HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS De gok van Juan Carlos 5 BLIK DOOR HET WERELD 33.000 kilometer per motorfiets Gifwolk Tiel menselijke fout De bloedmonsters in Tiel Politiehond vond gestolen bagage Na de benoeming van Adolfo Sua rez tol premier van Spanje is nogal wat teleurstelling geuit over koning Juan Carlos' metihode om van de Franco-staat iets te maken dat te recht democratisch genoemd kan worden. Waarom benoemt de vorst dan een figuur die op alle mogelijke manieren verbonden is geweest aan het oude regime? Het schijnt sommi ge der liberaal denkende ministers zozeer mishaagd te hebben dat ze er vrder niet voor voelen ipee te rege ren met deze premier. Maar Juan Carlos kan gelijk hebben gehad al is pas later vast te stellen of hij goed gegokt heeft of juist niet. Waarbij zijn troon eens de inzet kan blijken. Juan Carlos kan redeneren (lat hij met de oppositie, zowel de niet-com- munistische die min of meer open baar kan functioneren zij het nog amper in echte regeringszaken als de illegale communistischeslechts het probleem heeft dat het tempo van de democratisering als te langzaam worit gelaakt. Met de op vele posi ties van macht en aanzien verschans te Franco-garde heeft hij meer pro blemen: onder It en zijn er teveel die iedere verandering in democratische richting aanvoelen als een verraad jegens de idealen van Franco en een uitnodiging tot de chaos. De oppositie hoeft niet overtuigd te worden be halve dan van de noodzaak tot enig geduld, de oude garde moet geheel en al overtuigd worden. En door wie zal die zich makkelijker laten over tuigen dan door iemand die ze toch wel moeten beschouwen als iemand uit hun eigen kring. Als die zich in spant om iets te bereiken dan kunnen de orthodoxe franquisten niet al van tevoren een veroordeling uitspre ken - als Suarez iets verantwoord acht moeten ze op zijn minst eens overwegen of hij misschien niet ge lijk heeft. Koninklijke gok Het risico dat in deze gedragslijn schuilb is dat het wel eens langer kan duren om de weerstand rechts legen democratisering weg te nemen dan vooral links aan geduld kan opbren gen. Maar juist door de machtsver houdingen zoals die bestaan in Span je kan Juan Carlos met enige grond het gevaarlijker achten tegen een goed georganiseerde rechtse weer stand op te moeten boksen met een staatsbestel vol onivennige en oner varen democratische functionarissen dan omgekeerd de linksere elemen ten wat langer in toom te houden terwijl hij het rechtse bolwerk' ver zwakt. Dat is ook de gok in de ko ninklijke keuze van een premier - niet de figuur van de premier die in zijn redevoeringen de indruk vestig de inderdaad, zo niet uit innerlijke overtuiging dan toch wel omdat hij daartoe is aangesteld door zijn ko ning, te willen werken aan democra tisering, mits de vrijheid en de orde hand in hand gaan. Waarmee hij on getwijfeld de moeilijkste balanceer- opgave noemde die hij mag proberen uit te voeren. Flitsen uit het buitenland BERN. De Zwitserse politie is sinds zondag extra op haar hoede naar aanleiding van een bericht dat dissidente Palestij nen commando- aanvallen in Westeuropese landen zouden kunnen ondernemen om het mislukken van de kaping van een Frans verkeersvliegtuig door pro- Palestijnse elementen te wreken. NAIROBI. In Oeganda zijn twee Britten gearresteerd. Volgens diplo matieke kringen bestaat er nu grote vrees voor de veiligheid van de bij na 300 overige Britten in het land. JERUZALEM. Arabische winke liers op de door Israël bezette wes telijke oever van de Jordaan hebben hun zaken gesloten uit protest tegen het