OOSTERLAND KRIJGT ROYAAL VERENIGINGSGEBOUW NA UITBREIDING EN VERNIEUWING Wijziging subsidieregeling huurwoningen Boerenzorgen in het noorden Towering agenda 2 Inbraakpreventie Eerste spade in de grond Moeder met kind omgekomen Levenslang voor ziekenverpleger De K.L.M: stewardessen Verhoging omroepbijdragen Kantoortje van vier miljoen Veiligheid voor taxi-chauffeurs Palingstropers aktief Aardbeving in Pacific Frietjes blijven duur Uitgaven Koningin Juliana Fonds KOPPEN Advertentie Het is niet zo dat Zierikzee ont snapt aan de toenemende kriminali- teit. Integendeel, berichten over in braken en diefstallen - om daar bij te blijven - zjjn regelmatig aan de orde. Het laatste bericht heeft be trekking op de diefstal van een kost baar schilderij in het stadhuis. Als men nagaat hoe eenvoudig deze dief stal - na inbraak - gepleegd kon worden, heeft men zekerheid over het feit, dat de argeloosheid hier en daar nog de achterdocht overheerst. IVlet andere woorden, het stadhuis, of liever ook het stadhuis, is niet op een dusdanige wijze tegen inbraak beschermd, als noodzakelijk en wen selijk is. Er zijn - om te beginnen - tijden waarin het stadhpis geheel verlaten is. Dat is op zich al gevaarlijk, want er bevinden zich heel wat kostbar heden in het huis der gemeente. Men denke alleen maar aan het museale bezit. De verhuizing van het politie bureau naar een stillere hoek kan er ook mee te maken hebben en zeker het feit dat 's nachts het politiebu reau niet meer is bezet. De toenma lige vestiging van het bureau naast het stadhuis, had zeker een preven tieve waarde. Vroeger was het stadhuis ook be woond, althans een deel en de aan wezigheid van mensen - ook in de nachtelijke uren - heeft toen stellig eveneens preventief gewerkt. Het to taal van wjjzigingen, duidt er op dat de situatie op het onderwerpelijk punt, ongunstiger is geworden. Te pleiten ware derhalve voor een absoluut betrouwbare alarminstal latie, om het stadhuis te beschermen. Wie kennis neemt van de aanzien lijke vooruitgang die de techniek op dit tefrein heeft geboekt, mag wel aannemen dat ook voor een derge lijk gebouw een efficiënte installatie bestaat. Ook het aanstellen van een nacht waker, ware in het geheel van moge lijkheden eventueel te overwegen. Elders zijn (soms) partikuliere be wakingsdiensten aanwezig, Waarop ook de overheid een beroep kan doen. Zierikzee heeft nog meer waardevol bezit en een onderzoek naar moge lijkheden en onmogelijkheden, zou een goede zaak zijn. Het kostbaar „bezit van allen" is kwetsbaar en daarom is met name in deze tijd, de kweste van de in braakpreventie. een belangrijke zaak geworden, niet alleen voor over heidsgebouwen trouwens. NIEUWEGEIN, 2-8. De 26-jarige mevr. F, Roshum-Veenhof en haar drie jaar oude zoontje Robert Jan uit Nieuwegein zijn om het leven geko men bij een ongeluk tijdens hun va kantie in Zuid-Frankrijk. Een tweede zoontje (5) en een zusje (14) van de moeder zijn licht gewond in een ziekenhuis te Perpignan opge nomen. De vader bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde in Port Ba-' cares (departement Pyrenes Orienta- les). Het gezin liep langs de weg te wandelen toen er een auto op inreed. De odrzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. SCHIPHOL. Vol vertrouwen in goe de prestaties, zijn de 68 deelnemers aan cle vijfde Olympische Spelen voor gehandicapten, van Schiphol naar Toronto vertrokken, waar van 3 tot en met 11 augustus de Spelen worden gehouden. OOSTERLAND, 2-8. De eerste spade is in de grond ge zet voor de saneringswerkzaamheden, annex uitbrei ding van het voormalig Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk