TWEE STANDAARDDRAGERS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND MOGEN NAAR LEVADE RERG EN BOS Z.S.C. oefende tegen Phoenix Rotterdam J. de Vlieger werd winnaar invitatietoernooi Kapelle Weekeinde jeugdzeilwedstrijden wa tersportverenigingen „Zierikzec" en „Brouwershaven Kon. Ned. Federatie Landelijke Rijverenigingen ERIC DE NOORMAN Conflict N.O.S.-K.N.V.B: opgelost INGEZONDEN STUKKEN 4 Gouden jubileum Kon. Ned. Federatie ZEILEN Z1EKIKZEE, 16-8. De Koninklijke Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen bestaal dit jaar vijftig jaar. Het gouden jubileum zal herdacht worden op zaterdag 4 september tijdens de Levade, de jaarlijks terugkerende hippische gebeurtenis in het prachtige park ..Berg en Bos" te Apeldoorn. Naast het verrijden van de kam pioenstitels van de Kon. Ned. Fede ratie van Landelijke Rijverenigingen zullen ook diverse tuigpaard-rubrie- ken en een aantal andere voor het publiek zeer aantrekkelijke rubrie ken worden verreden. De bekende verenigingen van Schouwen-Duiveland, de L.R. en P. C. „De Schouwse Ruiters^ en de L. R. en P. C. „Westelijk Schouwen" zullen beide twee standaarddra gers naar de Levade mogen afvaar digen. Dat zijn respektievelijk de paard en ponyrijders Bart Goudzwaard met Mon Ami en Cora v. d. Weele met Claus (Schouwse Ruiters) en Kees Kooman met Alex en Henk Bremer met Diana (Westelijk Schou wen). De Federatie heeft een systeem ontworpen om de besten van de ne gen provincies die tot het werkge bied van de Federatie behoren, voor deelname te selekteren aan de op zaterdag 4 september op de Levade te houden fantastische manifestatie. Wat Zeeland betreft zullen de voor- selekties plaatsvinden op zaterdag 21 augustus in de Braakman, z. VI., (ponies) en op zaterdag 28 augustus in Willemstad, (paarden). Défilé Het défilé van de standaarddra gers der ponyclubs en het défilé van de standaarddragers van de Lande lijke Rijverenigingen zal plaatsvin den in het zaterdagmiiddagprogram- ma van de Levade. Behalve een deelname aan deze défilé's is er nog VOETBAL SCHARENDIJKE, 14-8. Ook ZSC heeft - ondanks de aanhoudende droogte en de daarmee gepaard gaande speelverboden - haar eerste oefenwedstrijd gespeeld. Het eerste elftal van de Seharendijkse club week daartoe uit naar het terrein van Slot Moermond te Renesse. Tegenstander was daar zaterdag het in de vierde klasse K.N.V.I5. uitkomende Phoenix uit Rotterdam, dat met enkele selec ties naar Renesse was gekomen. ZSC, dat sinds 30 juli weer traint, kon nagenoeg alle voor het eerste elf tal beschikbare spelers testen. Het was de Schouwse ploeg duidelijk aan te zien dat ze voor het eerst weer binnen de lijnen verscheen. Van enig teamverband was bijvoorbeeld nog geen sprake en ook in conditioneel opzicht waren er nogal wat proble men. Ook het vele, overigens wel nuttige, wisselen van spelers kwam de samenhang binnen het team na tuurlijk piet ten goede. Toch was het vaak dominerende Phoenix bij het rustsignaal van arbi ter M. Krijger nog niet verder dan een magere 1-0 voorsprong gekomen. ZSC dankte dit in hoofdzaak aan het goede en rustige spel van centraal- verdediger Sjaak Dorreman en doel man Maarten van der Weele. Twee treffers Nadat ZSC al snel in de tweede helft een tweede tegentreffer had moeten incasseren, ging het elftal plotseling beter draaien. Minder dek- kingsfouten, een grotere beweeglijk heid en iets vlotter lopende combina ties resulteerden in twee fraaie tref fers binnen tien minuten. Eerst was het Bram Coomans die met een steen hard schot in de kruising doel trof, waarna Gerard Boogerd nummer twee liet aantekenen. In beide ge vallen was Kees Snoek de aangever vanuit het middenveld. Dat te Scharendijke nog heel wat aan de conditie geschaafd moet wor den bleek in het laatste kwartier. ZSC viel toen sterk terug en moest in de laatste minuten zelfs een derde goal toestaan, waarmee de eindstand op 3-2 kwam. Hoewel de Scharendijkenaars nog ver beneden hun kompetitiepeil ble ven. mag deze nederlaag toch als een redelijk goede start van het oefen programma gezien worden. KAPELLE. 