invoeren door Israël van b.t.w. van acht procent op alle goederen met uitzondering van fruit en groen ten. TOKIO. In Takamatsoe, op het Ja panse eiland Sjikokoe, zijn twee treinen met dagtoeristen op elkaar gebotst. Meer dan tweehonderd per sonen werden gewond, van wie ze ventien ernstig. TURIJN. De Italiaanse politie heeft documenten gevonden van plannen tot het ontvoeren van poli tici, o.w. senator Umberto Agnelli, broer van de direkteur van Fiat, en een poging tot ontsnapping uit de ge vangenis van Turijn. Dit hebben verscheidene Italiaanse kranten zon dag gemeld. Het •polUie-apparuat zul voor de orde moeten zorgen bijvoorbeeld als ergens Spanjaarden wat meer voor schot op dev vrijheid nemen dan de regering al heeft verstrekt. Hoeveel kan dan precies gebeuren zonder kwalijke gevolgeii, is dan het pro bleem. Teveel geweld en de regering wordt uitgekreten voor precies het zelfde Franco-gespuis als vroeger. Te weinig en Suarez kan het wel ver geten de oude garde mee te krijgen die zijn 'bangste voorgevoelens van chaos door democratie bevestigd zal zien. Er is ergens daartussen waar schijnlijk een houding die precies goed is, maar niet alleen is die moei lijk voor tc schrijven - die is ook uitermate moeilijk uit te voeren: één tc harde knuppelslag of één ongeluk kig schot is genoeg om alle aanzien van Juan Carlos voorgoed te verzie ken. Hoe goed de zenuwen zijn van zomaar een politieman ergens in één of andere Spaanse stad kan beslis send zijn of hij zijn troon houdt of niet. MADRID. De extreem-linkse „an tifascistische verzetsgroep van de eerste oktober" heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor bomaansla gen van zaterdag in vijf Spaorue steden. In Sevilla kwamen twee van de aanslagplegers bij de explosie om. ROME. Italië, dat, in verband met de ontsnapte gifgaswolk in Seveso al bijstand had gevraagd van Ame rikaanse en Britse deskundigen, heeft nu ook de hulp ingeroepen van Vietnam. DAMASCUS. In politieke kring in Damascus verwacht men geen ver andering in de Arabische en inter nationale politiek van Syrië door de regeringswisseling. President Hai'ez Assad aanvaardde liet ontslag van premier Mahmoed Ajoebi en ver zocht een gewezen premier, generaal- majoor Abdoel Rahman Chleifawi, een nieuwe regering te vormen. TOKIO. Japan en Cambodja heb ben officieel diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt tijdens een plech tigheid in Peking die werd bijge woond door hun wederzijdse diplo matieke vertegenwoordigers in Chi na. Dit heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Tokio meege deeld. SALISBURY. Premier Ian, Smith van Rhodesië heeft de blanken die van plan zijn het land te verlaten gevraagd zich nog eens te bedenken. In een in Salisbury gepubliceerd vraaggesprek zei hij alle vertrouwen te hebben in de toekomst van het land. MEXICO-STAD. De 13-jarige zoon Manuel van de Mexicaanse senator Emilio Gonzalez is door gewapende mannen ontvoerd in de Mexicaanse kuststad Tepic. Dit is pas zaterdag door de politie in Mexico bekend gemaakt. De ontvoei'ders eisen een losgeld van 80.000 dollar (ongeveer 215.000 gulden). BEIROET. De evacuatie van ge wonden uit het al meer dan één maand belegerde Palestyrtse vluchte lingenkamp Tall el Zaatar by dè Li banese hoofdstad Beiroet zal van daag (dinsdag) beginnen. Dit heeft de vertegenwoordiger van de Arabische Liga Hassan Sabri Kholi gezegd. LOVELAND. Het aantal doden als gevolg van de overstroming zondag in de Rocky Mountains in Colorado, waar zich na hevige regenval een vloedgolf door een kloof stortte, is tot zeker zestig gestegen. Er