HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Waarschuwingssignalen in Zuid-Afrika Zwembad Bunschoten blijft dicht op zondag 4 BLIK DOOR HET WERELD Vissers moeten boetes betalen „Garnalendag" te Wieringen Dichter A. Roland Holst overleden „Flitsen" uil het buitenland Saksische nederzetting Wat biedt de BEELDBUIS mm De nieuwe onlusten in Zuid-Afri ka komen voor niemand als een ver rassing. Wel onverwacht is dal ze komen na slechts zes weken nadat in de zwarte voorsteden van Johan nesburg rellen bloedig waren onder drukt en ook dal het weer mis was in hetzelfde Soweto. De enige con clusie die de Zuidafrikaanse over heid hieruit kan trekken is dat het harde optreden niet lang een diepe indruk heeft gemaakt. Het is een van de waarschuwingssignalen die Zuid-Afrika ter harte moet nemen", zoals minister Kissinger dezer da gen in een rede zei. Zijn woorden - en daden, zoals zijn reis door Afrika - hebben de zwarte Afrikanen bin nen en buiten de republiek niet be paald overtuigd dat de V.S. hun bes te vrienden zijn. Daarvoor zijn allerlei bindingen tussen Amerika en de republiek Zuid-Afrika nog wel een belemme ring. Maar wat in Afrika wel duide lijk is geworden is dat de V.S. niet meer zoals voorheen zwart Afrika vrijwel negeren in de wereldpolitiek. En ongetwijfeld heeft dit het zelfbe wustzijn van de Zuidafrikaanse ne gerbevolking gesterkt, zoals ook de manifestatie van Afrikaanse solida riteit door van de Olympische Spe len weg te gaan dat deed. Na Sharpe- ville was er ook wel afgrijzen in. de wereld en kwamen er ook wel fraaie verklaringen, maar wat betekenden die eigenlijk: ze waren meer uitin gen van machteloosheid. Dat de V.S. Vorster de les lezen, dat de hele we reld kan opkijken van een gezamen lijke Afrikaanse demonstratie, dat betekent meer. In dat opzicht is het ook tekenend dat het in Soweto de scholieren en studenten waren die de nieuwe acties ondernamen. Zij zijn te jong om al tientallen jaren lang aan den lijve de apartheid te hebben ervaren als een last waarvan geen verlossing in hel vooruitzicht was en waarin men dan maar moest berusten alsof hel een natuurramp was. Deze' jongeren re gistreren wel degelijk hoe de verdere wereld zo niet meeleeft dan toch meer reageert en ze hoeven daarom niet te lijden onder het hoopbene- mend gevoel van isolement dat bij de ouderen wel aangetroffen wordt. Dwang onmogelijk De scholieren en studenten gevent ook blijk van een strategisch inzicht. Het ging in de eerste plaats om een betoging; de demonstranten wilden naar Johannesburg om vrijlating te eisen van de scholieren die sinds zes weken nog vast zitten. Maar boven dien werd een poging ondernomen om le beletten dat hel leger arbeids krachten die ochtend weer uittrok DEN HAAG, 7-8, Meer dan zes honderd vissers van de Nederlandse platvdsvloot, die vorig jaar wegens overschrijding van de vangstbeper kende maatregelen een proces-ver baal 'kregen, zullen alsnog worden vervolgd. Mr. P. A. H. Bos, advo caat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag en voorzitter van de lan delijke vergadering van economi sche officieren van justitie, heeft dit desgevraagd meegedeeld. Omdat het om zaken van vorig jaar gaat is besloten deze af te doen door middel van transactie. De be trokken vissers zullen boetes moe ten betalen variërend van f 500,- tot f 1000,-. Hiervoor krijgen zij binnenkort een acceptgirokaart toe gestuurd. Betalen de vissers de ge vraagde geldsom niet dan zullen zij voor de rechter moeten verschijnen. TJEL. Tiel