16-8. Het invitatietoer nooi van de Kapelse tcnnisklub is bjj de heren door Joop de Vlieger ge wonnen. De wedstrijden in Kapelle werden gespeeld ter gelegenheid van het 5-.jarig bestaan van die vereni ging. In het weekend van 7 augustus slaagde De Vlieger er in de finale te bereiken. Hij schakelde achtereen volgens Jansen, Van de Berg en Boone uit. De Vlieger had met Boone overigens heel wat moeite in dc eer ste set. Begon hij met een 2-0 voor sprong, al gauw sloeg Boone terug en wist een 4-2 voorsprong te nemen. De zevende game was voor De Vlie ger. iets wat een goede morele uit werking op hem had. Gesteund door zijn service, kwam De Vlieger op 4-4 en daarna moest Boone de zaak la ten glippen: eindstand 6-4 6-1 voor „Vlieg". Tegen Lindcnbcrg. een sterke spe ler, moest De Vlieger zich heel wat minder inspannen. Dit nam niet weg. dat Lindenberg vaak dc handen van het publiek op elkaar wist te krijgen. De Vlieger wist de eerste set met 6-2 te winnen en de tweede ging even eens met 6-2 naar de Zierikzecse speler. Hij kreeg dan ook een ver diend applaus van het talrijke pu bliek. Goede notering in het gemengd dubbel Hierna speelde De Vlieger met mevr. Dijkhuis in de halve finale tegen het echtpaar Deurloo van de organise rende vereniging. Deze partij ging echter met 6-4 6-4 verloren, zodat de Deurloo's zich finalist mochten noemen. Z1ERIKZEE, 16-8. Dc watersport verenigingen „Zierikzee" en „Brou wershaven" organiseerden een week einde van jeugdzeilwedstryden op 14 cn 15 augustus. De bemanningen van de achttien deelnemende bootjes kampeerden op het terrein van „De Vier Bannen" te Ouwerkerk; de wedstrijden werden gehouden op de kreek. Mede dank zij het ideale zeilweer slaagde hel weekeind goed. Na elke start (er waren zeven starts) leverden de zeilers een ver woede strijd. De invloed van de tac tische bespreking op vrijdagavond, was duidelijk merkbaar. Ettelijke zei lers hadden begrepen hoe ze een an der vuile wind kunnen geven. Jam mer genoeg gingen enkelen zó ver dat ze er zelf op achteruit gingen. Dat moet in een volgende tactische bespreking worden opgelost. Vooral op zondagmiddag waren er vele ouders die als beste stuurlui aan de wal de verrichtingen van hun kroost begeleidden. Uitslagen De uitslag: 1. Roeline Ornée 9 p.; 2. Hendrik-Jan en Els Molenaar 13 p.; 3. Alexander Kalisvaart 20 p.; 4. zussen Van Hest 33 p.; 5. Peter Ren tier en Ingrid v. d. Bijl 36 p.; 6. Alex Scherjon en Jaap Hendrikse 38 p.; 7. Ingrid Buis en Piet Bokelaar 47 p.; 8. Nils Visser 47 p. Défilé van ruiters, een boeiend schouwspel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de mogelijkheid deel te nemen aan dtessuurproeven. Voor de ponyrui- ters gebeurt dat zaterdagmorgen 4 september individueel op de eigen Federatieter.reinen in Uddel. Daarna trekt men gezamenlijk naar het ter rein in Berg en Bos. Voor de standaarddragers op paarden geschiedt het op dezelfde dag op terrein van Berg en Bos te Apeldoorn in groepsverband. Het is voor de eerste maal dat dit in Ne derland plaatsvindt en hier gaat een geweldige belangstelling naar uit. DUIVENSPORT P.V. „Zonnemaire" Hieronder volgen de uitslagen der postduivenvereniging Zorinemaire. 