Nu echt geen tijd om slootbermen af te branden Vervolgnota over contouren onderwijsbestel Hasjvondst na ongeluk Ford republikeins kandidaat Steenkool gaat weer belangrijke rol spelen Bevolking weinig gegroeid in 1975 Tien dagen dood in woning Thee met kogels Arabische opdracht V.S.-militairen naar oefening Koffie... inbraakartikel Hooien op 105-de verjaardag WEER NAAR SCHOOL... 4 Driemaal alarm te Westerschouwen YVESTERSCHOUYVEN, 18-8. In de afgelopen dagen moest de vrijwil lige brandweer van YVesterschouwen driemaal in aktie komen b(j brand jes in het agrarisch gebied. Aan de Stolpweg te Serooskerke ontstond gevaar voor het natuurre servaat De Schelphoek toen men in de onmiddellijke nabijheid van de voormalige vuilnisbelt bezig was met het afbranden van een sloot kant. Door snel in te grijpen wisten de korpsen van Haamstede en He- nesse erger te voorkomen. Te Noordwelle ontstond brand aan de Lokkershofweg waarbij de brand weerkorpsen ook moesten ingrijpen om erger te voorkomen. Ook te Noordwelle raakte bij het afbranden van de slootkant het stop pelveld van de heer M. v. d. P. in brand waarbij een juist passerende patrouilleauto van de rijkspolitie de 70-jarige heer v. d. P. uit het vuur moest bevrijden. Door omwonende kon het vuur worden uitgeslagen waardoor de brandweerkorpsen van Haamstede en Renesse bij aankomst niet meer behoefden op te treden. „Arm" Nederland MIERLO (N.-B.), 18-8. De Nederlandse bevolking heeft in 1973 maar liefst 80.000 ton brood in de vuilnisbakken ge deponeerd. De hoeveelheden van 1974 en 1975 zijn niet be kend, maar zullen zeker boven deze hoeveelheid komen. Dit zei de presdient-direc- teur van Thomassen en Drij- ver-Verblifa, de heer R. Miou- let, bij de officiële ingebruik neming van een installatie op het V.A.M.-terrein in Mierlo waarmee blik uit het huisvuil wordt teruggewonnen. (De officieel door de regering vastgestelde minimum-prijs voor een'brood van 800 gram bedraagt thans f 1,39). DEN HAAG, 18-8. Het komende voorjaar wil minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen ko men met een vervolgnota op de dis cussienota „Contouren van een toe komstig onderwijsbestel". Met de nota, zo mogelijk eerder, zullen alle 170 commentaren worden gepubli ceerd, waarvan er ongeveer 40 nog slechts zijn aangekondigd. Het ministerie heeft dit woensdag meegedeeld in de radiorubriek „Tekst en uitleg". Uit de reacties op de contourennota komt als hoofdlijn naar voren: vrijwel allen zün het met de uitgangspunten eens. Een deel van de reacties wil deze verwe zenlijkt zien in het bestaande onder wijs, een ander deel stemt in met de veranderingen in de structuur van het onderwijs zoals die in de nota zijn voorgesteld. ROTTERDAM, 18-8. In zijn wo ning in de Oranjebovenstraat in Rot terdam is woensdag de 47-jarige N. Audijk dood aangetroffen. De man is volgens de politie een dag of tien geleden een natuurlijke dood gestor ven. Buren waarschuwden woensdag de politie, omdat zij de man sinds 9 augustus niet hadden gezien. ZIER1KZEE. Andermaal (woensdag) werd de Zierikzeese brandweer ge alarmeerd voor een buitenbrandje, dat gevaar had kunnen opleveren voor bebouwing (Smit Bolnes). De brandweer bluste het vuur deskun dig en dat gaf stof voor dit sfeer plaatje. Van de zijde van de brandweer wordt nog eens op 't gevaar gewe zen om momenteel met de heersende droogte slootbermen af te branden waardoor grote risiko's worden ge nomen ten aanzien van de onmid dellijke omgeving. Bovendien loopt men hierbij de kans dat men de kosten van de brandweer zal moeten betalen als deze wordt gealarmeerd. MULHOUSE, Frankrijk, 18-8. Dat je bij het vervoeren van hasj beter extra voorzichtig kunt rijden, on dervond een jonge Fransman in wiens auto de politie van Mulhouse woensdag na een verkeersongeluk 21 kilo van het illegale goedje aan trof. De hasj-wagen was even buiten Mulhouse op een tegenligger