ongerust over de giftige gaswolk, laat Cï geen gras over groeien. Een delegatie van de wijk raad Tiel-West bood een petitie aan op het ministerie van ekonomische zaken in Den Haag. Mevrouw S. van Gent, lid van de wijkraad, overhan digde de petitie aan de sekretaris- generaal van het ministerie prof. F. W. Rutten. naar de stad. Dat is precies het punt waarop Zuid-Afrika kwetsbaar is. De industrie drijft op de zwarte arbeidskracht en de blanke huis vrouwen en winkeliers kunnen mis schien zelf wel zorgen dal de huis houdens en ivinkels met een beetje improviseren aan de gang blijven, maar de fabrieken zouden moeten sluiten. En ook de grote organisatie clie een grote stad is - vuilnis opha len om maar een voorbeeld te noe men - zou bezwijken en het stads leven kon dan zeer onaangenaam worden. Het is een doel dat dit keer niet bereikt is, zoals het een vorig maal met alleen maar moeilijk ver spreide oproepen ook niet is gelukt. Maar Vorsler kun nu weten dat de idee niet alleen zeker niet is opge geven maar zelfs sterker leeft dan tevoren. En het is een groot probleem voor hem. Politic kan met barricades en als die niet balen met kogels mensenmassa's tegenhouden die naar de stad gaan, maar massa's die niet naar hun werk gaan dwingen toch op weg te gaan ts heel wat moeilij ker. De jongeren in Soweto en Alexandra en al die andere zivarte slaapsteden weten het. UTRECHT, 7-8. Het zwembad van het IJsselmcerdorp Bunschoten blyft op zondag (licht, zo heeft dc Utrecht se rechtbankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk bepaald. Een groep van 38 zwemlustige in woners van het overwegend chris telijke dorp had vorige week in een kort geding voor de rechtbank in Utrecht geëist dat het bad de laat ste vijf zondagen van het seizoen van 13.00 uur tot 17.00 uur geopend zou zijn. Zij vochten tijdens die zit ting de motieven aan van de Bun- schoter gemeenteraad waarop de beslissing tot het dichthouden is ge nomen. WLERINGEN, 7-8. Van vrijdag avond 27 tot en met dinsdag 31 augustus zullen in Den Oever (gem. Wieringen) de visserij dagen worden gehouden. De Wieringer vloot zal zich maandag 30 augustus presen teren. 's Middags om 14.00 uur zul len de gepavoiseerde schepen uit varen en iedereen mag meegaan. Wieringen heeft de grootste gar- naienvloot van Nederland, Den Oever is de grootste aanvoevhaven voor garnalen van Europa. BERGEN. 7-8. De letterkundige Adriaan Roland Holst in in het be jaardencentrum ..Frankenstate" in Bergen (N.H.) op 88-jarige leeftijd overleden. Hij werd algemeen beschouwd als de prins der Nederlandse dichters. Hij verwierf talrijke prijzen en onder scheidingen. Hij bekleedde nimmer een maatschappelijke funktie. Wel was hij lid van de Vereniging van Letterkundigen-vakbond van schrij vers en ere-lid van het Nederlands Pen-centrum. MOSKOU. Een deel van liet ge bouw van cle ambassade van Austra lië in Moskou is in de nacht door branct in de as gelegd, zo is donder dag van welingelichte zijde in Mos kou vernomen. WELLINGTON. Ongeveer de helft van de Russische diplomatieke staf in Nieuw-Zeeland bestaat uit leden van de geheime dienst, zo staat in een rapport dat aan het parlement is voorgelegd. NEW YORK. In een interview met hel Amerikaanse maandblad „Insti tutional Investor" heeft de Egypti sche president Anwar Sadat gezegd dat Syrië uit is op revanche voor de tegen Israël opgelopen nederlaag in de okloberoorlog in '73 en dat kolo nel Ghadaffi, de Libische leider, zon der meer al jaren gek is. NAIROBI. Gewapende lieden heb