F.N.V. komt zonodig met een aanvullende looneis Oogst in Zeeland Vliegtuig verongelukt „Problematische toestand" in Schiedam Westerschelde niet overal even fris Als prijsontwikkeling tegenvalt „de slof" Verton's Schoenen Zesjarig meisje aangerand Chinezen voorspellen nieuwe aardbeving STENEN TIJDPERK Krant voor niet-rokers STREEK NIEUWS 4 AMSTERDAM, 9-U. De Federatieraad van de F.N.V. heeft maandag in Amsterdam besloten een aanval lende looneis op tafel te leggen als de prijsontwikke ling in de rest van het jaar tegenvalt. *\(lrertvntie In de maten 28-45 diverse Kleuren natuur leder,plantage crepe zolen. ©r/aln.». PJNOCCHJOcrëat,., onvoorstelbaar makHelllH, g.xond on niet to voroll|t«n. Alison echt mol hot Tinoccffio morlot Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 GOES, 9-8. Zou men op dit ogen blik de Zeeuwse klei-aardappelen rooien, dau zou er nog geen achttien ton van een hectare komen. Proeven hebben dit uitgewezen. Normaal kan een hectare Zeeuwse kleigrond 40 tot 42 ton aardappelen opleveren. Het A.N.P. vernam dit van ir. L. de Wit, landbouwconsulent in Zee land. Het verschijnsel van de door was, het spruiten van de aardappels onder de grond en het vormen van nieuwe knollen ten koste van de oude, doet zich ook hier voor. Hoe groot de oogst tenslotte zal worden is voor ir. De Wit en andere deskun digen nu nog een vraag. De graanoogst, wegens het zoge naamd „noodrijp" worden van de korrels 3 tot 4 weken eerder dan normaal begonnen, is nu in Zeeland achter de rug. Tijdens het dorsen is volgens ir. De Wit gebleken dat de opbrengst van de wintertarwe mee valt. .De verwachting voor de uienoogst wordt steeds somberder. Het loof is nu al aan het afsterven en dat is veel te vroeg. De heer De Wit acht de mogelijkheid aanwezig dat de uienoogst nog geen 50 procent van de normale opbrengst zal halen en dat de bruine bonenoogst maar een derde van vorig jaar zal zijn. MALDEN, 9-8. In een der bossen onder Malden bij Nijmegen heeft maandagmiddag een nog onbekende man een 6-jarig meisje aangerand en ontucht met haar gepleegd. Het be treft hier de tweede aanranding in Maiden binnen tien dagen. Toen werd ook een ongeveer evenoud meisje aangerand waarbij de ver wonding zodanig waren dat er ope ratief ingegrepen moest worden. Voor zover kan worden nagegaan ligt de leeftijd van de aanrander tussen de 20 en 30 jaar. De federatieraad zal lol deze maatregel overgaan als het prijsin dexcijfer vergeleken by dat van april met meer dan twee procent stijgt. In dat geval zal namelijk het uit gangspunt voor het regeringsbeleid - een prijsstijging van 8,25 procent over het gehele jaar 1976 - niel haalbaar zijn. De prijzen zul'len dan volgens de FNV moeten worden ge compenseerd met een loon toeslag van eveneens twee procent, „ver taald" in een gelijk bedrag voor ie dereen. Die toeslag moet worden gezien als een voorschot op datgene wat er eind 1976 definitief zal wor den geregeld voor dé lonen. „In het meest gunstige geval ko men we er niet aan toe", zo zei FNV- voorzitter Wim Kok maandag op een persconferentie na afloop van de tederatieraads vergadering, „want dat betekent dan dat de prijsont wikkeling binnen redelijke grenzen blijft". Het prijsindexcijfer was hall' ap ril 169,8. Op het ogenblik is het iets lager, namelijk 169,7. Het moment waarop het FNV haar aanvullende looneis op tafel wil leggen breekt aaan als het indexcijfer tot boven de 173,2 stijgt. Een compenserende loontoeslag van 2 procent gebaseerd op het inkomen van de modale werknemer (f 24.500), komt neer op ongeveer f 40 per maand. Twijfel Hoewel het laatst gepubliceerde prijsindexcijfer is meegevallen ver wacht de FNV nog steeds, dat de prijsstijgingen over 1976 niet tot 8,25 procent beperkt zullen blijven. En in dat geval vervalt een van de uit- PEKING, 9-8. Chinese seismologen hebben dinsdag gewaarschuwd voor een nieuwe aardbeving na een serie schokken in het geteisterde Tang sjan-gebied in noordoost-China. „Het is mogelijk dat er de komende da gen een tamelijk krachtige aardbe ving plaatsvindt - blijf waakzaam en tref maatregelen voor uw veilig heid", zo zei