Amerikaanse schrijfster Ann Riess met de neus op Schouwen-Duiveland PRIJZEN Warmte belemmert mosselaanvoer EEG-voedselhulp in het gedrang? Libanon standpunten verhard Opnieuw doden in Zuid-Afrika Intensieve regio-trip Droogte leidt tot werktij d verkorting AGENDA KAART 2 Ook als uien ile beduchtheid deelt ten aanzien van de sterk stijgende prijzen, dan nog is er voor te pleiten meningen, beschouwingen en voor spellingen niet te grondvesten op de gestegen groenteprijzen, want deze stijgingen zijn van een geheel andere orde dan de „normale" prijsstijgin gen. De groenteprijzen worden om hoog geduwd door de warme zomer en de daarmee samenhangende droogte en dat is natuurlijk heel iets anders dan stijgende prijzen die voortvloeien uit het inflatoire karak ter dat het vaderlandse geldwezen langzamerhand is gaan kenmerken. Een pleidooi voor een (algemeen) systeem van prijsbeheersing lijkt dan ook zinvoller dan - - met het oog op de dure groente - een loonkompen- satie bepleiten. Dit temeer, daar de zomer nog niet voorbij is en het na-zomerse weer best een overvloedige oogst aan ty pische herfstgroenten kan opleveren, die - door groter aanbod - dalen tot een redelijk prijspeil. Intussen is wel duidelijk geworden dat de recente - overigens geringe - daling van het prijsindexcijfer geen goede maatstaf is voor de huidige werkelijke situatie aan het prijzen- front. De telling voor het indexcijfer loopt tot medio juli en daarin steken dus nog niet de hoge groenteprijzen. Weer heel anders intussen ligt de situatie ten aanzien van de koffie prijzen. Een sterke stijging inder daad, maar in zijn uitwerking uiter aard minder ernstig dan wat de groenten betreft, zijnde belangrijk dagelij les volksvoedsel. De produktie in de koffielanden gaat uiteraard ook meer kosten en „via via" komen deze hogere kosten uiteindelijk terecht bij de konsument. Gelet op de noodzaak dat ook de koffielanden behoorlijk aan hun produkten verdienen, lijkt deze zaak - ook moreel - verant woord, zij het dat ook die prijzen een toekomstig indexcijfer belang rijk zullen beïnvloeden. Zo is er zelden rust aan het prij- zenfront en Nederland als goed- koopte-eiland (in de Bondsrepubliek bv. liggen de prijzen voor het voed selpakket lager) wordt steeds meer herinnering. Trieste wandeling' I] van koe I1 LANDSBERG, West-Duits- |l land, 8-8. Een koe die uit haar ,i wei op de grote weg was ge- raakt heeft elf weggebruikers ,i in het ziekenhuis doen belan- den. De koe werd door een auto geschept. De wagen werd to- taal vernield, maar de bestuur- !l der slechts licht gewond. t Er stopte een tweede auto, om te zien wat voor de be- stuurder van de eerste gedaan i Icon worden. Tegen deze wa- gen reed een derde auto op, waardoor de zes inzittenden van de hulp-biedende auto en 'i de vier in de derde wagen, ernstig werden gewond. De koe werd overgebracht naar het slachthuis van Lands- berg. Haar moeder was al overleden jn de eerste oorlogsjaren; haar vader overleefde de oorlogsramp, maar kwam om bij een auto-ongeluk. Wie soms de feiten uit een ander leven op een rijtje hoort zetten, luist,ert wel verbijsterd toe. „Kattebelletjes" J Hoe ben je zo lol schrijven geko- M men Ann? „Nou dat is feitelijk /j vreemd gegaan", vertelt zij 'er zelf jjjjflf van, „eens moest mijn man voor lan- gere tijd van huis voor zijn werk en in die tijd maakte ik er een gewoon te van - om de weken door te komen - allerlei kattebelletjes te schrijven. Dat is het begin geweest. Maar een boek is voor mij een zware opgave. Drie jaren heb ik aan het eerste hard gewerkt en kon ik niet zoveel voor mijn kinderen betekenen. Als het dan klaar is weet je echt niet wat je voelt en over komt. YERSEKE, 9-8. Op de mosselvei ling in Yerseke, de plaats waar alle Nederlandse