ipn.l Succesvolle opvang van oesterbroedval in Grevelingen Zierikzeese banketbakkerij (J. H. P.) Brouwer stopt 1 september MINISTER B0ERSMA NEEMT MAATREGELEN TEGEN DE JEUGDWERKLOOSHEID mm §^19: Merkwaardig visserij-experiment „BROUWS" SINT NICOLAASKERK v -><> Na traditie van 76 jaar Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE >.-• k A S jU_ Vrijdag 20 augustus 1976 122ste juut gang Nr. 2Ï947 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 18891 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Toch ticndtleerkracht rum Kofschip? SCHOUWEN-DUTVELAND, 19-8. Het experiment met als doel de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot herstel van de oesterteelt in Zeeland, door het win nen van oesterbroedval in de Grevelingen, is wat de eerste fase betreft - de opvang van oesterbroedval - een. volledig sneces geworden. Begin 1976 werd bjj toeval ontdekt ,dat in de afgesloten Grevelingen nog oesters voorkwamen. Men kwam op het idee, om de moederoesters in de Grevelingen te benutten voor het opnieuw tot bloei brengen van de Zeeuwse oestercultuur voor het geval, dat de Oosterschelde niet zou worden afge sloten. Nadat onderzoekingen van de visse- rij-inspektie hadden aangetoond, dat in het Dijkwater geschikte plaatsen aanwezig waren om, (evenals men dat vroeger op de Oosterschelde deed) mosselschelpen over boord te zetten om te dienen als „kollekteurs" voor oesterbroed, werden eind juni deze schelpen gezaaid en werden me talen platen, zoals men die in Frank rijk gebruikt, in het water gelegd. Maanstand Het is bekend, dat een bepaalde maanstand, c.q. een bepaalde bewe ging van het springtij, gunstig is voor het loslaten van 't oesterbroed, dooi de moederoester, maar deze omstan digheden (spx-ingtij) waren natuux'lijk in het afgesloten Grevelingenmeer volledig uitgeschakeld. Toch blijkt nu het grote succes van het experiment en drs. Drink- waard, van het RIVO, vroeger in Zeeland, hoofd van de onderzoekin gen die regelmatig in „Het Horntje'' op Texel, worden uitgevoerd en die ook belast was, met het experiment op de Grevelingen toonde zich ver rast en enthousiast over het slagen van de proef eerste fase. Hij bezocht donderdag 19 augustus het proefterrein in het Dijkwater en men vindt het nu jammer, dat men het gehele px'oei terrein niet optimaal heeft benut. DEN HAAG, 19-8. Minister Boersma van sociale zaken neemt vier maatregelen om de jeugdwerkloosheid te bestrijden, zo heeft het ministerie van sociale zaken donderdag meegedeeld. De maatregelen worden gericht op de groep van 22.000 jongeren van 17 tot en met 22 jaar die langdurig werkloos zjjn en op de ongeveer 20 a 25.000 schoolverlaters van dit jaar. Daarnaast heeft Boersma twee be staande regelingen, de „stimule ringspremie partiële leerplicht" en de „interim-maatregel jeugdige werklozen" verlengd. Voor de bestrijding van de lang durige werkloosheid onder jongeren wordt een regeling uitgewerkt, De tweede fase is nu het gewonnen oesterbrood uitzetten op de oester- bank van de Oostei'schelde, om daar uit te laten groeien tot zaaioestei'. Bij het geviste oesterbroed wex*d ook broedval van vorig jaar gekonsta- teerd. Het mosselzaad dat in maart in de Grevelingen is gevist'en overge bracht naar Volkerak en Ooster schelde floreert daar uitstekend. De grote mosselen, die nog in het Grevelingenmeer voor komen, zijn ten opzichte van dit voorjaai-, in vis- gewicht achteruit gegaan. waarbij een werkgever een tijdelijke tegemoetkoming in de loonkosten kan ki*ijgen als hij een langdui-ig werkloze jongere in dienst neemt. Deze jongere moet per 1 juli 1976 minstens zes maanden als werkloze werkzoekende bij het arbeidsbu reau ingeschreven zijn geweest. Het is de bedoeling dat deze regeling op 1 september ingaat. Vakopleiding Om de vakopleiding van jongeren veilig te stellen heeft de minister verder het besluit „stimulering vak opleiding jeugdigen" genomen, een bedrijf, dat een jongei-e die dit jaar van school is gekomen, in dienst neemt en een px-aktijkopleiding geeft, krijgt een tegemoetkoming in de opleidingskosten van tachtig gul den per gewérkte week. Voor een jongere met gedeeltelijke leerplicht is dat zestig gulden per week. De werkgever komt dan ook nog in