Staatssecretaris Hendriks wil Nieuwe hartchirurgie hard aanpakken Spionagedaad kon worden voorkomen Veel groter dodental in Mozambique aardbeving verwacht in China? Twee a drie weken nodig om Lockheed-rapport te bestuderen Reeds vanaf achttien jaar lid van provinciale staten of gemeenteraad Maatregelen legen oneigenlijk gebruik sociale voorzieningen Nationale aktie hulp aan Noord-Ierland gestrand De oorlog in Libanon Alcohol in verkeer eist veel nieer slachtoffers Prehistorische dieren begraafplaats Smakelijk eten ONTVANGST BROUWERSHAVEN AGENDA Bekroning kinderboekenweek Vissen verhuizen wegens zuurstofgebrek Twee kinderen omgekomen bij brand in caravan Vrouw verdronken bij poging zoontje te redden Mars blijft raadselachtig 2 SCHIPHOL,1 5-8. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid wil binnen enkele weken een beleids plan voor de Nederlandse hartchi rurgie opstellen, dat gericht is op een aanzienlijke vergroting van het aantal open hartoperaties in eigen land. liONN, 15-8. De Westduitse con traspionage heeft volgens het blad Die Welt voorkomen dat alle plan nen voor de bouw van het MRCA- vliegtuig aan de Sowjetrussische geheime dienst zouden worden ver kocht. Een Belgische wapenhandelaar zou de plannen voor het nieuwe vliegtuig met meervoudig doel van de NAVO voor 38 miljoen mark hebben willen verkopen. Twee per sonen zouden al zijn gearresteerd. De plannen waren afkomstig uit het computercentrum van de West duitse MRCA-producent Messer- schmidt-Boelkow-Blohm. JOHANNESBURG", 14-8. Radio Mozambique heeft gezegd dat het dodental bij de Rhodesische aanval van afgelopen zondag 618 bedroeg. De zender heeft de afgelopen vier dagen met geen woord gesproken over de aanval vanuit het buurland. Nu werd gemeld dat onder meer de stad Nhagomia, veertig kilometer landinwaarts, door de Rhodesiërs werd aangevallen. PERlGUEUX, Frankrijk, 14-8. Tkee speleologen hebben in een grot bij Excideuil, in het gebied van de Dordogne in Midden-Frankrijk, een prehistorische dierenbegraafplaats ontdekt. Deskundigen noemden de vondst vrijdag een van de belang rijkste prehistorische ontdekkingen tot nu toe. Bernard Pierrat en Pierre Vidal, beiden uil het gebied van de Peri- gord, hadden het gebied al verschei dene jaren onderzocht voordat zij er - dankzij de droogte - in slaagden een deel te onderzoeken van de bed ding van de Sarconnet-kreek, die hen leidde naar een grot met een oppervlakte van 100 vierkante me ter en een galerij die de begraaf plaats bevatte. De beenderen, voornamelijk van beren, rendieren en herten, waren in uitstekende conditie. Zij werden begraven in een gebied dat ongeveer 800 meter lang, 40 meter breed en 25 meter diep was. De kelder bij de begraafplaats was versierd mei een goed bewaard gebleven schildering van een mammoet. De skeletten van kleine knaagdie ren die gevonden werden, zullen de archeologen in staat stellen nauw keuriger de perioden vyn de ijstijd vast te stellen waarin de dieren leefden. Hij is teruggekomen op zijn me ning dat de hartluchtbrug tussen Nederland en Amerika nog wel lot 1980 nodig zal zijn omdat pas tegen die lijd de capaciteit in Nederland voldoende zal zijn gegroeid. Dit heeft de bewindsman zondag morgen vroeg op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit New York. In de Verenigde Staten heeft de heer Hendriks met een groot aantal au toriteiten op het gebied van de volksgezondheid over de problemen rond hart- en vaatziekten alsmede over de kankerbestrijding gespro ken. Beleidsplan De