Winkels, basisschool en openbaar vervoer belangrijk voor de dorpen 'Pinoccfuo Start van zeedijkverzwaring bij Oosterland Allerlei manifestaties op terrein van Aqua Delta Bruinisse kreeg tweede - watersportvereniging Verton's Schoenen Zeeuws dorpenonderzoek STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 augustus 1976 Nr. 21941 3 ZIEKIKZEE, 9-8. Zoals gemeld hebben de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland, het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en het Provin ciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, gezamenlijk een „dorpenonderzoek" uitgevoerd. Uit het rapport dat naar aanlei ding van dit onderzoek is versche nen, blijkt onder meer dat de dingen die door de bevolking van de dorpen het vaakst als de belangrijkste zijn genoemd, achtereenvolgens zyn: win kels voor dagelijkse benodigdheden, basisscholen (lagere school) en open baar vervoer. Dit zijn alle drie voor zieningen waarvan het gebruik min of meer noodzakelijk is. Uit de gegevens mag overigens niet worden besloten dat de andere din gen niet belangrijk zouden zijn. Het enige is dat ze in vergelijking hiet de eerder genoemde drie voorzieningen, minder vaak als belangrijk zijn ge noemd. Na de winkels op de eerste plaats, de basischool, het openbaar vervoer volgen als belangrijke zaken voor een dorp de aanwezigheid van een kleu terschool, sportveld en speelveldje, dorpshuis en gymnastieklokaal. In de onderzochte Zeeuwse dorpen wordt aan winkels en ook aan de scholen relatief een groter belang gehecht dan gemiddeld in Nederland terwijl zoiets als het rustig landelijk karak ter in de Zeeuwse dorpen minder hoog scoort dan in Nederland als geheel. Het onderzoek vond plaats onder de bewoners van een 42-tal dorpen in Zeeland. De tweede woning Uit het rapport blijkt verder dat het. verschijnsel van de tweede wo ning een in het oog springend aspekt is van de kleine kernen in Zeeland. Volgens het C.B.S. bevindt zich mo menteel in Zeeland rond 30 procent van het totaal aantal tweede wonin gen in Nederland. Ruim de helft daarvan ligt in de dorpskernen. Deels hangt dit verschijnsel samen met de teruggang van het inwoner tal in de dorpen: hierdoor kwamen woningen voor gebruik als tweede woning beschikbaar. Het is echter onjuist de ontwikkeling van de twee de woningen in de dorpen hier volle dig aan toe te schrijven: ook de aan trekkelijke omgeving (duinen, kust, watersportmogelijkheden) speelt een rol. In sommige kernen, zoals Dom burg, Veere en Colijnsplaat, is meer dan een vijfde deel van de totale woningvoorraad in gebruik als twee de woning. Huidige woonplaats Doel van het onderzoek is geweest om inzicht te verkrijgen in de opvat tingen van bewoners van platte landskernen over hun dorp. Als belangrijk resultaat wordt onder meer genoemd dat voor onge veer 80 procent van de ondervraag den de woonplaatsvoorkeur uitgaat naar hun huidige woonplaats. Enige groei van de woonplaats wordt door de meeste inwoners als wenselijk be schouwd, vooral in de zeer kleine en gestagneei'de kernen. De samenstellers van het rapport merken hierbjj op dat men daarbij waarschijnlijk verband legt met voortbestaan van basisvoorzieningen als lagere school en winkel voor dc dagelijkse benodigdheden. ZIEKIKZEE Filmvoorstellingen in de Concertzaal Deze week wox'dt in de Zierikzee- se Concertzaal weer een gevarieerd filmprogramma vertoond, dat don derdagavond 12 axxgustus aanstaan de begint met de vrolijke geschiede nis van Norrnan Wisdom in Waren- huis op stelten. Na deze aanval van de „vrolijkste Brit'' op de lachspie ren wordt vrijdag- en zaterdag avond aanstaande op het witte doek gebracht de griezelfilm Het monster leeft, met o.a. John Ryan en