HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Syriërs en Palestijnen komen elkaar nader in Libanon De groenteprijzen Te gekke advertenties 5 BLIK DOOR HET WERELD Sint Bernhards- hond beet baas dood Rotterdam heeft nu ook zijn Surinamers Het akkoord tussen Syrië en de Palestijnen in Libanon kan makke lijk net zo'n vodje papier blijken als alle andere akkoorden die in Liba non haast nog eerder geschonden waren dan ondertekendMaar er is één verschil dat niet onbelangrijk is. De afspraak heeft wel betrekking op herstel van de vrede, maar be helst verder ook een soort gedrags regels zowel voor de Syriërs als de Palestijnen. In zekere zin heeft de PLO water in de wijn moeten doen. Ze had tevoren immers strak en stijf volgehouden dat met de Syriërs niet gesproken, laat staan onderhandeld zou worden voor deze hun troepen uit Libanon hadden teruggetrokken. Daarover wordt intussen niet meer gerept. Maar omgekeerd wint de PLO ook wel iets, want in de nieu we afspraak staat wel dal de Pales tijnen zich niet mogen bemoeien met de interne-Libanese zaken maar dat ze een recht hebben om vanuit hun tijdelijke verblijfplaat sen in Libanon hun strijd tegen Is raël voort te zetten. En dit is nu juist het punt waarop de misère is begonnen. De Palestij nen werden juist door die aanvallen op Israël een faktor in de Libanese politiek. Enerzijds ontstond er een groeiende afkeer jegens hen, omdat de Libanezen er niet voor voelden mede het slachtoffer te worden van de Israëlische vergeldingsakties die de Palestijnen uitlokten. Anderzijds groeide een bewondering en een ge roet van solidariteit met de Pales tijnen onder de voornamelijk Isla- mietische armere Libanezen. Zien hoe deze de wapens hanteerden om zich een eigen Islamietische staat te verwerven inspireerde tot po gingen om de toestand in Libanon ook te veranderen te hunnen gunste. Niet helemaal voelden deze Islamic- FRANKFORT. 3-8. Een 61-jarige oi'gelbouwer in een gemeente bij Aschaffenburg (Beieren) is aan de bijt wonden die zijn Sint-Bernhards- hond hem toebracht, overleden. Het dier had zijn baas plotseling aange vallen toen deze na een lange va kantie de kennel betrad. Tegen het slachtoffer gevonden werd. was het al doodgebloed na gegaan wordt of het dier dol was. ROTTERDAM. 2-8. „Rotterdam heeft nu ook zijn Surinamers. Er le ven er tienduizenden, en hun pro blem en zijn steeds groter geworden. (-) Op de West-Kruiskade, het ont moetingscentrum voor Surinaamse jongeren, kwam de heroïne.... (-) In september (1974) was de heroïne al tot vijand nummer 1 uitgeroepen. Er waren toen al zo'n 400 tot 500 ge bruikers op de Kruiskade. (-) De he roïne wordt nü gewoon op straat aangeboden. De Surinaamse jeugd is aan het witte monster overgele verd. (-) Het is verschrikkelijk als je langs een school loopt en beseft dat daar kinderen van twaalf jaar, die heroïne gebruiken. Als het zo door blijft gaan wordt het hier nog erger dan in de States". (Deze citaten zijn ontleend aan het „Witte Monster", een onlangs ver schenen boek van Mau Fabri, „streetcorner.worker" in het Kruis- kadekwartier. SAN JUAN, Porto Rico. Om zijn be drijf te beschermen heeft garage houder Efradm Ortiz een jonge leeuw aangeschaft. Bij een eerdere overval op zijn zaak werden zijn twee waakhonden gedood en werd voor vele duizenden aan machine rieën gestolen. Efraim verwacht nu alle goeds van zijn leeuw. ten zich wat achter uitgesteld in