staatssecretaris, die duidelijk verklaarde op basis van zijn erva ringen in de Verenigde Staten op eerder ingenomen standpunten ten aanzien van de hartchirurgie in Ne derland te zijn teruggekomen, wil de problemen in Nederland op Ameri kaanse wijze aanpakken. ..Binnen enkele dagen ga ik met de gezondheidsraad, die juist een aanvullend rapport over de hart chirurgie heeft uitgebracht, praten aan de hand van de ervaringen die ik zelf in de V.S. heb opgedaan. Er moet nu snel iets gebeuren. Ik hoop dat we binnen enkele weken een be leidsplan klaar kunnen hebben dat dan aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden", aldus de heer Hen driks na zijn aankomst op Schiphol. HONG KONG, 15-8. Volgens kran ten in cle Britse kroonkolonie Hong Kong verwacht de Chinese volksre publiek voor 19 augustus opnieuw een hevige aardbeving, ditmaal in het uiterste zuidoosten bij de stad Kanton. Chinese deskundigen zouden het epicentrum van deze aanstaande be ving situeren op het schiereiland Liuchow, vlakbij de grens met Viet nam. De voorspelde kracht zou lig gen tussen vijf en zeven op de schaal van Richter. De kranten in Hong Kong zegen dat er in Kanton al op grote schaal evacuatie-oefeningen hebben plaatsgevonden. GRENOBLE, 15-8. De Franse showman Michel Lolito, die bekend is geworden door het knauwen op glazen en scheermesjes, heeft zon dag bekend gemaakt dat hij een J'iels gaat opeten. Hij wil er op 1 januari mee be- ginnen en drie maanden daarna het vehikèl hebben verorberd. Commissie van Drie gereed DEN HAAG, 14-8. Premier Den Uyl verwacht dat de regering twee a drie weken nodig zal hebben om haar standpunt te bepalen over het donderdag uitgebrachte rapport van de commissie van drie. Tijdens een onderbreking van de wekelijkse kabinetsvergadering zei de minister'fcpresident dat het resul taat van het door de commissie in gestelde onderzoek.naar prins Bern hardt betrokkenheid bij de Lock- heed-affaire plus de conclusies van het kabinet openbaar gemaakt zul len worden. Op die openbaarheid zijn echter wel modaliteiten mogelijk", bij voorbeeld in het geval dat een ver schaffer van inlichtingen op ver trouwelijkheid heeft aangedrongen'. Inmiddels is een verzoek uitge gaan naar het Amerikaanse mini- TWEEDE KAMER DEN HAAG, 14-8. In de naaste toekomst moet het mogelijk zijn dat 18-jarigen en ouderen lid van een gemeenteraad of van provinciale sta ten zijn. Momenteel geldt dat een lid van provinciale staten minstens 25 jaar en een lid van een gemeente raad minstens 23 jaar moet zqn. Deze verlaging van de minimum leeftijd voor het passief kiesrecht (het recht om gekozen te worden) is opgenomen in één van de voorstellen tot wijziging van de Grondwet, welke de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. DEN 1IAAG, 14-8. Hel kabinet is bel er over eens geworden dat moet worden opgetreden tegen liet oneigenlijk gebruik van sociale ver zekeringen. Er komt een wetsontwerp van staatssecretaris Mertens van sociale zaken waarin o.m. zal worden voor gesteld: verruiming van de mogelijkhe den tot terugvordering van ten on rechte of te veel betaalde uitkering. Het stellen van een grens aan de periode, waarin gedeeltelijk werk lozen uitkering kunnen ontvangen. Weigering van uitkering aan werkloze werknemers die het ver krijgen van passende arbeid duide lijk belemmeren door het stellen van niet reële eisen en Beperking van de hoogte van de ziekengelduitkering voor degenen wier dienstbetrekking i.v.m. pensio nering is geëindigd. Premier Den Uyl deelde tijdens zijn