Ontwikkeling waterverbruik blijft achter bij aanvankelijke verwachtingen Een superlange agenda voor vergadering op maandag 23 augustus a.s. streekvervoer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verdere stijging tarieven verwacht ZWAKKE DIJK IN HERSTEL Gemeenteraad Zierikzee DIE ZWALUWEN TOCH v ZIERIKZEESCHE,, NIEUWSBODE Dinsdag 17 augustus 1976 132ste jaargang Nr. 21945 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869! REOAKTIE, AOVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocbtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Regionale ruiters naar de LevadeP ZIERIKZEE, 16-8. De werkelijke uitkomsten van liet waterverbruik in 1975/begin 1976 van de N.V. Wa termaatschappij Zuidwest Nederland (W.M.Z.) maken duidelijk dat de ontwikkeling van het waterverbruik achterblijft bij de aanvankelijke verwachtingen. Ook landelijk valt deze tendens te signaleren. Dit is voornamelijk een gevolg van de huidige ekonomische situ atie. Ook de inwerkingtreding van de wet verontreiniging oppervlakte wateren zal wel enige invloed heb ben op het waterverbruik. Ged. Staten van Zeeland delen dit mee aan provinciale staten in de geleidebrief tot de begroting van de provinciale inkomsten en uitgaven voor 1977. In 1974, aldus g.s., steeg de jaai-produktie en inkoop van W.M.Z. met 4,4 procent, in 1975 was er een daling van 1,9 procent. De raming voor 1976 rekent met een lichte stijging ten opzichte van 1975, terwijl in de W.M.Z.-begroting voor 1977 aan produktie en inkoop een totaal van 43 miljoen m3 water is opgenomen. Voor wat betreft de af zet aan water betekent dit: werke lijk 1975: 38.892.000 m3, begroting 1976 (herzien) 39.900.000 m3 en be groting 1977: 39.650.000 m3. De daling - cq mindere stijging - ligt bij de groep (super) grootver bruikers. Tegenover deze achteruit gang staat een lichte stijging van het waterverbruik bij de groep tolein-verbruikers. Het ligt in de verwachting, aldus G.S., dat deze stijging zich, evenals in voorgaande jaren, regelmatig zal voortzetten. Dit wordt waarschijnlijk vooral ver oorzaakt door de woningverdunning. Van een minder gebruik als gevolg van gestegen energieprijzen (beper king warm watergebruik) is voorals nog niets gebleken. Het achterblijven van het werke lijke waterverbruik maakt het mo gelijk om de aanvulling van de pro- duktiemiddelen via aanvoer van oppervlaktewater uit de Brabantse Bicsbosch te verschuiven naar een later tijdstip. Aanvankelijk werd verwacht dat met het transport van het water uit de Brantse Biesbosch naar het in dustriegebied in Vlissingen-oost medio 1978 begonnen zou moeten worden. Volgens de nieuwste prog noses zal dit nu 1980 worden. Op basis van de herziene verwachting is de aanleg van transportleidingen voor Biesboschwater naar en in Zeeuwsch-Vlaanderen eerst rond 1985 nodig. Midden-prognose W.M.Z. heeft thans voor het be leid in de komende jaren uit de drie prognoses: minimum, midden en maximum 'gekozen voor de midden prognose: omstreeks 1985-1990 een economisch gelijkblijven; voor het bevolkingsverbruik een constante groei van 110 liter per hoofd per dag in 1974 tot ongeveer 163 liter per hoofd per dag in 1990 en daarna tot 2000 een halvering van de stijging; een industriële groei van 5 procent tot 1980, van 3 procent in de periode 1980-1990 en van IV2 procent in het tijdvak 1990-2000. Op grond van de prognose zullen de huishoudelijke verbruikers te zijner tijd ook moeten overgaan op het gebruik van oppervlaktewater; het tijdstip zal liggen tussen 1985 en 1990. In elk geval echter zal W.M.Z. zo lang mogelijk er naar streven om aan de bevolking voor huishoude lijke doeleinden het kwalitatief be tere grondwater te leveren; Schouwen-Duiveland De voorbereidingen voor de uit breiding van de produktiemiddelen op Schouwen-Duiveland door mid del van infiltratie van water uit het Haringvliet in de duinen te Haam stede vlinden gestaag voortgang. Zo als bekend verleende de minister van volksgezondheid en milieuhygië ne in de loop van 1975 een vergun ning