de merkwaardige staat.'inrichting waarin de banen angstvallig ver deeld werden tussen religieuze groe peringen waarbij de Chrl-ienen ~n ongeveer half om half de macht deelden met de Islamieten, terwijl ze getalsmatig al lang in de minder heid zijn. Bovendien is er alle socia- 1o reden voor de armen in Libanon om verzet aan te tekenen tegen de geweldige kloof die hier gaapt tus sen rijk en arm, waarbij niet hele maal toevallig in grote trekken hel verschil in welstand parallel loopt met het verschil in godsdienst. Afwenden van regering' Een hopeloze optimist overigens d>e gelooft dat de Syriërs en Pales tijnen nu ook eensgezind de vrede zullen herstellen Er is weer een "be- stand in de maak waarvoor men dit keer zelfs de instemming heeft va.i Chamoun, een minister die tot de voormannen behoort ran dc rechtse Christenen der falangebeweging en als zodanig tot dusver meer gesti muleerd heeft tot vechten dan lot stakat het vuren. Dc vraag is alleen of Chamoun wel in staat is zijn aan hang te dwingen tot opvolging van zijn bevelen om het vuren te stoken, aangenomen dat hij die geeft. Zoals ook te betwijfelen valt of alle Pa lestijnen luisteren naar dergelijke orders uil het hoofdkwartier van de PLO. De instemming van Chamoun kan evengoed een gebaar zijn om de So rters te laten zien dat de regering best meewerkt bij het stichten van vrede. Een gebaar dat nu meer no dig zou zijn dan tevoren, omdat het kontrakt met de PLO enigszins lijkt op een zich afwenden van de wet tige regering waarmee de Syriërs tot dusver uitsluitend zaken wen sten te doen. Nu hebben de Syriërs het ook meer over een bij elkaar komen van alle betrokken partijen inklusief de Palestijnen om tot een oplossing te komen - dat lijkt ook een beetje erop of de Syriërs het een beetje moe zijn om" vergeefs met de regering te overleggen die kenne lijk toch niets presteert. Een interessante voetnoot levert het Palestijns-Syrisch akkoord over de redenen van de misère in Liba non. Die is ontstaan als gevolg van het Sinai-akkoord dat Egypte met Israël sloot onder Amerikaanse pressie. De ware schuldigen zijn dus niet degenen in Libanon die sclve- ien maar de V.S. en Israël, voor wie zo lenig is dat hij deze redenering kan volgen. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. In de Verenigde Staten heeft zich het afgelopen jaar (1975) een daling voorgedaan in het sterftecijfer. Doordat ook het aan tal geboorten terugliep is de Ame rikaanse bevolking bezig te vergrij- zne. D:t blijkt uit de jongste demo grafische gegevens van het Federale Bux-eau voor de Statistiek in Wash ington. NEURENBERG. Drie onbekende mannen hebben bij een gedurfde overval op een postkantoor in het centrum van Neurenberg 67.000 mark buitgemaakt. SEVESO/ROME. Uit het door een giftige gaswolk besmette gebied rond het Italiaanse Seveso, by Milaan, zullen nog eens 1000 kinderen en zwangere vrouwen worden geëvacu eerd. Hiertoe hebben de Italiaanse gezondheidsautoriteiten besloten. CHOWCHILLA. De drie mannen die op 15 juli in Chowchilla, Cali- fornie, een bus met 26 schoolkinde ren ontvoerden, hadden een losgeld van vijf miljoen dollar (13,5 miljoen gulden) voor hun vrijlating willen eisen. Het is zover nooit gekomen, want de kinderen werden korte tijd later teruggevonden in een steen groeve op een stuk land dat eigen dom is van de vader van een der ontvoei-ders, de 24-jarige Fred Woods. LOVELAND. Reddingsploegen in