Fritessaus LAATSTE DAG De P.v.d.A. ging niet akkoord met Struktuurschets en Parkeernota Franse baroktuin tussen de Paardenstraat en 's-Heer Arendstraat Ilerna Onrust in Belfast DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee MISS-VERKIEZING ZEELAND literemmertje Iets aparts te Zierikzee Vandaag laatste dag om dames-, heren- en kinderkleding tegen betaalbare prijzen te bemachtigen Gelegenheid tot vanavond 9.00 uur Enorme keuze VERENIGINGSGEBOUW 'T VRIJE 2 ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Donderdag 12 augustus 1976 132ste jaargang Nr. 21942 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in dit nummer: De „hearing" over Schets Binnenstad ZIERIKZEE, 10-8. Na een tevoren gehouden publieke „hearing" heeft de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester, zich dins dagavond gebogen over de Struktuurschets Binnen stad met bijbehorende parkeernota. In beide stukken zijn de voor de toekomst te volgen beleidslijnen uit gestippeld. Woordvoerder van de V.V.D. was de heer Becu, die opmerkte dat zjjn fraktie akkoord kan gaan met de aangegeven richtlijnen, ztf het dat bft eventueel noodzakelijk te blijken breekwerk, de uiterste zorgvuldigheid ge boden zal zijn. vrijblijvend. Hij vond dat de wensen ten aanzien van het leefklimaat veel te veel zijn aangepast aan het ver keer en niet omgekeerd. Het verkeer dient zich volgens hem aan te pas sen, aan mogelijkheden en onmoge lijkheden. Hij wilde niet horen yan doorbra ken; wenste fietsroutes en optimaal bewaren van het historisch stadska- rakter en herstel waar zulks nodig Is. Tegen die achtergrond gezien, stak z.i. een rij wijzigingsplannen als neergelegd in de schets in ongunstige zin af. Hij noemde o.m. de oplossing Raamstraat-Laan van St. Hilaire, verbreding St. Anthoniesdam-Water molen, verdwijning scholen Baden Powellweg, parkeerterrein Bagijne- straat en in beslagneming open ruim te rond de Nieuwe Kerk. Het leken hem verkeersaantrekkende en niet verkeersafstotende maatregelen. Beter plau" Enige bezorgdheid had hij over de Sloestraat nieuwe stijl in de toe komst, waardoor bouwland doorsne den zou moeten worden. Spreker dacht dat - met uitzondering van het hoogseizoen - het parkeren te Zierik zee geen ernstige problemen meer met zich bracht. In het algemeen achtte de heer Becu autoverkeer niet geheel te vermijden' in de binnen stad. Kritiek P.v.d.A. Veel kritischer stelde de heer Groen (P.v.d.A.) zich op. Hij had in plaats V£jn een schets een struktuur- plan gewild, want een schets is te Hij had plannen voor kinderspeel plaatsen gemist en vond de verkeers intensiteit op de koopavond geen goede graadmeter voor de algemene parkeerbehoefte, als in de schets ge hanteerd. Hij wilde in het algemeen een beter plan, met meer aandacht voor de wonende, lopende en spelen de mens. Fraatplan'' 5T De heer Den Boer (woordvoerder van P.C.- en' K.V.P.-fraktie) vroeg zich af of de heer Groen zich wel heeft gerealiseerd, dat het hier echt om een praatplan gaat en niet om meer. Hij vond het juist dat het gasfe*. heerschap van Zierikzee onderge schikt is gemaakt aan de belangen van de inwoners en stelde zich op achter de grote „items" in het plan: versterking woonfunktie, behoud historisch karakter en de cityfunk- tie. Doorbraken mogen zo min moge lijk schaden, maar kunnen niet voor nu en altijd vermeden worden. De -Sloestraat zal niet de enorme ver keersader worden, als verondersteld. BELFAST, 11-8. De Noordierse stad Belfast is woensdag opnieuw het toneel geweest van ernstige rel len. Jongeren maakten zich meester van dozijnen auto's om nieuwe bar ricades in de straten te maken en staken ze in brand. In een katholiek deel van de stad werden eigendommen bescha digd door jeugdige oproerkraaiers. De veiligheidstroepen kwamen on der