alhier. Het gebouw werd aange kocht door de gemeente Duiveland 0111 verbouwd en uitgebreid te worden lot Dorpshuis van Oosterland. Het architectenbureau Schonis te Sas van Gent heeft een ontwerp ge maakt waaruit bljjkt dat het geheel thans r ongeveer 318 m- groter gaat worden. Deze uitbreiding wordt ge realiseerd aan de oostkant van het gebouw, dus aan de achterzijde. DEN HAAG, 2-8. Met ingang van 1 juli 1976 is ondermeer in verband met de gestegen stichtingskosten, de tabel gewijzigd voor het berekenen van de jaarhuur van woningen die met rijkssubsidie tot stand komen en waarvoor op die datum de beschik king voor toekenning van die subsi die nog niet was afgegeven, aldus het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het, tempo van de stijging van de bouwkosten van 'woningen is thans relatief bescheiden. Gebleken is ech ter dat met name in de duurdere ge bieden waar nu 'de meeste woningen worden gebouwd, relatief veel wo ningwetwoningen een. aanvangshuur. zouden krijgen, die hoger is dan ca 5 proèent van de stichtingskosten, Dat is niet de bedoeling en ook om die reden ia de tabel nu aangepast. Van de aanpassing 'van de tabel voor de woningen is verder gebruik gemaakt om een wijziging te bren gen in het verloop van de percenta ges van de jaarhuur. Ook de tabel voor het-berekenen van de jaarhuur voor verzorgingstehuizen voor be- jaarden'is gewijzigd. In de subsidieregeling voor de boiiw van eigen woningen zijn in verband met de gestegen stichtings kosten, met ingang van 1 juli wijzi gingen aangebracht, aldus het minis terie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. Het bedrag aan stichtingskosten, waarbij nog de maximale jaarlijkse bijdrage kan worden verkregen, is verhoogd van f 95.000,- tot f 97.000,-. Het hoogste bedrag aan stichtings kosten, waarbij nog een jaarlijkse bijdrage wordt verstrekt, is verhoogd van f 115.000,- tot f 117.500,-. WUPPERTAL, 2-8. Een rechtbank in de Westduitse stad Wuppertal heeft maandag de 36-jarige zieken verpleger R. P. Z. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op twee bejaarden en poging tot moord op vier bejaarden. De verpleger waren oorspronkelijk zes moorden en drie pogingen tot moord in bejaardentehuizen en zie kenhuizen in de jaren 1970 tot 1973 ten laste gelegd. Aan de rechterkant van het aan te bouwen gedeelte komt het peuter- speellokaal, groot ongeveer 90 m- en hiernaast de ontspanningsruimte, ter grootte var» omstreeks 168 m2. Geheel links komt een afdeling, bereikbaar vanuit de ontspanningszaal, groot on geveer 60 m-, waarin de volgende af delingen: een bergplaats voor stoelen, tafels en toneelbenodigdheden, ver der bergruimten voor zangvereniging muziekgezelschap, etc. en tenslotte de keukenruimte. Apart gebouwtje •Verder komt aan de zijde van het „Gasthuis" nog een apart gebouwtje van plm. 14 m-\ beslaande uit twee afdelingen, n.l. een wasgelegenheid voor de peutei's en een toilet en aan de andere zijde een bergruimte voor buitenspeelmateriaal voor de peuter klas. Achter dit gebouwtje komt een ruime buitenspeelplaats voor de peu ters, kompleet met zandbak en der gelijke, groot 80 m'. In de bestaande ruimte een bar, en hiernaast een ber ging voor de aangrenzende keuken- ruimt? en de bar. Bij de bestaande ingang aan de voorzijde, rechts in de voorgevel, komt een afdeling ter SCHIPHOL, 2-8. Stewardessen in dienst bij de K.L.M. zullen binnen kort langer dan de vijf jaar, zoals nugebruikelijk is in deze funktie bij' dè nationale luchtvaartmaat schappij in dienst mogen blijven. Bovendien zullen opnieuw hofmees ters bij de K.L.M. in dienst kunnen komen. Dit