersbond. „Hofleverancier" Tijd inmiddels een beetje terug le zien. „Er waren piepte- en hoogte punten". Vooral db ramp tikte door; Brouwer was een drooggebleven bakker, maar cr toas heel veel voor nodig een zaak te drijven onder die Typekurtut Gedurende het vierde kwartaal van 1976 geeft de heer K. Koetsdijk en zijn staf alhier weer een typekur- 8tl8. De lessen beginnen op 28 augus tus. erbarmelijke omstandigheden. In het begin trouwens waren er geen klanten. Maar na de ramp - dat was interessant - kwam het predikaat: „Hofleverancier" en pas eigenlijk nog maar kwam „Mijl op 7" aan kloppen en werd het palingbrood- maken uitvoerig gefilmd en uitge zonden op de buis. „Voorheen Brouwer"? Wat gaat er met do zaak gebeu ren? Nu. voorlopig n ets. De heer Brouwer hoopt oen jonge ambiiieu- se bakker te kunnen waim maken voor bakkerij en winkel. Alleen bij totale verkoop - inklusief het woon gedeelte - zal de familie verhuizen. Overigens niet naar Middelburg, maar elders in Zierikzee. „want ik ben een rasechte Zierdkzeecnanr en wil hier niet weg'', aldus de hew; Brouwer (45), die ech.er denkt wel in het pand te zull'cn kunnen blij ven wonen. „Maar de zaak gaal dicht: mis schien echter komt er toch een op volger en dan wordt het Banketbak kerij v h Brouwer. Dat zou tcch best kunnen en ik zou dat erg ge schikt vinden". De bevolking feite lijk ook wel, wanl bakkerijen („toen grootvader begon waren er 31 te Zierikzee") worden sehaars in deze stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3