Loveland, Colorado, hebben nu met helikopters degenen geëvacueerd die wilden vertrekken uil de canyon „Big Thomson" waar dil weekeinde 88 mensen verdronken toen na zwa- veregenvai een drie meter hoge „muur" van water omstond. Hon- derdvijfendertig huiseigenaren en kampeerders we gerden het gebied te verlaten. LISSABON. De Portugese kom- munisten hebben het regeringspro gramma dal de soc alislische rege- r ng-Soares bij het parlement in diende, verworpen terwijl twee an dere minderheidspartijen deta.k »n het dokument aanvochten. LONDEN. Scotland Yard meent met de arrestatie van 16 personen een belangrijke heroïne-bende le hebben opgerold die zijn hoofd kwartier in het centrum van Londen had maar voornamelijk in dc wijk Soho opereerde. RIO DE JANEIRO.'Brazil In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro d enen voor de rechtbanken zoveel zaken dat zij tw.nt;g tja ar r.oclig hebben om ze allemaal a te hande len. Naar van officiële zijde weid meegedeeld lopen in R'.o momenteel meer dan G.000 zaken. SINGAPORE. Per dag zijn het er tussen de 5 en de 10, elke maand tussen de 150 en 300 V etna mezen die er n slagen illegaal Zuid-V el- nam te ontvluchten. Ze betalen daarvoor met harde dollars. De prij zen schommelen, maar per man rijn ze minstens 100 dollar kwijt. Dil meldt de korresponden t van hel persbureau DPA vanuit Singapore. LONDEN. Duizend mensen hebben gezien hoe Enrico Sidoli werd ver moord en Scotland Yard kan er niet een aan bet praten krijgen. „Ik word misselijk als ik eraan denk dat die verachtelijke nozems tegen de wet worden beschermd", aldus recher cheur Harry Clexnent op de begrafe nis van Enrico. WASHINGTON. President Ford heeft woensdag de benoeming be kendgemaakt van de eerste Ameri kaanse neger tot bevelhebber van een vlooteenhcid. LOESAKA, ZAMBIA. De Bcn- guela-spoorweg, die Zambia en Zaïre verbindt met de Atlantische Oceaan- kust van Angola, wordt volgens een doorgaans goedingelichte zegsman in Loesaka op 9 augustus heropend met een plechtigheid aan de Zaïrees-An golese grens. TORONTO. De Nederlandse ploeg heeft tijdens de eerste dag van de Olympische Spelen voor gehandicap ten (de z.g. „Paralympics") in totaal tien medailles gewonnen. De zwem ploeg nam er daarvan zeven (vier goud en drie zilver) voor zijn reke ning. De finale van het tafeltennis bij de dames werd een volledig Ne derlandse aangelegenheid. PEKING. Een delegatie van voor aanstaande partijfunctionarissen en ministers, onder leiding van premier Hua Kwo-Feng,bezoekt 'momenteel het door zware aardbevingen 'getïö'f- fen noordoostelijke gedeelte van China. De delegatie is vei'deeld over drie ploegen die afzonderlijk de ste den Tangsjan, Tientjsin en Peking aandoen. PARIJS. President Valery Giscard d'Estaing is donderdag voor een offi cieel bezoek naar de Afrikaanse staat Gabon vertrokken waar hij in Libreville met zijn ambtgenoot Al- bert Bongo kwesties met betrekking tot Zuidelijk Afrika, de Franse En clave Djibouti en de noord -zuidoor log tussen geïndustrialiseerde en ontwikkelingslanden zal bespreken. Niet sproeien LONDEN, 4-8. