Burgem. A.P. Schouwenaar leidt braderie in met waardering en kritiek Begroeiing wal tussen „Schouwen" en Hogenboomlaan verwoest Noordierse gevangenen met vakantie Felle gevechten in Zuid-Libanon achtige wijze ingestort Brug in Wenen op raadsel- Brouwse dag' groot succes Nieuwe C.R.M.-regels gezinshulp DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onvoorzichtigheid met vuur? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 21,20, per jaar f 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Kinderen nipt gered te Zierikzee BELFAST, 2-8. In Noord-Ierland krijgen ruim 200 gevangenen binnen kort een week „vakantie", zo heeft de Britse minister voor dit gebied, Merlyn Rees, zondag in Belfast be kendgemaakt. De getrekkenen, onder wie meer dan honderd leden van de „proviso- nele" vleugel van de I.R.A., het ver boden Ierse republikeinse leger, en circa 50 leden van para-militaire pro testantse groeperingen, kunnen deze vakantie bij hun familie doorbren gen. De maatregel die in 1955 voor het eerst in Engeland werd genomen, geldt overigens alleen voor gevan genen die tot langdurige vrijheids straffen zijn veroordeeld en die in de komende maanden op vrije voe ten komen, aldus minister Rees. BEIROET, 1-8. Dit weekeinde is in het zuiden van Libanon een nieuw front gevormd. In het gebied van Jezzin, ongeveer twintig kilometer ten oosten van Sidon doen zich felle gevechten voor tussen Syrische troe pen en eenheden van Palestijnen en progressieven, die worden gesteund door het „Arabisch-Libanese leger" van de dissidente luitenant Achmed El Khatib. Jezzin is een merendeels door christenen bewoond bolwerk in een gebied waar volgelingen van de linkse leider Kamal Joemblatt in de meerderheid zijn. DEN HAAG, 31-7. Betaling via de bijstandswet van de in particuliere loondienst werkende gezinsverzorg sters zal vanaf 4 oktober van dit jaar. behoudens enkele uitzonderingen, niet meer mogelijk zijn. Ieder die hulp behoeft, zal dan een aanvraag moeten indienen bij de gesubsidieer de instellingen voor gezinsverzorging. Dit heeft het ministerie van c.r.m. zaterdag meegedeeld. PLAINS, GEORGIA, De democra tische presidentskandidaat Jimmy Carter meent dat de Verenigde Sta ten meer aandacht moeten besteden aan de problemen van Afrika en an dere ontwikkelingslanden. Maandag 2 augustus 1976 I32ste jaargang Nr. 21936 WAARIN OPGENOMEN WENEN, 1-8. Onder raadselachtige omstandigheden is zondagochtend vroeg de „Reichsbrücke" over de Do- nau ingestort. Een eerste onderzoek sluit de aanslag als oorzaak vrijwel uit. De autoriteiten geloven niet dat er mensen om het leven gekomen zijn ofschoon ooggetuigen zeiden dat er een busje met vier personen in het water verdwenen was. Het ongeluk gebeurde tegen vijf uur toen de vier pijlers het begaven en de 300 meter brede brug in de Donau stortte. Een bus van het ge- meentevervoer, die zonder passagiers onderweg was, reed met aanhang wagen het water in maar bleef op de tramrails steken. De chauffeur kon door dc brandweer worden ge red. Deskundigen hebben aan de wrak stukken van dc Donaubrug ernstige roestvorming ontdekt en haarscheur tjes welke op metaalmoeheid zouden duiden. Voorts vond men gebarsten beton in één van de pijiers. Band uit Venlo en de Dora and the heart Band uit Roosendaal. Jammer was het dat door de verslechtering van het weer de geplande gondel vaart moest komen te vervallen. Deze eerste Brouwse Dag kan als een groot sukses geboekstaafd wor den en hopelijk zal dit een jaarlijks terugkerend element gaan vormen in het zomerseizoen. Aan grote belang stelling heeft het-niet ontbroken, een reden dus om de koppen bij elkaar te steken en volgend jaar eensgezind en met vereende krachten opnieuw een dergelijk spektakelstuk uit de grond te stampen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot dinsdagavond: Vrij veel