Sha ron Farrel. Deze huiveringwekken de story gaat over een monstór- „baby'' met moordneigingen. In de late voorstelling zaterdagavond is te zien Can you keep it xxp for a week?, het verhaal van een jongeman die het maar dx-uk 'heeft met glassen- wassen en met de liefde. Een oude bekende is ongetwijfeld de legendarische avonturenfilm De kanonnen vaxx Navarone, met o.a. Gregory Peck, David Ni ven en An thony Quin, welke dinsdagavond 17 augustus in de Concertzaal wox'dt, vertoond. AVESTERSCHOUWEN Teruggevonden bromfietsen Een dx-ietal gestolen bromfietsen werd in het afgelopen weekend voor het grootste gedeelte ontmanteld te ruggevonden. Het betreft hier een Hercules (Duitse) bronifiets aan de Hogeweg te Serooskerke, een Kreid- ler-Florett in het duingebied aan de Rampweg en een Puch naast het rijwielpad aan de Laone te Renèsse. BURGH Diefstal uit auto De Rotterdammer A. B. L. werd zaterdag te Burgh op de Hogeweg in de kraag gevat toen hij bezig was zich goederen uit een daar gepar keerd staande Mercedes toe te eige nen. HAAMSTEDE Advertentie NUTSSPAARBANK.. tie ideale gezinsbank Buitenlands geld Reischeques KERKVVERVE: Ring: woensdag 14.00-15.00 uur Bijzondere dienst R.K. sfrandkerk Op uitnodiging van de „Werk groep R.K. strandkerk Haamstede" zal het R.K. gemengd kerkkoor uit Zierikzee op zondag 15 augustus a.s. de ochtenddienst in de strandkei'k O. L. Vrouw op Zee te Haamstede, muzikaal verzorgen. Door genoemd kerkkoor zal worden uitgevoerd de „Missa in honox*em sancti Jacobi" voor gemengd koor en ox-gel van de Nederlandse komponist Chr. van der Peet. Tevens zal ten gehore woi'den ge bracht het vierstemmige „Candate Domino" van Pitoni. Het geheel staat onder leiding van de dirigent organist de heer T. Faber. Naast de ze koorwerken zullen ook een vier tal liederen gezongen worden voor volkszang. Veel belangstelling BRUINISSE, fi-8. Afgelopen week kon het publiek van een tweetal pro gramma's genieten die te zien waren op het binnendykse terrein van „Aqua- delta". Dat was als eerste de Connie Vink Show „Ben je betoetert" die woensdagmiddag in de kantine van caravanpark „Onze Iloeve" veel publiek trok. Connie Vink zong tijdens dit programma bekende maar ook minder bekende liedjes. Verder werd aan dit progx-amma meegewerkt door de Como Brothers die voor acrobatiek zorgden. De mu zikale omlijsting werd veiv.orgd door Gijs van Beek, piano en Wim Roo sendaal, drum; presentator Tonny Leerink. Tijdens de show werd dc jeugd verschillende malen in het programma betrokken. Donderdag werden twee voorstellingen gegeven door de wercldbei*oemde „Original Tornado Hell Drivers" in samenwer king met „Les Aranis". Deze show met auto's en motoren welke afge wisseld werd met akrobatiek was te zien op het terrein van „Aquadelta". De taferelen waren soms ijzingwek kend zoals het door vuur rijden met motoren, sprongen maken over een twintigtal personen en over een viertal auto's. Akrobatiek De akx-obaten zorgden ook voor spannende momenten. Een koord danser bedwong een vijf en dertig meter hoog strak koord op blote voe ten zonder vangnet. Op een zeven en veertig meter hoge meezwiepende mast vertoonde een tweede aki'obaat zijn kunsten. Het meest spektakulaire wat de akrobaten te zien gaven was het rij den met motoren op het hoge koord. Voor deze stunt-show bestond zeer veel belangstelling. Helaas waren er ook veel onsportieve toeschouwers die het stunt-werk vanaf do dijk gade sloegen, waardoor de artiesten entreegelden moesten missen. Tientje wisselen Mevrouw K. Z. uit Vlaardingen wei'd zaterdag op de Kloostexnveg de dupe van een brutaal tweetal bi'om- fietsers. De jongens reden haar klem en vx'oegen mevrouw Z. een tientje te wisselen. De niets