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische am bassade in Londen op de vin gers getikt, omdat zij haar tuin had besproeid. Vorige maand werd bepaald dat men met hei oog op de grote droogte geen water mocht gebruiken voor het be sproeien van de tuin. Toen een Londenaar zag dat bij de Russische ambassade toch de sproeier aan stond, meldcle hij dit direkt bij het waterlei dingbedrijf. Daarop nam het „Foreign 0//ice" kontakt op met de Russen om hen te wij zen op het sproeiverbod. LONDEN. De uitgewezen voorma lige premier van Soedan, Al-Saddix Al-Nahrii. heeft woensdag op een persconferentie in Londen verklaard dat hij de verantwoordelijke man was achter de mislukte staatsgreep op 2 juli, naar aanleiding waarvan woensdagmorgen 81 mensen werden geëxecuteerd in Soedan. ROME. Premier Giulio Andreotti heeft woensdag het Italiaanse parle ment op do hooglo gebracht van zijn regeringsprogramma dat staat of valt bij de goedkeuring van de com munisten die van hun instemming zullen laten blijkeng door zich te onthouden van stemming. NAIROBI. In de Keniase hoofd stad Nairobi is woensdag het Ke- niaas-Ocgandees overleg op minis tersniveau begonnen dat moet leiden tot normalisering van de betrekkin gen tussen de twee buurlanden. MADRID. Het Madrileense tribu naal voor de openbare orde heeft woensdag de invrijheidstelling ge last van acht politieke gevangenen, de eersten die gaan profiteren van de door koning Juan Carlos afgekon digde partiële amnestie in Spanje. MONTREAL. Na afloop van de Oly'mp sche Spelen in Montreal heb ben nog twee mensen in Canada po litiek asiel aangevraagd een Roe meense atleet en een journalist uit Ethiopië. NEW DELHI. In twee ziekenhuizen in New Delhi zijn in de afgelopen elf maanden ruim honderdvijftig baby's door een virusinfectie om het leven gekomen. De besmettingshaard is tot nu toe niet gevonden.. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG G AUGUSTUS NED. I: Om zeven uur opent de TROS haar programma met De man van zes miljoen. Op een tentoonstel ling wordt een onbetaalbaar gouden beeld verwisseld mei een namaalc- beeld, hetgeen uiteraard kon flikten met zich meebrengt. Tegen acht uur begint de Slmonscoop, ue film rubriek van Simon van Collem, een rubriek die een indruk geeft van wal er achter de schermen van de filmwereld gebeurt. Simon van Collem heeft voor deze avond de akteurs Robert Redford en Dustin Hoffman weten te strikken, die de hoofdrollen spelen in de nieuwe speelfilm All the presidents men over het befaamde Watergale schandaal. Jan Theys presenteert vervolgens de muziekkwls Noem de Tjoen. Het spel, noem zo vlug mo gelijk de titels van de uitgevoerde melodieën, is best aardig om er thuis aan mee ie doen. Dit weekein de wordt in de hoofdstad van ons land het voetbaltoernooi Amster dam 701 gehouden. Dankzij de in spanningen van TROS Sport kan het kijkersvolk getuige zijn van een gedeelte van dit toernooi. Om even voor negen uur volgt een samen vatting van de wedstrijd Ander- lecht-Leeds United en na de afleve ring van Derrick een samenvatting van de wedstrijd Borussia Mön- ohenglaclbach en Ajax. Wat Derrick betreft die houdt zich bezig met een moord op een meisje, dat het liefje zou zijn geweest van een geleerde. Deze man schijnt echter nergens van beschuldigd te kunnen worden, totdat NED. II: De beste klimmers va. deze week op de nationale hitpara de z ijn te beluisteren in AVRO's Toppop. Ook in dit veelbeluisierde en bekeken programma aandacht voor nieuw plualwerk, dat kans maakt op een plaats in de top der tig. Na achten een ontmoeting met De onzichtbare muil. Dc zoon van een schoonmaakster zou ten on rechte achter de tralies worden ge zet. De onzichtbare Steve Austin is bereid de vrouw te helpen, maar