zijn 250 gewonden langs de rivier de Big Thompson. BAHREIN. De president van de Verenigde Arabische Emiralen, sjeik Zaid Bin Sultan, heeft verklaard dat hij er niets meer voor voelt dit ambt te continueren wanneer zijn eerste termijn in december afloopt. BEIROET. De Maronitisch bis schop van de Zuid-Libanese stad Si- don, mgr. Ibrahim Helou, is in deze stad door gewapende elementen ont voerd. Dit is vernomen in kringen van het Maronitisch bisdom (katho liek) en bevestigd door zowel falan- gistische als progressieve kringen in Beiroet. GRAZ. Vier mensen zijn om het leven gekomen toen het vliegtuig waarin zij zaten, een Beechcraft, bij Gscheid in de Oostenrijkse provin cie Stiermarken neerstortte. Het toe stel was op weg van Klagenfurt naar Wenen in een onweersbui terechtge komen. SCIIIPHÖL. 2-8. Na een reis per motorfiets naar Australië is het echtpaar Paul (35) en Miriam 30) Roclofsen in z(jn woonplaats Amsterdam teruggekeerd. In ruim een jaar legden zU ongeveer 33.000 kilometer af op hun nieuwgekochtc motorfiets, die van tc voren in de Pyreneeën was uitgeprobeerd. Op 9 juli vorig Jaar begon het echtpaar op de verstevigde motor fiets aan hun reis die hen via oost-Europa, Turkije, Iran. Afghani stan, Pakistan, India, Nepal, Maleisië en Indonesië naar hun familie in Australië zou leiden. Het echtpaar bleef in totaal ruim 12 maan den weg. Dc reis zelf duurde elf maanden. Na enkele weken rust bjj de familie in Australië verkochten Paul gymnastiekleraar) cn Miriam (lerares handenarbeid) hun motorfiets. „Dat was een pUnljjk moment. We waren er tenslotte aan gehecht geraakt", vertelde het echtpaar zaerdagmorgen bU rijn terugkeer op Schiphol. Onderweg, in een vliegtuig van Australië naar Nederland, hadden *y plannen gemaakt voor een nieuwe reis. eveneens per molorflets over enkele Jaren willen zij vla Afrika naar Australië „brommen". WENEN. De instorting van dc rijksbrug over de Donau in Wenen heeft zondag toch een mensenleven geëist. Het is de bestuurder van een bestelauto die bij de instorting in het water werd gesleurd. Dc auto met het stoffelijk overschot van dc 22-jarige man werd maandagoch tend gevonden. MADRID. Zondagochtend is in de CarabanChel-gevangenis in Madrid een opstand van niet-polilieke ge vangenen geëindigd. TEHERAN. Een Zuidkoreaans vrachtvliegtuig van het type Boeing 707 is maandag kort na zijn vertrek van de luchthaven van de Iraanse hoofdstad Teheran neergestort. De vijf bemanningsleden kwamen daar bij om het leven.' PARAMARIBO. In Paramaribo heeft een 38-jarige vrouw van Hin- dostaanse afkomst na een ruzie met haar man zichzelf overgoten met petroleum en in brand gestoken. Met ernstige brandwonden werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij later aan haar verwondingen over leed. JERUZALEM. Minister van defen sie Sjimon Peres van Israël heeft Egypte beschuldigd van schending van het interim-akkoord van 1975 met Israël door extra soldaten te stu ren naar een zone langs het Suezka- naal, waar het aantal militairen bij genoemd akkoord beperkt is. PEKING. Zondag is de evacuatie begonnen van vrouwen en kinderen van in Peking wonende buitenlan ders, voornamciyk funktionarissen van ambassades en andere diploma tieke vertegenwoordigingen, met het oog op de door de Chinese autoritei ten voorspelde nieuwe aardbeving die de komende dagen wordt ver wacht. TEL AVIV. Vijftig Libanezen wer- leen bij een sigarettenfabriek in het noorden van Israël, niettegenstaan de dreigementen die zij zondag had den gekregen van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie. KOPENHAGEN. De Deen Jan