Spoedige verzilting bedreigt westelijk Nederland SCHETS EN NOTA Bij aanhoudend droog weer Werkloosheid Schieten in juli toegenomen in het wilde weg Meer dan driehonderd doden bij Rhodesische aanval op Mozambikaans grondgebied Doden bij rellen in Zuid-Afrika BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE Palestijnse aanslag op vliegveld van Istanbul Joegoslaven vermoord in Brussel Ontruiming Tall Al-Zaatar aanstaande Vuilniszakken met gas ontploft AGENDA Kortsnoj in Amsterdam Lastenverlichting voor de pluimveehouderij „Prijzenbrief" van F.N.V. naar het kabinet Gevaarlijke flat Twee doden bij aanrijding 2EQT VI ei lt Bier in Bonn 2 Advertentie Enige politieke sensatie ging niet voorby aan de behandeling van de Struktuurschets binnenstad en de bijbehorende parkeernota, door de gemeenteraad, dinsdag j.l. Met name de P.v.d.A.-fraktie zorgde hiervoor en allen, die het gemeentelijk poli tieke métier van nabij plegen te vol gen, zullen - zeg maar - een lichte verbazing niet hebben kunnen on derdrukken. Bij behandeling van bedoelde schets - zulks werd ten overvloede nog eens gestipuleerd - ging het om de grote lijnen van eeen toekomstig beleid voor de binenstad. Niemand behoefde zich nog vast te leggen, want de schets krijgt later zijn ver fijningen door middel van Bestem mingsplannen, waarover de gemeen teraad uiteraard mede beslissings recht heeft. Wel vroeg na behandeling van de schets door de raad, de voorzitter om een fiat op hetgeen in schets en nota is neergelegd. Ook alweer door het nog altijd vrijblijvend karakter be hoefde het niet tot een stemming te komen, maar de P.v.d.A. wenste - bij monde van de heer Groen - ge acht te worden tegen te zijn. Zonder in de politieke merites van deze zaak te treden, is deze reaktie merkwaardig, daar even tevoren de fraktie het kollege had geprezen over het beleid, zoals neergelegd in schets en nota en in dit verband het kollege zelfs een cijfer had gegeven. Het werd een acht en dat is dus goed. Als men dan later tegenstemt krijgt het kollege misschien een 1 voor de moeite, maar meer niet. Hier is een denkfout gemaakt. De betreffende fraktie had moeten zeg gen: we gaan akkoord, onder voor behoud. Welk voorbehoud? Wel, dat is niet moeilijk meer te raden. We komen er kritisch - en eventueel af wijzend - op terug, zodra de schets in de verfijning van bestemmings plannen in de raad aan de orde komt. De hele schets plus nota afwij zen, blokkeert in feite een later fiat op onderdelen van het plan en dat vinden wij een vreemde politieke kronkel, vooral ook gehoord dé pu blieke reakties op een tweetal „hea rings" over deze materie. Er waren van P.v.d.A.-zijde trou wens meer „ongehoorde dingen". De afstandelijke opstelling bij voorbeeld ten aanzien van een betere bereik baarheid van de belangrijkste indu strie in de binnenstad, plus eën - eindelijk gevonden - mogelijke ont- luchtingskans voor de Hoofdpoort straat; het kon allemaal de handen in de P.v.d.A.-fraktiee niet op elkaar krijgen. Het is het goed recht van de betreffende fraktie daar tegen te zijn, maar - een vraag - nu al in het schetsmatig karakter van een vrij blijvend „wèrkpapier", zonder nade re indikaties en uitwerkingen, zoals die t.z.t. in deelplannen worden neergelegd? Hét viel gewoon niet te begrijpen «n hopelijk komt er in de toekomst een genuanceerder beeld op het scherm. Daarover mogen dan de diskussies losbranden en dat zal wel gebeuren ook. DEN HAAG, 11-8. Wanneer hel droge weer aanhoudt bedreigt een spoedige verzilting westelijk Nederland. De adjunct-directeur van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland, A. G. Bruggenian, heeft dit woens dagochtend tijdens een