bewolking' Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen; matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest; mini mum temperaturen omstreeks 13, maxima morgen ongeveer 19 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 gr. en voor woensdag een marge van 3 gr. rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 5.06, onder 20.24 Maan op 15.43, onder Volle maan: 10 augustus. HOOG- EN LAAGWATER 4 aug. 9.13 21.45 2.34 15.17 Doodtij: 5 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komend etmaal zal er vrij veel bewolking zijn. De kern van een hogedrukgebied op de oceaan verandert vrijwel niet van plaats. Het noorden van dit hoge drukgebied heeft echter in de afge lopen 24 uur nogal wat in betekenis ingeboet. Hierdoor is aan de direkte aanvoer van vrij koude lucht uit noordelijke breedten een eind geko men. Met westelijke stroming wordt thans wat warmere en vochtige lucht aangevoerd. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, bereikte maandagmorgen ons land en trok met wat regen naar het zuidoosten weg. Dinsdag blijft Ne derland in deze lucht waarin de neerslag kansen gering geacht moe ten worden. (1797 - 1889) BROUWERSHAVEN, 31-8. De grote braderie, welke zaterdag op liet Marktplein te Brouwershaven is ge houden is uitgegroeid tot een groot sukses. Vooral van de zijde van de toeristen bestond een grote belangstel ling. dan thans het geval is. Waarom werd de V.V.V. niet ingeschakeld? Indien zulks niet gebeurt, dan ben ik er van overtuigd dat de enkele enthousias telingen, voor wie ik grote waarde ring heb, het na een paar keer af la ten weten waardoor het eerder ge noemde initiatief van de watersport vereniging een roemloos einde zal krijgen". Op het plein waren een veertigtal kraampjes geplaatst met een keur van variëteiten; zo zagen we o.a. veel handwerk, antiek, goud en zilver, het zelf vervaardigen van een schilderij, een sneltekenaar, de Vogelwacht, plattelandsvrouwen enz. Tevens was er een demonstratie van oude ambachten zoals het pellen van garnalen, vlas repelen, stoelen matten, duikdemonstraties met o.a. in een bassin lassen onder water, een drietal modeshows door boetiek Li- selotte, poppenkast en mastklimmen. Deze Brouwse dag, welke door de medewerking van Jacht winterber- ging fa. gebr. Van Ast, enkele mid denstanders en plaatselijke vereni gingen tot stand is gekomen, werd 's morgens 10.00 uur geopend door burgemeester A. P. Schouwenaar. De burgemeester zei graag aan het verzoek te willen voldoen deze dag te openen maar zou graag" hierbij toch enkele kanttekeningen willen plaatsen. Het initiatief is uitgegaan van de watersportvereniging Brou wershaven en het kan een goed ini tiatief genoemd worden. Immers èn door de centrale ligging in de Delta èn door het uitstekende milieu doch bovenal door de enorme ruimte in dit prachtige natuurgebied wordt de Grevelingen door steeds meer water sporters ontdekt. Ook door de wed- strijdzeilers. Door de unieke ligging in het centrum van dit watergebied is het voor de hand liggend dat deze wedstrijden vanuit Brouwershaven vervaren worden. Waardering en kritiek Dat aan het begin van deze wed strijden, met een internationale deel name, hier bijzonder aandacht aan wordt besteed, dat getracht wordt ook de autochtone bevolking hierbij zoveel mogelijk te betrekken is een goede zaak. Vandaar, aldus de heer Schouwenaar mijn waardering voor dit initiatief. „Maar naast deze waar dering wil ik toch ook een kritisch geluid laten klinken. Ik heb n.l. de indruk dat aan de organisatie nog veel hapert, dat deze Brouwse dag niet gedragen wordt door dé water sportvereniging - ik bedoel door de leden - en wat loszanderig aan elkaar hangt", aldus de burgemeester. Aan een primaire verantwoordelijkheid t.a.v. coördinatie en stimulatie met Voordat de brandweer er was be streden amateurs de vuurhaard. Hier een grappige scene. De druk is te laag en iedereen