heeft de K.L.M. maan dagmorgen in een communiqué mee gedeeld. DEN HAAG, 2-8. In een maandag ingediende wijziging, van,de wet op de omroepbijdragen stelt de regering voor het kijkgeld vast te stellen op f 114 per jaar en het luistergeld op f 34,50. Deze verhoging, die al eerder was aangekondigd, is nodig geworden doordat de geraamde omi*oep-uitga- ven voor de periode tot en met 1980 een tekort van f 395,4 miljoen te zien geven ten opzichte van de ontvang sten. Voor f 158 miljoen wordt een beroep op de algemene reserve ge daan, die f 2Ö0 miljoen bedraagt. Bij een geleidelijke ontwikkeling van de tarieven, waarbij het kijk geld jaarlijks f 6 omhoog gaat en het luistergeld f 1,50 ontstaat, zo blijkt uit de memorie van toelichting het volgende beeld: Opbrengst omroepbij dragen 1977 f 430,7. 1978: f 464,8; 1979 f 500; 1980: f 534,4, opbrengst etherreclame 1977/'80 f 600, opbrengst rente zelfde periode f 50 alles in miljoenen gul dens. De te dekken uitgaven in de periode 1977/'80 bedragen f 2737 mil joen, zodat een financieringstekort blijft van f 158 miljoen. grootte van 37,5 m" waarin behalve de doorgang of tochtportaal, toiletten komen voor invaliden en de trap. Het aan te bouwen gedeelte wordt afge dekt met een plat dak. De bouw, resp. verbouw, zal worden uitgevoerd door de fa. Capelle-Stouten, metsel werk, L. M. Meerman, timmerwerk, fa. Gebrs. Beije smids- en loodgie- tei'swerk en de staalconstructie etc. Wanneer het gebouw gereed zal zijn, zal het een belangrijke aanwinst be tekenen voor het dorp. AMSTERDAM, 2-8. Op de nieuw- bouwwerf van IHC Verschure in Amsterdam is vrijdagmiddag de eer ste paal geslagen voor een nieuw kantooi'pand, dat vier miljoen gulden gaat kosten. Daarmee is volgens Ver schure de aanzet gegeven voor een nieuwe fase in het bestaan van deze werkmaatschappij van IHC Holland. Die fase is gericht op het verder uit bouwen van de efficiency in de be drijfsvoering bij de afdeling nieuw bouw. DEN HAAG, 2-8. Binnenkort zul len taxi's moeten zijn voorzien van mobilofoon, een alarminstallatie met licht- en geluidssignalen en een geldkistje (inwerpsafe). Minister Westerterp van verkeer en water staat heeft hiermee de aanbevelin gen van de werkgroep Veiligheids voorschriften taxichauffeurs over genomen. Het koninklijk besluit waarin de nieuwe bepalingen van het uitvoeringsbesluit autovervoer personen staan vermeld, zal dezer dagen in het staatsblad worden ge publiceerd. VLISSINGEN, 2-8. De palingstand in de vijvers en sloten wordt momen teel ernstig bedreigd door een nieu we vorm van stroperij. Veel "van die 1 kléine viswateren kampen namelijk door de aanhoudende droogte met watertekort. Grote delen van die wa teren staan nu droog. Dit geeft stro pers de kans om palingen, die in de modder wegkruipen, massaal naar bóven te halen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Hedenavond de grootste rampenfilm aller tijden Het hoogste gebouw ter wereld brandt! Samen mef 294 mensen zit II op de 135e etage opgesloten... Wie zal ontsnappen.? PAUL STEVE NEWMAN MCQUEEN WILLIAM HOLDEN FAYE IRWIN DUNAWAY ALLEN'S piopum Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar DÉN HAAG, 2-8. De fabrikanten van patates frites verwachten dat een zakje frites, waarvoor hu in som mige delen van het land al f 1,75 wordt gerekend, in prtfs niet beneden de f 1,25 zal komen. Volgens een van de vooraanstaande fabrikanten van frites, de heer H. van Tuyl uit Game ren, met fabrieken in Limburg, Haar- lemmërmeer en Gameren, zullen veel aardappelen moeten worden geïmpor teerd, met name uit Canada. Bij de fritefabrikage maakt men uitsuitend van bintjes