Groot gezelschap jeugdige renners in stadhuis Zierikzee Zorgwekkende ontwikkeling zuiveringslasten waterschappen Midden- en Noord-Zeeland Gemeenteraad Wester schouwen aan touw Veer Zijpe-A.J. Polder in 1975 De Olympische Spelen Drie uur STREEKNIEUWS HANDSCHOENEN De „Tour van Drie" Kamer van Koophandel in jaarverslag: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsaag 3 augustus wis Nr. sum Bevolkingsdichtheid op Schouwen-Ouiveland Het aantal inwoners van Schou- wen-Duiveland bedroeg per 31-12- 1975 in totaal 26.425. Het totaal aan tal km2 van het gebied bedraagt 379,23, zodat het aantal inwoners per km- op het genoemd tijdstip 70 be droeg. Van de gemeenten waren de be- volkingsdichtheidcijfers op 31-12- 1975 als volgt: BROUWERSHAVEN. De Brouwse brandweer wist met moderne midde len succesvol een bermbrand te be strijden aan de Blooisedijk. Behalve de aktiviteiten van de brandweer, toont de foto ook de fraaie begroei ing langs deze dijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 2-8. „Bijzonder zorgwekkend is de ont wikkeling van de zuiveringslasten in de waterschap pen in Midden- en Noord-Zeeland, welke tot de hoogste van het land behoren". Dit wordt geconstateerd in het de ze week verschenen jaarverslag over 1975 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Het bestuur van de Kamer heeft er in een schrijven van 29 juli 1975 bij de minister van verkeer en wa terstaat op aangedrongen dat uit voering wordt gegeven aan het be paalde in lid 3 van artikel 23 van de wet verontreiniging oppervlakte wateren, waarin wordt voorzien in de mogelijkheid tot een bijdrage uit 's rijks kas in de kosten van maat regelen tot het tegengaan en het voorkomen van verontreiniging van oppervlaktewateren ten laste van anderen dan het rijk. Dit, teneinde de concurrentiepositie van het be drijfsleven in de gebieden van de waterschappen Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen niet onnodig te verzwaren in vergelij king met die van het bedrijfsleven in het overige deel van Nederland. Voor 1975 komen de zuiveringslas ten van het waterschap Noord-Beve land uit op f 34,per vervuilings-r eenheid, terwijl het waterschap Schouwen-Duiveland en het water schap Tholen deze zuiveringslasten op f 26,per vervuilingseenheid berekenen. Tot op heden heeft de Kamer op haar brief aan de minister geen ant woord ontvangen. Belangenbehartiging vervuilers Intussen heeft het bestuur van de Kamer in een brief aan het provin ciaal bestuur erop gewezen dat de huidige organisatie-structuur van de waterschappen in midden- en noord- Zeeland onvoldoende waarborgen biedt voor een passende belangen behartiging van de bedrijfsmatige vervuilers, dit als gevolg van het feit dat uit een aantal districten van deze waterschappen geen hoofd ingelanden zijn voortgekomen die namens de bedrijfsmatige vervuilers in het algemeen bestuur hiervan zit ting hebben. Bij het provinciaal bestuur van Zeeland is er op aangedrongen te willen bevorderen dat ter beharti ging van de belangen van de be drijfsmatige vervuilers de mogelijk heid wordt geopend tot het houden van niet-districtsgebonden vergade ringen binnen deze waterschappen, waarbij aangelegenheden, welke hel waterkwaliteitsbeheer betreffen, aan de orde worden gesteld. In antwoord hierop is door hel provinciaal bestuur medegedeeld dat uiteraard ook zonder dat hiertoe de mogelijkheid wordt geopend in het algemeen Zeeuws waterschapsregle ment de vrijheid bestaat tot onder ling overleg van vertegenwoordigers van de bedrijfsmatige vervuilers, waarbij aangelegenheden welke het waterkwaliteitsbeheer betreffen, aan de orde kunnen worden gesteld. Overigens is het provinciaal be stuur van Zeeland van oordeel dat de belangenbehartiging van de bedrijfs matige vervuilers voldoende gewaar borgd is via de vertegenwoordiging van de bedrijfsmatige vervuilers In het algemeen bestuur van de water schappen. r BRUINISSE Taptoe Bru Zoals eerder gemeld vindt op za terdag 21 augustus a.s. de Taptoe Bru plaats. Van V.V.V.-zijde deelt men ons mede, dat de beschikbare tribune slechts over een beperkte kapaciteit beschikt, zodat het zeer wenselijk is tevoren zich te voorzien van toegangskaarten. Vanaf heden (dinsdag) zijn de kaarten verkrijg baar bij het V.V.V.