ontdekt al snel dut de jongen ge heimagent is van een narkotika-bri- gade. In AVRO's Puzzeluur moeten de kandidaten hun kwaliteiten to nen in een memory-spel en in het oplossen van een kruiswoordpuzzel met cryptische elementen. Een pa nel bestaande uit Marijke Merckens, Ruud Ier Weijden, Ronnie Bierman en Jos Brink slaat de kandidaten terzijde. Na vijftig minuten aktua- liteiten van Televizier Magazine tenslotte een aflevering van JJelp een plant. Drie lastige klanten wor den op de voet gevolgd. VRIJDAG 6 AUGUSTUS NED. I: 18.15 Engels: 18.55 Jour naal19.05 De man van zes miljoen; 19.55 Simonskoop; 20.20 Noem de tjoen: 20.55 Amsterdam 701 voetbal toernooi; 21.35 Journaal; 21.50 Der rick; 22.50 Sport. NED. II: 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal: 20.25 De on zichtbare man: 21.15 AVRO's puz- zeluur: 22.10 Televizier magazine: 23.00 Help een klant. DEN HAAG, 4-8. Het prysverloop op dc Nederlandse groenteveilingen beeft de eerste helft van deze week een vrij wisselvallig beeld vertoond, zo blijkt uit mededelingen van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Bonen en andijvie deden ook nu nog en-ge guldens per k.lo, maar vergeleken met vorige week ging er bij snijbonen toch meer dan f 1,—- af, bij sperziebonen een paar kwar tjes, terwijl andijvie juist nog enige stuivers duurder werd. De gemiddelde veilingprijs van snijbonen gedurende de vorige week was f 5,36 per kilo tegen f 2,19 een jaar geleden. Deze week daalde hij, dankzij een stijgende aanvoer: maandag was de gemiddelde dag prijs f 4,41, dinsdag f 4,56, woensdag f 3,80. Sperziebonen, die vorige week gemiddeld f 4,58 kostten, te gen f 0,87 een jaar geleden, deden nu achtereenvolgens gemiddeld f 4,29, f 3,85 en f 3,99. Andijvie deed maandag, dinsdag en woensdag respektievelijk f 2,96, f 2,87 en f 2,69. De prijs ging dus omlaag, maar bleef toch boven het gemiddelde van vorige week, f 2,53 (tegen f 0,35 vorig jaar). Bloemkool Bloemkool werd duurder als ge volg van een dalende aanvoer, die vermoedelijk op zijn beurt een ge volg is van de onwaarschijnlijk hoge aanvoer van vorige week. Bloem kool bereikte voor vorige week al een topprijs van f 2,44 per stuk. Vo rige week ging dat omlaag tot f 1,73, altijd nog aanzienlijk meer dan de f 0.77 van een jaar tevoren. Maandag was er een dalinkje tot f 1,70, maar dinsdag en woensdag brachten weer verhogingen tot. res pektievelijk f 1,80 en f 1,87. Kropsla van de volle grond is, als gevolg van een tegenvallende aan voer, woensdag met f 0,87 per krop nog net iets hoger gekomen dan het weekgemiddelde van f 0,865 van vorige week. (tegen f 0,19 vorig jaar). Dit nadat de prijs maandag en dinsdag gezakt was tot respektieve lijk f 0,79 en f 0,76. Prei, vorige week gemiddeld f 1,31,' tegen f 0,52 een jaar geleden,, klom tot f 1,47 maandag en f 1,51 dinsdag. Woensdag ging hij dankzij een wat groterp aanvoer weer omlaag tot f 1.38. Waspeen blijft ruim beneden de gulden per kilo. Vorige week deed hij f 0,66 per kilo tegen f 0,65 vorig jaar, deze week a chtereenvolgens f 0.55, f 0,54 en f 0,61. KORTE BERICHTEN CTT HET BINNENLAND DEN HAAG. Zaterdag 7 augustus zal weer een oude overspanning van de Moerdijkbrug worden vervangen door een nieuw brugdeel. Het weg verkeer zal gestremd zijn van zater dagochtend half zes tot zondagoch tend omstreeks zes uur. SCHIPHOL. De Aviodome op Schiphol, waarin de permanente lucht- en ruimtevaarttenloonstelling