Oogst wintergerst dit jaar 68 procent groter dan in 1975 Nieuwe droogte baart zorgen ERIC DE NOORMAN Gesprek onder meer over Grieks-Turkse geschillen Instorting van brug gevolg bezuinigingsmaatregel 6 OogstverwadiI ingeit akkerbouw Situatie veehouderij snel slechter DEN HAAG, 11-8. Volgens een per eind juli gemaakte voorlopige raming van liet Centraal Bureau voor de Statistiek, zal de oogst van wintergerst in ons land dit jaar 68 proeent groter zijn dan in 1975, namelijk 46.000 ton. De oppervlakte steeg met de helft en bovendien nam de hectare-op brengst, ondanks de droogte, met 7 procent toe tot 4.800 kilo, dat is 14 procent boven het gemiddelde van de laatste tien jaar. Er wordt een rogge-oogst verwacht van 60.000 ton, 5 proeent minder dan vorig jaar. Tegenover een aanzien lijke toeneming van de oppervlakte staat een daling van de opbrengst per hectare met 20 procent ter\ opzichte van vorig jaar en met 10 procent ten opzichte van het tienjarig gemiddel de, tot 2.800 kilo. Er wordt in totaal 12 procent min der koolzaad verwacht dan normaal namelijk 32.060 ton. De hectare-op brengst bleef 2.600 kilo, maar de op pervlakte verminderde. Er wordt ook 32.000 ton ongere- peld vlas verwacht, 2 procent min der dan vorig jaar. De oppervlakte is iets groter dan toen, maar van een hectare komt-nu 6 procent minder, namelijk 6.000 kilo. Die hectare-op brengst ligt 25 procent beneden het tienjarig gemiddelde. Het C.B.S. verwacht 3.200 ton kar- wijzaad, 38 procent minder dan vorig jaar. De oppervlakte verminderde, de produktie per hectare nam toe. Flitsen uit het buitenland BEIROET. Rechtse en Palestijnse leiders hebben woensdagavond over eenstemming bereikt ever de volle dige ontruiming van het Palestijnse kamp Tal Al Zaatar, aldus een me dedeling van de vertegenwoordiger van de Arabische Liga, Hassan Sa- bri el Kholi, in Beiroet. ROME. Een door de regering in gestelde wetenschappelijke commis sie heeft woensdag aanbevolen alle vegetatie en gebouwen in het door een giftig gas besmette gebied van Seveso in Noord-Italië te vernieti gen. KAAPSTAD. Bij de onlusten in de zwarte woonwijken van Kaapstad van woensdag, zijn in totaal 33 men sen om het leven gekomen, zo heeft het hoofd van de Zuidafrikaanse po litie, generaal Gert Prinsloo, donder dagochtend bekendgemaakt. MOEZAFFRARABAD. In het door Pakistan bezette deel van Kasjmier is een veerboot gekapseisd op de ge zwollen rivier de Poentsj. Dertien opvarenden verdronken. Het Landbouwschap heeft ver wachtingen gepubliceerd voor nog enige andere gewassen dan in de C.B.S.-raming genoemd woi'den. Wintertarwe Van wintertarwe verwacht hel schap een oogst van 530.000 ton tegen 340.000 vorig jaar. De oppervlakte nam toe van 65.000 tot 110.000 ha, de opbrengst per hectare wordt geschat op 4.800 kilo, wat 4 procent beneden het normale is. Het schap verwacht dit jaar 80.000 ton zomertarwe van 21.000 hectare, tegen 200.000 ton van 42.000 ha vorig jaar. De hectare-opbrengst is 3.800 kilo, 14 procent beneden normaal. Zomergerst: dit jaar 180.000 ton van 52.000 ha, tegen 310.000 ton van 77.000 ha vorig jaar. Hectare-op brengst 3.500 kilo. dat is 12 procent beneden normaal. Haver: 87.000 ton van 25.00 ha nu tegen 160.000 ton van 34.000 ha vo rig jaar. Hectare-opbrengst 20 pro cent beneden normaal, nl. 3.500 kilo. NEW YORK. Amerika beleeft een nieuwe rage, die van hel onderlinge radiocontact op de „citizen band" (burgerband). Miljoenen Amerikanen wisselen thuis, op het werk, of in de auto aktuele informatie uit of"Tiou- den „zo maar" een kletspraatje. Al wat je nodig hebt om het spel te kun nen meespelen is een mobiele zen der/ontvanger, kortweg de „C.B.