wekelijkse persconferentie vrij dag mee dat de raad ook akkoord is gegaan met de voorbereiding van een algemene maatregel van bestuur die ten doel heeft een regeling vast te stellen ter beperking van het recht op een werkloosheidsuitkering van werknemers, die bepaalde delen van 't naar (regelmatig bij eenzelfde werkgever werken maar strikt ge nomen geen seizoenarbeiders zijn. sterie van justitie om bepaalde ge gevens openbaar te maken. Toen het Amerikaanse ministerie destijds gegevens beschikbaar stelde is de afspraak gemaakt dat een dergelijk verzoek om toestemming zou worden gedaan indien de Nederlandse rege ring openbaarmaking wenselijk zou achten. Hoé de openbaarmaking zal ge schieden kon drs. Den Uyl nog niet zeggen. De conclusie van de regering zal samen met de conclusies van de commissie in een of andere vorm ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht. Over het rapport zelf: het is een beknopt stuk, voorzien van bijlagen, zoals verslagen van commissies, hoorzittingen en dergelijke. Het parlement dient de voorge stelde grondwetswijziging goed te keuren vóór 25 mei volgend jaar, de dag waarop de Kamerverkiezingen gehouden worden. Na deze verkie zingen zullen Tweede en Eerste Ka mer zich opnieuw buigen over de wijzigingen van de Grondwet. De verlaging van de minimumleef tijd voor het passief kiesrecht kan eerst effectief zijn als er in het par lement ook instemming verkregen is met het nog in te dienen voorstel de meerderjarigheidsleeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar. DEN HAAG, 15-8. Een reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkerende nationale hulp actie voor jeugd- en gemcenschaps- werk in Noord Ierland is zondag ge strand. Dit heefl de voorzitter van de Slichting Hulp Noord Ierland, de heer C. van Bockel uil'Billhoven, in de nacht van zondag op maandag meegedeeld. De Nederlandse organi satoren en een Noordierse beleids- en adviesgroep konden het niet eens worden over afspraken over de be steding der in te zamelen gelden. De actie had in samenwerking met de AVRO in de week *v'an 10 tot 17 september moeten worden gehou den. De beoogde opbrengst was rond 7,5 miljoen gulden. In de Stichting Hulp Noord Ierland werken zowel BEIROET, 15-8. Aboe Zeid Doer- da, de Libische onderminister van buitenlandse zaken, die zondag in Beiroet is aangekomen, hééft de lei ders van de Palestijnse bevrijdings organisatie een voorstel overhandigd lót oplossing van hun geschil mei Syrië over de samenstelling van het ^Syrisch-Libanees-Paleslijnse hoge comité dat moet toezien op de uit voering van hel Syrisch-Falestijnse akkoord Van 29 juli, zo is maandag van betrouwbare zijde vernomen. Flitsen uit het buitenland BEIROET. Twee Palestijnse art sen, die werkzaam waren in het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Tall Al Zaatar, hebben donderdag rechtse Liban'ezen ervan beschuldigd 60 van hun verplegers en verpleegsters te hebben gedood. OSLO. Bij een busongeluk bij hel Noorse Ringoey zijn drie mensen om het leven gekomen. Hoe de bus met 44 ouden van dagen uit Denmarken West-Duitsland en Zweden van de weg afraakte is nog niet bekend. MILAAN. Uit de woning van een Italiaanse industrieel nabij Milaan zijn 21 tekeningen gestolen van Ru bens, Velasquez en Titiaan. ALEXANDRIE, Egypte, Egypte heeft Libië de schuld gegeven voor de bomaanslag die zaterdag is ge pleegd in een trein op het station van Alexandrië. Daarbij werden acht personen gedood en 50 gewond. Het was de ergste aanslag van deze scort in