HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Gemeenschapsregels gelden ook voor de grote EG-landen Koffie 47 cent duurder per half pond Verkeer, vervoer en het kamperen 5 BLIK DOOR HET WERELD Industriële produktie nog onder peil 1974 Slachtoffer van steekpartij J. Roland Holst ter aarde besteld Toestanden in Den Helder Het militaire wagenpark In Bonn, Parijs, Londen en Rome zullen er geen ministers van wakker liggen nu de E.G.-commissie in Brussel van plan is Duitsland, Frankrijk, Italië en Engeland voor de rechter te slepen. Maar het ver schijnsel is wel aardig illustratiema teriaal om te tonen welke gaten er nog zitten in de samenwerking bin nen de gemeenschap. Het gaat erom dut de vier groten van de E.G. met Japan en Amerika afspraken maken over exportkredie ten. Deze zes hadden alle reden voor een dergelijke afspraak want ze zijn fabrikanten van grote en kostbare kapitaalgoederen. Dat kunnen kern centrales zijn of grote schepen, com plete fabrieken of haven emplace menten. Bij dergelijke exportorders is het een goed gebruik dat de leve rancier aan de klant een zeker kre diet verstrekt en vaak gaat bij een inschrijving de order niet naar dege ne die de laagste prijs vraagt maar naar degene die de aantrekkelijkste kredieten kan bieden, wat wil zeg gen dat de betaling het soepelst met hem te regelen valt. Nu kun dat ivel eens een beetje riskant zijn eii rege ringen willen daarom wel eens een handje helpen op grond van de over weging dat het in het landsbelang is - werkgelegenheid, deviezen verdie nen - dat de order niet naar een an der land gaat. /lis er dan iets met de betaling mis gaat hoeft het leverende bedrijf er niet aan failliet te gaan maar draagt de natie de strop via .de schatkist. Helaas zijn dergelijke kredieten DEN HAAG, 9-8. De industriële produktie in ons land blijft zich be wegen op een niveau, dat ongeveer vijf procent boven dat van het vo rige jaar ligt, maar nog steeds onder het niveau van 1974 blijft. Het hoe- veelheidsindexcijfer van de gemid delde dagproduktie (gecorrigeerd voor seizoen), dat het C.B.S. samen stelt, bedraagt voor juni jongstleden 110 tegen 105 voor juni van het vori ge jaar. Voor mei jongstleden was het indexcijfer 112 tegen 106 voor mei 1975. Het jaargemiddelde van 1974 bedroeg 115. DEN HAAG, 9-7. De prijs van een half pond koffie gaat per 20 augus tus met 47 cent omhoog. Het minis terie van economische zaken heeft toestemming voor deze „nogal forse" verhoging gegeven gezien de situa tie op de koffiemarkt. Volgens de koffiebranders is de prijsverhoging nodig om de voortdurend stijgende grondstóffenprijzen op te vangen. Zij hebben in het overleg met het mi nisterie kunnen aantonen dat de prijsverhoging „redelijk en billijk" is gezien de kosten, aldus de woord voerder van hel ministerie van eco nomische zaken. De Nederlandse koffiebranders hebben alle grossiers in het land maandag van de prijs- verhogingen op de hoogte gesteLd. De grossier zal vanaf 10 augustus al de nieuwe prijs voor koffie moeten betalen. De winkelier krijgt er van af 16 augustus mee te maken. Dc winkelprijs voor b.v. een pak Supra van Nellc-koffie zal vanaf 20 augus tus in dc winkel f 3,91 bedragen (is nu f 3,44). een concurrentiemiddel geworden waarvan uiteraard het eind zoek is als telkens een land nog weer wat soepeler wil zijn dan de andere. Van daar dat de Japanners en Amerika nen met de Britten, Fransen en Duit sers (de Italianen zijn er meer bij omdat ze nu eenmaal ook een grote zijn in de E.G.) afspraken op dit punt elkaar niet arm te concurreren maar grofweg één lijn te trekken. Nu is het uitvoerkrediet natuurlijk niet iets wat alleen de grote landen raakt - de meeste kleinere E.G.