7 augustus. Concours Souvres.Af stand 315 km. H. Slager 1, 4, 8, 9, 12, 13, 19; C.' Wesdorp 2, 6, 10, 18; A. J. Flikweert 3, 7, 14, 15, 16, 20; A. de Wilde 5, 11, 17. P.V. „Dc Reisduif" Sint Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Compiègne op 14 augustus 1976. In concours waren 84 duiven. Ze werden met noordoos ten wind gelost om 6.50 uur. De af stand bedroeg 262 km. De snelheid van de eerste duif was 943.44 m/min. Aankomst 11.28.09. De snelheid van de laatste duif was 819.33 m/min. Aankomst 12.10.17. J.' Verwijs en Zn. 1, 2, 4, 6, 10, 11, 13, 14 en 21; Gebr. Fonteijne 3, 5, 7 en 19; Iz. Reijnhoudt 8, 9 en 18; J. v. Oeveren 12, 15 en 17; K. A. Reijn- goudt 16 en 20. KORFBAL Oefenwedstrijden All Ready 19 aug.: All Ready jun.-DBGC jun. (19.00 uur); All Ready A I-All Ready AIL 21 aug.: AU Ready I-Animo-loer- nooi (Souburg); All Ready P I-Seol- to-toernooi; All Ready P II-toernooi Hellevoetsluis; All Ready P III-toer- nooi Hellevoetsluis. 28 aug.: NOAD I-All Ready I (tijd wordt nader bekend gemaakt); Tjoba jun.-All Ready jun. (10.00 uur). ZIERIKZEE, 16-8. „Er meldden zich in 1975 ruim 3.500 nieuwe ledèn aan. Op een bestand van ruim 14.500 leden betekent dat zo'n 25 procent. Een percentage waarmee rekening moet worden ghouden". Dit wordt meegedeeld in het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1975 van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen. In het AMSTERDAM, 16-8. Het conflict tussen de N.O.S. en de K.N.V.B. over radio- en televisieuitzendingen van wedstrijden in het betaalde voetbal is opgelost. De onderhandelingsdele gaties van beide partijen sloten maandagavond in Amsterdam een overeenkomst voor een jaar. Deze omvat de bepaling dat in het N.O.S.- radio-programma „Langs de lijn" de voetbalflilsen niet eerder dan - een half uur na het begin van de wed strijden zullen worden uitgezonden. Verder zal de studie over vrije nieuwsgaring worden voortgezét. Deze zal voor het einde van hét jaar moeten zijn afgerond. In de over eenkomst zijn de bepalingen voor ra dio en televisie weer volgens de wens van de N.O.S. in één pakket samen gebracht. MARKTBERICHTEN Coöp. Vcluwse Eierveilïng BARNEVELD, 16-8. Aanvoer 1.017.130 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50 gram f 11,96; 55 gram f 14,36; 60 gram f 16,97; 65 gram f 17,49. Veemarkt Leiden LEIDEN, 16-8. Totaalaanvuer 2789 dieren, waarvan 1326 slaehlrunderen 229 varkens en 1234 schapen en lammeren. Prijzen per kg: stieren le kwal. f 6,70-7.20 en 2e kwal. f 6,40- 6,60; vaarzen le kwal. f 6,35-6,80 en 2e kwal. f 5,65-6,15; koeien le kwal. f 6,50-6,80, 2e kwal. f 5,10-5,60 en 3e kwal f 4,65-5,05; worstkoeien f 400-4,75; slaëhtvarkens extra kwal. boven notering, lé kwal. f 3,43-3,45, 2e kwal. f 3,41-3,43, 3e kwal. f 3,39- 3,41; slachtzeugen f 2,55-2,65; zware varkens f 3,05-3,15. Prijzen per stuk: schapen T 150- 180 en lammeren f 170-210. Overzicht: slaehlrunderen, aan voer ruim, handel stug, prijzen la ger: varkens, aanvoer ruimer, han del matig, prijzen iets minder; scha pen en lammeren, aanvoer ruim, handel rustig, prijzen iets minder. verslag wordt er op gewezen dat zich gedurende 30 jaar na de oorlog een geheel nieuwe hippische genera tie heeft aangediend. „Een generatie die van huis uit weinig hippische be geleiding meegekregen heeft. Daar om vaak anders tegenover de beoefe ning daarvan staat, en er soms wel eens moeite mee heeft om de juiste houding tegenover