Joergensen is zondag om het leven gekomen bij een motorspeedway- wedstrijd in Kopenhagen. Joergen sen verloor de controle over zijn machine, botste eerst tegen een vlag- gemast en vervolgens tegen een hoogspanningsmast. Hij werd 31 jaar. CAIRO. President Sadat van Egypte heeft maandag een decreet getekend dat de verkoop van alco hol beperkt tot toeristische gebieden. Het is een herziene versie van een eerder besluit dat alle verkoop van alcohol aan Egyptenaren verbood. TEL AVIV. Israëlische soldaten hebben maandag verhinderd dat 50 rechtse joden hun tenten opsloegen bij Jericho op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. TOULOUSE. De Franse douane heeft 65 kilo hasj aangetroffen in de kampeerauto van de 20-jarige Ne derlander G. W. De man is gearres teerd. Volgens de Franse douane had de Nederlander de hasj in Marokko gekocht en was hij via Spanje en Frankrijk op doortocht naar Neder land. WENEN. President Nicolae Ceau- sescu van Roemenië is maandag in de Sowjet-Unie aangekomen, naar politieke waarnemers aannemen om het geschil over Moldavië uit de we reld te helpen. Officieel is in Boe karest meegedeeld dat de president een deel van zijn vakantie in de Sowjet-Unie doorbrengt als onder deel van een vriendschapsbèzoek. PARIJS. Franse fruittelers die in de afgelopen week al door spectaku- laire acties op grote wegen hun gramschap over goedkope importen gelucht hadden, hebben in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw toegeslagen. T1ÉL, 1-8. Volgens directeur drs. M. F. Wagenaar van het Tielse chemi sche bedryf Verdugt is de uitstoot van natrium-arscniet het gevolg van een menseiyke fout geweest. Aangenomen wordt dat de lozing van het giftige spul zeker een aan de gang is geweest. Pas toen personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst het verdorren van de aangrenzende beplanting opmerk te, is alarm geslagen. Het is nog niet bekend hoeveel van het middel naar buiten is gekomen. Evenmin valt nog iets te zeggen over de oorzaak van de produktiefout. Het verdelgingsmiddel blijkt in de zogenaamde dampfase naar buiten te zijn gekomen. Dit is een erg gevaar lijke vorm van ongewenste lozing. Het inademen van 3 a 5 gram door een volwassen persoon van 70 kg kan misselijkheid opleveren en zelfs le vensgevaarlijk zijn door het optreden van niervergiftiging, zo werd gezegd. DEN HAAG, 2-8. Van de 38 bloedmonsters van omwonenden van de chemische fabriek Verdugt in Tiel, genomen na het ontsnappen van het giftige natrium-arseniet, zijn er tot nu toe 23 onderzocht. Dc uitslag geeft geen roden tot onge rustheid. zoals zaterdag al kon wor den gemeld na het analyseren van twaalf monsters. Slechts in één geval blijkt sprake van een zeer lichte arseenverhoging. De betrokkene behoeft echter niet te worden behandeld, aldus het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Minister Vorrink zal naar verwachting woensdag het eindrapport worden aangeboden. NEURENBERG, 2-8. Een Neder lands gezin dat op terugweg van vakantie 's nachts bij Neurenberg wal ging slapen, heeft het aan de politiehond Condor te danken dat hel weer in het bcz't kwam van zijn gestolen bagage. Onbekenden hadden vijf koffers van het bagagerek op de auto ge haald, waarin goederen ter waarde van 2500 gulden zaten. Men bemerk te het verlies in de vroege ochtend. De politie werd gewaarschuwd en Condor vond al gauw de koffers in een bos in de buurt. De dieven had den genoegen genomen met een he renkostuum cn wat ondergoed. Hun spoor leidde naar de autobaan. Ver moedelijk hebben ze liftend hun weg vervolgd. 