EERSTE VERSLAG STICHTING NIET- GEHUWDE MOEDERS IN ZEELAND Groenteprijzen hadden tendens wat te dalen Onbekende beschaving ontdekt Cuba en Angola Kissinger doet beroep op Zuid-Afrika „Dflen of sterven" Lotto en toto in Bondsrepubliek Steen door schilderij Geen BTW-verhoging per 1 oktober? IJselmeerpolders hebben landdrost Oost- en Geen licht in koffermoord West-Duitsland „Stoppen met roken" Wat doet de aardappel Belgen hamsteren (blik) groente in Nederland Z1ERIKZEE, 2-li. In april 1972 werd opgericht de Stichting voor uicl-gchuwdc moeders in Zeeland, die zich ten doel stelt de deskundige hulpverlening aan de niet-gehuwde zwangere vrouw, de alleenstaande ouder en zijn haar kind en verder aan allen die bij deze situatie betrokken zijn. Deze week verscheen het eerste verslag over de werkzaamheden van deze nieuwe stichting op het gebied van maatschappelijke dienstverle ning. Omdat het het eerste verslag bctrel't wordt het verslag niet alleen beperkt tot cijfers en enige toelich ting, maar worden ook de motieven die hebben geleid tot de oprichting van de stichting genoemd. Wat het ontstaan betreft wordt er op gewezen dat Zeeland lange tijd op het gebied van de ongehuwde moe derzorg „een witte vlek" is geweest op de Nederlandse kaart. Het bureau Moederhulp Breda trachtte zoveel mogelijk ook de belangen van de Zeeuwse ongehuwde moeder te be hartigen. Maar de hulpverlening werd aanzienlijk bemoeilijkt door de afstand tussen de woonplaatsen van de kliënten en het bureau in Breda. Hoewel in vergelijking tot de rest van Nederland het absolute aantal buitenechtelijke geboorten in Zee land vrij laag is, achtte een speciaal gevormde werkgroep toch voldoende redenen aanwezig om tot de oprich ting van een stichting voor niet- gehuwde moeders te komen. Deze kategorie van hulpzoekenden vraagt een eigen deskundigheid en ervaring. Doel Het bureau van de Stichting nict- gchuwde moeders in Zeeland heeft tot doel, naar mogelijkheid, een reële hulp te verlenen aan de niet-gehuw de moeder, alleenstaande ouder en diens kind en alle verder daarbü be trokken personen. Niet alleen de zwangerschap opzich of het niet gehuwd zijn, maar juist de kombinatie van beide omstandig heden schept een situatie, die voor de betrokkenen veel vragen kan op roepen, die van medische, sociale, psychologische en jurydische aard kunnen zijn. Er wordt een zo reëel mogelijke hulp verleend. Dit houdt in dat de nood in zijn komplexiteit wordt on derkend, om aansluitend de kliënte te helpen inzicht te krijgen in haar eigen probleemsituatie en waarbij zij voorgelicht wordt omtrent mogelijk heden en er samen naar een oplos sing wordt gezocht. HILVERSUM, 2-8. De NOS-infor- matierubriek Panoramfek zal zich woensdagavond bezighouden met de problemen van honger en armoede in de wei'eld. Hiertoe wordt een sa menvatting van de BBC-documen- taire „Delen of Sterven" vertoond. De oud-directeur-generaal van de landbouw en voedselorganisatie van de V.N. (S.A.O.) dr. A. Boersma, zal hierbij commentaar geven. MAINZ, 2-8. Ruim de helft van de bevolking van de Bondsrepubliek Duitsland doet mee aan het spel van de lotto en de toto waarvoor op een deelnemingsbullelin een aantal cij fers moeten worden ingevuld in de hoop dat zij bij de loting zullen worden getrokken, ruim eenderde van de Westduitsers geeft zich re gelmatig aan dat spel over, aldus de „Deutsche Forschungsdienst". BROUWERSHAVEN. De zo geslaag de Braderie te Brouwershaven werd open geredendoor burgemeester A. P. Schouwenaar, die gebruik maakte van een zware „Harley"-mo tor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Stichting heeft- van het Kon. Juliana Fonds een toezegging en van het Ned. Comité voor Kinderpostze gels giften ontvangen waardoor de start van het bureau mede werd mo gelijk gemaakt. De personeelskosten en de apparaatskosten worden door het ministerie CRM gesubsidieerd voor 95 °/u. Een aanvullende subsidie wordt verstrekt door de provincie Zeeland. De exploitatie is sluitend dankzij giften en subsidies. Werkzaamheden Van mei tot en met december 1974 hebben