gebotst en in brand gevlogen. Van de twee inzittenden vluchtte er een onge deerd, terwijl de licht gewonde chauffeur na de vondst door de po litie werd gearresteerd. LONDEN, 18-8. Ken Daly zat woensdagmiddag in zijn Noord-Lon- dense woning van een lekker bakje thee te genieten, toen hem de kogels eensklaps rond de oren floten. De niet bang uitgevallen Daly rende gebukt het huis uit, in de richting waarvan de schoten nog steeds werden gelost. Plotseling stond hij oog in oog met een groep soldaten, die net hun zwaar-kaliber wapens laadden voor een nieuw sal vo. Ze hielden schietoefeningen op een van schijven voorziene muur. Maar die was inmiddels dermate „lek" dat de kogels ongehinderd in de richting van Daly's huis konden vliegen. De „lekke" schietbaan is onmid dellijk gesloten en er wordt een on derzoek naar het voorval ingesteld. ROTTERDAM, 18-8. Van Swaay Installaties B.V. in Zoetermeer, een werkmaatschappij van Internatio- Muller N.V., heeft als onderdeel van de aanleg van een handelshaven te Jubail in Saoedi Arabië opdracht ontvangen voor de levering en de montage van werktuigbouwkundige (airconditioning-, sanitaire) en elek trische installaties voor gebouwen op het haventerrein. Met de order is volgens Internatio-Muller een bedrag van ruim f 20 min. gemoeid. DEN HAAG, 18-8. Op zondag 22 augustus zullen op Schiphol de eer ste twee van de in totaal acht vlieg tuigen aankomen, die ongeveer dui zend Amerikaanse landmachtmili tairen naar Nederland brengen in het kader van de oefening „Refor- ger". Deze militairen zullen het transport naar de bondsrepubliek verzorgen van materieel van een Amerikaanse luchtlandingsdivisie, die in Vlissingen per schip wordt aangevoerd. ROTTERDAM, 18-8. Het duurder worden van de koffie is niet onge merkt voorbij gegaan aan het in brekersgilde. Bij een kraak in een woning aan de Smithoekseweg in Roterdam-Zuid werden 24 pakken koffie meegenomen. De waarde van de buit is tachtig gulden. De dief(ven) kwam(en) binnen door het forceren van een raam. KANSAS CITY, 18-8. De Repu blikeinse Party heeft Gerald Ford donderdagochtend vroeg gekozen tot haar kandidaat voor de presidents verkiezingen in november. Flitsen uit het buitenland BEIROET. De S.U. heeft de linkse Libanese en Palestijnse leiders laten weten dat zij op Syrië druk uitoefent zijn troepen uit Libanon terug te trekken, aldus zegslieden in Beiroet. DAR ES SALAAM. Het persbu reau Aim van Mozambique heeft ge zegd dat vermoedeiyk duizend men sen zijn gedood bü de aanval van Rhodesische troepen op een kamp met Rhodesische vluchtelingen ne gen dagen geleden. PARIJS. Het aantal werklozen in Frankrijk is verminderd van 966.700 in juni tot 950.000 in juli, met cor rectie voor seizoensinvloeden. In juli vorig jaar waren er 884.900 werklo zen. Dat heeft het Franse ministerie van arbeid bekendgemaakt. De Verenigde Naties hebben 31 augustus a.s. als limiet gesteld voor de terugtrekking van de Zuidafri- kaanse troepen uit Namibië en het houden van vrye verkiezingen. PARIJS. In het afgelopen week einde zijn in een filiaal van de Bank Sociëte Generale op het lie Saint- Louis in Parijs 191 kluisloketten opengebrand. Evenals onlangs in Nice gebeurd is, kwamen de dieven via de riolering de bankkluis binnen. MANILLA. Door de aardbevingen vloedgolf in het zuiden van de Fi lippijnen hebben zeker 760 mensen het leven verloren, zo wordt in Ma nilla meegedeeld. Er zijn honderden gewonden en tienduizend mensen werden dakloos. PORT ELIZABETH. In de negernc- derzetting New Brighton by de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth hebben zich woensdag ongeregeld heden voorgedaan, waarbij volgens politiekringen acht zwarte demon stranten werden doodgeschoten. CANBERRA. De Australische be groting van defensie voor het ko mende begrotingsjaar is met 17 pro cent gestegen, van 1,523 miljard pond nu tot 2,718 miljard, aldus blijkt