OS LO Publiek deed zegje in tweede termijn over Struktuurschets Gemeenteraad Zierikzee Joegoslavische bouwvakkers naar Zeeland Engeland „telt water na" Minister blijft huishoudelijke voorlichting platteland subsidiëren Nieuw onderkomen voor de peuters van Kerkwerve 4 „Hearing" in Vierschaar „Ouwetjes" van de R.T.M. in Spoorwegmuseum Flamingo's aan Veerse Meer Bijzondere Blij dorp-geboorte Archeologische vondst in Pompei Boerderij afgebrand Schoolspullen voor Saharawi-kinderen DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK ZIER1KZEE, 10-!!. Het gemeentebestuur van Zierik- zee heeft dinsdagavond met betrekking tot de Struk- tuurschets Binnenstad gezorgd voor een uitstekend „memo", want een tweede publieke hearing, aan dit onderwerp gewijd, was vrijwel indeuliek aan de eerste. Deze viel - zoals men zich herinnert - in de uitzonderlijke hittepcriodc, maar trok toen toch heel wat publiek. Het panel stond ook ditmaal onder leiding van de raadsvoorzitter, burgemeester Th. H. de Meester. Aanwezig voor nadere toelichting ook ditmaal de stedebouwkundige ir. V. R. A. van Hezik en de ver- keersdeskundige F. P. J. Driessen. Aan de hand van kaarten gingen zij neg eens met zevenmijlslaarzen door het plan heen en accentueerden de filosofie, die er aan ten grondslag ligt. Tevoren wees de voorzitter dat het gaat om een beslissing over de hoofdlijnen.. Een behandeling in tweede instantie is nuttig, gezien de in het bijna voorbije, zeer drukke toeristenseizoen opgedane ervarin gen. Deze kunnen als nieuw element in de beschouwingen worden be trokken. De heer De Meester achtte die er varingen gunstig en dacht met na me aan het inrijverbod Noord-Ha venpoort, plus de gerichte bebording, hetgeen bij elkaar aardig wat heeft uitgemaakt. Het verkeer kwam frekwenter over de Calandweg en via het Jan- newekken en dus minder door de Noordhavenpoort. Ook in de situ aties op de parkeerterreinen kwam de wijziging ten gunste tot uiting. Vooral het Westbrug-terrein bleek in een behoefte te voorzien. Ook het terrein Mosselboomgaard bleek druk bezet. Koinpromisscn De voorzitter wees er - evenals voorgaande keren op dat het met het verkeer gaat om het afwegen van belangen. Het gaat om kompro- missen en het ideaal is niet bereik baar. Soms echter vallen dingen toch ook weer mee. De Melkmarkt is er een voorbeeld van. Enige dreigende schade aan za ken kan staan tegenover totale on leefbaarheid. 'Men moet dus altijd kiezen. In dit verband wees ir. Van Hezik er op het voetgangersgebied niet te overdrijven. De lussen zijn zoveel mogelijk bij het hart van de stad gelegd. De voorzitter wees er nog op dat de Struktuurschets sugges ties bevat, die hun konkretisering vinden dn latere bestemmingsplan nen. Grevelingenstraal Een woordvoerdster van de Be langengroep Plan West uitte nog eens haar beduchtheid over een on veiliger verkeerssituatie in dit stads deel, door eventuele funktievergro- ting van de Grevelingenslraat. Van die Greveiingenstraat is kennelijk een beeld blijven hangen uit een an der plan. Dat beeld wordt veel min der dan aanvankelijk de bedoeling was. Het zal echter altijd gaan - opmerking van de verkeersdeskun- düge - om bereikbaarheid van de westelijke stadsboek. Een andere stem uit het publiek wees op de noodzaak het type mens te onderkennen, dat straks het Ha venkwartier gaat bewonen. Wellicht wil de bevolking daar liever tuintjes en hofjes 'in plaats van parkeer ruimte. De voorzitter zei dat het plan feitelijk wordt volgebouwd. Elders parkeren 'is geen goede zaak en juist door de intensievere be bouwing is er geen ruimte meer voor tuinen, hofjes e.d. De „hearing" was hiermede afge lopen en de gemeenteraad zette zich aan behandeling van de Struktuur schets en de Parlceernota. Drie elementen Ir. Van Hezik wees nog eens op de drie belangrijke elementen in