zich 19 kliënten bij het bu reau gemeld. Op 31 december 1974 waren nog 9 kliënten in behande- In 1975 wendden 18 kliënten zich tot bureau: 15 in verband met zwanger schap; 2 in verband met alleen staand ouderschap en 1 gescheiden vrouw. Op 31 december 1975 waren nog 17 kliënten bij het bureau in be handeling. Verwijzingen voor abor tus (na overleg met een medicus) vonden in 1974: 4 maal plaats en in 1975: 3 maal. DEN HAAG, 2-8. De veiling-prijzen van een aantal groentesoorten z\jn maandag'wat lager geweest dan ge middeld vorige week. De dalende tendens die vrydag al was waar te nemen, zet zich dus door, zo deelde ir. A. A. M. Sweep van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen aan het ANP mee. Wel is de andijvie nog schaarser geworden dan hij al was. Van een gemiddelde weekprijs van f 2,53 per kilo schoot hij dan ook omhoog naar een dagprijs van f 2,96 maandag. De LONDEN, 2-8. Op de hoogvlakte van de Zuidamerikaanse staat Boli via heeft tussen ca. 1000 vóór Chris tus tot 500 na Christus een tot dus ver onbekende beschaving gewoond. Dit meldde maandag in Londen de Britse journalist en ontdekkingsrei ziger Russ Salmon. Salmon toonde de pers foto's van terpachtige resten dezer beschaving, waarvan er in totaal ongeveer 2000 zouden bestaan. Vorig jaar kwam Salmon reeds in het nieuws door zijn bewering dat er in Bolivia nog minstens drie on ontdekte Inca-steden zouden be staan. Hij zou de thans ontdekte bescha ving op het spoor zijn gekomen bij een expeditie die als startpunt de Boliviaanse stad Cochabamba had. Salmon meent dat zijn vondsten een bevestiging betekenen van de theorie dat bijna.heel Zuid-Amerika ooit bewoond is geweest door een prehistorisch volk, waarvan het ci- vilisatiepeil met dat van het oude Hellas en Rome vergeleken kan wor den. AMSTERDAM, 2-8. De 29-jarige Amsterdammer R. B., die opgeeft geen beroep te hebben, heeft maan dagavond uit wrok een vrij kostbaar schilderij ernstig beschadigd. De man gooide een straattegel door de spiegelruit van de kunsthandel Roe- lofs aan het Rokin in de hoofdstad en trof een werk van Bernhard de Hoog, waarvan de waarde op 35.000 gulden wordt geschat. In het werk ontstond een groot gat. Na zijn aanhouding vertelde de dader tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij een vordering van 50.000 gulden zou hebben op de K.N.S.M., die niet door deze scheepvaartmaat schappij wordt gehonoreerd. mijddensortering bloemkool deed maandag f 1,70 per stuk, wat maar drie cent beneden het gemiddelde van vorige week was. Prei wordt wel veel aangevoerd, maar nu het weer koeler is geworden is de vraag ook groot, zodat de prijs steeg van f 1,31 tot f 1,47 per kilo. Waspeen, vindt de fun kt'ov» van het „Centraal Bureau" zouden de konsumenten best wat meer mo gen kopen. Het is een goede vervan ging voor duurdere groenten e~> n telers hebben de aanvoer ervan al sterk vergroot. De kleine sortering daalde in prijs van 54 cent per kilo gemiddeld vorige week tot 52 cent maandag, de grotere sortering zens van 78 tot 49 cent. Bospeen daalde van f 1,40 tot f 1,06. Sla Een krop sla, die begin vorige week 78 cent, eind vorige week 90 cent en gemiddeld die hele week 86,5 cent deed, kostte maandag op de veiling gemiddeld 79 cent. Andere dalingen, weer het week- gemiddelde van vorige week met de gemiddelde dagprijs van maan dag vergeleken: sperziebonen van f 4,58 naar f 4,"29 snijbonen, dank zij een aanvoerverruiming, van f 5,44 naar f 4,41 per kilo. Tomalen waren maandag een dubbeltje per kilo goedkoper dan vrijdag de ex portkwaliteit A ging van f 1,73 naar f 1,62. De prijs voor de middensorte ring komkommers bleef ongeveer gelijk: 62 cent per stuk. Paprika's zijn volgens het Centraal Bureau heel goedkoop, vooral de groene: van f 1,35 gemiddeld vorige week gingen die naar f 1,20 maandag. Mars jonger dan aarde? PASADENA, 31-7. De geolo gische evolutie van Mars schijnt minder ver gevorderd dan die van de aarde en de rode planeet zou jonger kun nen zijn dan de onze. Dit zeg- i gen de specialisten van het 4 ruimtevaartkundig labordto- i