-kantoor. Korte Ring 3. (Vervolg van pag. 1) zijn voorstel te aanvaarden waarna het door de voorzitter in stemming werd gebracht en met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Voor de (permanente) bewoners van de Oostenrijkse woningen is nu de mogelijkheid geschapen om de grond voor rond de f 60,per m'J te kopen en de opstallen voor f 18.000. Voor de permanente bewoners die niet tot aankoop overgaan blijft het voorstel van het kollege gehand haafd, nl. de uitstervingsperiodo van 5 jaar met normaal onderhoud aan do woningen. HEIR1NGEN. Zwitserland, 2-8. Een jonge berggids die tijdens Alpi nisme in hei Zwitserse Berner Oberland door de bliksem werd ge troffen, heeft drie uur lang aan het einde van een touw gehangen voor dat hij door een helikopter werd bevrijd, zo berichtte maandag de politie in Heiringen. De man moest van de 2.766 meter hoge Engelhoernertoppen worden afgehaald die hij bijna tot bovenaan toe had bestegen. Hij is ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen. De niet nader genoemde gids-in- opleiding was met een kameraad aan hel klimmen,, toen hij door de bliksem van een rotspunt werd ge slagen op slechts 170 meter van de hoogste punt. Lederen /I/lflfó/y handschoenen /yfl/Ys^ in alle modekleuren aC jr LENGKEEK LEDERWARENZIERIKZEE ZIERIKZEE, 2-8. Ten behoeve van de veerdienst Zijpc-Anna .Tacobapol- der werden in 1975 24.688 vaarten ge maakt. Het grootste aantal vaarten vond plaats in de maand juli (2368), het kleinste aantal in de maand no vember (1.824). In totaal werden in 1975 met het veer 154.725 personenauto's vervoerd, dat wil zeggen enige duizenden min der dan in het jaar daarvoor. In 1974 bedroeg het aantal personenauto's namelijk 160.027. Toch werd het 1op- jaar van 1965 bij lange na niet be reikt: in dat jaar werden niet min der dan 280.412 personenauto's via het veer Zijpe-Anna Jacobapolder overgezet. De drukste maand wat het vervoer van personenauto's betreft was in 1975 juli met een aantal van 29.387. In januari 1975 werden 6.342 personenwagens overgezet. Het totaal kleine vrachtwagens dat via het veer werd vervoerd was in 1975: 2.236. het aantal grote vrachtauto's: 6.577, het aantal rijwie len: 12.769; het aantal motorrijwie len: 11.599'; het aantal autobussen: 136; het aantal motoren met zijspan 741 en hot aanlal kampeerwagens 726. Passagiers Het aantal passagiers dat van het veer gebruik maakte in 1975 was 416.054. Dat is dus minder dan de 430.796 passagiers die in 1974 werden overgezet. Het drukste jaar wat het passagiersvervoer betreft was al weer 1965: in dal jaar werden na melijk bijna een miljoen (977.234) passagiers vervoerd. (Op 15 decem ber 1965 werd zoals bekend de Zce- landbrug tussen Schouwen-Duive land en Noord-Beveland voor het verkeer geopend). ZIERIKZEE, 3-8. Heden (dinsdag)morgen omstreeks half tien arriveerde voor het stadhuis de bezemwagen als voorbode van het peloton uit de „Tour van Drie". Het peloton kwam enkele minuten later de Meelstraat in, niet woest sprintend, maar rustig wandelend. De „Tour van Drie" is een groot wielcrfestyn voor jongens van 11 tot 14 jaar, die verblijven op het rckreatieccntrum Kruininger Gors in Oostvoorne. De tour wordt georganiseerd door de Culturele dienst van het rekreatiecen- trum in samenwerking met een dertiental firma's. De bedrijven die als sponsor opreden, ontfermen zich elk over een ploeg en voorzien de renners van een sporttenue. Hedenmorgen werden de jeugdige fietsers, ploegleiders, tourmiss en hofdame, verzorgers en organisato ren, tesamen een groep vormend van ongeveer 200 man, ontvangen op het stadhuis. Een groep ouders had zich al van te voren in de Meelstraat op gesteld om hun kroost een warm onthaal te bereiden. Het grote gezelschap werd ontvan gen in de trouwzaal van het stadhuis, die maar net groot' genoeg bleek te zijn. Uniek gebeuren Burgemeester Th. H. de Meester noemde de ontvangst van zo'n grote groep dan ook een uniek gebeuren. De burgemeester sprak zijn waarde ring uit voor de inhoud van het pro gramma van deze tour. Naast het sportieve element is er ook veel aan dacht besteed aan wat