het rapport: behoud funktie voor bewoners van stad en regio en ver sterking van de woonfunktie, het behoud van 't versterken van 't his torische karakter. Daartoe is de stad in een drietal zones verdeeld. In zóne A moet alles gaaf blijven; zóne B is het nieuwe gebied; zóne C vraagt om grote zorgvuldigheid ten aanzien van de bestaande bebou wing. Van de bestaande panden is 13 goed, 1/3 matig en 1/3 slecht. Groei is nodig met 12000 m2 winkel oppervlakte, 3000 m2 kantooropper vlakte, 500-1000 m2 horeca en 4000 m2 voor bijzondere gebouwen. T.a.v. het wonen gaat het om versterking van de woonfunktie, met name voor jonge mensen. Bereikbaarheid binnenstad Een grotere bereikbaaheid van de binnenstad ontstaat via het Jan- newekken en bescheiden verruiming van St. Anthoniesdam en Watermo len, waarna via de Zevengetij straat mede ontsluiting mogelijk wordt van die binnenstad. Raamstraat Gedacht wordt verder aan de Westbrug en benutting van de Raamstraat, door een verbinding te leggen met de Laan van St. Hilaire, ter ontlasting van Hoofdpoortstraat én Nieuwe Haven en om tegemoet te komen aan industrieel verkeer in de binnenstad (Kon. Zeelandia). Wat betreft de z.g.n. verkeerslus- sen, die in het plan zijn ingebracht, kwam uit de zaal (Vierschaar) de opmerking dat het hierbjj vooral toch zou moeten gaan, om onderlin ge verbinding tussen die lussen. In het algemeen moet de zaken- stand in de binnenstad het niet te moeilijk krijgen, want dat zou een rem zijn voor jongeren in zaken te gaan. Deze zaak is relevant, gelet op het weinig jonge kader in de Zierikzeese middenstand. (Vervolg van pag. 1) wordt is nog niet duidelijk; voor het geval Hoofdpoortstraat is vrijwel geen andere oplossing te vinden, buiten de in de schets aangegevene. Een struktuurplan zou inderdaad konkreter zgn geweest, maar de hui dige vorm is gekozen en krijgt als vervolg bestemmingsplannen, waar aan reeds begonnen is. „Dat zal allemaal niet zo lang op zich laten wachten", aldus de voor zitter, die met klem bestreed dat in de schets de leefsituatie is aangepast aan het verkeer. Wie ziet hoeveel moeilijkheden het verkeer op zijn weg vindt, spreekt onwaarheid als hij het tegendeel beweert. De vreem deling weet zich vaak geen raad en het is duidelijk hij, die zich moet aanpassen. De indikaties in de schets ZIERIKZEE, 11-8. Tot de nieuwste aanwinsten van het Spoorweg Mu seum in Utrecht behoren o.a. enige tramwegrijtuigen van de toenmalige Rotterdamsche Tramweg Maat schappij, nl. het open paardetramrij- tuig RTM 18S uit 1902, het gesloten paardetramrijtuig 404 dat, toen het zijn carrière in 1915 in Rotterdam begon er al 35 Amsterdamse jaren op had zitten, en de uit 1878 date rende paardeomnibus 111. Werd vóór 1878 het openbaar ver voer in en om Rotterdam verzorgd door een aantal partikuliere omni bussen, aan het eind van dat jaar kwam daar een geduchte concurrent bij door de oprichting van de Rot terdamsche Tramweg Maatschappij. Deze RTM had als doel in en builen de stad stoom- en paardelramwegen te exploiteren. De eerste paarde- tramlijn werd in juni 1879 in dienst genomen, de stoomtram dateert van 1381. In 1904 splitste de Rotterdamsche ElectrisChe Tramweg Maatschappij zich van de RTM af om de stadslij- nen voortaan met electrische tractie te gaan exploiteren. De RTM be paalde zich daarna tot het buitenge bied, met name tot de „tram naar de eilanden". Van de RTM-na-1904 staat op het voorterrein een stoom- tramtrein opgesteld. MIDDELBURG. 