een officiële woordvoer- der. gangspuntcn waarop dc jongste maatregel was gebaseerd. De twijfel bij de FNV over het in de hand houden van de prijzen is versterkt door een brief die minis ter Lubbei s (economische zaken) de federatie heeft geschreven in ant- woc. d op een FNV-brlef van 18 mei, waarin werd aangedrongen op een scherper prijsbeleid. De minister schreef, dat hij gezien de droogte en de stijgende grondstoffenprijzen op de wereldmarkt zelf ook twijfelt aan de „haalbaarheid" van de 8,25 procent. CADIZ, 9-8. Een Spaans militair transportvliegtuig van het type DC- 4 is maandagmiddag neergestort bij de zuidelijke kuststad Cadiz. Aan boord van het toestel, dat op weg was naar de Canarische Eilanden, bevonden zich 33 personen, voorna melijk officieren van de Spaanse luchtmacht met hun vrouwen en kinderen. Volgens de politie kwa men 11 personen om het leven en werden 22 gewond, van wie een aantal zeer ernstig. Een reuze-kers HAMBURG, 9-8. In de oofl- schuur van West-Duitsland, aan de Neder-Elbe bij Ham burg, is een „reuzekers" ge kweekt. De zeer donkere, zoete kers weegt ongeveer tien gram en daardoor twee keer zoveel als een „normale" kers. Superkers Erikais het re sultaat van 23 jaar experimen teren en telen en is ontstaan uit een kruising van de soorten „Rube" en „Stechmann's bun- te". VLISSINGEN, 9-8. Het water van de Westerschelde en met name dat bij de badstranden van Borse- le-Baarland en Ellewoutsdijk is van slechte kwaliteit. Dat hebben metingen door het la boratorium van de N.V. Watermaat schappij Zuidwest-Nederland uitge wezen. Met het water van de bad stranden bij Vlissingen is het beter gesteld. Daar werd over het alge meen water van kwaliteitsklasse I, dat is redelijk tot goed zwemwater, aangetroffen en in enkele gevallen nog wel voldoende maar minder ge wenst zwemwater. Aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de Westerschelde is het water van de Oostburgse badstranden, met bij Nieuwvliet en bij Breskens voor het merendeel kwaliteitsklasse I, goed zwemwater. De metingen naar de kwaliteit van het zwemwater wordt ieder badseizoen in de opdracht van de gemeenten Vlissingen, Borsele en Oostburg gedaan. SCHIEDAM, 10-8. Na een week einde met hevige ongeregeldheden, waarby groepen jongeren het gemunt hadden op de eigendommen van Turkse bewoners, is liet maandag avond in Schiedam tamelijk rustig gebleven. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Voor de tweede keer in 4 dagen is een grote brand uitge broken in een warenhuis nabij de Perzisch-Russische grens. MAFEKING. Een overheidsge bouw in het noordelijke Thuisland Bofoethatswana bij Transvaal is door demonstrerende studenten plat gebrand. I' LEVOPOLDER. Drie maanden lang heeft een groepje nan 8 mannen en 6 vrouwen geleefd onder de omstan digheden, die gelijk, waren aan die tijdens het Nenlithicum, het laatste deel van het Stenen Tijdperk. Op een kavel van 10 ha in de Flevopolder was een nederzetting opgericht, zo als onze verre voorvaderen die ook bewoonden. De foto toont één van dc vrouwen, bezig met het malen van graan met hulp van twee stenen. ORSAINVILLE. Zeven gewapen de gevangenen houden sinds zon dagavond in de gevangenis van Or- sainville, op 20 km ten noorden van de Canadese stad Quebec, drie be wakers in gijzeling. ST. NAZAIRE. Er is geen direct emplooi gevonden voor de nieuwste aanwinst van het NSU-concern, een ruim 60.000 ton (TW) metende tan ker voor vloeibaar aardgas, die eni ge honderden miljoenen guldens heeft gekost. GENÉVE. De minister van oliezaken van Saoedi-Arabië, Achmed Zakir Jamani, heeft gezegd dat dc oliepry- zen volgend jaar worden verhoogd, maar dat de omvang zal afhangen van de economische situatie in de industrielanden en de vooruitgang by de onderhandelingen over de we reldeconomie. HONKONG. Het persbureau „Nieuw China" heeft maandag ge meld, dat het werk in enkele steen koolmijnen in het door aardschok ken getroffen gebied is hervat. ROME. Twee tppl'unktionarissen van de chemische fabriek JCMESA bij het Noorditaliaanse plaatsje Se- veso, waar 28 dagen geleden een wolk zwaar giftige dioxine