- radio". ATHENE. Griekenland heeft zijn geschil met Turkije, over het zoeken naar - en eventueel winnen van olie in de Aegeïsche Zee, aanhangig ge maakt bij het internationaal ge rechtshof in Den Haag. ROME. De Italiaanse regering heeft besloten 40,4 miljard lire (on geveer f 125 min) beschikbaar te stellen voor de ontsmetting van het gebied van het Noorditaliaanse Se veso, dat een maand geleden werd getroffen door een gifwolk, en voor maatregelen op het terrein van de volksgezondheid. MüNCHEN, BEIEREN. De West- duitse luchtmacht heeft haar 184ste Starfighter verloren. Een straaljager van dit type stortte neer in bebost gebied in het Beierse 'district Un- terallgaeu. De piloot kon zich wel iswaar door middel van zijn schiet stoel in veiligheid brengen maar liep aen shock op. LONDEN. Groot-Briüannie legt de laatste hand aan een voorgenomen transactie met Iran, waarbij, net zo als men in de Verenigde Staten van plan is, Perzische olie zal worden geruild tegen militair materieel. Dit is vernomen in gezaghebbende krin gen van het Britse bedrijfsleven. COLOMBO. De topconferentie van de niel-gebonden landen die van 16 tot en met 19 augustus in Colom bo (Sri Lanka) wordt gehouden zal vermoedelijk een verstrekkend plan voor economische samenwerking tussen de 110 ontwikkelingslanden in de wereld aanvaarden, zo is dins dag in Colombo vernomen. BELFAST. In de nacht hebben me nigten in de Noordierese hoofdstad Belfast gebouwen in brand gesto ken en legerpatrouilles met stenen bekogeld, naar aanleiding van de aanhouding van mevrouw Marie Drumm, vooraanstaand lid van de politieke afdeling van het verboden Ierse republikeinse leger, zo heeft de politie van Belfast bekendgemaakt. KEULEN. Een Tsjechoslowapks echtpaar dat al zes jaar in West- Duitsland woont, betoogt met zijn vijfjarige zoontje voor het gebouw van de Tsjechische ambassade in Keulen om een uitreisvisum af te dwingen voor twee zoons die bij de grootouders in Tsjecho-Slowakije wonen. STRATTON, NEBRASKA. In Stratton in de Amerikaanse staat Nebraska is een autobus met kinde ren voor de zondagsschool door een goederentrein gegrepen. De bestuur der en vijf kinderen van church-of- christgezinnen, werden gedood. DJAKARTA. Indonesië telt 129.006.003 inwoners (oost-Timor niet meegerekend), aldus blijkt uit een volkstelling die met het oog op de verkiezingen van 1977 is onderno men. Het. overgrote deel van de bevol king woont op Java. I.VON. lievige hagelbuien hebben ui liet zuiden vun <le Bettujoials (ge bied van Lyon) de druiven van 400 ha wijngaarden vernietigd. Geschat wordt dal de helft van de oogst van de wijnboeren aldaar verloren is gegaan. TRIEST. De 32-jarige Peter Reszo heeft met vrouw en drie kinderen politiek asiel gevraagd in Triest. Ze waren in een rubberboot de kleine zeearm overgestoken die Italië ter hoogte van San Bartelomeo scheidt van Joegoslavië. GENEVE. De Sowjet-Unie heeft dinsdag een beroep gedaan op liet westen te gaan werken aan een ver drag tegen massa-vernietigingswa pens, ais wapens die geselecteerde etnische groepen kunnen uitroeien, sterilisatie veroorzaken of inwendi ge organen beschadigen met infra- geiuidsgolvcn. NEW-YORK. Griekenland heeft om een spoedzitting van de Veilig heidsraad der Verenigde Naties ge vraagd ter behandeling van z(jn ge schil met Turkije om het recht op de olierijkdommen in de bodem van de Egcïsche Zee. ABIDJAN. Francois Houphouet- Boigny, de jongste zoon van de pre