-landen heb ben er evenzeer mee te maken. En daar ontstond dus niet ten onrechte boosheid dat dc groten het weer eens bekonkeld hadden zonder hen erin te kennen. Wat kan de commissie doen? Het gaat hier ook om een onder deel van de handelspolitiek en dat is uitdrukkelijk een terrein waarop niet de lidstaten maar de Europese Commissie in Brussel bevoegdheden heeft. Aldus éen uitspraak van het Hoj van Justitie der gemeenschap pen in Luxemburg waarop de Brus selse commissie zich beroept. De vier groten hebben dus het E.G.-verdrag geschonden en dat mag niet. Nu is wat de commissie kan doen niet zo erg veel. Volgens de regels van het verdrag kan ze de betrokken lidstaten vermanen terug te keren van hun dwaling en als de vermaan de landen daarop niet ingaan kan het Hof in Luxemburg recht spreken. De zaak waarom het hier gaat is niet daarvoor belangrijk genoeg. België heeft bijvoorbeeld heel nuchter de afspraak der zes overgenomen in de overweging dat het voor allen een goed ding is als er een eind komt aan de concurrentie met uitvoerkre- dieten. En hoe meer landen zich erbij aansluiten hoe hechter de internatio nale regels van dit handelsspel wor den, tol ieders voordeel. Niet hoe de regeling eruit ziet is belangrijk maar dat er een regeling is. Dat de groten die sloten is ook niet onlogisch - als- een kleiner land al eens bezwijkt voor de verleiding toch nog eens een order te winnen door soepeler te zijn dan de groten dan is zo'n procentueel klein lek in de afspraak niet zo ern stig wat het wel zou zijn als een van de groten niet meedeed - degenen die de afspraak maakten kijken daarom ook benauivder naar wat Oost-Euro pa doel dan naar Brussel. Maar als de zaak dan economisch niet zo belangrijk is, voor de gemeen schap is ze wel interessant als hier mee de grote E.G.-staten duidelijk gemaakt kan worden dat de gemeen schapsregels ook voor hen gelden SCHIEDAM, 9-8. De politie van Schiedam heeft de naam bekend ge maakt van het slachtoffer van de steekpartij, vrijdagavond op het kermisterrein aan de BroerSvest. Het blijkt de 20-jarige John G. Bij bels uit Schiedam. De achttienjarige Adri van der Sluis kreeg een mes steek in het kuitbeen. Hij verblijft nog ter observatie in het ziekenhuis. Jaarverslag A.N.W.B. BERGEN, 9-8. Op de algemene be graafplaats te Bergen is maandag ochtend het stoffelijk overschot van de dichter J. Roland Holst ter aarde besteld. De voorzitter van de raad van dc kunst oud-burgemees ter L. J. de Ruiter, sprak aan dc groeve een kort en persoonlijk woord. De broer van de dichter was aanwezig. Met een kleine groep vrienden en beken den was eveneens aanwezig de on dervoorzitter van hei Europese par lement, mr. Berkhouwer. Een krans van prinses Beatrix en prins Claus dekte de baar. 'Op de kist lag ook een. krans van de kinderen van het prinselijk paar. Onder de aanwezi gen waren onder andere de schrij ver Antoni van Kampen, David Kouwenaar en Gerard Hengeveld. KORTE BERICHTEN l'IT HET BINNENLAND GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft maandagochtend vroeg de 18-jarige G. J. H. J. H. aangehou den. De in Groningen wonende man wordt ervan verdacht de 31-jarige prostitue J'. J. F. H. geprobeerd te hebben te wurgen. ROTTERDAM. De vier jarige Ma rio Pluut uit Rotterdam is bij hei spelen in de Marnixstraal veronge lukt. Het kind was tussen de beton nen platen van een schutting gekro pen. Doordat de bovenste platen doorzakten raakte hij met zijn nek bekneld. HORST. Door nog onbekende oor zaak is in de nacht van zaterdag op zondag de glasdecoratie-afdeling van de horeca