ontsnap te, zijn vrijdagavond op last van de rechter-commissaris in het dis trict ten tweede male gearresteerd. NAIROBI. President Idi Aminvan Oeganda heeft in- Kampala twee documenten getekend die de weg openen naar betere betrekkingen met het buurland Kenia PEKING. In de Chinese hoofd stad Peking is maandagmorgen een betrekkelijk krachtige aardschok gevoeld, als vervolg op de zware aardbeving van 28 juli. Dit meldt het Franse perbureau AFP. De schok duurde ongeveer tien secon den. TOKIO. Oud-prcmicr Kakocei Tanaka van Japan is maandag for meel in staat van beschuldiging ge steld wegens vermeende betrokken heid bij het Lóckheed-schandaal in zyn land. Daarbij zou dc Ameri kaanse vliegtuigbouwer steekpen ningen hebben betaald tot een to taalbedrag van 12 miljoen dollar. In de aanklacht staat dat een deel van dat geld in Tanaka's zakken terecht is gekomen. KOEWEIT. Volgens de „Koeweit Times'' heeft men de voormalig pre mier van Jordanië, Zeid Al Rifai, huisarrest ogegelegd in afwachting van een onderzoek naar zijn aan deel in de voedselciiisis waar hel land onlangs mee 1,e kampen had. STRATTON. Nebraska. In Strat- ton in de Amerikaanse staat Ne braska is een autobus met kinderen voor de zondagsschool door een goederentrein gegrepen. Een domi nee, zijn vrouw en zeven kinderen zijn om het leven gekomen. MEXICO-STAD. Op 120 kilome ier van Acapulco in Mexico is een straalvcrkeersvliegtuig van het type ..Falcon" met negen inzittenden aan boord tegen een berg gevlogen en ontploft. Vanwege de zware ver minkingen konden de stoffelijke overschotten nog niet worden ge ïdentificeerd. HARRISBURG, Pennsylvania. Het aantal doden door de geheimzinnige „Amcrican-Jegion-ziekte"' is zondag door het overlijden van de 60-jarige Dennis Bovlc en de 6G-jarigc Ha rold Davis, gestegen tot 27. Er zijn nog 152 bekende gevallen. LAHORE. Minister Kissinger van dc V.S. vertoeft in Pakistan. Vol gens welingelichte bronnen heeft de minister bjj zjjn ontmoeting met de Pakistaanse president Bhoetto er nadrukkelijk op gewezen dat de V.S. alle economische en militaire hulp aan zjjn land ztilllcn stopzetten als men overgaat tot dc aankoop van een kerncentrale van Frankrijk. Wel waren, vooral in de omgeving van de Mariastraat, waar veel Tur ken wonen, honderden mensen op straat, maar incidenten deden zich niet voor. De politie patrouilleerde met circa 50 man, waaronder twee secties mobiele eenheid, één van Schiedam zelf en één van het regio nale bijstandsteam. Ook werd er ge surveilleerd door politiefunctionaris sen in burger. Ondanks de betrekkelijke rust noemde waarnemend corpschef D. P. van der Veen, die belast is met de coördinatie van de „rellenbrigade", de toestand „problematisch". Hij doelde daarbij op het feit, dat er zich voortdurend groepjes jongelui op hielden op hoeken van straten, die bij nadering van de politie weg vluchtten per bromfiets. Even latei- verzamelden zij zich dan weer in andere straten. „Zo krijgen wij er geen vat op", aldus Van der Veen. Geen belasting', geen operaties PARIJS, 9-8. President Gis- card d'Estaing van Frankrijk heeft de wereldberoemde or thopedist Robert Judet ver boden nog langer college te geven op Franse universitei ten vanwege zijn enorme be lastingschulden. Judet is ook direkteur van een omvangrijke prive-kliniek. Hij en zijn broer werden in mei lot een jaar veroordeeld voor belastingschulden van in het totaal drie miljoen franc, ruim 1,8 miljoen gulden. Zij tekenden beroep aan tegen hel vonnis. NAIROBI. Diplomatieke kringen in de Oegandese hoofdstad Kampa la hebben een bericht in de Londen- se Observer als zouden Oegandese soldaten vorige week ruim honderd studenten hebben doodgeschoten, „zeer overdreven" genoemd. PRETORIA. Een blanke Zuidafri- kaanse soldaat is door de ontplof fing van een mijn in het noorden van „Namibië" (Zuid-West-Afrika), om het leven gekomen, zo heeft het Zuidafrikaanse opperbevel in Pre toria meegedeeld. BELFAST. In het zuiden van het Noordierse Graafschap Armagh bij de grens met de republiek Ierland is een patrouillerende Britse soldaat bij een bomontploffing gedood. BERLIJN. Oost-Duitsland