11-8. Ondanks het feit, dat de werkloosheid in de bouw erg groot is. bltfkt het dis trictsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Zeeland niet voldoende bouwvakkers te kunnen vinden voor de uitbreiding van de industriële bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit heeft de hoofdinspekteur-direkteur voor de arbeidsvoorziening in Zee land. drs. J. VV. Jansen, meegedeeld tijdens een persconferentie in Mid delburg. Het arbeidsbureau in Middelburg heeft op verzoek van een bou\v«- maatschappij, die belast is met de bouw van onder andere de uitbrei ding van Dow Chemical in Terneu- zen. een grootscheepse wervings- aktie in West-Branbant en Zeeland gehouden. De resultaten daarvan waren slechts enkele aanmeldingen. Het arbeidsbureau ziet zich nu ge noodzaakt om via het Joegoslavische staatsbedrijf „Yougomontaza" ge schoolde Joegoslavische bouwvak kers aan tc trekken. De bouwonder nemers blijken overigens zeer kri tisch ingesteld te zijn bij het aan hebben echter ten doel de allererg ste knelpunten op te lossen, waarbij ook fietser en voetganger in de be schouwingen zijn betrokken. Aanpassingen Behoud van het historisch karak-' ter betekent intussen niet - zo ver volgde de voorzitter - dat elke steen op de ander moet blijven. Het gaat om zekere, het historisch karakter niet aantastende, aanpassingen, waarbij niet-historische gebouwen in het geding zijn. Trouwens als men de konserveren- de en de nieuwe elementen (Haven kwartier) optelt, is de einduitslag po sitief. Paardestraatverbreding heeft het kollege voorlopig laten schieten, maar zouden daar door de tijd wij zigingen komen, dan wordt niet pre cies dezelfde nauwe situatie hersteld. Aan scholenverplaatsing is gedacht gezien de grote parkeerbehoef te 'rond de binnenstad. De raad kan hierover later beslissen. De open ruimte bij de kerk is thans ook weinig stijlvol begroeid. In het algemeen is het stre ven niet gericht op: de auto parkeren voor de deur. De bevooi'radingsmo- gelijkheid moet onaangetast blijven. Er is nog altijd ruimte voor de spe lende mens overgebleven. DEN HAAG, IL-8. Drie flamingo's verblijven momenteel in het Veerse Meer. Ze zijn dagelijks le zien bij liet voedsel zoeken langs de ondiepe oevers van het natuurreservaat De Middenplaten dal in beheer is bij cle Slichting Het Zeeuwse Landschap. Hel fraaie, zeer uitgestrekte natuur reservaat is gelegen tussen hel Noord Sloe en de sluis bij Kats aan de Zuidbevelandse noordkust. Ver leden iceek streek er een flamingo neer, eergisteren waren er twee doch momenteel fourageren er zelfs drie van deze grote exotische vogels. LONDEN, 12-8. De Broitsc rege ring heeft opdracht gegeven op korte termjjn de watervoorraden te inven- triseren. Zij deed dit nadat de Cen trale Dienst voor de Qrganisatie van de watervoorziening had voorspeld, dat er volgend voorjaar en zomer onvocldoende watervoorraden zullen zijn, ongeacht wat er ook de ko mende winter aan regen valt. De minister voor plaatselijk be stuur, John Silkin,'gaf opdracht tot het onderzoek, terwijl in nog twee streken in zuidwest- en oost-Enge- land gevraagd werd om wettelijke voorzieningen ter beperking van het waterverbruik. In Zuid-Wales kun nen al ongeveer een miljoen mensen 's avonds en 's nachts geen water tappen. Wellicht zal het nodig zijn volgende maand de watervoorzie ning voor de industrie te beperken, waardoor wellicht bedrijven zullen moeten worden gesloten. ROTTERDAM, 12-8. Het echtpaar Angwangtibo's, een soort half-apen van de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp heeft een jong gekregen. De dierentuin is daar zeer blij mee, om dat het aantal in gevangenschap ge boren Angwangtibo's op de vingers van twee handen te tellen is. Vol gens het International Zoo Yearbook had de vorige geboorte in een die rentuin plaats in 1973 in Londen. Dit jong bleef echter niet lang in leven. Angwangtibo's, die ook wel beer- maki's worden genoemd, zijn nacht dieren. Ze komen alleen voor in de door hun nachtelijke leefwijze is van Afrikaanse slaat Kameroen. Juist hun gedrag buiten dierentuinen wei nig bekend. Het jong in Blijdorp kwam ter wereld na ongeveer 130 dagen. Het maakt het prima