1Vut biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 4 AUGUSTUS NED. I: Voor de jeugd is vanmid dag aardig wat te beleven op de beeldbuis. De kinderpret begint om half vier met de interessante na tuurfilm Vogelleven in groepsver band, over de samenhang van landschap en J'auna. Zo komen on der meer Ier sprake de struisvogel als bewoners van de steppe en de specht als bewoner van het boj. !.a de poppenkastvoorstelling over He- demar de straatzanger vertelt Ju dith Bosch 1het verhaal over hel jongetje Tommie die een cake bakt. Als oók hel sprookje De reus die huilde voorbij is, volgt tenslotte een van de kostelijke avonturen van de zwerver Swiebertje. Voor de verjaardag van Saartje lüil Sioieb een kadootje kopen, maar het ver velende is dat hij geen gelei heeft. De EO begint om zeven uur met de Amerikaanse dokukmeniaire In God we trust, handelend over de reli gieuze geschiedenis van de V.S. Daarna de Amerikaanse speelfilm Dc vluchteling, Ed Nelson speelt in deze film een geslaagde industrieel met een leidinggevende funktie. Diens zoon heeft het niet op de ak- tiviteiten van zijn vader omdat die liggen op het terrein van de kern energie. Een levensgroot konflikt Lussen de vader en de zoon is on vermijdelijk. Na het EO-programma volgt nog een uitzending van Pano- ramiek, waarin achtergrondinfor matie wordt gegeven op gebeurte nissen in het binnen- en buitenland. NED. II: Na een aflevering van de IKON-rubriek Jouw wereld, mijn wereld over een moeder van twee kinderen die na haar scheiding een andere man heeft leren kennen waar ze mee trouwen wil), volgt de wekelijkse rubriek Kenmerk. Vero nica op het IJsselmeer, dat is de ti tel van de ruim twee uur durende totaal programma van de VOO, dat om half negen begint. Hel wel en wee van het IJsselmeer, vroeger hei jachtterrein van vele vissers in ons la/nd, wordt uitvoerig belicht in dit programma. Centraal staat hel 14.000 inwoners tellende Volendam. En als dat het geval is dan ligt het voor de hand dat de Volendamse popgroep The Cats van de partij zullen zijn. Maar Veronica biedt meer op vocaal en instrumentaal ge bied, zoals het optreden van de Dizzy Man's band, de Goerg Baker Selection, de groep LiLcifer en het Volendams Operakoor. Mogelijk wordt ook de schijnwerper gericht op de Volendamse voetbalklub. De laatste vijftig minuten besteedt de VOO aan een aflevering van Stars- ky and Hutch. Huurmoordenaars dienen een bendeleider om zeep te brengen. Daarbij hebben ze de hulp van een serveerster nodig. Door toe val komen Starsky en Hutch achter de plannen. Zondag 8 augustus, 19.30 uur. Ned. I: Ver van de woelige wereld. Julie Christie als Balhsheba in deze Engelse speelfilm. WOENSDAG 4 AUGUSTUS NED. 1: 15.30 Ecologische groepen vogels; 16.00 Poppenkast16.30 Tommy en zijn vriendjes; 16.25 Japans sprookje; 16.40 Swiebertje; 18.55 Journaal; 19.05 In God we trust; 19.55 Film De vluchteling; 21.35 Journaal; 21.50 Panoramiek. NED. II: 18.55 Journaal; 19.05 Jouw wereld mijn wereld; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.30 Do- kumentaire-muziekprogramma ver leden, heden en toekomst van Vo lendam; 23.00 Starsky and Hutch. DONDERDAG 5 AUGUSTUS NED. 1: Voor de nog steeds va kantievierende jeugd vertoont de VPRO om twee uur het spektaku- laire optreden van een groep akro- baten uit China. Daarna een Russi sche tekenfilm van een man op een verlaten eiland, die gevolgd wordt door de humor van de komieken Laurel en Hardy. De dikke en de dunne trekken er met een kampeer wagen op uit. De VPRO maakt plaats voor de EO na twee satiri sche tekenfilms over een fictieve filosoof en een overvolle