vexmioedende dame haalde haar portemonnaie te voorschijn om het tweetal terwille te zijn. De jongens gx'aaiden de por temonnaie uit haar handen en ver dwenen er met een inhoud van f 300 mee in de richting vuux%toren. HAAMSTEDE Diefstal op campings Op de camping „Duini'and" te Haamstede werden tijdens een feest 10 tasjes ontvreemd. Een reeks dief stallen werden ook gepleegd op de camping de „Duinhoeve" waar o.m. ruim DM 500,een fototoestel, een radio cassette-rekoi'der en een fra me werden gestolen. RENESSE Gewonde bij brand in tent Maandagmiddag omstr-eeks 2.45 uur brak door nog niet opgehelder de oorzaak brand uit in de bunga lowtent op camping „International" te Renesse. De 19-jarige W. F. en zijn verloofde de 18-jarige U. H. D., beiden uit Bocliem (Öld) liëpen hier bij brandwonden op. U. W. F. Werd met der-de graads brandwonden aan armen, bórst eii benen per axtfbülan- ce naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd vanwaar hij later op de dag naar het Dijkzicht ziekenhuis te Rotterdam werd over gebracht. Zijn verdoofde liep sléchts lichte brandwonden aan de voeten op. De tent brandde zo snel uit dat de brandweer nauwelijks meer in aktie behoefde te korden. Met de hoge drukspuit wérden alléén de laatste brandende resten gedoofd. Mede- campeerders hadden alleen gezien dat beide mensen vlak voor de brand eten kookten. Poging diefstal Mevrouw V. te Renesse liep op de Oude Moolweg toen zij gepasseerd werd door een tweetal bromfietsers, die haar tas uit haar handen rukte. De bromfietser die dit deed raakte hierbij echter uit balans en moest de tas los laten om zelf niet te vallen. Het tweetal sloeg daarna snel op de vlucht. Jeugdige dader Op de camping „De Bremhoeve" te Renesse werd een aantal diefstallen gepleegd. Een jeugdige dader werd met een buit van f 700,door de politie in de kraag gegrepen.. Vandalisme Een ex-nstig staaltje van vandalis me werd in de afgelopen week op de camping „De Duinhoeve" te Re nesse gedemonstreerd, waar bij 25 tenten de plasticruiten wei-den stuk gesneden. Uit' enkele tenten werd ook geld ontvreemd. Teruggevonden auto's Een te Sas van Gent in de afge lopen week gestolen Fox-d-Capri werd te Renesse aan de Stoofweg onbeheerd teruggevonden. De van B. H. uit Keulen te Renesse aan de Zeelelieweg onlangs ontvreemde Mercedes 450 SEL werd te Breda terug gevonden. De „Sleep-lnn" Aanvullend op het artikel: „Zo mer 1976 voor Schouwens West hoek", opgenomen in het maandag- nummei', deelt men van de zijde van het Gewestelijk Ax-beidsbureau me de. dat ten aanzien van de Sleep-lnn te Renesse succesvol is getracht gel den te verwexwen voor renovatie van deze instelling, binnen hel kader van het extx-a wex-kgelegenheidsprogranx- ma. Voor het beoogde doel werd een bedi-ag van f 178.000 beschikbaar ge steld, aan de Stichting Renesse, die - gelijk bekend - de Sleep-lnn ex ploiteert. Portefeuille gestolen Vorige week werd 's nachts inge broken bij de familie K. De inslui per werd bij zijn snode plannen ge stoord door het ontwaken van de heer en mevrouw K. Dc dader koos via de tuindeur het hazepad maai-* nam wel een portefeuille met f 125.— mee. NOORDGOUWE. Lollig punt in het feestprogramma bij gelegenheid van de viering van het 600-jarig bestaan van Noordgouwe, was een gekostu meerde korfbalwedstrijd tussen een twaalftal van camping „De Stern" en een twaalftal, samengesteld uit spelers(slers) van Noordgouwe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) W.S.V. „Aqua" KERKIVERVE Man licht gewond bij aanrijding Gistermiddag (maandag) omsti'eeks drie uur heeft zich op de Weelweg te Kerkwerve een aanrijding voorge daan. De 71-jarige W. B. uit. Kerk werve x-eed op zijn fiets aehtex* een traktor