ben een hotel te Mdyale aan de grens tussen Ethiopië en Kenia overvallen en een Franse vrouw vermoord en een andere ernstig gewond, aldus de Franse ambassade in Nairobi. Een Fransman wordt vermist. KAAPSTAD. De kleurlingenstu denten aan cle universiteit van Kaapstad - de enige Zuidafrikaanse instelling voor hoger onderwijs die openstaat voor kleurlingen - hebben in een demonstratie hun solidariteit betuigd met hun zwarte collega's van Soweto. De betogers richtten aan de gebouwen van de universiteit voor naar schatting 75.000 dollar (circa i' 275.000) schade aan. WASHINGTON. Nuclaire installa ties in de Verenigde Staten zijn on voldoende beveiligd tegen mogelijke aanvallen door terreurgroepen. De meeste installaties worden slechts bewaakt door twee mannen die ge wapend zijn met een revolver en een geweer, zo heeft een subcommissie van het Amerikaanse huis van afge vaardigden vastgesteld. LONDEN. Verscheidene internatio nale banken hebben de afgelopen maanden tevergeefs geprobeerd de regering van Zaire (centraal-Afrika) te bewegen tot onderhandelingen over een nieuwe aflossingsregeling voor de buitenlandse schulden van dat land, die zijn opgelopen tol on geveer 750 miljoen dollar. LISSABON. De Portugese commu- nistenleider Alvaro Cunhal heeft de socialistische regering van Soares er voor gewaarschuwd dat de arbeiders in dat land van zich af zullen bijten als de regering mocht besluiten voor het herstel van de economie de vak bonden en de landbezettingen te be strijden. TOKIO. Het Japanse Rode Kruis heeft in een communiqué laten we ten dat onder de overlevenden van cle atoombom op Nagasaki relatief veel kankerpatiënten zijn. In het zie kenhuis van de stad liggen nog 382 mensen als gevolg van de explosie op 9 augustus '45. Daarvan hebben er 142 kanker, voor het merendeel maag- en baarmoederkanker. De bommen op Hirosjima en Nagasaki hebben aan 274.000 mensen het leven gekost. DJAKARTA. De N.V. Asuransi Maatschappij de Nederlanden van 1845, een dochtermaatschappij van de Nationale Nederlanden, heeft van de Indonesische autoriteiten toe stemming gekregen om in Indonesië werkzaam te zijn, aldus meldt het persbureau Antara. ROME. De Italiaanse hoofdstad Rome krijgt een kommunistische burgemeester. Het stadsbestuur komt in handen van een uit drie partijen bestaande linkse koalitie, onder leiding van de kommunisten, zo blijkt uit een akkoord, dat don derdagavond is bereikt. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten worden steeds meer afhankelijk van de invoer van olie uit de lidsta ten van de organisatie van olie-ex porterende landen (OPEC), zo heeft het Amerikaanse encrgicbureau be kendgemaakt. AIX-EN-PROVENCE. Uit een museum in het Zuidfranse Aix-en- Provence is een zelfportret van Rembrandt gestolen. Vermoedelijk heeft de dader zich laten insluiten. Het portret werd later teruggevon den in Jouqucs. in de buurt van Marseille, v HAMBURG, 7-8. Nederlandse ama teur-archeologen hebben meer dan honderd ten dele goed bewaard ge bleven, ongeveer 2.000 jaar oude ur nen opgegraven bij Gudendorf in de bïturt van Cuxhaven aan de Elbe- monding. De wetenschappelijke leider, dr. Wolf-Dieler Tempel, zei vrijdag dal de vondsten erop duiden dat in de buurt van deze begraafplaatsen een Saksische nederzetting moet hebben gelegen. Verdere opgravingen moeten hel vermoeden bevestigen dal het inder daad Saksen geweest zijn. ITet. zou de eerste keer zijn dat een nederzet ting van'deze volksstam zou worden gevonden. PHILADELPHIA. Een Roemeen die