wereld. Van de EO hebben de kijkers het programma Van hart tot hart te verwachten, met o.a. een filmpje over het riviertje Linge, een repor tage over een bejaardenreis en een optreden van Gert en Hermien. Om zeven uur opnieuw de VPRO mei een aflevering van Monty Python. In de serie Strijd, de reeks over mensen die voorop gelopen hebben in de arbeidersbeweging, wordt ver volgens aandacht gevraagd vbor de 73-jarige Amsterdamse anarchist Wim Wessels. Daarna volgt een halfuurtje met herinneringen aan veelbesproken shows. Na half tien is het weer de EO op deze zender. Twee programma's: een optreden van de Duitse pianiste Li Stadel- mann in de rubriek Ars Musica en de rubriek Kerk en Theologie, met aandacht voor de religie in de eerste eeuwen in Noord-Afrika, NED. II: Een kostelijk hoofdge recht vanavond bij de VARA: de. vier jaar oude Engelse speelfilm The triple Echo (de Deserteur). In de hoofdrollen Glenda Jackson en Oliver Reed. De vooravond is gere serveerd voor Film-blik. Naast een tekenfilm van Pink Panther en een slapstickfilm ook het gefilmde o ge treden van de soul-zanger James Brown. Als na het journaal van acht uur Koos Poslema en zijn Ne derlands Elftal een aantal aktuele zaken de revue hebben laten passe ren begint de speelfilm De Deser teur. Deze film, gebaseerd op het gelijknamige boek van H. E. Bates, speelt zich af op een afgelegen boer derij op het Engelse platteland. Dear woont de eenzame Alice Charles- worth. De jonge vrouw, wier ecl't- genoot in krijgsgevangenschap is. ontmoet in de herfst van 1942 een ar- tillist. Als een idylle groeit besluit deze militair te deserteren, en bij dc vrouw onder te duiken. De man moet zich wel in vrouwekleren ste ken. Een brute sergeant wordt ver liefd op deze pseudo-vrouw en als deze de vermomming ontdekt leidt dit tot tragische situaties. Tot slot de rubriek Achter hei nieuws. DONDERDAG 5 AUGUSTUS NED. I: 14.00 Chinese akrobatev- groep; 15.00 Laurel en Hardy én drie tekenfilmpjes: 16.00 Ven hart tot hart: IS.55 Journaal; 19.05 Mon ty Python flying circus; 19.40 Strijd; 20.30 Compilatie van Van Oekel-shouzs; 21.35 Journaal; 21250 Ars Musica; 22.10 De Bijbel. NED. 11: 18.55 Journaal; 19.05 Film-blik; 20.00 Journaal; 20.25 'Ne derlands elftal; 20.55 Speelfilm Triple Echo; 22.25 Achter het nieuws. 56 Geleidelijk aan breidde Jacob Langereis zijn zaken uit. Er kwam zo nu en dan een nieuwe stichting in een der provinciesteden, want zijn streven was om op de duur in het gehele land zijn goedkope zaken te openen. Zijn staf personeel moest hij telkens weer vergroten, want hoe vol energie hij altijd nog was, zijn leeftijd verloochende zich niet en steeds vaker moest hij tot zijn ergernis vaststellen, dat er grenzen waren aan zijn uithoudingsvermo gen, die enger begonnen te worden. Tot voor kort maakte het voor hem niets uit om in één dag van Alk maar naar het Roergebied te reizen, daar een bespreking te hebben of bestellingen te plaatsen cn dan weer terug te gaan naar de Kaas stad. Dik zeshonderd kilometer op één dag in zijn Mercedes. En soms nog meer. Pas in 1954, toen hij viel en zestig jaar was geworden, besloot hij een chauffeur in dienst tc ne men. Die voortaan overal met hem meeging cn hem achter het stuur afloste, als dat zo in Jacobs kraam te pas kwam. Tenslotte had hij daar helemaal vrede mee, want als er een ander achter het stuur zat. kon hij zich in de komfortabele kus sens ontspannen. Thuis had hij problemen met zijn zoon, die met de hakken over de sloot zijn Mulodiploma had gehaald, maar er verder de brui aan gaf om door te leren. Dat gaf wel eens hef