heeft woensdag West-Duitsland ervan be schuldigd politieke munt te willen slaan uit dc dood van de Italiaanse chauffeur bij de Ouostduitse grens donderdagmorgen. PITTSBURGH, Pennsylvania. Op aandrang van een arts in Pittsburgh in Pennsylvania 'zet dc democra tische senator James Abourczk uit Zuid-Dakota zich in voor een plan om gewonde soldaten en burgers in Libanon te behandelen aan boord van ecu hospitaalschip van de Ame rikaanse marine dat daardoor uit dc motlcballcn zou moeten worden gehaald. FRANKFURT, 9-8. Wanneer het momenteel als abonnee-trekker rondgestuurde proefexemplaar vol doende animo losmaakt. krijgt West-Duitsland met ingang van september een speciaal bind voor tile1-ro/ccrjf eh dezulken die „den loebak" wensen af te zweren. Uitgeverij „Sicherheit im Lcbcn" te Frankfurt wil er een twee n drif- maul 's jaars verschijnend blad van maken, in een streef oplaag rou 200.00 a 300.000' exemplaren. De lag- out is gedacht in de geest van ce boulevardblad. Doelgroepen van de uitgeverij, die het blad de Nichtrgucherzeitung heeft gedoopt, zijn vooral scholen, ziekenhuizen, verzekeringsmaat - söhappiicn, overheidsdiensten r particuliere organisaties op socla"l en sociaal-medisch terrein H AAMSTEDE. Omdat omstreeks twee uur maandagmiddag de rem men van zijn vruchtauto weigerden kivam de Rotterdammer J. P. op de kruising Vroonweg-Kloosterweg in de sloot terecht. Het ongeval had plaats toen een personenauto be stuurd door de Engelsmian R. B. J. op de kruising voor de voorrangsweg moest stoppen. De achter hem rij dende P. wilde eveneens stoppen, maar traptg door zijn rem heen, waarop de vrachtwagen rechtuit de sloot in reed, waarbij het voertuig kantelde. De Engelsman zag kans zijn auto op de weg te houden. VLISSINGEN. Het NVV district Zeeland heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat in een brief met klem gevraagd het streek vervoer in Zeeland geen beperkingen cp te leggen. Een aantal woonker nen zou hierdoor in de avonduren en de weekends geheel of nagenoeg geheel van openbaar vervoer ver stoken blijven. BRUINISSE Brandje op stoppelland Zaterdagmiddag werd omstreeks kwart voor .twee de vrijwillige brandweer van Bruinisse gealar meerd voor een brand bij firma gebr. Kik in de Molenweg. Een stoppelland dat overblijft na de graanoogst werd door de gebroeders afgebrand, wat zich door de grote droogte en de plotseling draaiende wind snel uit- bi-eidde. Daar een schelf met pakken stro werd bedreigd werd snel de hulp van de brandweer ingeroepen. Om wonende en voorbijgangers kwamen snel te hulp en met stokken werd het vuur bedwongen zodat de inmiddels gearriveerde brandweer niet meer in aktie hoefde le komen. De Miss Aquadelta-Zeeland- verkiezing Woensdagavond zal in dc bulcn- loods op jachthaven „Aquadeltu" - gelijk eerder gemeld - de Miss Aquadelta Zeelund-verldezing plaats vinden waai bij vele bekende ar tiesten van radio en tv aanwezig zijn. De juiy beslaat uil Therèse Sleinmetz en Jacky v. d. Bcrkt en is onder voorzitterschap van Willem Duys. Verder treden deze avond Conny Vink en Gerrit den Braber op en lady-speaker is Karin Kraay- kamp. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de Swing Sociëly. Voor de deelneemsters zijn er at- traktieve prijzen le winnen o.b. een zeilboot van 3.20 meier als hoofd prijs. Spelen met vuur kreeg bijna gevolgen Maandagmiddag waren spelende kinderen op het braak liggende ter rein tussen Botlerstruat en Greve- lingenstraat met vuur aan het spelen dat door de droogte zich snel uit breidde en uit de hand begon le lo pen. De vrijwillige brandweer die gealarmeerd werd heeft het vuur met enkele manschappen gedoofd. De volledige brandweer hoefde er niel voor uit te rukken. Jeugdige belangstelling voor de pruimen De pruimen die door de gemeente aan dc bewoners van het bejaarden tehuis „In 1 Opper" waren toebe dacht zijn daar niet allemaal terecht gekomen. Ook dc jeugd uitgerust met tassen en mandjes heeft zijn best gedaan zijn deel ervan binnen te haien. STERK EN DEGELIJK Voor al uw IcoHer» GWll» BAM9 ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4