Ged. Staten van Zeeland over proefregio distrikts- gezondheidsdienst Boos op Reagan Konsumenten Kontakt: „B.T.W.-verhoging ijskast in" Noodweer in Italië Subsidie voor hooi- en stro- vervoer naar de Waddeneilanden Meer dan Ontheemden in Angola Leger Noord-Korea paraat dertig doden in Zuid-Afrika Slachtoffers van in Pakistan overstromingen Doden in Zuid-Afrika Kamerleden bezochten droogtegebieden AGENDA HLINNEN" 2 ZlEKUvZEE, L9-0. „I" hel verleden zijn meerdere ini tiatieven ontplooid, teneinde ook in Zeeland te komen lol het oprichten en instandhouden van één of meer distrietsgezoiidheidsdiensten. „Zowel door het staatstoezicht op de volksgezondheid als door de pro vinciale raad voor de volksgezond heid zyn in dit verband aktiviteiten ontwikkeld, terwijl de Commissaris der Koningin ontwerp-gemeensehap- peljjke regelingen heeft aangeboden aan de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen (1972) en aan de gemeen ten in de regio Noord- en Midden- Zeeland (1974). Deze initiatieven KANSAS CITY, 20-8. In een ver bitterde stemming verkerende aan hangers van Ronald Reagan, de verliezer op de republikeinse con ventie, hebben donderdag, nadat bekend was geworden dat Ford de kandidatuur had gewonnen, hun idool voor de voeten geworpen dat hij zijn kans op de nominatie heeft verprutst door zich te bedienen van „dwaze kunstgrepen" in plaats van zich te bepalen tot buitenlandse po litieke kwesties als Taiwan en het Panamakanaal. hebben evenwel niet tol resultaten geleid". Ged. staten van Zeeland delen dit mee in de geleidebrief tot de begro ting van de provinciale inkomsten en uitgaven voor 1977. Het college con stateert verder: „Niettemin moet worden vastgesteld dat de ontwik keling elders in het land een geheel ander beeld te zien geeft. Immers in ons land funktioneren thans ruim veertig gemeentelijke en districtsge zondheidsdiensten, die tezamen twee-derde van de Nederlandse be volking verzorgen, terwijl daarnaast op verschillende plaatsen regionale diensten in oprichting zijn". Het college tekent hierbij aan dat deze ontwikkelingen geheel in over eenstemming zijn met de gedachten, zoals die neergelegd zijn in de in middels door de tweede kamer der staten-generaal aanvaarde „struc tuurnota gezondheidszorg". Werkgroep Aangezien ook naar het oordeel van ged. staten aan kwaliteitsverbe tering van de zorgverlening aan de burger bijzonder waarde dient te worden toegekend, heeft het college DEN HAAG. 19-8. „De regering moet afzien van een BTYV-verho- ging per 1 oktober. Is zij daartoe niet bereid dan zal de ramp op prij- zengebïed dit jaar compleet zyn", zo stelt de organisatie konsumenten kontakt in zyn blad Koopkracht van deze maand. BTW-verhoging van 16 naar 18 procent zal een prij zenstij ging van minstens 0,8 procent veroorzaken, zo voorziet de vakbeweging in ge zinsorganisaties. Het KK ziet de btw-verhoging liever de ijskast in draaien tot op zijn minst na 1 januari 1977. „Op die datum immers krijgen de consumen ten toch al met reeksen van prijs stijgingen te maken". door een werkgroep laten nagaan, op welke wijze alsnog de totstandko ming van een districtsgezondheids- clienst kun worden bevorderd. Deze werkgroep is lot de conclusie gekomen, aldus g.s., dat ter wille van de haalbaarheid en bij wjjzt van proef in eerste instantie een beperk te opzet voor een districtsgezond heidsdienst de voorkeur verdient boven één gezondheidsdienst voor de gehele provincie. (Als proefgebied voor een dergelijke opzet is gekozen voor de regio' Mid den-Zeeland: Walcheren en de Be- velanden). DEURNE, 19-8. Een aantal C.D.A.- kamerleden heeft donderdag een oriënterend bezoek gebracht aan de droogtegebieden in zuidoost-Bra bant en midden-Limburg. Na afloop daarvan zei drs. M. Peijnenburg op een persconferentie in Deurne dat het overleg tussen het ministerie en de landbouworganisaties door de christelijke fracties in de kamer op de voet zal worden gevolgd. „Verder gaande maatregelen zijn nodig. Wij zullen er dan ook nauwgezet op toe zien dat het overleg tot de nodige resultaten leidt", aldus Peijnenburg. LAATSTE NIEUWS ROME, 20-8. Wolkbreuken aan de Adriatische kust tussen Ancona en Rimini hebben in de nacht van donderdag op vrijdag aan drie men sen het leven gekost en een schade van enkele miljoenen guldens ver oorzaakt. Talrijke toeristen hebben het ge bied verlaten. Op de Adria-autoweg ontstonden tot 40 km lange files doordat de weg door aardverschui vingen was geblokkeerd. Veel auto's werden door watermassa's en mod der van de weg gespoeld. Een vrouw en een meisje vonden daarbij de dood, een andere vrouw verdronk. Vooral' de steden Rimini, Cattoliica, Gabice en Senigallia zijn ernstig ge troffen. Voor enkele plaatsen bij Ra venna moest de noodtoestand wor den uitgeroepen. In totaal viel 160 mm regen. DEN HAAG, 19-8. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft besloten het vervoer van hooi en stro per veerboot naar de Wad deneilanden te subsidiëren. Hierbij is ook rekening gehouden met het transport van extra krachtvoer. De subsidies zijn vastgesteld op dertig gulden per ton voor Texel, zestig per ton voor Ameland en Schiermonnikoog en 120 gulden per ton voor Terschelling. Een en an der heeft het landbouwschap don derdag na een bespreking met de minister meegedeeld. Ramp jaar De Texelse rundveehouders heb ben uitgerekend dat zij minstens vierduizend ton ruwvoer moeten in voeren om hun rundveestapel van vijfduizend melkkoeien in leven te kunnen houden. Dat zou bij een hooiprijs van 500 gulden per ton neerkomen op een extra uitgave van twee miljoen gulden. De Texel se boeren spreken van een ramp jaar. NEW YORK, 19-8. De Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, prins Sadroed- din Aga Khan, heeft donderdag van secretarisgeneraal Kurt Waldhcim het verzoek gekregen de humanitai re hulp te coördineren voor de onge veer 1 miljoen mensen die door de burgeroorlog in Angola van huis en haard werden verdreven. De dringendste behoefte hebben deze ontheemden aan 48.000 ton vcedsel in de komende twaalf maan den. Dit is meegedeeld door een V.N.-studiecommissie die Angola on langs heeft bezocht. PORT ELIZABETH, 20-8. In twee dagen van rassènonlusten in en bij de zwarte woongemeenschappen rond de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth zyn 33 Afrikanen gedood en een evengroot aantal gewond. Een politiewoordvoerder die dit vrijdag meedeelde zei dat 64 zwarten waren gearresteerd. Hij zei dat niet alle slachtoffers door de oproerpoli tie waren doodgeschoten, maar dat een aantal van hen plunderaars wa ren die bij onderlinge vechtpartijen het leven hadden verloren. Het geweld, dat woensdagavond begon, verbreidde zich vanuit de zwarte woonplaatsen New Brighton, Kwazakele en Zwile naar Struandale, een blanke wijk van Port Elizabeth, waar de zwarten stenen naar gebou wen gooiden, maar overigens weinig schade aanrichtten. Zij namen de benen toen de politie het vuur op hen opende. In de zwarte woonplaatsen werden dranklokalen inbrand gestoken. Men schat de schade op meer dan een miljoen rand, dat is ongeveer 3,5 miljoen gulden. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft in het café Viking aan de Wigstraat een kilo heroïne in be slaggenomen. De partij vertegen woordigt een waarde van f 150.000. De 21-jarige L. S. L., de 24-jarige A. V. E. en de 27-jarige caféhouder W. v. I. werden door de politic aange houden. Zij wifrcn in het bezit van drie vuurwapens. BREMEN. Grauire muren ran pleisterwerk behoren ucrleden 'yd 'e rijn, aldv vctt groepje kunstenaars ml Bremen Fên van <fv eerste buren, iliv een opknapbeurt krvtjvn, /tier Ir irn, Terwijl hoempumu cicfc voor een vrolijke noot :orgt, bekijken iiassanlen dc kleurrijke ffevel vn misschien doen zij wet inspiratie op. LAHORE. 19-8. Bij overstromin gen in dc Pakistaanse provincie Poendjaah zjjn dc afgelopen veer tien dagen ruim 200 mensen om hel leven gekomen, zo is donderdag van officiële zijde bekend gemaakt. De autoriteiten spreken van dc hevigste overstromingen uit dc Pakistaanse geschiedenis. In het Pocndjaab-district Muezaf- fargurh, dal wordt begrensd dooi de rivieren de Indus en de Chcnab, eisten zwair slagregens en over stromingen 216 mensenlevens. Meer dan 200.000 mensen werden dnnr geëvacueerd. Evacuatie In de Pocndjaab lijkt het ergste nu voorbij, maar dc afgelopen da gen kampt men in de provincie Sind opnieuw met ernstige wateroverlast. In die