mosselen moeten wor den aangeboden, stagneert de aan voer uit de Waddenzee. De oorzaak is het warme weer van de laatste dagen. By deze temperaturen kan een deel van de mosselen de enkele hon derden kilometers lange reis Wad- den-Yerseke niet overleven. Voor dode mosselen wordt een aftrek toe gepast op de aan de kweker uit te betalen prijs. Vandaar dat sommige kwekers, die vorige week nog wel Waddenzeemosselen naar Zeeland brachten, de aanvoer nu tijdelijk hebben stopgezet. In de Waddenzee noch in de Zeeuwse wateren zijn op het ogen blik veel mosselen. Ze zijn dan ook duur. Die uit de Waddenzee zijn het duurst, omdat ze ook het grootst zijn. De handel kan aan de - voor het overgrote deel uit het buitenland ko mende - vraag blijven voldoen door dat hij de Nederlandse aanvoer aan vult met import uit Duitsland. Het A.N.P. vernam dit van het agentschap Yerseke van het produkt- schap voor vis en visprodukten. Als het nog warmer wordt, aldus dit agentschap, dan wordt die invoer ook moeilijk. ZIERIKZEE. De Amerikaanse schrijfster Ann Riess, hier op een pallisade bij de Zeelandbrug. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 9-8. Een week slechts weliswaar, maar uitzonderlijk intensief, heeft de Amerikaanse schrijf ster Ann Riess - oorspronkelijk luisterend naar de goedklinkende Nederlandse naam „Johanna" - Scliou- wen-Dniveland gedaan, teneinde stof op te doen voor (mogelijk) een nieuw boek van haar of het verwerken van overal opgedoken regio-dokximentatie in een boek, dat echter persé geen hier spelende streekroman be hoeft te zijn. Ann Riess woont in een klein New Yorks flatje met twee dochters en wipt zo nu en dan de oceaan over, om zich weer een beetje aan Nederland te bedrinken. Hier immers sleet zij haar jeugd, zijj het niet onder altijd prettige omstandigheden. De schrijfster is Joods en dat be tekende voor haar, gedurende de wereldoorlog een langdurige onder duikperiode bij een boerenechtpaar in een mini-dorpje op de Veluwe. Deze ervaring^gaf destijds stof voor haar eerste boek; „The upstairs room" (Het Opkamertje), dat oor spronkelijk min of meer als boek voor de jeugd bedoeld, in paperback- uitgave een „bestseller" werd in Amerika. Onder de titel: „De schuil plaats" verscheen bij Querido een Nederlandse vertaling van het boek. Amler hoek Ann Riess heeft van die Nederlandse titel wel een beetje spijt, omdat hij verwarring wekt met een boek, on der dezelfde naam; „De schuilplaats" van Corrie ten Boom. Een tweede boek van Ann Riess heeft als thema de terugkeer van jonge Joodse mensen, die de „grote verschrikking" overleefden. De titel is „The journey back". Het boek werd eveneens in het Nederlands vertaald en kreeg als titel mee; „Geen slecht jaar". „De Schuilplaats" intussen kreeg talrijke vertalingen, o.m. in het Ja pans, Zweeds. Deens en Duits. Van hot naar her Gewapend met wat introdukties is Ann Riess vorige week op Schou wen-Duiveland van hot naar her ge rend, waarbij vooral haar interesse uitging naar de menselijke bele vingssituatie van degenen, die - in een bepaald beroep - kunnen mee praten over tijden vóór en na de ramp. Enthousiast vertelde zij ons over haar ervaringen. Het is een beetje om te blozen over haar konklusie: „wat zijn de mensen hier aardig en vriendelijk". In New York is zij dat uiteraard wel anders gewend, al is er in de komplixiteit en massaliteit van deze reuze-stad toch iets wat haar altijd zal blijven boeien. Leed op een rijtje De schrijfster is leed niet gespaard gebleven. Behalve haar eigen moei lijkheden, moest zij het verlies be treuren van heel veel familieleden, die omkwamen. Nederland was haar na de bevrijding te benauwd; zij vertrok naar Amerika en huwde daar een Amerikaanse man, die zij echter jong moest verliezen door een