groothandel Geho in het Noordlimburgse Horst uitge brand. De schade wordt geschat op mjnstens één miljoen guldén. De brandweren van Horst en omgeving bestreden het vuur. HEERLEN. Twee personen, een 23-jarig barmeisje en haar 25-jarige vriend, beiden uit Heerlen, zijn 'dooi de politie aangehouden, verdacht van brandstichting. In de nacht van zaterdag op zondag brandde de eer ste etage van de bar „Blue Gipsy" in de Heerlense wijk Palemig uit. AMSTERDAM. Vijf nog onbeken de mannen hebben in de Vrege maandagochtend een overval ge pleegd op een illegaal gokhuis in de Amsterdamse binnenstad. Bij de overval werd niemand gewond. Vol gens de politie waren de overvallers Chinezen. ROTTERDAM. Bij een inbraak in een woning aan de Prins Hendrik straat in Rotterdam hebben dieven een portefeuille met f 100.000 mee genomen. De inbrekers kwamen binnen door een ruitje in de voor deur in té drukken. DEN HELDER, 8-8. In Den Helder zijn met het weekeinde chaotische toestanden ontstaanT als gevolg van de enorme belangstelling van toe risten voor Texel. Rond een uur za terdagmiddag bedroegen de wacht tijden voor de boot naar Texel on geveer acht uur. De politie moest de zogenaamde noodweg openstellen, omdat de doorgaande wegen in Den Helder verstopt dreigden te worden door het enorme verkeersaanbod. SCHAREN DIJKE. V.V.V. Schar en- dijke organiseert donderdagavond - 12 augustus - een optreden van het trompetterkorps ..Juliana", met ma- jorettenpeleton, uit Middelburg. Ver der wordt een lampionoptocht ge houden die vertrekt vanaf het par keerterrein aan de Dijkstraat. Mede werking verleent verder de junioren band Jolum Friso, eveneens uit Mid delburg. DEN HAAG, 9-8. Ondanks het nog steeds sterk toenemende verkeer en vervoer over de weg worden er steeds meer geplande wegvoorzienin- gen geschrapt of naar later jaren verschoven, zegt de A.N.W.B. in zyn jaaroverzicht 1975. Daarin wordt de tegenstelling ge signaleerd in het wensenpakket ten aanzien van het verkeer, die er be staat tussen overheid en samenle ving. Het is volgens de ANWB duidelij ker geworden, dat er steeds meqr discrepantie ontstaat tussen hetgeen de overheid wil en kan realiseren en wat blijkens de ontwikkeling van de verkeers en vervoersstromen dooi de samenleving als wenselijk wordt gezien. Zorgen Deze veelal om budgettaire rede nen verklaarde ontwikkeling baat de ANWB vooral zorgen, omdat dc verkeersveiligheid hiermee slecht is gediend. Dat daarnaast ook econo mische belangen een rol spelen is duidelijk, aldus de toeristenbond, evenals de steeds ondraaglijker wordende situatie van de forensen, die dagelijks in kilometers lange files staan. Dit kan niet anders, want de meesten van hen moeten dit immers, omdat het openbaar vervoer geen alternatief biedt. Ten aanzien van de ANWB be reikte klachten als zou het kamperen langzamerhand onbetaalbaar worden meent de bond, dat hier een taak ligt voor de overheid door bijv. de toe ristenbelasting af te schaffen of door het subsidiëren van door haar geëiste verbeteringen. „De overheid zou zelfs in sterkere mate dan tot nu toe gebeurt, zelf terreinen kunnen gaan beheren, vooral in die sector, die het meeste in de knel raakt, namelijk die voor het eenvoudige toeristische kampe ren". Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 11 AUGUSTUS NED. I: De KRO zet vanmiddag veel kijkplezier op. cle buis. Om le beginnen een filmpje over een jon getje dat allerlei wonderlijke avon turen beleeft, daarna een film over zee-egels uit de natuurserie Won derlijke wereld onder water, gevolgd door KRO's Wereldcircus met o.a: Chinese jongleurs en luchtakroba- tiek. De NOS biedt in de vooravond de trekking van cle Staatsloterij en nieuws uit de regio in Van gewest tot gewest. Omstreeks kwart voor acht begint de projektor te draaien voor de speelfilm De zaak Dominici van de regisseur Claude Bernard- Aubert. De akteur Jean Gabin geeft in deze film gestalte aan de van drie moorden verdachte boer Gaston Do minici. Na de moorden in augustus 1952 begon in november 1954 het pioces tegen cle 75-jarige boer, ei genzinnig. koppig, ij del, agressief en slim. Bij dit proces werd de boer ter dood veroordeeld, maar tol een vol trekking van hei vonnis is het nooit gekomen. Na zes jaar gevangenis straf werd Dominici, die intussen geestelijk sterk achteruit was ge gaan, op vrije voeten gesteld. Na het journaal volgt een uitzending van Panoramiek over het Amerika van Nelson Rockefeller. Dit programma is opgehangen aan het feil dat a.s. maandag de partijconventie van de Amerikaanse republikeinen begint, waarop de Republikeinse presidents kandidaat wordt aangewezen. NED. II: Twee uur opera op de buis, dat is geen kleinigheid. De ope ra waarop de TROS haar keus liet vallen, is De verkochte bruid van Bedrich. Smetana. De verkochte bruid is de nationale opera van Tsjechoslowakije. Voorts behoort cle opera tot de meest opgevoerde muzi kale stukken in West-Duitsland. De verkochte bruid vertelt van twee jonge mensen die verliefd op elkaar worden maar die van hun weder zijdse ouders niet met elkaar mogen omgaan. Maar uiteindelijk overwint de liefde toch. Vervolgens schakelt de TROS voor een rechtstreeks pro gramma over naar Amstredam. An- dré van Duin 'heeft vanavond zijn eerste speelfilm, getiteld Preifilm, geïntroduceerd. Van deze introduk- tie alsmede van cle inhoud van cfeze film, met naast Van Duin zelf ook Frans van Dusschoten, wordt het tv-publiek in een veertig minuten durend programma op de hoogte ge steld. De vooravond is gereserveerd voor de IKON. In de rubriek Jouw wereld, mijn wereld wordt de tweede aflevering getoond van een film over een man en vrouw, met elk kinderen uit hun eerste huwelijk, die vertel len hoe hen de vakantie is bevallen die zij gezamenlijk gehouden hebben om aan elkaar te wennen. Informa tie over kerk en samenleving ver neemt men van de rubriek Kenmerk. WOENSDAG 11 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Simon in lekenin- genland; 15.35 Wondere wereld on der water: 16.00 uur Wcreldcircus; 1G.50 Paul en de poezen; 17.05 Kon- ny en zijn vrienden; 1S.45 Staatslo terij: 1S.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 De zaak Do minici; 21.35 Journaal21.50 Pano ramiek; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-to'venaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 De verkochte bruid; 22.30 André van Duins preifilm; 23.10 Journaal. DONDERDAG 12 AUGUSTUS NED. I: De EO begint deze avond met een filmpje over lengtematen Van handen, voelen, ellen en me- ter)s. In de rubriek Flap uit aan dacht voor dingen waarmee de jeugd thuis niet maar daarbuiten wel irt aanraking komt. Rond half acht volgt de documentaire De geweldlozen over de ge schiedenis van de mennonieten Dat zijn de volgelingen van Men-no Simons, die tussen 1496 en 1561 leef de en die waarschijnlijk een van de eerste geestelijke is geweest die hel celibaat losliet. Onder de titel Evie in Holland wordt een programma uitgezonden rond de Zweeds-Ameri kaanse zangeres Evie Thornquist. Zij zingt tegen een decor van vader landse bezienswaardigheden, als de grachten van Amsterdam en de ha ven Van Spakenburg. Na de aktuali- UTRECHT, 9-8. Het militaire wa genpark in Nederland is er slecht aan toe. Het merendeel van de voer tuigen is gedaald tot