sident van Ivoorkust, is ernstig ge wond bij een auto-ongeluk. De jonge man keerde naar huis terug van de begrafenis van een tante. BEIROET. De rechtse strijdkrach ten in Libanon hebben woensdag ochtend opnieuw een zware aanval gedaan op het Palestijnse vluchte lingenkamp Tall Al-Zaatar. Het leek erop dat zij een laatste verwoede poging ondernamen het beleg van 55 dagen in hun voordeel te keren. MOSKOU. Premier Alexei Kosy- gin van de Sowjet-Unie is ziek. Dat is dinsdag in Moskou meegedeeld door leden van een Japanse econo mische delegatie die een onderhoud met Kosygin op hun program had den. De afspraak werd echter afge zegd met de mededeling dat Kosygin te ziek is om hen te ontvangen. MILAAN. Een medische rege ringscommissie heeft dinsdag ver klaard dat zwangere vrouwen die bloot hebben gestaan aan het uit een fabriek in het Italiaanse Seveso ontsnapte giftige gas een groot ri sico lopen misvormde kinderen te baren. UMTALI. Blanke villawijken van de Rhodesische grensstad Umtali zijn woensdagochtend getroffen door mortiergranaten die werden afge vuurd vanuit Mozambique. Volgens de politie zijn er geen slachtoffers gevallen, maar is een aantal huizen min of meer zwaar beschadigd. JOHANNESBURG. De rechter vleugel van de regerende nationale partij in Zuid-Afrika wil de plannen voor de vorming van een multira- ciale overgangsregering in Zuid- West-Afrika, Namibië, dwarsbomen zo heeft de Zuidafrikaanse „Star" uit - Johannesburg dinsdag vanuit Windhpok gemeld. Koffie drinken in stijl" UTRECHT, 11-8. Het Spoor wegmuseum in Utrecht is er in geslaagd een uit 1911 da terend restauratierijtuig van de Wagon-Lits op de kop te tikken. Het vierassige rijtuig sleet zijn nadagen als perso- neelsonderkomen op een em placement ergens in Honga rije. In een werkplaats van de M.A.V., de Hongaarse staats spoorwegen, wordt het nu op geknapt en in zijn oorspronke lijke staat teruggebracht. Wanneer begin volgend jaar de wagen in de Domstad arri veert, wil men het rijtuig niet alleen tentoonstellen, maar het tevens gebruiken als be scheiden restaurant. DEN HAAG, 11-8. Nu er 11a een periode met wat regen opnieuw een droogteperiode is aangebroken, wordt de situatie van de veehouderij snel slechter. De mogelijk heden voor de ruwvoedervoorziening lijken opnieuw te worden afgesneden. Voorzitter drs. P. Bukman van het landbouwschap vatte woensdag, in een aan de droogte gewijde be stuursvergadering, aldus de mede delingen van bestuursleden uit ver schillende delen des lands en van functionarissen van het schap sa- Het beeld dat in deze vergadering van de toestand in de akkerbouw werd gegeven was meer genuanceerd. In sommige gebieden en bij sommige teelten, aldus de voorzitter, zijn de opbrengstverwaehtingen heel slecht, in andere gebieden en bij andere teelten ligt het beter. Suggesties Er kwamen van de kant van de bestuursleden verschillende sugges ties. Men wilde onder meer: een zorgvuldige inventarisatie van de ruwvoederpositie, richtprijzen voor suikerbietekoppen die als veevoeder worden verkocht, bij de overheids regeling ter bevordering van de teelt van snelgroeiende grassen niet alleen een garantiebedrag bij het niet-op- komen van het gewas, maar ook bij het mislukken van de oogst, beschik baarstelling van hele suikerbieten aan de veehouderij. De gouden droom 32. Het bloed trekt weg uit Eric's gelaat. On bewust ballen zijn handen zich krampachtig tot vuistenIs dit mijn zoon? Zegt Erwin dit?" Er breekt iets in hem. In deze stilte, waarin het is of ieder één moment de adem inhoudt, dringt langzaam