met wagen. Ter hoogte van de schuur van Cebeco stak hij de weg over terwijl uit tegengestelde x-ichting een bromfiets -naderde. Een aanx*ijding kon niet woi-den voorko men. De geschrokken bromfietser is doorgex-eden. Later óp de dag is te gen hem, dé 15-jarige K. uit- Noord gouwe, proces-verbaal opgeinaakt. De heer B. had box*st- exi beenklach ten. Zijn fiets werd onherstelbaar beschadigd. BRUINISSE, 9-8. Bruinisse heeft sinds zatei'dagavond een tweede wa tersportvereniging. Een groepje ak- tieve watersporters heeft er de schouders onder gezet. Zij hebben een vereniging opgericht voor lig plaatshouders in jachthaven „Aqua delta". Dc vereniging draagt de naam Watersportvereniging „Aqua". De vereniging telt in zijri korte be staan al zes en dertig betalende lé den. De eerste aktiviteitdie werd ontplooid ig ëen zeer geslaagde zeil wedstrijd die zohdag werd gehouden op het Grevelingenrheer/.en waaraan zes. en. zeventig boten deelnamen. De vereniging is' van start gegaan met alleen zeilers, maar het ligt in de be doeling ook de motorboot-eigenöars tót de vereniging aan te trekken. De eerstvolgende aktiviteit die het bestuur op het programma heeft is iets te organiseren voor motorboten zodat ook deze zich geheel in de vereniging voelen opgenomen. Ver der staat er nog een mosselavond in oktober op het programma; een le denvergadering zal in hel eerste kwartaal van het nieuwe jaar wor den gehouden. Bestuux- Het bestuur bestaat uit de volgen de petsonen; de heer Govaerts, voor zitter; de heer Westex-dijk, secretaxhs; de heer Ligteringen peningmeester, de lieer Wëyenbex-g, feestcommissa- x'is; bestuursleden zijn de heren Kop- penol, Vercammen, Van Hees en De Dekker. BROUWERSHAVEN Repetities Gemengd Koor De vakantieperiode van het Smal- stads Gemengd Koor loopt ten einde. De repetities worden hervat op woensdag 11 augustus a.s. in het schoolgebouw te Brouwershaven^ Nieuwe leden zijn van harte wel kom; Vóór tijd: zie agenda. DUIVELAND Loop der bevolking over juli Geboren: 2. Janna Neeltje, d.v. C. de Bruine en L. Otte, Oosterland; 11. Patricia, d.v. C. P. Slootmaaker en P. "J. Matthijsse, Nieuwer kerk; 10. Arjan, z.v. C. Stouterx en C. L. v. Oëveren, Ouwer-kerk; 19. Eric, z.v. T. Hoets en C. van Strien, Nieuwef- kerk. Gehuwd: 2. David Jasperse, 23 jaar, Middenschouwen en Maria Willemiena Hoogerland, 20 jaar, Duivèland; 16. Pieter Marinus Otte, 23 jaar en Plonia Pieternella Bakker4' 19 jaax\ Duivèland; 23. Idinaro Ben jamin Kirindongo, 26 jaar, Middel- harnis en Elisabeth Bom, 20 jaar, Duivèland. OOSTERLAND Scholen weer begonnen De beide basisscholen, de kleuter scholen en de peuterspeelzaal heb ben op maandagmorgen 9 augustus jl. weer hun poorten geopend en de lessen hervat, na een wekenlange vakantie. De openbare basisschool ving de lessen aan in de school aan de Dok ter Schutterstraat met in totaal 146 leerlingen, waarvan er 29 voor het eerst op school kwamen. De christe lijke basischool begon in de nieuwe ,,Ds. J. Bogermarischool", aan de Wëelstraat met in totaal 135 leerlin gen, waarvan er 30 voor de eerste maal op school kwamen. De chr. kleuterschool, hoofd mevr. M. K. Beije, hervatte de léssen in de „Ds. J. Bogermanschobl", met in totaal 40 kleuters, waarvan er 12 voor het eerst op school kwamen en de open bare kleuterschool startte met in to taal 42 kleuters, waarvan er 11 voor de eerste xnaal op school kwamen. Deze kleuterschool zal nog één of twee weken les moeten geven op de oude plaats in de voormalige lagere school aan de Groene Poort, omdat de nieuwe school aan de van den Abeelestx*aat, waar tot voor de'zo mervakantie de chr. basisschool nog gehuisvest was, en die nu verbouwd wordt voor kleuteraccommodatie, nog niet