is gevestigd, heeft dinsdagmiddag de honderdduizendste bezoeker van dit jaar begroet. ROTTERDAM. De stiptheidsaktie die technici van de afdeling signa lering en telekommunikatie van hel Rotterdamse gemeentelijke ver voerbedrijf (RET), sinds ondei'halve week uitvoeren, heeft dinsdagmid dag voor de eerste maal geleid tot vertragingen op de metrolijn. VLAARDINGEN. De Broekpolder in de gemeente Vlaardingen, die is opgespoten met slib uit de Rotter damse havens en de Nieuwe Water weg, bevat zoveel zware metalen, met name cadmium, dat er geen tuinbouw op mag worden uitge oefend. DEN HAAG. Het (overkoepelend) Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) heeft de regering gevraagd in de definitieve tekst van de rijks begroting voor 1977 een oplossing te geven voor de problemen, waarmee de bouwnijverheid heeft te kampen. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen1 te Nieuw-Lekkerland: J. P. Ver kade, Montfoort. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Arnhem: M. L. W. Sclioch. a.s. emeritus-predikant te Den Haag. die deze benoeming heeft aangeno men. Aangenomen naar Waarder (Z.-H.): A. P. Voets, kand., Bergam bacht, die bedankte voor Driesum, voor Haaften en voor Wilsum. Gereformeerde Kerken Benoemd tot predikant in tijdelij ke dienst (part-time) te Hengelo (O): W. J. Musch, a.s. emeritus-predi kant te KoIIumerzwaag, die deze benoeming heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te IJmuiden: A. J. Otter, Papendrecht en P. N. Ribbers, Den Haag. KOPENHAGEN, 4-8. De Deense ombudsman heeft de dagbladen in Denemarken opgedragen geen ad vertenties ie plaatsen waarin een vrachtwagen van een Zweeds merk wórdt geprezen om zijn stevigheid en betrouwbaarheid, nadat een der gelijk voertuig was gebruikt by een ontvluchting uit een gevangenis in Zweden. Volgens de ombudsman is deze reclame ongepast. De fabriek had deze reclame in Zweden en daarbuiten gelanceerd nadat drie weken geleden een be kende Zweedse misdadiger uit een gevangenis was ontsnapt. Hij kreeg daarbij hulp van vrienden, die met een vrachtauto van deze fabriek de gevangenispoort tegen de grond re den. 57 „Als ik er niet meer ben? Cor wil volgende maand trouwen. Ik kan dat niet weigeren, Jacob, maar wie moet er straks voor jou zorgen, als ik er niet meer ben?" Hij lachte enkel. „Maak er alsje blieft geen probleem van, zus, ik red me wel. Desnoods neem ik een huishoudster. Een oudere," voegde hij er knipogend aan toe. Ze zakte nog even op de stoel. „Dat jij nicl jaloers bent na al die tijd dat wij samenOmge keerd a's jij een ander genomen had en mij aan de kant gezelik zou ziek gev.'ordcn zijn van ellende." „Lieve kind, je bent gclukk g nog he'1 val jaren jonger dan ik. Je kunt met Cor nog een fijn leven sa men hebben. Wat voor toekomst had jc met mij'.' Vandaag of morgen ga ik mhrchien naar een bejaarden huis e vrouw schoot in weerwil van a'le; in dc lach. „Daar ben jij he lemaal geen type voor. Jij bent oer sterk en wordt misschien wel tach tig. Of nog ouder..." 