gebruik. DEN HAAG, 2-8. Het Koningin Juliana Fonds heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een bedrag van f 1.350.000 beschikbaar gesteld voor in totaal 183 projecten op het gebied van maatschappelijk welzijn en so ciale projecten. Voqr inrichtingskosten van 29 peu terspeelzalen in het hele land werd f 125.000 beschikbaar gesteld. Het Leger des Heils in Amsterdam ont ving f 20.000 voor een Socutera-film. f 45.000 ging naar hel project „Dc Stempelaar" in Rotterdam ten be hoeve van begeleiding van jeugdige werklozen, f 17.000 ging naar de Stichting Tulpenburg in Amstelveen voor een nieuw dagbehandelingspro ject van kinderen en overige gezins leden met ernstige psychische moei lijkheden, f 10.000 ging naar de Pau- lus-stichting in Lichtenvoorde voor een binnenmanege van een vakantie centrum voor zwakzinnigen en ex- psychialrische patiënten uit tehuizen, f L7.000 ging naar de gehandicapten sportclub in Hoogeveen en f 15.000 naar de Vereniging Gehandicapten in Rotterdam. De overige projecten wa ren van kleinere omvang. LEEUWARDEN, 2-8. Dc boeren in de Stellingwerven, een gebied in het 'uidoosten van Friesland, zjjn ernstig bezorgd over de gevolgen van de langdurige droogte. In een telegram aan hel dagelijks bestuur van hel Landbouwschap in Den Haag wordt de noodklok geluid over de minimale ruwvoedervoorzie- ning voor het komende stalseizocn. De meeste boeren hebben nog niet eens de helft van het benodigde hooi binnen en ze verwachten ook niet veel meer. Op talloze percelen van deze zandgronden is de graszode na melijk afgestorven en moei nieuw gras ingezaaid worden. De boeren op Ameland, die zater dag hun eiland lol noodgebied uit riepen. schatten voor de komende winter 100.000 pakken stro nodig tc hebben. Dat aantal is gebaseerd op de mclkveestapel van bet eiland, tweeduizend melkkoeien. Deze hoe veelheid stro - als vervanging voor hel vrijwel niet meer tc krijgen hooi kost f 600.000. Op Ameland vraagt men zich trouwens af of er wel zo veel stro te krijgen is in Nederland. Ren esse 14.30 uur, sportterrein Laone, ring- rijderij te paard om de wisselbeker. Zaterdag 7 augustus Oosterland 19.30 uur, concert op de muziektent. Bruinisse 19.30 uur, concert op de muziektent. St. Philipsland „De Druiventros", 14.30 uur, Tholen- rit M.C.C. St. Philipsland. Dinsdag 10 augustus Zierikzee Vierschaar, 19.30 uur,. „Hearing". Raadszaal, 20.30 uur, raadsvergade ring. Woensdag 11 augustus Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert Bram Beekman (finale buitengewone diensten). Bruinisse 20.00 uur, verkiezing Miss Aqua- delta. Woensdag 18 augustus Bruinisse 15.00 uur, optreden Hell Drivers sa men met Trabershow. Zaterdag 21 augustus Bruinisse Sportterrein, 20.30 uur Taptoe Bru, voorafgegaan door turndemonstva- lies (20.00 uur). Zaterdag 28 augustus Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. GOLDEN (Colorado). 2-8. In de omgeving van de eilandengi'oep De Nieuwe Hebriden, in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan heeft zich maandag een krachtige aardbeving voorgedaan- Dit is gemeld door het Nationaal Infoi-matiecentrum voor Aardbevingen in Golden, in het Ame rikaanse Colorado. Geofysicus Mar vin Carlson zei dat de beving een kracht had van 6.9 op de schaal van Richter. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpooi-t). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Drcischor Dagelijks Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Vanaf 10 juli-7 augustus Zierikzee Gravensteen. Van za 10-7 t/m za 7-8 dagelijks van 10.00-17.00 uur zomer- tentoonstelling Zeeuwse Kunstkring. (Op zondagen gesloten.) Zondag 1 t/m vrijdag 6 augustus Brouwershaven Open Nedeidandse kampioenschap pen - World Cup en soloweek, van 1 t/m 6 augustus Dinsdag 3 augustus Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, film Sound pf Music. Woensdag 4 augustus Renesse Herv. kerk. 20.00 uur, Brassband Ex celsior, Kloetinge, o.l.v. Ko den Toonder. Drcischor Hervormde kerk, 20.00 uur, orgel - avond D. J. Zwart. Ouwerkerk Bos ingang Groonewog. „Levend Ganzebord". 14.00 uur. Bruinisse Botenloods Aquadelta, 14.00 uur, kinderpretfeest, (variété in televisie land, Calimero en Beertje Colargol). Donderdag 5 augustus Bruinisse Aquadeltateirein. 15.00 en 20.00 ujr. Original Tornado Heil Dravers en Les Aranis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Misschien heeft niet iedereenals gevolg van de laterljes door de Olympische Spelen en de tijd, die hierdoor in beslag werd genomen, gelegenheid gehad om uit de kran ten het bericht te peuren, dat „Mos kou meervoudige kernkoppen op West-Europa" heeft gericht. Deze lieverdjes luisteren naar de kirren de naam „Mirv's", dat staat voor - even het hart vasthouden - Multiple Independently Re-Entry Verhicles": Wie zegt intussen: „gooi de Mirv's maar in mijn pet", heeft schoon ge lijk natuurlijk, maar misschien is dat toch te simpel. Meervoudige kernkoppen dus; nu vond ik enkelvoudige eerlijk ge zegd, als erg genoeg en waarom men nu precies een miljoen T.N.T. moet gebruiken om eventueel bij ons de spullen te ruïneren, stond cr in hei bericht niet bij en zo laai zo'n be richt je wel in liet onzekere ach ter. Een miljoen T.N.T. U en mijn ver stand staan daar bij stil en - laf ge noeg - herinner ik me in dit vier hand dus weer maar de destijds ge geven raad van de letterkundige Remco Campert, het gootsteenkastje te ontruimen en daar - bij ivijze van voorzorgsmaatregel - een flesje cog nac in te zetten en dan maar wach ten. Kijk, dc Russische taiga is heel erg toeemoedig en prachtig en he; ruisen van de berkebomen aan de rand daarvan moet tot eeuwig heim- icee leiden. De Russische vrouwen kunnen soms heel interessant ogen, al moeten ze wel die doekjes van hun hoofd doen. Verder zijn de mannen dapperdat hebben ze des tijds al genoeg bewezen, maar waarom cr nu zulke u'onstaltige proppeschieters gereed gezet moe ten worden, om andere landen en volken te vernietigen, blijft raad selachtig. of het zou moeten zijn dat het woord vrede dc mannen van het Politbureau in het verkeerde keel gat is geschoten. In dat geval wil ik hier wel ver klaren, dat hel Nederlandse leger niet voornemen: is over te gaan tot ecu aanval. Het is bij ons ook alle maal niet meer zo solide, nis het wel geweest is, maar we bereiden geen veldtocht voor, die gestopt zou moe ten worden met een aantal Mirv's Niemand prakkizeert daarover. We lopen hier soms wel een beetje te kankeren en de groenten zijn duur, maar toe willen daar niet met ge weld verandering in brengen. Wij zouden het juist ivcl fijn vinden als dat zo dapper stappende Oostduitse ganzepas-leger werd gedemobili seerd en de Mirv's in de mottenbal- len gingen, voor installatie in later te openen musea. Kortom. Moskou maakt een denk fout. Aan Mirv's hebben we geen behoefte noch een boodschap. We willen gewoon hier wat gezellig bij elkaar hokkenwat in onze tuintjes rommelen, een sherry drinken op onze verjaardagen, en pogen in het toch al korte leven een beetje ge luk binnen te halen. En dat is soms al moeilijk genoeg, maar Mirv's nee. dat hoeft niet. Ik zou dus de Russische generale staf hier willen adviseren: haal ze weg. liever vandaag nog dan mor gen. SCHJERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2