deel uitmaakte van de beman ning van het grote zeilschip. „Mri- cea'' dat vorige maand naar Phila delphia was gekomen, heeft politiek asiel in de Verenigde Staten ge vraagd. OTTAWA. Een Hongaarse atleet die deelneemt aan de Olympiade voor gehandicapten in Toronto heeft, aan de Canadese autoriteiten om asiel gevraagd, zo heeft een woord voerder van het departement van immigratie bekendgemaakt. PARIJS. In Frankrijk zijn dit jaar al ruim 21.000 hectaren bos door brand verwoest, terwijl in 1975 in het hele jaar 31.000 hectaren in vlammen opging. Vooral het zuiden en het westen van Frankrijk hebben te lijden van bosbranden. GENEVE. De Europese Economi sche Gemeenschap heeft dit jaar voor 25 miljoen dollar voedselhulp gégeven aan Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties in Genève, zo is vrijdag door Unicef bekendgemaakt. GENEVE. Vier landen hebben hun grens opengesteld voor ruim 1.500 politieke vluchtelingen in Ar gentinië, waarmee zij gehoor geven aan een oproep van de Verenigde Naties in juni, zo heeft een woord voerder van de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de V.N. in Genève vrijdag meegedeeld. LONDEN. De vroegere Britse mi nister van luchtvaarten posterijen John Stonehouse, is veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Na een proces van 15 weken had de jury hem schuldig bevonden aan bedrog, valsheid in geschrifte en diefstal. TEHERAN. Negen Russische brandweerkorpsen hebben Iraanse collega's donderdag geholpen bij het blussen van een grote brand aan de gemeenschappelijke grens. ROME. De Italiaanse communisti sche partij heeft bij de diplomatieke vertegenwoordiging van de DDR in Rome geprotesteerd tegen het dood schieten van de Italiaanse vracht autochauffeur Benito Corghi door Ooslduitse grenssoldaten. Gorghi was lid van de Italiaanse C.P. TEHERAN. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Kis singer, heeft een ontmoeting gehad met sjah Reza Pah Levi van Perzië. Op de zomerresidentie van de sjah aan de Kaspische Zee spraken zij over de bezwaren die zijn gerezen van de zijde van het Amerikaanse Congres over de enorme wapenleve ranties aan Perzië. r ISLAMABAD. Na vele dagen on afgebroken regen zijn grote delen van Noord-Pakistan onder water komen te staan. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten heb ben tot dusver 200 mensen het leven verloren. Het aantal daklozen wordt geschat op meer dan een miljoen. DURBAN. De 25-jarige Mapleta Mohapi, één voormalig leider van de zwarte Zuidafrikaanse studen ten bond Saso, is overleden in .zijn cel in de gevangenis van Kei Raod, bij East-Londen in Natal. Volgens een politiewoordvoerder heeft hij zelfmoord gepleegd. Er zoU een lijk schouwing worden verricht. DINSDAG 10 AUGUSTUS NED. I: Met aflevering van Elsa de leeuwin komt de TROS uit de startblokken. In het negende deel van deze serie heeft George Adam- són heel wat zorgen aan zijn hoofd. Er zwerft in de omgeving een moor dende en plunderende luipaard rond. Vervolgens wordt de. schijn werper gericht op het plaatsje Big- gekerke op het Zeeuwse Walcheren. Dat gebeurt in de rubriek Dorps straat - ons dorp. Biggekerke is een kleine leefgemeenschap met eigen karakteristieken. Voor een portie misdaad kan men terecht bij de se rie Pepper. Hei verhaal speelt in een schatrijke omgeving Waar al zestien inbraken zijn gepleegd met een totale buit van een miljoen dol lar. Als pandjeshuiseigenaresse moet de blondharige Peiiper de daders proberen te ratten. In een Aklua Special wordt een portret gebracht NOORDGOUWE. Tijdens hel zater dag ie Noordgouwe gevierde feest, ter gelegenheid van hel 60U-jarig be staan van Noordgouwe, werd tot tweemaal toe tevergeefs geprobeerd een hete luchtballon hel luchtruim te doen kiezen. Er stond teveel wind. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van mevrouw Indira Gandhi, de In diase regeringsleidsler. Nog niet zo lang geleden dreigde voor haar hel gevaar te moeien aftreden in ver band met mogelijke korrupüe van haar kant, maar door in haar voor deel enige wetten te wijzigen heeft zij zich kunnen handhaven. NED. II: De sepcials zijn niet van de lucht de laatste weken. De NCRV biedt vanavond een Eddy go round special met de zanger Peter Orloff. De Duitse schlagerzanger zingt o.a. Ein Mcidchen für immer Der klein Prinz en Die Clocken von St. Peterburg. Vervolgens een ken nismaking met de. nieuwe serie Ho- gan's Heroes. De serie verhaalt van de belevenissen van een groepje ge allieerde krijgsgevangen en onder leiding van kapitein Hogan die hun Duitse bewakers het leven zuur ma ken. Na het journaal komt de NCRV met een aflevering van Sutherland grijpt in. Bij een boottocht komen twaalf mannen om. Alleen de man die de anderen voor deze tocht had uilgenodigd overleeft de ramp. Het blijkt dat het schij) niet zeewaardig was. In de volgende 55 minuten herhaalt de NCRV een eerder uitge zonden aflevering van dc progravi- mareeks Licht klassiek met varia ties. Presentator Jan van der Waart heeft het hierin over herkenbare symbolen in de muziek. Hij illu streert zijn woorden met balletmu ziek uit Rosamunde van Schubert, de Arabische dans uit PeerGynt van Grieg en de ouverture Egmond van Beethoven. Tol b\j elven hierna aktualileiten van de rubriek Hier en Nu. De NCRV gaat de lucht uit met de rubriek Tot Besluit, de dagslui ting door de Chr. Gereformeerde in dustrie-predikant ds. T. Harder uit Rozenburg. DINSDAG 10 AUGUSTUS NED. I: 1S.45 Kortweg; IS.55 Nieuws; 19.05 Elsa de leeuwin19.55 Dorpsstraat - ons dorp; 20.40 Pep per; 21.35 Journaal; 21.50' Aklua Special; 22.25 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Ecldy go round special: 19.30 Hogan's heroes; 20.00 Journaal20,25 Sutherland grijpt in; 21.15 Licht klassiek met variaties; 22.10 Hier en nu; 22.50- Tot Besluit; 22.55 Journaal. >jSt, 5 59 Nee. dat kon ze evenmin, maar be loofde er ernstig met haar man over le zullen spreken. Een week later was ze in Alkmaar en zei op trieste toon tegen haar vader, dal Evert zich niet capabel achtte voor een dergelijke verantwoordelijke betrek king. In een branche, die hem vol komen vreemd was. En of Jacob cr nog eens de aandacht op vestigde, dat Brandt hem zou inwerken en als iemand dat kon. het zeker Brandt was: dat Evert zodoende ruimschoots tijd zou krijgen om zich deze bran che eigen to maken.... het hielp allemaal niets: Evert vertikte het. want als hij die funktie aanvaardde, zou hij ieder dag al om half negen in Haarlem moeten zijn. Dat betekende uiterlijk half acht uit bed en om acht uur achter het stuur van de auto. Zomer en wintel dour. Niel eens een vrije zaterdag! IIij moest er niel aan denken! Dan had hij beier in mili taire dienst kunnen blijven; daar had hij het lol op zekere hoogte iëriJnin- stc gemakkelijk. Greet, dc kinderarts, die in Wor- werveer een praktijk begon, dank zij het geld van haar vader, had aan vankelijk weinig of geen «u re Een vrouwelijke dokter nou. daar haalden de moeders hun neuzen voor op. Dat kon toch nooit wat zijn? En dan nog zo jong.Nee. ze schon ken hun vertrouwen liever aan een reeds lang gevestigde arts en die wa ren er genoeg in de Zaanstreek Zo dat Greet Lange?'