Onthulling beeld 18e eeuwse geneesheer doctor Job Baster in kruidentuin Staande taptoe voor de van Renesse kerk Zuid-Afrika arresteert vooraanstaande zwarte leiders Aanval op Rhodesië D.D.R. houdt Westduitsers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rustend arts C. M. van Hoorn herdacht befaamd medicus Muziekgezelschappen trokken door het dorp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 augustus 1976 132ste jaargang tyr. 21944 P qyf to* WAARIN OPQENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: iVog eens Struktuurschets Binnenstad Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie niet in kennis vooruit gaal, gaat achteruit. Marsen In het midden-gedeelte van de tap toe kwamen ook afwisselend de bei de drumbands in aktie met marsen en enkele moderne nummers. Onder meer werd de mars Bells of Brass gespeeld. Aan het eind van het programma volgden weer wat langzamere num mers. Besloten werd met Taptoe sig nalen met echo vanaf de toren en het Wilhelmus. Tengevolge van de vrij sterke wind verwaaide de muziek vanaf de toren een beetje, zodat het niet over al goed hoorbaar was, wat weer tot gevolg had dat het af en toe wat ru moerig werd. Vooral aan het begin van het programma was de publieke belang stelling zeer groot en hoewel gedu rende de drie kwartier dat de taptoe duurde wel wat mensen vertrokken, bleef tot het slot een flink aantal belangstellenden. JOHANNESBURG, 14-8. De Zuid- afrikaanse politic heeft vrijdag min stens 50 vooraanstaande Afrikaanse leiders gearresteerd. Dit is uit goe de bron in Johannesburg vernomen. De zwarte leiders werden voor het merendeel in de grote steden van het land opgepakt. Tot hen behoort mevrouw Winnie Mandela, echtgenote van de zwarte nationalistische leider Nelson Man dela die een levenslange gevange nisstraf uitzit op Robbeneiland. Me vrouw Mandela is tevens een in vloedrijk lid van de vereniging varf zwarte ouders. De voorzitter van deze vereniging, Mannas Buthelezi, werd vrijdag voor korte tijd door de politie in hechtenis genomen. Generaal-majoor M. Geldenhuys, hoofd van de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie, heeft vrijdagavond be vestigd dat verscheidene mensen zijn gearresteerd. Om veiligheidsre denen wilde hij het juiste aantal 'niet onthullen. De arrestaties zijn verricht onder alle kringen van de zwarte oppositie, en zelfs die van de kleurlingen. Ver der zijn leiders opgepakt van de studentenbewegingen, zoals de Zuid- afrikaanse zwarte studèntenorgani- saties (SASO), en vooraanstaande personen in politieke en religieuze kringen. SALISBURY, 15-8. Troepen uit Mozambique hebben zondag een grenspost van Rhodesie ten noord oosten van Salisbury met raketten en mortieren aangevallen en daarbij twee politiemannen gedood, aldus een communique van de Rhodesische strijdkrachten. De troepen, van de Frelimo, trok ken zich na de aanval weer over de grens terug. Voor de aanvang van de taptoe maakten de gezelschappen uit Oud dorp een rondgang door het dorp. Precies om negen uur begon de taptoe. Deze was opgebouwd uit een inleidend gedeelte van langzame nummers. Zoals Rondo van Pur- cell en het bekende I don 't know how to love him uit de musical Jesus Christ Super Star. Vanaf de verlich te kerktoren speelde de brassband Concordia koraalmuziek. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse krant „Star" heeft vrijdag „uit Franse diplomatieke bron" vernomen dat Frankrijk heeft toege stemd in de levering van twee es cortevaartuigen aan de Zuidafri- kaanse marine. Verwachting tot dinsdagavond: Geen verandering Droog en zonnig, matige, in de mid dag tijdelijk vrij krachtige noordoos telijke wind, minimumtemperaturen omstreeks 13 graden, maxima onge veer 25 graden, aan de kust enkele graden lager. Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr, Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 aug. Zon op 5.27, onder 20.00 Maan op 22.50, onder 13.33 Laatste kwartier: 18 aug. (1.13) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 aug. 7.28 19.39 0.59 13.16 Doodtij: 20 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag mogen we reke nen op een aanhouden van het zo- mérse weerbeeld. Nog steeds bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden. Het hoge drukgebied, dat een uitloper heeft in noordoostelijke richting en daar maar weinig van plaats verandert, houdt Oceaan-depressies op grote af stand van ons land. Aan de zuidoost flank van het hoge drukgebied stroomt droge en enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving. In deze lucht kunnen zich overdag stapel wolken ontwikkelen, maar regen zal hieruit niet vallen. Een lage drukgebied, dat zich in het afgelopen weekeind van Spanje naar het oosten verplaatste, bracht zondag regen en onweersbuien in zuidoost-Franarijk. Plaatselijk viel daar 30 tot 40 mm regen. Het lage drukgebied trekt langzaam verder in oostelijke richting. In midden- en zuid-Scandinavië zorgt het hoge- drukgebied voor een aanhouden van het rustige en zomerse weer met middagtemperaturen van 23 graden. ZIERIKZEE, 14-8. Vrijdagmiddag bescheen een stra lende zon Zierikzees' nieuwe „zonnehof", met daarin centraal opgesteld, „pratend" met een goudvis in zijn rechterhand, de in brons gegoten figuur van de be faamde achttiende eeuwse geneesheer Jol) Baster. Deze middag vond de onthulling plaats van dit beeld van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat; het betekende in feite ook de officiële openstelling van de op historische grond van de vroegere „Mosselboomgaard" aangelegde kruidentuin. Temidden van een flink aantal genodigden en belangstellenden werd op enigszins feestelijke wijze gestalte gegeven aan twee initiatie ven van het gemeentebestuur: zowel het beeld van Job Baster als de kruidentuin kwamen immers tot stand in opdracht van de gemeente. Overigens kreeg deze bijeenkomst in en om de kruidentuin, na de ont hulling gevolgd door een bijeen komst in de trouwzaal van het stad huis, duidelijk het karakter van een herdenking van de figuur van Bas ter, niet in het minst als gevolg van een door de heer C. M. van Hoorn, rustend huisarts en kenner bij uit- WEST-BERLIJN/BONN, 14-8. Oost-Duitsltand heeft vrijdag hon derden jonge Westduitsers, op weg naar West-Berlijn voor een betoging tegen de Berlijnse muur ter gelegen heid van zijn 15e veraardag, ver hinderd zijn grondgebied te passe ren. De Westduitse grenspolitie meldde dat minstens 10 van onge veer 17 bussen vol Westduitsers bij de Oostduitse grens waren terugge stuurd. De rest was later tot stoppen gedwongen en bevolen om te draai en. BRUINISSE. Twee schaak-groot meesters, Barry Withuis en Hein Jan Donner bonden zaterdagmiddag te Bruinisse de strijd aan legen een groot aantal tegenstanders tijdens een open simultaan schaaktoernooi, dat plaats vond in de kantine van ca ravanpark „Onze Hoeve" op het Aquadeltalerrein. Foto: Donner in aktie in deze schaakstrijd die werd georganiseerd;door de Bruse schaak vereniging T.O.G. en Aquadelta. nemendheid van leven en werk van zijn grote voorganger, gehouden le zing. Vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, ereburgers van de stad, vertegenwoordigers van vereni gingen, van Stad en Lande van Sehouwen-Duiveland, van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen, het Zeeuws Museum, van de Universiteiten van Amsterdam en Utrecht, van de Dienst Gemeen tewerken, van Serviceclubs en gein- terseerde burgers uit de nabije om geving: zij werden in de van vele soorten kruiden voorziene botani sche tuin verwelkomd door burge meester Th. H. de Meester. Een bij zonder wcord,.. van welkom richtte de burgemeester tot de 'eregast van deze middag: de heer C. M. van Hcorn en zijn echtgenote, de heer Ad Braat en de heer F. J. Vermunt, de vroegere eigenaar van het ter rein. Aantrekkelijke tuin Burgemeester De Meester gaf uiting aan de vreugde van het ge meentebestuur dat de kleine maar zeker aantrekkelijke kruidentuin kon worden geopend met een duide lijk accent op de figuur van doctor Baster, dit te meer omdat er over de Mosselboomgaard nogal wat te doen is geweest. De kritiek is echter goeddeels verdwenen dankzij de aantrekkelijke aankleding van het terrein door, zo zei de heer De Mees ter: „de mannen van de heer Does- wijk": de stedelijke plantsoenen dienst. Hij sprak «in dit verband woorden van lof tot de heer Doeswijk: -met zijn mannen deed hij bijzonder veel voor de Zierikzeese plantsoenen. „Ik kan wel zeggen dat er nog nooit zoveel werd aangeplant als in dit jaar. Maar ook nooit heeft de plant