Bruinisser Huishoudschool onder vigueur van Ver. Chr. Schoolonderwijs te Zierikzee Eigen plattelandskern heeft bij bevolking de voorkeur Slachtoffers aard verschuiving in Zuid-Korea liel en zijn git Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Toestemming per 1 augustus KIJKJE OP VISSERSDIJK DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lekkende tank Dorpenonderzoek Zeeland LEVEND GANZEBORD Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse Reaawéur M° Jd B^fdeVame''A96nda nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. IN DIT NUMMER: rllllStlgS tClVlVGOO^St Op Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. ZIERIKZEESCHE Vrijdag 6 augustus 1976 21ste jaargang Nr. 21939 NIEUWSBODE «AARfN OPQENOMEM (1797 - 1889) OUWERKERK. Passend in het ka- ding door de jeugd, was het ..Levend plek in het bos. Kan het mooier? der van een zinvolle vakantiebeste- Ganzcbord". een spel op een open (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Jeugd denkt dat de wereld met haar begint; ouderdom dat hij met haar ophoudt. Hebbel. Verwachting tot zaterdagavond: rustig zomerweer Droog weer met af en toe zon; zwak ke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; minima omstreeks 11 graden, maxima van 20 tot 25 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 15. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de tempei-aturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 aug. Zon op 5.13, onder 20.17 Maan op 19.00, onder 3.35 9 aug. Zon op 5.14, onder 20.16 Maan op 19.32, onder 4.45 Volle maan: 10 augustus. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 aug. 1.48 14.12 7.32 20.05 9 aug. 2.43 15.03 8.20 20.50 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor het komende weekeinde staat ons aangenaam zomerweer te wachten, door vrij zonnig en tempe raturen tussen 20 en 25 graden. Dit hangt samen met aanwezigheid van een hogedrukgebied dat zich van Ier land via de Britse eilanden oost waarts uitstrekt en dat via ons land en Duitsland naar Hongarije loopt. Het zorgt voor zeer warm zomer weer in zuidwest-Europa. In Frank rijk komen middagtemperaturen voor van 25 graden in het noorden tot 33 graden in het zuiden. In het binnenland van Spanje is het bij zonder heet. Veel plaatsen melden daar maximumtemperaturen van 40 graden. Ook de regenactiviteit in Europa is afgenomen. Het afgelopen etmaal viel er alleen nog wat regen in zuid- west-Finland, zuidwest-Noorwegen, in Denemarken en noordwest-Duits- land. De storing die in de Balkan- landen de afgelopen dagen plaatse lijk onweersbuien bracht, trekt weg naar de Zwarte Zee. maar best interessant. Dominant op deze foto de gebouwen van de be kende Houthandel D. C. de Vreugd. SEOEL, 6-8. Zeker 37 mensen heb ben vrijdagochtend het leven verlo ren door een aardverschuiving bfj Wandjoe, 200 km ten zuiden van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Als gevolg van zware regenval ging de aarde schuiven op een berg helling, waar een dienst werd ge houden in een kleine Boeddhisti sche tempel. De tempel werd mee gesleurd en onder aarde en steen bedolven. De meeste slachtoffers zijn vrou wen. woonmilieu, te weten de teruggang van het verzorgingsapparaat en de toeneming van het aantal tweede woningen. Eigen karakter Of echter een toeneming van de bevolking voor de veiligstelling van de plaatselijke basisvoorzieningen overal een haalbare zaak is, moet worden betwijfeld, aldus het rap port. Zo wordt er bijv. op gewezen dat bij integratie van kleuter- en lager onderwijs voor een basis school een leerlingental van ca. 40 a 45 een minimum is. Hiervoor zou thans voor een dorp een inwonertal benodigd zijn van ca. 450 minimaal. De vraag komt op, aldus het rap port, of het bij de huidige daling van het geboortecijfer mogelijk is alle plattelandskernen tot dit inwo nertal op te vijzelen. Los daarvan is er dan nog het feit dat een snelle groei van kleine plattelandskernen het eigen karakter van de dorpen zou aantasten, zowel in stedebouw kundig als in sociaal opzicht. Wat dit laatste betreft wordt ge wezen op bijv. de tegenstellingen die tussen vanouds aanwezige dorpsbe woners en nieuwingezetenen bestaan met betrekking tot de meest gewens te ontwikkeling van het dorp: dit onderzoek heeft (opnieuw) aange toond dat cerstgcnoemden meer voe len voor enige groei, terwijl de ande ren relatief meer een „bevriezing" voorstaan. ZIERIKZEE, 5-8. Per 1 augustus j.l. werd toestem ming verleend tie Clir. Huishoudschool voor Meisjes te Bruinisse te verplaatsen naar Zierikzee. De Bruse school komt onder viguer van de Ver. tot Instandhou ding van Chr. Schoolonderwijs te Zierikzee en wordt als zodanig onderdeel van een in de toekomst te ont stane Chr. Scholengemeenschap. De school zal worden ondergebracht in bij de Chr. Mavo-school te Zierikzee. Intussen blijft echter de school nog wei een jaar te Bruinisse. De aan- passing van de genoemde Mavo-lokalen vergt tijd, maar in de naaste toe komst zal het er toch van komen; een aanwinst voor het stedelijk scholen patroon van. Zierikzee en uiteraard een verlies voor Bruinisse. Zoals alles, ook op scholengebied. hebben