maatschap pelijk werk. De renners denken niet alleen aan hun eigen plezier, maar ook aan an dere mensen. Zo worden vanmiddag de patiënten van het Rode Kruis- ziekenhuïs bezocht. De heer De Meester vond dat het maar goed was dat de tour niet drie weken eerder is gehouden met de grote hitte. Het huidige weer is uit stekend fietsweer en de burgemees ter hoopte voor de renners dan ook dat het zo zal blijven. Spreker zei verder dat hij niet erg deskundig is wat betreft de wielersport, maar wist toch de betekenis van gele en groene trui. De drager van de gele trui vanmorgen was Hans Ehbel, terwijl de groene trui om de schou ders van Freddie Corziles hing. „Tour van Drie" De direkteur van het Rekreatie- centrum Kruininger Gors, de heer B. C. N. Boogaard vertelde dat de „Tour van Drie" dit jaar voor de twintigste keer wordt gehouden. De heer Boogaard dankte de burgemees ter voor de gastvrijheid en als blijk van waardering overhandigden tour miss Caroline Butter en haar hofda me Loes Offermeyer de burgemees ter het vaantje van het rekreatie- centrum. Deze aanbieding ging ge paard met de traditionele kusjes. Toen werd het tyd om de dorstige kelen te laven en daar werd dan ook grondig in voorzien. De ontvangst op het stadhuis vormt het begin van een dagje Zierikzee voor de renners. Na een bezoek aan de musea zal de lunch worden gebruikt in het Her vormd Verenigingsgebouw. Daarna pakt men de fietsen en vindt om twee uur vanmiddag op de Haven- dijk de start plaats van de sprint om de gele trui. Na een bezoek aan het Rode Kruis Ziekenhuis vertrekken de renners weer naar camping „De Duinhoeve", waar de nacht wordt doorgebracht. Net als bij een echte tour heeft men ook nu te maken met blessures. He laas moesten inmiddels twee renners afhaken wegens een valpartij. De be zemwagen bleek dus niet overbodig. Brouwershaven: aantal inwoners 3.262, 89,70 km2, inw./km2 36; Brui- nisse: aantal inwoners 2.865, 17,20 km2, inw./km2 167; Duiveland: aan tal inwoners 4.648, 54,46 km2, inw km2 85; Middenschouwen: aantal in woners 2.265, 49,30 km2, inw./km2 46; Westerschouwen: aantal inwoners 4.569, 58,44 km2, inw./km2 78; Zierik zee: aantal inwoners 8.816. li0,13 km2, inw./km2 80. De woningbouw op Schouwen-Duiveland in 1974 en 1975 Op Schouwen-Duiveland werden in 1975 in totaal 369 woningen ge bouwd; in 1974 bedroeg de totale woningbouw in deze regio nog 397 woningen, zodat in 1975 28 woningen minder gebouwd werden dan in het voorafgaande jaai\ Advertentie NUTSSPAARBANK de ideale gezinsbank! Termijn spareu met hoge rente OUWERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. In de gemeenten Brouwershaven Bruinisse, Duiveland en Midden- schouwen werden in 1975 belangrijk minder woningen gebouwd dan in 1974. In Westerschouwen en Zierik zee was de gang van zaken echter jüist anders om: in deze gemeenten verdubbelde de woningbouw vrijwel in vergelijking met 1974. In Zierik zee werden in 1975 n.l. 123 woningen gebouwd en in 1974: 67. In Wester schouwen nam de woningbouw van 63 in 1974 toe tot 128 in 1975. In Brouwershaven ging de wo ningbouw terug van 68 woningen in 1974 naar 36 in 1975; in Bruinisse verminderde de bouw van 49 in 1974 naar 29 in 1975; in Duiveland van 82 in 1974- naar 38 in 1975 en in Mid denschouwen van 68 in 1974 naar 15 in 1975. Telefoonaansluitingen op Schouwen-Duiveland Het aantal telefoonaansluitingen op Schouwen-Duiveland is in 1975 toegenomen van 6.521 tot 7.259, een toename dus van 738 aansluitingen. De toename van het aantal tele foonaansluitingen was verdeeld als volgt: Brouwershaven van 365 naar 449 (toename 84); Bruinisse van 643 naar 736 (toename 93); Burgh- Haamstede van 954 naar 1.076 (toe name 122); Dreischor van 379 naar 462 (toename 83); Nieuwerkerk van 939 naar 975 (toename 36); Renesse van 581 naar 624 (toename 43); Scharendijke van 383 naar 440 (toe name 57); Zierikzee van 2.277 naar 2.497 (toename 220). Tfiolenrit M.A.C. „St. Philipsland" De M.A.C. „St. Philipsland'", orga niseert op zaterdag 7 augustus een NIEUWERKERK Succes zeiljacht Dezer dagen boekte het zeiljacht „Anne Mazurka" een grandioze over winning. De heer L. J. v. d. Zande en zonen, was met bovengenoemd jacht deelnemer aan de grote inter nationale zeilwedstrijd van Corver (Wight), dwars over het Kanaal naar Cherbourg en terug naar de zuidkust van Engeland. De „Anne Mazurka" won in de le klasse, I, II en III. 