.:! hv." sr.j- pen inoedei wc» «m ratiénfie kreeg Waarvan de opbrengst net te veel was otii te sterven, maar nog veel te weinig om cr zelf - heel een voudig van te kunnen leven. Vader L.insercis 'móest zodoende bijspflkc- ren, al kon hem dat niet zo bar veel schelen. Alle begin is moeilijk. Antje was ook al meer dan een jaar advo- kaat. voor ze haar eerste zaak had. En moet je nu eens zien: een eigen kantoor mot een eigen sckretaresso. En een auto om u tegen te zoggen. Die zit stevig te paard. Maar Greet needal blijft sukkelen. Tol er op een winderige morgen een vader komt met zijn zoon. Dok te?- Groei constateert een /u are. ver waarloosde verkoudheid. Niet enkel bij het kind. maar ook bij de vader, die zich. aanvankelijk onwillig, eve n eens laat onderzoeken. Op dc vraag, waar beiden wonen, zegt dc man: ..In dc Woriner". Grote verbazing bij de dokter. ..Iloe bent u dan hier geko men?" ..Nou. gewoon:'* met de bus" ..Waardin niet even gebeld? Dan was ik wel gekomen". Ik heb geen tch - foon; we wonen nogal afgezonderd Bij het kind is het op longontste king af. weet Greet. Dus besluit ze praktijk-en huis af en rijdt vader en zoon in haar eigen wagentje terug naar Woriner Daar aangekomen, decreteert ze. dal de jongen onmid dellijk naar bert moet. Ze zal zorgen voor een drankje en tabletten. Du brengt ze alsnog in dc loop van de dag. En zelf zal dc man er goed aan doen ook naar bed tc gaan. Want bij heeft eveneens koorts. Maar de man verklaart, dut dit on mogelijk is: hij heeft nog een kind, een dochter, die naar school is en om vier uur thui kom' Dan moet er eten gekookt worden. Op t'anr via at* of er da» eecn moeder of vrouw r antwoordt dc man, da» hij al enipr maanden weduwnaar Met zachte drang bereikt dokter Greet, dat ook do vader onder dc wol kruipt en door HENK VAN HEESWIJK daaronder zal blijven tol ze terug komt. Thuis maakt ze nog een re cept klaar, ditmaal voor de vader en gaat persoonlijk voor de tweede keer naar de apotheek. In de loop van de middag is.zc terug in de Wormer. Temperatuurt zoon en vader, geeft beiden tabletten te slikken en kijkt dan wat rond in het huis. In dc keuken is wel hot een cn ander om 't avondmaal te be reiden. Daarom gaat ze aan dc slag. F.n ontmoet grote Verbazthg. als ccn twaalfjarig meisje of ruim vier uur de keuken betreedt. ..Wie bent u? Wal doet u hier in onze keuken?" Het klinkt niet bepaald erg vrien delijk. Op kalme toon legt Greet uit. dat ze arts is - kinderarts - cn dal haar vader met haar broertje van morgen op het spreekuur zijn geko men. Dat ze geconstateerd hcefl. dat beiden behoorlijk ziek zijn'. Dal ze vader en broer dus naar huis heeft gereden cn onder de dekens gestopt. Dat ze nu hier is om eten Je koken. De jongedame vindt het alsnog matig. Ze gaat naar de slaapkamer, waar vader cn zoon liggen tc tran spireren. Om dan wcér terug te ko men in de keuken. Daar blijft ze staan met de armen over elkaar en kijkt toe. Greet vraagt haar naam en in welke klas ze zit. Krijgt eenletter grepige antwoorden. Zc proeft het wantrouwen bij hel kind. Waar schijnlijk voortspruitend uit ècn soort jaloezie. Voor do beide patiën ten beeft ze toep gemaakt cn brengt die. Helpt dc jongen eten tn weef. dat bet meisje in de deuropening loc :Jaat te kijken. Eeh poo: der zitten ze getweeën in de keuken te eten. Zwijgend. (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4