voor de onttrekking van maxi maal 2,5 miljoen m3 water per jaar. Aan deze vergunning ds onder an dere de voorwaarde verbonden dat de infiltratie van Haringvlietwater uiterlijk 1 juli 1979 een feit moet zijn. De onttrekking van grondwater moet dan terug gebracht worden naar 1,1 miljoen m3 per jaar, alles wat dan meer aan water nodig is, moet door middel van infiltratie in de bodem worden gebracht. Tegen, deze vergunning zijn enkele beroepen aangetekend, die bij de raad van state in behandeling zijn. Nadat de raad van state advies heeft uitgebracht kan de kroon een be slissing nemen. Twee infiltratievijvers Met staatsbosbeheer is overeen-.- stemming bereikt over dé plaats van.' de twee infiltratie vijvers in het duingebied te Haamstede. Over de inrichting van deze infiltratievijvers wordt nog nader overlegd. In stu die is verder de wijze waarop het zuiveringssysteem 'van het pompsta tion aangepast moet worden aan de nieuwe situatie. Voor het tracé van de infiltratieleiding Scheelhoek- Haamstede worden de zakelijke rechten gevestigd; van rijkswater staat werd vergunning ontvangen voor het leggen van deze leiding langs de Brouwersdam. Stijging tarieven G.S. delen mee dat ook in 1977 niet te ontkomen zal zijn aan een verhoging van de tarieven. Uitvoe ring van de noodzakelijke projekten ter vergroting van de produktiemid delen zijn daarvan de voornaamste oorzaak Gesteld kan worden dat de gemid delde kostprijs van het drinkwater vrü snel zal stijgen als gevolg van het feit dat moeilijker te zuiveren water verder weg moet worden ge haald. Gerekend wordt op een ta rief sstijging van ongeveer 10 pro cent plus inflatie. Ook in de komende jaren zal deze stijging doorgevoerd moeten worden. ZIERIKZEE, 16-8. Op maandag 23 augustus wordt in de raadszaal van het stadhuis, een vergadering gehouden van de gemeenteraad. De agenda lijkt een spaarbekken van agendapunten, waarvan er 37 staan vermeld, w.o. een vrij groot aantal begrotingswijzigingen De lijst van ingekomen stukken telt het respektabele aantal van 80. A vV V V V. V vV v V Een punt van die lijst heeft be trekking op de lozingsverordening riolering, die aangepast dient aan de uitgevaardigde lijst van stoffen, waarvoor t.z.t. een algeheel lozings verbod kan gaan gelden. In verband met vragen in de laatste raadsvergadering, wordt mede gedeeld dat afvalbakken voor de parkeerterreinen door de Dienst Gemeentewerken zijn besteld. Voor de Wandeling zal worden bezien of hier nog bakken moeten bij ge plaatst. De dienst Gemeentewerken heeft maatregelen getroffen om gevaar van brand bij de grote kerk te vermijden. Grondverkopen Een klacht inzake de P.Z.E.M.- afrekening zal door de raadsvoor zitter worden besproken. Aan de heer A. Berrevoets (voorstel) wordt een oppervlakte grond van 76 m2 verkocht, zijnde de. ondergrond van de gesloopte krotwoning Ravestraat 21. Idem een perceel van 60 m2 aan de heer A. C. Overdulve, Bagijne straat 32, voor de verbouw van een keuken. Verkoopprijs van de grond (en): f 45,- per m2. Een perceel grond aan het Rode Dorp 54 wordt verkocht aan de heer F. R. Pos, Kromwal 19 te Brouwers haven. Een oppervlakte van plm. 315 m2 aan de Bagijnestraat, wordt verkocht aan de heer P. J. Verkaart. De grond wordt gebruikt voor een te bouwen w oning. Idem 32 m2 eveneens aan de Bagijnestraat aan de heer A. L. J. Verloo, onder voor waarde dat betrokkene op zijn beurt een perceel grond aan de gemeente verkoopt, voor het verkrijgen van een'behoorlijk achtererf voor de nog te bouwen woningen voor „Beter Wonen" op het naastliggend terrein. Idem aan de heer J. Zwart, Krepel- straat 23 een oppervlakte van plm. 125 m!, zijn de het naastliggend per ceel ondergrond Krepelstraat 25, zulks ter uitbreiding van de woning 23. Raamverordening Rampenbestrij ding vast te stellen en opheffing van de onbewoonbaarverklaring van het pand Lange St. Janstraat 19, dat door de eigenaar, de heer G. J. A. van Velthoven, geheel is gerestau reerd. Voorgesteld wordt in de bungalow- wijk Plan West, de drie hoofdstraten