ver beneden het aanvaardbare peil van 70-80 procent en als gevolg daarvan daalt niet alleen de motivatie van het per soneel in de krijgsmacht, doch ook de inzetbaarheid laat ernstig te wensen over. Dit concludeert de al gemene vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) in een rapport over de toestand en inzetbaarhë'.d van het militaire voerlu'lgenbestand onder de titel ..Roeien met de rie men die we hebben". Zaterdag 14 augustus, 19.05, Ned. I: Rallycross 1970. Drie Porches en een Ford Escord stuiven door de bocht. teilenrubriek Nader bekeken en de dagsluiting verdwijnt de EO van het scherm. Na het NOS-journaal van half tien brengt de VPRO Epido re, een speelfilm van de Italiaanse re gisseur Pier Paolo Pasolini. In de negen jaar oude Epido re spelen o.a. Franco Citti, Silvana Mangano en Alida Valli. De film. met de Neder landse titel Oidipoes, is gebaseerd op het ruim vijftien eeuwen geleden door de Griekse treurdichter Sopho- kles gesdhreven drama over de on gelukkige vondeling Oidipoes en zijn moeder en minnares. Zonder deze 'klassieke tragedie, waarin de mens lot de diepste ellende vervalt en daaruit gezuiverd weer oprijst, erg veel aan te tasten, heeft Pasolini in zijn film zijn eigen maatschappelijke opvattingen aan hel verhaal toege voegd. NED. I: In de vooravond een por tie filmplezier. met name voor de jeugdige filmfans. In het wekelijk s magazine Filmblik zijn le verwach ten, een slapstickfilm met Stan Lau rel, het optreden van een bekende popgroep en een gesprek met Andrë van Duin en Frafts van Dusschoten naar aanleiding van Duins eers'e speelfilm. Na het NOS-journaal is het tijd voor de wekelijkse online, - ting met het Nederlands elftal. Rond de klok van negen wordt cle twaalf jaar oude Franse spec1 film Hup Frankrijk op het scherm ge projecteerd. Dat wordt lachen ge blazen. Robert Dhéry, de befaamde regisseur van kolderfilmneemt in Hup Frankrijk zelf de hoofdrol voor zijn rekening. Hij speelt een pscucio Engelse politieman. Hup Frankrijk is een prachtige verzameling van dwaasheden met een sterk satirisch element. Onder mee: geeft een wil de jacht door Londen aanleiding tot veel kijkpret. DéVARA besluit de avond met een uilzending van de aklualiteitenrubriek Achter hel nieuws. DONDERDAG 12 AUGUSTUS NED. I: 15.00 Hel huisje op de prairie: 18.45 Toeristische tips: 18.5- Nieuws; 19.05 Van handen, voet.e ellen en meters: 19.15 Flap uit: 19.25 De geweldlozen: 20.30 Evie in Hol land: 21.00 Nader bekeken; 21.25 Tenslotte; 21.35 Journaal; 21.50 Ecli- po re: 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovevnor 18.55 Nieuws: 19.05 Filmblik: 20.00 Journaal; 20.25 Nederlands elftal- 20.55 Hup Frankrijk: 22.20 Achter het nieuws; 22.50 Journaal. 60 Na het eten nodigt Greet het meisje uit te helpen afwassen, maar het kind draait zich om en zegt: „Ik heb nog huiswerk te maken." Greet dent bij zichzelf: Eigenlijk ben ik stapelgek, he? Dat ik me zo uitsloof voor mij totaal onbekende mensen. Maar als ze die avond, voor ze te rugkeert naar haar woning in Wor- merveer de hand drukt van de man, is ze voldaan watn hij zegt. dat hij dit nooit zal vergeten. Drie dagen komt Greet naar de Wormer. Kookt eten, verzorgt bei de patiënten en verdraagt de voel bare vijandschap van het meisje, dal geen hand uitsteekt om ergens mee te helpen. Dan is de man in elk ge val in zoverre opgeknapt, dat hij weer uit bed kan. Die laatste avond zitten ze in dc huiskamer en vraagt Greet hem: „Wat doet u voor de kost?" „Ik werk op de papierfabriek. Vanmorgen was hier een kontrole- rend arts; hij zei. dat ik maandag weer aan het werk kan gaan." „Die vent is gek." liet