Egypte in de laatste jaren. QUITO. Een verkeersvliegtuig mei naar schatting 52 mensen aan boord is zondag in de bergen van Ecuador verdwenen tijdens een vlucht van Quito naar de zuidelijke stad Cuenca. OSLO. Bij een busongeluk nabij het Noorse Ringoey zijn vrijdag ze ven mensen om het leven gekomen. Bij een inhaal manoeuvre stortte de bus in een vijftig meter lagerliggcnd ravijn. De bus vervoerde 46 ouden van dagen uit Denemarken. West- Duitsland en Zweden en de V.S. QUITO (Ecuador). Vier Britse le den van een wetenschappelijke ex peditie naar de Sangay-vulkaan in Ecuador worden sinds woensdag ver mist, nadat hu groep vlakbij de ruim 5000 meter hoge top door ccn plot selinge lava-uitbarsting was getrof fen. kerken als niet kerkelijke hulporga nisaties samen. De onderhandelingen met de Noord-Ieren hebben volgens de heer Van Bockel vier maanden geduurd. Zondag zijn ze met een ne gatief resultaat afgesloten. AMSTERDAM, 14-8. Guus Kuijer heeft dit jaar de Gouden Griffel voor het beste kinderboek gewon nen. Een jury oordeelde, dat zijn bij Querido uitgegeven boek „Met de poppen gooien" in aanmerking komt voor deze jaarlijkse prijs, die woens dag 13 oktober, bij de aanvang van de Kinderboekenweek, aan hem zal worden uitgereikt. De 23ste Kinder boekenweek heeft als thema „Je ei gen taal", aldus een mededeling van de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. EDE, 14-8. Personeel van het ge meentelijk bosbedrijf in Ede is be gonnen met het vangen van een groot aantal vissen in de Heibloém- plas in het natuurgebied van Ede. De vissen dreigen om te komen door een le laag zuurstofgehalte van het water, veroorzaakt door de heersen de droogte. Bovendien is de water stand daar te laag. De gevangen vis zal worden uitgezet in de Kreelse- plas, iets verder gelegen op de Gin- kelse hei. Daar is nog genoeg en fris water. TIEL, 15-8. Twee kinderen zijn zondagochtend omgekomen b(j een brand in een sta-caravan in het Be- tuwse Echteld. De brand is hoogst waarschijnlijk ontstaan doordat een van de kinderen met vuur heeft ge speeld, aldus de rijkspolitie. Omgekomen zijn de driejarige Dirk van den Linden en de zeven jarige Maria Mol, beiden uit Rot terdam. De vriend van de moeder van de kinderen werd levensgevaar lijk gewond. De moeder is in over spannen toestand opgenomen in een ziekenhuis. MOOK. 15-8. In hel watersport- centrum Grote Sicp, nabij de Pias- molen onder Mook is zondagmiddag de 32-jarige mevrouw Janssen-Koe- nen uit Cuijk verdronken. Het onge luk gebeurde toen de vrouw, die de zwemkunst goed meester was, naar haar vijfjarig zoontje zwom, die in een rubberbootje tc ver was afge dreven. Terwijl zij het bootje naar de oever trachtte te sturen, sloeg dit om. Bij de poging om haar zoon tje te redden verdronk de moeder zelf. Het jongetje kon gered worden. BROUW F. I bestuur min terdng gulle SHAVEN i Brouwer gaslhce tadhuizi Het gr,nee ■lui ven irrif tijdens een als slot va nt- n de open gen R.Y.C koud wedstrijden op de W.S.V. „Dc .13. (België). O.m buffet anngebode ile Grcveli» Knop" en de werd een De foto geeft drukt, en kijkje tijdens de gezellige (Foto: Zierikzcpschc Nieuwsbode) DEN HAAG, 14-8. Alcohol in hel wegverkeer hccfl in dc eerste drie maanden van dit jaar veel meer slaehtoffcrs gemaakt dan in dezelf de periode van het vorige jaar. blijkt uit dc gegevens van het Cen traal Bureau voor dc Statistiek. Het aantal verkeersongevallen met letsel, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd, bedroeg in dc eerste drie maanden van dit