persconferentie in Den Haag verklaard. Volgens Bruggeman heeft de droogteperiode van juni en juli, die even werd onderbroken door regen val en een verhoogde afvoer van de Rijn, een gevaarlijke voortgang ge kregen. De verzilting vormt een directe bedreiging voor de tuinders, bollen- kwekers en boomkwekers in Delf land, Rijnland en Sc'hieland. Oogstvermindering Deze zomer is al zo warm en droog geweest dat de oogstvermin dering in Zuid-Holland volgens een provinciale schatting al 10 tot 15 procent bedraagt. Mede doordat de waterbeheerders in het betrokken gebied in die periode met kunst en vliegwerk het waterpeil in de sloten handhaafden en het zoutgehalte zo laag mogelijk hielden kon in Zuid- Holland nog een relatief gunstig re sultaat bereikt worden. Volgens een provinciale schatting hebben de agrariërs desondanks toch 100 tot 150 miljoen minder inkomsten ge had. 11e noodmaatregelen van de wa terbeheerders ten spijt raakten de boezems van Rynland, Delfland en Schieland in juni en juli elke dag meer verzilt. Het proces van verzilting kon slechts worden verlangzaamd dooi de „verdunning'' met zoet water van elders. „De weersomslag naar min der warm weer, vergezeld van enige regen, kwam juist op tijd om een rampspoedige ontwikkeling te voor komen'', aldus A. G. Bruggeman. DEN HAAG, 11-8. De werkloos heid in ons land is in juli weer toe genomen. De geregistreerde arbeids reserve, dat zijn alle werklozen met inbegrip van de mensen, die op aan vullende werken tewerkgesteld zyn en van hen die op sociale werkvoor- zieningsobjekten werken, steeg met 13.040 tot 220.350, aldus het mini sterie van sociale zaken. Voor seizoen gecorrigeerd steeg de geregistreerde arbeidsreserve met 3400 mannen en 1100 vrouwen (in totaal 4.500 personen) tot 177.000 mannen en 55.500 vrouwen. In to taal 233.300 personen. Deze stijging aldus het ministerie van sociale za ken, is grotendeels het gevolg van de toenemende werkloosheid onder schoolverlaters. WICHITA, KANSAS, 11-8. Een jongeman van een jaar of 19 heeft woensdag vanaf de hoogste verdie ping van het Holiday Inn hotel in Wichita, Kansas, met een geweer in het wilde weg op mensen op straat geschoten. In het kwartier dat zijn schietpartij duurde voordat de politie hem aanschoot, maakte hij twee do den en zeven gewonden. Hij werd door de politie overmeesterd nadat hij in een arm en been was gescho ten. Het Holiday Inn hotel heeft 26 verdiepingen. Wat de jongeman tot zijn handelen gedreven heeft is nog onbekend. PARIJS. De Are de Triomphe. een van de toeristische attracties van Pa rijs, is voor onbepaalde tijd gesloten als gevolg van een staking van sup poosten en kassiers. Zij legden woensdag het werk neer om betere arbeidsvoorwaarden en uitbreiding van personeel te krijgen. SALISBURY. 11-8. Rhodesische (roepen hebben meer dan 300 guer rillastrijders en een dertigtal Mo- zambikaanse soldaten gedood bjj hun aanval van zondag op een guerrilla- basis op Mozambikaanse grondge bied. Dit is dinsdag bekendgemaakt in Salisbury in een officieel com munique. Volgens het communique was de actie een vergelding voor een mor tieraanval door de zwarte nationa listen op een Rhodesische grenspost, waarbij vier blanke soldaten om het leven kwamen. De Rhodesische operatie was, zo stelt het communique, „in overeen stemming met de internationaal aanvaarde praktijk van directe ach tervolging". De actie moest de „on uitgelokte agressie" in Rhodesië vergelden door in Mozambique ge legerde opstandelingen, gesteund door de marxistische regering in Mapoeto. Ing. J. P. Hoomans, chef afdeling waterkering en waterhuishouding verklaarde dat de waterbeheerders wat noodvoorzieningen betreft mo menteel uitgeput