15. Opa Lungoreis dronk uil zijn glas en keek de kr'ng rond. Behalve zijn k'nderen en aangetrouwde kinderen waren er enkele andere belangstel lenden, die naar zijn levensverhaal geluïsétrd hadden. Toen ze bleven zwijgen, besloot hij: „Trijntje heeft gelijk gekregen: vijfentachtig ben ik nu en ik voel me nog geweldig. Over de rest valt eigenlijk niet veel meer te vertellen. Zakelijk ben ik uitste kend geslaagd. Mijn kinderen zijn allemaal goed terecht gekomen. M'n heide dochters hebben knappe man nen en mijn zoon beeft een allerlief ste vrouw getroffen. Ik kan met dankbaarheid en voldoening terug kijken op mijn vijf en tachtigste verjaardag. Ik hoop nog vijf jaar te kunnen bijtekenen, zodat ik ook nog mijn negentigste verjaardag hier zal kunnen vieren." „Ja, die Trijntje Vennik... hebt u daarna nog wel eens van haar ge hoord, opa Langereis?" Het was een vreemde stem, die deze vraag stelde. De jarige draaide zijn hoofd om en zag een man staan, geleund tegen de wand, met een half leeg gedronken glas in zijn hand. Jacob Langereis keek naar de man. maar hij kon zijn gezicht niet voldoende onderscheiden, omdat hij enigszins in do schaduw stond. Toch kwam die stem hem bekend voor. maar in welk verband? In menig opzicht is mijn geheugen nog opperbest, maar ik kan niel dadelijk zeggen, wie die man is. Waarschijn lijk een van de nieuwe bewoners. „Trijntje," herhaalde de aange sprokene nadenkend, „dat was al heel gauw mis. Je snapt zoiets niet. Ik was vanzelfsprekend op hun hu welijk. Tenslotte was ze al die jaren mijn huishoudster geweest, niet waar? Twee dagen na hun huwelijk vertrokken ze. Met het vliegtuig. Ik heb ze zelf naar Schiphol gebracht, dat herinner ik me. Het was in fe bruari 1955; ik was net vijf en zes tig geworden. Twee maanden later kreeg ik een brief. Van Trijntje. Cor had haar in de steek gelaten. Zonder geld en zonder bron van in komsten zat ze daar. In een hotel in New York. Een smeekbede om hulp. Natuurlijk heb ik meteen telegra fisch geld overgemaakt naar de States. Voldoende voor een over tocht naar Nederland, ruimschoots voldoende. Ik telefoneerde naar dut hotel cn zei tegen de eigenaar, dat ik garant zon staan voor alk* kosten, door HENK VAN HEESWIJK die zij gemaakt mocht hebben. Ik wachtte en wachtte, maar al wie er kwam: geen Trijptje. Ik belde nog maals dat hotel cn kreeg toen te ho ren, dat ze hel geld had geïnd en was vertrokken. Waarheen dat wist de man natuurlijk niet. Ik in formeerde bij de KLM en andere luchtvaartmaatschappijen, maar ene mevrouw Trijntje Koster-Vennik stond op geen enkele passagierslijst vermeld. Zodat vast kwam te staan, dat ze niet per vliegtuig naar Ne derland is teruggekeerd. Of ze het per boot deed, weet ik niet. De Lloyd wenste geen inlichtingen te verstrekken omtrent de namen van de passagiers op dc vaart tussen New York cn Rotterdam. In ieder geval heb ik daarna nooit meer iets van haar gehoord. Ook haar broers hebben nooit meer een taal of teken van haar gehad. Ik vrees, dat ze in Amerika is gebleven en maatschap pelijk ten onder is gegaan. Heel naar en zielig, maar ik heb gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk was om haar le helpen." Zuster Robbertsen liep op de ja rige toe en zei: „Dat is een lang vc - haal geweest, meneer Langereis. In aanmerking nemende, dat dit een heel bijzondere en missclven v;e' enerverende dag voor u is. zou zeggen: Gaat u nu eerst een uurtje rusten, he? Daarna kunnen we op nieuw weer gaan feestvieren. Tl denk. dat uw kinderen hel er v'f eens mee zullen zijn." Jacob Langereis knikte en JTvar.i geholpen door dc verpleeg tc overeind. Terwijl hij in de richt !n: van zijn vertrekken liep, pa. -ce '"- hij de man, die hem de vraag ove Trijntje had gesteld. fworrff ven-oii:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5