jaar 960 le gen 673 in januari-niaart van hel vorige jaar. Er vielen 65 doden bij dit soort ongevallen tegen verleden jaar 50 en het aantal gewonden vcr- toonl een stijging van 838 naar 1184. Vooral in de maanden januari en februari deed zich een sterke stij ging voor. In februari bijvoorbeeld steeg het aantal ongevallen met let sel, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd, van 197 tol 347. Hel aantal doden bij dit soort ongeval len was in februari j.l. bijna drie maal zo groot als verleden jaar, het bedroeg 31 tegen verleden jaar elf. In 1975 wcrilrn in totaal 262 men sen gedood en 4.320 gewond li|j ver keersongevallen. waarbij gebruik van alcohol werd geconstateerd. Zierikzce Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 10.30 uur (behalve zondag). Maandag 16 auguihu NIeuwerkerk Zaal achter openbare basisschool. Gymnastiek SKNWK, 1900 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie zang koor „De Lofstem". 20.00 uur. Dinsdag 17 augustus Zierikzce Concertzaal, 20.00 uur, film De ka nonnen van Navarone. Woensdag 18 augustus Haamstede Hervormde kerk, 20.0 uur, laatste voorstelling dia-serie „De banken zijn hard". 15.00 uur, optreden Hell Drivers sa men met Trabershow. Donderdag 19 augustus Zicrikzec Palernosterstraat. Fraklievergade- ring P.v.d.A., 20.00 uur. Burgh/Haamstedc Brughse school. Naaikursus Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 19.30 uur. Noordgouwc Trip Afd. Plattelandsvrouwen. Ver trek: „De Val", 13.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Receptie Zangvereni ging, 19.45 uur. Vrijdag 20 augustus Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen, 19.30 uur. Zaterdag 21 augustus Zicrikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling Lucky Lady. Bruinissc Sportterrein, 20.30 uur Taptoe Bru, voorafgegaan door turndemonstra- ties (20.00 uur). Zondag 22 augustus Zierikzce Concertzaal, 14.30 en 20. uur film voorstelling Lucky Lady. Maandag 23 augustus Nieuwerkerk Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie zang koor „De Lofstem". 20.00 uur. Ouwcrkcrk Dorpshuis. Naailes. 19.30 uur. Zaterdag 28 augustus Bruinissc 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na HaH zes Redaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 DEN HAAG. Nu dc commissie van drie haar rapport aan de rege ring heeft uitgebracht, zal de konin gin in de loop van dinsdag van haar vakantieverblijf in Porto Ercolc naar Nederland komen, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. AMSTERDAM. Dc fotocollectie Eilers. bestaande uit 1540 glasplaat- negatieven en 460 lantaarnplalen met bijbehorende teksten, is door Elsevier Nederland in bruikleen af gestaan aan het Amsterdams ge meente-archief. PASADENA, 15-8. De biologie-in slrumcnten van zondag zijn afgezet. De geleerden willen een nicuive se rie proeven gaan doen om naar leven te speuren op de droge, oude Mars- oppervlakte. De proeven hebben tot nu toe verwarrende resultaten opgeleverd, waarvan de geleerden vermoeden dal zij door chemische werking zijn veroorzaakt. Organische stoffen, de bouwstenen van alles wal leeft, zijn niet gevonden. Een lepel rode stof van Mars is verdeeld over de proefkastjes. in het ene kwam onvermoed veel zuur stof vrij. een hoge radio-aktivlteit kon in het andere wijzen op biologi sche oorzaak. De derde proef bracht echter geen ingcwitlcndc kootstofmolcculen non het liéht - cn zonder die moleculen is het leven zoals wij het kennen met mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2