en wordt door de moeder verzorgd, hetgeen altijd beter is dan het grootbrengen met de fles. trekken van nieuw personeel. Vol gens de heer Jansen is de situatie niet meer zoals een paar jaar gele den, toen iedereen die een muurtje kon metselen, een baantje als bouw vakker kon krijgen. Men hecht nu steeds meer waarde aan vakman schap. Bij de schoolverlaters bllijkt ook niet veel animo voor de bouw te be staan. Bij de arbeidsbureau s in Zee land heeft zich in juli één jongen aangemeld voor een baantje in de bouw. De Metaal In de metaal gaat het veel slech ter. Vorig jaar was er een overspan nen vraag-aanbodsituatie. Nu is de vraag sterk teruggelopen en het aantal werklozen is verder toegeno men in juli. Volgens dc heer Jansen is dc aan gekondigde catastrofe voor de schoolverlaters uitgebleven, althans in Zeeland. Veel jongeren hebben al op eigen houtje een baantje gevon den en behoefden niet eens als werkloos te worden ingeschreven hij dc arbeidsbureaus. DEN HAAG, 11-8. De minister van ouderu'ijs en wetenschappen heeft besloten de subsidiëring van de Slichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelandc (Stichting HVP) voor het jaar 1977 voort te zetten. De minister kwam tot dit besluit na een advies van de commissie voor consumentenaangelegenheden van de Soéi aal-Economische Raad, zo heeft de SER woensdag meegedeeld. Eindadvies afwachten Voor wat betreft subsidiëring na 1977 zal hel eindadvies over de huishoudelijke en consumentenvoor lichting dat dezelfde commissie voorbereidt op verzoek van de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk moeten wor den afgewacht. De bewindsman van onderwijs en wetenschappen heeft er bij de commissie op aangedrongen haar eindadvies zo spoedig mogelijk uit te brengen. NAPELS, 11-8. In een kerk in de Italiaanse stad Napels en in de ru ïnes van Pompei zijn belangrijke archeologische ontdekkingen gedaan, zo hebben de Italiaanse kunst-auto riteiten dinsdag meegedeeld. Volgens een woordvoerder is in Pompeï een begraafplaats blootgelegd die dateert uit 79 ad, het jaar van de uitbarsting van de Vesuvius. Voorts zijn bij res tauratie-werkzaamheden in de San Lorenzo-kerk in Napels een groot mozaïek gevonden en een met geo metrische voorstellingen beschilder de muur, die de overgang van de Griekse naar de Romeinse architec tuur belichtten. OUD-KARSPEL, 12-8. Aan de Am- bachtsdijk te Oud-Karspel is in de nacht van woensdag op donderdag de kapitale boerderij van de heer A. Bos in vlammen opgegaan. Het vuur ontstond woensdagavond kort na negen uur in het bedrijfsge- deelte. Buren sloegen slarm. Van de inboedel kon nauwelijks iets worden gered. Een hooivoorraad van 25 ton ging verloren. Een naastgelegen boer derij - ook met riet gedekt - werd eveneens door het vuur aangetast. Door verwijdering van de dakbedek king kon hier grote schade worden voorkomen. De schade wordt hier op een ton geschat. Beide panden waren verzekerd. DEN HAAG, 11-8. Het Nederland se Rode Kruis verstuurt zaterdag grote hoeveelheden schoolartikelen" naar Algerije voor de meer dan 12.000 kinderen van de ongeveer 50.000 Saharawi-vluchtelingen uit- de voormalige Spaanse Sahara. De schoolartikelen werden verzameld in het kader van de Jeugd Rode Kruis- aktie „schoolspullen voor Saharawi die weer onderwijs mogelijk wilde maken voor de vluchtelingenkinde ren. Met dezelfde zending, per schip vanuit Rotterdam, zal ook 20.000 kg noodbiscuits meegaan. Flitsen uit hel buitenland ROME. De nieuwe Italiaanse rege ring heeft ook in het Huis van Afge vaardigden het vertrouwen gekre gen. Voor het christen-democratische mniderlïeidskabmet van Giulio An- dreotti stemden 258 afgevaardigden, er waren 44 tegenstemmers en 303 onthoudingen. BELFAST. Bij een schotenwisse ling tussen de inzittenden van een auto en een patrouille van het Brit se