provincie zijn al meer dan 25.000 mensen geëvacueerd. Donder dag trad do Indus in die provincie buiten haaf oevers en zette drie dorpen en uitgestrekte landerijen onder water. Rond de stad Schwan staan 15 andere dorpen al sinds woensdag onder water. Eenheden van leger en marine ifjn in dc getroffen gebieden eontl- nii in touw om dc calamiteiten enigszins binnen de perken te bon den. JOHANNESBURG, 19-8. Bij ras- scnonluslen in dc Zuidafrikaanse kustplaats Port Elizabeth zyn don derdag 14 zwarten door de politic doodgeschoten. Ilct aantal gewon den beloopt volgens officiële opgave 28. In het industriegebied aan de rand van de voorsteden van Port Eliza beth hadden honderden zwarten ten minste twee fabrieken van een auto industrie bestormd. Zij werden dooi de politie verdreven, die, toen de betogers probeerden geparkeerde auto's in brand te steken, het vuur opende. TOKIO. Het Noordkorcaanse leger en de organisaties van rode gar disten van arbeiders, boeren en jon geren hebben donderdag opdracht gekregen zich gereed te houden voor de strijd. De opdracht is uitgegaan van president Kim II Soeng in zyn hoedanigheid van opperbevelhebber van de Noordkorcaanse strijdkrach ten. Dit blykt uit een bericht van radio Pjongjang dat in Tokio is op gevangen. De laatste dagen hebben zich weer incidenten voorgedaan langs do de marcatielijn tussen Noord- en Zuid- Korca. Door de ruit ZOETERMEER, 19-8. In sa menwerking met de Haagse politie heeft de politie van Zoeter meer een 24- jarige man zonder beroep gearresteerd in zijn woning in Zoetermeer, die afgelopen vrijdag een auto stal uit een showroom aan de Maanvoeg in Den Haag. De man brak in, koos de auto uit die het dichtst bij de etalage stond, startte de mo tor en reed weg. Dwars door de etalageruit. De auto had een waarde van f 8000. De auto is dinsdag gevonden in Zoetermeer. Via vingeraf drukken en getuigenverkla- rin werd de man gevonden. 'Hij is bij de politie bekend wegens vermogensmisdrijven. WEEKEINDE- ARTSENDIENST zaterdag 21 en zondag 22 augustus Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokier Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (Oil 19) 280. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman Zuster Adriaansc, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen, Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1418. heelt dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)—2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va« 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig vérandering Droog en vrij zonnig", maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost; minimumtem peraturen omstreeks 13, maxima van 22 aan de kust tot 27 graden hier en daar in het binnenland. Voor zondag Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 26 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 aug. Zon op 5.33, onder 19.51 Maan op 1.05, onder 17.03 22 aug. Zon op 5.35, onder 19.49 Maan op 2.06, onder 17.43 23 aug. Zon op >5.37, onder 19.47 Maan op 3.14, onder 18.18 Nieuwe maan: 27 aug. (2.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 21 aug. 11.47 5.13 18.01 22 aug. 0.25 12.55 6.27 19.03 23 aug. 1.29 13.49 7.20 19.46 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het noordelijk deel van de Noordzee ligt het centrum van een krachtig hogedrukgebied. Het hogedrukgebied breidt zich nog in oostelijke richting uit, waardoor de wind boven onze omgeving geleide lijk meer naar noordoost gaat draaien. Ten noorden van IJsland bevindt zich een depressie. Het bijbehorende front bevond zich vrijdagmorgen bo ven zuid-Scandinavië. Het veroor zaakt daar veel bewolking maar bij na nergens valt er regen. Dit front trekt in betekenis afnemend naar het zuiden en zal zaterdag dicht bij ons land liggen. We mogen daarom droog weer met zonnige perioden verwachten. Even als de afgelopen nacht kan zich in de nacht van vrijdag op zaterdag op nieuw plaatselijk mist vormen, die in de ochtend verdwijnt. In Zuid-Euro pa blijft de luchtdruk laag. Vooral in de Balkanlanden komt veel omveer voor en de middagtemperaturen be reiken daar geen hogere waarden dan 25 graden. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Vrijdag 20 augustus Zierikzee Huis van Nassau, Zang en Kleur. 