soenendienst het weer zo tegen ge had als deze zomer. Toch wérd bij zonder veel tot stand gebracht", al dus de heer De Meester, die er van overtuigd was dat de plantsoenen in de toekomst nog mooier en beter zullen worden. Nadat de heer F. Wansink van de plantsoenendienst mevrouw Van Hoorn een bloemenhulde had aan geboden verrichtte dokter Van Hoorn, daarbij geassisteerd door de heer Braat, de onthulling van het beeld van de merkwaardige geleer de doctor Baster. Na de onthulling richtte de burgemeester nog een speciaal woord tot de verzamelde jeugd: „Wees er zuinig op, het beeld is wel sterk, maar zorg dat het heel blijft". In een inleidend woord op de causerie van dokter Van Hoorn in het stadhuis zei de burgemeester nog dat met d'e kruidentuin en het beeld een stukje geschiedenis in de ze tijd kon worden geplaatst, al moest wat de afmetingen van de tuin betreft een compromis met de wereld van vandaag de dag worden gesloten. De heer Van Hoorn, begon zijn inleiding over „handel en wan del" van doctor Baster met een woerd van dank aan, het gemeente bestuur voor het door de gemeente genomen initiatief tot aanleg van de botanische tuin en tot de plaat sing van het beeld. Staande in deze tijd vond de heer Van Hoorn reden dankbaar te zijn voor het resultaat dat met de Mosselboomgaard werd bereikt. De oorspronkelijke „zonne hof" heeft iets van de oude glorie teruggekregen. Streng medicus In zijn causerie schetste de heer Van Hoorn doctor Job Baster als een geleerde van internationale be tekenis. De befaamde geleerde was De onthulling van het 100 cm hoge beeld van Job Baster: links rustend arts-de heer Van Hoorn, rechts kunstenaar Ad Braat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een bekwame leerling van de be roemde Boerhave; hij begon zijn praktijk te Zierikzee in een tijd waarin niet meer gesteund kon wor den op de „magie" van eeuwen her. In de 18e eeuw immers begon zich in de medische wereld duidelijk het eigen kritisch onderzoek en het zelf experimenteren af te tekenen. Baster was een zeer gestreng me dicus en voor zijn patiënten zeker geen „gemakkelijke" dokter. Wer den zijn voorschriften niet prompt opgevolgd, dan weigerde hij de pa tiënt opnieuw te bezoeken. Hij had een snel groeiende praktijk en pu bliceerde veel over eigen waarne mingen; Baster kenmerkte zich door ernst en toewijding. Naast publikaties in verhandelin gen van wetenschappelijke Genoot- Zaterdagavond werd in Renesse een staande taptoe gehouden op het grasveld voor de kerk van Renesse. Aan dit evenement werd meege werkt door de brassband Concordia uit Ouddorp o.l.v. L. Horseling, de drumband Avec Esprit eveneens uit Ouddorp o.l.v. C. Voogd, het fanfare korps Luctor et Emergo uit Renesse o.l.v. de heer J. H. Blom en de drumband van dit korps o.l.v. A. J. Padmos. schappen voerde hij een uitvoerige (wetenschappelijke) correspondentie met geleerden van naam in binnen en buitenland. Zijn werk in de „zon- ne-hof" was meer dan een hobby: Baster experimenteerde met planten en gewassen. Grote interesse toonde hij voor schelpdieren. Hij was de maker van Het bekende „schelpen kabinet"'dat zich thans nog in volle pracht bevindt in het Zeeuws Mu seum te Middelburg. Verder kweek te hij in zijn „zonne-hof" Chinese goudvissen en wel zodanig, dat de ze vissen zich blijvend konden hand haven. Mede als een gevolg van zijn oogziekte (1764) begon Baster zich later ook toe te leggen op 't vertalen van boeken uit het Latijn en Engels. Hij heeft veel gevarieerd werk ver zet, was een speurder in hart en nie ren, maar niettemin een bescheiden mens", ald'us de heer Van Hoorn. Op later leeftijd heeft Baster te lijden gehad van perioden van grote geestelijke eenzaamheid. Hij over leed in 1775. Als dank voor zijn le zing bood burgemeester De Meester de heer Van Hoorn een gekleui'de tekening van het stadhuis aan. Over de kruidentuin vertelde hierna de heer Doeswyk dat de plantsoenendienst met succes, maar niet zonder moeite speciaal gezocht heeft naar kruiden die hier kunnen gedijen. De dienst heeft een stencil samengesteld - voor alle belangstel lenden verkrijgbaar - met een op gave van namen en oorsprong, bloei tijd en toepassingen van de kruiden in de doctor Job Bastertuin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1