het paard te be palen. Daardoor ontaardt dat wel eens in ruwheid of in het gebruik van niet geoorloofde middelen", al dus het Federatieverslag. „Een en ander wekt ons op tot be zinning. Het paard mag niet het lij dend voorwerp van onze stemmingen worden". Tegenover het aanmelden van 3654 nieuwe leden stond een afmelding van 2814 leden; saldo van 1204 leden, terwijl het totaal aantal mutaties 6468 bedroeg. SCHEEPVAART Ares, 16-8 van Paramaribo naar Georgtown. Ganymedes, 16-8 van Guayaquil naar Callao. Moordrecht; 15-8 320 m N.O. Port Churchill naar port Churchill. KERKNIEUWS Ned. Hei-v. Kérk Beroepen te Klaaswaal: H. Veld huizen, Wapenveld. Aangenomen naar Niedermarsberg (Evangelische Kirche van Westfa- len) als geest. verz. van het Psychia trisch Centrum: M. Hausmanrt, Woudsend (Frl.), die bedankte voor Merxhausen (Evang. Kirche van Kurhessen-Waldeck) als geest. verz. van het Psych.-Centrum. Bedankt voor Kamerik: J. C. Schuurman, Putten; voor Bodegra ven (toez.): Joh. Richter, Sleeuwijk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te IJmuiden: P. N. Rib- bers, Den Haag-West. Aangenomen naar Kampen: dr. T. Brienen, Groningen. Gercf. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Rotterdam-Noord: W. Wierenga, Berkel en Rodenrijs. Geref. Kerken Vrijgemaakt B.V. Aangenomen naar Spakenburg (2e p.p.): H. van Ommen, Arnhem. Geref. Gemeenten Beroepen te Bodegraven: D. Riet dijk, Vlaardingen; te Den Haag-C.: C. D. Hakkenberg, Lisse. Ger. Gemeente - Oosterland Vrijdag 20 augustus: ds. W. C. La- main te Grand Rapids (U.S.A.). Be diening Heilige Doop 19.30 uur. FINANCIEN EN ECONOMIE Philips eerste halfjaar 1976 EINDHOVEN, lli-8. Philips heelt in het eerste halfjaar van 1976 een nettowinst bereikt van f 232 miljoen tegen f 86 miljoen In dezelfde perio de van 1975. In het tweede kwartaal steeg de nettowinst van f 26 miljoen tot f 128 miljoen. Dc omzet steeg in het eerste half jaar met 17 procent van f 12.027 mil joen tot f 14.089 miljoen en in het tweede kwartaal met 15 procent van f 6241 miljoen tot f 7163 miljoen, zo heeft de raad van bestuur bekendge maakt. Een nationaal evenement Dal is inderdaad een juiste bena ming voor alles wat er gebeuren gaat tussen 22 augustus en 4 septem ber. Want in die dagen zijn ongeveer 100.000 vrijwilligers over heel Neder land bezig met de uitvoering van een taak, die maandenlang is voorbereid door 6.000 andere vrijwilligers. Het is een evenement dat niet te vergelijken is met de wereldkam pioenschappen schaatsenrijden of met Europacup-voetbal. In die gevallen betekent het een bevrediging van de nationale trots. In de laatste week van augustus en de eerste week van september wordt echter koortsachtig gewerkt aan een heel andere record verbetering, n.l. het opnieuw omhoog brengen van de opbrengst van de kollekte voor de kankerbestrijding. Kankerbestrijding is een wezenlijk nationale zaak. Alhoewel er de laatste jaren goede vorderingen zijn gemaakt, onder an dere als gevolg van de gelden die Ier beschikking konden worden gesteld voor het onderzoek naar de oorzaken en de verbetering van de behande lingsmethoden, toch blijft het nog steeds een uitermate verbitterd ge vecht, dat enorm veel geld kost. Het is echter wel de moeite van een grote inspanning waard, vooral als wij beseffen, dat van elke vier Nederlanders die overlijden, er één het slachtoffer is van een van de vele soorten kanker, die thans bekend zijn. Het feitelijke werk om het kanker probleem zo doeltreffend mogelijk aan te pakken, zullen wij als leken moeten overlaten aan de medici, la