leger in de Noordierse hoofdstad Belfast zijn dinsdag een man, een achtjarige jongen en een zes maan den oud meisje om het leven geko men. LISSABON. Zonder enige motie van afkeuring uit de oppositieban- ken, heeft de Portugese Volksassem blee woensdagnacht zyn goedkeuring gegeven aan het regeringsprogram- in een zwar accent ligt op anti-infla toire maatregelen en econmisch her- ma van premier Mario Soares, waar- stel. Advertentie Werkgelegenheid Gewezen werd nog op de moei lijke bevoorradingssituatie in de Vis- straat, waarna de heer Becu zijn op merkingen nog preciseerde met de toevoeging, dat voor Plan West de Scheldestraat niet de enige verkeers- oplossing mag worden. De heer Groen vond dat niet alles behoeft te wijken voor de werkgele genheid. Hij wilde voor het beleid het kol lege een acht geven, maar keerde zich scherp tegen de Raamstraat oplossing ter ontluchting van de Hoofdpoortstraat c.q. betere bcrcik- baarheid van een industrie in de bin nenstad. Verbredingen en ontsluitingen, brengen alleen maar meer auto's in de stad. Dc heer Den Boer wilde de bevoorradingsoverlast door grote auto's in de tijd zoveel mogelijk be kort zien. Binnenstad-fabriek De voorzitter wees op de histori sch gegroeide situatie m.b.t. de Kon. Zeelandia. Het is plicht van de ge meente de aanlooproute naar de bin nenstad-fabriek zoveel mogelijk te vergemakkelijken. De heer Verschel ling vroeg of - evenals in de Paardestraat - de St. Anthoniesdam op het punt van wij zigingen „een natuurlijke dood" moet sterven, maar dat blijkt niet geval. In het laatste geval kan sprake zijn van een echte, gewilde doorbraak. De heer Vcrschelling vond een E.T.I.- voorspelling van 270 arbeidsplaatsen extra in de toekomst te optimistisch en vond verder de koopavond, als graadmeter voor de parkeerbehoefte onjuist. Beter ware een zaterdag als voorbeeld te nemen. Prognoseka rakier De voorzitter vond dc voorhanden zijnde parkeercijfcrs niet zover uil elkaar liggen en wees op hel prog- nosekaraktcr van de cijfers, ook t.u.v. dc werkgelegenheid. Een ovevkapa- citeit van parkeerruimte kan geen kwaad, want daardoor is er een kans de auto's in de toekomst te weren langs de gevelrijen. Tot slot werd medegedeeld dat de Raamstraat-St. Hilaire-oplossing is neergelegd in het bestemmingsplan, dat het verst, ge vorderd is. Na informatie, deelde de P.v.d.A.-fraktie mede geacht te wor den tegen Struktuurschets en Par- keernota te zijn. Wegens ziekte kon wethouder C. Rij de Vaate de vergadering niet bij wonen. KERKWERVE, 11-8. Woensdag gingen de peuters van de peuter speelzaal „De Schouwse Poeltjes" weer voor het eerst na de vakantie naar „school". Voor de laatste maal gingen ze naar het Verenigingsge bouw, maar niet om zich daar te vermaken. Vanaf het verenigingsgebouw vertrokken de zestien peuters, hun leidsters en het bestuur naar de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk aan de Ring. Dit is nu hun nieuwe „speelhuis". Het bestuur is zeer verheugd over deze aanwinst. D consistoriekamer, die anders ge bruikt wordt voor kindercrèche tij dens de kerkdiensten en voor het houden van zondagsschool, heeft er dus een nieuwe bestemming bij. Er wordt crèche gehouden op de woensdag- en vrijdagmorgen van 9-12 uur. Op het ogenblik is er geen plaats meer voor nieuwe kinderen. Opgave van nieuwe kinderen kan toch doorgaan. Dit kan geschieden bij mevr. Huigens, Verseputseweg. Deze kinderen worden dan op de wachtlijst geplaatst. Daar er „maar" twee leidsters zijn (mevr. Clement uit Schuddebeurs en mevr. Hen- drikse uit Kerkwerve) zijn zestien kinderen meer dan genoeg. In het nieuwe onderkomen ging het er woensdagmorgen nog feestelijk aan toe. De peuters verlaten hel oude ge bouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein lot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4