's Werelds beste jacht werd naar de 2e plaats verwezen. Andere bestemming zakenpand Het voormalige winkelpand tegen het postkantoor, in de Poststraat, onlangs ontruimd wegens overplaat sing van Textielhuis Rianne, krijgt •een 'andere bestemming. Het komt straks als magazijn in gebruik van het schilders- en behangersbedrijf van de firma Hagesteijn en Verboom, gevestigd aan de Kerkring. Deze fir ma had eveneens op de Kerkring, als zodanig een oud woonhuis in gebruik wat moest worden ontruimd. LAHORE. Overstromingen als ge volg van moesonregen hebben in de Pakistaanse provincie Pendsjaab in het afgelopen weekeinde aan zeker 55 mensen het leven gekost, zo is on officieel gemeld. OOSTERLAND Sfoppelbrand Tengevolge van het warme en droge weer der laatste tijden komen er meer brandmeldingen binnen dan gewoonlijk het geval is. Zo moest de brandweer van Duiveland vorige week uitrukken voor een stoppel- brand op een perceel 'bouwland van de landbouwer W. Stouten-Kwaak, aan de zeedijk naar Viane. Men had wat dor gras verbrand aan de sloot kant toen plotseling de droge stop pels vlam vatten en het vuur zich zeer snel uitbreidde en wat uit de hand liep. Omdat de heer Stouten vreesde dat een aangrenzend gladio- lenland met het vuur in aanraking zou komen, waarschuwde hij onmid dellijk de brandweer die onder lei ding van ondercommandant Henk Beije spoedig ter plaatse verscheen en met de nevelspuit de brand spoe dig meester was, en erger kon wor den voorkomen. MONTREAL, 2-8. Lord Killanin heeft op de sluitingspersconferentie van de Olympische Spelen in Mon treal gezegd dat „hy het waard vindt voor de olympische beweging te blij ven vechten. Zelfs als er dergelijke grote moeilijkheden zyn te overwin nen zoals de Canadezen hebben moe ten doen in de laatste maanden". De IOC-president vroeg zich echter te vens af of de spelen in zijn huidige omvang niet te duur zijn geworden om door een stad georganiseerd te worden. „Maar met mijn Opvatting dat de spelen aan meer dan een stad zou moeten worden toevertrouwd, ben ik in het IOC nog in de minder heid", aldus Killanin. De Olympische Spelen in 1980 in Moskou gaan in ie der geval door. „We moeten vertrou wen op het woord van de Sovjet- Unie dat die door het IOC worden uitgenodigd inderdaad mee zullen mogen doen. Tholenrit, waarvan start en finish plaats vinden le St. Philipsland. Ondernemingen op Schouwen-Duiveland Het aantal in het handelsregister ingeschreven ondernemingen op Schouwen-Duiveland is in 1975 met 2 (1974: 6) toegenomen van 1158 naar 1160. Aanrijding op Zeelandbrug Zondag ontstond een aanrijding op de Zeelandbrug ter hoogte van km- paal 14/2. Een personenauto stond stil op de brug wegens een kapotte accu. De stilstaande auto werd in gehaald door een andere wagen. Een tweede auto, bestuurd door J. L. v. D. te Zaandam, die wilde passeren raakte in moeilijkheden toen in te genovergestelde richting een auto naderde, bestuurd door L. B. te Texel. Beide auto's kwamen met elkaar in botsing en raakten totall loss. Deze toename van het aantal on dernemingen op Schouwen-Duive land is het gevolg van de toename met 1 onderneming in Brouwersha ven (1974: afname 2); de toename met 4 ondernemingen in Bruinisse (1974: afname 6); de afname met 8 ondernemingen in Duiveland (1974: toename 6); de afname met 3 onder nemingen in Middenschouwen (1974: toename 2); de toename met 7 onder nemingen in Westerschouwen (1974: toename 20) en de toename met 1 on derneming (1974: afname 14). Een en ander blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland, in het jaarverslag over 1975. Bromfietsongeval Zaterdag ontstond in de Haring- vlietstraat een bromfietsongeval. De bestuurder van de bromfiets H. K. te Zierikzee moest uitwijken voor een onverlicht geparkeerd staande auto en kwam daarbij ten val. Dok ter Rut.jens verleende eerste hulp. ZIERIKZEE. Een vertrouwd beeld op de veldeneen combine in aktie tij dens het oogsten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3