doet zijn best om die te verhogen letterlijk (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Jeugd is geen leeftijd; het is een geestesgesteldheid. Ullman name door het bestuur wordt schijn baar niet al te zwaar getild. Zulks geldt ook t.a.v. de medewerking van de middenstand. Ik kan mij voor stellen, aldus de burgemeester, dat velen het in eigen bedrijf te druk hebben om daadwerkelijk hun schou ders hieronder te zetten. Doch juist deze groepering van de bevolking, welke floreert door de watersportrekreatie, zou zich ten minste in de geest hier achter moeten zetten. Ik zeg dit met zoveel nadruk, omdat ik eerder een gevoel van ge ringschatting, van ongeïnteresseerd heid bespeur en dat is niet alleen voor de Brouwse dag maar vooral voor de middenstand een zeer slechte zaak. Het gemeentebestuur is bereid alle mogelijke medewerking te ver lenen doch de initiatieven, de orga nisatie zelve behoort te komen van het vaak zo geprezen partikulier ini tiatief, aldus burgemeester Schouwe naar. „Wil de Brouwse-dag een verant woorde ''zet krjigen, dan zal het draagvlak breder dienen te worden Ik hoop, aldus de heer Schouwe naar dat dit laatste niet het géval zal zijn. Zeker niet door degenen die ook dit keer weer hun schouders on der de Brouwse dag hebben gezet en met vaak geringe medewerking uit eigen kring een goed en aantrekke lijk programma ter uitvoering gereed hebben. Dat vooral de niet-waterge- bonden verenigingen uit Brouwers haven hieraan veel hebben bijgedra gen verdient alle lof en is moedge vend. De burgemeester wenste hen daarmee veel sukses, de eigen be volking, watersporters en vakantie gangers veel genoegens en verklaar de» hiermede de Brouwse dag 1976 officieel voor geopend. Rondvaart 's Middags was er met de rond vaartboot Zierikzee der R.T.M. een vaartocht over de Grevelingen met 175 bejaarden uit de gehele gemeen te. De tocht werd o.a. meegemaakt door de burgemeester, de beide wet houders, de gemeentesekretaris en enkele raadsleden. Tijdensde tocht gaf burgemeester Schouwenaar nog een explicatie over het machtige watersportgebied. Tijdens deze vaar tocht werd het geheel muzikaal om lijst door de boerenkapel „De Grut- tenpikkers" uit Zonnemaire. Terwijl 's avonds vele gasten zich de mosse len goed lieten smaken gaf van 7.00 tot 8.00 uur de muziekvereniging Con Amore o.l.v. de heer C. J. de Munnik een aantrekkelijk populair concert, wat bij de vele aanwezigen bijzonder in de smaak viel. Om 8.00 uur werd het verdere avondprogram- ma voortgezet met een non-stop mu ziekprogramma in een tweetal mu ziektenten door de Valuas City Jazz RENESSE, 1-8. Zondagavond omstreeks half zeven brak, waarschijnlijk door onvoorzichtigheid met vuur brand uit in de begroeiing op de wal die camping Schouwen scheidt van de Hogeboomlaan. Hoewel men de brand meteen met al het voorhanden beschikbare materiaal bestreed kon toch niet voorkomen worden dat het vuur zich steeds meer uitbreidde in de kurk droge begroeiing, die ter plaatse bestaat uit brem en dennen. Vooral vanuit het aan de overzijde gelegen motel „De Ark" was men aktief. Met twee slangen trachtten de gasten de vlammen, die soms een hoogte van 10 tot 15 meter bereikten te doven, maar één der slangen was te kort en op de andere stond te weinig druk. Ook de mensen van camping Schouwen, die verschillende achter de wal staande bungalows bedreigd zagen, bestreden met een slang het vuur. Overigens deden bewoners van „De Ark" uitstekend werk, door zo'n vijftien aan de rand van de wal geparkeerde auto's weg te trekken. Hiervan zouden enkele zeker in brand zijn geraakt. Inmiddels was de brandweer uit Renesse en Haamstede gearriveerd. Zij hadden het vuur snel onder de knie. Maar geruime tijd werd daarna nog besteed aan het nablussings- werk. De begroeiing op de wal brandde vrijwel geheel weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1