aanmerking voor de stimulerings premie partiële leerplicht, die met een jaar is verlengd. Er moet een praktijkopleiding worden gegeven in het kader van het leerlingwezen. In bijzondere gevallen kan de bijdrage worden verlengd voor een praktijkopleiding die (nog) buiten het leerlingwezen valt. De regeling heeft een looptijd van 1 juli 1976 tot en met 30 juni 1977. Ziji is ook van toepassing op school verlaters die niet een opleiding in een bedrijfsschool beginnen. De zo genaamde bedrijfsscholenregeling gaat hiermee vervallen. In alle ge- vallen wordt de bijdrage alleen ge geven als de werkgever naast de leerovereenkomst ook een ai'beids- overeenkomst afsluit. De aanvragen kunnen worden gedaan bij de ar beidsbureaus. BROUWERSHAVEN. De pseudo- baselikale St. Nicolaaskerk te Brou wershaven, die in het bijna vervlo gen seizoen weer talrijke belang stellenden trok. Het fraaie godshuis - nog altijd in gebruik voor de ere dienst - kreeg bezoekers, die de schoonheid van ex- en interieur in zich opnamen. Daarnaast vervulde de kerk een belangrijke kulturele funktie. Orgel- en andere concerten trokken vele honderden bezoekers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hel aantal kan macht geven, maar geen bevoegdheid. G. Ie Bon ZIEREKZEE, 19-8. Op 1 september - zo is het voor nemen - gaat de bekende in de Lange Nobelstraat ge vestigde banket- en palingbroodbakkerij J. H. P. Brouwer sluiten. Daarmede komt een einde aan een ruim 76-jarige traditie, die de naam „Brouwer" ver bond aan bet stedelijk bakkerswezen. De eigenaar, de heer „J. II. P." krygt op dezelfde datum een betrekking by een organisatie, behorend by de Zeeuwse provinciale bakkerswereld. Hy wordt „manager" by de Coöperatieve Inkoopvereniging Brood- en Banket hakkers, die te Middelburg is gevestigd. Afstoten brood Zaken die van invloed waren in het persoonlijk leven, liepen door gaans synchroon met de ontwikke lingsstadia, die het bakkerswex-eldje doorliep. Er waren ingrijpende ver bouwingen van de zaak (1965 en 1975) en het karakter van het ge mengd bedrijf vei'andei'de. In november 1964 werd het brood afgestoten. Brouwer zat met een ge-erfde wat verouderde wyk en daar woonden de grote broodctcrs niet. Bovendien kwam er een verschui ving in het konsumentenpatroon in de x*ichtir>g van o.m. gebak, altijd wel belangrijk, maar door wat aan zettende welvaart, belangrijker. Grote „items" waren - en bleven tot nu toe - palingbrood en stokbeschuit Geen opvolger Punt in de overwegingen van de heer Brouwer is ook voor de toe komst 'geen opvolger in de zaak te hebben. Hij heeft een zoon, maar die ambieert het bakkersvak niet. Er komt dn de toekomst dus altijd een moment, dat het „fini" gaat worden. Wil men - als in zijn geval - veran- dei'en, dan moet hij het nu doen en „zo is het dus gekomen". De Coöperatieve Inkoopvereniging overigens is de heer Brouwer niet vreemd en bekendheid met aard en achtergrond van de funktie heeft natuurlijk sterk bijgedragen tot het sollicitatiebesluit. (Vervolg pag. 3) ZIERIKZEE. Nog draagt bakker Brouwer een schaal verse gebakjes de u'inlcel binnen; straks zal hel gebeurd zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Het zijn dus niet de moeilijk heden van de tijd of gebrek aan perspektief in de zaak, maar louter het duidelijker sprekend gevoel in het leven nog wel eens iets anders te willen'*, aldus de heer Brouwer in een gesprek, waaiin hij overigens onze spijt deelde, dat een zo typische Zierikzeese zaak - gestempeld met de naam Brouwer - wordt onttrok ken aan de lijst van stedelijke on dernemers. Familiebedrijf Die spijt geldt temeer, gelet op het feit dat het hier een typisch familie bedrijf betreft. De grootvader van de huidige eigenaar de heer J. H. Brouwer, begon (in het zelfde No- beLstraat-pand) een bakkerij. In 1940 weid hij opgevolgd door zijn zoon. de heer W. P. A. Brouwer, tot aan diens plotseling overlijden in 1950. In datzelfde jaar nam de heer „J. H. P.*' als negentienjarige jonge man het bedrijf over. „Een bijna on mogelijke taak en achteraf vraag je je af. hoe het allemaal voor elkaar is kunnen komen", zegt de stxaks scheidende ondernemer er zelf van. Ooslerland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1