stichting en bestaan van de Chr. Huishoudschool te Bruinisse een voorgeschiedenis. Een twintigtal ja- nr* 1 DEN HAAG, 6-8. Een delegatie van inwoners van Tiel heeft donder dag in Den Haag op verschillende ministeries een petitie aangeboden, waarin de betrokken bewindslieden wordt gevraagd te doen wat moge lijk is om de onbevredigende situatie rond de chemische fabriek Verdugt in Tiel op te lossen. ren geleden mocht aanvankelijk de Zeeuwse C.B.T.B. geen school voor nijverheidsonderwijs te Bruinisse vestigen. Geacht werd dat in de re gio genoeg mogelijkheden aanwezig waren tot het verkrijgen van huis houdelijk onderwijs voor meisjes. Toen er mogelijkheden kwamen, werd echter Bruinisse uitgekozen als vestigingsplaats en het gemeentebe stuur haastte zich de destijds als kultureel ontspanningslokaal in ge bruik zijnde oude chr. school aan de Schoolstraat'Poststraat te ontruimen. Er kwam nog een gebouwtje bij dat dienst had gedaan als kerkzaal aan het Beijersdijkje na de februariramp van 1953. Zo ontstond een noodbe huizing voor de Bruinisser school. Om nieuwe school Het was inderdaad een noodbehui zing en de C.B.T.B. kocht derhalve een stuk grond aan de Dorpsweg, om daarop een nieuwe school te bouwen, maar de scholenbouw werd beperkt, omdat huizen voorrang hadden. De vergunning bleef uit, hoewel deze jaar op jaar werd aangevraagd. Het was echter altijd nul op re kwest. Eerst in 1974 mocht een twee tal lokalen aan de Dorpsweg worden gebouwd, maar toen al was er het verlangen van het bestuur de school uiteindelijk te Zierikzee te vestigen. Dit verlangen werd nog sterker, toen er een samenwerking op onder wijsgebied met de Z.L.M. tot stand kwam. Verzoek Zo werd begin 1975 door de bestu- renraad van het Prot. Chr. Onder wijs in Nederland te Voorburg - na mens het bestuur van de Chr. School voor Nijverheidsonderwijs te Brui nisse - een verzoek ingediend de school na ar Zierikzee te mogen ver plaatsen, welk verzoek thans door de minister van onderwijs is ingewil ligd op grond van het betreffende artikel van de Wet op het Voortge zet Onderwijs. De verhuizing in de toekomst wordt hierdoor definitief en Bruinis se krijgt er dus weer een leeg schoolgebouw bij. ZIERIKZEE. Zo kijkt men niet vaak op de Vissersdijk te Zierikzee, een toch wat vergeten „kaai"-gedeelte, MIJN CHEN. De Italiaanse gezond heidsautoriteiten proberen volgens de Münchense arts en toxikologische medewerker van een ziekenhuis in die stad, Max Daunderer, de omvang van de gifcatastrofe in het Italiaanse Seveso te vergoeilijken en de hele zaak het liefst zo gauw mogelijk in de doofpot te stoppen. ROTTERDAM. 6-8. Op het terrein van de Shell-raffinaderij in Pernis is donderdagavond om kwart over tien de afsluiter van een tank met achtduizend ton ruwe olie defekt geraakt. Een deel van de olie - hoe veel is nog niet bekend - stroomde in de tankput die om veiligheidsre denen rond de tank is aangebracht. De in de tank achtergebleven olie is overgepompt in andere tanks. Volgens een woordvoerder van Shell zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd en bestaat geen gevaar voor de woonwijken in de omgeving. ROME. Italiaanse geleerden gaan proberen met behulp vxan ultravio lette straling het levensgevaarlijke vergif TCDD te vernietigen dat bij Milaan vier gemeenten chemisch heeft besmet. ZIERIKZEE, 5-8. Dezer dagen verscheen de rappor tage van het door de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland, het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en het Prov. Ophouworgaan Stichting Zeeland verriehtte zg. „dorpen-onderzoek": een onderzoek dat is gehouden onder bewoners van een 42-tal dorpen in Zeeland. Doel van het onderzoek is geweest inzicht te verkrijgen in de opvattin gen van bewoners van plattelands kernen over hun dorp. Als voornaam ste resultaten worden genoemd: a. Uit een negental zaken die voor het wonen op een dorp mogelijk van belang kunnen zijn, worden vooral winkels voor dagelijkse benodigdhe den, lagere school en openbaar ver voer belangrijk gevonden. Daar naast wordt er door velen grote waarde aan gehecht dat in het dorp een kleuterschool aanwezig is. b. Enige groei van de woonplaats wordt door de meeste inwoners als wenselijk beschouwd, vooral in de zeer kleine en gestagneerde kernen. Men legt daarbij waarschijnlijk ver band met het voortbestaan van ba sisvoorzieningen als lagere school en winkel voor dagelijkse benodigd heden. c. Voor ongeveer 80 procent van de ondervraagden gaat de woon plaatsvoorkeur uit naar hun huidige woonplaats. d. Over het verschijnsel van de tweede woningen wordt in meer derheid niet positief gedacht. Slechts zeer weinigen zijn van me ning dat het aantal tweede wonin gen in de dorpskernen moet worden uitgegroeid. De eigen plattelandskern is blijk baar voor velen een woonmilieu dat weliswaar voor verbetering vatbaar is, maar niettemin als woonplaats in vergelijking met andere woonmilieus de voorkeur heeft. De zinsnede „voor verbetering vatbaar" moet daarbij vooral wor den gezien tegen de achtergrond van een dreigende verschraling van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1