boranten, bestralingsexperts en an dere onderzoekers. Het enige dat wij kunnen doen is geld ter beschikking stellen, waar mee dit werk op zo groot mogelijke schaal en inderdaad doelgericht kan worden uitgevoerd. Dat is wat die 100.000 vrijwilligers hopen en verwachten van u: een zo groot mogelijke gift tijdens de col lecte. En mocht u geen collectant ontmoeten, giro 26.000 t.n.v. het K.W.F. is er ook nog. Bestuur K.W.F., Bruinisse. Vliegen veiliger ROTTERDAM, 16-8. Het aantal dodelijke ongelukken per vliegtuig is in het afgelo pen jaar sterk gedaald. Kwa men in 1974 nog ruim 900 mensen om in een neerstor tend toestel, vorigjaar wer den 356 passagiers hel slacht offer van een vliegtuigongeluk Ook de kans per vliegtuig te verongelukken is veel min der geworden. Statistisch zou een vliegtuig 163 jaar dag en nacht door moeten vliegen voordat er een fataal ongeluk gebeurt. Op de afstand beke ken betekent het, dat er 1,42 miljard kilometer moet wor den afgelegd voordat er één slachtoffer te betreuren is. Uil een overzicht van de overkoepelende orgunisalie van lijndienstmaatschappijen de I.A.T.A., waarbij 110 luchlvaarlmautschappijen zijn aangesloten blijkt dat in hel afgelopen jaar 469 mensen bij een vliegtuigongeluk betrok ken waren. Van hen kwamen 356 om het leven terwijl 95 luchtreizigers verwondingen opliepen. De overige 18 kwa men met de schrik vrij. De gouden droom 35. „Leg uw wapens af. Half ra", zegt Eric, zijn /waard losgespend. „Wij moéten die men» -•cn daar cr van overtuigen dat wij goede be doelingen hebben. En dat zal niet eenvoudig zijn Heer Halfra schraapt zijn keel. Hij begrijpt dat Eric had willen /.eggen: „Als die Hake en zijn zeerovers daar al in de buurt geweest zijn", maar dit niet doel uit piëteit voor Wi- nonah. „Ik. ahum, twijfel er niet aan dat wij dc juiste toon zullen vinden, om dc eenvoudige lieden daarginds voor ons te winnen. Dc juiste toon. zoals ik al zei en een weinig tact, niet waar?" Hij lacht en voegt er aan toe: „Een ieder zal toch aanstonds kunnen zien dat wij geen. Geschrokken klapt hij zijn mond dicht. Bijna had hij zich daar zelf ook ver sproken. Het heengaan van Envin brengt pijnlijke consequenties met zich mee. Omzichtig gaal het tweetal op weg, doch deze omzichtigheid blijkt niet nodig tc zijn. Als zij het bouwwerk bereikt hebben, blijkt namelijk dat de ge heimzinnige stilte een heel eenvoudige oor zaak heeft: er is niemand! Het gebouw, dat zij voor een vesting aanzagen, is niets anders dan een oude. verlaten ruïne. Onverrichter- zake keren zij terug, teleurgesteld en ontmoe digd. „Dat is nog geen reden om bezorgd te zijn", zegt Winonah opbeurend, „wij zijn nog niet zo lang op weg. Vroeg of laai moeten wij toch op mensen sluiten!" Zij streelt de kleine Hrulf die zachtjes huilt, over zijn hoofdje. Het kind heeft honger, maar er is niets te eten „Wij kunnen zo niet doorgaan", beslist Eric, „eerst moeten wij zorgen voor voedsel". Zij slaan een voorlopig bivak op en een paar mannen gaan op jacht. Intussen beraadslaagt Eric met Ccndrach wat hun te doen staat. Zij worden onderbro ken door schreeuwen cn wenken van de voor malige piraat Idris, die een eind verder op een heuvel staat. Aan de verre horizon stijgen dikke zwarte rookwolken op. „Dat is natuur lijk het werk van Halte", gromt hij. „Hij legt een of ander dorp in de as". Dc adem stokt de Noorman in de keel. „Een oven-al op een dorp?" stool hij geschrokken uit ..Hakc.... daar is Envin ook bij!" Hij springt woedend op. „Wij gaan er op af!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4