het geluid van vele schuifelende voeten door tot zijn bewustzijn. Bijna de helft van zijn mannen schaart zich achter Erwin. Hake lacht zacht en spottend. Hij draait zich op zijn hielen om en in een plotselinge opwel ling van razernij spannen zich Eric's spieren. „Ericl" Winonah's stem klinkt schril van angst, maar het mist zijn uitwerking niet, want met een uiterste krachtsinspanning her wint Eric zijn zelfbeheersing. Hij beheerst zich óók als Hake hem, na een korte samenspraak met Erwin, bijna triomfantelijk de overtocht, naar het vasteland aanbiedt. Het is slechts de gedachte aan de vrouwen en het kind die Eric ook deze vernedering doet slikken. „Oordeel niet te hard", probeert Wi- nonah Eric op te beuren, wanneer zij zich even later aan boord van Hake's schip bevinden. Eric zegt niets. Somber staart hij over de railing naar het schip waarop zich zijn zoon bevindt. Naast hem jankt Wolf zachtjes Eén der piraten, een tanige kerel met spric- terige vlechtjes, staart inmiddels verstolen hun kant uit. Aanvankelijk let de Noorman hier niet op, tot het hem eensklaps opvalt dat de kerel vreemd doet en blijkbaar zijn aan dacht tracht te trekken. Hij aarzelt even, gaat dan naar de man toe, maar bijna op hetzelfde moment dringt zich con schaduw tussen hem en de piraat, die zich meieen onverschillig af wendt. „Toch geen wrok. hè Noorman?" vraagt Hake zoetsappig. De blik welke deze woorden vergezelt, spreekt echter een andere taal. Zwijgend keert Eric dc zwarte Viking de rug toe. Het is duidelijk dat Hake geen kontakt wenst tussen het troepje van de Noorman en de zeerovers. Maar waarom niet? Wat zou die krijger hem kunnen vertellen wat hij niet we ten mag? DUSSELDORF. Het zal Winny Dehn, studente aan de universiteit in Düs- seldorf wel de nodige jwoblemen opleveren om een pan te vinden,- die, groot genoeg is om deze enorme champignon te bakken. Het meisje vond het gevaarte - dat ruim 9 kg weegt - in een bos in de buurt van de universiteits stad. Bezoek Kissinger DEN HAAG, 11-8. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, en minister Van der Stoel hebben woensdag in Den Haag wat zij noemden „bijzonder vruchtbare" besprekingen gevoerd over vooral de Grieks-Turkse geschillen over Cyprus en de Egeïsche Zee^ de ontwikke lingen in zuidelijk Afrika en het Midden-Oosten, de komende Algemene Vergadering van de Verénigde Naties, de Oost-West- en de Noord-Zuid- betrekkingen. zienlijk deel door Turkse" troepen is bezet) .„geen aanvaardbare basis" voor een oplossing is. Daarom "'zal een oplossing moeten worden gevon den „waarbij rekening moet worden gehouden met het zelfrespect en de waardigheid van beide gemeen schappen". Voorzitter Bukman vond het nu neg niet het juiste tijdstip om pre cies te zeggen wat er moet gebeuren. Men weet nog niet of het binnen kort weer gaat regenen, hoe het zal gaan met de ruw voed er winning, de melkproduktie, de aardappeloogst, de vleesproduktie. Maar men moet wel de suggesties achter de hand houden en van dag tot dag op de situatie inspelen, zo meende hij. Het bestuurslid P. J. Verhoef (K.N. B.T.B.) deed speciaal voor Texel de suggestie, de daar groeiende suiker bieten daar te laten voor de veehou ders van het eiland. Drs. K. C. van Kempen, die behal ve voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw van het schap ook voor zitter is van de Suiker Unie, kon hem, in beide functies sprekend, meedelen dat zoiets niet geheel on mogelijk is. Worden er op geringe schaal suikerbieten als veevoer ge bruikt, dan zullen de telers wel van hun