zijn. Het noodzake lijke water moest in de droge perio de, en nu dus opnieuw, betrokken worden uit gebieden die zelf ook veel water nodig hebben. MAASTRICHT, 11-8. De gemeen tepolitie van Maastricht heeft woensdag twee Maastrichtenaren aangehouden, de 24-jarige kok H. R. en de 32-jarige verwarmingsmonteur H. T. Beiden worden ervan verdacht in de Koestraat, gelegen in het nach telijk uitgaanscentrum van Maas tricht, twee plastic vuilniszakken ge vuld met acetyleengas te hebben la ten ontploffen. De explosie veroor zaakte vrij veel materiële schade on der meer aan ruiten... JOHANNESBURG, 12-8. De Zuid- afrikaanse politie heeft woensdag in zwarte woongebieden bij Kaapstad het vuur geopend op opstandige ne gers. Daarby zyn volgens de politie 33 doden gevallen. Een politiewoordvoerder zei dat plunderende zwarten zeven drank winkels, verscheidene café's, een bi bliotheek en een postkantoor in de bij Kaapstad gelegen Langa en Goe- goelethoe hadden vernield. De woensdag gevallen doden bren gen het dodencijfer van een week van anti-regeringsbetogingen in Zuid-Afrika op 44. vertoont: donderdag 12 augustus WARENHUIS OP STELTEN (Het grootste lachsukses met Norman Wisdom) Aanvang 14.30 uur - Toegang alle leeftijden vrijdag 13 en zaterdag 14 augustus THE EXORSIST (Spanning en sensatie) Aanvang 20.00 uur - Toegang 18 jaar zaterdag 14 augustus CAN YOU KEEP IT UP? (Komische sex) Aanvang 22.30 ur - Toegang 18 jaar zondag 15 en dinsdag 17 augustus DE KANONNEN VAN NAVARONE (Extra lange voorstelling) De legendarische avonturenfilm in nieuwe kleuren Aanvang 20.00 uur - Toegang 14 jaar AMSTERDAM, 11-8. De Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsnoj die enige weken geleden na zijn deelname aan het IBM-schaaktoer- nooi om politiek asiel vroeg in ons land, heeft zich woensdagavond voor het eerst in het openbaar vei'toond. Dat gebeurde aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, waar gedurende drie dagen het Europees schaak kampioenschap voor computerpro gramma's wordt gehouden. Korts noj, die zich sinds zijn asielaanvraag op verschillende plaatsen in ons land heeft schuilgehouden bij vrienden, zei desgevraagd pas na grote aarzeling te zijn ingegaan op het verzoek van medewerkers van de Nederlandse Schaakbond om woensdagavond aanwezig te zijn in het hoofdgebouw van de Vrije Uni versiteit in de hoofdstad. DEN HAAG, 11-8. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en vis serij heeft een bedrag van f 1,55 miljoen beschikbaar gesteld voor lastenverlichting in de pluimvee houderij. Het gaat om een eenmalige extra-bijdrage ter verlichting van de financiële gevolgen, die de pluim veehouderij ondervindt van de zo genaamde cautieregeling van de EEG bedoeld om de verwerking van melkpoeder in vee- en pluimveevoe ders te bevorderen. Met de f 1,55 miljoen wordt de rijksbijdrage in de kosten van pre ventieve gezondheidszorg voor pluimvee voor dit jaar vergroot van f 5,2 tot f 6,75 miljoen. Dat betekent dat het rijk dit jaar de helft van de totale kosten op zich neemt. UTRECHT. 11-8. Een extra loon- toeslag van ruim f 40 bruto zou moe ten worden gegeven met ingang van de maand die volgt op de maand waarin het (ongezuiverde) prijsin dexcijfer voor de gezinsconsumptie op of boven 173,2 komt. De toeslag zou aan alle werknemers op hetzelf de tijdsttp moeten worden toege kend en ze moet ook van toepassing zijn op het wettelijk minimumloon en op de uitkeringen in het kader van de sociale verzekeringen, werk nemers- zowel als volksverzekerin gen. Dit staat in de brief die de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging dinsdag naar het kabinet heeft ge stuurd. In deze brief zet zij haar maandag al aangekondigde plan uiteen om een extra loontoeslug te claimen zodra het prijsindexcijfer met 2 procent öf meer stijgt ten op zichte van april. EYGELSHOVEN. 