r'mm zaterdag in Pasadena California) na de eerste ana- f lyses van het bodemmonster f dat de Viking-I heeft genomen. Volgens deze analyses zou de Martiaanse grond vooral cal cium, ijzer, titaan, siliconen en aluminium bevatten. Het oppervlak van Mars zon gevormd zijn van „primitie ver" materiaal dan dal van de aarde. SCHEEPVAART Acmaea, 2-8 200 m. ZO Suez naar Piraeus. Ares, 3-8 van Amsterdam naar Wefet- Indië. Ganymedes, 2-8 650 m. O Bermudes naar Cristobal. SLUIS, 2-8. Zecmvsvlaamse groen te-, fruit- en levensmiddelenwinke- liers aan de grens met België worden momenteel overstroomd met koop lustige Belgen, die het vooral voor zien hebben op verse groente en fruit en op blikgroente. Er wordt, zoals Sluise en Hulster winkeliers opmerken, op een ongelo felijke manier gehamsterd» De groot handelaren die de winkels bevoorra den, werken momenteel op hoogspan ning. Eén van de belangrijkste le vensmiddelen-groothandels in Zee land, de firma Cok in Capelle, die het merendeel van de levensmiddelen winkels in de grensstreek bevoorraad heeft de afgelopen weken drie tot vier keer meer verse groente en fruit en blikgroente moeten afleveren dan normaal om deze' tijd. DEN HAAG, 2-8. Volgens het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond is het helemaal niet zeker, dat de voorgenomen verhoging van de b.t.w. per 1 oktober a.s. doorgaat. Het N.C.W. heeft dit opgemaakt uit uitlatingen van de kant van de re gering tijdens het centraal overleg over de lonen. De werkgevers is toen te verstaan gegeven, dat men er vooralsnog wel van uitgaat, dal de b.t.w.-verhoging zal doorgaan, maar dat het toch beter is te wachten met maatregelen, die gebaseerd zijn op een verhoging van de b.t.w. per 1 oktober a.s. Volgens' het N.C.W. is er binnen het kabinet onduidelijk heid over, of de b.t.w. op 1 oktober zal worden verhoogd dan wel dat die verhoging zal worden uitgesteld. LELYSTAD, 2-8. Lelystad dient uiterlijk de eerste dinsdag in sep tember 1978, de dag waarop in alle gemeenten van ons land nieuwe ge meenteraden worden geïnstalleerd, een zelfstandige gemeente te zijn, In Almere zullen reeds volgend jaar verkiezingen gehouden moeten worden voor een adviesraad Dit zei Han Lammers, tot begin dit jaar wethouder van publieke werken in Amsterdam, maandagmiddag in het stadskantoor te Lelystad tijdens zijn installatie als landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijke IJssel- meerpolders. De installatie gebeur de tijdens een buitengewone verga dering van de nieuwe, twee maan den geleden door do bevolking ge kozen adviesraad in dit gebied. NEW YORK. Voorzitter Shirley Amerasinghe uit Sri Lanka van dt maandag begonnen V.N.-konforentie over het zeerecht heeft de 158 dele gaties gewaarschuwd dat als zij in dc komende zeven weken van on derhandelingen geen resultaat boe ken. de kans op het sluiten van een overzichtelijk verdrag verkeken z.ou kunnen zijn. BOSTON. 2-8. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft maandag een beroep gedaan op Zuid-Afrika om „dc waar- uchuwingsignalcn ter harte te ne men". „De recente crises in de zwarte woongebieden en aan de negeruni versiteiten zijn een duidelijke uiting van frustraties van de zwarte Zuid afrikanen tegenover een systeem dat hen een status, waardigheid en poli- tieke rechten ontzegt", aldus Kissin ger op een vergadering in Boston. Hij deed ook een beroep op het blanke minderheidsbewind in Rho- desië om „het onvermijdelijke te er kennen" en te onderhandelen over een machlovcrdrachl aan dc zwarte meerderheid. Niemand, ook de ver antwoordelijke leiders van zwart Afrika niet, betwist hel recht van de blanke Zuidafrikanen om in hun land te leven. Zij zijn geen kolonia* listen. Historisch gezien zijn ze een Afrikaans volk. Ze hebben 300 jaar op Afrikaanse bodem, geleefd. Maai de binnenlandse strukluur van Zuid- Afrika is explosief en niet verenig baar met opvattingen van menselijke waardigheid". Rassendiscriminatie is een vloek waar veel landen mee te maken heb ben. Maar. aldus Kissinger alleen in Zuid-Afrika is de discriminatie ge ïnstitutionaliseerd in een alles om vattende gedwongen scheiding van rassen die spot mei elke definitie van gelijkheid van de mens. LELYSTAD. 