leveringsverplichtingen jegens de suikerindustrie kunnen afkomen. De Verenigde Staten en de landen van de Europese Gemeenschappen „spannen zich tot het uiterste in" om een militaire botsing tussen Grie kenland en Turkije te vermijden, zo verklaarde minister Kissinger op een persconferentie in Den Haag. Ame rika en de gemeenschap voeren „een parallel beleid". Beiden dringen er in Athene en Ankara op aan terug houdendheid te betrachten teneinde een vreedzame oplossing van de con flicten mogelijk te maken. Cyprus Kissinger, die op terugreis van Pa kistan naar Washington Den Haag bezocht omdat Nederland tot het einde van hei jaar het voorzitter schap van de E.E.G. bekleedt, ging niet in op de aard van het conflict over de olieprospectie in de Egeïsche Zee, maar verklaarde wel dat de sta tus quo in Cyprus (dat voor een aan- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Een 16-jarig meisje uit Reuver, C. Mous, is woensdag avond aangereden door de trein Nij- megen-Roermond toen ze op haar bromfiets een met knipperlichten beveiligde overweg in haar woon plaats overstak. Ze was op slag dood. DEN HAAG, 12-8. Het stagneren van het economisch herstel in ons land is volgens het bestuur van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (V.N.O.) een reden te meer voor dc regering om te besluiten tot uitstel van de b.t.w.-verhoging, die op 1 oktober aanstaande moet in gaan. VROUWENPOLDER. De zevenja rige Stefan Andreas Kremer uit Mocnchen-Gladbach is in Vrouwen polder op Walcheren tijdens het spelen'in het water gevallen en ver dronken. Een achtjarig vriendje dat ook in het water terecht kwam, moest in het ziekenhuis in Middel burg worden opgenomen. 'T HARDE. Uit de luitenant-kolp- nel Tonnet-kazerne in 't Harde zijn zestien UZI pistoolmitrailleurs ge stolen. De diefstal gebeurde in het afgelopen weekeinde. Dit heeft de legervoorlichtingsdienst meegedeeld. EINDHOVEN. Deze week trof de Eindhovense politie een taxi aan met daarin zeven passagiers. Twee van hen zaten op de voorbank naast dé bestuurder, vier zaten achterin en de zevende passagier had een plaats je gevonden in de bagagebak. Hoe wel ook de Eindhovense politie de toenemende belangstelling voor het openbaar vervoer ongetwijfeld toe juicht werd in dit geval toch proces verbaal opgemaakt tegen de taxi chauffeur. Tien maal acht GLENDALE, Californie, 11-8. Na de geboorte, op de achtste dag van de achtste maand van zijn achtste kleinzoon, die acht pond en acht ons woog, besloot de Californische brandweerman Stan Gilbert uit Glendale een gokje Ie wa gen. Hij zette acht dollar op paard nr. acht in de achtste koers. Het paard „Today en Tomorrow", leverde hem 80 dollar en 80 dollarcent hp,, waarvan hij cadeautjes kocht voor zijn familie. MADRID. De politieke amnestie die op 30 juli irf Spanje is afgekon digd, is uitgebreid tot „het gebied van de vakbeweging" zo is officieel bekendgemaakt. WENEN. 11-8. Bezuinigingsmaat regelen van 40 jaar terug hebben ge leid tot de instorting van Wenens belangrijkste brug over dc Donau deze maand, zo heeft een Oosten rijkse ploeg deskundigen dinsdag meegedeeld. Een woordvoerder van de des kundigen zei dat de fundamenten van de brug waren onhuld met po reus. ongewapend beton, omdat ét- op het tijdstip van de bouw van de brug weinig geld voorhanden wós, en dat ze na veertig vrieswinters waren verkruimeld. Het instorten van de brug, 9 da gen geleden, heeft een Oostenrijker het leven gekost. Het scheepsverkeer op de Donau is sindsdien gestremd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 6