infarkt. LOS ANGELES. William en Emi ly Harris, leden van het Symbioti sche bevrijdingsleger dat Patricia Hearst had ontvoerd, zijn maandag door een jury in Los Angeles schul dig bevonden aan vijf van de elf punten van de tenlastelegging, met name die inzake ontvoering en roof. DEN IIAAG, 9-8. Het Tweede ka merlid Cornells Laban (SOC), vicc- voorzitter van de landbouwcomniis- sic van het Europese parlement, vreest dat er het komende jaar wei nig terecht zal komen van de voed selhulp die dc Europese gemeen schap ontwikkelingslanden o.a. in de vorm van leveranties van melk poeder verleent. Hij heeft hierover kritische vragen gesteld aan de EEG-ministerraad en de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschappen. Op dc EEG-bcgroting voor 1976 zouden slechts gelden zijn uitge trokken voor het beschikbaar stel len en vervoer van 55.000 ton ma gere melkpoeder - het normale voedselhulprogramma. Maar voor het extra-programma van 115.000 ton zouden op de begrotingen 1976 en 1977 slechts de kosten van de melkpoeder worden opgenomen, en gaat men er blijkbaar van uit dat dc aanvragende landen zelfs het transport financieren. Laban zegt te vrezen, dat een groot deel van de extra 115.000 ton de hongerende be volking in de ontwikkelingslanden nïet zal bereiken. Het Tweede-kamerlid informeert, of ook voor de melkpoeder die zgu Non-gouvernementclc organisaties in ontwikkelingslanden distribueren, slechts de kosten van dc poeder zelf. en niet dc transportkosten worden vergoed. Deze organisaties zeggen het volgend jaar 23.000 ton te kunnen distribueren, maar hun zou slechts 10.000 ton ter beschik king worden gesteld. Recepten Voor niets heeft Ann Ries het ech ter allemaal niet gedaan. Vooral ook tienduizenden Amerikaantjes heb ben gelezen over de bezettingstoe standen in Nederland. „Maar soms begrijpen ze er niet veel van. Eens vroeg een lezeresje of Ann ook recepten had voor gerechten en koekjes, die in Nederland in de oor log werden gegeten. Wat moet je dan in vredesnaam antwoorden? Intussen hebben haar literaire alc- tiviteiten hoge waardering gekregen. Zij kreeg o.m. het zilveren zegel van de American Librians Association; een onderscheiding van The Jewes Book Council en de James Adam's prijs. Ann Riess bij haar afscheid van hier: „Ik laat alle Schouwen-Duive- landse stof eerst maar een beetje be zinken. Ik voel me net als een vol gezogen spons, maar ik ga er stellig wat mee doen". DEN HAAG. De hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat van de directie sluizen en stuwen, ir. P. Blokland uit Utrecht, is na een ziek te op 56-jarige leeftijd overleden. Hij zal dinsdag (vandaag) worden gecre meerd. Verwachting tot woensdagavond; Aanhoudend zomers Droog en zonnig, maar in de middag tijdelijk wat bewolking; overwegend matige noordoostelijke wind; mini mumtemperaturen omstreeks 13, ma xima van 22 graden op de Wadden tot 28 graden plaatselijk in het bin nenland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Ma::.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 5.17, onder 20.12 Maan op 20.21, onder 7.05 12 aug. Zon op 5.19, onder 20.10 Maan op 20.43, onder 8.13 Volle maan: 10 aug. (0.44) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 11 aug. 4.13 16.22 9.36 22.00 12 aug. 4.50 16.56 10.10 22.39 Springtij: 12 aug. BEIROET, 9-8. In Libanon waar ondanks het zoveelste bestand de strijd voortduurt, hebben de leiders van de samenwerkende links-IJba- nese en Palestijnse organisaties hun standpunten verhard. De voorman van de „progressieve socialistische partij, Kamal Djoen- blatt, verklaarde dat de strijd zal voortgaan, zolang de Syriërs zich in Libanon bevinden. De leider van het „democratisch volksfront voor de bevrijding van Palestina", Najef Ha- watmeh, liet weten