de volgende namen te geven: Oester straat, Kreeftstraat, Krabstraat en de twee paden: Zeesterpad en Wulken pad; zulks op voorstel van de betref fende kommissie. Mej. G. Mensink vroeg per 1 au gustus j.l. ontslag als onderwijzeres aan de Beatrixchool. In de vakature zal worden voorzien door benoeming van mevr. H. de Groot-Mulder in tij delijke dienst. Verzocht werd om medewerking tot het aanbrengen van zonwering voor drie lokalen van de basisschool aan het Vrije en voor één lokaal van de basisschool aan de Raamstraat. Het kollege stelt voor de aanvraag te weigeren. Voorgesteld wordt verder de blokkade van de gemeentelijke bijdrage voor het tweede halfjaar 1976 aan het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland op te heffen en de verschuldigde bijdrage van f 6,35 per leerling te voldoen. Een ander voorstel heeft betrek king op het verlenen van een subsi die van f 3.000 aan de Meester Breet- veltspeeltuin in plan Malta. Van c.r.m. wordt f 2.000,- ontvangen. Subsidies Voorgesteld wordt de Stichting Sa menwerkende Reklasseringsinstellin- gen voor 1976 een subsidie te ver strekken van f 0,03 per inwoner. Ge vraagd wordt restauratiesubsidie te verlenen (f 5.877) voor het pand Nieuwe Haven 27, eigenaar de heer C. Berrevoets. Goedkeuring wordt gevraagd op rehabilitatiesubsidies van f 67.216,- voor het pand Sint Do- musstraat 45 eventueel te vermeer deren met f 25.025,- ingeval de mo gelijke toezeggingen van c.r.m. en provincie realiteit zijn geworden. Idem f 33.060.- plus f 8.501,- voor re habilitatie van het pand Wevershoek 24-26, eigenaar de heer J. Quaak. V1ANE. In opdracht van het wa terschap Schouwen-Duiveland is een begin gemaakt met herstel en versterking van het dijkvak tussen Viane en Bruinisseeen omvangrijk werk in >het kader van de partiële dijkversterking in afwachting van de voltooiing van de pijler dam. De foto toont hoe smalletjes de dijk thans nog is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De som van de kennis is wat f f wij geleerd en wat wij verge- f f ten hebben. f f Ebner-Eschenbach ZIERIKZEE. WO bedoelen er 11 iels mee. maar in het Gouwe Veer onder Zierikzee begonnen de zwaluwen zich maandag ui een beetje tc verza melen. Het leverde een ouderwets gezicht op „op de draad" en hel beeld liep wal vooruit op de komen de herfst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Rampenbestrijding Voorgesteld wordt verder een UTRECHT, 16-8. De Vcrvoersfcde- ratic N.V.V./N.K.V. cn de Vervoers- bond C.N.V. vragen in een maandag aan minister Westerterp (verkeer cn waterstaat) gezonden brief, vóór za terdag 21 augustus de onrust onder het streekvervocrpersoneel weg te nemen. Als de minister voor die da tum geen contact met dc bonden op neemt, zullen er akties volgen, aldus R. Brouwer. Namens dc drie bonden. Verwachting tot woensdagavond: Meest droog en zonnig Overwegend droog en zonnig; ma tige, in de middag vrij krachtige wind uit noord tot noordoost; minimum temperaturen omstreeks 13 graden, maxima van 21 graden aan zee tot 25 graden in het binnenland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 aug. Zon op 5.29, onder 19.58 Maan op 23.27, onder 14.32 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.56 Maan op onder 15.28 Laatste kwartier: 18 aug. (1.13) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 aug. 8.12 20.24 1.41 14.11 19 aug. 9.03 21.32 2.34 15.13 Doodtij: 20 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Schotland en zuidwest- Noorwegen bevindt zich nog steeds het centrum van een krachtig en omvangrijk hogedrukgebied. Dit weersysteem is verantwoordelijk voor het aanhouden van het zonnig maar ook droge weer dat in weste lijk Europa heerst. Kleine storingen in de hogere delen van de atmosfeer veroorzaken in midden-Europa, het Alpengebied, de Balkanlanden en in de streken van de Middellandse Zee echter van tijd tot tijd regen- en on weersbuien, die plaatselijk in korte tijd grote hoeveelheden regen bren gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1