tige woordenwisselingen, want Ja cob had zijn 'enige zoon bestemd als opvolger. Al zag hij dat nog niet he lemaal zitten, want tot nog toe had hij nog niet veel kommerciële kwa liteiten bij zijn zoon ontdekt. Inte gendeel. Tot Jaap junior in militai re dienst moest. Wat misschien voorlopig dc beste oplossing was. dacht Jacob, want nu Is hij zeker zestien maanden onder de pannen. Daarna zien we wel weer. In 1954 stierf Ellie, nog vrij on verwacht. De laatste paar jaren kwam Jacob zelden in Bakkum, om de eenvoudige reden, dat niemand meer door haar herkend werd, zelfs niet haar kinderen. Dus had het in feite weinig zin. De vrouw scheen zich het beste te voelen in haar enge wereldje, dat ze schijnbaar om zich heen had opgebouwd, bewust of onbewust, wie kon dat met ze kerheid zeggen? Toen Jacob haar in de kist zag liggen, negen en vijftig jaar oud. realiseerde hij zich; ik heb toch van haar gehouden. Ze was de moeder van mijn kinderen. Maar ze was al tijd enigszins eigenaardig en die vijf oorlogsjaren hebben haar helemaal geen goed gedaan. Ben ik ergens te genover haar tekort geschoten? Het moet haast wel, maar ik weel niet in welk opzicht. Na de eenvoudige begrafenis ging het leven weer normaal verder. Antje zat nu in een advokatenbu- rcau en ging zich specialiseren op civiele zaken. Greet hoopte deze zo mer met haar studies klaar te zijn. Jacob bad al beloofd, dat hij haar aan geld zou helpen om een eigen praktijk als kinderarts te beginnen. Nee. mol zijn beide dochters had hij geen problemen. Maar met Jaap ju nior Tot zijn grote verbazing vertelde Trijntje Vennik op een winterdag in het begin van 1955. dat zc ging trou wen. Jacob was die dag enkel heen cn weer naar Utrecht geweest om daar te kontrolercn hoe de stand van zaken was. Dus was hij in de middag weer thuis. Trijntje bracht hem thee en koek en ging tegenover hem zitten. „We kennen elkander al maanden, Jacob. Hij komt uit onze slrcck: Kolhorn. Ik nntmocttc hem een keer in dc stad. Zo is het eigen lijk aan gebleven. Hij moet binnen kort naar Amerika hij is employ*- door HENK VAN HEESW1JK bij de Shell - en daarom wil hij trouwen. Ik houd van hem. Kan ik dat weigeren, Jacob?" Jacob begreep haar onmiddellijk. Als ik zeg; vergeet hem maar. dan trouw ik met je. laat ze hem zeker in de steek om met mij naar het stadhuis te gaan. Maar ik pas er voor. Om eerlijk te zijn. begon ze me al een poosje te vervelen. Ten slotte ben ik bijna vijf en zestig. Dus knikte hij enkele malen en ant woordde: „Heel verstandig. Neem hem eens een avondje mee. he? Als ik thuis ben. Benieuwd naar je keus. Dat is vast een schaap met vijf poten. Of vergis ik me?" Ze bloosde en z.ci: „Hij is erg lief. Ik hoop. dat je het kunt begrijpen, Jacob." „Allicht, zus. Jc bent ook cehl nog dc moeite waard; ik weet het, want ik kan er over oordelen." Toen bloosde zc nog dieper, orp- dat ze begreep, wal hij hiermee be doelde. Cor Koster, dc vlam van Trijntje, die een avond in huize Langere's vertoefde, bleek dc zoon van on behoorlijk gesitueerde boei- te zijn uit dc Noordoostpolder. Hij had ge studeerd en zou nu voor dc Shell uitgezonden worden. Voorlopig naar Amerika, maar in de naaste toe komst wellicht naar Curasao. Jacob kreeg een goede indruk van de man. die jaren jonger bleek te zijn dan Trijntje, maar dat was tenslotle zijn zaak. Toon Cor Koster 's avonds uitge leide was gedaan door zijn aan staande vrouw en ze daarna terug- keerde in de salon, waar Jacob noc een borrel voor zichzelf inschonk, vroeg ze: „Hoe moet dal nu met jou. Jacob?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5