2-8. Als het ueer in de komende weken tegenzit zal Ne derland dit jaar een teleurstellende aardappeloogst hebben. Werk{ dal weer mee. met de juiste afwisseling van regen en zonneschijn, dan is er nog kans op een redelijk resultaat. Een duidelijker voorspelling kan het proefstation voor de akkerbouw in Lelystad op hel ogenblik niet doen. Door dc periode van warmte is op veel percelen bij dc in de grond zittende aardappelen doorwas opgetreden ze vormen nieuwe sprui ten en de nieuwe knollen die daar uit ontstaan maken de „oude" gla zig. Nu moet men maar afwachten of de nieuwe knollen zo goed willen groeien dat er toch nog een wat hoeveelheid en kwaliteit betreft re delijke oogst boven dc grond kan komen. Hoe verder dc doorwas al gevor derd is. hoe beter de elementen in de nabije toekomst hun best zullen moeten doen om van de oogst (och nog iets te maken. In het zuidwes ten des lands was hij bijzonder erg en daar kan men dan ook alleen maar hopen op ideale weersomstan digheden. In de IJsselmeerpotders, waar hij het wat minder boni maa'"- te. is de kans op een redelijk goede oogst al wat groter. Maar zelfs voor de gebieden met heel veel doorwas durft het proef station m/ nog geen verloren oogst te voorspellen. De aardappel, dal is dit jaar wel gebleken, is erg gevoe lig voor de droogte. Aan de andere kam is het een gewas met een ge weldig vermogen om zich weer Ir herstellen. Zijn <lc omsl(h id i gheden gunstig dan kan het in het najaar nog lang blijven doorgroeien. t MAASTRICHT. Het gerenoveerde Vrijthof te Maastricht bood - bij de feestelijke opening - een feërieke a (Inblik. HAVANNA, 2-8. De Cubaanse troepen in Angola (naar schatting 12.000 a 15.000 man) zullen geleide lijk worden teruggetrokken, maar sommige militairen zullen voorlopig in Angola blijven voor de opleiding van hel Angolese leger en voor hulp bij het afslaan van eventuele inva sies. Dat staat in een gemeenschap pelijk communiqué dat maandag is uitgegeven na afloop van het bezoek van de Angolese president Agos- tinho Neto aan Cuba. Cuba en An gola waarschuwen Zuid-Afrika, Zaire en Zambia dat ze hun grond gebied niet moeten laten gebruiken door „contra revolutionaire elemen ten en huurlingen" voor aanvallen tegen Angola. BREDA. 2-8. De politie van Breda heeft de identiteit van de vrouw die zondagmorgen vermoord is gevon den in een koffer in de binnenstad van Breda,-nog niet kunnen vast stellen. De polit e houdt er rekening mee dat de vrouw uit België of 'Frankrijk afkomstig is. Zij droeg namelijk 'een horloge van het merk Keltum, met Romeinse cijfers op een witfe wijzerplaat en een zilver kleurige ombouw. Dat horloge wordt in Nederland verkocht onder de naam Tifnex. De politie van Bre da heeft did', maandag meegedeeld. BONN, 2-8. Een reeks incidenten aan de grens tussen West- en Oost- Duitsland, een van de gevoeligste en zwaarst bewaakte in Europa, heeft een fikse diplomatieke ruzie tussen deze twee landen veroorzaakt. Nadat al gedurende een aantal maanden de spanning was opgelopen vlogen vorige week de officiële pro testen tussen Bonn en Oost-Berlijn heen en weer toen in één weekeinde mensen die vanuit het westen op het grondgebied van de DDR waren ge komen door Oostduitse grenswachten werden gearresteerd of onder vuur genomen. HILVERSUM, 2-8. Voor iedereen die wil stoppen met roken maar daarin niet op eigen kracht slaagt, zendt de NCRV-televisie in de week van 24 tot 3i augustus zes korte programma's uit onder de titel „Ro ken? Zo kom je ervan af". Op donderdag 27 augustus zal bo vendien de NCRV-radio de bijna twee en een half uur durende uit zending „Schuttersweg 8", geheel aan dil onderwerp wijden. De tv- programma's zijn gebaseerd op het „Vijfdagenplan" waarmee de stich ting Leven cn gezondheid naar Amerikaans voorbeeld sinds 1968 groepen mensen in telkens andere gemeenten helpt om ineens het ro ken te staken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4