gereed is. Tenslotte is de peutex-speelzaal het „Kraaienest" in het Ned. Hei'v. Ver enigingsgebouw weer geopend op de maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagmorgens telkens van negen tot kwart over elf. Nieuwe leerkrachten Chr. Basisschool Aan de chi*. basisschool op Refox- matorische Gi'ondslag, hoofd de heer D. Morks, zijn in verband met de pensionering van de onderwij zei-es sen: mevi\ Laux-ense en mevx\ Nieu- wenhuize, voor de zomervakantie. een tweetal nieuwe onderwijzex-s in dienst getx-eden n.I. de heren A. Döxiw, afkomstig uit Aagtekerke, en de heer J. W. de Jonge uit Six-jans- land, en als onderwijzeres mej. A. E. S. Rottier uit Box-sele. zulks als vier de leei-kfachi. .Jadi de maten28-45 [tn Juchlleder.met Plantage Crêpe Rubber Zolcri.voor ledereen die zich jong voelt en de hcécéélo winter gezond en prettig wil lopcnl Alleen echt met het'^PilXOCc/uO merk! Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 GEMERT. Het bedrijf sgedeelte van een boerderij in Gemert is door brand verwoest. Een dag eerder brandde in deze Bx-abanfse gemeente ook al een boerderij af. OOSTERLAND, 9-8. Vorige week werd een begin ge maakt met de dijkverzwaring aan de Oostersclielde- dijk onder Oosterland, een gigantisch karwei, dat uit gevoerd wordt door de Aanneinerseoinbinatie firma Oosterwijk, Janse en Gebr. Rominers, met als uitvoer der de beer G. Eikelenbóom uit Huijbergeii. Met een zestal draglines maakt het werk, begunstigd door droog weer. goede vorderingen. De totale lengte van dit gedeelte zeedijk dat in uitvoering is. bedraagt ongeveer 10.3 km. Het werk bestaat in hoofdzaak volgens het bestek in: het opruimen, c.q. opnemen van bestaande werken: het verrichten van grondwerken; het uitvoeren van glooiingswei'kcn: hel aanbi'engen van verhai-dingen; het bemesten, bezaaien en bekrammen van het grondwerk; het uitvoeren van bijkomende werken en tenslot te het onderhouden van het gemaak te werk gedurende 13 weken na af- levei-ing. Over het algemeen wordt het. nieu we dijklichaam niet veel hoger dan het tot nog toe was, dit varieert van 0,30 lot 1.00 cm. en op sommige plaatsen nog iets meer. Het accent ligt meer in de bx'eedte of zwaarte van de dijk. dat gemiddeld wel van 7 tot 8 meter beloopt. Dc draglines graven de landzijde van hef dijk lichaam vertikaal weg, zodat er een steilte ontstaat, en werpt de afko mende grond opzij. Zand spuiten Dc hierdoor ontstane ruimte wordt straks volgespoten met zand uit de Oosterscheldc door middel van zware buizen, die het uit bakken zuigen die aangevoerd worden van af een zandzuiger. Zoals gezegd is de lengte van dit dijkgedeelte 10.3 km en loopt vanaf de zeedijk van de Cal.polder Bruinis se. tussen dijkpaal 42 30 m (Stoof- polder) en dijkpaal 99 50 m. Oude Dijk van de polder Oosterland. tus sen dijkpaal 38 40 m en dijkpaal O (Rampaartsedijk) en van de pol der de Vier Bannen van Duivèland lussen dijkpaal I en dijkpaal I, in de gemeenten Bruinisse en Duivèland. Opdrachtgever van het werk is het waterschap Schouwen-Duiveland, vertegenwoordigd door het Bureau Dijkversterknig Ooslei'schelde te Goes. De datum dat het onderhavige gedeelte klaar moet zijn is 1 decem ber van het volgend jaar. Waar dit nodig is worden noodwegen aange legd door middel van slakken. Bereids zijn reeds door het aanne mersbedrijf Van den Driest te Zie rikzee telefoon- en electi-iciteitska- bels verlegd, die anders onder de nieuwe dijk zouden komen te liggen. De watcrleidingsbuizen en die van het gas volgen nog. Het droge weer van de laatste tijden moge schade lijk zijn voor onze landbouwers, voor werken als deze zeedijkverzwaring is het van groot belang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3