11-8. De twaalf etages hoge Kennedyflat in het Lim burgse Eygelshoven, die acht jaar geledon werd gebouwd, moet we gens een groot aantal gebreken waarschijnlijk worden gesloopt. Kort na de bouw begonnen zich al scheuren in de wanden te vertonen, betonblokken los te raken en moes ten balkonplafonds worden gestut. De ongeveer 200 bewoners mogen nu zelfs de nooduitgangen niet meer gebruiken. ISTANBUL/TEL AVIV, 12-8. Drie Palestijnse guerrillastrijders hebben woensdagavond met machinegewe ren en granaten een aanslag gepleegd op het internationale vliegveld van het Turkse Istanbul. De aanslag, die tien minuten duurde, kostte het le ven aan vier mensen en een tiental personen moest met verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. De guerrillastrijdei's voerden hun akfcie uit in de vertrekhal van de luchthaven, op het moment dat zich daar passagiers gereed maakten voor een vlucht van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al naar Tel Aviv. Hoewel de berichten over het ver loop van de aanslag elkaar tegen spreken schijnt een van de Palestij- nen 'in eerste instantie een bom te hebben gegooid naar de plaats waar de veiligheidscontrole werd uitge voerd. Drie passagiers - twee Is raëli's en een Japanner - die hun handbagage lieten controleren kwa men om het leven. Volgens ooggetui gen werd de bom geworpen van bo venuit de vertrekhal, over een trap, naar de een verdieping lager gele gen passagiers-uitgang. Toen de bom explodeerde trokken de Palestijnen machinegeweren uit hun bagage en openden het vuur op de passagiers die de trap afdaalden. Terwijl gillende mensen in paniek dekking zochten beantwoorden Turkse veiligheidsagenten hét vuur, waarby een van de guerrillastrij ders werd gedood. De twee anderen werden gevangen genomen. AMSTERDAM, 11-8. Bij een aan rijding dinsdagnacht inAmsterdam zijn twee inwoners van de hoofd stad, de 40-jarige S. Polak en zijn 3-c.-jarige echtgenote B. Polak Wer- sels om ho. leven gekomen. Hu i .u - tc werd op een brug over d-° Ahachtergracht aangereden door een automobilist die onder invloed verkeerde. De man vluchtte maar kon later worden aangehouden. Hij is ingesloten. Bij de aanrijding lie pen diverse geparkeerde auto's schade op. VIAT BRUSSEL, 11-8. De Brusselse po litie heeft Interpol ingeschakeld na dat in de Belgische hoofdstad twee Joegoslaven doodgeschoten zijn aangetroffen. Een van hen was de 56-jarige se cretaris-generaal voor Europa van een Joegoslavische royalistische be weging, Mijodrac Boskovic. Deze was volgens de politie al verschil lende malen bedreigd. Boskovic, die ook eigenaar was van het hotel waar de lijken wer den gevonden, had een kogelwond in de borst. De ander, de 28-jarige Uros Milicevic, heeft in Parijs ge woond. Hij zou met Boskovic in contact zijn getreden om werk in het hotelwezen te zoeken. LAATSTE NIEUWS BEIROET, 12-8. De totale ontrui ming van het kamp Tall Al Zaatar ten oosten van Beiroet kan binnen 24 uur beginnen, nu het Palestijnse verzet zijn fiat heeft gegeven, zo wordt van diverse zijden in de Li banese hoofstad vernomen. In de nacht van woensdag op donderdag is er in beginsel overeenstemming over bereikt tussen de christelijke falangisten en het Palestijnse ver zet Aan het overleg werd deelgeno men door een vertegenwoordiger van de Arabische Liga en een van het Internationale Rode Kruis. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Zonnig maar in de middag tijdelijk meer bewolking en kans op een lo kale bui; in het algemeen weinig wind; minima omstreeks 14, maxima van 22 tot 28 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 26 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. Zon op 5.21, onder 20.00 Maan op 21.04, onder 9.20 Laatste kwartier: 18 aug. (1.13) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 13 aug. 5.22 17.30 10.43 23.14 Springtij: 12 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-8. Het K.N.M.I. deelt mee: nog steeds houdt een langge rekt gebied met hoge barometer standen, dat zich uitstrekt van de Azoren via de Noordzee tot Finland, depressie aktiviteit van ons verwij derd. Wel kunnen fronten van dc noordelijke oceaan tot Schotland en Ierland doordringen, maar deze heb ben dan veel van hun aktiviteit ver loren. Bij ons zal dan ook het ko mend etmaal weinig veranderen. De luchtdrukverschillen in de landen ten zuiden en oosten van ons zijn maar gering. Kleine storingen in de boven lucht veroorzaken in deze streken lokale buien. Tijdens enkele van deze buien viel even ten oosten van Frankfurt 38 mm regen. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis, Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum CNoordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Donderdag 12 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. film Waren huis op stelten. Scharendijke Parkeerterrein, 20.00 uur, lampion optocht m.m.v. de showband Joh. Friso en trompetterkorps Juliana. Vrijdag 13 auguslus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Het mon ster leeft. 19.00, 19.30, 20.00 en 20.30 uur, bezich tiging slot en dia-vertoning. Oosterland Cafetaria „Neffen d'Eule", 18.45 uur, vertrek voor gekostumeerde voetbal wedstrijd. Zaterdag 14 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Het mon ster leeft; 22.30 uur, film Can you keep it up for a week? Brouwershaven Barbequen met jeugdsoos Zenith op „Dwars in de Weg". Benelux-zeilwedstrijden op de Gre- velingen, W.S.V. De Kaag en R.Y.C.B. Zonncmaire Breed veld, 19.00 uur, optreden boe- renkapel „De Gruttepikkers". Oosterland Trainingsveld (ijsbaan), 19.00 uur, concert Chr. Gem. Zangvereniging en „Oosterlands Fanfare". „Onze Hoeve". Schaak-simultaan seance, 14.00 uur. Zondag 15 augustus Brouwershaven Benelux-zeilwedstrijden op de Gre- velingen, W.S.V. De Kaag en R.Y.C.B. Maandag 16 augustus Nieuwerkerk Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie zang koor „De Lofstem". 20.00 uur. Dinsdag 17 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film De ka nonnen van Navarone. Woensdag 18 augustus Bruinisse 15.00 uur, optreden Hell Drivers sa men met Trabershow. Donderdag 19 augustus Burgli/Haamstede Brughse school. Naaikursus Ned. Ver. .v. Huisvrouwen, 19.30 uur. Noordgouwe Trip Afd. Plattelandsvrouwen. Ver trek: „De Val", 13.00 uur. Zaterdag 21 augustus Bruinisse Sportterrein, 20.30 uur Taptoe Bru, voorafgegaan door turndemonstra- ties (20.00 uur). Maandag 23 augustus Nieuwerkerk Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie zang koor „De Lofstem". 20.00 uur. Ouwcrkerk Dorpshuis. Naailes. 19.30 uur. Zaterdag 28 augustus Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis. 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 WIESBADEN, 11-8. De tropische temperaturen in de afgelopen juni maand hebben de bierbrouiverijen in Wesl-Duilsland een recordver koop aan bier opgeleverd. Volgens het centraal bureau voor de statis tiek in Wiesbaden werd in deze warme maand 9.4 miljoen hektoliter bier geproduceerd, 13.1 procent meer dan in juni van het iwrig jaar. In het eerste halfjaar van 1976 werd door de ({orstige Westduitse burgers 46,8 miljoen hektoliter bier gekonsumeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2