een spervuur van stenen. De politie vreesde dat de onrust zich zou uitbreiden naar andere katho lieke stadsdelen. De pas aangelegde Franse barok- tuin van bloemist H. A. van Felius. (Foto: Zierikzeesche, Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 11-8. Zierikzee kent de charme van bin nentuinen, die in de omlijsting van doorgaans grijze, bedaagde muren de seizoenen over zich heen laten gaan. Een zo'n tuin behoort toe aan de heer H. A. van Felius, bloemist in de Paardenstraat, maar het bijzon dere is dat de oorspronkelijke - ook al fraaie tuin - recentelijk is omgezet in een Franse baroktuin. Op die plaats intussen ligt alweer een heel brok stadsgeschiedenis, die begon toen de vader van de huidige eigenaar - wylen de heer M. van Felius - in 1917 de moestuin kocht van wjjlen de heer De Crane, stammend uit een niet onvermaarde Zierikzcesc familie. De Plan West-mensen (2000)4 zor gen trouwens zelf ook voor een ver keersstroom. Het ontwijken van de Noordhavenpoort is een succes ge bleken. De frakties zijn daarover re delijk tevreden. Tussentijds zullen m.b.t. het plan nog wel wijzigingen nodig zijn, op grond van veranderde inzichten. Een regeling waarbij be- voorraders hier vóór tien uur zijn geweest, achtte hij in de praktijk on mogelijk. Er is geen echte cityfunk- tie mogelijk zonder een redelijke toe gankelijkheid. Raamstraat De voorzitter stond stil bij de Raamstraat, die opvangfunktie zou krijgen na aansluiting op de Laan van St. Hilaire. Hoe die aansluiting BRUINISSE. In de botenloods van Aquadelta werd de Zeeland-Miss verkiezing 1976 gehouden. De foto toont de winnaressen. V.r.n.L: 1) Conny Geurders, 2) Marijke van Poelje, 3) Henny Pieck. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Karakter hebben wordt vaak verward met smaken, ge woonten of meningen hebben. (Vervolg pag. 4) Advertentie De grond werd eigendom van de heer Van Felius, maar tevens het bij behorend pakhuis, later omgetoverd in een droomhuis je, nu met witte achtergevel, fraai passend bij de bij zondere sfeer van de tuin oude/ nieuwe stijl, een 'schepping van de niet onvermaarde tuinarchitekt St. Boot, van origine een Zierikzeeënaar die elders vaderlandse en zelfs Euro pese successen boekte met zijn tuin- scheppingen, maar de grond van zijn vaderen nog niet is vergeten. Bij de aanleg was 'ook het Hove niersbedrijf A. Boot te Zierikzee be trokken. Bloeiuentraililie De heer Van Felius sr. was een echte hovenier, die met zijn grond - ingeklemd tussen Paardestraat en 's Heer Arendsstraat werkelijk heeft gewoekerd. Doorgaans bloemen en planten uit eigen tuin gingen naar de klanten en het typische hoveniersbedrijf speelde zich af in allerlei tuinen in en buiten Zierikzee. De zoon - en huidige eigenaar de heer H. van Felius (60) - heeft dat nooit gedaan, maar op basis van een vooroorlogse opleiding aan de Rijks tuinbouwschool te Aalsmeer, in de Zierikzeese tuin de bloementraditie van de familie voortgezet. In 1939 ging de heer Van Felius - als assi stent van zijn vader - van start in het bedrijf. Het ging daarbij om eigen kweek van de volle grond en in de kassen en ten dele om mate riaal, dat van elders werd ingevoerd. Kleine oase Dit laatste is het thans exklusicf, want de tijd gaat verder en Van Fe lius wil het (vele) werk wat afrem men. Hij blijft in de fleurige „busi ness", maar wilde een tuin, die noch eigen kweek voor de klanten zou le veren, noch veel onderhoud verder zou vergen. Met de fraai gestyleerde Franse baroktuin is hij daar perfekt in geslaagd. Er komt nog een drietal pergola's en een uitgekiende rondom-beplan ting met heesters e.d.. zodat de ba roktuin straks in de veilige beschut ting van verschillend struweel komt te liggen. (Vervolg pag. 3)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1