20.00 uur. Scharcndykc Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwcn, 19.30 uur. Zaterdag 21 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling Lucky Lady. Jeugdsoos „Brogum", 20.30 uur, Darmald, Richard en Sebastian en optreden Johnn's Rock and Roll Band; zaal open 19.00 uur. (Start nieuwe seizoen). Burgh Haamstede Optreden muziekkorps Concordia, 15.30 uur. Renesse „L. el E." cn lampionoptocht. Ver leek dorpshuis. 20.31». Lnmpimi V.V.V. 19.00 uur. Bruinisse Sportterrein, 20.30 uur Taptoe Bru, voorafgegaan door lurndemonslra- lies (20.00 uur). Zondag 22 augustus Zierikzee Concertzaal, 14.30 en 20. uur film voorstelling Lucky Lady. Maandag 23 augustus Nieuwerkerk Zaal Chr. Ger. KerkRepetitie zang koor „De Lofslem". 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Naailes. 19.30 uur. Dinsdag 24 augustus Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Voormalige school Groene Poort, 13.30 uur, voorlichtingsmiddag over "Welfare-werk. Woensdag 25 augustus Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Bijeenkomst Af deling C.P.B., 19.30 uur. Nieuwerkerk Boerderij mevr. Bouman-Fride- richs, 13.30 uur, vertrek afd. Duive- land Plattelandsvrouwen-fietstocht naar landbouwmuseum. Zaterdag 28 augustus Zierikzee Concert „Nut en Uitspanning" (Zon- nemaire), 19.30 uur. Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. Dinsdag 31 augustus Goes „De Prins van Oranje'. Diskussiebij- eenkomst P.v.d.A., 19.30 uur. Woensdag 1 september Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bloemschik cursus afd. Duiveland Plattelands vrouwen Bond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 lelefoonnrs. na half zat Redaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 99" ledereen zou ik wel willen toeroe pen (maar wie ben ik) pas toch op voor „hun". „Hun" is het lelijkste taaiinsluipsel, dat niet alleen de of ficiële taal, maar ook het Zeeuws komt besluipen. Zo in de stijl van: „hun waren er ook"; „hun zeiden nog, dal moet je niet doen". Enfin er zijn duizenden voorbeelden. Velen „hunnen" er maar op los. Laten we ons afschermen tegen de Hunnen, ook al bedoelen we ditmaal niet het eertijds beruchte Mongools noma dische ruitervolk, dal eenmaal China binnenviel (2e eeuw). Laten we ons ook afschermen te- gen degenen die knoeien met kun nen en kennen. Fout gebruik van deze werkwoorden komt oorspronke lijk in Zeeland niet voor; het zijn de faraomieren van de taal, die van el ders hier kunnenbinncnritselen. Kunnen, kon, gekund; kennen, ken de, gekend. Maar verdraaid als het niet waar is. je hoort het: „dat ken niet waar zijn" of „hij kon hem niet." Zulk soort dingen, in plaats van: „dat kan niet waar zijnof „hij kende hem niet". Geef ons don toch maar dc Zeeuwse glh-iüisscling. Een huldenis tenslotte ook honderd cent. Vcrgefelijker zonde (zo taul-chau- vinistisdlzijn we ook) is de toevoe ging in het Zeeuws vau „doen"- vormen. „Ie doe ele". „Ie doe waar- ke". Wc zijn met het hele Engelse taalgebied, waarin redelijk centraal hel „to do" in veilig gezelschap. „Ze zcit" of „Ie zeit", zal ook nooit ster ven in het Zeeuws: toen zeil 'un, in ze zeil enz.). Het is ook veel gemakkelijker, al pratend, iemand letterlek te citeren, dan „zijn" ver- haa.l omgevormd in eigen laat weer 1c geven. Die opmerking trouwens is dc ziel van de journalistiek. Als iemand een kwartier onsamenhangend staat te leuteren, gaat hel toch om een sa menvatting van hetgeen dan nop toel belangrijk was. Wie in dc taaihuid van dc spreker zon kruipen, komt niet los van: „en toen zei hij en hij zei enz." Een aaneensluitend verhaal eist omvorming van het gesprokene in een eigen taalconceptie, cn ook zonder het Zeeuwse „doen", al is de verleiding soms mateloos om te zeg gen of te schrijven: „ie doe lullc", maar dat is dun natuurlijk weer verre van ordentelijk taalgebruik. Maar hoe ook allemaal: in „ons" Zeeuws geen „ken" voor „kan" en geen ,kon" voor „kende" en geen hun. want dat kan gewoon niet. Zo goed moei men de taal 'och kennen r»» eenmaal gedaan, is liet een kwes- tlc van kunnen Vroeger kon het ook en nu kan het nog! SCHIERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2