dat „hel Pales tijnse verzet niet aan de bijeenkom sten van het Syrisch-Libanees-Pa- lestijnse comité voor toezicht op een bestand zal deelnemen, als de Liba nese nationale beweging, een linkse groepering, daar niet wordt verte genwoordigd". George Habasje, de leider van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina", pleitte voor „een fel verzet tegen do Sy rische bezetting". JOHANNESBURG, 9-8. De Zuid- afrikaanse politie heeft maandag het vuur geopend op oproerige zwarte menigten waarbij drie Afrikanen werden gedood en een aantal gewon den viel tijdens nieuwe uitbarstingen van tegen de regering gerichte pro testen. Een samengestroomde menigte, die trachtte een bestuursgebouw in een oostelijke voorstad van Johannes burg, Randfontein, in brand te ste ken, werd door politievuur verspreid. Daarbij viel een dode. In het woon gebied Alexandra, ten noorden van Johannesburg, werden twee zwarten doodgeschoten. Daar trokken grote groepen jongeren rond, staken een middelbare school in brand en gooi den stenen naar volwasenen die naar hun werk gingen. Duizenden werden gedwongen binnen te blijven. De po litie grendelde het woongebied af. AMELAND, 9-8. Als gevolg van de langdurige droogte heeft de di rectie van de coöperatieve zuivelfa briek Ameland besloten werktijd verkorting voor haar personeelsbe stand aan te vragen van één dag per week. Vergeleken met dezelfde periode over 1975 is de melkopbrengst op Ameland de laatste veertien dagen met 10,6 procent gedaald en het ligt in de lijn der verwachtingen dat dit percentage de eerstkomende weken nog hoger zal worden. Er wordt overleg gepleegd met de bonden en de arbeidsinspectie. Ont slagen worden voorlopig niet gege ven. Het personeelsbestand bedraagt 21 man. Het ligt in de bedoeling dat de werktijdverkorting zal voortduren tot maart 1977. Vrijdag 13 augustus ZierJkzee Concertzaal, 20.00 uur, i'ilm Het mon ster leeft. Haamstede 19.00, 19.30, 20.00 en 20.30 uur, bezich tiging slot en dia-vertoning. Zaterdag 14 augustus Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film Het mon ster leeft; 22.30 uur, film Can you keep it up for a week? Brouwershaven Barbequen met jeugdsoos Zenith op „Dwars in de Weg". Benelux-zeilwedstrijden op de Gre- velingen, W.S.V. De Kaag en R.Y.C.B. Zondag 15 augustus Brouwershaven Benelux-zeilwedst lijden op de Gre- velingen, W.S.V. Do Kaag en R.Y.OB. Dinsdag 17 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film De ka nonnen van Navarone. Woensdag 18 augustus Bruinisse 15.00 uur, optreden Hell Drivers sa men met Trabershow. Zaterdag 21 augustus Bruinisse Sportterrein, 20.30 uur Taptoe Bru, voorafgegaan door turndemonstra- ties (20.00 uur). Maandag 23 augustus Ouwerkerk Dorpshuis. Naailes. 19.30 uur. Zaterdag 28 augustus Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. IIET WEEROVERZICHT Brouwershaven DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Er komt vrijwel geen veran dering in het huidige weer. Een lang gerekt gebied met hoge barometer standen, dat zich uitstrekt van de Azoren over de Britse eilanden en de Noordzee naar Finland. Blijft het belangrijkste druksysteem voor het weer in onze omgeving. Het houdt de depressie-activiteit ver van ons verwijderd. De aanvoer van droge lucht uit Duitsland blijft dan ook voortduren, vooral in de middag kunnen door de sterke verwarmnig door de zon van het aardoppervlak, stapelwolken ontstaan waaruit mo gelijk een bui zou kunnen vallen. De storing die maandag in Frank rijk onweer bracht, trekt langzaam weg naar dc Golf van Genua en bracht dinsdagmorgen in noord-west Italië wat onweer. Bijzonder warm werd het maandag in zuid- en mid- den-Spanje, in Scvilla werd het maar liefst 40 graden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 relefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (011.10) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Dinsdag 10 augustus Zierikzee Vierschaar, 19.30 uur, „Hearing". Raadszaal, 20.30 uur, raadsvergade ring. Concertzaal, 14.30 uur, Asterix en do helden, kindermalinée; 20.00 uur, Speedy Gonzales. Woensdag 11 augustus Haamstede Pier. kerk, 20.00 uur. dia-serie De banken zijn hard. Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert Bram Beekman (finale buitengewone diensten). Slot Moermond, bridgedrive. tot en met vrijdag 13 augustus: Open zeilwedstrijden op de Grevelingen. W.S.V. De Kaag en R.Y.C.B. Schoolgebouw. Repetitie Gemengd Koor. 19.30 uur. Botenloods. Miss Aqua Delta-Zee- land-verkiezing, 19.00 uur. Donderdag 12 augustus Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film Waren huis op stelten. 9.30. 10.00. 10.30. 11.00, 11.30 cn 12.00 uur. bezichtiging Ridderzaal en din- vertoning historie slot. Scharendijke Parkeerterrein. 20.00 uur, lampion- optochl m.m.v. de sho\yband Joh. Friso cn trompetterkorps Juliana Alweer is het een heerlijke zaalc dat Tante Pos, ondanks de druk dei- tijden, niet bezwijkt onder de last van ditmaal prentbriefkaarten, maar moedig alles in de bus duwt, wal ooit en ergens op een andere bus is ge daan, om te worden verstuurd. Dat geeft een hele zomer genoegen en ontspanning, al zijn er ook op dit punt verschillen in verrukkking. Een laatste zending valt onder te brengen in de rubriek„lollige on deugendheden" en hoewel de groen te duur is en de werktaak zwaar, heeft de zekerheid dat er nog opge wekte en mopminnende vrienden bestaan, mij uiterst deugd gedaan. Die (twee) olijkerds zworven in de Bondsrepubliek en stuurden een kaart, die - zeg maar - een variant is op het Nederlandse soort, waarop dikke dames aan het strand, door een wesp in de bibs worden gesto ken. „Bei uns in der Heimat" gaal dat eender en anders natuurlijk en is met name de sex-suggererende wer king wat sterker, min of meer in de trant van wulpse Tiroler films, die tegenwoordig wel de sponningen van het linnen venster plegen te vullen. De kaart dan: gegeven een boeren woning, waarvan het bovenraam is opgeschoven. Tegen de muur aan de raamzijde een ladder en naast die ladder twee uitgetrokken laarzen. Langs de ladder is zonder enige twijfel een manspersoon omhoog geklommen, die al weer zonder eni ge twijfel in een zich in de kamer bevindend bed, een fikse deerne van het land heeft getroffen. Zeer tot verdriet evenwel van een andere landsman, die met overeenkomstige bedoelingen als zijn voorganger naar de ladder onder het raam ivas ge stapt, maar tot de ontdekking kwam dat een ander hem voor is geweest. Wal doet deze bedheid in spé. Het laat zich nauwelijks raden, noch bevroeden: de teleurgestelde siert zifn gezicht met een brede grijns en doet hierna een plasje in de laarzen van zijn konkurrent. Dit geheel werd in een pakkendschilderij sa mengevat op een prentbriefkaart, die - voorzien van „hartelijke groe ten" - door een keurige Zierikzeese P.T.T.'er in de bus werd gedaan. Tante Pos is al bejaard, kuis en blind. Ze stopt spullen in bussen en praal nergens over. Zo kwam de kaart in de bus en ik dank de vrienden. Had ik al een foto van Goethe of de buste van Schiller verwacht of een plaatje van Spilzweg, dan is dat anders gelopen. Ik zit dus met de ladder, het opge schoven raam en de laarsjes. Ik zal dit staal iwn Bondsrepublikeinse humor enige tijd op de schoorsteen zetten en zodoende de vrienden ge durig in gedachten houden in de hoop dat zij zelf niet met ladders hebben gesleept en eventueel opge schoven ramen hebben gemeden, tijdens <hun trip die zonder twijfel gevarieerd en opwindend is geweest. SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2