Greet zich heel onparlementair ontvallen. ,.U blijft in ieder geval nog een week binnen. En denk er om, dat u het doet, anders laat ik u en uw kinde ren verder in de steek. Wie is die kontrolercnd arts? Zal ik hem eens wat vertellen. Het lijkt wel of, hij minister van gezondheid is Drie weken later staal Kees W ndhouwcr uit de Wormer ineens in haar kamer. Er zijn die morgen weer geen patiënten geweest. Greet heeft een dik half uur al zitten wachten en wat lektuur doorgeno men. Dan hoort ze een deur open gaan en ziet ze iemand in de wacht kamer. Uit een oogpunt van presti ge wacht ze een minuut voor ze belt. Groot is haar verbazing als haar volwassen ex-patiënt .voor haar staal. „Is er wat met Pim?", vraagt ze, als ze hem de hand gedrukt heeft en een stoel gewezen. De man lacht, hoofdschuddend. „Nee hoor, die is helemaal beter en alweer een week naar school. Dc kwestie isik heb u eigenlijk he lemaal niet bedankt voor uw hulp, toen Pim en ik beiden ziek waren. Dat u dadelijk bereid was mee te gaan zoiets is gewoon onvoor stelbaar. Dat... dat kunt u toch niet voor niets doen? Wat ben ik u schuldig, dokter?" „U bent toch verplicht verze kerd'!" „Jazeker." ..Dan is hel in orde. Wat de ge neeskundige behandeling betrclt. Voor het' overigeZe begint te lachen. „Laten we het service van de dokter noemen." „Dat is toch echt te gek. dokter. Mag ik dan als beloning u uitno digen voor een etentje?" „Een etentje?" Greet kijkt de man verbaasd aan „Bij u thuis?" „Nee. in een restaurant." Zc kijkt ha# bezoeker nadenkend aan. Het valt haar nu pas op, dat hij een leuk gezicht heeft. Regelmatige trekken een prettige stem. Pim, de jongen, is twee druppels water zijn vader. Mienlje daarentegen is heel anders. Misschien heeft zij meer van haar moeder. Greet vraagt: „Hoe bedoel je? Met de kinderen?" „Nee. wij tweeën. Entre nous." ,.Waar laat je dan de kinderen?" „O. Mi entje is twaalf en heeft behoorlijk verantwoordelijkheidsge voel. Laten we zeggen: op een avond in het weekeind?" Zc voelt er wel wal voor. Niet in de eerste plaats, omdat, ze de man sympathiek vindt. Maar om de sleur door HENK VAN HEESWIJK van.elkke dag eens een keer le doorbreken. Want nog altijd komc^ ér niet of nauwelijks patiënten naar dokter Langereis. kinderarts te Wormerveer. In dit deel van dc Zaanstreek is men blijkbaar nog wat konservatief. Althans in dit op zicht. Na enig nadenken knikt Greet. „Goed. ik akseptecr," antwoordt zo op kalme toon. „Schikt het de komende vrijdag avond?" Hel schikt Greet Langereis elk uur van de dag of de nacht. Zc zit hier van half negen tot tien uur op patiënten te wachten en van half twee tol twee uur. In haar witte jas cn met haar lektuur. En haar dure medische uitzet, die haar vader ge kocht heeft. Zonder dat er iemand komt. Tot nog toe heeft ze twee ge zinnen. waar dc kinderen haar „klanten" zijn. Maar zc mankeren op dit moment niets; er moet dus dik geld bij. „Goed. We gaan vrij dagavond ergens eten," zegt ze. „Oké, dan kom ik je om een uur of half zeven halen. Kan dat?" Het kan. Kees Windhouwcr heeft geen auto. Greet wel. Ze nemen met een stevige handdruk afscheid. En tot haar verbazing cn blijdschap komt er nog iemand de wachtkamer binnen, als de man op hel punt s'.pj t te vertrekken: een moeder met oen hinlend kind. Tien sekonden later is dokter Groet: Kees Windhouw-r vergeten cn konstatcert bij het k nd een armbreuk. Hoe komt dat? Ge vallen. Op het schoolplc'n. Met spe len. hè. Zo dat maken wij dat weer, petjes in orde. he? Alleen zul je een tijdje zo niet meer kunnen spelen. Daar mag jc wel aan denken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5