uit de documenten die door de coalitieregering van premier Mal colm Fraser zijn ingediend. WINDHOEK. De delegatie-Herrero heeft op de grondwelsconferentie in Windhoek geëist dat. zuidwest-Afri- ka uiterlijk eind 1977 geheel onaf hankelijk wordt. Intussen moet on middellijk een overgangsregering op multiraciale basis worden gevormd. WASHINGTON. Robert McClos- key zal binnenkort worden benoemd tot Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, waar hij de vertrekkende Kingdon Gould opvolgt. Dit is woensdag in Washington meegedeeld door een zeer betrouwbare zegsman. YAKOETSK, 18-8. Timofei Vino- koerov, een inwoner van de Kolchoz Yakoetia in Oimykon in Oost*-Sibe- rië, is 105 jaar geworden. Vinokoerov is nog steeds sterk en vol levenskracht, bericht het persbu reau Tass. Hij werkt nog steeds en hooide zelfs op zijn verjaardag. Timofei Vinokoerov rookt niet en drinkt niet maar eet vrijwel alles. Hij heeft zijn eigen tanden, zijn gezicht laat niets te wensen over en hij heeft nog maar een paar grijze ha ren. Ziek is ie nooit geweest. De „krasse grijsaard" is vader van acht kinderen en groot- en over grootvader van een zeventigtal klein en achterkleinkinderen. Zijn jongste zoon Nikolai, een veearts, werd ge boren toen zijn vader tachtig was. De dokters schrijven de ouderdom van Vinokoerov en andere Russen uit zijn streek die de honderd heb ben gehaald, toe aan de zuivere berg lucht en het schone water in Oim- yukon, dat bekend is om zijn acht maanden lange wipter en vrieskou die niet zelden de 70 graden Celsius onder nul bereikt. Nu de kindertjes weer naar school gaan, ontstaat de vraag naar „aantrek- kertjes". Hier een gevoelige tip voor de na-zomer: een romantisch schort- jurkje op een truitje. Het jurkje is gemaakt van streep- met bloemkatoen en sluit met een grote strik op de rug. DEN HAAG, 18-8. Het verbruik van steenkool zal in ons land van af 1980 aanzienlijk gaan toenemen en daarom is onderzoek gewenst naar de mogelijkheden en gevolgen van het opnieuw introduceren van steenkool op grote schaal. Minister F. H. P. Trip (weten- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Industi'iebond CNV heeft „heftig verzet" aangete kend tegen het plan, de prijs van een pakje margarine met ongeveer een dubbeltje te verhogen. Het hoofdbestuur heeft een dringend be roep gedaan op de regering en op andere instanties om deze prijsver hoging te voorkomen. HEERLEN. Het provinciaal steun comité Verhoging Mijnpensioenen eist een volledige prijscompensatie van 102 gulden per maand voor alle oud-mijnwerkers die geen waarde vast excedent pensioen ontvangen. NUTH. Een spontane aktie Van enkele inwoners van het Limburgse Nuth kan misschien het leven red den van een doodzieke student uit Kongo. De 26-jarige Pierre Oussika zal zaterdag 28 augustus uit Brazza ville worden overgebracht naar het revalidatiecentrum de Lucaskliniek in Hoensbroek. Daar zal hij zeker anderhalf jaar verpleegd moeten worden. DEN HAAG. In samenwerking met diverse gemeente- en rijkspoli tiekorpsen hebben ambtenaren van de Radio Controle Dienst van PTT in de afgelopen week vijf van de klandestiene zenders die de marine in Den Helder regelmatig ernstig storen opgespoord en in beslag ge nomen, zo deelt de PTT mede. MIERLO. Woensdag heeft de di recteur-generaal milieühygicne van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, ii\ W. C, Rey, op het terrein van het VAM-compost- bedrijf in Mierlo een installatie of ficieel in dienst gesteld waarmee blik uit huisvuil wordt teruggewon nen. DEN HAAG. Voor de moord op de 32-jarige Haagse taxichauffeur Ge rard Hofstede en de 40-jarige Rijs- wijkse rechercheur De Krijger, heeft de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag, mr. C. van Steenderen, tegen de 20-jarige auto sloper Dirk N. levenslange gevange nisstraf geëist. schapsbeleid) zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarbij hij het tweede interim rapport van de landelijke stuurgroep voor energie onderzoek (L.S.E.O.), getiteld „Ener gie 1976" aanbiedt. De regering, aldus minister Trip, kan zich in algemene zin verenigen met de belangrijkste conclusies, waartoe de L.S.E.O. in haar natio nale onderzoekprogramma is geko men. Een van deze conclusies és, dat op korte termijn (tot ongeveer 1985) een aanzienlijke bijdrage tot de energievoorziening slechts zal ko men van aardolie en aardgas. Ver mindering van de afhankelijkheid van ingevoerde olie zal alleen door besparingen bereikt kunnen worden pieent de regering. Hetzelfde geldt voor vermindering van uitputting van de aardgasvoorraden. Op kort zicht zijn daarvoor vooral beleids maatregelen als isolatie van wonin gen en gebouwen van belang. De re gering vindt, dat onderzoek zich hier vooral zal moeten richten op een grondige evaluatie van de di verse besparingsmogelijkheden. Op middellange termijn (tot on geveer 2.000) kan, behalve van aard olie en aardgas en van steenkool ook van uranium een aanzienlijke bij drage tot de energievoorziening wor den verwacht. Flitsen uit het buitenland WARSCHAU. In de Poolse stad Radom zijn een groot aantal leden van de communistische partij het slachtoffer geworden van een zui- veringsaktie als nasleep van de in juni aangwekondigde verhoging van de voedselprijzen en de opstand die daarvan het gevolg was. NEW YORK. De Amerikaanse ac teur William Redfield die o.a. de rol van „Harding" vertolkte in de veel- bekroonde film „One flew over the Cuckoo's Nest" is dinsdag in New York op 49-jarige leeftijd overleden. BERLIJN. Woensdag is van de zijde van de Westduitse politie mee gedeeld, dat huiszoekingen zijn ge daan in woningen van vermoedelijke handlangers van verzetslieden in West-Berlijn en in Neder-Saksen en dat documeten en onderdelen van elektronische toestellen in beslag ge nomen zijn. CAIRO. Het Egyptische persbu reau voor het Midden-Oosten heeft gemeld, dat Egypte woensdag de sluiting heeft gelast van het Libische consulaat in de Egyptische haven stad Aelxandrië. MONTREAL. Sergei Nemtsanov gaat terug naar de Sovjet Unie. Dins dag ging de 17-jarige schoonspringer na een gesprek van een kwartier met zijn advocaat, twee vrienden en een tolk in een hotel in Montreal mee met personeel van de Russische ambassade. DEN HAAG, 18-8. De Nederlandse bevolking is in een jaar tyd met iets minder dan 120.000 zielen gegroeid. Einde juni telde ons land 13.769.972 inwoners tegen 13.653.438 einde juni van het vorig jaar, zo bljjkt uit de gegevens van het C.B.S. In de eerste helft van dit jaar is de bevolkingsgroei sterk afgeno men tegenover de eerste helft van het vorige jaar. Dat kwam enerzijds doordat er minder kinderen werden geboren en meer mensen stierven en anderzijds doordat de omvangrijke immigratie uit Suriname in de loop van 1975 ophield. In de eerste helft van 1976 hielden aankomst en vertrek van Surinamers elkaar ongeveer in evenwicht: er arriveerden 2.670 Surinamers en er vertrokken er 2.541. Het aantal geboorten van levende kinderen daalde van 92.810 tot 90.266 in dc eerste helft van dit jaar. Het aantal sterfgevallen steeg van 57.606 tot 60.108. De natuuriykc groei van dc bevolking (het geboorteoverschot) daalde daardoor van 35.204 tot 30.158. De totale bevolkingsgroei liep terug van 54.346 in de eerste helft van het vorige jaar tot 36.394 in de eerste helft van dit jaar. liet aantal huwelijken daalde van 42.348 naar 40.404 en hel aanlal buitenechtelijk geboren kinderen steeg van 1.798 tot 2.167. De echtscheidingen bereikten in 1975 een record van in totaal 20.104 of 60 per tienduizend echtparen tegen resp. 19.167 cn 58 In 1974. Tegenover 1970 (10.317 echtscheidingen) betekent dit ongeveer een verdubbeling en tegenover 1965 (6.206) ruimschoots een verdrie voudiging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4